Nieuw Oplossing van Engels-lraanse olieconflict staat voor de deur DREES en BEEL aan het werk? Nieuwe getuige zag hoe vader en dochter werden vermoord rijden balier Britse koloniale troepen op Indonesisch gebied? Wereldreis met 40-tons schoener loopt slecht af DAGBLAD VOOR ALKMAAR TREINRAMP Zo zout als hier eet je 't nergens CHURCHILL heeft persoonlijk de knoop doorgehakt Voor bestrijding rode infiltratie <3 RA Tf£ Contact met fractievoorzitters van P.v.d.A en K.V.P Sinister toneel in maanlicht e Alkmaar Karl Schmid iiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiuiiiiiiiii EN OMGEVING nHD 12 doden en 108 gewonden bij Praag Acht doden door overstromingen i! MM s ♦«aaS 1® HET AFMAKEN VAN BESMET VEE 150 politie-agenten vergiftigd Goudsmokkel in de V.S. Canberra: 974.5 km per uur gemiddeld Ontvoerde dames zijn bevrijd DE KABINETSFORMATIE LICHT IN DE ZAAK DRUMMOND Bommenwerper in N.O.P. gevonden 460 plantages op Java in gevaar „Langkoeas" bijna op mijn gelopen Nederlandse schipper verdronken V J/ toch slechts let van Nederl. 500 cc iTUS a.s. N srlandsc renners Alkmaarse baan Duitsland met 3.—. f 2.—, f 1.50 5 GRAND, Waag- MIT, Nieuwesloot ur-Generaal voor zeide de beslis- pitein om riet een ïn onder dergelij- eden een haven n, te kunnen on- Dok hii was van twee koppelings- geslipt. Alhoewel is waar de tros ïkomen, heeft de rd. De kapitein, lijk niet opgemerkt en van het warm- ijn geweest. Uit 'de lering te trek. aan boord zeer et zijn met het op ren van touwwerk, •dt nog wel eens enszins wil ik hier- dat dit het geval a" is geweest." 1 later schriftelijk EM l'NGEN JEZUÏETEN it van de Hoogeerw. lal der Paters Je- ïde Mgr Dr B. J. Al- ïchop-coadjutor van ;sistent te Utrecht pater A. A Berge- van pater L. F. J. sistent te Groningen pater H. J. van der or van het Katholie- te Groningen pater c inplaats van de :r Th. M. ten Berge: [gr J. P. Huibers, laarlem, tot kape- rdam (De Zaaier) 2 Jong, inplaats van Kimman; tot assis- iter N. Schilder, in- er P. F. C. Teeuwis- t te Den Haag (O.L. ekt Ontvangen) pa- s, inplaats van pater tot kapelaan te Den resia van Avila) pa- Berge, inplaats van ergefurt: Igr W. P. A. M. Mut- >p van s Hertogen- stent te Nijmegen nisius) en Moderator aar aan de Katholie- chool „Dr Poels" pa- [imman, inplaats van Oostermeijer; tot ka- megen (S. Joseph) h. van der Ven, in ter A. Timmers. Illllllltllllllllllllllllllllllljj: nu iemand mocht nde, dan heeft hij degelijk. Hij was 'oetballer geweest. :ende deftige club, ertiende uitkwam. n meer beschaafde ijden en dammen. 5 oletische Club van orden", vervolgde iwelde in zijn oog. k zal onmiddellijk 2 ideur. Nu direct". andse aangelegen- dure wagen door 5 ambassade Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0' per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimam f 2.50; in alle edities 26 ct. per «n.m., minimam f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank Nederl. Credietbank. HET EEtT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 4 Donderdag 28 Augustus 1952 48e Jaargang No. 12563 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 LONDEN, 27 Aug. In welingelichte kringen in Londen heeft men vandaag bekend gemaakt, dat Groot-Brittannië en de Ver. Staten zeer ruime voorstellen hebben gedaan aan Perzië, teneinde pen einde te maken aan het oliegeschil en een eventuele communistische staatsgreep in Perzië te