Nieuw Eindelijk licht in kabinetsformatie Poolse en Oost-Duitse schepen uit Deense haven verwijderd Aanwijzing van een formateur kan heden worden verwacht Tractor-bestuurder beide benen afgereden VLIEGTUIGBOUWPLAN van 400 millioen dollar VANDAAG vertrekken - GISTEREN aankomen! ADEMA 197 (op tegels) voor Braziliaans minister DAGBLAD VOOR ALKMAAR v veilig. (Vondel Ik kom gisteren even bij je!" Voor West-Europese fabrieken Opvallende belangstelling nu Mainbrace nadert EN OMGEVING NHD Samenstelling vermoedelijk: 6 KVP, 5 PvdA2 AR, 2CH enl partijloos Grot-expeditie daalt af Op onbewaakte overweg bij Cornjum Jongste Sovjet-nota in Bonn besproken Onenigheid tussen Maher en Naguib? Geen Britten binnen Indonesische grens? En democratisch dat Egypte is Zweden bouwt nieuwe oorlogsvloot Politieke storm in België Met meer dan 1770 km per uur Een voorbeeld, dat ons beschaamt Opnieuw vrijwilligers naar Korea Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0' p«r maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank- Nederl. Credietbank. No ordhollands Daqblad HET EB!T VAN HEDEN Pag. 1 Vrijdag 29 Augustus 1952 48e Jaargang No. 12564 Kantoren: HOORN, Draafsïngel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 DEN HAAG, 28 Augustus 1952. De kansen op de vorming van een vier partijen-kabinet zijn gisteren weer gestegen, 's Avonds om kwart na elf begaf prof. Romme zich naar het departement van ,,Oorlog" om daar aan ir. Staf het schriftelijk antwoord te overhandigen van de K.V.P.- fractie op een nieuw voorstel, dat tevoren onderwerp van besprekingen had uitgemaakt in een vergadering van die fractie. Deze vergadering duurde van acht tot ruim tien uur en daarna werd het bovengenoemde antwoord opgesteld. Ir. Staf deelde ons na het bezoek van prof. Romme mede, dat de voorzitter van de K.V.P.-fractie hem gezegd had ,,enig licht te zien". Ir. Staf zal heden nog enkele personen ontvangen en hoopt dan zijn tweede rapport aan H. M. de Koningin te kunnen uitbren gen. Hieruit blijkt, dat ir. Staf dus nog altijd de opdracht heeft, die hem de vorige week werd gegeven. Ook 's morgens was hiervoor al een aanwijzing in een bespreking, die op het ka binet van de ministerpresident werd gehouden, die op het kabi net van de ministerpresident werd gehouden. De eerste bezoe ker bij dr. Drees was prof. Beel en even later nam ir. Staf even eens aan het onderhoud deel. En omstreeks het middaguur had ir. Staf ook al een onder houd met prof. Romme gehad. Er wordt nu gedokterd aan een aannemelijk plan, waaruit de K.V.P. met minder kleerscheu ren te voorschijn komt. Als wij het goed begrijpen, zal er nu, naast mr. Beijen, als tweede minister van Buitenlandse Za ken een K.V.P.-er optreden. Daar de K.V.P. het niet voldoende vond, dat zij als compensatie voor het verlies van Economische Zaken nu in laatste instantie We deropbouw en Volkshuisvesting kreeg, terwijl de P.v.d.A. Justi tie zou bezetten, schijnt de P.v.d.A. nu toch tot verdere te gemoetkoming bereid: er komt toch een splitsing van Sociale Zaken, door de oprichting van een apart ministerie van Maat schappelijke Zorg, al zal dit dan niet gebeuren volgens de volle dige opzet van prof. Beel, die behalve deze Maatschappelijke Zorg, ook Volksgezondheid apart had willen houden van het eigenlijke departement van So ciale Zaken. Nu men in politieke kringen hier en daar vrij optimistisch is, en verwacht kan worden, dat in de loop van de dag de opdracht tot kabinetsformatie definitief zal worden gegeven, hetzij aan dr. Drees dan wel aan dr. Drees en