VAN HEUSDEN, de van het Pare des ontdekking Princes Indrukken van een gevaarlijk congres in Amsterdam öie weRelö Universiteitssteden worden Bolwerken tegen de kanker Slaperige Jan Pronk werd tweede - en stayerfinalist LEVENDE PASTORALE VRAGEN Goede vangst Geen sprake van oliekartel Het Russisch partijcongres INTERNATIONAAL HUMANISME Het dogma der onaanvaardbaarheid van christelijke dogma's. Onze strijd gaat tegen het Christendom Nieuwe zedenleer en twijfels zrW van ons Dr Muntendam over kankerbestrijding op Schiermonnikoog Wereldkampioenschappen wielrennen Samen met JAN PRONK verdediger van het oranje Duitse politie zoekt Nederlander (Van een medewerker) De vele discussies m de sectie-vergaderingen van het eerste Internationale Humanistische Congres te Amsterdam geven duidelijker dan de openbare zittingen een beeld van de ideeën en verlangens, die er leven onder de aanhangers van het humanisme. Deze discussies, die Vrijdag, Zaterdag en Maandag zijn gehouden, bewogen zich rondom deze onderwerpen: De betekenis van wetenschap en democratie voor de menselijke vooruitgang, de humanisering van de mens in de gemeenschap en het programma van humanisme en ethische cultuur. De kern van de opvattingen, die tijdens de discussies duidelijk aan de dag trad, was de vergoding van de mens en al het menselijke. De mens en de menselijke rede worden door de voorstanders van het humanisme tot een dergelijke hoogte verheven, dat hier rustig van vergoding van de mens kan worden gesproken. wezen worden en daarom hebben wij nieuw onderwijs en een nieu we ethiek nodig". Vandaar de behoefte, die er bij de humanisten bestaat om voor deze nieuwe afgoderij een religie te vinden, waartoe Dr. Ju lian Huxley in zijn rede de con gressisten dan ook heeft opgeroe pen. Maar dan een religie zonder theologie, zonder dogma's, zonder geloof aan bovennatuurlijke za ken, zonder God, doch uitsluitend gericht op de mens en zijn be stemming op aarde! Het nieuwe dogma. In de discussies werd elk dogma bij voorbaat afgewezen. Maar te gelijkertijd werd in alle toonaar den en in alle vormen het nieuwe dogma der humanisten geformu leerd: dat men er vele meningen op na kan houden, doch dat een zaak a priori vaststaat, namelijk, dat het Christendom (en het Ka tholicisme bij uitstek) heeft afge daan en door de redelijke mens niet te aanvaarden is. Van dit humanistische dogma uitgaande zoekt men nieuwe woorden en een nieuwe terminologie voor oude menselijke waarden, die in het Christendom in grootse luis ter zijn opgebloeid. Het woord naastenliefde wordt uitgebannen en daarvoor in de plaats gesteld de goodwill zoals de Amerikaan Gerald Wendt, Rept. of Natural Sciences van de Unesco verklaar de, die ons niet door de autoriteit van priesters wordt opgelegd, maar die wjj zelf onderzoeken! Het niet slechts a-religieuze, maar sterk anti-religieuze karak ter bleek duidelijk uit de opmer king van de Duitser H. Hertz, dat het congres duidelijk zijn anti christelijk en anti-Katholiek ka rakter moet formuleren. „Onze strijd", aldus deze spreker, „gaat tegen het Christendom en tegen het Rooms-Katholicisme, die een godsdienst zijn van het pessimis me. Daarin moet de wereld onder- ABERDEEN. Het Ame rikaanse leger neemt -proeven met een nieuwe jeep, uitge rust met een snuiver-apparaat zoals een onderzeeër en met een waterdichte ontsteking. De jeep kan vrij diep water oversteken en 500 kilometer rijden zonder dat benzine bij getankt behoeft te worden. MOMBASA. De woning nood is in de Afrikaanse dor pen zo acuut, dat tweekamer hutten van modder en boom schors, die f 3.70 huur per maand doen, voor twee- tot drieduizend gulden worden verkocht. CALIFORNIE. De 72- jarige Herbert Hoover, voor malig president van Amerika, ontsnapte aan de dood toen het houten landhuis in de