„V.S. streven naar vrede en vrijheid in huidige wereld" Piet van Heusden, triomfant, van kwart- naar halve finale Belgische overwinning in stayersfinale op komst? Grijpt KNMV ongeluk aan om monopolie te krijgen? julden lorpshuis Opzienbarende rede ijk erschool ld •k+bericht^n Rede van Stevenson „Barnum and Baily" naar Europa? Kinderdeportaties in Roemenië Naar wij vernemen Eclatante zege van Dolfke Verschueren HET ONGELUK IN GOFFERT-STADION R.K.N.M.B. verweert zich fel Voortreffelijke achtervolger met grootseklassieke stijl NEDERLANDER IN DE FINALE? Jïoióe J^taa tjei en JloMe /Siaadjes DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952 PAGINA 3 W ACHTING .or het KNMI te van Donderdag- agavond R WIND rwolkt met van- icht in het Noor- land enkele ver tuien. Langs de tanvankelijk nog overigens meest isen Noordwest en koude nacht, maar erdag. zon op 5.47, onder 16.18, onder 22.53. SSORKETEL "PLOFT In de spuitin- fa D. alhier heeft offing voorgedaan, 1 afliep. Een com- e D. zelf had ver voor het eerst in eld. Waarschijnlijk oegepaste atmosfe- ;n verwerken, met de ketel met 'n ge- lit eikaar spatte- eef ongedeerd. aanwezig. De ge- een terrein beschik- gunstig gelegen is >g geen bestemming te kosten van zulk zijn begroot op i langdurige bespre- Raad zich in prin- plan uit. De voor een definitief plan iad machtigde B. en ioen van uitgaven, inden. N TEIL MET MD WATER D, 27 Aug. Het oude kindje van de a in het woonoord Weert is van het :il kokend water ge- ernstige brandwon- nd naar het zieken- racht en daar aan overleden. irlijke Stand RSPEL. Geboren: aria, d. v. Johannes iretha Maria Komen. TELEVISIESCHERM Bii het vacantie- an der televisiemede- AVRO deze zomer bracht, bezichtigde expositie van het entrum in de Kunst- Rüstende Jager waar ent Jaap de Carpen- :eningen en schilde- De idee rijpte in t mogelijk zou ziin elevisie dit werk te Nu zal inderdaad op Augustus om kwart het televisieprogram- rtier aan deze mate- rijd. waarbij tijdens van de schilder en Hans Redeker een ingen en doeken zul- getoond en bespro- iit onderhoud neemt Mr. A. F. Kamp. die trganisatie van het Centrum Bergen ander zal vertellen. K. Kinderuitzending J De collecte R.K. iding heeft ruim 271 bracht. engst collecte CJM De collecte Jorlogsgva venstichting tracht f 170,27, voor- ooi resultaat. ST IN DEIKO-BAD XJWAARD Zondag wordt in het Deiko- in de van Veenweg te aard een zwemfeest lx zal een 40-tal zwem- i.et diploma, voorzeker tsultaat voor deze jon- hg. n eT die middag wed- orden gehouden, o.a. in het water, banden en waterpolowedstrijd zeventallen genaamd: Ïuid-Slavia. Dan zal er tijd worden gehouden vemmen om het kam- van Heerhugowaard. oor deelname kan ge- j het bestuur. Toegang liddag voor iedereen, eren, maar de lidmaat- »n ziin dan niet gel- niet de bedoeling van oestuur om te bedelen, er iemand is die een schikbaar wil stellen, dat gaarne aanvaard ing is bepaald om 2 u. )IJK. - 13.000 kg. n blauwe eigenh. 9.80 ntjes 9.10—9.90; a doré kg. rode kool A 8.70 3—5.90: 8000 kg. gele 1.6011.70: B 69.10; groene kool 7.102.80: witte kool 3.80—9.70: slabonen 3945.20, uien 12.10—13.90; grote 0: 2000 kg. bieten A 4000 kg. peen B 5—7: 8000 st. bloemkool A1 All 8—15.20. 26 Aug. 4000 kg sla- 39—42. B 29—40. 1000 en C gouden Mei 43; heten A 6.20-6.40: B C 4.—; 7500 kg peen ).70; C 8.50—8.90: 1000 nders 8.80. 27 Aug. Spexciebo- 42; snijbonen 218»; .n 1319; stokbonen 46 isla 38; spinazie 17— 812; tomaten 1624: I 2430; IX 1219; 10—1,50. NEW VORK, 27 Aug. (Reuter) In een rede voor de conventie van het Amerikaanse legioen te New York heeft gouverneur Ste venson, de democratische candi- daat voor het presidentschap, Woensdag verklaard, dat de Ver enigde Staten zich met andere landen hebben verbonden uit zelfverdediging en dat de gehele vrije wereld weet, dat de V.S. er niet naar streven, over enige andere natie te heersen. „Het is iets nieuws", zo zeide Stevenson, „dat de meeste trotse volkeren ter wereld niet alleen het leiderschap der V.S. in de gemeenschappelijke defensie-in spanning