Welke school voor mijn kind? Nederlander beitelt geschiedenis van Canada \m wirn Jar tege Financiën en Economie Grafisch onderwijs in Indonesië Belangrijke overwegingen bij de aanvang van het schooljaar 't Gaat om het kind RADIO. Frater Caecilianus op studiereis naar VS. Historische taferelen in stenen muren van parlementsgebouw Scheepsberichten Korea-vrijwilliger gesneuveld DE BEURS Diefsta „zeer PAGINA t Vvut-i >o /AüGUbl Ui> 1952 De 50.000 inwoners tellende stad Ba- kersfield in Cali- fornië is door een aardbeving getrof- fen. Twee personen kwamen om het le ven en 32 werden gewond. De schok was het hevigst in de zakenwijk, waar op dat ogenblik ve len hun inkopen deden. (Van een medewerker) De ouders hebben de plicht hun kinderen behulpzaam te ziin bij de keuze van een beroep, met als uitgangspunt het belang van het kind. Het gaat derhalve om het kind, niet om de ouders. Vanzelfsprekend, zullen velen zeggen, maar zo wordt het niet altijd gezien en opgevat. Er ziin heel veel ouders, die, ook al hebben ze het beste met het aan hen toevertrouwde kind voor, een door hen zelf gekoz/n beroep als ideaal voor hun kind zien. Daarom stippelen ze zelf de weg uit die het heeft te bewandelen om hun doel te bereiken. Wat de ouders willen, harmonieert evenwel lang niet altijd met de aanleg en de geaardheid van hun kind. Ouders kunnen helpen en stimu leren om het kind te laten bereiken, wat er te bereiken valt, doch het moet evenwel van het kind zelf uitgaan. Het is zeker niet denkbeeldig dat het kind dikiwijis door zijn ouders wordt overschat. Er wordt meer in gezien dan er in zit, soms reeds van jongs af aan. Er zijn ouders, die de meest gewone uitingen, aan elk normaal op groeiend kind eigen, als iets bij zonders baschouwen. hoewel er niets bijzonders te aanschouwen, noch te constateren valt. In de verre toekomst zien ze hun bij dehandje al als toonaangevend zakenman, dokter enz.; als iemand zoals er bijna geen tweede rond stapt Hoevele ouders komen hierin niet bedrogen uit? Aan wie de schuld? Speelt de eigen- DONDERDAG 28 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO 7.00 Nieuws; 7-15 Gram-; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8-45 Idem; 9.00 Morgen wijding; 9.15 Gram,; 9.30 De groenteman; 9.35 Waterstanden; 9-40 Gram-; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 L' Ivrogne corrigé, ope ra; 11.45 Europa gezien door een Amerikaan, causerie; 12.00 Orgel en piano; 12-25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Gram.; 13-00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gram; 13.20 De naj aarsbeurs te Utrecht, cau serie; 13.30 Metropole orkest 13-55 Tranen over Johannesburg, hoor spel; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Orkest- ooncert; 17-30 Militaire reportage; 17.4Q Qram.17.45 Regeringsuit zending: Prof. Ir. Th. R- Selden- rath: Mijnfoouwkundige opsporin gen in Suriname; 18-00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen18.25 Lich te muziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 1905 Gram.; 19.40 Ruibriek van Kunst en Cultuur; 20.00 Nieuws; 20-05 Radio P'hilhar- moniseh Orkest; 20-50 Franse volksliederen; 21.05 Gram.; 21-35 Het Muiderslot, klankbeeld; 21.55 Amusementsmuziek22.35 Gram.; (Als intermezzo: Sport); 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024 00 Dansmuziek (als in termezzo: Sport). HILVERSUM II. 293 m. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11-00 KRO; 14.00—-24-00 NCRV. 7-00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gram.: 9.00 Verzoekprogramma voor de huisvrouw; 9.40 Gram.; 10-00 (Jewi.jde muziek; 10-30 Mor gendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram-; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30-12.33 Land en tuinbouwmeded-elingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws; 13-20 Gram; 14.00 Promenade-orkest en soliste; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gram.; 16.40 Pianoduo; 17.00 Voor de ieugd; 17 30 Gram.; 17-40 Gronings pro gramma; 18 00 Nieuws; 18.15 Da meskoor 18.40 Op de stelling; 18.50 Leger des Heilskwartier; 19.05 Le vensvragen van allerlei aard en 'n pastoraal antwoord; 19.20 Gees telijke liederen: 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Mannenkoor en Mariniers kapel; 20-50 Reportage; 21.10 Gram (plm. 21-30 Het Wespen nest); 21.55 Buitenlands overzicht 22.15 Omroeporkest; 22.45 4von|L overdenking: 23.00 Nieuws en SOS berichten; 23.1524.00 Gram. liefde en de ijdelheid dor ouders hier met een te grote rol? Een ouder moet zijn kind lenden niet sturen. Voorwaar geen ge makkelijke taak! Daarom laten vele ouders zich in- en voorlich ten door geschoolde psychologen, liet oordeel van de psycholoog is gebaseerd op het kind, niet op vader en moeder en zijn advies geeft een zekere waarborg. Door zyn studie en ervaring is de psy choloog in staat (hp blijft teil haar) vast te stellen, welk vak af welk ambt het door hem on derzochte kind het beste ligt en welke studierichting in verband hiermede dient te worden gevolgd Hat gaat tenslotte om 't kind. Het spreekt vanzeii, dat de uit spraak van de psycholoog voor de betrokken ouders niet steeds even vleiend isIllusies kunnen er door worden ontnomen, doch het is beter intijds «en ouder een il lusie te ontne-men dan een kind aan een illusie, die op een desil lusie iai uitlopen, op te offeren- Heit werkelijke belang van het kind g-aat vóór alles- Een psycho logisch onderzoek heeft veelal plaats aan 't eind van de lagere schoolperiode. Een juiot gekozen moment. Da meeste kinderen komen op school wanneer ze de gewone nol- male leeftijd, bij de wet bepaald, bereikt hebben. Nu zijn er ouders, die zich een behoorlijke plaats op de maatschappelijke ladder heb ben weten te veroveren en nu menen, dat hun kind, dat nog niet de leeftijd heeft om tot de school te worden toegelaten, wel zo bij de hand en zo vlug van begrip is dat het, na het volgen van een z.g. voorbereidend klasje, het onderwijs in de twtede klas van de L.S. gemakkelijk kan volgen. Ze aarzelen niet en plaatsen hun kind op het „klasje", waar een juffrouw of zuster tiun vlugger tje wel zal klaarmaken voor de tweede klas. De betrokken ouders kunnen dan met zoentje of doch tertje pronken. En toch wordt er veelal een fout begaan. Want wat is het geval? Verreweg de meeste kinderen zijn normaal begaafd. Een betrekkelijk klein percenta ge der kinderen is maar zéér be gaafd en zelfs bij dezer. i? het te- vroeg-naar-sch-ool-gaan niet van gevaren ontbloot. We vragen ons af: Is het in het belang van het kind dat de ouders het geplaatst willen zien in een klas, waar het volgens zijn leef tijd niet thuis hoort? Zeer zeker niet. Óp de eerste plaats wordt er een belangrijke kleuterperiode overgeslagen. Op de tweede plaats vragen we ons af, of de> harmonie tussen de lichamelijke- en de geestelijke vermogens er geen knak door krijgt. Verder kan de jeugdige leeftijd oorzaak zijn van karakterfouten. Er zouden nog meer bezwaren kunnen worden aangevoerd tegen de z.g. wijsheid van sommige ouders die in we<r- keiijkheid geen wijsheid is. Wat leert de practïjk? Geen enkele onderwijskracht is er op gesteld oen kind in de twee de klas te