Sierra Nevada, waar hij bij vrienden logeerde, in lichter laaie geraakte. Alle uitgangen waren geblokkeerd, behalve die naar het botenhuis. Hoo ver en zijn vrienden ontkwa men langs deze deur en brach ten zich met de motorboot in veiligheid. SÉOEL. De soldaat Ed ward F. Syczypka aan het Koreaanse front maakte zich ernstig ongerust toen hij vier dagen geen brief kreeg van zijn vrouw in Chicago. Maar toen kwam er dan toch een, geschreven op een rol papier van 25 meter lengte. Zijn vrouw had het nieuws 4 da gen opgespaard om het brief- record te kunnen breken. Dat stond totdantoe op 17 meter.... TEL AVIV. 0Dp een me dische conferentie is medege deeld dat de oogziekte tra- choom, waaraan vier jaar ge leden in Israël 70.000 perso nen leden, nu geheel is uitge roeid. TOKIO. Vijf Japanse bergbeklimmers zijn per vlieg tuig naar Nepal vertrokken. Zij willen het volgend jaar de Himalaya bestijgen. „Geloof verliest macht" De discussieleider Mr. G. Wendt, accepteerde deze stellin gen door in zijn samenvatting te verklaren: „Uit deze discussies is wel duidelijk gebleken, dat wij allen een van geest zijn". Overi gens had Mr. Wendt kort tevoren reeds geconcludeerd: „De oude geloven verliezen hun macht of wij willen of niet, of zij het wil len of niet. De vooruitgang wint. Daarom hebben wij een nieuw geloof nodig. Wij kunnen daar voor nergens anders heen gaan dan naar de mensheid zelf" De discussies, die de grondslag zullen moeten leggen voor de conclusies van dit congres blijken sterk te tenderen naar de oprich ting van een internationale unie van humanistische, ethische ver enigingen. Door middel van deze internationale unie hopen de hu manisten de erkenning als inter nationale, non-gouvernementale organisatie met raadgevende stem bij de Unesco tc verkrijgen. Een ander punt, dat sterk naar voren kwam was de vrees voor overbe volking. Op grond daarvan wil het congres een sterke controle op de toeneming der bevolking en een voorlichting van mannen en vrouwen over geboortebeperking en gezinsordening. De nieuwe ethiek en ascese entwijfels Als nieuwe religie heeft het humanisme ook behoefte aan een nieuwe ethiek en een nieuwe ascese. In deze richting ging de rede van Jerome Nathanson, een der leiders van de Ethical Society van New York, Zondagmorgen gehouden over: de inspiratie van het persoonlijk leven. Volgens Nathanson is het een humanist mogelijk even waardig te leven en met even grote waa-r digheid te sterven als een Chris ten. Het grote probleem is ech ter, dat communisme, Katholicis me en Protestantisme de mens een „gegarandeerd heelal" geven. „De humanist zal de zelfde ethi sche houding, dezelfde ascese moeten vinden in een ongegaran deerd heelal". Vooral het mili tante Rooms-Katholicisme geeft de mensen een heelal, dat door God gegarandeerd wordt, God is hun vriend. Hij laat geen mus van het dak vallen. Hij is ook de strenge Rechter, die beloont en straft. Deze idee is een machtige hefboom voor het menselijke han delen. Men mag de scherpzinnig heid van het Katholieke theolo gische systeem niet onderschatten. De vraag is echter hoe in een ongegarandeerd universum dit zelfde te bereiken is Wij accep teren immers niet, dat zonder geloof in een persoonlijke God en zonder theologie geen ethiek en eerbaarheid mogelijk is, aldus deze mensen-vergoder. Als het echter gaat over het „hoe", maakt zich twijfel van deze voorlichter meester. Het enige wat hij be weert, zeker te weten, is, dat „wij (humanisten) inderdaad de dragers van de hoogste idealen der mensheid zijn". Waarop dit gebaseerd is, vernemen wij niet. Tenzij ook hier bedoeld is, dat het gebaseerd is op de mens. Wat er van de samenleving te recht komt, indien men alleen op de mensen vertrouwt, dat leert een blik om ons heen voldoende. De christen, ook mens, met men selijke fouten en gebreken, weet, dat hij alleen op God kan ver trouwen, als op de Enige Vast heid die er in de wereld bestaat. DEN HAAG In een vraaggesprek voor de N.C.R.V.