Nieuw Mr. Donker geeft pogingen op om een kabinet te formeren T Ernstige onlusten in Zuid - Perzië Pleidooi voor openstellen van V.S. dollarmarkt voor Europa F boller Zwaar bombardement op Pjongjang PLEZIERBOOT BOTSTE TEGEN EEN BRUG 1 R I A- LAN n en Zn. ïn Gootjes :lubs voor: ADAM DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Mr. Donker geeft het op! Klaarheid gewenst Vaticaan bouwt nieuw zendapparaat KONINGIN ONTVANGT PROF. ROMME Koninklijk bezoek De berichtgeving in New York Times at FILM Aanval van reuzenforten Drama bij Woubrugge Passagiers zwaar gewond door rondvliegend metaal Meer dan 200 gewonden Advies V.S. Raad Internationale Kamer van Koophandel Herziening handelspolitiek tussen Oost en West President Truman over democraten Zeemijn in het net De beweeg reden Scheepswrak in het Kanaal 13 IT 82 SHOW S en tal ische :n 8 uur, ie avond Zondag uur en mat. 2.30 len. WE NIEDORP ;splan in hoofd raadsbesluit van lesluit van Ged. een ieder ter tegen het plan nen binnen een goedkeuring ir..- 3. 20 Aug. 1952 rgemeester, german. itenenbrug !LEF. 3463 UI il. K 2200—2881 rijfsadministratic olledig bevoegde ■centage geslaag. tingen dagelijks. AAR mondelinge iMA, BEDRIJFS- IANDELS- •erstrekt door de iVesterweg 17 te vang medio Sep- succesvolle opl. functies! IIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ 3 if eg en Werken ok...., ja, dat dat is ook keek de heer ldaan. „Wat /aarover u het lad gelijk. Het •ook had nacht- de briefjes op- ertrokken. Een spul gaat naar de grens bij iet Spoor ver- i toen afscheid trap van het ook naar welke llllllllllllllllllilllllllllr HET FEIT STADSEDITIE Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel nHD VAN HEDEN Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., fesp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39. teL 459 K 2240 Pag. 1 Vrijdag 22 Augustus 1952 48e Jaargang No. 12558 RUIM TWEE JAAR geleden werd in het bijzonder Noord-Nederland verontrust door onthullingen over de Amerikaanse mening, dat bij 'n onverhoopte aanval uit Oostelijke richting niet de Elbe in Duitsland, maar de IJsel de hoofdlinie zou ziin, waarop de hoofdmacht van de geallieerden zich, na de eerste schermutselingen, zou terugtrek ken. Dit zou toen betekend heb ben, dat het Oosten en Noorden van ons land al spoedig ten prooi zou worden gelaten aan een nieu we vijand. Van betrouwbare zijde heeft men ons toen gerustgesteld, dat het met de Amerikaanse plannen zo'n vaart niet zou lopen. Intussen is het ach ter de schermen van de inmiddels versterkte Atlantische Verdedi gingsorganisatie en de later geor ganiseerde Europese Verdedigings gemeenschap aan het rommelen gebleven Enige maanden geleden was er het rumoer over nieuwe onthullin gen van het bekende en aanzien lijke Franse blad „Le Monde" in zake het zgn. rapport-Fechteler, dat de verdediging van West-Euro pa en dus ook van Nederland, op nieuw m discrediet bracht bij de openbare mening. Wel is toen eigenlijk aangetoond, dat dit rap port op een vervalsing berustte, maar de publicaties hebben toch aanleiding gegeven tot nieuwe ge- dachtenwisseling over de strategie van de machten van het Atlantisch Pact. Nog steeds bleken vele invloed rijke mannen van mening, dat het zwaartepunt van de Atlantische verdediging niet moest liggen in West-Europa, maar in het Middel landse Zeegebied en in Afrikaanse en Spaanse steunpunten. Thans wordt de wereld opnieuw verontrust door mededelingen uit Amerikaans-Duitse bron. Er zijn uitvoerige berichten uit Bonn in het invloedrijke Amerikaanse blad „New York Times". Deze komen hierop neer, dat Franse generaals in de Atlantische Verdragsorgani satie van mening zijn, dat weer niet