Nederlandse kansen gelijk aan die van alle deelnemende landen OT IELDT Luxemburg de boer op mef wereldkampioenschap V. N. niet bevoegd over Tunis te spreken Financiën en Economie -1952 EDING IELING UW PUZZLE voor vandaag Van Est onze grootste troef? RADIO orbij. OLIJVE IELCOED De wereldkampioenschappen wielrennen Baantitels worden in Parijs verreden DE BEURS VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1952 rLLEN AAN TKRAAM 10 ct. 10 ct. 10 ct. 10 ct. 10 ct. 10 ct. 10 ct. 10 ct. 10 et. 10 ct. EN e Draaimolen jaren. sn laag! 1 17 ct. lieding 1.38 afdrogen 79 99 ct. CEN 1.49 SKEN, 1.59 fris- 1.98 je v.a. 19 ct. leuren 39 ct. KENS alle 8.10 74 ct. S, zeer 1.68 LONS 1.68 .69 4.89 5.98 nylon lang Tel. 5039 iritiis t p. stuk EN: it per 250 gr 5 ct. per stuk it per 100 gi lt per 250 gr. EN GEHEEI 1M GESOR NG le étage: r68 ct ik 1.28 1.18 1.48 48 ets 45 ets. 69 ets. 98 ets. >mpl. 69 ets. N EEN ONS! \CHTERSTR (Van onze sportverslaggever) Natuurlijk gaat het niet aan met de gevechten om de wereld-wieler kampioenschappen voor de deur de Tour de France te laten degra deren tot een tweede-rangs-aangelegenheid. Het pronkstuk van de internationale wielersport, waarvoor Jacques Goddet en zijn getrou wen vrijwel een jaar in de weer zijn, bevat nog wel zoveel lastige problemen en renners-puzzles dat de uiteindelijke triomfator zich met recht en reden in absolute zin „de beste" zou mogen noemen. De man, die Zondagavond uit handen van monsieur Joinard, de regenboogtrui gaat ontvangen, zal dan ook, ais hij zich in alle eer lijkheid wil uitspreken, moeten toegeven, dat de ongelukkige Fausto Coppi dit jaar, ondanks zijn noodgedwongen afwezigheid in Luxem burg, de kampioen der kampioenen is. Desondanks: de wereldkam pioenschappen op de weg, a.s. Zaterdag en Zondag op een zeventien en een halve kilometer lang circuit in het Groot Hertogdom, behou den iets fascinerends. De met veel zorg gekozen rennersdeputaties uit alle landen ter wereld, waar aan wielersport wordt gedaan, in één wedstrijd bij elkaar. Men behoeft niet eens over een rijke fantasie te beschikken om zich voor te stellen dat dit wederom verbeten gevechten worden, waarop terecht de hele wielerwereld (en daaronder ook te verstaan de honderdduizenden supporters) de aandacht gevestigd houdt. Amateurs: 175 km Maar eerst dus de wegkam- pioenschappen: 29 landen heb ben zich laten inschrijven, doch daaronder zijn er verschillende die geen beroepsrenners rijk zijn en waarvan we dus alleen Za terdag de amateurs in actie zul len zien. Misschien is „actie" een te mooi woord voor hetgeen de amateurs uit Canada, India, Mexico en zelfs Japan ten beste zullen geven. Uit Varese herin neren we ons bijv. een ploeg uit de Libanon, die zich al vanaf de start content stelde met het oeloton uit de verte te blijven volgen. En op de deelnemers lijst prijkt weer de naam van eén zekere meneer Chakravarty, van wie we ons twee jaar gele den in Luik-Rocour afvroegen of de brave man wellicht een vertragingsapparaat in plaats van een derailleur op zijn fiets had gemonteerd. Overigens zullen Zaterdagmid dag om 1 uur, wanneer even buiten de stad Luxemburg, op de weg naar Bettemburg, de amateurs in hun nationale truien starten voor 175 km. over een soms verraderlijk stijgend en dan weer listig dalend parcours, nog voldoende werkelijke kopstuk ken present zijn. België komt met de Westvla ming Noyelle, de veroveraar van het Olympisch goud, met Gron- delaers en Victor (tweede en vierde te Helsinki), de nationale kampioen van Looy en voorts Marcel Janssens en van Genech- ten. Onze Nederlandse amateurs weten wat deze Belgen waard zijn en dat ze zeer noge ogen zullen gooien in dit spel. Onderschat ook de Denen en Zweden niet, de Italianen, die in Varese de eerste twee plaatsen opeisten, en de Luxemburgers zelf. die meter voor meter het circuit kennen en die uiteraard bij de verdeling van het applaus op het hoogste percentage zullen mogen rekenen. Geen