Jaren tegen gevangenisstraf geëist Amsterdamse inbrekers Katholieke lectuurvoorziening heeft behoefte oan hulp arme Poter Groot keerde terug uit de missie van Japan Zeilwedstrijden gingen als een nachtkaars uit... Hand- en voetbalwedstrijd tussen DWO en Spanbroek \u TokioRome, Westwoud, Wenen en Cambridge Rapport over doe! en programma uitgebracht :nster EURS Diefstallen in West-Friesland zeer deskundig uitgevoerd nieuwe kinderrechters in arrondissement alkmaar uitspraken meervoudige kamer Scheuring in Chr. Geref. Kerk Bekend archeoloog Commando van Zeemacht wordt overgedragen Geld uit V.S. voor „kolen en staal"? Naar wij vernemen KLEIN KWAKJE EN DE GROTE VIJVER De Alkmaarder Meer-races Theorie van Cosijns was juist WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 PAGINA 5 slefoonnummer, aan Soucy, die beeldbouwwerk ■ste poging van af te engageren acy had succes ng te Toronto h liet wachten, osterhof zonder rttawa gewerkt, nog lange ti.id Hij denkt dat van het beeld zijn minst 20 aagt erover, lig innerlijke ngt bij het lt zich als de Hooglied, die ;ht en vond ep, en hij gaf oord. daarom perig van on- ït het? Men racht bij het zij te zetten, aangelegenhe- verlies, bele gering. Men ealiseerd, dat eekgebed niet ng krijgt en al deze over men slecht indt het vaak saai. Men over riet ver- wil de mens ebied beproe- iaardoor inni- slf te verbin- SACERDOS irk verhoogde lo- van staking ont- srving van min- Het eerste kwar- vredigende, het e uitkomsten op. a verdere heront- rlopig stopgezet. >t vait niets met ■spellen. STEMMING TIE VAST 26 Augustus speet teT beurze slechts weiinig schild. De stem- eerder lusteloos ats bescheidener en ruim f 1.4 mil- n en f 2.8 milli- fis is omgegaan. >n er wel enige espeuren. Zo zet- ng der laatste da- ■rbeterde van 145 omzetten in dit n op een vrij hoog gisteren f 120.000 we aandelen, het- dan in Kon. Olie gen slot werd 146 ■vergadering van Sxploratia Maat- rgen worden ge- i verwacht dan iet beleid van be- ie. In hoeverre gunstige uitwer- i op de resultaten beoordelen, betekent dit ech- en vandaag werd' tegen gisteren 114 113. In aandelen ird ook vandaag 'n rmd. doch met de n gisteren, TA P-, verrassende divi- n viif procent Yol- :t. Vandaag werd mdeüd, n.l. 50 1/4 aanvankelijk Jnilever, die van ;n. Tegen slot ging rinst echter gro an en word 174 U igens viel er ter te beleven. Indus- nauwelijks prjs- reenstemming met raarvoor 322 3/4 jetaald. idolen hier en daar ■r. doch groot wa gen niet. Basilam- "in feite onbein- •t dividendvoorstel ind. crt. en wer- 3/4) getaxeerd. Ou -tsector was de ar iets luier, even- gingsmarkt. waar tificaten zelfs aan waren. ■g meer. En in de hadden zii het =n weer voor zich. ;aat het tenslotte mevr. Henriette. reel liever ziin. als it feit. dat zii aan rbonden is?" merk- ïd op. sr naar het atelier Schneidewind. En n spiit van dat zii had opgezegd. Die betekenden veel Max liet zich niet j zat in de boek- uffelen en schreef voor ziin moeder, laar de fabriek om de leveranties van llingen. Tot nu toe Ier dat alleen moe- s kon zii de hele dag blijven. Patronen a werk opdragen, x was dus wel de acht Kate. Maar scheen hii weer op ii knoeide wat aan i de meisjes en uit met allerlei en. Godsnaam maar comt". Kate zat reeds in haar af- daar hii kwam niet morgen niet lags op het uur moeder gewoonlijk i ziin hoofd om de zeer beleefd: „Juf- wilt U een ogen- len?" wordt vervolgd) ALKMAAR Zes Amsterdammers, allen min of meer met een verleden, moesten Dinsdag voor de Alkmaarse rechtbank terecht staan wegens diefstallen, in Hoorn en Hoogkarspel ge pleegd, van een grote partij koperen buizen en nippels, alsmede van een paTtij kaas. De diefstallen, waarbij in pakhuizen was ingebroken, waren „zeer deskundig" uitgevoerd en voor het vervoer van de gestolen waar stond de heren een stationcar ter beschikking. Als de auctor-intellectualis van de inbraak in Hoorn en Hoogkar spel stond de Amsterdammer J, de J. terecht, die ook betrokken was bij diefstallen in