de Elbe de verdedigingslinie moet zijn, maar de Rijn en de Waal in Nederland en dat derhalve, nog erger dan ruim twee jaar geleden, de gehele Noordelijke helft van ons land zou worden prijsgegeven aan een eventuele aanvaller. En opnieuw komt daarbij het Ameri kaanse denkbeeld naar voren, dat het zwaartepunt der verdediging moet liggen in het gebied van de Middellandse Zee en Afrika! Er ziin tal van redenen, om te vragen, dat nu eindelijk eens in deze zaak klaarheid kan worden verkregen. Daar hebben wij in de eerste plaats het grote belang voor Nederland, om zover mogelijk ge spaard te blijven voor een herha ling var. de verschrikkingen van 19401945. Daar hebben wij, in het kader van het Atlantische en West-Europese geheel, het belang voor Engeland, om niet aanstonds zomaar te worden prijsgegeven aan de ernstige gevaren van een be dreiging direct vanaf het Neder landse kustfront, met alles wat daar het gevolg van zal kunnen ziin. Daar hebben wij de terugslag van dergelijke berichten, geruch ten en beschouwingen op de pu blieke mening in de betrokken (lees: getroffen) landen, waaron der op de eerste plaats Nederland voor ons meetelt natuurlijk en waaronder ook vallen Engeland, Denemarken, West-Duitsland. Hoe ter wereld kan men in deze landen opbouwende belangstelling ver wachten voor defensielasten, wel ke persoonlijk en financieel waar lijk niet gering zijn, indien her haaldelijk wordt gesproken over plannen, om deze landen toch maar in de kortste keren vrij te laten voor vijandelijke doortocht en be zetting. met alle gevolgen van dien? Daarom is klaarheid in deze zaak wel zeer gewenst. Wij moeten het nu maar eens weten en het „ge chicaneer" over de strategie in West-Europa moet nu toch eens uit ziin. Wij geloven intussen niet, dat er reden is tot ernstige ongerustheid of tot een alarmstemming. Laat ons aannemen, dat 't kleine stukje Nederland bij de militaire en po litieke grootmachten slechts mee telt voor zover het van belang is in het geheel, wij nemen nog niet aan, dat met name de Amerikanen zo maar. onder Franse invloed, de belangen van Engeland zullen ver geten, terwijl tenslotte de belan gen van West-Duitsland, Denemar ken e.a. ook meetellen. Het is trouwens onjuist, dat „Amerika", dan wel „de" Ameri kaanse generaals, op het Franse Standpunt zouden staan. Maar al die geruchten en be richten doen geen goed aan de geest van militaire samenwerking, welke zo broodnodig is, zowel in Europees als in Atlantisch kader, om van de worsteling om de Euro pese eenheid maar niet te spreken! VATICAANSTAD. 21 Aug. (K.N.P.). Radio Vaticana zal binnenkort tot een der modernste radiostations ter wereld behoren. Wanneer de zender ..Anno Santo" een geschenk van de Nederlandse katholieken, die thans in Maria di Galeria begint te verrijzen, ge reed is. zal Radio Vaticana 14 verschillende programma's tege lijk kunnen uitzenden over 5 kortegolf en 2 middengolven. (Van onze parlementaire redacteur) Ook de derde formateur is er niet in geslaagd om Nederland een nieuw kabinet te geven. Mr. Donker begaf zich gister middag naar Paleis Soestdijk en later op de dag werd mede gedeeld, dat H. M. de Koningin hem op zijn verzoek van de verleende opdracht had ontheven. Na het onderhoud met mr. Donker ontving H. M. de Koningin Prof. Romme, de voorzifter van de K.V.P.-fractie De ex-formateur gaf gister avond voor de pers een overzicht van zijn, pogingen. In eerste aan leg had hij hierbij het oog op een extra-parlementair drie par tijenkabinet (P.v.d.A, K.V.P. en C.H.), aangevuld met twee Anti-Rev. figuren. Uit het onder houd met de eerste A.R.