PELS' Weer veel inschrijvingen voor de 8 October-kermis TEGELS EN TULPEN boeiende expositie Grijpt om mc Examens van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf Plan van 100.000 gulden tot bouw van een dorpshuis het ong Snoepkroam het meest populair Aantrekkelijk kermisprogramma Citroen Jenever AGENDA MEKKEN damkampioen Journalisten uit binnen en buitenland worden in Alkmaar gehouden Gemeenteraad Koedijk Gymnastieklokaal en kleuterschool worden erin gevestigd Marktberichten Barnum naar R.K.N.M.B zich PAGINA 2 DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952 Het bestuur van de 8-October- vereniging te Alkmaar heeft een dankbaar gebruik gemaakt van de aanwezigheid van vele ker misexploitanten in de stad en een verpachting gehouden voor de komende kermis op 8 October, die gedurende twee dagen op het Canadaplein en de Paardenmarkt zal worden ingericht. Er waren Woensdagmiddag tij dens een gezellige bijeenkomst in café Central on het Hofplein ongeveer 60 inschrijvingen bin nengekomen, die door de be stuursleden A. Koster en V. W. Hartong van Ark. in tegenwoor digheid van de leden van de ge meentelijke kermiscommissie. de heren Weel en van Heusden. werden geopend. Het bleek daar bij. dat de meeste belangstelling uitging naar snoepkramen en vooral naar nougat en suiker- werkkramen, waarvoor van f 225 tot f 301 werd geboden. De Alk maarder Schot bood voor een bescheiden plaatsje f37.37 welke plaats hem door geen der exploi tanten werd betwist. Vrijwel iedere inschrijver had op zijn formulier te kennen gegeven te gen concurrentie van de heer Schot geen bezwaar te hebben! Voor een standplaats met een patates-frites-kraam werd f 60 tot f 141 geboden, voor gebak kramen van f 96 tot f206.25. voor fruit slechts f 17.10. OUDIJZER-VISSERS DOEN BLIJKBAAR GOEDE ZAKEN ALKMAAR. Een bijna ver trouwd stadsbeeld in de laatste weken wordt gevormd door een aantal handelaren in oude meta len, die hun te verkopen materia len opdreggen uit de stadsgrach ten. Verschillende grachten heb ben in de loop van de laatste weken al een goede beurt gehad en gisteren zijn het weer het Ver- dronkenoord geweest en het wa ter rond de Vismarkt. Dat deze oude metalenvisserij toch nog wel lonend schijnt te zijn blijkt wel uit het feit, dat de vissers er on verstoorbaar mee doorgaan. De vangst bestaat uit allerlei dingen, die de inwoners van Alkmaar er sedert jaren, tientallen jaren ple gen in te gooien. Frames, fiets wielen, potten en pannetjes, dek sels, maken en staken en pennen en pinnen, voorts allerlei ander ondefinieerbaar goed. IN „HET WAPEN VAN HEEMSKERK" ALKMAAR Niet alleen in de overvolle straten van de stad, in, :-op en aan de tientallen kermis in richtingen wordt kermis gevierd, ook in de restaurants, café's en dancings hangt de prettige sfeer, die er alleen kan bestaan onder mensen, die in alle onbezorgd heid en vrolijkheid een paar uren gezellig willen doorbrengen. Niet het minst in „Het Wapen van Heemskerk", dat avond aan avond een volle zaal trekt en waar tientallen zich storten in de werveling van de dans op de rhythmisohe accoorden van een tweetal prima orkesten. Het „Huisorkest" het bekende Dans- en Show-orkest van de fa milie Kok treedt de gehele ker mis week oip in het Wapen van Heemskerk en trekt talloze dans- lustigen. Sinds 1949 heeft dit or kest vooral in het Westen van 't land grote bekendheid verwor ven, vandaar dat men besloten heeft zich met ingang van 1 Sept. a.s. in Amsterdam te gaan vesti gen. Waren de avonden van Za terdag en Zondag uitsluitend dansavonden, Maandagavond nu heeft de directie aan de besturen van verenigingen, die om hun veelvuldige vergaderingen en de bijeenkomsten in het Wapen van Heemskerk als „kind in huis" ge worden zijn, een avond aangebo den, die door elkeen zeer op prijs is gesteld. Het waren er niet min der dan 85. Ook het vorige jaar heeft de directie een dergelijke contactavona verzorgd en deze blijkt zodanig „ingeslagen" te z«n dat de stroom van bezoekers Maandag amper kon worden ge borgen. Men had een programma samengesteld, variété en cabaret, dat voor de bezoekers talloze ver rassingen in zich borg. En dit was niet alleen £glegen in t feit, dat men alle aandacht kon vesti gen op de technische en muzikale kwaliteiten van de familie Kok, die allerlei cowboy-, Tiroler- en Zuidamerikaanse liedjes bracht en magnifieke solo's op verschillen de instrumenten liet hpren, maar ook in het meeslepende optreden van het Radio Cowboy Trio „De Chico's", dat aller harten voor zich