voor komen. Vandaag voerden de Amerikaanse ambassadeur in Perzië, Loy Henderson en de Britse zaakgelastigde, George Middleton, gedurende drie uur besprekingen met de Per zische premier. Henderson beloofde Mossadeq, dat Amerika bereid was enkele millioenen dollars Perzië binnen te brengen, om de onmiddellijke economische noden het hoofd te kunnen bieden. Middleton beloofde volgens welingelichte kringen, dat Groot- Brittannië een einde zou maken aan de olieblokkade, als onder deel van de algemene regelingen die getroffen zouden worden. Een dergelijke maatregel zou bijna onmiddellijk dertig a veer tig millioen dollar in de Perzi sche schatkist doen vloeien, daar de regering dan gelegenheid zou krijgen de twee millioen ton olie, die thans in Abadan opgeslagen liggen, van de hand te doen. Tot nu toe heeft Groot-Brit tannië steeds volgehouden dat de opgeslagen olie het eigendom was van de Anglo-Iranian Oil Com pany. Deze gemeenschappelijke Brits- Amerikaanse actie is het gevolg van intensieve besprekingen tus sen Londen en Washington over de steeds dreigender wordende toestand in Perzië. Tijdens deze besprekingen zijn de Britten en Amerikanen tot overeenstem ming gekomen, dat Mossadeq momenteel de beste man is in Perzië, om het heft in handen te houden, daar hij zich tot het uiterste tegen communistische in vloeden in zijn land zal verzetten. Dr. Mossadeq heeft zich reeds eerder bereid verklaard de dis cussie over „rechtvaardige Britse eisen" voor compensatie te be spreken. Henderson en Middleton heb ben volgens zegslieden Mossadeq verzocht in ruil voor de hem aangeboden concessies zich neer te leggen bij de uitspraak van een internationaal hof van arbi trage. dat uitspraak zou doen in zake de compensatie voor de Anglo-Iranian. GEEN DUITSE WAPENS VOOR FRANCO BONN, 27 Aug. Amerikaan se en Duitse functionarissen hebben vandaag berichten uit Madrid, dat besprekingen ge opend zullen worden over de levering van moderne Duitse wapens aan Spanje als nonsens betiteld. De Brits-Amerikaanse toenade ringspogingen zjjn naar verluidt voornamelijk gebaseerd op 't korte tijd geleden door Amerika ont worpen plan, waarbij de Ver. Staten zich bereid verklaarden Perzië vijf a tien millioen dollar te geven, mits Engeland de op geslagen Perzische olie zou wil len kopen en het geschil zou be ëindigen. Eden scheen de voorstellen nogal koel ontvangen te hebben. Maar sindsdien is hij op huwe lijksreis gegaan naar Portugal en heeft Churchill zelf de porte feuille van Buitenlandse Zaken zolang overgenomen. LONDEN, 27 Aug. Twaalf personen zijn Dinsdagavond om het leven gekomen en 108 ge wond door het ontsporen van 'n sneltrein, die op weg was naar Praag, aldus heeft Radio-Praag Woensdag gemeld. Het ongeluk was volgens dit radiobericht te wijten aan het feit, dat de machi nist van de trein lichtsignalen „negeerde" en te snel een sta tion passeerde. MANILLA, 27 Aug. Tenge volge van overstromingen na he vige regens zijn in de omgeving van Manilla 8 personen om het leven gekomen. 