-candi- daat werd echter reeds duide lijk, dat de A.R. bleef vasthou den aan de eis van invloed in de soc. economische sfeer. Aan een nadere uitwerking van zijn plan kwam mr. Donker niet toe, omdat hem inmiddels bleek, dat de K.V.P. wellicht ook nu be reid kon worden gevonden om „Economische Zaken" op te of feren. Hieruit vloeide een nieuw schema voor een extra-parlemen. tair vier partijenkabinet voort, gebaseerd op een zetelverdeling van 5 P.v.d.A., 6 K.V.P.. 2 A.R. en 2 C.H. Deze poging strandde tenslotte op mening over de KV P candidaten voor de twee pos ten op „Buitenlandse Zaken". En tenslotte bleek ook een andere verdeling van de portefeuilles, waarbij de K.V.P. weer op vijf portefeuilles zou terugvallen en „Economische Zaken" tegen „Wederopbouw" zou kunnen in ruilen, ook op verzet van de K. V.P. te stuiten. Mr. Donker verklaarde ziin oor spronkelijke gedachte voor een extra parlementair drie partijen- kabinet met een verwijzing naar de twee mislukte pogingen om een vier partijen-kabinet te vor men. Het was niet mogelijk ge bleken om de vier partijen on der een deken te leggen. In het schema-Drees was de A.R. bloot komen te liggen, aldus de ex- formateur. en in het schema- Beel de PvdA. Toch wilde hij de .AR. niet zonder meer passeren. AAN BLOEMEN TENTOONSTELLING Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de ten toonstelling „Het Loo in bloemen pracht", welke expositie wordt gehouden in de bloemisterij en daarbij behorende gebouwen van het Loo. In tien dagen trok deze expositie ruim 30.000 betalende bezoekers. Gisteren was het de laatste dag. Om 11 uur arriveerde de Ko ningin aan de Tuinmanslaan, waar zij aan de kassa kaartjes kocht voor zichzelf en voor de haar vergezellende Prinses Ma rijke en haar Franse Gouvernante De hoge bezoekster werd op het terrein ontvangen door de voor zitter. de heer W. I. Radstake, chef-bloemist van het Loo. waar na aan haar o.a. werden voorge steld de heren Niessink, Berend- sen. van Riel. van Driel en mevr. Tiedeman, leden van het bestuur. Het bezoek van de Koningin duurde ongeveer anderhalf uur. Na de fraaie expositie bezichtigd te hebben gebruikte de Koningin de koffie met de heren Radstake en Fortuyn Harreman in de theeschenkerij. Inmiddels waren, vrijwel onop gemerkt door het publiek, ook de Prinsessen Beatrix en Irene op het terrein aangekomen. Zij be zochten de expositie op eigen ge legenheid. Omstreeks half een vertrok de Koningin, na haar grote ingeno menheid met deze expositie te hebben betuigd. VRAGEN VAN ROMME Het Tweede Kamerlid Romme (KVP) heeft aan de Minister- President en de Minister van Oorlog, van Marine en van Bui tenlandse Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Hebben de ministers ken nis genomen van de berichtge ving in de „New York Times", volgens welke, in geval van een Russische aanval, de verdediging van Nederland, in geallieerd ver band, niet zou vaststaan? 2. Zijn de ministers bereid mede te delen of er waarheid is in de evenbedoelde berichtge ving en, zo ja, de opening van zaken te geven, welke door het algemeen belang wordt geëist? 3. Staat de regering op het standpunt, dat aan de zware Ne derlandse defensie-inspanning in geallieerd verband onverbreke lijk verbonden behoort te zijn de zekerheid van geallieerde verde diging van Nederland in het ge val van een aanval? Er was voortdurend in de sfeer van de vier partijen gesproken en de deelneming van de A.R. werd ook door de formateur als wenselijk beschouwd. Zoals reeds gezegd maakte de eerste A.R.