hebben aanvaard, maar ook onze troepen en bases op hun grondgebied hebben toegelaten. Spreker voegde hier echter aan toe, dat nog niet alles in orde is. Hij noemde in dit verband het vraagstuk van de bescherming der steden tegen eventuele lucht aanvallen en andere defensiepro blemen. Over generaal Eisenho wer zeide Stevenson: „Het feit, dat een groot generaal en ik con currerende candidaten voor het presidentschap zijn, zal niet mijn warme eerbied voor zijn militaire prestaties doen verminderen. Deze eerbied zal mij er echter APELDOORN, 27 Aug. Het bekende Amerikaanse circus Bar. num and Baily het grootste en waarschijnlijk oudste circus ter wereld zal in het komende jaar misschien een tournée door Europa maken. De presi dent-directeur van het circus de heer John Ringling North,' is thans in Hamburg, waar hij in verband met deze plannen be sprekingen voert. Vandaag zal hij in ons land arriveren en o.m. Donderdagavond een voorstelling bijwonen van het circus Mikker.ie dat thans in Apeldoorn voorstel lingen geeft. De directie van laatstgenoemd circus werd ge raadpleegd voor de voorbereiding van deze evt. Europese tournée van haar New Yorkse collega's. Hoewel de heer Frans Mikkenie de tijd van voorbereiding wel wat kort vond, verklaarde hij des gewenst zijn medewerking te willen verlenen. Van een over eenkomst ten deze vis evenwel nog geen sprake. niet van weerhouden, ieder fat soenlijk middel aan te grijpen om hem in November te verslaan". „De Verenigde Staten vertegen woordigen een zeer grote macht in de wereld van vandaag en macht brengt verantwoordelijk heid met zich mee", zo vervolgde Stevenson, die „het bevorderen van vrijheid, rechtvaardigheid en vrede in de wereld" als doel van de macht der V.S. zag. Hij waar schuwde de Amerikanen voor mensen, die onder het mom van patriotisme verdeeldheid trachten te zaaien. Ook waarschuwde hij tegen een te ver doorgevoerd anti-communisme. Uit Roemenië worden groot scheepse deportaties gemeld, waardoor vooral jeugdige perso nen tussen 10 en 16 jaar worden getroffen. Met duizenden tegelijk worden deze kinderen aan hun ouders ontrukt en weggevoerd. Hoewel hun bestemming onbe kend wordt gehouden, neemt men algemeen aan, dat zij naar de Sovjet Unie worden overgebracht om daar verder te worden opge leid. is tot gemeentesecretaris van Haarlem benoemd mr. H. E. Phaff, thans gemeentesecretaris van Delft; is een wetsontwerp ingediend tot naturalisatie o.a. van Wilhel- mine Sophia Eleonora Strassbur ger, artiste en circus-mede-exploi- tante, lid van de bekende circus familie die in 1935 in ons land een toevlucht zocht; ontvingen B. en W. van Rot terdam gisterochtend een dele gatie van de Japanse scheepvaart maatschappij, die een dienst op Nederland heeft geopend; kwam de „Maasdam" van de Holland-Amerika-Lijn gisteren op zijn eerste reis in New York aan. Het schip heeft zich prachtig ge dragen; (Telefonisch van onze verslaggever) PARIJS, Woensdagavond. Arie van Vliet op zijn zeven gemakken, en Jan Derksen, slechts via de nooduitgang der herkansing in de kwartfinale sprint, Hijzelendoorn in de tweede serie der sprinters en een wederom voortreffelijk rijdende van Heusden in de halve finale' achtervolging, dat zijn de Neder landse resultaten op de tweede avond van de wereldbaan- kampioenschappen, met de nadruk op de prachtige race van van Heusden, de grote openbaring van het regenboogtournooi. Het evenement van de dag kwam intussen van de kant van het Belgische stayertje Dolfke Verschueren. Op grandioze wijze en met een vertoon van vakmanschap, dat herinnert aan het voor oorlogse tijdperk der Duitse en Franse grootmeesters achter motoren, zegevierde de vriendelijke Antwerpenaar in een spec taculaire course, die nog jaren zal voortleven in het geheugen van allen, die er vanavond in het Pare des Princes getuige van Negen man traden aan voor de tweede serie, waarvan twee oud wereldkampioenen, de Italiaan Frosio (1946 en 1949) en de Fransman Lesueur (1947 en 1950). Deze laatste startte in tweede positie, maar al na drie kilome