Bevrijding van God betekent slavernij van de mens Litauen richt een wanhopige bede om hulp tot de H. Vader Gebedsuur beslissend voor toekomst van Duitse volk De Kabinetsformatie Directie van hotel in Zeist dreigt met sluiting mensen noord Australisch minister brengt bezoek aan Nederland Een derde macht- arresteerd )erichten Berlijn: moment van bezinning terwijl de storm woedt Naar wij vernemen Voor de emigratie Boodschap van de H. Vader Rumoer om drankvergunning Een volk wordt uitgeroeid Vier van de zes koeriers werden onderweg vermoord Clandestiene zender opgespoord VRIjDAC 22 AUuujiuj I soZ PAGINA 4 ÏWACHTING sor het KNMI te van Vrijdagavond >nd END DROOG, ar bewolkt, over- weer. Zwakke tot ke wind. Dezelfde temperaturen, zon op 5.37, onder 8.43, onder 20.17. 1TESECRETARIS dSTERDAM lOORD? H Dezer dagen dam gearresteerd W. C F. uit Bilt- wordt verdacht der Mr. J.F. Fran- oorlogsjaren ge ts van Amsterdam, lebben gedood, al- olkskrant. Het li- e overleden Mx. in Augustus opge- stoffelijke resten van vergif aange- 22 Aug. De heeft een grote ad op een despe- afgelopen nacht brandstichting in provincie Skaa- icht mensen van beroofd. de woning van rand waardoor zij omkwamen. Daar- hii zijn 24-jarige 54-jarige directri- ehuis voor Ouden «lotte stak hii ook d. By deze brand en een man om m. ier bericht zoekt ;n te Hurva in provincie Skaa- politieagent. GRONINGEN ders ontslagen Zuivelfabriek „De Groningen is ng uitgebroken, honderd arbei- zijn. De honderd de directie ont- ie begonnen is aantal grieven, sctie reeds lang herhaalde on- nog niet werden wordt gesteund svakbond van het EURINCEN Küssen ist kei- Cinema Ameri- Nachten (14); knap en rijk Golden Girl (18) Tarzan en de ''URMEREND bonken 8.40— luizen, middel muizen, drie- ïen'h., middel 8 blauwe, mid- onen z. dr. 36 3154; stam- pronkbonen 11 8—12; tomaten :ool 8—59; rode kool 9—11; spi- 26; andijvie 6 rode bieten 4 waspoftn 16— perziken 9—25; atlhalers 7091 'eloem suiker I Codfin Ceswick >ria 412; Per- pel 8—27; Rode arante de Cron- Transparant 6 14—38; Clapp's Juttepeer 635; Précose de Tré- -peer 412. IN 22 Aug. n 11,60 - 12,10 bintjes 10,- - - 10,80; koop- 0; meerlanders nheimers 10.30 10,80 - 11,50; J 7100 kg sla- 15000 kg witte 21 Aug. Grove midd. 11,00 tte kool 3,00 de kool 6,60 ten I rond 5,70 00 22500 kg; 10; III 12,50— augurken grof d 53,40; stek 4000 kg; sla- 00; II 35,00— ,00 14000 kg; aardappelen 50 100,000 kg. iVOUDE rstelingen 10.90 10.80—11.10 .50; bintjes ar 9.10; beve- •30; bonken 8 .30; kriel 4-50 aonen 3946; 'oten A 6.80— '5 kg peen B nep 26; drie- Ie kool A 9.80 6400 kg gele B 510—9.10; V. 18.10; 47000 .80; 400 kg —ij afwijkende ALKMAAR Aanvoer 41800 oerenikaas 2.18 ïekskaas 2.16 .000 kg Aard- genh. 9.8010; grove 10.40 kool A 9.10 20.000 kg. •20; B 7—9; 20.40; 11.000 6000 kg uien -25.60; 2500 40; 1500 kg 1 970—12.20; l45; 250 kg 00 st. bloem- 18.40—28.40. BERLIJN Van alle zijden stromen nog steeds 'ongehinderd dui zenden deelnemers aan de 75ste Katholiekendag West-Berlijn binnen. De wachtposten van Volkspolitie en Russische militairen bij alle grensovergangen hebben nog geen pogingen gedaan de steeds krachtiger wordende stroom af te dammen. In tien kerken in Oost en West-Berlijn hebben de deelnemers aan de tien sectievergaderin gen van de „Kleine Katholiekendag" Woensdagmorgen een ponti ficale H. Mis bijgewoond. Enkele uren later begonnen in zeven zalen in West-Berlijn en in drie ruimten in.de Oostelijke sector van de stad de inleidingen en discussie's over de tien thema's van dit voorspel op de grote Katholiekendag. De sectievergaderingen worden dit jaar voor het eerst in het openbaar gehouden. Pater Th. Hoffmanns S.J., de ledder der studiegroepen, verklaarde, dat wegens de onmogelijkheid de Katholieken in de Oost-Zone door middel van pers of radio ver slag uit te brengen van besloten sectievergaderingen, deze bijeen komsten thans ieder door 5 tot 600 personen kunnen worden bezocht, zodat deze het levende woord na hun terugkeer in de afgesloten Sovjetgebieden