Nieuw Kardinaal Mindszenty slaapt vrijwillig op een kale vloer Kern van Russisch luchtleger is in Oost Duitsland aanwezig Nog enkele dagen rust rondom kabinetsformatie Bilthovense gifmenger heeft volledig bekend Dorp, dat zwijgt over moord gestraft met verwoesting Nederlandse vloot thans meer dan drie millioen ton DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Niet bang voor spoken Nog steeds: de schuld „Westerling arrestanten" Geen enkele herinnering meer aan proces en veroordeling Perzië werft Duitse technici voor zijn olie-industrie Duitsers blijven er buiten Indonesië en de olie NHD Ir Staf sprak met DreesStikker en Til anus Mgr Stepinac niet uit zijn huis? Rangeerder met been onder treinwagen Zeven Hongaarse seminaries gesloten Inwoners gevangen genomen Kustvaarders vormen meer dan de helft der 1174 Nederlandse koopvaardijschepen Koningin-Moeder koopt spookkasteel Drie padvinders uit een grot gered Bok leefde drie weken van papier Abonnementsprijs t 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimam f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank Nederl. Credietbank. HET EEfT Buiten God is 't nergens veilig(Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 Dinsdag 26 Augustus 1952 48e Jaargang No. 12561 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER,' Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 MEN KAN. met betrekking tot de schuldvraag van het misluk ken der kabinetsformatie terug gaan tot het Scheppingsplan of tot Adam en Evamaar op die manier komt men er he lemaal niet uit! Toch ziin er mensen in Nederland, die onge veer op deze wijze te werk gaan. Tot hen behoren in de eerste plaats de voorzitter van de Pv.d.A. de heer Vorrink. en de hoofdredactie van ..Het Vrije Volk", de heer Voskuil, welke laatste ook in zijn socialistisch commentaar van Zaterdagavond op dit stramien heeft voortgebor duurd. Vervolgens blinkt, als een der weinige niet-socialistische hoofdbladen, de overigens gezag hebbende „N. Rott. Crt." in het over de kuif strijken van de so cialisten. zoals dat reeds is ge noemd. op dit punt uit. Van de zijde der socialisten stelt men zich notabene glashard op het standpunt, dat het mis lukken van alle drie de formatie- pogingen geweten en wel schuldig geweten moet wor den aan de Katholieke Volks partij! De formatie-Drees. die op een vie martij enkabinet uit was, mis lukte door de weigering van de Anti-Revolutionnairen. Het s. zo bazuinen de P.v.d.A. en de rode pers uit, niettemin de schuld van de katholieken. De tweede poging, van prof. Beel mislukte, omdat de P.v.d.A. me°nde niet mee te kunnen doen. met de opzet, welke prof. Beel had gemaakt. Niettemin wordt ook de schuld van deze misluk king in de schoenen van de KVP geschoven! Hoewel de P.v.d.A. niet- wou prijs geven, en de K.V.P. bereid was. Economische Zaken af te staan. Nu de derde poging, de opzet- Donker. Ogenschijnlijk staan de katholieken hier zwakker. Men kent de historie: het kon met de twee katholieke zetels aan Buitenlandse Zaken niet voor al kaar komen, en toen zou men ons die voornaamste zetel. z.g. Buitenlandse Zaken I, maar weer afnemen, mét Justitie, en daar voor in de plaats kregen wij dan Wederopbouw. Dit scheen, ook cms. geven wii toe. aanvankelijk een aanneme lijke ruil. vooral toen hii aanvan- keliik met nadruk zo werd ge steld: dat de K.V.P. Wederop bouw en Volkshuisvesting kreeg in ruil voor Justitie, waarbij dan verder niet werd gemeld, dat wii ook een post aan Buitenlandse Zaken zouden prijs geven. Dit prijsgeven werd in de ontstane omstandigheden vanzelfsprekend geacht „omdat de K.V.P. geen geschikte mensen bii de hand had". Formeel zou men dus inderdaad aan de K.V.P. of aan de katho lieken de schuld kunnen geven, gelet ook op het feit. dat de ex- formateur Donker het niet voor handen hebben van (volgens hem) geschikte candidaten voor Buitenlandse Zaken als het motief