Laren, Loosdrecht en Loenen. De ver dachte is na de oorlog in moei lijkheden geraakt doordat hij in het concentratiekamp zijn zaak zag verlopen. Hij raakte in een faillissement en staat voor dui zenden bij anderen alsmede bij de fiscus in het krijt. Omdat hij geen uitweg meer wist, zou hij tot zijn verkeerde daden zijn ge komen, aldus Mr. Leesberg, de verdediger. Geen gelach! Maar de officier van Justitie achtte verdachte de manager van de hele zaak en eiste een gevan genisstraf van drie jaar met af trek. Twee jaar met aftrek werd te gen J. K. geëist, een man die al drie veroordelingen achter de rug had en als een recidivist werd aangemerkt. Maar Mr. Leesberg meende dat zijn cliënt, die Kobus Kuch wordt genoemd, er min of meer tussen is geraakt en niet meer terug kon. In een laatste woord de kans krijgende, zich te verdedigen, on derbrak deze verdachte zijn be toog met de woorden: „Als de heren zo ironisch blijven lachen kan ik er beter mee ophouden". De derde man, een zekere J. V., die in verkeerd milieu was geraakt, iemand die volgens zijn verdediger Mr. Mulder weinig kansen in zijn leven had gehad, hoorde twee jaar en zes maanden tegen zich eisen. De voornaamste oorzaak lag hier naar het oordeel van de ver dediger in het feit, dat de jonge man, die gehuwd was, geen be hoorlijke huisvesting had gekre gen, Op het huisvestingsbureau in de plaats zijner inwoning zou men gezegd hebben: „Als we dat gezin helpen, komen er zo veel trouwlustigen, dat we er hele maal geen raad meer mee we ten". Een van de grote mannen in deze zaak was ook J. G. geweest, tegen wie door de officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteyn, een jaar en zes maanden met aftrek werd geëist. Maar Mr. H. Schol ten, de verdediger, meende hier met een pechvogel te doen te hebben, die door omstandigheden tot verkeerde practijken was ge komen. Tegen een van de meelopers, M. G., die betrokken was bij de diefstallen in Hoorn en Loenen, werd 1 jaar jeugdgevangenis ge- In een buitengewone zitting van de Alkmaarse arrondisse mentsrechtbank gepresideerd door Mr. J. Krabbe, de vice- president van de rechtbank, zijn Dinsdagmorgen Mej. Mr. M de Munck Keijzer en Mr. E. W. J, Top, vice-president van de Haarlemse rechthank geïnstal leerd als reehters-plaatsvervan- gers voor de kinderrechtspraak. De officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteyn, speciaal belast met kinderzaken, was verheugd over deze benoeming, die voort vloeit uit de wet op de speciali satie van de kinderreohtspraak en hoopte, dat de kinderzaken door deze maatregel nog meer behartigd zouden kunnen wor den. Mr. Krabbe wenste de juristen geluk met hun benoeming en hoopte dat juist het vrouwelijk element, dat nu in de recht spraak te Alkmaar zijn intrude deed, de kinderreübtspraak ten goede zou komen, In een lang dankwoord dankte Mr. Top voor de welwillende woorden tot zijn collega en hem gesproken. Hij hoopte op een goede samenwerking, ook met de Pers, die veel kan bijdragen tot het kweken van begrip voor bepaalde maatregelen. Het arrondissement Alkmaar, dat 11/, maal zo groot is als Haarlem, zal met een uitge sproken landelijke bevolking wel veel werk geven, maar dat hoopte Mr. Top in samenwer king met de gemeentebesturen, stichtingen en de Voogdijraad tot een goed einde te kunnen brengen. De Alkmaarse arrondissements rechtbank veroordeelde J. W. uit 'Wieringerwerf tot een boete van f 40 of 20 dagen wegens overtreding van art. 26 van de nieuwe wegenverkeerswet. Wegens eenzelfde feit werd D. J. J. uit Den Helder veroordeeld tot een boete van f 150 of 50 d. G. B. uit Delft werd wegens mishandeling van zijn echtge note veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden met aftrek voorarrest. Negen maanden met aftrek was het vonnis tegen C. R. uit Venhuizen, die schuldig werd bevonden aan oplichting. K. B. uit Amsterdam werd voor diefstal tot 2 jaar met af trek veroordeeld. J. L. uit HilHegom kreeg een boete van f 50 of 50 dagen voor het rijden in staat