ter had hij zijn landgenoot Bou- vard van de leiding verdrongen. De overigen aarzelden even. Zij hadden Dinsdagavond gezien hoe de Duitse veteraan Lohmann, notabene vrijftien jaar geleden drager van de wereld trui, 100 kilometer lang het veld had aan gevoerd, zonder ook maar een maal verontrust te worden. Mocht men Lesueur de kans geven aan het verzoek van de K.N.M.V., die dit ongeluk heeft aangegrepen als een middel om in Nederland het monopolie in handen te krijgen". HEEZE - Het secretariaat van de R.K. Nederlandse Motorsport bond verzoekt ons het volgende mede te delen: „Na de oorlog is de Zuidelijke Motorsportbond ontstaan, omdat er onder de renners alhier onte vredenheid heerste over het ge ring aantal wedstriiden in het Zuiden. Deze bond ontplooide aanstonds een grote activiteit, groeide voorspoedig en beijverde zich de motorsport in katholiek verband te beoefenen. Steeds heeft deze bond zich beiiverd om alle veiligheidsmaatregelen te treffen, die nodig zijn om zo veel mogelijk alle gevaren te voorkomen. De Zuidelijke Motorsportbond, later genoemd R.K.N.M.B., be treurt het ongeval in het Gof- fert-stadion te Nijmegen ten zeerste, maar is van oordeel, dat dit ongeval niet te wijten is aan organisatorische tekorten. Er is gereden op de haan van het Goffert-stadion, welke baan in strijd met de berichten van de K.N.M.V. nooit is afgekeurd, blij kens een mededeling van het stichtingsbestuur van het Gof fert-stadion. Het stichtingsbestuur ontving wel van de K.N.M.V. de mede deling. dat. zodra een andere bond daar wedstrijden zou orga niseren. het stadion door de K.N.M.V. „besmet" zou worden verklaard. In Juli werden op dezelfde baan eveneens kombaanwedstrij- den gehouden, waarbij gebleken is. dat de getroffen veiligheids maatregelen voldoende waren om alsnog de vereiste toestemming te verlenen. Daarom betreurt de R.K.N.M.B. het des te meer. dat er in deze laatste wedstrijd, waarbij wederom alle nodige vei ligheidsmaatregelen getroffen wa ren. een dergelijk groot ongeval zich heeft voorgedaan. Echter ook betreurenswaardig is het, dat de K.N.M.V. dit on geval aangrijpt om de R.K.N.M.B. verwijten te maken en bij de re gering stappen heeft onderno men, die ten doel hebben de R.K. N.M.B. het organiseren van wed strijden onmogelijk te maken. Hier is sprake van een zuiver ongeval, dat plaats vond, nadat de renners afgevlagd waren en dat niet verweten kan worden aan de organisatie. De R.K.N.M.B. zou het zeer betreuren, wanneer de betreffen de autoriteiten gehoor zonden geven hetzelfde spelletje te spe len? Lohmann had zich aanvan kelijk laten dekken door zijn landgenoot Kilian, ook al een knaap uit de oude school. Gin gen Lesueur en Bouvard een zelfde vertoning opvoeren? Verschueren maakte aan deze onzekerheid een einde. Na am per 7 kilometer, dus nog hele maal in het begin, viel hij Bou vard aan. De Fransman weerde zich wat hij kon, doch de Belg drong hem onweerstaanbaar voorbij. Nu even Lesueur opja gen. De leider sloeg echter deze aanval af en Verschueren liet zich iets terugvallen, om achter Bouvard, de Duitser Schorn, de Oostenrijker Valenta en Frosio heen, een nieuwe beurt af te wachten. Deze kwam eerder dan iemand gedacht had. Na ruim 15 kilometer, met nog 110 ronden voor de boeg, kwam Verschueren opzetten. In een machtige rush sleepte zijn gang maker hem voorbij Frosio, voor bij Valenta, toen ook over Schorn, daarna langs Bouvard en tenslot te onder geweldig enthousiasme van de paar duizend kijkers ook voorbij Lesueur. Deze kon zelfs niet eens achter de motor blijven en zakte terug naar de achtergrond. PUBLIEK BLIJFT THUIS We weten niet hoeveel francs de directie van de Prinsenbaan de organisatie van de baankampioenschap- pen heeft gekost, maar dat het geval een strop dreigt te worden, is wel zeker. De tribunes, die bij de aan komst van Bordeaux-Parijs en bij de finish van de Tour de France afgeladen vol plegen te zijn, bevatten zo wel Woensdag- als Dinsdag avond slechts een paar dui zend kijkers. De eerste dag meenden we dat de geringe belangstelling