voor zijn besluit, om zijn opdracht, neer te leggen, aan geeft. Waarom heeft de K.V.P., die door de gang van zaken inder daad in een moeilijke positie was geraakt (of gedrongen) het jonaste voorstel van Donker niet aanvaard? Dat voorstel was. dat wij van onze compensatie voor het prijsgeven van de belangrijke post van Economische Zaken het voornaamste deel van Buiten landse Zaken weer zouden laten schieten, en dan zouden wii We deropbouw en Volkshuisvesting krijgen, maar Justitie zou aan de P.v.d.A. komen! De K.V.P. zag in deze verdeling een zodanige ver dere verzwakking van haar in vloed in het kabinet, dat zij dit zelfs in een formeel-extra-parle- mentair kabinet, onaanvaardbaar achtte. Het ging dus niet om de zet '(verdeling alleen. maar om de zwaarte van de invloed. En blijkbaar was er reden te over. om op deze invloed sterk te staan, omdat de pang van za ken met betrekking tot de beoor deling van de bezetting van de post van Buitenlandse Zaken niet zo bijster fris schijnt te zijn. Het is niet gemakkelijk, om uit het politieke en tactische spel de waarheid precies naar voren te brengen, ook al zoals wij meermalen hebben doen uitko men dat het nu eenmaal on vermijdelijk is, dat een deel van dit spel zich achter de schermen afspeelt en nu eenmaal niet alles kan worden gezegd, al komt men. in vertrouwen ook wel eens iets te weten. Het eigenaardige van het geval is echter, dat mensen als Vorrink en voor een deel ook de heer Voskuil „er met hun neus boven op zitten" en dus precies weten, waar de schoen wrinvt. Dat zij desondanks de voorstelling van zaken geven in radio-redevoerin gen en in de pers, gelijk zij doen dat moet toch op zijn zachtst uit gedrukt. wel vreemd heten. Wii kunnen verzekeren, dat in het politieke en tactische spel van de P.v.d.A. de partij-politiek en de opzet, om de K.V.P. in een tactisch-moeiliike positie te drin gen. een beslissende rol hebben gespeeld. In bevoegde katholieke kringen bestaat de overtuiging, dat de plotselinge bereidheid van de P.v.d.A. om toch de zetel van Wederopbouw en Volkshuisves-, ting af te staan, (in ruil voor Justitie terwijl de K.V.P. ook Buitenlandse Zaken verloor) op het laatste nippertje, nadat men aan die zijde steeds hardnekkig aan zijn eigen „verworven" de partementen had vastgehouden, niet gedaan zou zijn, indien men niet de overtuiging had ge had. dat de K.V.P. dit toch niet zoukunnen aannemen. En dan is ér nog de moeilijk heid inzake de beoordeling van de kwaliteiten der personen, die voor Buitenlandse Zaken waren voorgedragen. Wij hebben al eer der geschreven, dat het juist is, dat van invloedrijke katholieke zijde enige bezwaren van mr. Een overzicht van de „Waldbühne" het openluchttheater van West-Berlijn tijdens een H. Mis die door 30.000 jonge Katholieken werd bijgewoond. Het merendeel van de aan wezige gelovigen was uit de Duitse Oost-zone afkomstig. (Van onze parlementaire redacteur) Het staat nu wel vast, dat ir. C. Staf, de minister van Oorlog en Marine uit het demissionnaire kabinet, een bepaalde rol speelt bij de oplossing van de moeilijk heden rond de kabinetsformatie. Waarschijnlijk die van niet-offi- cieel informateur. Indien zijn pogingen succes mochten hebben, zou hij, maar waarschijnlijk een ander, dus alsnog een opdracht moeten krij gen. Aangenomen wordt dat ir. Staf poogt om toch vorming van een extra parlementair vier-par- tijenkabinet mogelijk te maken. In dat geval ligt straks een nieu we opdracht aan dr. Drees, al thans wanneer het premierschap ook in een opzet-Staf voor de P.v.d.A. gereserveerd blijft, het meest voor de hand. Hoe de „in formateur" de gerezen moeilijk heden denkt op te lossen, is nog niet duidelijk. Zijn gesprekken met de heren Drees, Stikker en de fractievoorzitter van de C.H., de heer Tilanus, geven hierover weinig of geen houvast. Het meest waarschijnlijke lijkt dat ir. Staf heeft aangeknoopt bij de formatie-Donker, die zoals be kend afstuitte op de bezetting van twee K.V.P.