prof. Beel samen, is het niet onaannemelijk, te verwachten, dat het nieuwe kabinet er, in het week-einde, of a.s. Maandag als volgt ongeveer zal komen uit te zien: Minister-President en Alge mene Zaken: dr. Drees. P.v.d.A. Vice-ministerpresident en Bin nenlandse Zaken: prof. Beel. K.V.P. Buitenlandse Zaken: mr. W. Beijen, partijloos en mr. J. Luns, K.V.P. Onderwijs, K. en W.: prof. F. J. Th. Rutten. K.V.P. Wederopbouw en Volkshuisves ting: vermoedelijk ir. Kraaij- vanger. K.V.P. Maatschappelijke Zorg: hiervoor wordt nog een K.V.P.-man ge zocht. P.B.O. en Bezitsvorming: A. C. de Bruijn. K.V.P. NAPELS. Professor Pietro Parenzan heeft een nieuw testa ment ondertekend en maakt zich thans gereed om met vijftien hel pers af te dalen in de nog nim mer betreden Vesologrotten onder het gebergte van het Salerno schiereiland. Met behulp van touwladders zullen de onderzoekers in de nauwe ingang van de grot af dalen, die ongeveer 42 meter loodrecht naar beneden gaat. Daar zullen kleine vlotten ge maakt worden, waarmee de groep een smal onderaards medr zal oversteken, dat tot ver in het gebergte doordringt. Professor Parenzan verklaarde dat men vlak bij de ingang reeds het geluid kan vernemen van een onderaardse waterval, die zich een heel eind weg moet bevin den. Hij hoopt de waterval te kunnen passeren, om tot nog groter diepten af te kunnen deden. Justitie: wellicht mr. Donker, P.v.d.A. Financiën: J. v. d. Kieft, P.v.d.A. Sociale Zaken: J. Suurhoff, P.v.d.A. Landbouw enz.: S. Mansholt, P.v.d.A. Economische Zaken: prof. Zijl stra, A.R. Verkeer en Waterstaat: J. Algera, A.R. Oorlog en Marine: J. Staf, C.H.U. Overzeese Gebiedsdelen: prof. Kernkamp, C.H.U. Uit de aard van de zaak wordt deze samenstelling onder voorbe houd medegedeeld. Hoofdzaak is, dat men het nu ook van de zijde van de P.v.d.A. met deze opzet eens is, die aan verschillende wensen en bezwaren tegemoet komt. Volgens berichten uit den Haag gaat het nu vooral nog om de keuze van personen voor en kele departementen. Moeilijkhe den, als zich ten aanzien van de bezetting van Buitenlandse Za ken hebben voorgedaan, zijn nu in elk geval niet te verwachten. De gisteravond van acht tot tien gehouden vergadering van de K.V.P.-fractie werd ook gedeel telijk bijgewoond door prof. Beaufort en de heer de Bruijn. Zij was het sluitstuk van drukke besprekingen van Woensdag en Donderdag, toen het weer wat de goede kant opging. Uit het onderhoud dat H. M. de Koningin j.l. Maandag met de heren Drees, Beel en Staf geza menlijk had, moet een nieuwe mogelijkheid voor de vorming van een vier-partijen-kabinet zijn geboren. De heren Drees en Beel hebben daarbij op zich genomen om het aan hun eigen kring voor te leggen. En in dat kader past het bezoek van mr. Donker, de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie aan dr. Drees en dat van prof. Romme, de voorzitter van de K.V.P.-fractie aan dr. Beel op Dinsdag j.l. Van een bespreking binnen de P.v.d.A. is vervolgens weinig gebleken, maar deze zal ongetwijfeld zijn gehouden, al is het zeer goed mogelijk, dat de aard van de nieuwe opzet daar ook geen diepgaand beraad nood zakelijk maakte. Bij de K.V.P. in elk geval wel. Woensdag werd het nieuwe plan besproken in een K.V.P.-kring, bestaande uit de belangrijkste figuren. Het resultaat van deze bespreking zal Donderdagmorgen weer onder de loupe zijn geno men door dr. Drees, prof. Beel en ir. Staf in de conferentie, die zij op het kabinet van de minister president hielden en wellicht ook in het onderhoud dat prof. Romme met ir. Staf omstreeks het mid daguur had. Zo voorbereid kon Donderdagavond het nieuwe voor stel door de K.V.P.