van dronken schap. Een gevangenisstraf van 27 dagen met aftrek werd aan J. K uit Hoorn opgelegd, die iemand voor f 0.20 had opgelicht. eist om hem weer op het paard te helpen. Hier kan hij immers nog een vak leren Maar Mr. Scholten vond dat voor zjjn cliënt, die door werk loosheid op het verkeerde pad kwam, wel wat te lang. Hij zag hem liever weer in zijn gezin te rug. Geen gangsters! De laatste van het stel Am sterdammers, G. P. K„ tegen wie een jaar en zes maanden werd geëist, was in een ongunstige om geving opgegroeid maar had zich sinds 1947 goed gedragen. De ver dediger, Mr. Leesberg, meende dat deze man, als compagnon van een der andere inbrekers, zich niet meer met zijn verkregen kennis omtrent de voorgenomen diefstallen, terug kon trekken. Men zou wel eens wraak op hem hebben kunnen nemen. In dit verband sprak Mr. Leesberg zelfs het woord liquideren uit. Maar zo'n vaart loopt het hier nog niet! THANS IN VERSCHILLENDE PLAATSEN LAREN. Evenals in Huizen heeft ook in Bussum een aantal personen zich losgemaakt van de Christelijk Gereformeerde Kerk en een christelijk gereformeerde femeente gesticht. Deze telt thans 6 leden, die bereids een beroep uitbrachten op ds. G. Salomons, christelijk gereformeerd predikant te Arnhem. Ook in het dorpje Nieuw Leusen bij Zwolle hebben de afgescheiden lidmaten van de Chr. Gereformeerde Kerk thans een eigen christelijk gerefor meerde gemeente gesticht; in Eindhoven wordt dit nog over wogen. WESTWOUD De kermis is gisteravond in Westwoud later begonnen dan de dag daarvoor. Niet omdat het de laatste avond was, doch om het feit, dat Pater G. Groot S.V.D. thuis kwam uit Japan en iedere ingezetene daarbij aanwezig wilde zijn. Het is geen groot feest geworden, uiterlijk althans niet. Maar dat er feest was, bleek uit de vlaggen en de blijde gezichten van de aanwezigen voor het ouderlijk huis van de Pater. Die vreugde bleek ook uit de welkomstwoorden van de Zeereerw. Heer Pas toor H. J. Bangert, die de teruggekeerde missionaris begroette. zijn geboorteplaats hem ontvan gen nadat hij eerst een bezoek had gebracht aan het kerkhof, want zijn ouders heeft hij niet meer op aarde mogen begroeten. Als eerste missionaris vertrok pater Groot in 1931 naar Japan na op 13 April in de parochiekerk van zijn geboorteplaats zijn Eer ste Plechtige H. Mis opgedragen te hebben. De eerste bekeerling, die hij daar maakte was zjjn huishoud ster. Thans zag een parochie hem met lede ogen gaan. In de eerste jaren van de missie in Japan werden er ongeveer 1000 per jaar bëkeerd, nu zijn dat 10.000 per jaar geworden. Behalve onnoemelijk werk in dienst van Gods Koninkrijk heeft de pater ook veel onderzoekingen gedaan op archeologisch gebied, waardoor zijn naam bekend is geworden op dit terrein van de wetenschap. Aan zijn verdienste is het te danken dat zes jaar ge leden in Tokio hgt Katholiek Ar cheologisch Instituut werd opge richt. Pater Groot is hiervan de directeur. Vrijdagavond is de missionaris per vliegtuig uit Japan vertrok ken. Eergisteren is hij in speciale audiëntie ontvangen bij Z. H. de Paus, die zich bijzonder voor zijn werk interesseerde en een lang onderhoud met de pater heeft gehad. De H. Vader had voor deze gelegenheid een audiëntie voor bisschoppen verdaagd. Gisteren kwam pater Groot in Nederland aan en 's avonds kon VELE AUTORITEITEN IN DEN HELDER VERWACHT DEN HELDER. Op Dinsdag 2 September des morgens om 11 uur zal, zoals gemeld, aan boord van Hr. Ms. „Tromp" de over dracht van het commando der Zeemacht in Nederland door Schout bij Nacht C. W. Slot aan commandeur F. T. Burghard plaats hebben. Bij deze plechtig heid zullen aanwezig zijn: de commandant van het korps mari niers generaal-majoor M. R. de Bruijne; de chef staf van de in specteur-generaal der Koninklijke Marine kapitein-lt.z. baron van Till; de directeur van de Rijks werf kapitein ter zee P. A. Rie del; de hoofdvlootpredikant ds. Sillevis Smitt; de hoofdvlootaal- moezenier Mgr. de Sain. Voorts de chef van de