-microfoon heeft Dr P. Muntendam, Staatssecretaris van Volksgezondheid, een en ander verteld over de kankerbestrijding. Er is in ons land een aantal centra voor de kankerbestrijding geprojecteerd, zo vertelde hij, n.L in de universiteitssteden en in Rotterdam. BERUCHT POLITIEK DELINQUENT GEGREPEN LEEUWARDEN Op Schier monnikoog is gearresteerd de 31- jarige politieke delinquent L. L„ die sinds zijn veroordeling voort vluchtig was. L. heeft zich in de oorlogsjaren in Drente schuldig gemaakt aan tal van gruwelda den en werd indertijd door de Strafkamer Assen van het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden ver oordeeld tot levenslange gevan genisstraf. Voordien was hij in Duitsland reeds ter dood veroor deeld, zoals hij bij zijn arrestatie vertelde. Hij zou toen voor de keus zijn gesteld: de kogel of spionnage- dienst. Daarna zou hij volgens zijn eigen verklaring bij verstek ook in Frankrijk tot de doodstraf zijn veroordeeld. Na langdurige samenwerking tussen de groepscommandant van de rijkspolitie in de gemeente Oostdongeradeel en de postcom- mandant op Schiermonnikoog kon de man ten slotte op dit wad deneiland, waar hij een bezoek bracht aan zijn vrouw, worden gegrepen. (Van onze verslaggever) PARIJS Die onvolprezen Parijse hotels, waarop je overi gens soms met een flink kanon zoü willen schieten, hadden onze hoop op een formidabele Jan Pronk bij de stayers bijna de bodem ingejaagd. De K.N.W.U. had slaapgelegenheid gereser veerd voor de jongens, die onze kleuren dragen, maar bij aan komst bleek, dat men die intus sen maar aan anderen verhuurd had. Dat was niet zo'n ramp, want er is in Parijs altijd nog wel een behoorlijke slaapgelegenheid te vinden, maar het hotel, waar men te elfder ure binnentuimel- de, had voor Pronk alleen maar een kamer aan de straatkant. Voor Pronk of voor een ander, maar in dit geval voor Jan Pronk. En als u nu weet, dat Parijs niet uitgestorven raakt en dat dag en nacht de camions voort blijven rijden, dan begrijpt u wel, dat de favoriet van de stayers een slaperig gezicht had voor de start van de 100 knj, achter grote motoren in de eer ste serie. En reeds bij de start kon iedereen proeven, dat er maar één man deze eerste rit zou winnen. De Duitser Willy Lohmann, die onmiddellijk de kop nam van de negen zwoegers. In hoog tempo zoefde hij voort; de tweede plaats werd de positie waarom slag geleverd werd. En dat werd er. Lemoine voor, Mar- tino voor, Diggelman en Meier, De Best en Leliaert met scherpe aanvallen op hun ligging. Bij elke ronde was de tekening van de situatie anders gekleurd. Andere truien achter elkaar. En Jan Pronk? Hij hield vast en gleed met gelijkmatige soe pelheid voort. Maar de tweede plaats? Doch in de laatste fase van de slag, ongeveer vijf kilo meter voor de streep, schoof on ze landgenoot langs de vechters bazen in het kielzog van de Duit ser weg. Met zijn klein verzet schoof hij dwars door de wind, die hem voor de kop joeg. On stuitbaar was zijn sprint en in de zuiging van Lohmann dreef hij mee, 15 meter na de winnaar. Dat was voldoende. De finale staat open voor de eerste drie. En wie zich spaart, heeft straks, als het er op aan komt, nog iets. 25 meter later kwam Meier over de finish met een zwaar trek kende Diggelman aan zijn ach terwiel. Daarna kwamen achter eenvolgens De Best, Martino, Kielejan, Lemoine en Leliaert. Zij kunnen zich in de repechage- wedstrijden nog eens afmatten om in de finale te komen. De leider van de, uit een grot ontsnapte, Zwitserse onder- zoekingsploeg vertelt zijn er varingen. PARIJS, Dinsdagnacht. De wereldkampioenschappen op de baan van