algemene instemming Hoe staan de Nederlandse kan sen Zaterdag? Ons zestal be staat uit: Plantaz (vorig jaar derde), de Haarlemmer Adri Voorting. broer van de Tourren ner Gerrit, Arend van 't Hof, de nationale kampioen Kees Aan raad uit Oud Gastel en de Lim- PROGRAMMA ZATERDAG 23 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA: 10.00 VPRO; 10.20 VARA: 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. muz.; 7 30 idem; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.18 Gram. muz.; 8.40 idem: 8.55 Voor de huisvrouw; 9.00 Gram. muz. (9.35—9.40 Waterstan den): 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld". causerie; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Viool en piano; 12.00 Gram. muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Roemeens orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram. muz.; 13.30 Voor de jeugd; 13.45 Gram. muz 14.25 „Onze vacantie hun brood klankbeeld; 14.35 Wieringer pro gramma 15.00 Amateuruitzending; 15.30 Boekbespreking; 15.45 Ac- cordeonmuziek; 16.15 „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.30 Radio Philharmonisch Orkest en solist: 17.15 Sportpraatje; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Gram. muz.; 18.45 idem: 19.00 Artistieke staal kaart: 19.30 „Passepartout", cause rie: 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten: 20.15 Prome nade orkest en solisten; 21.15 So cialistisch commentaar 21.30 Dans muziek: 22.00 „Onder de pannen hoorspel: 22.20 Gram. muz.; 22.40 Lichte muziek: 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek: 7.30 Parochie-koor en or gel; 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Gram. muz.: 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram. muz.: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. muz.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. muz. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Lunch concert: 14.00 Boekbespreking: 14.10 Pianospel; 14.25 Gemengd koor: 14.45 Svmphonette orkest en solist: 15.05 Kroniek van letteren en kunsten: 15.43 Metropole orkest en solist; 16.20 „De schoonheid van het Gregoriaans"; 16.50 Voor de jeugd: 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Gevarieerde muziek; 18.40 Gram. muz.; 19.00 idem; 19.25 Amusementsmuziek; 19.52 Actua liteiten; 20.00 Nieuws en weerbe richten: 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtbaken" causerie: 20.35 Grma. muz.; 21.00 Cabaret: 21.40 Omroeporkest en soliste: 22.30 „Wij luiden de Zon dag in!"; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2224.00 Gram. muz. burgers Gelissen en van der Brekel. Men mag zeker niet zeggen, dat deze ploeg algemeen de instemming heeft. In Lim burg bijv. zijn honderden brie ven naar de KNWU met het ver wijt waarom Piet Haan niet af gevaardigd werd en uit Amster dam regende het protesten tegen het feit, dat Daan de Groot niet eens op de reservelijst staat. Zo zou men natuurlijk nog meer bezwaren kunnen oppe ren, want het Nederlandse ama- teursleger telt momenteel meer krachten, die kunnen wedijveren met de zes gekozenen. Evenwel zijn we Zaterdag lang niet kansloos. Als de pechhistorie van Helsinki (Voorting) zich niet herhaalt, is het evengoed mogelijk dat Nederland zijn tweede na-oorlogse amateurs wereldkampioen krijgt Henk Faanhof bezorgde ons in 1949 te Kopenhagen de eerste titel als dat een Belg, Luxemburger, Fransman, Scandinaviër of Ita liaan het eerste van de vijf te verdelen regenboogshirts be machtigt. In ploegen of niet Bfj de profs liggen Zondag (280 km. over hetzelfde par cours) de zaken enigszins anders. Het aantal deelnemers is hier lager, maar de kwaliteiten ont lopen elkaar minder. De Duit sers bijv. spelen internationaal nog niet zo'n geweldige rol, maar in Varese kon een Schwarzer, die ook ditmaal wordt afge vaardigd, zich met succes meten met de sterksten. Vermoedelijk zullen de Luxemburgers (Kir- chen, Goldschmidt, Bintz, Goe- dert) mits