marine- vrouwenafdeling kapitein-lt.z. A. M. Valkenburg; de hoofden van het marineluchtvaart technisch bedrijf, de marine inventaris- dienst en bewapeningswerkplaat- sen in Nederland; de commandan ten van het navigatie luchtvaart station der luchtstrijdkrachten te Den Helder, het luchtdoel artil lerieschietkamp te Den Helder en de 1ste luitenant, opzichter van fortificatiën. Voorts alle comman danten van Hr. Ms. schepen (voor zover niet buitengaats) en inrich tingen onder bevel commandant zeemacht Ned.; alle te Den Hel der geplaatste hoofdofficieren; en deputatie's van Hr. Ms. schepen en walinrichtingen. Om 8 uur zal op Hr. Ms. Tromp die voor deze gelegenheid voor het commandementsgebouw zal komen te liggen, de commando- vlag van de commandant zee macht worden gehesen. Gelijktij dig zal op het commandementsge bouw der zeemacht de comman- dovlag worden neergehaald. De saluutbatterij van Hr. Ms. Nep- tunus zal 2 x 13 saluutschotei) lossen. Weldaden van Christus Nadat de gecombineerde mu ziekvereniging van Westwoud Hoogkarspel „Dr. Nuyens" de Saint Triphon ten gehore had ge bracht werd het woord gevoerd door pastoor Bangert. „Vergele ken bij U, aldus spr„ zijn wij maar Lilliputters in het werk voor Christus. Wij zijn blij dat gij teruggekomen zijt eh' wij zijn niet weinig trots op U. Wij hopen dan ook dat U na Uw binnenkort te ondernemen reizen een lange tijd in ons midden zult zijn". Hierna sprak de missionaris woorden van dank tot de pastoor, de aanwezigen en de muziek. Hij getuigde van de weldaden, die Christus hem bewezen had in het verre Japan. Op voorspraak van Maria heeft Christus Zijn grote genade gegeven aan het Japanse volk. „Want hindert het of wij Japanner zijn of Nederlander", aldus de pater, „in Christus zijn wij allen één". De muziek bracht tenslotte nog enkele feestmarsen ten gehore, waarna het feest in besloten kring werd voortgezet. Vanmorgen is pater Groot naar Wenen vertrokken om lezingen te houden. Vandaar zal hij naar Cambridge gaan om ook daar van zijn bevindingen op archeologisch gebied te vertellen. SCHUMANLANDEN DOEN HUN BEST BONN. De autoriteiten van de Europese Steenkool- en Staalgemeenschap hebben besprekingen geopend met Amerika over de mogelijkheid van Amerikaanse investerin gen in de Europese staal- en steenkoolindustrieën. De Ver. Staten hebben tot nu toe nog geen definitieve toezeg gingen gedaan. In de toekomst zal de Amerikaanse hulpverle ning aan de basisindustrieën vgn de zes Schumanplan-landen, in het kader van de wet op de we derzijdse bijstand, via de kanalen van het hoge gezagslichaam van de gemeenschap geschieden. vertrekt de directeur van het voorlichtingsinstituut van het welvaartsplan voor de Neder landse Antillen, dr. J. H. Wester man, eind Augustus naar de West om te onderzoeken of een meer efficiënte voortzetting van het welvaartsplan 1946 te verwezen lijken is; is de inspecteur-generaal bij de Raad voor de Scheepvaart van oordeel, dat de kapitein van de „Meerkerk", die in April met een Engelse kustvaarder in aanvaring kwam, waarbij een Britse zeeman verdronk, geen schuld heeft aan het ongeval; heeft de raad van Hardinxveld er in een adres aan de minister president op aangedrongen dat bij de toepassing van de Nood wet Ouderdomsvoorziening de gemeenten niet langer in klassen worden onderscheiden en dat de bedragen der uitkeringen voor taan gelijk zullen zijn aan die in de gemeenten der eerste klasse; blijkt een firma in Baarn er in geslaagd te zijn briketten te ver vaardigen uit houtafval. De kwa liteit er van moet die van eier kolen evenaren, de prijs niet, die ligt iets lager; zal op 28 Augustus wederom een aanvullingsdetachement voor het N.D.V.N. uit Rotterdam naar Korea vertrekken. Het telt twee officieren, drie onderofficieren en 95 korporaals en manschappen en het staat onder leiding van 1ste It. E. Rowe uit Rotterdam. DE vijver was zo groot en Kwakje zo klein, maar toch was het jonge kikker tje niet tevreden. Wie Kwakje precies was? Het enige zoontje