won met een aantal songs ui- het verre, wilde Westen. Op vir tuoze wijze bracht voorts Rudi van Olf fragmenten uit opera's en andere composities van grote meesters ten gehore, waarna de Alkmaarder Henk Borst dit stem mige gedeelte afwisselde met een aantal zeemansliedjes. Tevens kon men nog een tijdlang genie ten van de Oosters geheimzinnige goocheltoeren van Niotna, die te zamen met een partner, als Niotna en Co. een uitbundige vrolijkheid schiepen met het nummer „Vro lijke Boerderij" waarmede in het buitenland gTote successen waren geboekt. De avond van Dinsdag was n populaire avond voor iedereen, die voor niet al to veel geld, eens prettig wilde uitgaan, en die op Vrijdagavond herhaald zal wor den. Dan zal men behalve de fa- milie Kok ook weer de Chicos kunnen horen. Gisteren werd n besloten soirée georganiseerd voor de katholieke leerlingen van Dansschool Arendsen, die in pret tige en beschaafde sfeer hun feest van élégance en charme konden vieren. Vanavond zullen het de Land- en Tuinbouwjongeren van Alkmaar en Omgeving zijn, die van een dergelijke avond zullen komen genieten. Wat het kermis-amusement be treft. er waren inschrijvingen van f 12 tot f 45 voor feestartike len, f 80.35 tot f 91 voor een luchtschommel. verscheidene aanbiedingen vóór een zweefmo len, kinderdraaimolen of carous- sel variërend van f 76.75 tot f 136. Circus H. Renz wil met een variété komen voor f 150. Twee aanbiedingen voor een auto racebaan waren er binnengeko- van f 166 en f 22Ó. Voor een cake-walk wil een exploitant f 50 betalen. Voorts nog tal van bijzondere attracties als een ex presse-trein sport voor f 25 een schiettent voor f225 en diverse griioarm-bussen en werpsporten van f 27.50 tot f 85. Tenslotte nog weer even de eterii, die niet ontbreken kan op de kermis en wel in de vorm van een poffer tjeskraam waarvoor de exploi tant f 183 wil betalen en de no dige aanbiedingen voor haring en zuurkramen van f 21 tot f 61.50. A.O.C. WINNAAR VAN WIJK AAN ZEE-TOURNOOI ALKMAAR In de eeTste wed strijd trad AOG 1 in het strijd^ perk tegen DIO, de oud-bekende tegenstandster. De Bergenaarsters openden de score en voor de rust wist AOG de stand op 11 te brengen. Maar in de tweede helft namen de AOG-sters de leiding en wisten, ondanks heftig verzet, de score op te voeren tot 51. Sportief heeft DIO het hoofd ge bogen. Alles werd geprobeerd om nog 'n tweede punt te maken, Maar ze vonden de doellat als 'n lelijke sta-in-de-weg. In de twee de wedstrijd heeft AOG flink re vanche genomen op Oxanje-Wit I voor de geleden 2-1 nederlaag. Heel snel was de stand al in het voordeel van de kaasstadibewoon- sters, 40. Na verwisseling van speelhelft gelukte het de Lim- mer meisjes nog 2 doelpunten te maken. Hierdoor was de eerste plaats voor Oranje-Wit lelijk in hét nauw gekomen. In de laatste wedstrijd kwam AOG tegen de bekende sterke eerste klasser, Wijk aan Zee. Ook in deze wed strijd heeft AOG, in alles boven haar tegenstandster staande, de leiding niet meer afgestaan. De felle schoten van de voorhoede troffen tot yier maal toe.de roos- Uit een van de zeer weinige mooi opgezette aanvallen wist Tonny v.d. Mey de AOG-keepster te pas seren en tevens de eer te redden. Zeer gelukkig en in het bezit van de mooie lauwertak keerden de speelsters huiswaarts. Limmen werd no. 2 met 4 punten, DIO no. 3 met 2 punten en Wijk aan Zee eiste nu eens niet de eerste maar de laatste plaats voor zich op. i Advertentie' GEURIG ZACHT per liter, vanaf 5.95 DONDERDAG, 28 AUG Bioscopen: REX: Weense operette 14 iaar. CINEMA AMERICAIN: Ara bische nachten. 14 iaar. HARMONIE: Jong. knap en rijk. 18 jaar. VICTORIA: Golden Girl 18 iaar. Voorstellingen: 7 en 9.30 uur. Apotheken: Na hedenavond zes uur is voor spoedgevallen te be reiken apotheek Kruisinga. Koorstraat 59 (apotheker G. Kruisinga). Tentoonstellingen Tot 1 September: Bovenzaal „Het Huis met de Pilaren" ie Bergen: werken van Jac. J. Koeman. Tot 1 September: Stedelijk Museum Alkmaar: Tegels en Tulpen. Tot 31 Augustus: K.C.B. Ber gen: schilderijen, aquarel len en gouaches van wer kende leden. Tot 1 September: Kunstzaal Huibers. Bergen: werken van Jaap Min. Kermis Alkmaar open van 16 uur tot 1 uur 's nachts. GULDEN VLEES: 8 uur Am sterdams Toneel: De inge beelde ziekte. WAPEN van HEEMSKERK 8 uur: Land- en Tuinbouw jongeren. Waterstanden Vrijdag; Hoog water: 0.10 en 12-35. Laag water: 6.45 en 19.15 VAN ALKMAAR EN OMSTR. ALKMAAR. Door de partij tegen zijn naaste concurrent, de Langedijker Frans Slot, te win nen is