21 personen wor den nog vermist, terwijl ten minste dertig mensen verwondin gen opliepen. In twee dagen viel meer dan 27 c.m. regen. President Quirino heeft alle regeringsinstanties verzocht, zich gereed te houden om hulp aan de slachtoffers van de overstro mingen te bieden. DJAKARTA 27 A.s-He, I vj» Indonesische blad „Merdeka bruik te maken van de wegen meldde vandaag, dat Britse veiligheidstroepen in Zuid- Serawak, op Indonesisch grondgebied, hun bivak heb ben opgeslagen. De correspon dent van het blad in Pontia- nak meldde, dat Britse pa trouilles langs de grens tus sen Serawak en Borneo een grote activiteit ontplooien om gemelde communistische acti viteit te onderdrukken. Hij voegde er aan toe, dat de grens gesloten is en dat elkeen, die Serawak zonder toestemming binnen komt, bloot staat aan de doodstraf. De Indonesische regeringsauto riteiten hebben geweigerd op dit bericht commentaar te leveren. Zij wilden evenmin spreken over de berichten dat de guerilla- troepen, die de laatste tijd in Serawak opereren, onder leiding staan van Chinese communisten in Pontianak. Inmiddels heeft het gouverne- ■H» -lil ten zuiden van Koetsjing, die naar Indonesisch grondgebied leiden. De grens is versterkt. Uit de omliggende Britse gebieden wordt materiaal voor de troepen naar Serawak gezonden. Voor zover bekend zijn er geen Britse troe pen naar Serawak geëxpedieerd, alleen koloniale politie uit Brits Noord-Borneo. De Britten hebben ontdekt, dat grote aantallen Chinese commu nisten uit China in Serawak ge ïnfiltreerd zijn. Zij nemen aan, dat dit ook gebeurd is in Indo nesisch Borneo, waar echter geen maatregelen zijn genomen. (Advertentie) aan aardige brochure mat waardevol Ie loto-adviezen ■N" Vraag er Uw foiohandelaar om I 's-GRAVENHAGE, 27 Aug. Hoewel het mond- en klauwzeer in ons land nagenoeg is bedwon gen, worden toch nog af en toe nieuwe gevallen geconstateerd. Teneinde ons land geheel van deze ziekte vrij te maken en vrij te houden, is het sinds half Juli verplicht, het vee op bedrijven waar mond- en klauwzeer uit breekt af te maken, waarvoor uiteraard een schadeloosstelling wordt uitgekeerd. Naar wij thans vernemen, is tot nu toe op 26 bedrijven de veestapel afgemaakt. Namelijk op 4 bedrijven in de week van tot 20 Juli en in de daaropvolgende weken resp. 5, 4, 9 en 4. Het ligt in de bedoeling, dat deze maatregel voorlopig ge handhaafd blijft. Twee geredden van neergeschoten Amerikaanse bommenwerper EGLIN De Amerikaanse Ma rine meldt, dat een mijnenveger twee leden der bemanning van de Amerikaanse bommenwerper, die Dinsdag bij vergissing boven de Golf var. Mexico werd neerge schoten, heeft opgepikt. Het twee tal bevond zich in een redding boot. Aanvankelijk werden alle acht inzittenden vermist. De 20-jarige Cornells Bakker uit Venhuizen en de even oude Adriaan Houter uit Wognum hebben zich voor de duur van de zeereis uit liefhebberij belast met de verzorging van de 30 pinken en vaarzen en de 22 jonge stieren die ten behoeve van de Libanon in Nederland zijn aangekocht en dezer dagen te Rotterdam zijn ingescheept. Links Cornelis Bakker en rechts Adriaan Houter aan boord van het m.s. „IJssel" dat inmiddels naar Beiroet is vertrokken. (Voor verslag 2de pag. 5) TURIJN Honderdvijftig Tu- riinse politie-agenten zijn in het ziekenhuis opgenomen met een vrij ernstige voedselvergiftiging. Drie van hen verkeren in een critieke toestand. 