van een kikkerkoning, die over een mooie vijver achter in een tuin regeerde. Ats echte koningszoon moest Kwakje het voorbeeld aan de an dere kikkers geven, maar daar mankeerde nog al wat aan. Kwakje was zeker zo ondeugend als de overige kikkertjes en zeker zo bru taal. „Het is vreselijk", zuchtten de hofdames in het groene paleis van de kikkerkoning ■wel eens en dan knikte de koning. Er was echter iets, dat hij nog veel erger vond. Dat was de ontevredenheid van zijn zoon, Zoals ik je al vertelde, had Kwakje het niet meer naar zijn zin in de prachtige vijver. „Die is veel te klein" vond hij, „je bent zo rondgezwom men. Vanmorgen op school heeft de meester verteld over de zee. Waarom gaan we daar niet naar toe? Dat is veel fijner dan zo'n 'be nauwd vijvertje." De koning sloeg zijn han den in elkaar, als hij zo iets hoorde. „Hoe is het moge lijk?" bracht hij dan met moeite uit, „de zee en een benauwd vijvertje! Heb je wel eens gehoord van een smalle sloot mijn zoon, waarin ook hele kikkervol ken wonen?" „Nooit", jokte Kwakje hierop, „zoiets be staat toch niet?" „Zoiets bestaat zeker", antwoord de de koning boos, „terwijl jij in een heerlijk wijde vijver speelt, moeten hon derden andere kikkertjes zich vermaken in een eng slootje. En dan hebben ze nog plezier ook, veel meer dan jij, mijn zoon." „Maar ik wou ook zo graag eens iets anders", riep Kwakje steeds, „al is het dan geen zee, laat het dan een grote plas zijn of een meer". „We blijven hier" zei de koning dan streng, hier is mijn konink rijk en nergens anders." HET hielp niets of Kwak je met zijn vader praatte, maar het hielp ook er zo'n mooi huis onder dat rode dak stond." Kwakje sprong steeds dichter op het huis af en opeens zat hij voor een deur. Die deur was half open en het brutale kikker tje bedacht zich niet lang. Het wipte naar binnen en toen 'het een brede trap niets of de kikkerkoning zijn zoon aan smalle sloot jes en tevreden kikkerkin- dertjes herinnerde. Kwak je bleef maar zeuren en toen hij merkte, dat hij toch zijn zin niet zou krij gen, maakte hij een stout plannetje. Hij besloot de mooie vijver te verlaten! „Hier is het maar niets" mopperde het kikkertje, „wie weet, wat ik verder in de tuin nog vind, het moet altij d beter zijn" Op een avond, toen de maan thuis was gebleven, besloot Kwakjq het er op te wagen. Hij zwom naar een plompenblad dicht aan de vijverkant en hupte van het iblad op een tuinpad. „Ziezo" zuchtte hij, „dat is klaar, en nu hier maar overnachten tot de volgen de morgen." Zodra het licht was, wil de Kwakje iets van de we reld gaan verkennen. Hij hupte over het gras, sprong tussen bloemen en strui ken door en toen, toen zag hij ineens het huis, „Ooh" zei hij zachtjes, „wat is dat prachtig. Daar heb ik in de vijver alleen maar het rode dak van gezien. Zie je nu wel, dat het goed is, dat ik weg ben gegaan? Anders had ik nooit geweten, dat zag, sprong het daar weer op, naar boven toe OEI!" riepen plotseling een paar kinderstem metjes, „kijk eens, een kik ker, een kikker!" Kwakje schrok, maar daar bleef het niet bij. Het werd heel donker om hem heen en na enige tijd begreep hij, dat hij in een hand gevan gen zat. Hij spartelde wat hij kon, doqh de jongen die hem vast had, liet niet los. „Ik weet iets leuks" riep hij met glinsterende ogen, en terwijl de anderen nieuwsgierig toekeken, Het hij de bak van de wastafel vol water lopen. „Ha, hij gaat zwemmen!" juichten toen de kinderstemmetjes, „hij moet zwemmen". Het was waar, Kwakje moest zwemmen, maar niet in een heerlijk wijde vijver. Toen hij weer zien kon, zat hij in een klein wit hokje met raar wit water. „Waar ben ik?" kwaakte hij, maar er was niemand, die kikkertaai verstond. Kwakje bewoog zijn poot jes, zoals hij dat altijd in de grote vijver gedaan had, maar het leek wel, of hij in die witte bak niet zwem men kon. Telkens botste hij tegen de wanden op en er was niet eens een zacht plompenblad om even op uit te rusten. „Hij wordt moe" zei een van de kin deren en weet