te wijten was aan de atletiekwedstrijden in het naastgelegen stadion, waar Gaston Reiff 'n nieuw wereldrecord vestigde, maar Woensdag was de belang stelling al even miniem Blijkbaar zijn de Parijze- naars er van overtuigd, dat hun eigen vertegenwoordi gers er toch niet veel van terecht brengen. Intussen wel een verschil met de Vigorellibaan in 1951, die avond aan kocht was. avond uitver- En Verschueren bleef onver moeid doorbombarderen. Spelen derwijs haalde hij zijn landge noot Goethals in, ging daarna Valenta verjagen, maakte een einde aan alle hoop, die Frosio en Bakker nog koesterden en verdedigde zich intussen reeds tegen de Zwitser Besson, de eni ge, die nog bij machte was, een aanval op de Belg te onderne men. Waar Verschueren de kracht vandaan haalde, om ook de scherpste aanvallen Van Besson af te slaan, begreep niemand. Misschien snapten dat alleen de Belgen, die weten met hoeveel zorg de Antwerpenaar zich op dit kampioenschap heeft voorbe reid: misschien ook Van Est, die samen met Dolfke Verschueren twee weken geleden in een Bel gische wegwedstrijd heeft laten zien, hoe men zich op het re genboogtournooi voorbereidt. Verschueren won als een waar wereldkampioen, fietste alsof hij even een boodschap een paar huizen verder had gedaan, langs de tribune, om zijn vrouw goe dendag te zeggen en stond een paar minuten later lachend met zijn vrienden te praten. Er zullen Zondag heel gekke dingen moeten gebeuren, wil de stayerfinale geen Belgische over winning opleveren. PARIJS, Woensdagnacht. Piet van Heusden zijn naam prijkte vandaag op de voorpagina's der Parijse bladen is vanavond met grote stappen naar de halve finale gemarcheerd. Onverstoorbaar, geen seconde uit zijn cadans gebracht, en in een even voortreffelijke stijl als die der achtervolgers van de vermaarde Italiaanse school draaide hij zijn 4 kilometer. De Deen Andersen, een knaap die er een soort rijst-met-krenten- methode op na houdt, om de vijf trappen een duwtjes kreeg niet eens gelegenheid, om in de eerste ronden iets voor te komen. Elke pedaalslag van de Amsterdammer bracht nieuwe winst. Na drie ronden 25 meter, na vier reeds 40 meter, na vijf ronden een kwart baan. Het mengseltje van Andersen verloor toen helemaal zijn kracht, terwijl van Heusden zijn degelijke hoge tempo niet in het minst behoefde te verhogen. In de prachtige tijd van 5 mi nuten 9.8 sec. voltooide de Ne derlander zijn werkstuk. Ander sen had ruim een kwart minuut meer nodig. In de halve finale, voor Don derdagavond op het programma geplaatst, gaat Van Heusden het opnemen tegen de Engelsman Newton, die in 5 min. 11,4 sec. met Andrieux (Frankrijk) afre kende. De andere halve finale gaat tussen de Italianen, wereld kampioen De Rossi en Campana, die zijn meerderheid over de Brit Bentley voldoende had be wezen. De Italiaanse sectie in het UCI-bestuur zal misschien wel weer protesteren, omdat een van hun landgenoten de andere moet uitschakelen. In Milaan hadden zij met hun reclames succes, maar vermoedelijk wenst Parijs geen reprise van deze affaire. Onze verwachting is dan ook dat De Rossi een einde zal ma ken aan Campana's aanspraken op de titel, en dat de andere halve finale een overwinning voor Van Heusden op Newton zal opleveren. Een Nederlander dus waarschijnlijk in de finale. Al zou dit geen oranje-overwin ning worden, het succes is er niet minder om, want sinds het instellen van het amateurs-ach- tervolgings-kampioenschap heeft tot nu toe nooit een landgenoot het ook maar tot de beste acht gebracht. Hijzelendoorn bij de beste acht amateurs De tien series sprint voor ama teurs waren zonder ook maar een enkele verrassing. Er werd geen enkele reputatie neergehaald. Het rijtje van de winnaars spreekt voor zich: Sacchi de wereldkam pioen van 1951, Mockridge, Mo- rettini, Cox, Beyney, Hijzelen doorn, De Bakker, Potzernheim, Peacock en Lemoigne. Hijzelendoorn reed zeer tac tisch'. Hij liet de Canadees Dick inson rustig de sprint aantrekken en sprong pas op het moment, dat de Fransman Cruehet in het offensief