krijgen, dat van het voorbereidend klasje komt. want het zijn van huis uit in de regel gewone kinderen met gewor.e ca paciteiten (schijn is geen werke lijkheid). Het kind moet dan leer stof verwerken, waar het normaal gesproken een jaar te jong voor is. Dat blijft zo de gehele school periode doorgaan En waarom zul len we het kind steeds plagen met leerstof, die nog juist iets bo-ven zijn bevattingsvermogen ligt? De gevolgen -hiervan blijven ook meestal niet uit. Er moet bij-les gegeven worden en het komt niet zelden voor dat zulke kinderen toch de één of andere keer blij ven zitten. We behoeven niet ver der aari te geven, wat er al niet een ellende kan voortkomen uit een verkeerd ingestelde eigen liefde der ouders. Het gaat met die kinderen als met een boer, die in de hooitijd steeds één dag te vroeg is. De oogst wordt bin nengehaald, maar ze is niet vei lig geborgen en het te vlug ver werken kan op slot van ïekcning ernstige gevolgen met zich mee brengen en een onherstelbaar verlies opleveren. Bij een nor maal verloop zou dat niet het ge val geweest zijn. Het testen van kinderen heeft veelal plaats aan het einde der lagere schoolperiode. Ntu zijn er ouders, dia wensen dat de school het onderwijs in een zodanige richting stuurt, dat hun kinderen het toelatingsexamen voor HBS, e.d. met goed gevolg kunnen af leggen en het onderwijs daar met vrucht kunnen volgen. We spre ken hier niet over de overgang van L-O. naar M.O. Het ligt even wel voor de hand dat met ieder kind er voor geschikt is. Waarom de kinderen er dan mee lastig vallen? „Mijn kind moet naar de HBS' Miin kinr -1°* dit of dat." Hoe dikwijls hoort men dit niet van ouders. Het oordeel van de onder wijzer dat soms heel anders luidt wórdt door hen dan ook niet ge accepteerd. De ouders weten toch zeker zelf wel wat er in zit en wat het beste voor hun kind is, en zji handhaven hun mening, ooik tegen het ad-vies van bevoeg den in. Wat een narigheid kan hieruit niet voortvloeien Daarom is het zeer gewenst, dat men een kind, dat men een school voor M.O. wil laten volgen vooraf door een deskundige laat testen, om na te gaan, of het daar voor inderdaad capaciteiten be zit. We moeten onze kinderen niet beproeven boven hun krachten. Wij kunnen wel veel van hen vra gen en eisen, maar ze moeten het aan kunnen. Ze maken hun jougd maar eenmaal mee. Laat deze voor hen zo zonnig mogelijk verlopen. Van een blijde schooltijd profite ren ze hun hele leven. Laat hen worden wat ze kunnen worden, maar vergt niet bet onmogelijke en laat hen vooral niet een klas overslaan. Ook al zijn er kinde ren die werkelijk boven de mid delmaat uitsteken, dan is heit nog niet goed om te forceren. Zelfs voor dezen zal het, over het alge meen, pp.edagogisch niet verant woord zijn hen oen voorbereidend klasje te laten volgen, laat staan diegenen die normaal van aanleg zijn. Hoog begaafde kinderen moet men met een lantaarn zoe ken en welk ouderpaar durft be weren. zulke kinderen te hebben? Maar ook voor dergelijke kinde ren is cte gewone en normale gang van zaken van belang en gewenst L. S. de Haan. Frater Caecilianus van de Con gregatie van O.L. Vrouw van het Heilig Hart, hoofd van de gra fische school te Ma lang op Oost Java, is door de regering van In donesië als gedelegeerde uitge zonden naar Amerika om daar in Mineapolis gedurende negen maanden studie te maken van de moderne grafische industrie. Met hem mee reizen Mr. Kahar Mat- jhur, hoofdinspecteur van 't tech nisch onderwijs 6p Sumatra, Ra den Sumarto uit Djakarta en Pardjimin Sosroseputra uit Djokja beiden ieraar bij het middelbaar