je, wat er toen gebeurde? De jongen trok met een ruk de stop uit de wastafel en roets, daar verdween het water onder Kwakjes pootjes. „Help!" riep hij, maar na wat heen en weer sparte len zat hij veilig op de bo dem. Hij kon nu tegen de wanden opkruipen en dat was zijn geluk. Want nog voor de kinderen er op ver dacht waren, nam hij een reuzensprong en hupte toen zo vlug mogelijk over het zeil naar de trap. In drie tellen was hij bij de deur en in één tel buiten! Hè hè, Kwakje was weer vrij, eindelijk vrij. Hij kon weer doen wat hij wil de en raad eens wèt hij deed? Hij hupte weer voort over het gras, maar., niet meer om de wijde wereld in te gaan. Hij ging weer terug naar de vijver, want die was hem wijd genoeg, na alles wat hij ondervon den had! „Ben je weer terug, mijn zoon?" vroeg de kikkerko ning in zijn groene paleis, toen Kwakje stilletjes bin nenkwam, „heb je de nauwe slootjes gezien?" „•Geen nauwe slootjes, maar witte vijvertjes, die nog veel kleiner zijn" ant woordde Kwakje met een zucht, „het was verschrik kelijk, vader". De koning knikte, of schoon hij helemaal niet begreep, waar Kwakje ge zeten had. Wat weet een kikker ook van een vaste wastafel? Maar hij was 'blij, ■heel erg blij, want één ding wist hij zeker: dat Kwakje, zijn zoon, voortaan in de vijver zou blijven en er tevreden zou zijn. In het kader van haar taak tot medewerking aan de geestelijke wederopbouw van ons volksleven, bestrijdt de Katholieke Cen trale Vereniging voor Lectuurvoorziening in Nederland de mechanisatie. Zij kiest daarom positie tegen de socialiserende tendenties in de lectuurvoorziening zelf. De K.C.V.L, meent, dat zij juist door haar principiële grondslag in staat is om aan het Nederlandse volk zo veel mogelijk alle beschikbare gezonde lectuur aan te bieden. Dit is één van de stellingen, ver vat in het rapport, dat het bestuur van de Katholieke Centrale Ver eniging voor Lectuurvoorziening heeft uitgebracht mede in verband met de vele misvattingen over AKERSLOOT De Nationale Zeilwedstrijden op het Alkmaar- der Meer zijn als een nachtkaars uitgegaan. Er stond maar een enkel „zuchie" wind, zodat de wedstrijden abnormaal lang duur den en van spectaculaire noch van felle wedstrijden kon wor den gesproken, al moet wel worden opgemerkt, dat nu meer vakmanschap vereist werd dan bij harde wind. Men moest nu immers met een juist gebruik van het materieel trachten zoveel r.\ogelijk wind in de zeilen op te vangen. Vandaar dat er voor de zeilers zelf genoeg spanning overbleef. Onze voorspellingen van giste ren omtrent de afloop van de wed strijden zijn uitgekomen. Men kan de stand van zaken op de wedstrij den van gisteren aflezen' uit de hieronder volgende uitslagen: doel, structuur en programma der vereniging; in het rapport worden de voornaamste kenmerken van 't systeem weergegeven. Na een inleidend gedeelte over de te verwachten verdere rappor ten, de voorgeschiedenis en de voorstudies, wordt een uitvoerig overzicht gegeven van verklarin gen door de regering sinds 1948 bii verschillende gelegenheden afge legd. Er wordt vastgesteld, dat de kenmerken van het systeem van de K.C.V.L. op gelukkige wijze aansluiten bii de door de minister aangeduide noden en uitgangs punten, waarvan er een zevental worden aangegeven. Het tweede gedeelte gaat in 18 „uitgewerkte stellingen" nader in op de kenmerkende trekken van het systeem. Het gezamenlijk aanvaarde en bewust geponeerde cultureel-pae- dagogisch doel geeft de mogelijk heid voor een vriie maar organi sche bundeling van krachen, zo dat de veelzijdigheid van de geza menlijke middelen van de zeer uiteenlopende organisaties als to taliteit een maximaal vruchtbaar effect kan hebben. Die harmoni sche samenwerking in de lectuur- zorg voor jeugd en volwassenen geeft de mogelijkheid zich aan de verschillende phasen van de ont wikkeling aan te passen en van de elementairste stadia af de lectuur- behoeften onafgebroken te verdie pen e" te verfijnen. Achterstelling van platteland. De