-posten van bui tenlandse zaken. Een van de mo gelijkheden in dit verband zou kunnen zijn, ir. Staf zelf naar de hoofdpost „Buitenlandse Zaken" en een K.V.P.-figuur op Oorlog en Marine. Maar naar verluidt gaat ook de weg van deze infor mateur nog niet over rozen. Men acht het dan ook waarschijnlijk, dat de uiterlijke rust rond de for matie nog wel enkele dagen zal aanhouden. BELGRADO. Het Joego slavische ministerie van voor lichting heeft vandaag de be richten uit Rome tegenge sproken, dat aartsbisschop Aloysius Stepinac uit zijn huis zai worden gezet, indien hij in gebreke blijft eigendoms belasting te betalen. De aartsbisschop woont nu in een bescheiden huis in het dorp Krasitsj. welke verblijfplaats hem het vorig jaar werd toege wezen. nadat hij viif iaar in de gevangenis had doorgebracht. Volgens een bericht van Zater dag uit Rome. zou mgr. Stepinac 280.000 dinari belasting moeten WEDEROM IN HECHTENIS GENOMEN DJAKARTA. De wooord- voerder van het militaire basis commando van Djakarta, de heer V. Lumanov, heeft Maandag aan Aneta medegedeeld: „Omdat de reactie op de vrij lating van de heer Leclerq c.s. niet gunstig is gebleken, heeft het basis-commando van het ge bied Groot-Djakarta het nodig geoordeeld, Leclerq c.s., in af wachting van een nader besluit in bescherming te nemen." Het betreft hier de heren B. Leclerq, C. W. Goldman, A. C. van Onselen en A. W. Burger Jr. Van de hier genoemde perso nen werden de heren Goldman en Van Onselen op 8 Aug. vrij gelaten. Zaterdag meldde Aneta, dat drie andere in verband met de zaak-Westerling gearresteerde Nederlanders voor een nader verhoor van Bandung waren overgebracht naar Djakarta. NIEUW-AMSTERDAM. De 40-jarige gehuwde N. Nijhuis uit Ommen rangeerder bii de Neder landse Spoorwegen te Nieuw- Amsterdam, is gistermorgen om half elf bii zijn werk ernstig ge wond. Toen een trein werd ge rangeerd. raakte hii met zijn lin kervoet tussen de spoorstaven beklemd. Hij kon niet tijdig wegkomen voor een naderende wagon, waarvan de wielen over ziin been gingen. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis in Emmen ver voerd, waar het been onder de knie werd geamputeerd. N. was gistermorgen weer met zijn werk begonnen na een week vacantie. ZWARE REGENVAL IN KOREA SEOEL. Aan het front in Korea is Maandag alle activiteit door wolkbreuken nagenoeg tot stilstand gekomen. Het voor uitgeschoven kamp van de geal lieerden te Panmoendjon is on dergelopen. De Sar en de Imd- jin zijn in een nacht zódanig ge- zwóllen, dat bruggen en verbin dingen bedreigd worden. NEW YORK. Bericliten uit Hongaarse katliolieke kringen in de Verenigde Staten maken melding van de betrekkelijk goede toestand, waarin de gevangen Hongaarse kardinaal Mindszenty zich op dit ogenblik bvindt. De gevangene leest dagelijks de H. Mis, al is het dan zonder misdienaar en bidt geregeld zijn bre vier. Vele uren van de dag brengt hij in gebed door, vast een maal per week op water en brood en slaapt op de kale vloer. Dit laatste doet de kardinaal krachtens een vroeger door hem afgelegde belofte. Hij wordt goed behandeld en staat onder toe zicht van zijn eigen huisarts, dr. Peto. Zoals bekend is, vertoeft kar dinaal Mindszenty nog steeds in een villa bij Boedapest als on schuldig veroordeelde gevangene van, de communistische regering. Zijn hart echter is zwak ten gevolge van aandoeningen aan de schildklier. Volgens berichten, ontvangen bij het hoofdbestuur van de Na tionale Amerikaanse Comité Vrij Europa, is de geestelijke toestand van de kardinaal uitstekend. Evenwel kan hij zich niets her inneren van het destijds tegen hem gevoerde proces en van zijn veroordeling, die daarop volgde. Noch van de twee maanden voor-arrest, die aan het proces voorafgingen en gedurende wel ke hij werd verhoord. Maar zo als uit gesprekken met zijn moe der gebleken