kun nen verkondigen. De „eeuwige materie" De eerste sectievergadering hield zich vandaag bezig met het onderwerp „God of eeuwige ma terie". Uit de eerste inleidingen van Proost Spiilbeck en Dr. Kohier (Oost-Zone) kwam dui delijk naar voren, dat geen filo soof of natuuronderzoeker van naam thans nog de eeuwige ma terie beschouwt als de grond slag van het wereldbestaan. Maar in het practische leven is het materialisme nog lang niet overwonnen. In plaats van het theoretisch marxisme van de oude stempel is een practisch nihilisme van nieuwe aard ge treden, dat eerst thans door be paalde politieke partijen op grote schaal over brede lagen van het volk verbreid wordt. Daarom is het nu van het grootste gewicht, dat het volk wordt onderricht over de huidige stand van de onderzoekingen betreffende de verhouding tussen de natuur wetenschappen en het geloof in God. Dan zal blijken, dat het thema van de 75ste Duitse Ka tholiekendag uit de volle waar heid ontspruit: God leeft nog en werkt onder ons voort. Wij moe ten slechts griet Hem en Zijn genade meewerken. Wij moeten van massamensen weer persoon lijkheden worden naar het beeld van Christus. Dat het de mens niet zo ge makkelijk gelukt zich los te ma ken van God, bleek uit de voor drachten van de sectievergade ring „Mens zonder God of mens met God?" Een veel voorkomend standpunt is hier: „Mogelijk be staat er een God, maar Hij gaat mij niets aap", welk standpunt met klare argumenten werd be- HET VARKENSVLEES BLIJFT DUUR De consumentenprijzen van het varkensvlees stijgen. Dat blijkt o.m. uit een mededeling van de Federatie van Slagers patroonsbonden. Deze stijging is een gevolg van het marktverloop. Voor varkens worden prijzen be taald tot een hoogte, die tot dus verre niet werd bereikt. De verlaging van de garantie prijs voor baconvarkens van f2.65 tot f2.57 per kilogram als gevolg van het dalen van de wereldmarktprijs van voeder- granen, zou de indruk kunnen wekken, dat ook de prijzen voor varkensvlees in het binnenland iets terug zouden vallen. Zulks is gezien het marktverloop, in ge nen dele het geval. is de Haagse Moemenkoningin van dit jaar, de actrice Kitty Knappert, gisteren in het huwe lijk getreden met de heer W. A. Brouwer uit Arnhem. De be langstelling in en om het Haagse stadhuis was zeer groot werden te Den Haag twee chauf feurs op heterdaad betrapt bij het stelen van een accu uit een geparkeerde auto in het Bezul- denhout. Een der daders bekende nog twee aceu's uit geparkeerde auto's gestolen te hebben zal op Vrijdag 5 September a.s. de 41ste Heemschutdag worden gehouden te Goes. Behalve de jaarvergadering van de bond Heemschut staat een excursie door de oude stad op het pro gramma is vice-admiraai Moorman, de staatssecretaris van Marine, te Willemstad op Curacao aangeko men. De vice-admiraai, die onder andere aan de landsregering een uiteenzetting zal geven over de defensie van de rijksdelen in het Caraibische gebied, werd begroet door de gouverneur heeft het tweede regiment genie troepen, dat als nieuwe stand plaats Geertruidenberg krijgt, met een défilé voor de burger lijke en militaire autoriteiten, af scheid genomen van Dordrecht werd gistermorgen door de ri vierpolitie te Rotterdam het lijk gevonden van de 26-jarige as sistent-hofmeester Bernard Mac Donald, die ais opvarende van het Engelse s.s. Sheldrake, Zon dagavond te water was geraakt en verdronken streden door Dr. Baumann, prof. Dr. Heinen en prof. Pfeil „Is het Christelijk huwelijk thans nog mogelijk?", was het thema van een der volgende sectiebijeenkomsten. Op bril- liante wijze behandelde gravin zu Eltz dit thema; zij sprak zich uit voor de afschaffing van het burgerlijk huwelijk voor hen, die kerkelijk huwen. Het is natuur lijk niet doenlijk om bij benade ring ook maar een beeld te ge ven van de 10 vergaderingen, welke op de meest uiteenlopende plaatsen gehouden werden. In de fraaie cantinezaal in de Ber liner Gloeilampenfabriek hoorde men Frau Petzold en prof. dr. Holzamer over de toekomst van onze