technisch onderwijs in Indonesië, aldus de Gelderlander. Tijdens het oponthoud van fra ter Cacicilianus op Schiphol hij reisde met de K.L-M- Constellation „Delft" verklaarde hij zich gaarne bereid iets van zijn school en zijn eervolle opdracht te ver tellen- Zijn naam is Henri C. A. Lommelaars en hij komt uit het Brabantse Bergeyk. Niet zodra had hij zijn intrede gedaan bij de Fraters van Utrecht, of hij kwam in het drukkersvak van 't eigen bedrijf in het Gregoriushuis. In 1934 werd hii door zijn oversten uitgezonden naar Indië, waar hij te Probolingo word belast met de stichting van een grafische school, als onderdeel van de Mis sieschool aldaar. Het ging daar prachtig, tot de tijd van de oorlog- se onderdrukking, toen de Jappen alle machines opeisten en weg voerden naar Malang. Modelschool. Toen frater Caecilianus zes jaar geleden in Nederland op vérlof was. kreeg hij opdracht naar Ma- lang te gaan om daar de grafische school van de congregatie over te brengen Hij deed dat met .groot vakmanschap en wist deze instelling van vakonderwijs uit te breiden en te maken tot een mo del op Jajva. Nog onder Neder lands bestuur werd zijn grafische school bevorderd tot Gouverne- mentsschool. En Gouvernements- school is deze instelling gebleven, ook na de Regeringsoverdracht, toen de Indonesische regering gro te belangstelling voor deze model school aan de dag legde. Op het ogenblik telt de school zeventig leerlingen en is volko men gericht op het grafisch onder wijs, vervaardigt dus geen druk werk voor particulieren. Maar wel worden hier ook vakonder wijzers opgeleid voor de bedrij ven elders in Indonesië. Frater Caecilianus heeft verze kerd, dat de nieuwe regering zeer veel doet om deze van oorsprong Nederlandse school te bevorderen. En dat is niet ten onrechte, want bij de Fraters in Malang staat de eerst'e Victoria-snelpers met ver lengd uitleg-apparaat, die in Indo nesië werd gebouwd. Verder zijn er de modernste automatische de gelpersen in bedrijf. OTTAWA (Ass. Press). Willem Oosterhof, een geniale 57- jarige Nederlandse immigrant, is bezig ziin stempel op Canada te drukken en het is een stempel, dat elk jaar door duizenden wordt bezichtigd. Hij is belast met de moeilijke taak, taferelen uit de Canadese geschiedenis te beeldhouwen in de stenen muren van het parlementsgebouw, een taak, die hii in 1950 heeft overgenomen van Cleophas Soucy, die in dat jaar is overleden. Sindsdien heeft Oosterhof het werk van Soucy zonder onderbreking voortgezet Deze zomer wordt in hoog tem po gewerkt. In dag en nachtploe gen hanteren Oosterhof en drie as sistenten hamer, beitel en pneu matische boor. Reeds 25 jaar wordt gewerkt aan het uitbeitelen van de geschiede nis en vooruitgang van Canada in de kalkstenen muren van het par lementsgebouw. Op 't ogenblik hebben de beeld houwers de centrale rotonde in de voet van de „Vredestoren", waar de helmtekens van de tien provin cies en hun hoofdsteden het voor naamste thema zullen zyn, onder handen. De assistenten werken aan de kustprovincies, Oosterhof doet kleinere gedenkplaten, die voor vallen uit de geschiedenis van Quebec in beeld brengen. Hij ont werpt de figuren en symbolen, welke gebeeldhouwd moeten wor den, maar doet ook het moeilijkste werk, zoals gezichten en handen, zelf. Oosterhof is in 1925 naar Canada Borneo, verw. p. 26 Aug. n.m. Ouessant/Brake; Johan v. Olden- barnevelt p. 26 Aug. ten O. Port Sudan Rode Zee; Waterman 26 Aug. 120 m. Z.W. Oporto/South- ampton; Poelau Laut 26 Aug. v. Suez/Aden; Sibajak 26 Aug. ten anker Suez; Grote Beer 25 Aug. 2680 m. Noto Cp. Race; Borneo 