75 collega's van de slachtoffers konden van daag hun werk niet doen. Er wordt een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. NEW YORK, 27 Aug. (Reuter). Te New York zijn 65 personen beschuldigd van medeplichtigheid aan het smokkelen van goud tot een waarde van een half milliard dollar per jaar. De voornaamste aangeklaagde is een juwelier, die door de advocaten van de rege ring een der grootste goudhande laren van de stad wm-dt genoemd. Hij wordt beschuldigd van de aankoop van een hoeveelheid goud ter waarde van ruim tien millioen dollar in een periode van vijftien maanden en van verkoop van dit goud op de zwarte markt in Europa, waar de prijzen hoger zijn. De juwelier verkeert tegen een borgsom van dertigduizend dollar op vrije voeten. IN TIEN UUR VICE VERSA OVER ATLANTISCHE OCEAAN LONDEN. 27 Aug. De Britse straalbommenwerper Canberra, die gisteren in eén dag de At lantische Oceaan in beide rich tingen overgestoken is. heeft op de terugvlucht een gemiddelde snelheid van 974.5028 km/uur gehaald, zo is vandaag officieel mppffpdpplfi Voor het hele uitstapje had 't toestel slechts 10 uur 3 min. 29.28 sec. nodig, waarin nog inbegre pen is 'n verblijf van 2 u. 4 min. 56.1 sec. op Gander. DJAKARTA, 27 Aug. De dames Windzantt en Neyendorf, die op 29 Juli in de omgeving van Cheribon door een bende werden ontvoerd, zijn Dinsdag avond te 19.00 uur door een af deling van het Indonesische le ger bevrijd, aldus vernam Ane- ta. Volgens nog niet bevestigde berichten is hun gezondheidstoe stand goed. Beide dames werden, toen zij met een schoolbus, waarvan door enkele suikerondernemingen ge bruik wordt gemaakt, van Che ribon terugkeerden naar de on derneming Sindanglaut door een bende ontvoerd. Ook 'n derde in de bus aanwezige dame, mevrouw Jordaan, benevens twee kinde ren, werden aanvankelijk door de bende meegevoerd, doch keerden in de avond van 29 Ju li op de onderneming terug. ZWAAR BOMBARDEMENT OP PJONGJANG TOKIO, 27 Augustus Blij kens 'n bericht van Radio-Pjong- jang hebben meer dan twintig Amerikaanse bommenwerpers Woensdagochtend vroeg Pjong jang gebombardeerd. De aanval duurde twee uur. Volgens Radio Pjongjang zijn vele burgers om het leven gekomen. IN EEN DAG HEEN EN WEER OVER DE OCEAAN De Britse „Canberra"- straalbommenwerper is Dinsdag heen en weer over de Atlan tische Oceaan gevlo gen van Aldergrove in N oord-lerland naar Gander op Newfound land en terug. In to taal is het toestel pre cies acht uur in de lucht geweest. De be manning van 't vlieg tuigWing Comman der Roland Beaumont, chef-invlieger van de English-Electric vlieg tuig fabrieken, luitenant Peter Hillwood, 2de piloot en eskaderleider Dennis Watson, de navigator (v.l.n.r.) wordt na de terugkeer op Aldergrove met het behaalde succes gelukge wenst door kapitein I. Coote en luchtcommo- dore H. J. G. Proud (rechts). (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 27 Augustus. Na het gesprek, dat H.M. Koningin had met de ministers Drees, Beel en Stal, is geen officieel nieuws meer verschenen. Maar achter de schermen worden drukke besprekingen gevoerd. Gisteren heeft mr. Donker, de voorzitter van de PvdA-fractie, 'n bezoek gebracht aan dr. Drees. Prof. Romme, zijn collega van de KVP-fractie, had een onderhoud met prof. Beel. Prof. Beel moet in de loop van de dag ook met verschillende andere figuren uit de KVP hebben gesproken. Zoals bekend ontving H.M. de Koningin de avond tevoren dr. Drees, prof. Beel en ir. Staf ge zamenlijk, nadat de laatste zijn informatieve opdracht had afge sloten. Aangenomen wordt nu, dat bij deze gelegenheid een nieuwe mogelijkheid is bespro ken en dat dr. Drees en prof. Beel op zich hebben genomen om deze aan hun eigen kring voor te leggen en zo zouden zich de