K.C.V.L. meent, dat hierdoor beter dan door geïsoleerd organi seren. de sociale cultuurspreiding bereikt kan worden. In het bijzon der wil zij zich aanpassen aan de acute noden van de arbeiders en de boerenbevolking. Zij wil echter de sociale en de geografische cul tuurspreiding in hun onderlinge samenhang tot hun recht laten komen. Zii heeft bij de vernieu wing het zwaartepunt van de Iec- tuurzorg verlegd naar het gewest om zich zo goed mogelijk aan te passen aan de concrete behoeften in 't kader van de eigen cultuur. Zij tracht de achterstelling van het nlatteland op te heffen en past zich met haar apparaat aan bij de tegenwoordige sociologische structuur. Zij meent dat de groei van een verdere decentralisatie in distric ten in volle vrijheid geleidelijk moet geschieden. Overheidsdwang in een bepaalde richting door mid del van subsidiëring verwerpt zij ook bii de plaatselijke bundeling van krachten, daar deze moet af hangen van de vrije initiatieven van de organen, waarin de burgers zich vrijwillig gegroepeerd hebben, Hoewel de K.C.V.L. o.a. in het leven is geroepen om het boeken- peil te verhogen, laat zii ruimte voor de eigen verantwoordelijk heid van personen en groepen om in concrete gevallen te beoordelen in hoeverre bepaalde boeken in niet goed zijn. Met de vrijheid van de paedagogische methode hangt samen, dat zij de gevarieerde des kundigheid en de verscheidenheid van functies van beroepspersoneel en vrijwilligers (jeugdleiders enz.) als belangrijk wil handhaven en door een verscheidenheid in oplei ding wil onderstrepen. De K.C.V.L. meent door haar bundeling van uiteenlopende in stellingen de mogelijkheid te bezit ten, zowel wetenschappelijke als populaire ontwikkelingslèctuur, alsook alle soorten van ontspan ningslectuur te verschaffen aan alle lagen van de bevolking. Zij beperkt zich niet tot „catholica" en wil haar service aanbieden aan het gehele Nederlandse volk. Zij wil jongeren en volwassenen van iedere richting helpen bij hun cul turele zelfwerkzaamheid door het bieden van gave, gezonde lectuur. ONDERGRONDSE RIVIER GEEFT GEHEIM PRIJS LONDEN, 26 Aug, Volgens de correspondent van de „Times" te Parijs is de theorie van profes sor Cosi.ins, dat de ondergrondse rivier in de grot Pierre Saint- Martin in de Pyreneeën ruim zes kilometer verder ongeveer 900 m lager in de bergengte van Kajuetta weer boven de grond komt, juist gebleken. Men heeft hier namelijk sporen waargenomen van de ge kleurde verfstof, die de expeditie twee weken geleden in de rivier heeft geworpen. Er moet een groot ondergronds bekken zijn, waar het water veertien dagen lang vastge houden is. De temperatuur van de rivier stijgt tijdens haar onder grondse loop ongeveer negen gra den. Verder heeft zij bij Kajuetta tweemaal zoveel water als bij Pierre Saint-Martin, zodat er an dere bronnen moeten zijn, die de rivier tijdens haar loop doet was- bepaalde omstandigheden goed. of sen, aldus deze correspondent, 12 M2 kl,: a. 1. en hoofdprijs: Mustang, S. Kraan, Bras.meer; 2. Aeolus, A. Visser, HND; 3. Rakker, B. van Wiik, Brasemermeer. b. 1. Hiphaan, N. Boschma, De Kaag; 2. Pasja, S. Bakker, Amster dam; 3. Atalanta, P. de Jong, Doordrijvers, Vrijheidsklasse: 1. en hoofdprijs: Gilha, H. W, L. Frowein, Loosdrecht; 2. Speed, C. de Haas Jr., Utrecht; 3. Butor, Du- dok van Heel. Valken: a. 1. en hoofdprijs: Bufra, P. v. Buren, De Schie; 2. 't Spul, H. C. Kirkenier, ARZV; 3. Windweer, H. Smit, Onderlinge. b. 1. Skua, Admiraal, ZWVU; 2. Elsa, T. Zweers, Z.O. Regenbogen; 1. Algri, Alberda; 2. Woelwater, C. Walig, ZZV; 3. Coppelstock, J. H. C. Sieverts, Vennemeer. Draken: 1. Windekind, S. Bakker, A.R. en Z.V.; 2. Flying Cloud, F. J. Buys De Kaag; 3. en hoofdprijs: Joy, J. R. v. d. Berg, K.N.R. en Z.V. Olympiajollen: a. 1. Hipiman, J. J. Huurman, W.V. Amsterdam; 2. Dynamite, H. Sleeswiik, Loosdrecht. b. Caldonia, H. v. Heuvelen, te Aalsmeer: 2. Bulle Brega, W. Maarsse Wzn„ Aalsmeer; 3. Schuimbekker, mej. E. v. d. Does, W.V. Amsterdam. 