kinderen spreken, in de Kulturzaal van het 58ste post kantoor hoorde men spreken over het gemeenschappelijke vader land voor alle Christenen. In de Technische Universiteit werden problemen van de mo derne techniek tegenover het geloof en de beschaving onder de loupe genomen, waarbij in genieurs en professoren het licht der christelijke waarheid lieten schijnen op de phenomenen der hedendaagse cultuur. Voor de juristen was er een aparte sectie, waar rechtskundi gen de vragen van het moderne recht behandelden en zich erop bezonnen, hoe Christus in staat is het hedendaagse recht van de dreigende ondergang te redden. Dr arbeiders-sectie hield in het Praelat zijn zitting en luister de met spanning naar J. Even en Frau Ehlert. Een dag van hard werken, maar meer nog van ernstige bezinning. DE POSITIE VAN MR. BUISKOOL In de Surinaamse pers is een polemiek gaande over een actie, begonnen door advocaten om te bewerkstelligen, dat mr. dr. Buis kool, de voorzitter van de Suri naamse regeringsraad, zo hij in de toekomst niet meer in de re gering zitting zou hebben, niet zal terugkeren in zijn vroegere functie van president van het Hof van Justitie. De West acht deze actie der advocaten gevaarlijk. Op deze wijze zouden de advocaten een rechter, die hun niet welgevallig is, kunnen wegwerken, hetgeen nimmer in het belang van de rechtspraak kan zijn. Het blad meent dat er advocaten zijn, die reden hebben met hun poging om te verhinderen, dat de heer Buiskool weer in het Hof komt, en dat er tenminste één is die zou hebben gezegd dat hij het achteraf betreurt met de actie te hebben meegedaan. „Het Nieuws" merkte op, dat de heer Buiskool zijn positie in het Hof onzuiver heeft laten wor den door zich met de politiek te bemoeien, waardoor velen het vertrouwen in hem hebben ver loren. Hierin ziet het blad de kern van de actie. Nieuwe Bulgaarse viee-premier WENEN, 21 Aug. (AP) Ra dio-Sofia berichtte vanavond, dat Anton Jugof, één van de mach tigste leden van de Bulgaarse communistische partij, vandaag benoemd is tot vice-premier. 's-GRAVENHAGE, 21 Aug. Harold Edward Holt, de Australische Minister voor emigratie arriveert hier he denavond. Behalve dit Minis terie beheert hij de portefeuil le van het Ministerie van Labour and national service" dat in 1940 is opgericht. Beide Departementen staan onder dezelfde leiding, daar bij hen gezamenlijk de verantwoorde lijkheid berust voor het ver schaffen van geschikte arbeid aan de nieuwe burgers van Australië. Daar hij aan de Universiteit van Melbourne rechten gestu deerd heeft, is mr. Holt een van de 6 juristen in het huidige Australische kabinet. Hij kwam in de politiek door de Young- Nationalists-Organisation, feite lijk de „kinderkamer" van vele vooraanstaande figuren uit de liberale partij. Vrijdagmorgen heeft hij om 10 uur èen bespreking met de mi nister van Sociale Zaken, mr. Joekes, en om 11 uur ontmoet hij tal van Nederlandse autori teiten. Zaterdag 23 Augustus ontvangt Koningni Juliana de Australische minister des morgens om 11 uur op het Loo. Daarna bezoekt mi nister Holt Amsterdam. Om 2 uur zal hij aanzitten aan, een lunch, die door de Stoomvaart Vertegenwoordiger lichtte vroegere baas op In Den Haag is de 42-jarige J. A. H., vertegenwoordiger van een Rotterdamse Beschuitfabriek, aangehouden. H. heeft zijn vroe gere patroon in Den Haag, een handelaar in zoetstoffen, 500 gul den afhandig gemaakt door hem voor te spiegelen, dat hij hem een vertegenwoordiging van de beschuitfabriek zou bezorgen. H. heeft een volledige bekentenis afgelegd. BISDOM ROERMOND VERGOEDT KOSTEN VAN AANBESTEDING DEN HAAG, 20 Aug. (K.N.P.) Het Bisdom Roermond en de Ka tholieke aannemers zijn over eengekomen, dat iedere inschrij ver bij een aanbesteding een bedrag zal ontvangen ter vergoe ding van de onkosten, die hij moet maken bij een inschrijving. Het bedrag wordt bepaald naar de grootte van de aanbestedings som. Aldus verneemt de Katho lieke Bond voor schilderpatroons St. Lucas. Een vertrouwensman, aan gewezen door het bisdom