ging. Dat was bij het ingaan van de laatste bocht en toen ging de Amsterdammer rus tig langs de Fransman, die een kwart wiel achter bleef. De her- kansingsritten bezorgden de Australiër Baker en de Italiaan Pinarello een plaatsje in de kwart finale, waarmee Donder- „IK GA WINNEN" Donderdagavond wordt de finale achtervolging gere den, terwijl we bij de ama teurs rekenen op een felle strijd tussen De Rossi en Van Heusden, ziet het er naar uit, dat Bevilacqua en Patterson de profs zijn, die zullen beschikken over de eerste plaats. De Austra liër, die al een wereldkam pioenschap als achtervolger op zijn naam heeft staan, heeft vandaag gezegd, dat hij een eind zal maken aan de oppermacht van de Ita liaan. „Ik ben in één maand vijf kilogram lichter gewor den en je zult eens zien hoeveel dat scheelt. Boven dien ga ik het ook nog eens tot de sprintfinale bren gen, maar ik geloof niet, dat ik Harris kan onttro nen." Wij geloven het ook niet. Maar dat Tonio Bevi lacqua Donderdagavond zijn handen vol zal hebben aan de Australiër, reken maar! dagavond het regenboogprogram ma wordt voortgezet. Jan Derksen had het in zijn serie weer eens aan de stok met de Fransman Senfftleben. De Duitser Voggenreiter kwam er weinig aan te pas, hoewel hij voor de voorlaatste bocht een sprong van 30 meter had ge maakt. Senfftleben ging deze overbluffen. Diens geweldige de marrage werd door Derksen on voldoende beantwoord en toen de Fransman nog voor de laatste bocht de Duitser bij de kraag greep, lag Derksen al een straat lengte achter tien meter be droeg het verschil op de finish. Gelukkig maakte de Amster dammer in de herkansing een betere beurt. Het was de laatste rit van de avond en tot drie maal toe moest gestart worden, omdat de eerste keer Derksen's pedaalriempje brak, omdat ver volgens de Oostenrijker Zupanac volgens de regels der kunst uit de bocht tuimelde, zijn achter wiel als een vel papier dubbel vouwde en zijn hagelwit truitje scheurde. Met die fiets kwam het wel in orde en dat truitje wordt ook wel weer gemaakt, maar van de sprintkunst zal Zupanac nog heel wat moeten leren. De herkansing ging tussen hem, de Italiaan Ghella en Derk sen. De Oostenrijker, die blijk baar alleen de opdracht had maar zo hard mogelijk te fietsen, ging als een dolleman te keer,, maar trok daardoor zijn beide tegenstanders keurig mee door de bochten. Hij lag al een meter of tien achter, toen Ghella en Derksen het laatste rechte eind opschoten. Derksen klopte de Italiaan vlot en rangschikte zich daardoor ook voor de kwartfina le, waarvoor Arie van Vliet ge plaatst was door een vlotte overwinning op de Italiaan Inno- centi en de Australiër Sloane. De andere profs voor de kwart eindstrijd zijn de wereldkam pioen Harris, de Australiër Pat terson, de Italiaan Bergomi, de Fransman Senfftleben, de Zwit sers Von Bueren en Plattner, de Luxemburger Gillen, de Belg Gosselin en de Engelsman Bards- ley. HET ONGELUK IN HET GOFFERTSTADION Derde slachtoffer overleden Gistermiddag is in het Cani- siusziekenhuis te Nijmegen het derde slachtoffer van het ongeluk in het Goffertstadion, de 14-jarige Jan Hendriks, aan ziin verwon dingen overleden. De jaarlijkse bijeenkomst van het Amerikaanse Legioen van Oud-Strijders is doorgaans een geschikt klankbord voor belang rijke politieke persoonlijkheden, om hun visie te geven over het wereldgebeuren. Ditmaal werd een boodschap van president Tru man voorgelezen en hielden Ei senhower en Stevenson redevoe ringen. Wat Eisenhower in dit voor hem vertrouwde milieu van oud-soldaten heeft gezegd, mag verreweg beschouwd worden als het meest opzienbarende. Niet zo zeer om de inhoud, maar wel om het feit. dat het „gezegd" werd. „Amerika moet zo sterk zijn, dat het Kremlin door nachtmerries zal worden geplaagd, wanneer het zich de afstraffing realiseert, die Rusland gegeven zal worden wanneer het de vrede schendt" zo merkte de generaal op. En hij voegde daar nog aan toe: „Het Kremlin moet aan het verstand gebracht worden, dat wij nimmer de minste bestendigheid zullen erkennen van