het Pare des Princes hebben op de eerste dag voor de Nederlandse afvaardiging een desillusie van belang opgeleverd: Wim van Est werd vanavond om half twaalf in de kwartfinale van het achtervolgingstournooi uitgeschakeld door de Belg Glorieux. Ditzelfde geschiedde bij de amateurs met Vreeswijk, met dit verschil, dat deze het niet verder bracht dan de achtste finale. Van Heusden deed het gelukkig beter en zorgde er samen met Jan Pronk voor, dat in de ko mende dagen het oranje toch niet helemaal van de kaart is. Verder zal eien aantal subcen tra werkzaam zijn in nauwe ver binding met de centra. Zonder over de vestigingsplaatsen dezer subcentra iets definitiefs te wil len meedelen, wilde de staats secretaris t,och zeggen dat er ge dacht wordt aan de steden Maas tricht, Eindhoven, Middelburg, Deventer en Leeuwarden. De centra zijn nu, dank zij de toegezegde steun van het Konin gin Wilhelminafonds, in oprich ting. Ook van de zijde van het Rijk bestaat belangstelling voor het werk dezer centra. Spr. achtte het noodzakelijk dat nau we samenwerking met de Kruis verenigingen tot stand wordt gebracht. De Kruisverenigingen zijn graag bereid ten spoedigste haar arbeid in de kankerbestrij ding te beginnen. Dr. Muntendam vertelde ver der, dat een aantal verbouwin gen en uitbreidingen van beschei den omvang aan laboratoria ten uitvoer kon worden gebracht, door de hulp van het Koningin Wilhelminafonds en onder ande re met gelden van de Haak-in.- actie. Grotere plannen zijn in voorbereiding, o.a. te Rotterdam, waar het Radiotherapeutisch In stituut noodzakelijk een nieuwe huisvesting moet hebben. Ook ZEGT „KONINKLIJKE" 's-GRAVENHAGE. Jhr. mr. J. H. Loudon,, directeur-generaal van de N.V. Koninklijke Neder- landsche Petroleum Maatschappij, heeft naar aanleiding van de Amerikaanse beschuldigingen aan het adres van de olie-industrie o.a. het volgende verklaard: „Het is een algemeen bekend feit, dat een zekere mate van samenwerking tussen de verschil lende maatschappijen van de olie-industrie noodzakelijk is ge weest en dat deze in feite door verschillende regeringen voorge staan is, teneinde de olievoorzie ning van de wereld, zowel voor civiel als militair gebruik, te ver zekeren. Ik kan echter met na druk verklaren, dat een inter nationaal oliekartel niet bestaat. Integendeel, de concurrentie tus sen de verschillende oliemaat schappijen is zeer groot." Eenzelfde verklaring heeft de directeur-generaal van de Shell Transport and Trading Company, de Engelse afdeling van de Kon. Shell-groep, afgelegd. Veffe varkensmarkt Leiden LEIDEN, 26 Aug. Aanvoer 213 stuks. Prijzen: zware: per kg levend gewicht 222224, lichte 220222, zouters 200205, zeu gen 195208. Handel slepend, enkele 1 ct. boven notering. het Kankerinstituut te Amster dam, dat in de toekomstige orga nisatie een centrale plaats is toe gedacht, vraagt om voorzieningen welke belangrijke bedragen zul len kosten. De orde van grootte waarin wij denken is niet een van ton nen maar van millioenen, aldus de staatssecretaris. Het Koningin Wilhelminafonds staat, om het Nederlands Kan kerinstituut in staat te stellen zijn zegenrijk werk voort te zet ten, ieder jaar garant voor een som van f 400.000.- tot f 500.000.- Men weet zo langzamerhand wel, wat de eerste dag van de baankampioenschappen inhoudt. Er werden ook nu aan de lopen de band tientallen courses ver reden, die alles bij elkaar onge veer 7 uren in beslag namen, in clusief de eerste serie van de 100 km achter grote motoren. Er waren 15 ritten nodig om uit te maken, welke amateurs 'n plaats kregen in de achtste finales. En in die 15 courses speelde de Am sterdamse krantenbezorger Van Heusden het klaar de beste tijd van allemaal te boeken: 5 min. 12,8 sec. Zijn tegenstander was de Nieuw-Zeelander Simpson, een knaap, die