de Alkmaarder Mekken ongeslagen kampioen van Alk maar en omstr. geworden. Nadat Slot in 1950 en 1951 de titel be haalde is deze thans weer ver overd door een Alkmaarder. Het resultaat van Mekken was min of meer verrassend, omdat hij pas verleden jaar naar de hoofd klasse promoveerde. Zeker heeft Mekken in dit tournooi enig geluk gehad. In vier partijen kreeg hii een schuf achterstand, waarvan hij er nog drie remise speelde en een won. Lange tijd ging de strijd voor namelijk tussen Slot, Hemels en Mekken. Twee nederlagen scha kelden Hemels uit. Daarna volgde een zeer spannende wedloop tus sen Slot en Mekken, waarbii de titelhouder zeker de beste kansen had. Hii slaagde erin de punten- achierstand op Mekken in te lo pen en met ieder nog twee par tijen te spelen waarvan een tegen elkaar hadden zij allebei 14 punten. Slot bereikte tegen ziin plaatsgenoot De Haas niet meer dan remise, terwijl Mekken won van N. Oud en in ziin partii tegen Slot dus genoeg zou heb ben aan remise. Het was een prachtige partii met sterk tempospel van beide spelers. Mekken wekte niet de indruk op remise te spelen. Ziin zestiende zet gaf Slot aanleiding veel bedenktijd te gebruiken, evenals de achttiende zet. Beiden hadden een zwak moment, toen Slot daarna een slechte zet deed en Mekken verzuimde een zeer kansriike voortzetting te kiezen. De partii kwam weer in klassieke banen. Slot bracht een gevaar lijke Coupe Royal-dreiging in het spel. maar ziin tegenstander liet zich niet verschalken. Vooral Slot gebruikte veel tiid om niet het slachtoffer te worden van een slagzet. Een zeer sterto lok- zet van Mekken verleidde hem tot een voortzetting, die Mekken groot voordeel gaf. Slot's tijdnood werd steeds nijpender en bii dp 43ste zet verloor hii wegens tijds overschrijding. Uit een nadere analyse van de stelling blijkt echter, dat Mekken minstens re mise zou hebben geboekt. De stand in de hoofdklasse is: J. Mekken F. Slot Th. de Haas M. Hemels N. Oud M. Oud P. Booy FEEST IN DE PIUSSTICHTING Eerw. Zuster Harlindes 50 jaar geprofest ALKMAAR. Gisteren heeft de Eerw. Zuster Harlindes in de Piusstichting haar gouden profes- siefeest gevierd. Geheel de dag verkeerden de Zusters en de gas ten van het tehuis in een feest stemming. Des morgens begon de feestdag met een plechtige H. Mis, gecelebreerd door de Rector van het Tehuis, J. J. v. d. Zalm, met assistentie van de Weleerw. He ren Voets en Pater Netrop als diaken en subdiaken. Rector van der Zalm hield een hooggestemde feestpredikatie, waarin hij liet uitkomen, van hoe grote waarde in Gods ogen het kloosterleven is, dat grotendeels wordt doorge bracht in gebed en offer, het offer van de voortdurende zorg voor anderen. De liturgische plechtig heid werd opgeluisterd door de zang van verschillende Eerw. Zusters van het St. Elisabethzie- kenhuis die de Missa van Wilt- bergen uitvoerden en na de H. Mis 'n feestcantate, onder directie van de Eerw. Zuster Cherubina. Onder de H. Mis waren tegen woordig de Algemeen Overste van de Zusters Augustinessen, alsmede de Moeder-Oversten van het St. Elisabethziekenhuis en Huize Augustinus, en vanzelfspre kend verschillende familieleden van de Gouden Bruid. In de morgenuren recipieerde de Jubilaresse voor de bewoners van de Piusstichting, die natuur lijk allemaal op deze dag extra getracteerd werden en aldus in de feestvreugde deelden, des mid dags hield Zuster Harlindes een receptie, die druk bezocht werd en des avonds werd de feestdag besloten met een plechtig Lof. Het Lof werd gecelebreerd door rector van der Zalm met assistentie van de paters J. en Joh. Janssen M.S.C. In de och tenduren had de heer P. Oude- jans namens de ouden van da gen zuster Harlindus toegespro ken en gefeliciteerd, waarbii hij al het werk van zuster Harlin dus weer voor de ouden van dagen in dankbare herinnering bracht. DE GASTEN VAN ALCMARIA V.V.V. ALKMAAR Zoals wij reeds eerder hebben bericht, zullen verschillende binnen- en buiten landse journalisten, die prijswin naars geworden zijn van de Prijs vraag voor Journalisten, uitge schreven door de V.V.V. Alcma- ria. Vrijdagmiddag in Alkmaar arriveren, om tot Zaterdagavond de gasten te ziin van Alemaria V.V.V. Het zijn mej. Dorothee L. v. d. Scheer (De Telegraaf) en de heren L. G. H. Tabak (Het Gooi en Ommelanden), Joh. J. Ros (Nieuw Noordhollands Dagblad), Awie Labuschagne (Die Vader land, Zd. Afrika), Hermann Tölle (Der Tag, Paderborn, Duitsland) en Jean H. P. Jacobs (De Post, Antwerpen, België). Alleen de heer G. F; Göbel uit Stockholm zal niet aanwezig kunnen zijn. Van Vrijdag op Zaterdag zullen deze journalisten in Hotel Vic tory overnachten. Vrijdagmorgen zullen zii officieel in Restaurant Schuyt worden ontvangen, waar na een bezoek aan de Kaasmarkt volgt en aan de Wieringermeer. In Middenmeer zal hun een Nrd.