- candidaat echter al duidelijk, dat de A.R. op haar eis bleef staan. Die candidaat was prof. Donner, die voor „Justitie" werd gepolst en de andere candidaat zou mr. Algera geweest zijn voor „Ver keer en Waterstaat". Anders ge zegd ging het dus in het eerste stadium met „Justitie" en „Ver keer en Waterstaat" voor de A.R. om een terugkeer tot de opzet- Drees. die echter reeds eerder door de A.R. was afgewezen. Het wil ons voorkomen, dat mr. Don ker zich dus deze moeite had kunnen besparen. Evenmin is ons duidelijk geworden hoe mr. Don ker heeft kunnen denken, dat hij de KVP wel bereid zou kunnen vinden voor de opzet van een drie partijen-kabinet. Ook dr. Drees had zulks immers al in laatste aanleg beproefd. Wellicht heeft hij gemeend, dat de tijd in middels tot een soepeler houding zou kunnen nopen, maar ook dat blijft toch wel een zeer wankele basis. Maar hoe dat verder zij, uit het bovenstaande is reeds geble ken, dat mr. Donker deze opzet ook niet verder uitwerkte, om dat hij onderwijl tot de ontdek king kwam, dat er toch nog weer een mogelijkheid zou kunnen zijn voor een vier-partij en-kabi net. In dit kader, aldus de ex- formateur, werden verschillende schema's ontworpen, die tenslotte uitmondden in de bekende opzet 5, 6, 2, 2. De PvdA. zou krijgen premierschap, financiën, soc. za ken, landbouw, en wederopbouw, de A.R. economische zaken en verkeer en waterstaat, de C.H. oorlog en marine en overzeese rijksdelen, en de K.V.P.: het vice- premiersdhap plus binn. zaken, twee posten op buit. zaken, O. K. en W., de P.B.O. portefeuille en justitie. Deze nieuwe opzet was door de K.V.P. aanvaard. Zie vervolg pag. 3. Het korps pontonniers, dat eeuwenlang Dordrecht als garnizoens plaats heeft gehad, nam Donderdag afscheid van de Merwestad, wegens vertrek naar de nieuwe kazerne in Geertruidenberg. Officieren, onderofficieren en manschappen van het korps, dat officieel 2de regiment genietroepen heet, hielden voor het stad huis een défilé dat werd afgenomen door het Dordtse gemeente bestuur. De foto brengt het défilé in beeld. Advertentie BIJ AANKOOP VAN 7^ «in aardige brochure met waardevolle Qffntjs I foto-adviezen Vraag er Uw fotohandelaar om t TOKIO, 21 Aug. (Reuter) Amerikaanse vliegende reuzen- forten hebben, blijkens een be kendmaking van het hoofdkwar tier der geallieerde luchtmacht, in de nacht van Woensdag op Donderdag 350 ton brisant- en brandbommen op een bepaald ge deelte van de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang uitgeworpen en daarbij „goede tot uitstekende resultaten" geboekt. Opslagplaatsen van goederen, fabrieken en kwartieren van troepen werden getroffen. De aanval is uitgevoerd door 38 van Okinawa afkomstige vliegende vestingen. De bevolking van Pjongjang was 24 uur tevoren gewaarschuwd dat de aanval zou komen. Woensdag hebben geallieerde bommenwerpers 200 aanvals- vluchten uitgevoerd op het veer tig kilometer ten Noord-Westen van Pjongjang gelegen Namjang; troepenonderkomens, pakhuizen en opslagplaatsen van ammunitie zijn vernield. V.S. torpedobootjager getroffen De Amerikaanse marineleiding heeft medegedeeld dat de Ame rikaanse torpedobootjager „Thompson," djie tevens als mij nenveger wordt gebruikt, Woens dag ter hoogte van de Oost- Koreaanse haven Sondjin, in een duel met kustgeschut, door een granaat is getroffen; vier opva renden werden gedood en tien ernstig gewond. De „Thompson" bleef, ook na de opgelopen treffer, salvo's wis selen met de kustartillerie der communisten; eerst na afloop van het artillerieduel werden de do den en gewonden aan boord van het slagschip „Iowa" gebracht. De „Thompson" is reeds eerder in de Koreaanse oorlog, namelijk op 14 Juni 1951, getroffen; toen zijn drie opvarenden gedood en vier gewond. (Van een onzer verslaggevers) Onder ruim honderd passagiers van het pleziervaartuig „Am sterdam" van de rederij Zwaag brak Donderdagmiddag om streeks half een een ware