al eens meer aan de jaarlijkse strijd om de regen boogtrui heeft meegedaan, maar overigens geen ster in het land vande poursuite is. Van Heusden had er echter kennelijk zin in om een goede beurt te maken. In de eerste van acht te rijden ron den nam hij al een voorsprong en deze wist hij van ronde tot ronde te vergroten. Na drie kilo meter zag hij zijn tegenstander in de rug en op het moment, dat het eindschot klonk, was Simp son ingelopen Van Heusden had liefst 225 m., precies een halve baan op hem gewonnen. In de achtste finale had ook de Belg Raymond, die in zijn serie de Joegoslaaf Poredski had uit geschakeld, in de Nederlander zijn meerdere moeten erkennen. Weer liep de Amsterdammer van af het begin uit en op de helft van de wedstrijd was de situatie al zestig meter in zijn voordeel. Toen deed van Heusden er nog een schepje op. In een voortref felijke stijl, een lust voor het oog, draaide hij zijn volgende ronden en hij hoefde de course niet eens uit te lopen. Na 3750 meter was de Belg ingehaald. Daarmee is van Heusden ge plaatst voor de kwartfinale, een .succes, dat onze amateurs tot dusver nog nooit bereikt hadden. En dan te weten, dat van Heus den slechts aan het Nederlands kampioenschap mocht meedoen, omdat een der aangewezen ren ners, Nico van Est, verhinderd was. Professor G. C. van Niftrik eindigt een studie (Joh. 3, 5 1. Petr. 1, 23). Of anders gezegd: Gods over de vermaarde Zwitserse theoloog Karl Barth Heilbestel in Christus raakt de Christen zó, dat de als volgt: „De theologie is een schone wetenschap, hele mens, met ziel en lichaam door de H. Geest onder alle wetenschappen de schoonste. Het bete- wordt omgeschapen tot een ander, een strikt hogere kent altijd al barbarendom, als iemand geen ple- zijnsorde: de bovennatuurlijke. Dan pas is hij de zier meer heeft in de wetenschap. Maar welk een nieuwe mens van het Evangelie. En deze gedoopte super-barbarendom is er toe nodig, als iemand geen blijft zo lang de nieuwe mens, zolang hij met de vreugde meer heeft in de theologie! Men kan drieëne God verbonden blijft. Zonder de Godde- alleen maar gaarne, met vreugde theoloog zijn, of lijke Eucharistie zal dit niet gebeuren, verkondigt men is het helemaal niet. Verstoorde gezichten, de Heer (Joh. 6, 5359). Letterlijk hongert de mens verdrietelijke gedachten en een vervelende manier uit zich; letterlijk komt hij te kort (Luc. 1, 53) en van spreken kunnen juist in deze wetenschap on- slechts God vermag deze hiaten te vullen met Zijn mogelijk geduld worden. God beware ons voor het- scheppingen (Luc. 1, 53). Zonder de verlossings geen de Rooms Katholieke Kerk als één van de zegen van de Christus gaat de gevallen mens letter- zonden beschouwt: voor het taedium, de verveling lijk ten gronde. Voor wie gelooft, zien we in de aan de grote geestelijke waarheden, waarmede de mensenhistorie de proef op dit openbaringsgege- theologie van doen heeft1 Aldus de Amsterdamse hoogleraar. En wie zal met dit hartegetuigenis niet volledig instemmen? Maar zou er geen sterker élan, zou er niet meer vreugde en minder de sloomheid van de verveling over meerdere groepen der Nederlandse katholieken ven. Volgens de bekende cultuurhistoricus Dawn son zijn van de vier en twintig culturen, die er ooit onder mensen vorm hebben gekregen, nog slechts zeven in leven. De overigen zijn met die volkeren uitgestorven en verzonken. Verheugend was daarom in ongemene mate, om hangen, indien met name onder diverse maatschap- dat de leiding daarmee de roos trof en de kern der pelijke leiders en verscheidene figuren uit de z.g. werkelijkheid, dat op de laatste sociale studieweek toonaangevende groepen, wat levender theologisch in Rolduc (Augustus 1952) het theologisch funda-, besef het inzicht verhelderde op de consequenties ment der sociale