25 Aug. n.m. Finisterre/Brake (bij Hamburg); Celebes 25 Aug. v. Tj. Priok/Belawan; Java p. 26 Aug. v.m. Sabang/Colombo; Kota Inten 25 Aug. n.m. v. Mar- seille/Livorno. DEN HAAG, 26 Aug. De regering maakt bekend, dat tct haar leedwezen tijdens gevech ten in Korea op 21 Aug. 1952 is gesneuveld de soldaat T. J. Heugen, legernummer 300120093 De soldaat Heugen werd 20 Jan. 1930 geboren en was af komstig uit Scfeesberg (L.). De naaste familieleden zijn verwittigd. gekomen en heeft o.m. het beeld houwwerk van de Memorial Arch te Niagara Falls in Ontario en het grote wapenschild boven het Sun- nybrook Ziekenhuis te Toronto ge beeldhouwd. Het begin Oosterhof's loopbaan als beeld houder is eigenlijk al begonnen toen hij acht jaar was. Zijn mate riaal bestond toen uit aardappelen. Hij bezocht een beeldhouwacade- mie in Nederland en werkte als beeldhouwer in de gebouwen van de universiteit te Bristol. Professionele nieuwsgierigheid bracht hem zijn baan te Ottawa. In 1949 bezocht hij het parlements gebouw en besteedde zoveel tijd aan een nauwkeurige bezichtiging van het beeldhouwwerk, dat de suppoosten achterdochtig werden en hem vroegen wat hij uitvoerde. Hij vertelde hen dat hij beeldhou wer vap beroep was en gaf hen, op hun verzoek zijn telefoonnummer, dat zij doorgaven aan Soucy, die destiids met het beeldbouwwerk was belast. De eerste poging van Soucy om Oosterhof te engageren mislukte, maar Soucy had succes toen een betrekking te Toronto een maand op zich liet wachten. Sindsdien heeft Oosterhof zonder onderbreking te Ottawa gewerkt. Oosterhof hoopt nog lange tijd werkzaam te zijn. Hij denkt dat met de voltooiing van het beeld houwwerk nog op zijn minst 20 jaar gemoeid ziin. DOOR HET VENSTER Menigeen klaagt erover, dat hii zo weinig innerlijke vreugde ontvangt bij het bidden. Hij voelt zich als de bruid uit het Hooglied, die klaagt: Ik zocht en vond Hem riet; ik riep, en hij gaf my geen antwoord, daarom is mijn zie' slaperig van on lust. Hoe komt het? Men heeft toch getracht bij het bidden alles op zij te zetten, alle wereldse aangelegenhe den, winst of verlies, bele diging of ontbering. Men heeft zich gerealiseerd, dat men by het smeekgebed niet direct verhoring krijgt en toch ondanks al deze over wegingen kan men slecht bidden, men vindt het vaak verschrikkelijk saai. Men moet zich daarover riet ver ontrusten: God wil de mens soms op dit gebied beproe ven, om hem daardoor inni ger aan Zichzelf te verbin den. SACERDOS Sneek leent 2 millioen De gemeente Sneek gaat over tot de uitgifte van 2 millioen 4'/* pet, 30-jarige obligatiën tot de koers van 100 pet. Óp inschrij- vingsvoorwaarden is reeds voor 600.000 geplaatst. Op het restant wordt Dinsdag 2 Sept. a.s. de in schrijving opengesteld. De op brengst dient ter financiering van woningbouw en openbare werken en er zal ook een beperkt bedrag ter beschikking worden gesteld aan de gemeenten Workum, IJlst, Doniawerstal en Gaasterland. Deventer leent 3 millioen Deventer heeft besloten tot het aangaan van een obligatielening in vrije emissie groot f 3 millioen tegen een koers van 100 pet en een rente van 4'/4 pet. Aflossing in 30 jaar (de eerste tien jaar wordt niet afgelost). De lening geschiedt op guichetvoorwaarden. Beursnote ring zal worden gevraagd. N.V. Hessa Rubber Mij. De N.V. Hessa Rubbermy te Am sterdam heeft 1951 afgesloten met een winst van 88.426,-. Voorge steld wordt een dividend van 5 pet (7 pet). De exploitatiekosten vóór afschrijvingen hebben bijna het dubbele bedragen van die in 1950, Sparen op school is altijd aantrekkelijk geweest. Voor de