paniek uit, toen het schip bij het doorvaren van de smalle ophaalbrug'te Woubrugge met een der zijkanten in aanvaring kwam. Door de geweldige stoot werd de overkoepeling van het bovendek finaal losgescheurd. Verschillende passagiers, die op dat moment aan de railing stonden te kijken naar de drukte op de wal, werden door stukken verwrongen metaal en losgeslagen buizen gewond. De ijzeren overkoepeling werd vrijwel geheel van het schip ge schoven. Voor acht personen wa ren de gevolgen ernstig, van een jongen werden vier vingers ver brijzeld, een passagier werd zwaar aan de rugwervel gebles seerd en van één werd een arm afgerukt. Onmiddellijk werden zü naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Begrijpelijk brak er een pa niekstemming los onder de op varenden, vooral onder de pas sagiers, die op het bovendek waren. Verschillende mensen sprongen in doodsangst in het water. Op een gegeven ogenblik waren er minstens dertig dren kelingen. Van de walkant werd onmiddellijk hulp geboden, en kele sprongen gekleed en wel in het water. De heer D. P. Swama, eige naar van een hotel, dicht bij de brug gelegen, haalde een meisje TEHERAN, 21 Aug. (AFP) Volgens persberichten zijn in Koerdistan (Perzië) ernstige onlusten gaande; de stammen zijn in twee kampen verdeeld. Het ene wenst generaal Baharmast, broer van de Perzische stafchef, als militair gouverneur van Koerdistan en het andere, generaal Reksjani, die aangewezen is als opvolger van Baharmast. Er zouden reeds 200 gewonden gevallen zijn. aan de kant, dat een gebroken pols had en een groot gat in haar rechterarm. Zij hing be wusteloos aan een stang van het schip. In het hotel van de heer Swama, waar juist een receptie werd gehouden, werden enkele ernstige gewonden binnen gebracht. Dokter Lot uit Wou brugge en enkele dokters uit om liggende plaatsen verleenden de eerste hulp. Ook de E.H.B.O. was onmiddellijk in volle actie. Kapitein kreeg shock De stuurman die in het hotel naar zijn rederij wilde telefone ren, viel door de zenuwen over mand in zwijm, de kapitein moest aan de wal met vier man wor den overmeesterd. Hij wilde weer het water in springen. Met een zware shock werd hij naar het ziekenhuis te Leiden over gebracht. Twee kapelaans uit Amster dam, die met een groep jongens aan boord waren, vreesden het ergste. Gelukkig bleek er later niemand vermist te zijn. De juridische commissie van de Senaat heeft zich uitgesproken tegen de door het parlement goedgekeurde wet op de vrij spraak van Chamil Tamasebi, die indertijd generaal Razmara ge dood heeft. De commissie acht de wet strijdig met de Perzische rechtsbegrippen en stelt voor, dat Tamasebi gratie verleend wordt. WASHINGTON, 21 Aug. (Reu ter). De Amerikaanse raad van de internationale Kamer van Koophandel heeft in een heden verschenen rapport aangedron gen op het ruimer openstellen van de Amerikaanse dollarmarkt voor Europese goederen. De pre sident van de genoemde raad, G. Sloan, zeide naar aanleiding van dit rapport, dat een aanzienlijke uitbreiding van de invoer in de Verenigde Staten met gelijktij dige handhaving van de levens standaard van de Amerikaanse bevolking en een gunstige toe stand voor de Amerikaanse in dustrieën zeer zeker bereikbaar is. In het rapport wordt omtrent de handel tussen het Oosten en het Westen opgemerkt, dat West- Europa met de landen van de Sowiet-groep in de eerste plaats handel drijft ter verkrijging van goederen, welke het in ruil ont vangt op voorwaarden, welke gunstiger ziin dan elders. In het rapport wordt erop gewezen, dat de Verenigde Staten er moeilijk bij de Europese landen op aan kunnen drifigen hun handel met het Oosten te beperken, tenzij Amerika