is, bewaart de kar dinaal gedetailleerde herinnerin gen van gebeurtenissen, die aan zijn arrestatie op Kerstmis 1948 voorafgingen. Volgens dezelfde bron heeft kardinaal Mindszenty zijn moeder tweemaal ontmoet sinds zijn gevangenneming. In beide gevallen sprak hij dan over zijn geestelijke welstand, zijn lichamelijke gezondheid en zijn. persoonlijke gevoelens. NOG VIER OVER BOEDAPEST Het Staatsbu- reau voor Kerkelijke Zaken van Hongarije heeft het Hongaarse episcopaat medegedeeld, dat met ingang van het nieuwe studiejaar weer zeven Katholieke semina ries zullen worden gesloten. Na de sluiting van deze seminaries zijn er in Hongarije nog vier se minaries over, waaronder een voor priesterstudenten van de Byzantijnse ritus. Pjongjang gebombardeerd TOKIO Radio Pjongjang heeft Maandag verklaard, dat Amerikaanse superforten Zon dagochtend een aanval van een uur op de Noord-Koreaanse hoofdstad hebben uitgevoerd. HAMBURG. Perzië wil betalen en zou de Joego-Sla- de raffinaderijen van Abadan met behulp van Duitse tech nici weer in bedrijf stellen," aldus heeft Hoessein Makki, het hoofd van de dienst voor de nationalisatie van de Per zische olie-industrie, die op het ogenblik een reis maakt door West-Duitsland, Maan dag verklaard. vische regering gedreigd hebben op de pastorie van Krasitsj be slag te leggen, indien de belas ting niet betaald werd. Koning Hoessein te Amman AMMAN Koning Hoessein van Jordanië is per vliegtuig uit Zwitserland te Amman aangeko men. Hij was vergezeld van zijn moeder, koningin Zain. BERLIJN In Oost-Duitsland hebben de Russen de kern aanwezig voor een geheel luchtleger, zo werd hier vandaag van welingelichte zijde vernomen. Officieren van de Ameri kaanse luchtmacht zeiden over inlichtingen te beschikken, dat de kern, waaronder 700 straaljagers, zo georganiseerd is, dat deze vlug uitgebreid kan worden tot een geducht lucht- wapen. De eenheid, welke tussen de Oder en de Elbe, 18 eerste klas vliegvelden tot haar beschikking heeft, staat bij de Russen bekend Donker tegen de capaciteiten van enkele voorgedragenen werden gedeeld, maar dat dit niet ten aanzien van alle candidaten het geval was. Prof. Romme onder schrijft deze mening, en tal van katholieke bladen doen dit even eens. Ook het bepalen van het standpunt van de formateur in dit opzicht is blijkbaar niet vrij te pleiten van een sterk-persoon- liike, mede door politieke over wegingen geïnspireerde opvat ting. Merkwaardig is de redenering van verschillende socialistische voormannen en voorlichters, die zeggen, dat de K.V.P. ook de schuld is van de tweede misluk king (van Beel). hoewel het de P.v.d.A. was. die niet wenste mee te doen „omdat zij in een ongun stige positie kwam". Nu de K.V.P. zegt. dat zij niet kan meedoen, om precies dezelfde reden, zou haar dat recht op dit standpunt ont zegd moeten worden, op straffe, anders te worden nagewezen als degene, die de schuld draagt van de „beschamende" afloop van deze derde formatiepoging. Feitelijk is hiermede al vol doende geantwoord op de be schouwing van de ,Nwe. Rott. Crt.". waarop we evenwel elders nog even terugkomen. als het 24ste luchtleger. Zij be schikt over transporttoestellen, maar tot dusverre nog niet over zware bommenwerpers. De straaljagers bestaan uit 400 a 500 Mig-15's en meer dan 200 jagers met dubbele straalmoto ren. Verder zijn er ruim duizend oudere types, zoals de Yaks en P.O. 2's. De Duitsers worden zorgvuldig buiten dit 24ste luchtleger ge houden. Amerikaanse officieren zien 't scheppen van een kern voor een luchtmacht in Oost-Duitsland als een verstandig militair besluit. Zij wezen er op, dat een aantal jaren na de oorlog de Sovjet luchtmacht in Duitsland maar zo zo was en dat toen de centrale leiding vrijwel ontbrak. GEWONDE GERED DOOR EIGEN BLOED JOHANNESBURG, 25 Aug. Een Zuid-Afrikaan die het slachtoffer was geworden van een auto-ongeluk, is gered door een bloedtransfusie