-fractie als zo danig besproken worden en dat hierna werd medegedeeld, dat er „enig licht" was gekomen is on getwijfeld een hoopvol geluid bij de aanvang van de tiende week van de kabinetscrisis! Vandaag zal ir. Staf verschil lende personen ontvangen. Daar door wordt nog eens bevestigd, dat de bemiddelende rol van mi nister Staf nog niet is uitgespeeld. Verwacht wordt, dat ir. Staf he den, Vrijda'g, rapport zal uitbren gen aan H. M. de Koningin, die dan een definitieve opdracht zal verstrekken. (Van onze verslaggever) LEEUWARDEN. Op de onbewaakte overweg bij Cornjum is gistermorgen omstreeks half tien een tractor met een drietal lege aanhangwagens, van de Coöp. Grasdrogerij te Giekerk, door een goederentrein gegrepen, waarbij de bestuurder van de tractor onder de trein kwam en hem beide benen werden afgereden. ^#°edXe"tretl!ïLWfiLe„^fi:d Feenstra uit Akkerwoude, onder BERLIJN, BONN, 28 Aug. Zowel de West-Duitse als de Oost-Duitse regering heeft Don derdag de jongste Sovjetnota over Duitsland besproken. Jacob Kaiser, de West-Duitse minister voor zaken geheel Duits land betreffende, verklaarde na afloop van de vergadering tegen- over verslaggevers, dat de door de Sovjet-Unie voorgestelde volg orde van agendapunten voor een viermogendhedenconferentie on aanvaardbaar is. Volgens hem moet de notawisseling worden voortgezet tot over een confe rentie met meer kans van slagen overeenstemming zal zijn bereikt. De Oost-Duitse regering heeft volgens een A.D.N.-bericht ver klaard bereid te zijn vertegen woordigers naar een viermogend hedenconferentie, zoals voorge steld in de jongste Sovjetnota, aan te wijzen. Deze regering juichte het Sovjetvoorstel voor een gezamenlijke commissie van leden van de Oost- en West- Duitse parlementen voor onder zoek naar verkiezingen in geheel Duitsland toe. getrokken door twee locomotie ven, kwam uit de richting Leeu warden, terwijl de tractor met aanhangwagens uit Cornjum kwam. De tractor met aanhang werd ongeveer 100 meter door de locomotief meegesleurd, ten gevolge waarvan de bestuurder van de tractor, de 26-jarige R. DE SCHRIK VAN ZIJN LEVEN De landbouwer N. G. P. van der Bosch uit Kethel kreeg de schrik van zijn le ven, toen zijn paard op hol sloeg, vlak voor een onbe waakte overweg. Het dier schrok van een naderende trein en van der B., die trachtte het tot stilstand te brengen, slaagde hierin niet. Ten einde raad stuurde hij het in de richting van de bij de overweg geplaatste sehrik- hekken. Op het laatste ogen blik nam het paard een sprong en wipte over het hek heen tegen de passerende trein aan. Gelukkig was de wagen achter het hek blijven steken, zodat van der B. on gedeerd bleef. Het paard moest later worden afge maakt. WASHINGTON, 28 Aug. De Verenigde Staten zijn bezig een plan op te stellen om komend jaar voor een waarde van 400 millioen dollar vliegtuigen in Europa te laten bouwen ter versterking van de Navo-luchtstrijdkrachten, zo wordt in een rapport over de Navo-landen van de speciale vertegenwoor diger der V.S. in Europa, William Draper, aan president Truman gezegd. Volgens het rapport, dat door het Witte Huis is gepubliceerd, zullen de gelden voor dit program door de V.S. en de Navo-landen gezamenlijk worden verschaft. De Amerikaanse regering heeft reeds in beginsel toegestemd. Met an dere landen wordt thans onder handeld. Voorts wordt onderhandeld over de productie in Engeland van centuriontanks voor bepaalde Navo-landen, op