werkzaamheid grondig werd be- van het werkelijk Katholiek Christen zijn? Thans handeld. hangt over te velen in stad en dorp, over te vele Nog eens z.g. trouwe kerkgangers de mist ener lauwe bur gerlijkheid. Zijn deze heren en dames niet evident besmet met de hedendaagse ketterij van het natu- vele onzer maatschappelijke leiders blijken theologisch ondervoed. En dan moet bijna natuurnoodwendig ook de massa opvallend geeste lijk vermageren. Zo leider, zo kudde, verklaart de ralisme, dat tot een koude-atmosfeer en een prac- profeet Ezeohiël (34, 12). tisch ongeloofsklimaat is verworden? Hoogstens Het Geloof maakt gelukkig. Het ongeloof niet. vijf kwartier op de Zondag vóórmiddag vormt voor Een merkwaardig teken van dit feit ligt b.v. hier- dit lichte kaliber een schijnbare uitzondering! Voor in, dat sinds in Frankrijk brede lagen zijner be de rest der week van zeven dagen, ziet men dan volking met het koude rationalisme werden be- onderscheid tussen christen en heiden, tussen ge- smet, Frankrijk niet meer zingt. Terwijl het vroe- doopte en ongedoopte? Te velen lopen er rond, theologisch ondervoed, ook hierdoor: omdat ze de Heilige Schrift niet meer overwegen, de Schrift zo nauw verwant aan de ger een onvergelijkelijke liederenschat voortbracht. Dat het geloof gelukkig maakt en de genade een besef van welbehagen geeft, verkondigt ook de leer van het Vaticaans Concilie, toen het een aloude Sacramenten. Ze hangen tegen een traditie aan, uitspraak van de tweede algemene Kerkvergade ongetwijfeld, maar de Goddelijke traditie is dat ring te Orange (in de Provence gelegen, gelijk niet. Het is de algemene overtuiging onzer theo logen, dat niemand op de duur zedelijk goed kan blijven zonder genade. Niemand onzer, geen enkel menselijk wezen kan derhalve de natuurwet duur zaam onderhouden zonder te leven in het kracht veld van de H. Geest. En deze natuurwet der Tien Geboden Gods maken in feite, existentieel, de wereld uit van het natuurlijk geluk en welzijn der Enchir. Symb. 180 en 1791) mensen. Deze natuurlijke orde-wereld wordt onder steld voor de genade der geestelijke hergeboorte Martenshoek (Gr.) thans sinds kort elke Nederlandse Oranje-onder daan kan weten) herhaalde uit het jaar 529. En deze uitspraak luidt: „Niemand vermag met de Evangelische prediking in te stemmen zonder de verlichting en de ingeving van de Heilige Geest, die aan allen zoetheid doet vinden in het aan vaarden en geloven van de Waarheid" (Denzinger J. WESTERMAN Pr. Voor de andere Nederlandse vertegenwoordiger, Vreeswijk, verliep de zaak minder vlot. Hij sloeg zich weliswaar keurig door zijn serie heen, door de Uruguees Francois, ook al een jaarlijkse klant voor de regenboogshirt, een verpletterende nederlaag toe te brengen (400 meter voorsprong in 5 min. 16 sec.), maar daar hij in de achtste finale tegenover de Fransman Andrieux kwam te staan, moest onze landgenoot ca pituleren, zij het na kranig ver zet. Andrieux slaagde er in 15 meter voorsprong te nemen. Voorlopig moest hij het daarmee stellen, want in de volgende ron de gaf Vreeswijk geen meter af. Een tussenspurt van de Frans man bracht echter diens voordeel op 40 meter, doch daarvan wist de man in het oranjeshirt toch nog tien meter af te krijgen. Met 30 meter voorsprong dus zege vierde Andrieux in 5 min. 18 sec. Van de overige deelnemers zij gemeld, dat de wereldkampioen van vorig jaar, De Rossi, zich vanzelfsprekend plaatste voor de kwartfinale en dat voorts liefst twee Engelsen, Newton en Bent- ley, glansrijk de achtste finales overleefden. Het voorbeeld van Harris werkt blijkbaar wel aan stekelijk op de jongere Engelse wielergeneratie. De kwartfinales zullen gaan tussen twee Italianen (De Rossi en Campana), de twee genoemde Engelsen, Van Heusden, de Deen Andersen, de Duitser