Ruslands overheer sing van de tot slavernij gebrach te volkeren in Oost-Europa en Azië. De dag moet komen, dat deze vol keren in de gelegenheid worden gesteld de vrijheid te Van het wereldtoneel ONTHULLING O. neen, wii praten niet meer over de kabi netscrisis. Dat geeft toch niets. Maar wii willen de lezer niet onthouden hoe de Waarheid" iets heeft onthuld, dat een tipje van de sluier op licht. Het Vatieaan zit er achter. Samen met de grootmachten in Washington. En Romme natuurlijk, als een ne derige knecht van de Paus en als een willig werktuig van het Ame rikaanse kapitaal. Als u het niet verder vertelt, zullen wii ook iets ont hullen. Onze vriend Henricus Kemna. de nieuwe ridder van het H. Graf. is in alle stilte, passend bij een graf. naar Rome vertrokken, zogenaamd voor een of andere reportage van het K.N.P. (niet te ver warren met d e K.N.P. van Weiter!) En daar heeft de journalistieke ridderde laatste instruc ties gehaald. En nou zal het wel gauw voor el kaar komen.... Rode „Groene" tiet zwart gevaar De „Waarheid" is ove rigens de enige niet. die zwart gevaar ziet. De .Groene" Amsterdam mer. het rode Amster damse blad. dat de weg voor vader Stalin be reidt. En daar vadertje Stalin nu niet bepaald een vriend van Rome is. en dus ook niet van Romme. is ook het onaf hankelijke Amsterdam se blad op ziin hoede voor het zwarte gevaar. De inderdaad wel wat zielepotige kabinetsfor matie besprekend, stelt het blad vast. dat een R.K. minister van Bui tenlandse Zaken .een accentuering van krach ten betekent, die van buiten af op ons land en bepaalde binnenland se krachtverhoudingen inwerken". ..De aanwe zigheid van katholieke ministers van Buiten landse Zaken in West- Duitsland. Frankrijk, Italië. België en Luxem burg (waar hebben wii dat eerder gelezen???) kan dit risico alleen maar verduidelijken". - De „Groene". verlicht door het licht uit het Oosten, zal waakzaam bliiven en ons waar schuwen tegen 't zwarte gevaar. Maar zolang de rode dreiging zo actueel is. zullen wii de wii ze vermaning van de ..Groene" maar blauw- blauw laten Amerikaanse tanks en Mozart Het Amerikaanse le ger in Oostenrijk, dat ziin hoofdkwartier in Mozart's geboorteplaats Salzburg heeft, dreigt in conflict te komen met de bestuurderen van die stad. De Amerikanen ziin van plan aan de rand van de stad een oefenterrein voor tanks aan te leggen, tot grote ergernis van de Salz- burgers. die menen, dat Amerikaanse tanks on verenigbaar ziin met Mozart's muzikale schep pingen. De Oostenrij kers vrezen, dat de Salz- burger Festspiele en daarmee het gehele Oos tenrijkse toeristenver keer ernsti? zullen wor den gehinderd door de aanwezigheid van tiental len Amerikaanse tanks. De Amerikanen an derzijds stellen zich op het standpunt dat Salz burg als muziekstad al lang dood zou ziin. als in 1945 de Russen was toegestaan enkele kilo meters verder naar het Westen op te rukken. De Salzburgers moeten dankbaar ziin, dat er Amerikaanse tanks in 't land ziin. zo vinden de Amerikanen. President Truman loopt ook nog het risico in het conflict tussen leger en muziekliefhebbers be trokken te worden. Hii is namelijk ereburger van Mozart's geboorte plaats en de Salzburgers willen hem nu vragen het leger van plan te doen veranderen. Roofdierenrace Een inboorling uit Z.- Afrika heeft het volgen de spannende verhaal EEN VAN DE GROTE FOUTEN van de huidige samenleving is het nationalisme, dat is de overspannen liefde voor het eigen land, waaraan alles ondergeschikt gemaakt wordt. Wij weten er ten aanzien van de Europese eenheid van mee te praten. In het Oostenrijkse Westerwald is de jeugd van 14 landen bijeen geweest, om verschillende internationale vraag stukken te bespreken en daartoe behoorde ook een proces-als- spel, een groot proces, waar het nationalisme gedagvaard was, met Europa als eiser. De uitspraak uit dit „proces" is ons nog niet bekend, maar het is toch verheugend, dat juist de jeugd ernstig op zoek gaat naar de grondoorzaken van de zwarigheden, welke de wereld op het ogenblik doormaakt. Er zijn