ze elkaar niet dwars zitten een belangrijke rol spe len, maar daar staat tegenover dat Frankrijk, Italië, België en ja zeker Nederland door het hooghouden van de ploeggeest de Luxemburgers met gelijke wapens kunnen bestrijden. Eigenlijk is het met die ploeg geest niet helemaal in orde. want een wereldkampioenschap is een individuele strijd, maar men weet, waar het in de practijk op neer komt. Dat desondanks een Bobet en een Van Steenbergen, wier con tracten de laatste tijd niet meer zulke hoge bedragen vermelden, een Kubler, die de Tour de France verzuimde om zich op Luxemburg voor te bereiden, een ouwe Briek Schotte, die voor de zesde maal de Belgische kleuren verdedigt en die op alles-beslis- sende momenten als een wereld kampioenschap toch is, juist dat tikje meer kan geven (Valken burg en Moorslede), een Magni en een Bevilacqua, die op hoog bevel van Binda voor het land der campionissimi toch eindelijk eens een titel op de weg zouden moeten veroveren, dat deze cou- RADIO-AMOURETTE? ROME, 20 Aug. (Reuter) 6500 kilometer heeft Prins Talal Aziz van Saoedi-Arabië per vliegtuig afgelegd voor het nakomen van een af spraakje met een meisje in Sardinië, dat hij tot nu toe slechts kende uit radio gesprekken. De een en twintigjarige prins, de tweede zoon van Koning Ibn Saoed, is een hartstochtelijk korte-golf- amateur, evenals de 24 jarige Sardinische studente Maria Marras. Ruim een jaar heb ben zij lange radiogesprek ken gevoerd, de prins van zijn paleis in de woestijn uit, de Italiaanse studente geze ten in een zolderkamertje in haar woning te Cagliari. Dinsdag stapte de Arabi sche prms in zijn eigen vliegtuig en vloog naar het vliegveld van Cagliari, hij werd bij aankomst door Maria Marras opgewacht. Na een gesprek van enige uren vloog de prins weer naar Arabië terug. Maria Marras wilde na afloop niets zeggen over de mogelijkheid van een „ro mance of een wederbezoek aan Saoedi-Arabië. Zij ver klaarde slechts dat zij elkan der over twee dagen via de radio weer zullen spreken. DE BANKROOF IN FRANKFORT Dader gegrepen? BOURG MADAME, (Frank rijk, 20 Aug. (AP) De Franse politie heeft bekend gemaakt, dat zij naar aanleiding van de bankroof, die 16 Augustus in Frankfort plaats vond, een man gearresteerd heeft. De man ver klaarde Alfred Frohberg te zijn. Volgens de politie was Froh berg niet in het bezit van een identiteitsbewijs en had hij slechts weinig geld bij zich. Hij was gekleed in een gabardine broek en een geruit overhemd. Men heeft hem ter verdere on dervraging naar Perpignan ge zonden. reurs juist door hun persoonlijke kwaliteiten het wedstrijdverloop kunnen bepalen, staat als een paal boven water. En voeg aan dit rijtje veilig de naam van Est toe. De St. Wille- brordenaar heeft zich de laatste weken als geen tweede gepre pareerd op het gevecht op de regenboogtrui, z'n Bordeaux Parijs en de Ronde van Neder land hebben aangetoond, waar toe een voorbereide van Est in staat is. Geen wonder dat in het buitenland de naam van de Brabantse wielerkoning druk in de prognoses wordt genoemd. Voorting en Wagtmans verke ren in blakende vorm, voor een eventueel slotgevecht in de vorm van een sprint brengen we Faan hof aan de start en dan zijn er tenslotte ook nog Nolten en Dekkers, die behoorlijk wat in hun mars hebben dat hen Zon dag van pas kan komen. Er zou een uitgebreid debat gevoerd kunnen worden over de vraag of de renners met de beste resultaten in de voorgaan de maanden óf de knapen, die op dit moment in topvorm ver keren, de aangewezenen zijn voor het Wereldkampioenschap. Maar dat vraagt men zich ook in andere landen af. Zeker is, dat Nederland, zowel bij de be roepsrenners als bij de amateurs, zeer sterke troeven aan de start brengt. Zo sterk, dat we als ge- lijkwaardigen van de z.g. „grote" wielerlanden in de Luxemburgse arena verschijnen. NIEUWE BURGEMEESTERS Bij K.B. van 20 Augustus is de heer N. J. C. Cramer, ge meente-secretaris van Wouden berg (Utrecht) met ingang van 1 September a.s. benoemd tot burgemeester van Roden en is de heer B. G. van Hout benoemd tot burgemeester van Marken. De heer van Hout is adjunct-com mies eerste klas ter secretarie van de gemeente Naarden. De nieuwe kerk van Tignes, een getrouwe copie van de oude, welke vier maanden geleden verwoest werd, voordat het dorp Tignes door het water van het kunstmatige meer verzwol gen werd, is door de Bisschop van Tarentaise, Mgr. Jauffres, ingewijd. Mgr. Jauffres (rechts) en kanunnik Pelessier, vroegere kapelaan van Tignes, betreden de kerk. Verzending Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje" (25 Aug.); Nieuw Guinea: s.s. „Rem- pang" (28 Aug.); Antillen: m.s. „Willemstad" (1 Sept.); Surina me: s.s. „Cottica" (3 Sept.); Unie v. Zuid-Afrika: m.s. „Oranjefon tein" (26 Aug.); Canada: s.s. „Zuiderkruis" (23 Aug.); m.s. „Westerdam" (28 Aug.); Argen tinië, Uruguay, Chili en Bolivia: s.s. „Eva Peron" (27 Aug.); Bra zilië: m.s. „Alhena" (27 Aug.); Australië en Nieuw Zeeland: s.s. „Strathaird" (23 Aug.). LUXEMBURG. Men herin nert zich wellicht, dat wereld kampioenschappen wielrennen 1952 een, laat ons zeggen merk waardige voorgeschiedenis gehad hebben. Het U.C.I.-congres, de jaarlijkse bondsvergadering, op de vooravond van de regenboog- strijd, wees enige jaren geleden de Luxemburgse Wielerbond aan als organisator voor 1952. De Lu xemburgers, die zich zelf candi- daat hadden gesteld, namen het verzoek met beide handen aan. Afgezien nog van de propagan distische waarde draagt een we reldkampioenschap altijd aardig bij tot versteviging van de kas der organisatoren. Bovendien zou de Luxemburgse „Vreemdelingenverkeer industrie" nu Zwitserland, de Rivièra en Oostenrijk van lieverlee een ster kere aantrekkingskracht uitoefe nen op het internationale toeris- tendom, zo'n kampioenschap uit stekend van pas komen. Per saldo moeten de kijkers ook eten en slapen. Maarin het hele Groot Hertogdom is geen fatsoenlijke wielerbaan te ontdekken. Hier en daar lag nog wel ergens een over blijfsel, waarop in lang vervlogen jaren sprint- en staverscourses werden gehouden, maar het ging toch niet aan om dit gammele ge valletje te gebruiken voor die wedstrijden, welke in vlammende letters worden aangekondigd als de „Championnats du Monde Cyslistes". In hun enthousiasme over de uitverkiezing hadden de Luxemburgse bondsbestuurders dit over het hoofd gezien. Parijs bood het meest Waarschijnlijk herinnert men zich ook nog dat de U.C.I. na de kampioenschappen 1951 te Milaan en Varese zich plotseling ging afvragen hoe dit nu de volgende keer moest gaan. De Luxembur gers werden voor de concrete vraag gesteld waar zii zich voor stelden de strijd om de baantitels te laten afspelen. Met de weg kwam dat.wel in orde. Een wie- Iercircuit is overal ter wereld te projecteren, zelfs al zou het op een kwade dag in de hoofden van monsieur Joinard en zijn mede- U.C.I.-bestuderen opkomen om 't regenboog-décor in vuurland of desnoods in de steppen van Si berië op te richten. Dus trok de Luxemburgse Bond op zoek naar een wielerbaan, of liever: zii ging de boer op met het artikel wereldkampioenschap. De meestbiedende zou de organi satie mogen overnemen. En na tuurlijk waren er liefhebbers bij de vleet: Milaan, met de herinne ring aan de uitverkochte Vigorel- libaan van vorig jaar. Rocour. thans helemaal afgebouwd en be ter dan in 1950 in staat om de kampioenschappen te organise ren. Parijs met zijn Pare des Princes, Saarbrucken en zelfs Amsterdam. Het is tenslotte Parijs gewor den. De directie van de Prinsen- baan had er wel wat voor over om evenals in 1947 de Regen- boogwedstriiden te mogen organi seren. Dus trekt na de Luxem burgse wegraces de complete U.C.I.