Schliebe- ner, en de Fransman Andrieux. De organisatoren moeten nog uitstippelen, wanneer zij deze kwartfinales zullen laten rijden. Vandaag lieten zij de wedstrij den om half vier beginnen, ter wijl het officiële programma al wekenland de aanvang op zeven uur had vastgesteld Van Est uitgeschakeld Van Est, die in de achtervol ging tegen de Liechtensteiner Seger had moeten rijden, kon moederziel alleen over de baan jagen, omdat zijn tegenstander niet was komen opdagen. Zijn tijd 6 min. 35 sec. was niet best, maar ook weer niet zo slecht, dat hij meteen maar voor de volgende serie was uitgescha keld, zoals de wedstrijdcommis sarissen wilden. De Nederlandse officials spraken een hartig woordje, de commissarissen er kenden hun fout. Toen bleek van Est inmiddels zijn koffers al gepakt te hebben om terug te keren naar Neder land. Gelukkig kon hij nog wor den opgevist. Tegen de Belg' Glo- rieux kon hij echter in de vol gende serie niet op. Hij eindigde met een achterstand van 40 me ter. Van der Kamp reed tegen de Italiaanse kampioen Bevilacqua en had geen schijn van kans. REI FF VERBETERT WERELDRECORD 2 MIJL De Belg Gaston Reiff is er te Pa rijs in geslaagd het wereldrecord op de 2 mijl (3218 meter) te ver beteren. Met 8 min. 40.4 sec. bleef hij 2.4 sec. onder de tijd van 8 min. 42.8 sec., waarmee de Zweed Gun- der Haegg op 4 Augustus 1944 te Stockholm het wereldrecord op zün naam bracht. IN EEN DAG HEEN EN WEER OVER DE OCEAAN ALDERGROVE Een Britse „Canberra" straalbommenwerper is er Dinsdag in geslaagd op een dag heen en weer over de Atlan tische Oceaan te vliegen. De vlucht werd gemaakt in 4 u. 37 min. De thuisvlucht in 3 uur 26 minuten DUSSELDORF. De West- faalse politie zoekt op het ogenblik naar de verblijfplaats van de 35-jarige Nederlandse chauffeur G. Verkooyen, oor spronkelijk afkomstig uit Echt en thans wonende in Krefeld. Verkooyen heeft zich op 16 Augustus met zijn 10 jaar jongere vrouw met de auto van zijn werk gever op weg begeven naar een zomerfeest in Osterath bij Kre feld. Zijn echtgenote heeft men daar echter niet gezien en vol gens ooggetuigen zou Verkooyen m de richting Bremen zijn weg gereden. Van het wereldtoneel 1000 Gedelegeerden, die de 6 millioen leden van de Russische communistische partij vertegen woordigen de Sovjet-Unie telt in totaal 200 millioen staatsbur gers komen op 5 October a.s. bijeen op het 19de partijcongres. Hoewel de grondwet voorschrijft, dat een partijcongres om de drie jaar moet worden gehouden, heeft men er in de laatste tijd niet erg de hand aan gehouden. Het 18de congres vond plaats in 1939. Sedert 1934 hoort het congres de beslui ten, die het Politbureau heeft ge nomen en die breeduit in pers en via de radio zijn bekend gemaakt, gewillig aan en keurt ze goed. Zo zal het ook nu gebeuren, ondanks de aanmoedigingen van de Prawda om een critisch geluid te laten ho ren van de zijde der gedelegeer den en de gelegenheid te gebrui ken in volle vrijheid over de par tijstatuten van gedachten te wisse len. Het laatste is flagrant in strijd met de werkelijkheid, omdat het Kremlin de openlijke waarschu wing heeft uitgesproken, dat een vrij debat niet zal worden toe gestaan. In 'n richtlijn tot de congresgedele geerden wordt gezegd „uitge breide besprekingen, met name die in de plenaire zitting, over kwesties van partijpolitieke aard, dienen zodanig te worden gehou den, dat geen fracties worden ge vormd, die de eenheid van de partij ondermijnen en een geest trachten ingang te doen vinden, welke de kracht en de stabiliteit van het socialistisch stelsel aan t wankelen zouden kunnen bren gen". Het geheel is dan ook met meer dan een schijnvertoning. Men wil het doen voorkomen, of er volgens democratische beginse len in het politieke organisatiele ven wordt gewerkt. In wezen is het