en de aannemers, zal iedere inschrijving op haar betrouwbaarheid toetsen, zodat niet bonafide aannemers niet voor kostenvergoeding in aanmerking komen. Door deze regeling zal de z.g. opzet kunnen vervallen, die an ders noodzakelijk was om de kosten aan de inschrijving ver bonden, vergoed te krijgen. In kringen van bouwdeskundi- gen heeft men goede hoop, dat het voorbeeld van het bisdom Roermond door een algemene landelijke regeling zal worden gevolgd. Maatschappij Nederland wordt aangeboden. Om 3 uur bezichtigt hij het s.s. „Oranje", dat door generaal ter Poorten, bevelheb ber van de Nederlandse strijd krachten tijdens de oorlog, in 1941 namens de Nederlandse re gering aan de Australische rege ring werd overgedrag^p. De „Oranje" deed tijdens de oorlog dienst als hospitaalschip. Hierna maakt minister Holt een tocht door de Amsterdamse grachten. Om vervolgens 'n be zoek te brengen aan, Volendam, waar hij zal dineren. Om 8 uur keert hij naar Den Haag terug. Minister Harold Holt vertrekt Zondag 24 Augustus naar Brus sel. Minister Holt en zijn echt genote worden vergezeld door de directeur-generaal van het ministerie voor Immigratie-Zaken en mrs. Heyes, de waarnemend Chief Migration Officier te Lon den, mr. J. Dempsey en door zijn particulier secretaris, mr. N. Flanagan. Binnen enige weken zal het werk aan de beroemde Deense „wereld-klok" voltooid zijn. Het machtige uurwerk, dat behalve de tijden over de gehele wereld, de loop van de hemellichamen, de datum en de maand aanwijst, zal geplaatst worden in het stadhuis te Kopenhagen. De uitvinder, Jons Olsen, zal deze dag niet beleven. Hij stierf in 1945 en een speciale groep technici heeft sedert dien zijn levenswerk voortgezet. Een van de talrijke tandwielen in dit zeer ingewikkelde mechanisme zal 25.000 jaar nodig hebben om één omwenteling te maken. BERLIJN Ter gelegenheid van de 75ste Duitse Katholieken dag heeft Z.H. Paus Pius XII een boodschap gericht tot de „zonen en dochters van Duitsland". Uit- gaande van de boodschap, die de issehou van Berlijn, Mgr. Wes- kamm, tot Hem had gericht, zegt de H. Vader Zijn hartelijke groe ten en Apostolische Zegen te zen den aan deze Katholiekendag. De keuze van Berlijn, zo gaat de H. Vader voort, waar Oost en West in gelijke mate samenkomen, her innert ons aan onze eenheid in het Mystieke Lichaam der Kerk. Hier toe immers behoren alle Katholie ken als broeders en zusters en zo moet het ook blijven. De een hoort de ander te helpen en dient te we ten, dat hii ook op de hulp vap an deren kan rekenen. De Paus herinnert vervolgens aan de officiële leuze „God leeft" en stelt deze tegenover de möder- ne. materialistische slagzin: „God is dood", een slagzin, die door deze Katholiekendag fel wordt gelogen straft. Voor deze bijeenkomst der Duit se Katholieken op deze plaats, waar de belangen van twee we relden op elkander botsen, heeft de H. Vader, zoals Hij uiteenzet, twee punten, waarop hii speciaal wil wiizen. 1. Het leven van de Katholiek behoort volledig in overeenstem ming ie zijn met de eisen van zijn heilig geloof. Dit geloof immers is een geschenk van God en een bron van genade, ook in de gevangen schap en slavernij, waarin thans velen moeten leven. 2. De Katholiek moet zich ook bewust zijn van het fundamentele verschil met de opvattingen en eisen van het moderne materialis me. Geloof en geest gaan boven de materie en zullen haar overwin nen. Het materialisme is in strijd met de natuurlijke orde en be dreigt ook de natuurlijke rechten van de mens. van het individu en van het gezin. De Katholieke leer stelt tegenover het materialisme de liefde tot God en de evennaaste Ons gemeenschaptieliik geloof is als een gemeenschappelijk Vader land, waar wij als broeders en zus ters verenigd leven in onderlinge waardering en liefde. Tenslotte gewaagt Pius XII van het gemeenschappelijk gebedsuur, dat alle Katholieken van geheel Duitsland tijdens deze Katholie kendagen zullen houden en ver klaart ervast van overtuigd te zijn, dat dit gebedsuur van beslissende