leerlingen van de Lorentzschool te Haarlem wordt het nóg mooier, nu ze de beschikking hebben gekregen over twee „echte" loketten in hun school. Dit „filiaal" der R.P.S. werd officieel door de Directie van de Rijkspostspaarbank over gedragen, als dank voor de goede wijze, waarop de kinderen van deze school sp>aren. Dat de kinderen deze geste van de R.P.S. wisten te waarderen, blijkt wel uit deze foto. vooral door de sterk verhoogde lo nen. Tengevolge van staking ont stond een oogstderving van min stens 100.000 kg. Het eerste kwar taal leverde bevredigende, het tweede ongunstige uitkomsten op. De geprojecteerde verdere heront ginning is voorlopig stopgezet. Over de toekomst valt niets met zekerheid te voorspellen. LUSTELOZE STEMMING EXPLORATIE VAST AMSTERDAM 26 Augustus Het algemeen aspect ter beurze heeft vanmiddag slechts weinig met gisteren verschild. De stem ming was rustig, eerder lusteloos en de handel iets bescheidener dan Maandag, toen ruim f 1.4 mil lioen in aandelen en f 2.8 milli oen in obligaties is omgegaan. Incidenteel vielen er wel enige afwijkingen te bespeuren. Zo zet te AKU de stijging der laatste da gen voort en verbeterde van 145 tot 147, ook de omzetten in dit fonds blijven zich op een vrij hoog peil bewegen, gisteren f 120.000 in oude en nieuwe aandelen, bet geen meer was dan in Kon. Olie en Unielever. Tegen slot werd 146 betaald. De jaarvergadering van de Algemene Exploratie Maat schappij zal morgen worden ge houden en men verwacht dan veel critiek op het beleid van bé stuur en directie. In hoeverre deze critiek een gunstige uitwer king zal hebben op de resultaten valt moeilijk te beoordelen. Voor de koers betekent dit ech ter 'n stimulans en vandaag werd 118 geadviseerd tegen gisteren 114 en eergisteren 113. In aandelen Cultuurbank werd ook vandaag 'n open hoek gevormd, doch met de koersstijging van gisteren, 7lé p., acht men het verrassende divi- dendvoorstel van viif procent vol doende verwerkt. Vandaag werd iets lager verhandeild, n.l. 50 1/4 tegen gisteren 51 Vrij vast waren aanvankelijk ook aandelen Unilever, die van 174 tot 176 stegen. Tegen slot ging hier de koerswinst echter gro tendeels verloren en word 174 V- betaald. Overigens viel er ter beurze weinig te beleiven. Indus trie merendeels nauwelijks prjis- houdend, in overeenstemming met Kon. Olie waarvoor 322 3/4 (323 VO werd betaald. De cultuuraandelen hier en daar een fractie luier, doch groot wa ren de afwijkingen niet. Basilam- Rufobeir bleven in feite onbein- vloed door het dividendvoorstel van 30 procent ind. crt. en wer den op 61 (60 3/4) getaxeerd. Op de Scheepvaartsector was de stemming eerder iets luier, even als op da beleggingsmarkt. waar 'investeringscertificaten zelfs aan de flauwe kant waren. FEUILLETON DOOR DOROTHEE COEBELER waarachtig nog te lachte mevrouw „Nee Kate, jij kent niet. Wacht maar 19). .Nou zit ze ianken ook". Schneidewind. het leven nog tot Max thuiskomt. En toen kwam Max: reeds daags daarna was hii thuis. Het was een grote, dikke, plompe knul. De meeste meisjes kenden hem al en begroetten hem met een vertrouwelijk „hallo!" „Haha. dat is dan zeker het nieuwe brave meisje", zei hij op Kate wijzend. „Ja. ik heb reeds van haar gehoord. Laat ze maar praten Kate. Zondag gaan wij samen uit. Dan gaan wii op Steracker dansen. Daar zul ie ook eens zien, wat pretmaken bete kent. Afgesproken. Kate?" Haar ogen schoten vuur. ..Ik heeft juffrouw Scholze. meneer Schneidewind." ..Waarachtig? Neemt U het mii dan niet kwalijk, juffrouw. Ik dacht dat U een grapje kon waar deren." „Die hebt U goed afgeblaft". zeiden