basis van het „off-shore" aankoopstelsel. Draper geeft vervolgens een overzicht van de militaire orders, DE FISCUS NEEMT PHILADELPHIA. Lammot Dupont, die op 24 Juli gestorven is, zes dagen na de 150ste ver jaardag van de oprichting van zijn grote maatschappij, waarvan hij eens de leider was, heeft be zittingen nagelaten ter waarde van meer dan 75 millioen dollar. Maar de belasting zal hiervan 56.138.200 dollar nemen.... die de V.S. de afgelopen zes maanden in Europese landen hebben geplaatst. Deze orders hadden 'n waarde van 683.800.000 dollar, als volgt over de verschil lende landen verdeeld. Frankrijk 335.500.000 dollar, Italië 129 mil lioen dollar, Engeland 69 millioen dollar, België 46 millioen dollar, Nederland 38 millioen dollar, Griekenland 11 millioen dollar, Denemarken en Noorwegen ieder 6 millioen dollar, Luxemburg 300.000 dollar en niet-NavoIanden 43 millioen dollar. ZESTIC AUTO'S IN ZEE LYNMOUTH, 28 Aug. Kik vorsmannen van de Britse marine hebben vandaag in de zee 60 auto's gevonden, die allen door het water waren weggespoeld tijdens de overstroming in de buurt van Lyn mouth, die twee weken geleden plaats vond. De kikvorsmannen doorzochten de auto's naar eventuele slachtof fers en persoonlijke bezittingen. Nog steeds worden een twaalftal de trein geraakte. Met zeer ernstige verwondingen beide benen werden hem af gereden werd het slachtoffer per ambulance naar het St. Boni- fatius Hospitaal te Leeuwarden overgebracht. Zijn toestand, welke aanvan kelijk niet zonder levensgevaar was, is thans zo, dat hij het er wellicht levend zal afbrengen. Vermeld zij nog dat het uit zicht ter plaatse goed was. Enige jongens, die op de lege wagens meereden, wisten nog tijdig van de wagens af te springen. Tractor en aanhangwagens werden zwaar beschadigd. CAIRO, 28 Aug. Het kabinet van Aly Maher is vandaag bijeen gekomen temidden van „valse" geruchten over onenigheid tussen Maher en generaal Naguib over de beperking van het grondbezit. Een woordvoerder voor Maher vertelde vandaag na de kabinets raad aan de verslaggevers, dat de geruchten over onenigheid „vals en ongegrond zijn". SINGAPORE, 28 Aug. De regering van Sera wak heeft van daag tegengesproken, dat haar militaire patrouilles ooit de Indo nesische grens overgestoken zijn. In een officiële in Singapore uitgegeven Britse verklaring wordt gezegd, dat de veiligheids troepen van Serawak de uitdruk kelijke instructie hebben een halve mijl van de Indonesische grens vandaan te blijven. OP HOGER NIVEAU DJAKARTA. Een woord voerder van het basiscommando heeft Donderdag desgevraagd aan Aneta medegedeeld, dat de kwes tie van de in bescherming geno men Leclerc c.s. thans op hoger niveau gebracht is. PLECHTIGE ONTHULLING ERE-MONUMENT TE HOLLANDIA ln tegenwoordigheid van de gouverneur van Nieuw Guinea, Z.Exc. S. L. J. van Waardenburg, vond op de Algemene Be graafplaats te Hollan- dia de plechtige ont hulling plaats van het ere-monument ter her denking van de ge vallenen van de Twee de Wereldoorlog. KOPENHAGEN, 28 Aug. De Deense marine-autoriteiten hebben een aantal Oost-Duitse en Poolse vaartuigen, die in de haven van Frederikshavn lagen, opdracht gegeven de haven te verlaten, in verband met de op handen zijnde manoeuvres van de Navo-vloot in het Oostzeegebied, waarbij Frederikshavn als een belangrijke basis gebruikt zal worden. Gezegd wordt, dat de Oost- duitse en Poolse vaartuigen grote belangstelling aan de dag leg den voor de voorbereidingen van de grote oefening. Verschillende vissersvaartuigen uit havens achter het IJzeren