waarde is voor de toekomst van het Duitse volk. Gelukkig is een volk, dat nog bidt. Ook al zi.in de tegenwoordige tijden nog zo som ber, toch zal de Heer God het Riik van Zijn voorzienigheid en genade uitbreiden en doen zegevieren. Opvarende van Belgisch Marineschip vermist DEN HAAG, 21 Aug. Het patrouilleschip van de Belgische Marine „Orie" heeft Donderdag ochtend gemeld, dat een lid van de bemanning wordt vermist. Dit is geschied toen het schip zich voor de kust van Nieuwpoort be vond. (Vervolg van pag. 1) Prof. Beaufort contactman Officiéél kon zulks niet blij ken, omdat de formateur op extra-parlementaire basis for meerde, maar er was wel con tact. Wij hebben er meermalen op gewezen, dat het katholieke Eerste Kamerlid Prof. Beaufort hierbij de rol van contactman moet hebben vervuld, zich ba serende op het proces Drees, dat de instemming van de vier frac ties had verworven en waarop zijn voorgangers waren gestrand. Bleef nog enkel over de bezet ting van de departementen. De P.v.d.A., A.R. en C.H. leverden als zodanig geen moeilijkheden op. De P.v.d.A.-ministers zouden dr. Drees, Suurhof, Mansholt, v. d. Kieft en In 't Veld geweest zijn. Die van de A.R. Prof. Zijl stra en mr. A. Algera, de C.H. zou ir. Staf en Prof. Kernkamp leveren. Wat de K.V.P. betreft, was prof. Beel voor het vice-premier- schap en Binn. Zaken bestemd, Prof. Rutten voor O. K. en W. en de heer De Bruyn voor de P.B.O. De moeilijkheid rees ech ter, toen het er om ging candi- daten voor de twee posten op Buit. Zaken te vinden. De ex- formateur deelde de pers mede, dat hierbij slechts personen in aanmerking konden komen, die de grootst mogelijke waarborgen inhielden. Aan Buit. Zaken, al dus mr. Donker, moeten als het ware aan de lopende band kwes ties worden behandeld, die de levensbelangen van ons volk ra ken, Mocht voor andere departe menten soms in een zgn. „cre- dietbenoeming" kunnen worden bewilligd, aan Buit. Zaken zou zulks een levensgevaarlijk werk zijn. K.V.P.-candidaten Hiervan uitgaande is in de KVP kring naar dergelijke figuren ge zocht en de formateur benadrukte hierbij, dat zulks in overleg met die kring geschiedde. Ook de reeds aangezochte KVP-ministers in spé onderschreven de door mr. Donker gestelde eis. Tenslotte was het zo, dat zes K.V.P.-candidaten door de formateur geschikt wer den bevnden. De formateur deelde de namen van deze zes personen niet mede, maar in politieke kringen neemt men aan, dat het hier is gegaan om mr. Steen- berghe, prof. Beaufort, minister v. d. Brink, Ridder de van der Schueren, prof. Romme en prof. Beel. Indien het werkelijk om deze namen is gegaan, valt het inder daad wel zeer te betreuren, dat geen van hen zich voor de post op ..Buit. Zaken" beschikbaar heeft willen of kunnen stellen. Ops katholiek volksdeel zou daar door dan wel in een zeer moei lijke positie ziin gebracht, al moet men vanzelfsprekend reke ning houden met de mogelijk heid. dat deze personen stuk voor B. en W. van Zeist hebben het nodig geoordeeld de tapvergun- ning van een hotel in Zeist (het Kerckeboschhotel) in te trekken. VATICAANSTAD „Heilige Vader, Herder der Katholieken. Wij, Katholieken in de republiek Litauen roepen om Uw voor spraak. Wii smeken om Uw bescherming en hulp, want wij zijn prijsgegeven aan de vernietiging, wij zijn door terreur over weldigd, wij lijden honger en zijn naakt; bloedbaden worden onder ons aangericht." Zo begint de brief, die Katholieken in Litcmien aan de H. Vader hebben gericht en waarin een ont stellend beeld wordt gegeven van hei gruwelijk lijden, waar aan Litauen sedert jaren is blootgesteld. Deze brief is met talrijke af schriften onder groot gevaar door Litause partisanen via het vroe gere Oost-Pruisen. Polen en de Oostelijke zone van Duitsland naar Rome gebracht. In de af gelopen winter begonnen 6 man nen de gevaarlijke reis naar het Westen. Vier van hen hebben het leven gelaten^ de twee an deren brachten de boodschap. De brief behoeft geen com mentaar. Ondanks de soberheid van de tekst, die wij