meer bewijzen van. En dan gaat het toch de goede kant op. Want van de jeugd moet het komen! verteld aan de „tam tam". Er was een ree bok 'in het woud. be speurd door een leeuw en een luipaard. De bok liep rustig te grazen. Leeuw en luipaard er achteraan, in één rechte Hin. Het luipaard had 'n kleine voorsprong bii de derde boom. (Als het iager-latiin is. kunnen wii het niet helpen, dan liegen wii „in-commis- sie" met de inboorling). Hii was dus zeker geen lui paard, maar hii kwam niettemin een se conde te laat. Met ver vaarlijk gegrom had de leeuw zich reeds op het vredige ree geworpen en ziin tanden in de malse bout gezet. Toen slingerde het luipaard zich in de nek van de leeuw en hii maakte met één beet ziin rivaal- aan-de-dis af. Daarna zette hii zich aan het ontbiit van de gedode koning.... (Nader be richt: de inboorling kwam met de schrik vrij). Olijftak Eens is het gebeurd, lat een duif. die de meest-klassieke vredes duif ter wereld was. een olijftak in de bek had. De duif is sindsdien veel misbruikt voor z.g. vre- vredesdoeleinvden. Nu schijnt dat ook de oliif- tak in discrediet komt. Men zal gelezen hebben dat Paul Henri Spaak een geestelijke olijftak aangeboden heeft aan de C.V.P.-regering in België. Spaak is er een beetie uit en hii staat wel wat eenzaam in de oolitiek-sociale verhou dingen in België. Hii wil nu graag wat meer weten van achter de schermen en daarom heeft hii aan de rege ring gevraagd, hem zo nu en dan over enkele belangrijke internationa le dingen in te lichten. Hii heeft graag 'n beetje ..background", zoals dat heet dat wil zeggen, dat men kans krijgt, de ach tergrond van bepaalde zaken te kunnen bekij ken. Maar.... het schiint dat de partii van Spaak helemaal niet zo vreed zaam is en de Belgische Soc. Partii gaat danook door met haar onder mijnende politiek tegen de legerdienst e.d. Dus heeft de regering wiise- lnk gezegd, dat zii de olriftak van P-H S. niet kan aannemen. Want. wat staat er achter hem? Gelukertud. dat Spaak m het rode blad „Le Peuple" ziin aanbod deed. vermeldde dit blad een motie van het rode vakverbond, waarin de arbeiders verder wer den opgehitst tegen de legerdienst. Dat neemt de C.V.P.-regering na tuurlijk niet. De rege ring weet heel eoed. dat Spaak aardig bezig is geweest en nog is. om ziin prestige in het bui tenland te verspelen. Zo heeft de rode actie te gen de legerdienst in Amerika veel kwaad bloed gezet. Spaak hield eens schone redevoerin gen in de Verenigde Staten, maar nu zegt men: houdt ie mond daar maar over en maak de zaak in België liever niet kapot. Spaak zal wat anders moeten ver zinnen. dan een oliif- tak Rusland bezorgd Er ziin berichten ge weest over Amerikaan se militairen, die lieden in het Oosten des lands verlokken met schone aanbiedingen over hui zen die ze willen hu ren. Als de mensen er in vliegen, gaan de Amerikanen later naar de huurcommissie. om te klagen over de hoge huur. Er zal wellicht in een enkel geval wel eens zo iets gebeurd ziin. maar er ziin offi ciële verklaringen ge weest. waaruit bliikt. dat de Amerikanen in het algemeen hun ver plichtingen als goede nannen nakomen. De Nederlandse lieden ko nen er in het algemeen ninder goed-af. want zii loen dingen die zii liet mogen doen. In elk zeval is het niet zo. als ie Russische pers. met name de „Rode Vloot" weet te vertellen, die uit de berichten over dergelijke gebeurtenis sen het bekende veniin zuigt. Onze Moscovieti- sche vrienden maken zich bezorgd over Ne derland. „dat kleine land. dat overstroomd wordt door Amerikaanse militairen met verlof". En dan heet het. dat de Amerikanen een bees tenstal van ons land maken en er demorali satie enz. achter laten. De Amerikaanse militai ren vermaken zich in Nederland op de manier van gangsters, heet het verder. De zorg van de Russische krantenschrii- vers over ons land is roerend Goed zaad In Lincoln, in de staat Illinois, is bii mevrouw Houser een.... boompje uit de schoorsteen ge groeid uit een zaadje, dat een vogel had laten vallen. longen klopte de politie Uit