- Hollandse koffietafel worden aan geboden Des avonds zullen zii de gasten ziin van de Alkmaarse journalisten, die daartoe bijeen komen in de Rustende Jager te Bergen. Zaterdagmorgen wordt een bezoek gebracht aan de kaas makerij van de heer Frans te Heiloo. waar de priiiswinnaars een kaasje zal worden geoffreerd. Om 1 uur des middags worden de journalisten op het Stadhuis verwacht, waar de Burgemeester van Alkmaar, Mr. H. J. Wytema, als voorzitter van de jury, in het bijzijn van de overige juryleden, de Wethouders der gemeente en het dagelijks bestuur van de V. V. V., de prijzen zal uitreiken. Daarna zal het gemeentebestuur aan alle daarbij aanwezigen een lunch aanbieden. Als bijzonder heid vermelden wij nog, dat de vader van de heer Göbel door het gemeentebestuur is uitgenO' digd bii de prijsuitreiking aan wezig te ziin. INGEZONDEN Alkmaar, 25 Aug. 1952. Aan de Redactie van het N.N.H. Dagblad Alkmaar. Geachte Heer Redacteur, Alhoewel Sacerdos, die zijn goede gedachten, onder het op schrift „door het venster", weer geeft in Uw blad van 25 dezer, verklaart, dat hij niemand per soonlijk bedoelt, is het duidelijk, dat hij ondergetekende op het oog heeft. U zult mij daarom wel willen veroorloven zijne Eerwaarde in het kort van repliek te dienen. Wie is Sacerdos? zo heeft men gevraagd. Wat doet het er feite lijk toe wie Sacerdos is, of wie wil weten wie Sacerdos is. Voor mij is Sacerdos een vaste medewerker van Uw redactie, die in dit geval door een verkeerd venster heeft gekeken en die dientengevolge onlangs in bedek te termen in Uw blad heeft ge schreven, dat van de zijde van de K.N.P, valse voorlichting zou worden gegeven. Quasi niet begrijpend, heb ik toen in Uw blad zijne Eerwaarde verzocht zich duidelijker uit te spreken en diens aantijging met bewijzen te staven. Het valt mij tegen, dat zijne Eerwaarde zich thans met een door en door versleten mopje in de geest van „wie de schoen past, trekke hem aan" uit de situatie tracht te redden. Zonder op mijn borst te klop pen, want de schoen die duidelijk aan mijn adres was verzonden, paste mij niet, zend ik het exem plaar terug met beste wensen voor de eigenaar. A. C. Schouten. ALKMAAR. Momenteel wor den vanwege de Stichting Vak opleiding Bouwbedrijf op de Am bachtsschool voor Alkmaar en Omstreken examens afgenomen van jonge timmerlieden en met selaren, die na hun tweejarige opleiding op een ambachtsschool, twee jaar in een bedrijf werk zaam zijn. Wanneer zij voor dit examen slagen, dat resp. uit 28 en 29 uren practijk en een aantal uren theo rie bestaat, kunnen zij zich voor ca. 60 pet. vakbekwaam noemen. Het zal dan aan henzelf liggen of zij zich door middel van ver- volgcursusssen ontwikkelen tot volwaardige krachten. Vrijdag avond worden de examens beëin digd en Zaterdagmorgen om tien uur worden in een van de lokalen van de ambachtsschool de diplo ma's uitgereikt. De examencom missie bestaat uit de heren P. v. d. Waal, Alkmaar, voorzitter, G. M. Jurg, vertegenwoordiger van de Stichting, te Bergen, se cretaris, en de leden A. van Ros- sum en R. Rauwerda, beiden leraar aan de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken en L. Sehildar, P. W. Beemster en J. van den Heuvel, allen te Alk maar. De timmerlieden zijn vol ijverig bezig aan het maken van een lichtkozijn met een naar bin nen draaiend raam en de metse laren aan een pilaster met dia- mantkop en verschillende sier- lagen. De theorie bevat schrifte lijk te beantwoorden vragen over veiligheidsvoorschriften, construc tieleer en materialenkennis. De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf werd in het leven geroepen door de Raad van Be stuur Bouwbedrijf en de Bedrijfs- unie in het Bouwbedrijf, en ver tegenwoordigers van de werkge vers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf met de doel stelling, te bevorderen, dat de leerlingen door hun patroons tot bekwame vaklieden worden op geleid en dat meer belangstelling voor de bouwvakken als beroep bij de jeugd wordt opgewekt. De aangesloten leerlingen houden nauwkeurig boek van hun werktijden en werkstukken (uit te voeren opdrachten) en stellen de Stichting daarvan in kennis. De Stichting heeft in Alkmaar contact met een plaatselijke com missie, die bestaat uit vertegen woordigers van werkgevers en werknemers, voorts van de Ne derlandse Aannemers Patroons Bond, de R. K. Aannemers Pa troons Bond, de Algemene Neder landse Bouwvakarbeiders Bond, de R.K. Bouwvakarbeidersbond St Joseph en de Ned. Chr. Bouwvak arbeiders Bond, waaruit weer een commissie van toezicht wordt ge vormd op de vakopleiding. De examinandi komen uit verschil lende steden en dorpen van de Kop van Noord Holland. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond MINDER WIND Wisselend bewolkt met van avond en vannacht in het Noor den van het land enkele ver spreide regenbuien. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog vrij kraehtige, overigens meest matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Vrij koude nacht, maar iets warmer overdag. 29 Augustus zon op 5.47, onder 19.34; maan op 16.18, onder 22.53. COMPRESSORKETEL ONTPLOFT CASTRICUM In de spuitin- richting van de fa. D. alhier heeft zddh eeji ontploffing voorgedaan, die echter goed afliep. Een com pressorketel die D. zelf had ver vaardigd, werd voor het eerst in werking gesteld. Waarschijnlijk, heeft het de toegepaste atmosfe ren niet kunnen verwerken, met als gevolg dat de ketel met 'n ge weldige klap uit elkaar spatte. De eigenaar bleef ongedeerd. 12 6 6 0 18 12 5 5 2 15 12 3 7 2 13 10 4 3 3 11 12 3 5 4 11 9 1 5 3 7 11 0 3 8 3 ALKMAAR. De Tentoon stelling Tegels en Tulpen" in het Stedelijk Museum trekt nog steeds grote belang stelling, zowel van ingezete nen als vreemdelingen. Drs. Vlas leraar physica aan het R.K. Lyceum heeft de inrich ting van de tentoonstelling, voorzover het de tegels be treft ter hand genomen en hij heeft daarbij geput uit de uit gebreide verzameling cera miek, de z.g. collectie Van Tijen, waaronder tegels, ver sierd met tulpen en andere bloemen. Tegels en Tulpen Het zijn twee cultuuruitingen, die verbonden zijn door his torische en aesthetische ban den. Beide ziin uit Perzië afkom stig waar de tulp vanouds thuis hoort en in het wild bloeit en waar de majolicatechniek voor 't versieren van aardewerk in de oudheid al bekend was. Beide1 staan bereikten onze lage landen bii de zee in de tweede helft van de zestiende eeuw in alreeds zeer gecultiveerde staat. De tulpen in vele variëteiten, gestreept en ge vlekt, kweekproducten uit- de Persische en Turkse tuinen, de tegels in een later niet meer ge- evenaarde warme kleurenriikdom en krachtige, decoratieve werkinf hier gebracht door ge-emigreerde maiolicaschilders en -bakkers uit Itaiië. Ze veroverden stormenderhand deze landen: de tulpen eerst de tuinen van kruidkundigen, apo thekers en chirurgiins. maar wel dra ook die van de rijke burgers, edellieden en verzamelaars; de tegels eerst de vloeren van kloosterkerken, daarna de schou wen en wanden van de aanzien lijke behuizingen. Geen wonder dan ook dat te allen tiide. in Perzië zowel als in de Nederlan den. de tulp als versieringsmotief op de tegels is afgebeeld: ten on zent op de oudste tegels van om streeks 1600 nog geheel als de coratief ornament: de tulpen met 5 of 7 in plaats van met 6 bloembladen. Waarschijnlijk onder invloed van de opkomende porcelein- import uit 't verre Oosten ging. in de kwarteeuw waarin ook de tulpenwindhandel en de Vrede van Munster vallen, 't decoratie ve in de tegelversiering, dat zo uitstekend paste bii ziin functie als bouwelement, plaats maken voor een geheel andere opvatting: de tegel veranderde van onder deel van een vlakversiering in een ding. dat op zichzelf wil be schouwd worden: een miniatuur - schilderiitie dat weer vaak een schone tulp voorstelt, nu echter geheel naturalistisch en in de trant van de tulpenmode dier dagen: fijne of gebroken tulpen d.z. gestreepte of geboorde, niet- éénkleurige soorten met puntige bloembladen: soorten die tijdens de windhandel verkocht werden tot voor f 10.000 per bol en ook wel voor f 5000 plus een nieuwe karos met twee appelschimmels; als tenminste de eigenaar nog niet gewend was in een karos met appelschimmels rond te ril den en hem dit als 't toppunt van aards geluk toelachte. In de 18e eeuw nam 't grote - aantal soorten tegels zowel als in detulpen dat in de 17e eeuw ont was. geleidelijk af en vormden zich standaard typen. De afbeeldingen in olieverf, die aan de wand hangen, werden vervaardigd door de Amsterdam se kunstschilder Reiier van der Borden, gedurende de laatste drie iaren. Deze 22 panelen heb ben. evenals de aquarellen, be trekking op de onderzoekingen van Dr. de Mol. De onderschriften