hieronder laten volgen, spreekt de inhoud voldoende voor zichzelf. „Wij leven reeds in het ne gende jaar van een bezetting van terreur en geweld. Al brengen wij daarmede ons leven in ge vaar, wij zenden Uwe Heilig heid deze boodschap met de lij densgeschiedenis van ons volk, waarin wij de schande der god loosheid van de 20ste eeuw, van het bolsjewisme neerleggen en waarin wij de schurkachtige leu gens over godsdienstvrijheid in de Sovjet Unie voor de ogen der wereld onthullen. Zolang de machtige onderdrukker ons niet heeft gewurgd, zolang kunnen wij de zuivere waarheid, de ver schrikkelijke tragedie van ons volk verkondigen. Een stervend volk „Zo dan is deze boodschap het testament van een stervend volk. Gelukkig echter zijn zij, die ge storven zijn en die niet zien wat ons vaderland geschiedt. H. Va der vergeef ons. dat wij. die le ven, de doden benijden. Wat wij echter hebben doorgemaakt, heeft nog nooit een menselijke fanta sie uitgedacht en kari zij ook niet uitdenken. Het doet ons al leen denken aan de verschrik kelijke aanvallen der Tartaren in de oudheid. In Juni 1941 werden in drie dagen tijds 40.000 Litauers, onder wie kinderen, oude mensen en zieken, zonder vorm van proces in veewagens geperst en zonder een stukje brood, zonder water naar Siberië gedeporteerd. Nog klinken ir, onze oren de doods kreten der stervenden in de beestenwagens. Wat aanvan kelijk een tegen ons gerichte, blinde woede was. is nu gewor den een weloverwogen uitroeiing van de natie en een algehele rus sificering. Voor de uitvoering van dit plan is een tijdsbestek van 10 jaar geprojecteerd. Nog vijf jaar en ons volk bestaat niet meer. N.K.V.D.-priesters „85 pCt. van het Litause volk is katholiek. De invloed van de godsdienst was en is ook nu nog zeer sterk. Het bolsjewisme weet heel goed, dat ons volk zich zo lang zal verzetten als de invloed van de godsdienst ongebroken blijft.... De nieuwe aangestelde Orthodoxe priesters zijn niet of bijna niet te onderscheiden van de agenten der NKVD. Hun God is een zeldzame god, die de trek ken van Lenin heeft aangeno men De onschuldige en on berispelijke Katholieke priesters worden uitgemaakt voor dieven, wellustelingen, bandieten en moordenaars, die door de recht banken „uit medelijden en met het oog op hun priesterlijke stand" slechts tot 15 jaar dwang, arbeid in Siberie worden ver oordeeld 80 pCt. der pries ters zijn naar Siberie gedepor teerd of werken als aalmoeze niers bij de ondergrondse in de bossen van Litauen „Dagenlang liggen voor de kerken, zoals wij met eigen ogen hebben gezien, de geschon den lichamen van mannen en vrouwen, totdat de moeder of de kinderen van de vermoorden voor het lichaam van hun ge liefde willen zorgen en zich zo aan de vervolgers bloot geven.. H. Vader, wij vragen ons steeds weer af: „Waar zijn de volkeren der beschaafde wereld? Waar zijn de honderden millioenen Christenen gebleven? Zijn er op aarde geen strijders meer voor de waarheid, geen waarlijk grote mensen! Zijn de Christenen in de wereld overvallen door de slaap van bedriegelijke veilig heid en geloven zij, dat de hor den uit het Oosten na onze ver nietiging zullen stoppen? Het bolsjewisme bereidt zich voor om de beschaving, de cultuur en het Christendom «p dp wereld te vernietigen. Niemand moet zich wat wijs maken: het bols jewisme wacht slechts op het ge schikte ogenblik „Wanneer dit schrijven Uwe Heiligheid bereikt, zijn. wij mis schien niet meer onder de le venden. Voordat .deze brief U heeft bereikt, zullen velen, die hem op het lichaam dragen, door de kogels van de Tsjekisten ge dood zijn. „H. Vader geef ons. die voor de vrijheid van het geloof en het volk sterven. Uw zegen. De brief eindigt met de groet: „Geloofd zij Jezus Christus, de Heer der levenden en doden!", en is ondertekend met de „Ka tholieken van de republiek Li tauen". In Augustus 1951 heeft het hotel, toen het nog onder een andere directie stond, spiritualiën ge kocht en verkocht op een ge pachte vergunning. Volgens de drankwet mag van een gepachte