Horst Wessel-lied klonk Taakverdeling in het nieuwe kabinet weer aar i de Rijn Verkiezingscampagne in de V.S. begonnen DAGBLAD VOOR ALKMAAR v veilig. (Vondel) We hebben weer een kabinet EN OMGEVING De nieuwe staatssecretarissen; P.B.O. wel een departement en toch weer niet? Het nieuwe kabinet in de Staatscourant Opa MacFadden geeft het niet op Heinkel wil Britse straaljagers bouwen Valt schade van atoombom mee? Engeland wil bezuinigen op NAVO-plannen Weer grote aanval in Noord-Korea Gesneuveld in Korea .I*-' Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritseyoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39. teL 459 K 2240 Nieuw Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Dacrhlad HET EEtT Pag, 1 Dinsdag 2 September 1952 4 48e jaargang No. 12567 hebben tijdens zijn reis van twee dagen, waarbij de trein op ver schillende stations zou stilhou den. Truman sprak vanavond in de arena van Milwaukee. Alle 13000 plaatsen waren tegen een dollar per stuk verkocht. Onderweg naar Milwaukee hield Truman te Pittsburg een toespraak voor 3000 mensen. HET NIEUWE KABINET: Bovenste rij van links naar rechts: dr. W. Drees, minister-president en minister van Algemene Zaken; prof. mr. L. J. M. Beel, vice-minister-president en minister van Maatschappelijke Zorg; mr. J. W. Beijen en mr. J. M. A. Luns, ministers van Buitenlandse Zaken; mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat. Tweede rij van links naar rechts: prof. dr. J. Zijlstra, minister van Economische Zaken; I. G. Suurhoff, minister van Sociale Zaken; mr. L. A. Donker, minister van Justitie; S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening; J. van de Kieft, minister van Financiën. Derde- rij van links naar rechts: mr. Th. J. Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; ir. H. S. J. Witte, minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting; A. C. de Bruyn, minister van P.B.O. e>n Bezitsspreiding; prof. mr. dr. W. J. A. Kerhkamp, minister van Overzeese Rijksdelen; ir. C. Staf, minister van Oorlog en Marine. DEN HAAG, 1 September De kabinetsformateur Dr Drees heeft medegedeeld, dat de samenstelling van het nieuwe kabinet in het desbetreffende Koninklijk besluit overeenkomt met de berichten, welke daarover de laatste dagen verschenen zijn. Er komt in dat besluit geen naam van een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken voor. Deze post zal dus voorlopig worden waargenomen door prof. BeeL Er wordt in de kring van de K.V.P. nog gezocht naar een man voor dit ambt Wij ver namen, dat contact gezocht zou zijn met Mr Houben, de Com missaris van de Konïngi/, in Limburg, die echter móet hebben bedankt. Verder overleg is nog gaande met andere figuren. Het nieuwe departement, dat onder beheer van prof. Beel komt te staan, heet ministerie van Maatschappelijk Werk. Zoals~ medegedeeld, komt er in de persoon van de heer A. C. de Bruijn een minister voor de P. B. O. Dit betekent, dat deze mi nister belast zal zijn met de za ken betreffende de P.B.O. en andere, doch het betekent niet, dat er een departement voor de P.B.O. is ingesteld.... Wie in de Raad voor Econo mische Aangelegenheden uit de Ministerraad zullen zitting heb ben, is een zaak, die in 't nieuwe kabinet besproken zal worden. Wat de kwestie der begroting aangaat, deelde dr. Drees mede, dat deze niet anders kan worden ingediend dan in de vorm, waar in ze is voorbereid door het oude kabinet Bij nota van wijziging kan het nieuwe kabinet van an dere gedachten doen blijken. Het ligt niet in het voornemen van het nieuwe kabinet een rege ringsverklaring af te leggen; uit de troonrede zullen de inzichten van het kabinet blijken. Het regeringsprogram, zoals de heer Drees het destijds opstelde, zal, naar hij mededeelde, voor bet nieuwe kabinet gelden. Wat de taakverdeling van de ministers Beijen en Luns aangaat, deelde dr. Drees mede, dat de zaken zoveel mogelijk gezamen lijk worden behandeld. Men heeft een functionele taakverdeling op het oog. De heer Beijen, die de ambtswoning aan Plein 1813 zal gaan bewonen, wordt minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns in zekere zin minister zon der portefeuille, maar beoogd wordt een gezamenlijke verant woordelijkheid voor het buiten