met zijn eigen bloed. Hij stond ingeschre ven bij een ziekenhuis te Johan nesburg als bloedgever. Twee dagen nadat hem voor het laatst bloed was afgetapt, werd hij zwaar gewond het ziekenhuis binnengebracht. Onmiddellijk werd hem zijn eigen bloed toe gediend, dat er in belangrijke mate toe bijdroeg dat hij in leven kon worden gehouden. UTRECHT. - Het onder zoek in de Bilthovense vergif tigingszaak is practisch afgeslo ten. De 27-jarige zoon mr. W. K. F. die op 14 Augustus ge arresteerd werd, heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Nadat vergiftiging van zijn vader door middel van arsenicum reeds op 19 Augustus door hem was erkend, heeft hij nu ook toegegeven enige malen arseni cum door het eten van de an dere gezinsleden, moeder en twee jongere broers, te hebben gedaan. Ten aanzien van het motief voor verd.'s daden heeft de rechtercommissaris, mr. V. J. A. van Dijk. geen klaarheid gekregen. Gedurende Juni en Juli heeft F. verschillende ma len arsenicum door het eten van het gezin gedaan. Een onderzoek heeft tevens uitgewezen, dat F. zich door zeer geraffineerde misleiding van een Utrechtse drogist in het be zit van cyaankali en arsenicum heeft weten te stellen. Makki zei. dat ongeveer 300 technici nodig zijn om de raffi naderij op gang te houden. Bijna 400 Duitse technici hebben zich reeds laten inschrijven bii Per zische consulaten in West-Duits- land. De Perzische functionaris deel de verder mede. dat ziin land op het ogenblik, zonder buiten landse hulp. een millioen ton ruwe olie produceert, voldoende ter dekking van de binnenlandse behoefte. Als voorwaarde voor een vol ledige hervatting van het bedrijf te Abadan stelde Makki. de be schikking over een zeker aantal tankschepen en nieuwe afzetge bieden. Hij zeide. dat tot dus ver overeenkomsten zijn gesloten voor de levering van olie met Italië en de Verenigde Staten. Perzië had deze landen prijzen kunnen toezeggen, die 20 pro- ct beneden die van de wereld markt lagen. Makki verzekerde tenslotte, dat de Duitse industrie belangrijke orders zou krijgen van de Per zische regering, zodra de uitvoer van olie hervat zou ziin. SINGAPORE. De inwo ners van het dorp Permatang Tinggi in Noord-Malakka zijn Maandag naar een gevange nenkamp overgebracht, omdat zij weigerden inlichtingen te geven over een moord, die EISEN OP KOMST? DJAKARTA, 25 Aug. De Indonesische minister van Voorlichting, Arnold Mono- nuto, heeft vandaag gezegd, dat de publicatie van het tot nu toe geheim gehouden Ame rikaanse rapport over het in ternationale oliekartel zekere landen waar olie gewonnen wordt, „meer reden" zal ge ven om hun zeggenschap over oliemaatschappijen, welke binnen hun grenzen werken, te vergroten. Hii weigerde zich nader te ver klaren. maar het feit. dat de oliewinning in Indonesië in bui tenlandse handen is. is reeds her haaldelijk in het parlement en in de bladen aan de orde gesteld. In Indonesië werken behalve de B.P.M.. de Caltex en de Stan- vac maatschappijen. NEDERLANDER HOOFD VAN AFDELING SCHEEPVAART EMIGRATIE GENEVE, 25 Aug. (ANP) De Nederlander J. J. van Loon is benoemd tot hoofd vam de af deling scheepvaart van de voor lopige internationale commissie voor emigratie uit Europa. Vain Loon is vijftien jaar werk zaam geweest als scheepsvaart- deskundige bij scheepvaartmaat schappijen in Nederland en Java. Tijdens de oorlog was hii secre taris van de speciale Nederland se regeringscommissie voor de wederopbouw van de Neder landse koopvaardijvloot in de Verenigde Staten. 