vergunning slechts gebruik worden gemaakt, wan neer de houder er van financieel rechtstreeks bii het gebruik van de vergunning is betrokken en ook aansprakelijk kan worden gesteld voor eventuele gevolgen. De vergunning, waarvan thans een andere directie gebruik maakt, is dezer dagen ingetrok ken. omdat de autoriteiten van mening ziin. dat de vergunning houder (een inwoner van Zeist, die vroeger een café had) niet rechtstreeks is betrokken bii het gebruik der vergunning. De directie kan thans o.a. nog een beroep doen op de Kroon. Indien voor de winter geen ver gunning is verkregen zal de di rectie het hotel sluiten. De di rectie van het hotel meent, dat het intrekken van de vergunning een kwestie is van „een gezochte letter in de wet". Het gemeente bestuur meent echter, dat er een overtreding is begaan, omdat het hotel onder vorige directie inko pen op eigen naam heeft gedaan waarbij gebruik is gemaakt van de gepachte vergunning. Volgens de wet hadden deze inkopen moeten geschieden op naam van de vergunninghouder. Maandagmiddag j.l. kwam bij P.T.T. het bericht binnen, dat op Zondagmiddag in Rotterdam een clandestiene zender „de Rotter damse radio omroep' in de lucht was geweest op een golflengte van 205 meter. Bij zijn uitzending van Zondagmiddag had de zender be loofd. dat hij dagelijks na 17 uur in de lucht zou komen om zijn luisteraars met praatjes en gramo- foonpiaaties te gerieven. Er is van dat „dagelijks" niet veel terecht gekomen want Maan dagavond werd vastgesteld van welk perceel uit de uitzendingen werden gedaan, en Dinsdagavond werd 'n dit huis, gelegen aan de Willem Buytewechstraat, in sa menwerking met de Rotterdamse gemeente-politie, de complete in stallatie met versterkers, gramo- foon en platen in beslag genomen. Tegen de aetherpiraat, de 22-ia- rige F. P. werd proces verbaal op gemaakt. Ds. H. Janzen ter aarde besteld Gistermiddag is op de Neder lands Hervormde begraafplaats te Tubbergen ds. H. Janzen, die 24 jaar de Ned. Herv. Gemeente in Tubbergen diende, ter aarde be steld. Zoals bekend kwam ds. Janzen op noodlottige wijze in Tirol om het leven. De belang stelling uit alle kringen der be volking was zo groot, dat de kerk niet allen, die de laatste eer wilden bewijzen, kon bevat ten. Velen volgden via geluids installaties in naburige localitei- ten de rouwdienst. stuk zeer respectabele redenen kunnen hebben gehad. Intussen bleek uit de verdere mededelin gen van de formateur, dat deze zes personen niet het einde be tekenden van de K.V.P.-moge- liikheden. Vanuit de K.V.P.-kring werden hem drie andere tweetallen voor gelegd, maar deze voldeden, al thans naar de mening van mr. Donker, niet aan de door hem gestelde eisen. Het ware z.i. niet onmogelijk, dat zij in de practijk zeer hadden kunnen voldoen, maar, naar de mening van mr. Donker, waren hiervoor op dit moment geen waarborgen aanwe zig. Mr. Donker ontkende, dat hierbij politieke motieven zouden hebben gespeeld, het ging hem enkel om de bovengenoemde eis. Vanuit de K.V.P. zal men wel licht nu of later behoefte voelen om daarop terug te komen. Voor het geval mr. Steenberghe inder daad tot het voor mr. Donker aanvaardbare zestal behoorde, pleit zulks ongetwijfeld voor zijn standpunt, maar men moet het hele spel kennen om een juist oordeel te kunnen vellen. De laatste poging. Toen mr. Donker bleek, dat hij deze moeilijkheden niet kon over winnen. is hij tenslotte nog met een andere opzet naar voren ge komen. Evenals in ziin eerste op zet. wilde hii de hoofdpost Buit. Zaken nu weer een partijloze vakminister geven (waarschiin- liik mr. Beynen) en de K.V.P. zou daardoor terugvallen op viif portefeuilles. Tegenover het ver lies van „Economische Zaken" zou nog enkel de afruil van „Jus titie" tegen „Wederopbouw en Volkshuisvesting" staan. De P.v.d.A. verklaarde zich hiermede accoord. doch de K.V. P. niet en zulks kan ons niet on begrijpelijk voorkomen. omdat op deze wiize het offer van „Eco nomische Zaken" wel onoverko melijk groot zou ziin geworden. De