de meisjes haar. toen hii de deur was uitgegaan. ..Ik ga hier vandaan." dacht Kate. Het liefst had zii het werk er terstond bii neergegooid, maar haar plichtsgevoel weerhield haar want het werkstuk, dat zii onder handen had. moest klaar, omdat het 's avonds moest worden af geleverd. Maar ze was vastbesloten de andere morgen niet meer terug te komen. En juist toen zii dit besluit ge nomen had. zei mevrouw Schnei dewind haar met overdreven vriendelijkheid: „Dat heb ie weer keurig gedaan. Kate. Eigenlijk had ik het ie al eerder willen zeggen: Je hebt ie nu zo goed ingewerkt, dat ik ie loonsverho ging zal geven. Van Maandag af kriig ie twintig Mark oer week". Deze avond ging zii met ge mengde gevoelens huiswaarts. Zou ze deze baan er aan geven? Nog steeds helde zii naar haar aanvankelijke besluit over. Maar daartegenover stond het hogere loon. Twintig Mark per week! Wat kon ze daar allemaal wel van doen. Het hulpje dat nu maar een paar uur per week kwam. kon dan voor halve dagen genomen worden. Wat zou dat het werk van mama verlichten Bovendien kon zii zich nu ook een paar glacé handschoenen aanschaffen, want die zii nu had waren werkelijk volkomen op. Zii zou maar Kate loop nou niet meteen te hard van stapel! Neen. dat deed zii ook niet. Maar deze loonsverhoging bete kende toch een belangrijke stap voorwaarts. En ongetwijfeld zou zii in de toekomst nog meer gaan verdienen. En moest ze haar baantje er nu aan geven? Waar om eigenlijk? Omdat een vlegel brutaal tegen haar was geweest? Ach. die knul is ongemanierd, maar zij had hem aan ziin ver stand gebracht, dat hii zich an ders moest gedragen. Toen zij naar huis ging wan delde zii een paar straten om om innerlijk tot rust te komen. Zii was bang, dat haar moeder iets zou merken. Maar mevrouw Scholz was zelf zeer opgewonden. Lilith hoefde vandaag niet naar het theater, maar zii had een briefje gestuurd met de mededeling, dat men niet op haar behoefde te wachten omdat zii zeer laat thuis zou komen. „Zie ie wel. nu begint het al." „Maar mama, wat heeft dat nu toch te betekenen. Zii zal een avondie hebben met haar colle ga's. Er ziin op het ogenblik overal voorstellingen en waarom zou zii daar niet eens een keer naar toe gaan?" „Dan had ze dat van te voren moeten zeggen." „Dat kan toch plotseling opge komen ziin. Bovendien moet U niet vergeten, dat zii zelfstandig is en niemand rekenschap hoeft t© geven." „Ja. ia. dat heb ie ervan, wan neer ie iemand in huis neemt die aan het theater verbonden is. Ik heb het dadelijk wel vermoed." De andere dag bleek, dat me vrouw Henriette het helemaal niet had kunnen vermoeden. Li lith kwam stralend naar haar toe. „Hii is hier mevrouw! Ja heus Juan is overgekomen. Ik heb hem eigenlijk mee naar huis willen nemen en hem aan U wil len voorstellen. Maar hii had slechts tijd voor besprekingen met impresario's. Wij hebben samen moeten dansen en wii zijn terstond geëngageerd voor de zomervoorstellingen in Zop- poth. En daarna gaan wii naar Westerland en Heringsdorf. Me dio Mei gaat ons contract in. Juan haalt mii dan af." ..En wii dan. Lilith? Moeten wii dan alleen blijven?" Moeder en dochter riepen dit biina ge lijktijdig. „En onze kamer?" „Maar die houd ik toch", zei Lilith ernstig. „Natuurlijk houd ik die kamer. Ik ben in Septem ber weer hier. Dan dansen wii ons solo-nummer in Berlijn. En misschien wel in Wintergarten. Voor wii op groot tournée gaan. trouwen wii eerst." Toen moeder en dochter later alleen waren, spraken zii er nog geruime tiid over. Zii hadden over die kamer tenminste voor lopig geen zorg meer. En in de zomermaanden