's-GRAVENHAGE, 25 Aug. Voor het eerst in de geschiedenis meet de totale Nederlandse koopvaardijvloot thans meer dan 3 millioen b.r.t. Volgens de cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek omvatte de Nederlandse koopvaardijvloot op 1 Augustus j.l. 1174 schepen met een totale bruto-inhoud van 3.009169 reg. ton. De ontwikkeling is als volgt verlopen: Einde 1930: 1935: 1939: 1946: 1948: 1951: Aug. 1952: schepen 799 753 915 700 889 1141 1174 mill, b.r.t. 2,42 1,93 2,34 1,66 2,54 2,98 3,01 Naar het aantal schepen gere kend, nemen de kustvaarders (schepen tot 500 b.r.t.) in de Ne derlandse vloot een belangrijke plaats in. Op 1 Augustus 1952 bedroeg het aantal kustvaarders 661 (56,3 pet. met in totaal 217.777 b.r.t. (7,2 pet.). De koopvaardijvloot, welke thuis hoort in de Nederlandse Antillen en Suriname, omvatte op 1 Augustus j.l. 89 schepen (166.711 b.r.t.). Onder Neder landse vlag varen thans dus 1263 schepen met een totale bru to inhoud van 3.176.410 reg. ton. LONDEN. Koningin moeder Elizabeth van Enge land heeft een afgelegen Schots kasteel, dat in 1606 ge bouwd werd en dat bekend staat als een verblijfplaats van spoken, aangekocht om het te gebruiken als zomerresidentie. Sommige vroegere bewoners beweren, dat 's nachts de geest van een vrouw door het kasteel waart. Volgens de olaatseliike overlevering zou het de geest van een vrouw ziin. die onge veer twee eeuwen geleden in de stenen kerkers beneden 't kasteel doodgehongerd zou zijn. twee weken geleden in het dorp is gepleegd. De hoge commissaris van Ma- lakka, generaal sir Gerald Tem- pler had de bewoners Donder dag het ultimatum gesteld, dat vóór Maandagochtend negen uur de gevraagde inlichtingen ont vangen moesten zijn. De moord is overdag gepleegd op een Chinees officier, die in een koffiehuis zat. Een Britse patrouille heeft Zondag opnieuw een lid van het districtsbestuur der communis tische partij van Malakka dood geschoten. het derde in vier da gen tijds. De regering van Malakka heeft de verwoesting bevolen van Per matang Tinggi. O.-DUITSE KATHOLIEKEN VRAGEN ASYL BERLIJN. Volgens het West-Berlijnse bureau v. vluch telingen hebben meer dan 500 Oostduitse katholieken, die het congres te Berlijn hebben be zocht om politiek asyl in West- Berlijn verzochten en er melden zich nog steeds meer. YSTRAD—FELLTE. Drie Engelse padvinders zijn uit een nauwe zestig centimeter hoge grot in de bergen te Ys- tradF elite (Zuid-W ales) ge red. Een van de drie heeft ongeveer achttien uur met een gebroken been in de grot doorgebracht. Grote stenen waren neerge stort en hadden de ingang ver sperd. Door een nauwe spleet werd morphine aangereikt, die een der padvinders de gewonde toediende om zijn piir te ver lichten. Politie, brandweerlieden en mijnwerkers slaagden er na een nacht werken in het drietal te bereiken door een nieuwe toe gang uit te graven. De padvin ders zijn in „redelijke toestand' naar het ziekenhuis gebracht. HEERLEN. In Heer- lerheide is in de afgelopen dagen een wonderlijk dier overleden, n.l. een bok die dagbladen verorberde. De bok was bij de wo ning van zijn baas een handelaar vn oud pap oer verzeild in een flinke hoop lompen, papierafval en an dere rommel. Hij was daar in zeer diep doorgedrongen enhij kon de weg naai de vrijhied onmogelijk meer vinden. De bok bleek der halve zo maar verdwenen, reeds drie weken lang. De eigenaar had er geen idee van, waar zijn bok was gebleven. Waarde een „bok- Kenmepper" in de omgeving rond of had het dier hem bij de neus genomen? Of was de bok soms zo-maar weggelopen? Medio verleden week evenwel, vond de handelaar de bok weerom. Een van zijn afnemers zou een hoe veelheid afval bij hem la den. Er werd een bres ge slagen in de berg papier, en zie.... daar was de bok. Hij leefde zowaar nog. Hij had zich in leven gehouden door middel van.oude dag- en weekbladen. Vermagerd -was de bok wed. Maar de dier-genees- kundige gaf goede hoop; vooral daar de bok of liever de zak knekels die er nog van over was zich, bevrijd van de berg rommel, opvallend vief ge droeg. Deze hoop is jammer genoeg ijdel gebleken. De zer dagen is de bok ondanks alle opwekkende middelen waarmee men hem liefdevol verwende, bezweken aan de gevolgen van zijn ongewone belevenis.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1