16M2: n T a a. Hoofdprijs: Argus 2, J. Swart, Onderlinge; 1. Akidi, J. v. d. Horst, W.V. Amsterdam. b. 1. Fanny, G. Flötman, Water geuzen; 2. Arendsjong, W. A, Dek ker, KNR en ZV; 3. Flierefluiter, J. Teer, ZZV/ZO. Pampussen: 1. Windekind, mej. E. Sieverts, De Kaag 12-voets jollen: a. 1. en hoofdprijs: Tecumseh, G. J. Holtrop, HJC; 2. Cormoran, G. de Vries Lentsch, De Schinkel; 3. Optimistje, mej. Krebbers, te Aalsmeer. b. 1. Sailing Jeep, A. H. Frech Jr., De Kaag; 2. Mowgli, S. R. Carp HJC; 3. Popeye, mej, N. F. Hage- man. De Kaag. Tornadoos: 1. Wervelstorm, J. J. van 't Hoo- gerhuis, RZV; 2. Hoos, E. G. v. d. Stadt. ZZV. Jeugdklasse: 1. Snuiver, S. W. Korver, De Schinkel. 16 M2 onderlinge wedstrijd: 1. Wildebras, Zandt, Z.O.; 2. en hoofdprijs: Wardy, P. de Boer; 3. Walta, G. Willemse, ZWVU, WIERINGE1RMEER Zondag hield DWO een uitwisselingsdag met de handbal- en voetbalver, van Spanbroek. Vooraf speelden de DWO-welpen een pittig par tijtje tegen de jongste adspiran- ten en dwongen deze zelfs een 22 gelijk spel af. Het kampioens elftal van de voetbal, de adsp. a, speelde diaarna tegen RKVVS. De warmte deed op DWO schijn baar sterk zijn invloed gelden. Met moeite werd de stand op 0-Ó gehouden. In de tweede helft bleek echter RKWS de meerdere Het tempo was bii hen hoger en ook technisch bleken ze beter. Ze wistin de stand op te voeren tot 40. De kampioenen van c'.e hiandibal, ook de adsp., zorgden voor herstel van h»t evenwicht. Door goed spel en beter werpen werd reeds voor de rust een 40 voorsprong bereikt. In de tweede helft werd met hetzelfde gemak verder gespeeld en met enkele fraaie doelpunten kwam tenslotte BM-klasse, onderlinge wedstrijd: 1. Glad-oord, C. Stelling, Onderl. de eindstand 71. Na afloop werden de prijzen op DWO 1RKWS 1 werd een „het eiland" uitgereikt. wedstrijd vol afwisselingen en spanningen, DWO ontketende on middellijk een fel offensief. Tal- rijke schoten werden afgevuurd j S,r»aniVirAoilrfl»i Anol w-> <-i <->-»> doelworsteling, wist de DWO- rechtsfo'innen in te schieten, Met open spel kwam DWO terug. Uit een prachtig opgezette aanval over links volgde enige tijd latei- de verdiende gelijkmaker. Een mooie aanval van de RKVVS rechtervleugel werd door de kee per op het nippertje onschadelijk gemaakt. Snel ging het spel over en weer, met Spanbroek iets in de meerderheid. Maar een zeer on het Spambroeker doel, maar snelle aanval van DWO bracht de paal, lat en helper wisten geza- stand op 43 Spanbroek zette menlijk erger te voorkomen. alles op alles, maar de DWO ach De actieve linkervleugel van terhoede hield stand. RKWS zorgde echter voor en- Ook de dames van DWO en van kele .gevaarlijke uitvallen Na 'n FSA speelden een wedstrijd vol periode van gelijkepgaande strijd afwisseling en spanning. Om opende DWO de score met 'n on- beurten werd er gedoelpunt, en houdbaar doelpunt van de rechts- kort voor de rust bracht de snelle buiten. Een minuut later was het DWO-middenvoor de stand op weer gelijk door een mooi doel- 32. Ook in de tweede helft wa- punt uit een snelle aanval van de ren de DWO-dames iets gevaar- Fpanbroeker linkervleugel. Zelfs werd het 12 door een prachtige kopbal. Nog voor rust wist Spanbroek de stand op 31 te brengen. In de tweede helft bleek DWO zich niet neer te leggen bij de gang van zaken. Wel duurde het nog geruime tijd voor een der kansen werd benut, terwijl de RKWS-voorhoede tevens de DWO-achterhoede handen vol werk gaf. Na een paar aanvallen die niet verder kwamen dan een lijker in hun aanvallen, maar al door weer wist FSA de achter stand in te halen, tot kort voor 't einde de beslissing viel ten gun ste van FSA. Met 54 legden de Spanbroeker dames beslag op de lauwertak. Des avonds werd in hotel Lely het kampioensfeest gevierd van handbal en voetbal. De kampioe nen hadden er gauw dc stemming in en wisten zich samen met de andere adspiranten goed te ver maken. Daarna zetten de ouder* leden het fsast vocJft.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5