bereid is tot het tot ontwikkeling brengen van andere handelskanalen en bovendien in staat zal zijn Europa tegen rede lijke prijzen de goederen te le veren. welke dit gebied thans van communistische landen ontvangt. De raad dringt aan op een her onderzoek en herziening van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de handel tussen Oost en West, waarbij er op wordt gewe zen, dat de Amerikaanse wetten en voorschriften, welke een be perking van de handel tussen Oost en West beogen, hebben ge leid tot een groot aantal wrijvin gen tussen de Verenigde Staten en hun geallieerden. Het verslag wijst er voorts op. dat het tot ontwikkeling brengen van andere handelskanalen ter vervanging van de handel met de Sowjet-Unie wordt gecompliceerd door de volgende factoren: 1. andere voorzieningsbronnen (ver moedelijk vooral de V.S.) moeten een gelijkwaardige oriisbasis hebben, daar anders een extra last zal komen te drukken op de reeds zwakke Europese econo mie. 2. Scheepsruimte wordt steeds schaarser en het zou ver moedelijk onmogeliik blijken aan vullende grote hoeveelheden aan producten naar overzee te ver voeren. 3. Landen, die aanvoer uit de Verenigde Staten ontvan gen, zouden hiervoor in dollars gegeven. moeten betalen en dit zou onder de bestaande omstandigheden een bron van moeilijkheden kunnen zijn. De raad dringt er bij de Ame rikaanse regering op aan de mo gelijkheid te bestuderen voor het tot ontwikkeling brengen van andere handelskanalen voor de Europese productie alsmede het belang te onderzoeken van de uit het Sow.iet-blok ontvangen invoer. WASHINGTON, 21 Aug. (Reuter). President Tru man heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de democrati sche partij zich bij haar cam pagne voor de in November te houden Presidentsverkie zingen zal moeten beroepen op hetgeen tijdens het bewind van President Roosevelt en hemzelf geschied is. Hij zeide dit naar aanleiding van uitlatingen van de candidaat der democratische partij. Gou verneur Stevenson, dat „de knoei boel" te Washington dient te worden opgeruimd. De President zeide aanvankelijk, dat hij niets wist over „een knoeiboel" in Washington en dat hij daarom geen commentaar kon geven. Later deelde hij mee. dat op al de tegen hem geuite critiek een categorisch antwoord zal worden Zaterdag a.s. zal een directeur van de Anglo-Iranian Oil Com pany, vergezeld van enige des kundigen van zijn maatschappij, naar Aden vertrekken om met de regering van dit land te on derhandelen over de bouw van een grote olieraffinaderij. De Anglo-Iranian koestert het plan in de nabijheid van de stad Aden een raffinaderij te bouwen, die per jaar 5 millioen ton ruwe olie zal kunnen verwerken, en die 50 millioen pond sterling zal kosten. De bouw van de raffi naderij zal naar verwachting twee jaar in beslag nemen. Het is de bedoeling, dat de productie van de te Aden te bouwen in stallaties zal helpen het verlies aan raffinage-capaciteit, dat door de nationalisatie van de Perzi sche olieindustrie is veroorzaakt, te compenseren. Het grootste ge deelte van de productie zal be stemd worden voor schepen, die in de haven van Aden bunkeren. Ook zullen olieproducten worden geleverd aan de markten langs de Rode Zee en in Oost- en Zuid- Af rika. BELGISCH SCHEEPSKAPITEIN HANDELDE ONDOORDACHT BRUSSEL, 21 Aug. (ANP) Enige tijd geleden liep het Bel- f ische vissersvaartuig „Adriatic de haven van Oostende binnen met in zijn netten niet meer of minder dan een enorme Duitse zeemijn. De kapitein, Pierre Rammeloo, verklaarde de hevig ontstelde havenautoriteiten, dat hij er niet zeker van was geweest of het hier wel een mijn betrof en daarom zijn netten liever niet had willen