Gordijn zijn de laatste tijd in de Deense territoriale wateren ge signaleerd. In een geval kwam een vaartuig zelfs vlak onder de Deense kust en seinde naar de kustwacht dat verschillende leden van de bemanning ziek waren geworden. Het schip verzocht om medische bijstand en ging voor anker in de Deense wateren. Toen echter de medische dienst CAIRO, 28 Aug. Als onder deel van de campagne ter „de mocratisering van de kledij" heeft de Egyptische minister van Fi nanciën Donderdag verklaard, dat de ambtenaren van zijn departe ment in het vervolg in hemds mouwen, met open boord en zon der fez op kantoor mogen ver schijnen. De minister van Sociale Zaken is nog democratischer. Hij heeft meegedeeld, dat hij niet zal aar zelen zelf het voorbeeld te geven door een hoed te gaan dragen. aan boord kwam, bleken de le den van de bemanning plotseling allemaal weer genezen te zijn. De Deense autoriteiten hebben terstond het schip opdracht ge geven de Deense wateren te ver laten. Andere Oost-Europese schepen seinden, dat zij machinemoeilijk heden hadden, maar zodra de Deense sleepboten uitvoeren om assistentie te verlenen, gingen zij weer onder stoom. Intussen wordt de operatie Mainbrace in de Deense communistische bladen „de grootste oorlogSprovocatie in de geschiedenis" genoemd. STOCKHOLM. De Zweedse marine is bezig met de uitvoe ring van een uitgebreid opbouw en vernieuwingsprogramma. In de loop van zes jaar zal de ma rine over 63 nieuwe schepen be schikken. Vele der bestaande een heden worden gemoderniseerd. De totale kosten worden op zes honderd millioen Zweedse kro nen geschat. De oorlogsvloot be staat op het ogenblik uit onge veer 140 gevechtseenheden van uiteenlopende typen, van mo derne kruisers en oude vestzak- slagschepen tot de snelle motor torpedoboten toe. OVER GRATIEVERLENING BRUSSEL. Volgens de cor respondent te Brussel van het West-Duitse persbureau DP A zou België voor een nieuwe rege ringscrisis staan. Aanleiding hier voor zou zijn de begenadiging van de „Beul van Breendonck een besluit, dat bij de socialisten, voormalige verzetslieden en per sonen, die in Duitse concentratie-- kampen gezeten hebben, een storm van verontwaardiging heeft verwekt. LONDEN, 28 Aug. De Canberra vloog in één dag in beide richtingen over de At lantische Oceaan. Is de vol gende mijlpaal een vliegtuig, waarmee u vandaag uit Lon den vertrekt en gisteren in New York aankomt? In een vandaag uitgebracht verslag heeft de Britse prof. A. A. Hall, de directeur van het Koninklijke Luchtvaartlabo ratorium te Farnborough, op gemerkt: ,,Wij hebben dit zeer zeker op het oog maar het zou een zeer onverstandig ding zijn". Hiervoor zou het nodig zijn, dat het vliegtuig sneller vliegt dan de omwentelingssnelheid van personen vermist. 's-GRAVENHAGE, 28 Aug. Een tegeltableau met de afbeel ding van de bekendste Nederlandse fokstier (Adema 197), de stamvader van het Nederlandse stamboekvee, is vandaag met het K.L.M.-vliegtuig naar Zuid-Amerika verzonden. Dit tableau, dat Adema 197 voorstelt temidden van een ty- pisch Nederlands landschap, zal door de Nederlandse kolonisten te Castrolanda in de Braziliaanse staat Parana aangeboden worden aan het ministerie van Financiën uit dankbaarheid voor de grote steun, die deze jonge Nederlandse kolonie van Braziliaanse zijde heeft ondervonden. Deze Nederlandse kolome te Castrolanda is thans 30 man groot. In September zullen er 60 man uit Nederland bijkomen. Het ligt in het voornemen, dat er begin 1954 zich 325 man geves tigd zullen hebben. Deze kolonie, die 5000 ha ter beschikking heeft, legt zich uitsluitend toe op de veeteelt. Hiertoe zullen 700 stuks hoogwaardig stamboekvee van Nederland naar Brazilië worden verscheept. 