-karavaan naar de lichtstad en volgt straks als sluitstuk van de hele affaire de afrekening tus sen de Pariise directie en de Lu xemburgse Bond. Men ziet: voor elk probleem is er een oplossing. PARIJS, 20 Aug. (AP). De minister van Buitenlandse Zaken Robert Sehuman heeft vandaag in een rede voor de commissie voor Buitenl. Zaken v. d. natio nale vergadering verklaard, dat Frankrijk, indien de Tunesische kwestie tijdens de komende al gemene vergadering aan de orde gesteld zal worden, der bevoegd heid der V.N. om deze kwestie te bespreken in twijfel zal trekken. Hjj zei, dat Frankrijk nog niet overwogen heeft, welke houding het zal innemen, mocht de Bey van Tunis het door Frankrijk aangeboden programma van be stuurswijzigingen niet aanvaar den. Over het vraagstuk van het tot Europees gebied verklaren van de Saar, zei Sehuman, dat dit slechts zou gebeuren met toe stemming van de Saarlanders. Frankrijk, zo zei Sehuman, stelt voor aan het Saargebied een autonome Europese status toe te kennen, welke gegaran deerd wordt door de zes leden van de kolen- en staalgemeen schap van de nieuw op te richten Europese defensiegemeenschap. Hij maakte het duidelijk, dat de regering nooit bereid zal zijn Frans gebied aan de ge-europe- aniseerde Saar af te staan, een voorstel dat de laatste tijd in Duitsland naar voren is gebracht. „Tjilongkrang" en „Taloeg Goenoeng" De winst- en verliesrekening over 1951 van de N.V. Kinacul- tu/ur Mij „Tjilongkrang" ver toont een nadelig saldo van f117.hetgeen hoofdzakelijk een gevolg is van het geleden koersverlies op effecten van f 10.010. Dit verlies i® ten laste van het reservefonds geboekt. De exploitatierekening in Indo nesië vertoont een voordelig saldo van rp. 221.473. Qezien de hoge eisen, die de financiering in Indonesië stelt, wordt geen winsttransfer aangevraagd. In de tweede helft van 1951 be antwoordde de kininie-afzet. in het geheel niet aan de gunstige vooruitzichten, zodat aan het einde van hiét verslagjaar over grote voorraden werd beschikt. Dank zij een vrijgekomen be drag van f 10.000 uit de belas- tingreserve laat de Nederlandse verlies- en winstrekening van de N.V. Cultuur-Maatschappij „Taloeg Goenoeng" een voor delig saldo zien van f 12.351. Voorgesteld wordt een dividend van 5 pCt. De Indonesische ex ploitatierekening sluit met een voordelig saldo van rp. 144.852. Gezien de middelen die aldaar benodigd zijn, wordt geen trans fer aangevraagd. In April 1951 is de onderne ming weer onder eigen beheer gekomen. Gezien het hoge kos- tenpeil in Indonesië heeft het bestuur het niet wenselijk ge oordeeld direct tot rehalbilitatie over te gaan, "doch in afwach ting van nadere plannen, de nog resterende aanplantingen te rooien. Kapitaals uitbreiding bij Zaalberg Zoals de directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon te Leiden reeds in haar jaarverslag heeft aangekondigd, behoeft de liqui diteit van de maatschappij ver sterking. Het bestuur acht het thans gewenst over te gaan tot plaatsing a pari van f 250.000.— aandelen ,ten volle delende in de winst over 1952 en volgende jaren, enkele groot-aandeelhou ders, die tezamen ca. 4/5 van het uitstaande aandelenkapitaal bezitten, hebben zich bereid ver klaard, dit bedrag, zo nodig ge heel, over te nemen. Ook de overige aandeelhouders worden in de gelegenheid ge steld hun bezit in de N.V. te vergroten. Tot en met 6 Sept. a.s. kunnen zij inschrijven op 1 nieuw aandeel van f 1000.of f 100.tegen inlevering van twee dividendbewijzen nr. 18 en betaling van resp. f 1000.of f 100.—. Gezien de m het bedrijf gehouden winst in de jaren 1945/1951 (f2.059.557 op een totale bruto winst v. f3.377.968) komt Zaalberg zeker voor een herkapitalisatie in aanmerking, aldus het bestuur. Daar de fis cale omstandigheden de directie weinig aantrekkelijk voorkomen, acht zij het juiste moment hier toe niog niet aangebroken. Directeur Hollandsche Koopmansbank In de Woensdag gehouden buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders der N.V. Hollandsche Koopmans bank is de heer A. Mok, Naar den, tot directeur benoemd. Separator neemt deel in Gronings bedrijf Met een maatschappelijk ka pitaal van