hadden zij het huis zelfs alleen weer voor zich. „Maar daar gaat het tenslotte niet om", zei mevr. Henriette. „Het zou me veel liever ziin. als Lilith bleef". „Ondanks het feit. dat zii aan het theater verbonden is?" merk te Kate lachend op. Zii ging weer naar het atelier van mevrouw Schneidewind. En zii had er geen spiit van dat zii haar baan niet had opgezegd. Die twintig Mark betekenden veel voor haar. En Max liet zich niet meer zien. Hii zat in de boek houding te snuffelen en schreef rekeningen uit voor ziin moeder. Hii ging ook naar de fabriek om toe te zien op de leveranties van de grote bestellingen. Tot nu toe had ziin moeder dat alleen moe ten doen. Thans kon zii de hele dag lekker thuis blijven. Patronen ontwerpen en werk opdragen. Het geval-Max was dus wel de wereld uit. dacht Kate. Maar plotseling verscheen hii weer oo het atelier. Hij knoeide wat aan het werk van de meisjes en sloofde zich uit met allerlei vriendelijkheden. Als hii in Godsnaam maar niet bii mii komt". Kate zat onwillekeurig reeds in haar af- weerstelling. Maar hii kwam niet tenminste die morgen niet Maar 's middags op het uur waarop zyn moeder gewoonlijk sliep, stak hii ziin hoofd om de deur en zei zeer beleefd: „Juf frouw Scholz. wilt U een ogen blik hier komen?" (wordt vervolgd) ALKMAAR een verleden terecht staan pleegd, van van een par ingebroken, vervoer van ter beschikk Als de auci de inbraak in spel stond d< de J. terecht was bij die Loosdrecht e dachte is na lijkheden ger het concentrati zag verlopen faillissement zenden bij de fiscus in geen uitweg tot zijn verkeer komen, aldus verdediger. Maar de achtte verdac de hele zaak genisstraf va: trek. Twee jaar gen J. K. geëisl drie veroordelin had en als aangemerkt, meende dat z Kuch wordt meer tussen meer terug ko In een laats krijgende, zich derbrak deze toog met de heren zo iron kan ik er bet De derde V., die in verk geraakt, iemand verdediger Mr kansen in zyn hoorde twee 'jaai tegen zich eiser: De voornaarr hier naar het dediger in het man, die gehu' hoorlijke huisv gen. Op het in de plaats men gezegd he gezin helpen, trouwlustigen, maal geen ras ten". Een van de deze zaak was tegen wie doo Justitie, Mr. A jaar en zes ma. werd geëist. Ma ten, de verdedig met een per" hebben, die dc tot verkeerde komen. Tegen een M. G., die bet diefstallen in werd 1 jaar jeu NIEUWE KIN IN ARRON ALKk In een buite van de Altai mentsrechtbank door Mr. J. fc president van d< Dinsdagmorgen Munck Keijzer Top, vioa-pnesi Haarlemse recb leerd als recht gers voor de De officier v A. W. Holsteyn met kinderzaker over deze benoe vloeit uit de we salie van de li en hoopte, dat door deze maait behartigd zoude den. Mr. Krabbe wi geluk met bun hoopte dat juist element, dajt spraak te Alkm deed, de kindei goede zou kome; In een lang dó Mr. Top voor woorden tot zijn gesproken. Hij goede sam-enwej de Pers, die vee tot het kweken bepaalde wiaatrei Het arrondisse dat 1 pr maal Haarlem, zail i sproken lande! wel veel werk hoopte Mr. Top king met de g stichtingen en tot een goed ei brengen. UITSPI MEERVOUD'! De Alkmaarse rechtbank verooi uit Wieringerwei van f 40 of 20 overtreding van nieuwe wegenw Wegens eenzeli J. J. uit Den He tot een boete vaj G. B. uit Del mishandeling v note veroordeeld genisstraf van ze aftrek voorarres Negen maande was het vonnis Venhuizen, die bevonden aan op K. B. uit Am voor diefstal tot trek veroordeeld J. L. uit Hi Ik boete van f50 oi het rijden in stas schap. Een gevanger dagen met aftrek uit Hoorn opgelc voor f 0.20 fed

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4