prijsgeven, zoals ge bruikelijk is. Hij had de mijn maar in zijn netten laten zitten en op sleeptouw genomen naar Oostende om haar daar door des kundigen te laten onderzoeken Deze zaak is thans voor de Raad voor de Scheepvaart te Oostende behandeld. Kapitein Rammeloo verklaarde thans in te zien dat hij het leven van zijn bemanning op het spel heeft ge zet en het risico heeft gelopen dat zijn boot en een deel van de haveninstallaties in de lucht vlo gen. Op het critieke ogenblik had hij echter alleen maar aan zijn kostbare netten gedacht. De Raad voor de Scheepvaart was van oordeel dat een voorbeeldige straf hier op zijn plaats is en zal later uitspraak doen. WAAROM heeft mr. Donker zijn opdracht aan H.M. de Koningin te ruggegeven? In afwachting van de mededelingen, welke de ex-forma teur aan de pers zou doen, veroor loven wil ons hier enige opmerkin gen. Zo is de eerste vraag, of dui delijk zal worden, wat precies de nieuwe voorstellen behelsden wel ke mr. Donker aan de K.V.P. ge daan heeft en waarover zowel de K.V.P. als de P. v. d. A.-fracties vergaderd hebben. Was dit een ernstig-gemeende omwisseling van het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting voor Justitie, zoals reeds eerder hier en daar was opgeworpen? Of zit het zwaartepunt voor het bedanken van de formateur toch in de kwes tie van de twee katholieke zetels voor Buitenlandse Zaken? Indien dit zo is en wij hebben redenen dat aan te nemen dan komt de wanhoopsoolossing van de ver schuiving der departementen op de valreep wel in 'n beetje vreemd licht te staan. Niettemin blijft hier toch een vraagteken ook staan ten aanzien van de houding der ka tholieken, uit wier midden de suggestie Wederopbouw i.p.v. Jus titie toch schijnt te zijn gedaan. Ten onrechte blijft echter op de katholieken het odium rusten van een tekort aan geschikte krachten te hebben. Wij hebben daar het onze al van gezegd. Vast staat, dat ruimschoots denkbeelden aan de formateur in overweging zijn ge geven. Daar waren zeer goede bij! Vast staat ook, dat verschillende van die denkbeelden onuitvoer baar waren, omdat de betrokken candidaten bedankten, terwijl in andere gevallen goede candidaten bedankt werden. Bij een kabinets formatie spelen allerhande be weegredenen een rol en men kan in zulke gevallen nu eenmaal niet alles weten enniet alles zeg gen! Men dient dit wel in het oog te houden bij de beoordeling van de verschillende feiten en com mentaren, welke nu wel rijkelijk los zullen komen. Zeker is verder dat in de opzet Donker tot het laatste moment aan toe een over heersende socialistische invloed was veilig gesteld en zeker is evenzeer, dat de katholieken daar begrijpelijk bezwaar tegen hadden. Een moeilijk punt voor de K.V.P. blijft, dat het overheersende van die rode invloed ook al vaststond in een eerder stadium, toen de K.V.P. nog bereid was, mee te doen. Met dat al was het resultaat voor de katholieken, zelfs in de z.g. laatste opzet van de formateur, toch nog schamel, althans tegen over het verlies van het belang rijke departement van Economi sche Zaken. Zelfs ten aanzien van het departement van de heer de Bruvn voor de P.B.O. scheen, wat de inrichting en organisatie be treft, niet aan de schone verwach ting te zullen worden voldaan. Ook de heer Donker had in zijn eigen kring blijkbaar wel last van mede-formateurs Het Duitse motortankschip Ostmark heeft Donderdagochtend geseind, dat het wrak van een schip van ongeveer 500 ton is waargenomen aan de Oostelijke ingang van het Kanaal. Het drijft met de kiel naar boven naar het Zuiden af. De verflaag op de kiel bevindt zich in goede staat.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1