geven aan. welke obieeten geschilderd ziin. Op de tafels vindt men aqua rellen en inkttekeningen tentoon gesteld. vervaardigd door de te kenaar W. C. G. Jansen, mede werker van Dr. de Mol. Evenals de olieverf-afbeeldingen hebben ook deze afbeeldingen betrekking op de onderzoekingsarbeid van Dr. de Mol. Dan volgt de laatste plaat. Deze vormt als het ware de schakel tussen de afdeling der tulpen en die der tegels. Hier treft men 4 foto's aan van bloemen, waarbii de tulp op de voorgrond treedt. Dr. de Mol heeft deze foto's laten vervaardigen door de fotografi sche afdeling van het Rijks museum te Amsterdam. Zij stel len bloemstukken voor. welke enige stukken Oud Loosdrechts porcelein versieren. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Petrus N. zv P. Apeldoorn en C. van Dijk; Marjolein dv R. Reeks en Y. van Wetering. Gehuwd: Jan P. Beets en Aafie van den Berg. MEISJE UIT RUSHBAAN GEVALLEN ALKMAAR. Op de Alk maarse kermis is gisteravond het 8-jarige meisje J. M. H. uit de rushbaan gevallen die op het Ca nadaplein staat. Tijdens de rit ging het scherm over de wagen tjes heen, doch zii lichtte dat op om over de rand naar buiten te kijken. Ze verloor het evenwicht en viel van haar zitplaats. Door enige mensen van de Rode Kruis post op het Canadaplein werd het meisje verbonden en daarna naar het Centraalziekenhuis vervoerd. Het kind had enkele schaafwon den opgelopen, een wonde aan haar rechterhand en een bloed uitstorting aan haar rechter enkel. Meervogels-nieuws AKE1RSLOOT Zondag gean 't eerste en het tweede van Meer- vogels naar VVU uit Uitgeest voor de nederlaagwedstrijden. Het 2e speelt het eerst om 12 uur en 't eerste daarna. Voor de junioren en de adspiranten staan ook en kele wedstrijden op het program ma, want de junioren A en B en de adspiranten A en B gaan naar SVA uit Assendelft, om daaT de eer van MeervOrgels hoog te hou den. BURGERLIJKE VERDEDIGING E.H.B.O. HBRRHUGQ W AARD Woens dagavond vond, in aanwezigheid van de Edelachtbare heer burge meester dezer gemeente, van exa minator en docenten, de uitrei king plaaus van de EHBO-üiplo- ma's met bijbehorende insignes aan hen, die op 20, 23 of 27 Mei j-1. met gunstig gevolg het exa men EHBO heipben afgelegd. Na een woord van welkom door bevolkingsonderzoek deel te ne- de commandant der vrij willige men. De regeling van de finan- brandweer, onder wiens auspi- ciële bijdragen speelt eveneens ciën de cursus werd georgani- een grote rol bij het huisbezoek, seerd, reikte dr. Degenaar Ji. op j Het bevolkingsonderzoek is altijd zeer geestige wijze de diploma's nog particulier werk. Per per- uit en sprak hierbij de hoop uit, soon kost het onderzoek f 1,05. dat de bezitters van hun diplo- Gezien andere plaatsen die aan ma's hiervan heel w„img gebruik een onderzoek deelnamen, is ge- zullen behoeven te maken. Na 'n j bleken dat velen meer willen be- woord van dank namens het ge- talen dan het vastgestelde bedrag, meentebestuur aan examinator en In het uiterste geval, kunnen docenten voor hun oelangeloze zij die obsoluut niets kunnen be- KOEDIJK De Raad der ge meente Koedijk vergaderde Dins dagavond onder voorzitterschap van Burgemeester Schellinger. In gekomen was een verzoek van de vereniging „Het Witte Kruis", on derafdeling „Kraamcentrum Alk maar", om een subsidie van f 1.50 per verzorgingsdag. Met algeme ne stemmen werd dit verzoek in gewilligd. Op een verzoek van de speel tuinvereniging Zuideinde werd voorgesteld over 1952 f 600.toe te kennen, echter voorlopig f400 uit te betalen en wanneer de ver eniging naar genoegen van B. en W. werkte, later nog f 200,-. Wet houder van der Gragt zei, dat op een vergadering met het bestuur der vereniging f 1000.- subsidie in het vooruitzicht was gesteld. De voorzitter antwoordde, dat door de gemeente reeds goalpalen wa ren geplaatst en dat de afraste ring van het terrein geheel door de gemeente geschiedt. Als men daarbii f 600.- subsidie optelt, zal men wel niet ver meer van f 1000 af zijn. Besloten werd f 600 sub sidie ineens te geven. Van de afd. Koedijk E.H.B.O. was een verzoek om subsidie tot aanschaffing van verbandtrom- mels ingekomen. Besloten werd aan het verzoek van de afd. te voldoen en in het Zuideinde in Café Forrer een brancard en vol ledige verbandtrommel te depone ren. Aan de stichting Schooltandver- zorging te Bergen werd f 1500. geleend tot aanschaffing van een dentalcar. Aan het Ned. Genoot schap tot reclassering afd. Alk maar werd f 25.