300 stuks vee zijn reeds in Castrolanda aa&sekomen. de aarde, welke op de Britse breedtegraad 1770 Km/uur is. Prof. Hall gaf zijn uiteenzet ting voor de parlementaire con trole-commissie, welke er op let. dat de Britse belastinggelden goed besteed worden. Prof. Hall herinnerde er aan, dat het Cornet-straalvliegtuig voor passagiers reeds 'n snelheid heeft van 500 knopen. „Wij zouden zeker een vlieg tuig kunnen bouwen, dat twee keer zo snel is als de snelheid van het geluid (1062 km/u op zee niveau) maar het zou een kostbare affaire worden," zo deelde hij aan de commissie mee. Aan Hall, die verslag uit bracht over het werk van zijn laboratorium, wejd door een lid van de commissie gevraagd, of er een grens is voor de snelheden van vliegtuigen. „Ja, ik denk dat deze er wel is, antwoordde hij. „Denk niet, dat er een theo retische grens is, maar de mecha nische moeilijkheden worden groter naarmate de snelheid stijgt. Bijv.: u zou het tamelijk warm krijgen en de temperatuur van de huid van het vliegtuig zou stijgen. Dit zou zeer ernstige pro blemen met zich brengen voor de afkoeling van de inzittenden en ter voorkoming van het smel ten van het vliegtuig, maar dit zijn mechanische problemen." Tijdens zijn uiteenzetting merkte de professor nog op, dat Groot-Brittannië een steeds gro ter aantal modelvliegtuigen, voortgestuwd door raketten, bo ven zee uitstuurt. Dit, zo zei hij, is een kostbare geschiedenis daar het model verloren gaat en slechts een beperkt aantal gege vens over de vlucht verkregen wordt. Aardschok in Ni euw-Zeeland AUCKLAND, 28 Aug. In verscheidene plaatsen op Nieuw- Zeeland is vandaag een scherpe aardschok waargenomen, welke feen ernstige schade aangericht eeft. Generaal Dwight D. Eisen hower neemt de ovaties in ontvangst van de menigte bij zijn verschijnen op het spreek gestoelte in Madison Square Garden te New York, waar hij de Conventie van het Ame rikaanse Legioen toesprak. Generaal Eisenhower zei dat naar zijn mening de Ameri kaanse regering „met koude beslistheid" het Kremlin dui delijk moet maken, dat zij nimmer voor altijd Ruslands positie in Oost-Europa en Azië zal erkennen. LAUENBURG, 28 Aug. Pro testantse jeugdleiders uit Oost en West-Duitsland hebben giste ren in een kleine grensstad bij Lauenburg een geheime verga dering gehouden ter bespreking van steun aan de christelijke jeugd achter het ijzeren gordijn. Van de 23 jongelui, die de ver gadering bijwoonden, waren er 13 de nacht tevoren over de zönegrens geslipt, terwijl zii van morgen vroeg reeds naar Oost- Duitsland teruggekeerd zijn. Vernomen werd, dat de jonge lui uit de Sovjetzóne verteld had den, dat onder de vervolgde christenen in Oost-Duitsland de mening veld wint, dat het Westen hen vergeet. ZEVEN VOOR TWEEDE MAAL ROTTERDAM Gisteren is een aanvullingsdetachement be stemd voor het Nederlands Deta chement Verenigde Naties uit Rotterdam naar Korea vertrok ken, te weten vier officieren, drie onderofficieren en 95 korporaals en manschappen onder leiding van eerste luitenant E. Rowé uit Rotterdam. Onder de militairen was een zevental, dat voor de tweede maal naar Korea gaat. Verder bevindt zich ander de vertrekkenden Le- gerpredikant Kapitein J. van Wil ligen van der Veen, die in Japan gestationneerd met de geestelijke verzorging van verlofgangers ea zieken zal worden belast.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1