bovengenoemde bezoeken dan ook goed laten verklaren. Ander maal dus een situatie waarin de besprekingen wel een uitermate dwingend karakter moeten krij gen. Binnen- en buitenlandse pro blemen wachten, de democratie maakt hachelijke dagen door, over de grenzen worden de be schouwingen bepaald critisch en er scheiden ons nog slechts en kele weken van de opening van de Staten-Generaal, welke zon der een nieuw kabinet wellicht „namens de Koning" en zonder de luister van Prinsjesdag zou moeten geschieden. Ook de in diening van de begroting zou vertraging ondervinden. Een an dere uiterste mogelijkheid ware in theorie het aanblijven van het huidige kabinet, maar in poli tieke kringen acht men zulks practisch onmogelijk. Voor ver schillende uiterst belangrijke posten zouden in elk geval nieu we figuren moeten worden ge vonden en het laat zich verstaan, dat zulks onder dergelijke om standigheden uitgesloten zou zijn. Maar vooral klemt, dat het hui dige kabinet zich in de afgelopen maanden uiteraard vertrouwd heeft gemaakt met de gedachte van een heengaan na de verkie zingen. Daardoor bleven be paalde vraagstukken voor het volgende kabinet gereserveerd en een aanblijven zou dus tevens inhouden, dat over uitgestelde problemen alsnog een beslissing zou moeten worden genomen, echter zonder daarbij op een nieuw basisprogram te kunnen steunen. De parlementaire correspon dent van de „Volkskrant" acht de enige mogelijkheid een ver schuiving in de zetelverdeling, indien de P.v.d.A. niet accoord PARIJS. De politie heeft Woensdag medegedeeld, dat een man zich had gemeld, die verklaarde, dat hij getuige was geweest van de drievoudige moord op de Britse voedsel- specialist Sir Jack Drummond, diens vrouw en dochter, welke zich in het begin van deze maand nabij Peyruis in Frankrijk heeft voorgedaan. De getuige reed volgens de mededelingen van de politie met een Amerikaanse auto van Ma- nosque naar Digne en stapte we gens een defect aan de lichtin stallatie uit op ongeveer twee honderd meter afstand van de plaats, waar de auto van Sir Jack Drummond was geparkeerd. De auto van getuige moet aldus op een afstand van tachtig meter van de tent der familie Drum mond gestaan hebben. Uitgestapt zijnde hoorde getuige doordrin gende kreten. Het was toen tien minuten over één. Nog door het geschreeuw heen hoorde getuige twee roffels van drie a vier scho ten met een tussenpoze van en- ZELFBEDIENING LEEUWARDEN. Een tweetal vissers te Laaxum (Fr.) zou dezer dagen zijn netten binnenhalen, om te zien hoe groot de vangst was. Toen zij op het einde der netten waren gekomen trof fen zij een briefje aan waar op stond: „Dank voor de vier botten". Bij dit briefje, dat netjes in een plastic hoesje was gestopt, zat een zilver bon ter waarde van een gul den. Vermoedelijk hebben enige watersportliefhebbers trek in een visje gehad en op deze manier zich in het bezit van het begeerde ge steld. Dus ook al een zelf bedieningswinkel op 't water. kele seconden. Daarop zag ge tuige een man in gebogen hou ding en met de armen vooruit de weg oversteken en in elkaar zak ken. Een andere, slordig geklede man, waarschijnlijk de moorde naar, kwam naar de neergevallen man toe, gaf hem een stoot in de linkerzijde en draaide hem om. De getuige kon alles waar nemen dank zij het heldere maan licht. Enkele minuten nadat hij Sir Jack had zien neervallen, hoorde hij opnieuw geschreeuw. Hjj