f300.000, verdeeld in 300 aandelen van f1000.is op gericht de Alfa-Laval N.V. te Groningen. Doel is het drijven van handel in, en fabriceren en repareren van machines, werk tuigen, gereedschappen, enz., die worden gebruikt voor zuivel- en andere bedrijven en industrieën. In het maatschappelijk kapitaal wordt deelgenomen door de Aktie-Bolaget Separator te Stockholm voor 70 aandelen en door de heer E. F. Hellstedt voor 30 aandelen. Alle aandelen wor den in contanten volgestort. Di recteur is de heer H. Harens, en commissarissen zijn de heren H. L. Faulkner en E. F. Hellstedt, beiden te Stockholm. Emissie Ridderkerk voltekend De 41/a. pet 30-jarige obligatie lening ad fl.500.000 ten laste van de gemeente Ridderkerk, waar op Woensdag bij de Rotterdam- sche Bank de inschrijving open stond, is voltekend. Derde lening Leeuwarden Voor de derde maal in 1952 gaat de gemeente Leeutvarden over tot het uitgeven van een 41,4 pet 30-jarige obligatielening, ditmaal groot f2.500.000. Op in- schrijvingsvoorwaarden zijn reeds fl.000.000 obligatiën geplaatst. A.s. Donderdag 28 Augustus kan op het restant van fl.500.000 worden ingeschreven, tot de koers van 100 pet. De Rotterdam- sche Bank N.V. en Amsterdam- sche Bank N.V. dienen als „guichet". De opbrengst dient wederom ter financiering van de woningbouw en daarmee ver band houdende openbare werken. Ook Zaandam en Zevenaar gaan lenen De gemeente Zevenaar stelt op Donderdag 28 Augustus a.s. de inschrijving open op fl.500.000 41/4 pet 30-jarige obligatiën tot de koers van 100 pet. „Guichet" is de fa. Th. Gilissen te Amsterdam. Een bedrag van f500.000 is reeds op inschrijvingsvoorwaarden ge plaatst; de lening is totaal groot f2.000.000. Ook de gemeente Zaandam stelt op Donderdag 28 Augustus de' inschrijving open op 41/4 pet 30-jarige obligatiën a 100 pet en wel tot een bedrag van f2.500.000. Dit is de tweede lening in 1952. Als „guichet" dient de Neder- landsche Handel-Maatsohappij N.V. De leningen dienen voor de financiering van openbare wer ken, woning- en scholenbouw. De Nationale Handelsbank in 1951 De bedrijfsresultaten in 1951 van de Nationale Handelsbank N.V. hebben, gelet op de ongun stige omstandigheden, niet te leurgesteld. Op de crediethulp der bank werd, blijkens het jaar verslag, in steeds toenemende mate door de clientèle een beroep gedaan, vooral in Indonesië, waar zich een algemene schaarste aan geldmiddelen demonstreerde. Aan gerechtvaardigde crediet- vraag van oude relaties in Indo nesië kon worden voldaan. Er zijn nog geen tekenen, die wijzen post debiteuren, die steeg van f82.345.928 tot f138.817.681, een gevolg van de verhoogde cre- dietverlening in Indonesië. Met verhoging van het onkostencijfer heeft de toeneming van de be- drijfsinkomsten gelijke tred ge houden, nl. interest,commissie en agio, na aftrek van reserve ringen nam toe van f12.634.440 tot f18.461.991. In 1952 werd overmaking ver kregen, resp. wordt overmaking verwacht, van de netto baten der bankvestigingen Overzee be treffende de bedrijfsuitoefening in 1951. Het batig saldo der winst- en verliesrekening be draagt f2.474.256 (v. j. f2.113.210). Voorgesteld wordt een verhoging van het dividend van 6 op 7 pet en f46.703 op nieuwe rekening over te brengen. OLIES VAST AMSTERDAM, 21 Aug. Het koersverloop ter beurze heeft van daag niet teleurgesteld en dit was voorji te danken aan de vaste housing van 't hoofdfonds. Olies openden reeds ruim een punt ho ger en trokken daarna onder be scheiden handel aan tot 323 te gen gisteren 319. Een koersver schil van vier punten is hier ge ruime tijd niet voorgekomen. In navolging hiervan waren ook de overige courante en incourante indusuiepapieren goed prijshou dend tot iets beier. De orders wa ren echter nog dun gezaaid en hier moet de beurs het toch van hebben. Wat de cultures betreft scnijnt er tegenwoordig enige „bo dem" in de markt te zitten. De verbeteringen blijven van dag tot dag zeeT bescheiden, maar deze