Siiracuse. in dit geval gelegen in de staat New York. zou de poli tie een nieuw electro- nisch apparaat in ge bruik nemen, om auto mobilisten te betrappen op te hard rijden. Het bleek echter, dat alle auto's met een matig gangetje voorbij reden. Bii onderzoek ontdekte de politie twee jonge tjes. die de goocheme oorzaak waren van het geval. Zii werkten zon der electronisch appa raat. Op een kartonnen bord hadden ze met gro te letters geschilderd: pas op. politie om de hoek. en zo werden de automobilisten gewaar schuwd! kunnen hernemen en zu dienen onder het toeziend oog van de wereld hun eigen weg in de toe komst te kiezen". Er moet nog een politicus in de V.S. gevonden worden, die zo concreet en op de man af het voor de gemartelde volkeren achter het ijzeren gor dijn heeft opgenomen. Het is een woord, wat niet alleen getuigt van moed, maar ook van mede leven met hen, die dreigen ten onder te gaan in de duistere nacht van vervolging en terreur. De volkeren van het Westen zijn zo langzamerhand gewend geraakt aan de huidige grenzen van het ijzeren gordijn, dat ze alleen er nog slechts rekening mee houden dat het niet verder naar het Westen wordt verplaatst. In de grond van de zaak, hoe begrijpe-; liik overigens, is het een vrn egoïstische gedachtengang. Nu be denke men, dat Eisenhower met ziin uitlating één van de meest moeiliike problemen heeft aange raakt. Men kan zelfs de vraag opwerpen, of de Sovjet-expansie in de historie had plaats gevon den, wanneer de legers onder Eisenhower destijds in West- Europa verder waren opgetrok ken! De geschiedenis kan nu een maal niet terug gezet worden en thans heeft men met de realiteit te maken. Hetzelfde geldt immers ook voor Azië. Eisenhower heeft eerder van deze opvattingen blijk gegeven. In een radiorede, die hij eind Juni hield legde hij er reeds de nadruk op, dat de V.S. zich niet moeten bepalen tot een politiek, die slechts het in toom houden van Moskou beoogt. „Wij kunnen niet onverschillig zijn voor het lot van de volkeren die zuchten onder de Russische tyrannie", was zijn commentaar. Nu is het on juist uit de woorden van Eisen hower de conclusie te trekken, dat hij een voorstander is van een preventieve oorlog. Geenszins! Veeleer gaat hii van de gedachte uit, de V.S. en in het bijzonder de V.N. zo sterk mogelijk te ma ken. Het scheppen van een krach tige eendracht in de vrije landen wil hii als een methode zien om in de toekomst de Russen aan het verstand te brengen, dat ook zij zich een vermindering van de bewapening moeten getroosten. Een geheel andere kwestie is, of Eisenhower in politiek op zicht, hii staat temidden van de strijd om het presidentschap er verstandig aan heeft gedaan deze uitlatingen te bezigen. Hij kan zich momenteel, zonder de verantwoordelijkheid van het bui tenlands beleid van de V.S. te dragen, waarvan hij als eventuele president toch een stuk kriigt mee te torsen, zich vrijer uitspreken. En met „onverstandig" bedoelen wii dan de mogelijkheid, dat de rede zijn candidatuur kan scha den. Wat inderdaad jammer zou zijn. Ongeveer gelijkluidend is een uiteenzetting van Foster Dulles. Ook hij acht het „immo reel" de door de Russen onder de voet gelopen volkeren „in de steek te laten". Maar roert tege lijkertijd een ander punt aan. Hii ziet als het enige alternatief het communisme een halt toe te roe pen, een nieuwe wereldoorlog! Volgens Dulles zien de Russen de weg naar de overwinning via Azië. Zolang de V.S. de niet- blanke volkeren als tweede rangs beschouwen en zich uitsluitend bezig houden met West-Europa, zal Amerika op de één of andere dag het onderspit moeten delven als een gevolg van de Russische omsingelings politiek. Eisenhower heeft zich ook in die richting uit gelaten toen hii sprak over de „kwetsbare gebieden in Azië", die van belang zijn voor de Ameri kaanse economie". Het oude meningsverschil tus sen de Amerikaanse politici over de sedert 1945 gevoerde poliitiek in Azië leeft dus blijkbaar nog steeds cp de achtergrond. A

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3