zag de vermoedelijke moor denaar van Drummond verdwij nen, klaarblijkelijk het meisje Elizabeth achtervolgend. De getuige, die haastig het mankement aan zijn auto had kunnen herstellen, maakte rechts omkeert en reed weg in de rich ting Brianne. BOMMEN AANWEZIG EMMELOORD. Bij werk zaamheden op het bedrijf H 112 in de Noordoostpolder zijn arbei ders gestuit op het wrak van een vliegtuig. Achteraf is gebleken, dat aan boord van het wrak nog bommen aanwezig waren. De autoriteiten zijn gewaarschuwd om de gevaarlijke projectielen onschadelijk te maken. DJAKARTA, 27 Aug. De Indonesische bladen schreven vandaag, dat ongeveer 460 rub ber-, thee- en kinineplantages op West-Java zich waarschijnlijk binnenkort gedwongen zullen zien, de productie te staken, ten- fevolge van de stropende ben en en de daling der prijzen op de wereldmarkt. Wanneer dit gebeurt zullen on geveer 300.000 arbeiders werk loos worden. sen op een vierpartijen-kabinet worden steeds kleiner. De keer zijde van de medaille vertoont een zakenkabinet, dat niemand tot groot enthousiasme kan brengen. „Daarom, nog maar eens geprobeerd, maar dan voor de allerlaatste keer!" ROTTERDAM, 27 Aug. Toen gezagvoerder P. W. de Haan van de „Langkoeas" gisteravond omstreeks 7 uur in de officiële vaarroute langs de kust naar Rotterdam voer, ontdekte hij ter hoogte van het lichtschip Goeree op nog geen honderd meter afstand een drijvende mijn. Ogenblikkelijk liet hij het roer omgooien, waardoor het Lloydschip nog juist een aan varing met het gevaarlijke pro jectiel kon ontlopen. Terstond heeft de kapitein Schevendngen- Raddo op de hoogte gesteld, on der opgave van een nauwkeurige plaatsbepaling. Het Nederlandse radio-station heeft daarop eer waarschuwing uitgezonden vooi alle in de omgeving varende schepen en de Mijnopruimings- dienst op de hoogte gesteld. Deze zal onmiddellijk trachten de mijn tot zinken te brengen of op andere wijze onschadelijk te maken. HAVENARBEIDER GEDOOD ROTTERDAM, 27 Aug. Van middag wilde de 30-jarige onge huwde havenarbeider L. Pour- quié uit de Buitenhofstraat te Rotterdam tussen twee met stro geladen spoorwegwagons aan de Parallelweg doorgaan. De ene wagon werd gerangeerd en de man raakte tussen de bumpers bekneld. Hij was op slag dood. HILVERSUM, 27 Aug. Te Hilversum is radiografisch bericht ontvangen, dat op de Atlantische Oceaan tijdens een reis van Madeira naar Para maribo de 42-jarige Hilver summer Jan Visser overboord is geslagen en verdronken. Hij maakte als schipper deze ruim 4000 km lange tocht op een schoener van 40 ton, de „Hoe Dia", tezamen met de eigenaar, de heer C. B. Klyn uit 's-Gravenhage. De schoener was op 9 April van Hoek van Holland uit ver trokken voor een reis om de wereld. Aanvankelijk waren er vijf man aan boord. Twee kre gen er genoeg van na een eerste stormachtig avontuur in het Kanaal, waarbij de grote mast afknapte. Met moeite kon men toen het eiland Guersney be reiken, waar do twee van boord gingen. Via Lissabon en Tanger kwam de schoener in Madeira, waar de 17-jarige zoon van de heer Klyn zich terugtrok. Het tweetal, dat overbleef, besloot toch de grote sprong te wagen en op 28 Juli vertrok de „Itoe Dia" uit Madeira. Tijdens zwaar weer halverwege de over tocht, die acht weken zou duren, is de heer Visser verongelukt. De heer Klyn zet de reis al leen voort.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1