week is er nog geen achteruit gang geboekt. Ook vandaag hand haafden leidende soorten zich ge makkelijk. Aandelen Nationale Handelsbank golden onveran derd lol 3/4. De openingskoersen op de scheep vaartmarkt waren stuk voor stuk volkomen gelijk aan de slotnote- ringen van gisteren Het koers- beeld wijzigde zich hierna niet, zodiat de kwalificatie „onveran derd" hier letterlijk kan worden op afnemende credietbehoefte, toegepast. Staatsfondsen uiterst zodat ook voor 1952 op een in tensief emplooi van de bank- middelen aldaar wordt gerekend. De balans weerspiegelt deze gang van zaken, met name de stil en eerder iets gedrukt, voor al investeringscertificaten, die ruim een kwart punt verloren en op 93 belandden. Dollarobliga ties een fractie hoger. Kruiswoordpuzzle No. 75 Horizontaal: 1. vogel 3. en dergelijke 5. heilige 6. voegwoord (Fr.) 8. voorzetsel 9. deel van het kippenhok 11. houding 12. onder het nodige voorbehoud 13. Engels bier 14. naaml. vennootschap (Fr.) 15. meisjesnaam 17. bar 20. prachtig 22. heilig boek 24. deel van de bijbel 25. reeds 26. deel van een japon 29. kleinigheid 32. jongensnaam 33. gang van een paard 34. waterhoogte 36. meisjesnaam 38. zangnoot 39. vochtig 40. zijrivier van de Donau 41. kloosterzuster 42. inhoudsmaat 43. voorzetsel 44. pers voornaamw. (Fr.) 45. de lezer heil Verticaal: 1. waterkan 2. bloeiwiize 4. wending 5. plaats in Friesland 6. verlangen 7. bewijs van verdriet 10. stofmaat 15. klepper 16. dierengeluid 18. radio-omroep 19. gewas 21. cylinder 23. zangstem 26. houding 27. water in Friesland 28. huidopening 29. courant 30. zangnoot 31. slordige vrouw 35. pen of klamp 37. voorzetsel 38. gek OPLOSSING 74 Horizontaal: 1. urk; 3. dakloos; 9. ta; 10. rosa; 11. ria; 12. rak; 14. stank; 16. epos; 18 ere; 20. laars 22. sla; 24. hoorn; 27. em mer; 29. torn; 30. dentist; 32. eer; 33. se; 35. strik; 37. gek; 39. ot to; 41. cel; 42. de; 43. maandag; 44. pel. Verticaal: 1. utrecht; 2. raap; 3. dos; 4. aster; 5. kaarsen: 6. ork; 7. oi; 8. sap; 13. kolom; 15. ne; 17. sar; 19. fles; 21. ander; 22. smieg; 23. artikel: 25. oom; 28. mts 31. ewioa; 32. eton; 34. gom; 35. sta: 36. wig; 38. ede; 40. ta. FEUILLETON \m w DOOR DOROTHEE COEBELER 15. „Ja. ze heeft van mijn eerste jaar af. toen miin moeder stierf, voor me gezorgd. Ik ben de iong- stö". Hij raakte in gedachten ver zonkente denken dat ie nu weer naar huis gaat en daar aankomt, wanneer in Werden de kersen bloeien.... „Is dat zo iets bijzonders? Alsof hier dan geen bloesem genoeg is. meer dan genoeg!" Maar Rudolf zei verbaasd: „Ja, dat is wel zo. maar ik merk dat je niet uit Berlijn komt. Bloe sem en Italië? Nee, dat is heus niet hetzelfde als kersenbloesem in Werden". HOOFDSTUK IX De introductie die tante Pe tersen had gegeven, leverde niets op. Mevrouw Wender in de Ora- niënstraat was weliswaar zeer vriendelijk, maar zij had geen nieuw personeel nodig. Ze zou voorlopig geen nieuwe arbeids krachten aannemen. „Maar leest u maar eens regelmatig de klei ne advertenties. Daarin worden herhaaldelijk naaimeisjes ge vraagd". Het woord „naaimeisje trof n beetje pijnlijk. Ze moest eerst nog proberen daaraan te wen nen. Dat ging niet gemakkelijk, maar tenslotte lukte het toch en moest ze er zelfs om lachen. „Wat betekent het eigenlijk? 't Is maar een woord. Maar ik kan het beter maar niet tegen mama zeggen." En zij begon de kleine advertenties te lezen. Er werden inderdaad naaisters gevraagd voor blouses, voor man telpakjes. voor rokken, ja waar voor iiiet? Maar wanneer ze zich 's morgens kwam aanmelden, waren alle vacatures reeds bezet. Nu en dan zou ie er hopeloos on der worden. Altiid weer tever geefs: de ene straat in, de andere uit. „Nouja, als U ook afgaat op de advertenties in de ochtend bladen. zei een vrouw tot haar, die werk had afgeleverd en met haar de trap afliep. „U moet eens 'n betrekkingengids kopen. weet toch wel, wat dat is, hè?" Maar zij wist het niet. Naai meisjes, betrekkingengids be grippen die voor haar na een zorgeloze jeugd volkomen vreemd waren. „'s Middags om vijf uur wordt bii de kranten zo'n gids uitgege ven". legde de ander vriendelijk en hulpvaardig uit. ..Daar moet U heengaan en er een kopen. En wanneer er adressen in staan, die U Ui ken, dan moet U er meteen heen gaan". 