ex-formateur sloot ziin ver klaring af met ziin spijt uit te drukken over de teleurstellende afloop van ziin pogingen, vooral omdat de moeilijkheden, althans wat het zoeken van personen voor de portefeuilles op Buitenlandse Zaken betreft, niet in het poli tieke vlak hadden gelegen. Op de vraag, wat er nu zal moeten ge beuren. weet men in politieke kringen voorlopig nog geen ant woord. Men denkt aan een forma teur uit de kleinere partijen en aan een aanblijven van het de- missionnaire kabinet. De eisen van generaal Naguib om een drastische hervorming toe te passen op het stelsel van het Egyp tische grootgrondbezit, maken deel uit van een omvangrijker plan om de bestaande kloof tussen arm en rijk in het land van de Nijl te ver zachten. Het betekent tenminste een totale omwenteling in de feo dale verhoudingen en de sociale en economische structuur van het land. De gespannen verhouding tussen de rijken en de economisch zwakken moest op één of andere wiize zich ontladen en tot een bot sing leiden. Er bestond al sedert jaren een wrok tegen de schat rijke kaste, waarvan ex-koning Faroek en zijn hovelingen re- Van hel wereldtoneel oresentanten bij uitstek waren. Faroek heeft blijkbaar nooit een vermoeden gehad van de ge laden sfeer. Hii was daarvoor te weinig één met zijn volk en volkomen de gevan gene van een groep, die leefde ten koste van het voik. Het moge een zegen genoemd worden, dat generaal Naguib de hervormings plannen zonder bloedvergieten heeft ingeleid. Hijzelf heeft ze in een toespraak tot de legereenhe den aangeduid als „daden van so ciale rechtvaardigheid, die niets met communisme hebben te ma ken; zonder twijfel schuilt achter dit alles een eerlijke bedoeling. Na guib kent de noden van het volk van zeer nabij en behoort tot de figuren, die wars zijn van politieke corruptie en verdorven diplomatie. Het leger is zijn afgod. Een veel voorkomende trek bij militaire lei ders, die hen, als tè eenzijdig in gesteld, het wezenlijke en waar achtig concrete in dé staatkundige en economische problematiek moeilijx doen overzien, laat staan beheersen. Wanneer dergelijke fi guren zich met de practische staat kunde gaan bezighouden, lopen zij gevaar het geheel te licht en te idealistisch op te vatten, met meestal een fiasco als gevolg. Ook Naguib loopt deze kans! Wat Naguib voorstaat is een soort van staatssocialisme, ge steund door een zekere dictatuur. Het sociale element, dat hierin schuilt, is uitermate aantrekkelijk voor de grote massa. Deze toch is in alle landen van het Midden posten hier gevoelig voor. Zowel in Irak als in Perzië, in Syrië als in Egypte, is er bij de economisch verdrukten een streven waar te ne men naar mondigheid. Het is altijd de bedoeling van de communisten geweest, hier leiding aan te geven, om op deze wijze vat te krijgen op de grote massa. In zoverre kan de omwenteling in Egypte een winst punt ziin, omdat de communisten de wind uit de zeilen wordt geno men. Naguib is in Egypte de held van de verdrukten. Deze positie kan hem in conflict brengen met de leiders van de Wafd-partii. die zonder uitzondering tot de rijken behoren. Maar het is ook mogelijk dat Naguib speculeert op een schéi- ding tussen de leiders der Wafd- partii en hun aanhang. Slagen de plannen van landher vorming. industrie-uitbreiding en verbetering van de landbouwme thoden, wat o.a. betekent, dat de gehele Egyptische economie op de helling moet, dan kan dit een ver steviging van de Egyptische staat tot gevolg hebben, met ook een veranderde positie in het gareel oer internationale verhoudingen. Op_ het laatste is reeds eerder in Cairo de aandacht gevestigd. Een enigszins gelijkvormige ontwikke- h'?5 ,tn ge overige landen van het Midden-Oosten, zonder dat er nu nog sprake is van een stabilisatie, draagt toch de mogelijkheid in zich van een uitgroeien der Arabische staten tot een sterke macht, die zich naast de reeds bestaande van het Oosten en het Westen op het wereldtoneel zal doen gelden

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3