een dictatuur van het zuiver ste water. Het partijcongres in de Sovjet-Unie is niet meer dan een klankbord evenals de Rijksdag tij dens het nazi-bewind in Duitsland. Het partijcongres van 5 October heeft alleen waarde voor de rest van de wereld om te weten te ko men. welke plannen Stalin en zijn aanhang hebben, terwijl er dit maal ook een aanwijzing kan zijn over de opvolging van de machti ge dictator in het Kremlin. De agenda voor het congres ver meldt de opheffing van het Polit bureau en van het „Orgburo Daarvoor in de plaats komt het „Presidium". Het Politbureau is bekleed met een ongekende macht. Het geeft de richtlijnen aan voor de Russische binnen- en buiten landse politiek, maar ook de ge dragslijnen voor de buiten Rus land bestaande communistische partijen en regeringen. Het regelt alles en leidt alles. Het betekent totaal niets dat er thans een wij ziging komt in de organisatorische opzet. Het gaat niet om de struc tuur van het betrokken orgaan, maar om de functie. En deze func tie blijft hetzelfde. Een naamsver andering verandert daar niets aan. De Russische machthebbers spra ken aanvankelijk van Komintern, nu van Kominform. Het huidige Politbureau, waarin Stalin als se cretaris de machtigste man is, heet in theorie verantwoording schul dig te zijn aan een uitgebreider comité, dat ongeveer een 70 leden telt. Sedert 1928, toen Trotsky van het toneel verdween, oefent Stalin er de zeggensmacht uit. Het op merkelijke in de laatste tiid is, dat steeds meer de naam wordt ge noemd van Georgië Malenkoff. Hij zal de openingsrede houden op het congres en verslag uitbrengen. Mogelijk wijst het in de richting, dat Malenkoff, die ruim 50 jaar oud is, in de toekomst de opvolger zal worden van Stalin. Het congres zal eveneens de goedkeuring moeten hechten aan het tweede na-oorlogse vijfjaren plan, dat zich uitstrekt over de periode 19501955. Het is het vijf de plan sedert in 1928 hiermede 'n begin werd gemaakt. De vermel ding van het nieuwe plan onthult eveneens, dat blijkbaar reeds in 1951 hiermede een begin werd ge maakt, wat de wereld buiten Rus land tot nog toe niet wist! Het nieuwe plan beoogt in hoofdzaak een productievermeerdering van de lichte en zware industrie, van de scheepsbouw en de levensmid delenvoorziening, terwijl ook an dere bedrijfstakken de productie omhoog moeten brengen. Men mag hieruit de gevolgtrekking maken, dat Sovjet-Rusland nog een grote achterstand boekt ver geleken met de landen van het Westen. Het toonaangevende En gelse blad de „Economist" heeft enkele cijfers gepubliceerd, die deze achterstand duidelijk demon streren. Wanneer in 1955 de doel stellingen van het nieuwe vijfja renplan zijn bereikt, dan is de jaarlijkse Russische productie van olie: 70 millioen ton (V.S. in 1950: 500 millioen): van staal 44 mil lioen ton (V.S. in 1950: 96% mil lioen); van ruw ijzer zijn de getal len resp. 34 en 64% millioen ton; van steenkool 373 en 556 millioen ton. Ook de productie van Rus land met die van de satellietstaten ligt ver achter bij die van de Wes terse landen. Wellicht ligt daarin ook een aanwijzing, dat Moskou zich niet zomaar in een derde we reldoorlog zal storten. Veeleer is de politiek van het Kremlin erop gericht aan de economische kracht van het Westen afbreuk te doen. Eisenhower heeft in zijn jongste opzienbarende rede daar sterk de aandacht op gevestigd. Rusland zal blijven doorgaan met het aan wakkeren van stakingen in de Westerse landen en vooral trach ten in de voor de V.S. vitale ge bieden invloed te krijgen. Met na me in Azië. Misschien dat het congres ook nog iets loslaat over de recente besprekingen in Mos kou met de leiders van commu nistisch China. Het laatste blijft evenwel voorlopig een veronder- stolling.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3