's Middags ging ze er heen; ze stond met een paar dozijn man nen en vrouwen voor het gebouw van de krant en zii wachtten op de man van de drukkerij, die men de nog natte bladen bijna uit de handen griste. Even later stond ze evenals de andere in een portiek de advertenties snel door te lezen. Er stond iets in. dat haar leek: Mevr. Schneidewind zocht een enigszins gevorderde naaister. Nou. dat kon wel eens wat zijn. Maar Auguststraat moed bijeenrapen: „De japon, die ik aan heb. heb ik helemaal al leen gemaakt." De vrouw bekeek haar vluch tig. „Dat interesseert me niet. Wij werken hier voor zaken: dat is heel wat anders. Enfin, komt U maar binnen maak maar eens wat proefwerk. U moet 's mor gens om 8 uur hier zijn. U krijgt twee uur middagpauze en om acht uur 's avonds scheiden we er mee uit. Waar woont U? In de Yorkstraat. Goeie genade! Dan kunt U in het middaguur niet naar huis; dan zult U Uw boter hammen moeten meebrengen. Nou. ga maar es zitten". Ze werd naar een grote achter kamer gebracht, waar verschil lende meisjes zaten. Er ratelden machines en achter in de kamer stond een strijkplank. Vier paar ogen keken nieuwsgierig van het werk op. Ze werd aan een machine gezet en ze moest mouwen naaien. Ze zag in één oogopslag dat lieve hemel, dat was bijna aan hier gespecialiseerd werk werd het andere eind van de wereld. Toch ging ze er heen. Het was een oud huis met vieze trappen. Het geheel maakte de in druk van een uitgewoond pand, dat steeds meer in verval raakte. Even vies als de trap was de vrouw, die haar ontving en haar van top tot teen monsterde. Mevrouw Schneidewind was zo om en bij de vijftig. Ze maakte een onaangename en zeer burger lijke indruk. Ze zette haar armen in de zij: „Zo. U wilt dus naaien? Hebt U al eerder gewerkt?" „Neen, alleen voor mezelf en gedaan. Iedereen had hier een af zonderlijke taak: mouwen, boven stukken, banen van de rok. Een klein meisje zal helemaal apart: die werkte de stukken af. Ze zet te knopen aan. legde de naden uit en stikte de stukken aan el kaar. De laatste hand aan het werk werd gedaan door een meisje, dat waarschijnlijk de cheffin van het bedrijf was. Voor proefwerk naaide Kate een paar mouwen en zette zij ook nog een paar kragen on de jur ken. Enfin U kunt morgenochtend U voor kennissen". Ze moest al haar vroeg beginnen" zei mevrouw Schneidewind. nadat ze het proef werk critisch had bekeken. „U krijgt negen mark loon in de week „Kate", dat is toch absoluut on mogelijk!" zei mevrouw Scholz, toen haar dochter haar een en ander had verteld. „Tussen fa brieksmeisjes? Maar dat gaat toch heus niet!" Er zitten veie nette meisjes tussen, dat heb ik al gezien en bovendien leer ik nog wat". „En ie wilt de hele dag weg blijven en 's middags alleen maar boterhammen eten? En ik dan?" „U kookt voor mii 's avonds iets. Daarop verheug ik me dan de hele dag. „Jii neemt alles zo gemakkelijk op, Kate". „Als ik het zwaar neem, mama kom ik er niet. En ik krijg ne gen mark in de week negen mark! En 's Zondags gaan we in een prima zaak koffie drinken, mama. ik betaal. En als we dan ook nog onze kamer hebben ver huurd Met het verhuren van de ka mer had mevrouw Scholz nog geen succes. Zij wilde geen bord je voor het raam zetten. De hele buurt behoefde immers niet te weten dat mevrouw Scholz. de vrouw van de directeur van het gymnasium, thans kamers ging verhuren en er werd ook wel eens een advertentie geplaatst. De heren, die zich kwamen mel den. vielen echter niet in de smaak. Er kwamen uitsluitend jonge kerels, bij wie men de le venslust van het gezicht kon le zen. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5