- subsidie toege kend. Het maximumbedrag ziek tekosten gemeente-personeel werd van f 50.tot f 60.verhoogd. In Ou dorp is reeds lang be hoefte aan een gymnastieklokaal en kleuterschool. De mogelijkheid om in een te bouwen dorpshuis gymnastieklokaal en kleuterschool te combineren, waarbij tevens ge dacht wordt aan de inrichting van douchecellcen kuipbad en een gedeelte als kleedkamer voor de BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. BEGINT 29 SEPT CASTRICUM Dinsdagavond is het werk-comité samengeko men om de nodige instructies te ontvangen. Voorzitter G. Meyer deelde mede dat 105 huisbezoe kers zich aangemeld hebben om de mensen aan te sporen om aan het onderzoek deel te. nemen. De heer Hooykaas deelde mee dat qr 15.000 gevallen per jaar ontdekt worden, terwijl er 2000 personen'aan tbc sterven. Uw taak is, aldus de heer Hooykaas, om op de allereerste plaats de bevol king op te wekken om aan het medewerking overhandigde de burgemeester hen met een toepas selijk woord een stoffelijk blijk van waardering. Teneinde de pa rate kennis op te voelen zal, in het kader van de burgerlijke ver dediging, op Donderdag 4 Sept. a-s op en om het stationsempla cement Heerhugowaard weder om een oefening in groot ver band worden gehouden. KAPELAAN WIEMERS GAAT HEEN WARMENHUIZEN De W.E- heer Kap. Wiemers zal onze pa rochie gaan verlaten, om z'n taak voort te zetten in de parochie te Voorschoten. Kapelaan Wiemers hoeft gedurende ongeveer 3 jaar zijn beste krachten aan onze pa rochie gegeven hetgeen z'n uiting vindt in de bijzondere achting en sympathie van de parochianen. De vale verenigingen waarvan de kapelaan G.A. was, zullen zich zijn helder inzicht blijven herin neren en hun leden zullen hun directeur node missen. Van deze plaats af, neenen wü hartelijk af scheid en onze beste wensen mo gen Z.E. vergezellen. Burgerlijke Stand HEILOO. Geboren: Louise G dv J. J. Pantekoek en Y. van Veen; Anke C. dv J. van Leeu wen en Antje van Buis winkel; Cornells J. zv C. Bellekom en G. C. Glorie; Cornelia A. M. dv C. A. Kaandorp en A. H. M. Bier- ma11- T J Overleden: Pieternella J. de la Court 55 jaar geh. met J. Vla- meling. talen, zich toch laten onderzoe ken. Medewerking zal gevraagd worden van auto-bezitteirs, om zo nodig een helpende hand te bie den voor het vervoer van enkele peirsonen. De schoolkinderen zul len per klas worden doorgelicht, evenals de kleuters mits zij de leeftijd van 4 jaar bereikt heb ben. Zeshonderd personen kun nen per dag worden doorgelicht. Het onderzoek geschiedt ge kleed, doch men mag niet meer, dan twee kledingstukken op het boven-lichaam dragen. Alle kle dingstukken zijn geoorloofd be halve nylon en stalen knopen. Bakkuim zal als eerste aan het onderzoek worden onderworpen en wel op 29 September. Castricum zal een week later aan de beurt komen. Postd u i ven nieu w* CASTRICUM De Luchtpost over 202 km. 1. H. Sanders 14.28.11; 2- A. J. Buter; 3. Tromp de Wildt; 4. A. Metselaar; 5. F J. G. Tromp; 6- J. M. Bruno; 7. J. Lust; 8. W. Bel- tink; 9. W. Piepers; 10 J. Zent- veld; 11 B. J. Boddeke; 12. Ch. Pieterse; 13. P. G. Deen; 14. J. Bakker; 15. B. Kappers; 16. J. A. Beentjes. Nachtelijke aanrijding CASTRICUM In het nachte lijk uur heeft de taxi-bestuurder van de fa. F. een muurtje van de rijwielstalling S. en G. omverge reden. De politie heeft de zaak in onderzoek. voetballers, is aanwezig. De ge meente heeft 'een terrein beschik baar, dat zeer gunstig gelegen is en waaraan nog geen bestemming is gegeven. De kosten van zulk een gebouw zijn begroot op f 100.000.Na langdurige bespre king sprak de Raad zich in prin cipe voor het plan uit. De voor zitter zal met een definitief plan komen. De Raad machtigde B. en W. tot het doen van uitgaven, hieraan verbonden. KIND IN TEIL MET KOKEND WATER ROERMOND, 27 Aug. Het zes maanden oude kindje van de heer Kainama in het woonoord Tugelroy bij Weert is van het bed in een teil kokend water ge vallen. Met ernstige brandwon den is het kind naar het zieken huis overgebracht en daar aan de gevolgen overleden. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL. Geboren: Catharina Maria, d. v. Johannes Ros en Margaretha Maria Komen. K.C.B. OP TELEVISIESCHERM BERGEN.,— Bij het vacantie- bezoek dat een der televisiemede werkers v. d. AVRO deze zomer aan Bergen bracht, bezichtigde deze ook de expositie van het Kunstenaarscentrum in de Kunst zaal van de Rustende Jager waar op dat moment Jaap de Carpen- txer ziin tekeningen en schilde rijen toonde. De idee rijpte in hoeverre het mogelijk zou ziin ook in de televisie dit werk te laten zien. Nu zal inderdaad op Vmdag 29 Augustus om kwart over acht in het televisieprogram ma een kwartier aan deze mate rie znn gewiid, waarbii tiidens een gesprek van de schilder en de criticus Hans Redeker een aantal tekeningen en doeken zul- len worden getoond en bespro ken. Aan dit onderhoud neemt tevens deel Mr. A. F. Kamp. die over de organisatie van het Kunstenaars Centrum Bergen het een en ander zal vertellen. Collecte R.K. Kinderuitzending CASTRICUM De collecte R.K. Kinderuitzending heeft ruim 271 guldien opgebracht. Opbrengst collecte CASTRICUM De collecte voor de Oorlogsgravenstichting heeft opgebracht f 170,27, voor waar een mooi resultaat. ZWEMFEEST IN DEIKO-BAD HEERHUGOWAARD Zondag 31 Aug. a.s. wordt in het Deiko- zwembad aan de van Veenweg te Heerhugowaard een zwemfeest gehouden. Er zal een 40-tal zwem men voor het diploma, voorzeker een mooi resultaat voor deze jon ge vereniging. Dan zullen er die middag wed strijden worden gehouden, o.a. hardlopen in het water, banden race en een waterpolowedstrijd tussen twee zeventallen genaamd: „HollandZuid-Slavia. Dan zal er een wedstrijd worden gehouden in haxd-zwemmen om het kam pioenschap van Heerhugowaard. Opgave voor deelname kan ge schieden bii het bestuur. Toegang is er die middag voor iedereen, dames en heren, maar de lidmaat- schapkaarten ziin dan niet gel dig. Het is niet de bedoeling van' het Deiko-bestuur om te bedelen, maar als er iemand is die een prijsje beschikbaar wil stellen, dan wordt dat gaarne aanvaard- De aanvang is bepaald om 2 u. n.m. LANGEDIJK. 13.000 kg. aardappelen blauwe eigenh. 9.80 —10.20; bintjes 9.109.90; dore 9.80; 20.000 kg. rode kool A 8,70 —10.60: B 3—5.90: 8000 kg. gele kool A 8.60—11.70; B 6—9.10; 1000 kg. groene kool 7.107.80; 80.0000 kg. witte kool 3.80—9.70: 12.000 kg. slabonen 3945.20; 10.000 kg. uien 12.1013.90; grote 10.30—11.50: 2000 kg. bleten A 6.80—7.10; 4000 kg. peen B 5—7: C 56.20; 8000 st. bloemkool AI 16—29.10: All 8—15.20. OBDAM. 26 Aug. 4000 kg sla- bonen A 39—42, B 29—40, 1000 kg slabonen C gouden Mei 43: 8500 kg bieten A 6.206,40; B 4.404.60; C 4.7500 kg peen B 9.50—10.70; C 8.50—8.90: 1000 kg Bevelanders 8.80. HEILOO, 27 Aug. Spexciefoo- nen 2642; snijbonen 2238; pronkbonen 1319; stokbonen 46 54; kropsla 38; spinazie 17— 21; jiomk 812; tomaten 1624; bloemkool I 24—30; II 1219; bramen 1,101,50. NEW YORK In een rede van het Amei New York venson, de daat voor Woensdag verk enigde Staten landen hebbei zelfverdediging vrije wereld er niet naar andere natie „Het is iets Stevenson, volkeren ter het leiderschap gemeenschappel spanning heb'c ook onze troe grondgebied Spreker voej toe, dat nog Hij noemde vraagstuk va der steden te aanvallen en blemen. Over wer zeide St< dat een groot currerende can presidentschap warme eerbied prestaties dot Deze eerbied APELDOORN bekende Amerik num and Baily waarschijnlijk wereld zal jaar missch door Europa dent-directeur heer John R thans in Hami verband met sprekingen vot, hij in ons land a Donderdagavond bijwonen van het dat thans in Ap< hngen geeft, laatstgenoemd raadpleegd voor van deze evt. van haar New Hoewel de heer de tijd van voorb kort vond. verl gewenst zijn willen verlenen eenkomst ten de nog geen sprake HEEZE - Het de R.K. Nederlan bond verzoekt or mede te delen: „Na de oorlog Motorsportbond er onder de renn vredenheid heerst ring aantal wed Zuiden. Deze b aanstonds een g groeide voorspoed zich de motorspo verband te beo heeft deze bond om alle veiligh te treffen, die no< veel mogelijk alli voorkomen. De Zuidelijke later genoemd R treurt het ongevs fert-stadion te zeerste, maar is dit ongeval niet organisatorische Er is gereden het Goffert-stadioi in strijd met de b< K.N.M.V. nooit is kens een medede) stichtingsbestuur fert-stadion. Het stichtingsbe wel van de K.Nh deling, dat. zodra bond daar wedstri niseren. het stad K.N.M.V. „besmet verklaard. In Juli werden baan eveneens koi den gehouden, wa js. dat de getroffi maatregelen voldoe alsnog de vereist« te verlenen. Daaro R.K.N.M.B. het de er in deze laat; waarbii wederom a hgheidsmaatregelen ren. een dergelijk zich heeft voorged Echter ook beti is het, dat de K.t> geval aangrijpt om verwijten te maken gering stappen he men, die ten doel h N.M.B. het organise strijden onmogelij] Hier is sprake va ongeval, dat plaats de renners afgevla dat niet verweten aan de organisatie. De R.K.N.M.B. z betreuren, wanneer de autoriteiten ge

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2