landse beleid. De bedoeling is, dat Dinsdag om 10 uur de beëdiging van de nieuwe ministers en van dg staatssecretarissen zal geschie den. Dan zal des middags de eerste vergadering van het nieu we kabinet worden gehouden. Dr. Drees deelde ten aanzien van de staatssecretarissen mede, dat de heer Götzen geen staats secretaris blijft. Het departement van Minuor wordt nog even door prof. Kernkamp overgenomen. Bepaalde zaken van dit departe ment zullen naar andere departe menten gaan. Deze reorganisatie kan zich rustiger voltrekken, als de minister eenmaal zit. De Indo nesische aangelegenheden zullen van het departement verdwijnen. Ook de heer Blom blijft niet als staatssecretaris van buitenlandse zaken. De bedoeling is, dat hij een nieuwe functie krijgt, waar hij op dit gebied kan werkzaam blijven. Aan het departement van On derwijs, Kunsten en Weten schappen komt weder een staats secretaris, doch er is nog geen naam in overweging. De staatssecretarissen Kranen burg en Moorman blijven aan. De taak van de heer Moorman zal beperkt blijven tot marine, de heer Kranenburg, wiens taak thans meer beperkt was tot ma terieel, zal meer de staatssecre taris voor oorlog worden. Er komt geen staatssecrètaris voor de luchtmacht. Voorts zullen de heren van Rhijn en Muntendam als staats secretarissen aan Sociale Zaken en Volksgezondheid blijven. Voor wat het departement van Economische Zaken betreft, wordt gedacht aan een staats secretaris voor de middenstand, een naam is echter nog niet be kend. Het nieuwe departement van Maatschappelijk Werk zal van Binnenlandse Zaken overnemen de zaken betreffende de Armen wet; voorts komt voor zijn reke ning de zorg voor gerepatrieer den uit Indonesië, de zorg voor Ambonezen e.d. en ook de be moeiing met Nederlanders in In donesië. die zorg behoeven. Van het departement van So ciale Zaken zal de sociale bij- HET KONINKLIJK BESLUIT inzake het ontslag van de aftre dende ministers en de benoeming van de nieuwe ministers en staatssecretarissen is Maandag in de namiddag verschenen. Daaruit blijkt, dat geen ontslag is ver leend aan de ministers Drees, Beel, Staf en Mansholt, en even min aan de staatssecretarissen Kranenburg, Moorman, van Rhijn en Muntendam, die allen aanblij ven. Voorts vermeldt het Kon. Be sluit, dat prof. dr. Beel, minis ter van Binnenlandse Zaken,' als hoedanig hij dus voorlopig aanblijft, belast is met het be heer van het departement van Maatschappelijk Werk. Ook blijkt nu, dat mr. Luns inderdaad tóch benoemd is tot minister zonder portefeuille op het departement van Buitenlandse Zaken. De hr. De Bruijn is benoemd tot „mi nister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie". Prof. Kern kamp tot minister voor Unieza ken en Overzeese Rijksdelen. Een en ander met ingang van 2 Sep tember. Vice-admiraal Moorman blijft alleen Staatssecretaris van Marine. stand niet naar het nieuwe de partement overgaan. Alles wat de werklozenzorg aangaat, blijft bij sociale zaken. De zaken van de D.U.W. gaan over naar Sociale Zaken, thans behoren deze onder het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting. De hulp voor kleine zelfstandigen, blindenzorg en gezinszorg gaan naar het nieuwe departement over, daar worden ook de op- bouworganen der provincies on dergebracht. NU OOK VLIEGENDE TENNISBALLEN TOKIO, 1 Sept. In Kyoto (Midden-Japan) hebben Maan dagmorgen vroeg vier brand weermannen onafhankelijk van elkaar een „vliegende tennisbal" waargenomen, die een blauwach- tig-witte gloed afstraalde en zich met een „ontzettende" snelheid voortbewoog. Zij hebben de po litie van hun waarnemingen op de hoogte gesteld. BONN, 1 Sept. Rivierpolitie is gisteren aan boord gegaan van een Rijnschip, waarvan de pas sagiers bij het passeren van het Federale Parlementsgebouw het Horst-Wessel-lied zongen en de Hitlergroet brachten. PARIJS, 1 Sept. De Amerikaan Bernard Mac Fadden, die Zaterdag ter viering van zijn 84ste ver jaardag met een valscherm boven de Seine uit een vliegtuig sprong, is bereid ook boven de Wolga een parachutesprong te wagen, als hij daartoe door maar schalk Stalin wordt uitge nodigd. Hij hoopt daardoor te kun nen bijdragen aan een be tere verstandhouding tussen de volkeren en aan verste viging van de vrede „Opa MacFadden" vierde zijn 82e en 83e verjaardag door uit een vliegtuig resp. in de Potomac en de Hud- sonrivier te springen. LONDEN, 1 Sept. De be kende Duitse vliegtuigbouwer Ernst Heinkel bevindt zich op 't ogenblik in Londen. Naar ver luidt is hij naar Engeland geko men met het voorstel om in zijn fabrieken in West-Duitsland pas sagiersvliegtuigen met straalaan drijving van het type „Cornet" en straaljagers te bouwen. De oorspronkelijke Heinkel-fa- briek, waar 50.000 arbeiders werkten, bevindt zich in handen van de Russen. Ernst Heinkel heeft echter te Stuttgart een nieuw bedrijf opgericht, dat vol gens welingelichte kringen te Londen, met moderner machine rieën is uitgerust dan dat, waar over de Britse vliegtuigindustrie beschikt. SHEFFIELD, 1 Sept. De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft Maandag verklaard, dat de s-hade, die een atoombom kan aanrichten, soms „fantastisch overdreven" wordt. Hoewel een zuiver gerichte aanval zeer zware schade tenge volge heeft, is meer dan de helft van het aan.tal mensen, dat zich bevond binnen een halve mijl van de plaats waar de atoombom Hirosjima trof, nog in leven. Zelfs twee personen, die zich in een sousterrain op slechts 150 meter van het centrum van de explosie bevonden, waren onge deerd, aldus de minister. Hij zeide voorts, dat grote ste den als Sheffield wellicht het doel van. een eventuele luchtaan val zullen zijn. doch dat nie mand moet veronderstellen, dat dergelijke steden bij voorbaat geheel kunnen worden geëva cueerd. Fabriekscentra, waar de productie van essentieel belang is voor het winnen van een oor log. moeten in bedrijf blijven. Van het incident waren hon derden gasten in het restaurant aan de Rijn getuige. Onder hen bevonden zich vele buitenlandse toeristen, hoofdzakelijk Neder landers en Belgen, die een be zoek aan het Parlementsgebouw gebracht hadden. Het schip was gehuurd voor een uitstapje van fabrieksperso- neel uit Leverkusen. Bij het na deren van het gebouw hadden een accordeon-speler en een trompettist het lied van de „mar telaar" van de Nazipartij ingezet en enige van de zingende pas sagiers brachten aar. het Parle mentsgebouw de Nazigroet. Daarna hief het luidruchtige gezelschap het meest populaire Duitse lied van na de oorlog „Wer soil das bezahlen?" aan. De politie heeft de namen van de belhamels van de serenade genoteerd en deze doorgegeven aan de directie van de fabriek in Leverkusen. Intussen ontdekten verscheide ne inwoners van. Göttingen (W. Duitsland Maandagochtend, dat er hakenkruisvlaggen voor hun huizen hingen. Het bleek, dat 'n plaatselijke filmmaatschappij een straat met deze vlaggen „ver sierd' had voor het opnemen van een film, die gedeeltelijk in de periode van het Hitlër-bewind speelt. LONDEN, 1 Sept. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden heeft de Amerikaanse re gering een bijeenkomst op korte termijn van de Raad van het At lantische Pact voorgesteld, zo wordt uit gewoonlijk welingelich te bron te Londen vernomen. Engeland zou op die bijeen komst een wijziging van de te Lissabon opgestelde bewapenings plannen willen voorstellen, uit gaande van het feit, dat gebruik making van de allermodernste wapens belangrijke bezuinigin gen op de programma's voor con ventionele en klassieke wapens wettigt. NEW-YORK, 1 Sept Blij- kens in New York ontvangen ra dioberichten hebben 164 vlieg tuigen van drie Amerikaanse vliegdekschepen Maandag een ijzermijn en een olieraffinaderij op vier km. van de Mandsjoerijse grens in Noord-Korea aangeval len. Gelijktijdig werden zware aflei- dingsaanvallen uitgevoerd op an dere doelen in Noord-Korea. De communisten werden blijk baar door de aanval verrast, want er was haast geen luchtafweer en ook de Migs waren niet ac tief. Terugkerende piloten hebben verteld, dat na de aanval uit de waterstoffabriek bij de mijn een steekvlam van 6 km hoogte op steeg. Volgens een communiqué van de marine zijn 250 bommen van 1000 en 2000 pounds uitgeworpen, benevens een groot aantal raket ten. EUCHARISTISCH CONGRES 1955 IN RIO DE JANEIRO VATICAANSTAD, 1 Sept. Z. H. de Paus heeft besloten dat het 36ste Internationale Eucha ristisch Congres in1955 in Rio de Janeiro gehouden zal worden, aldus is vandaag door het Vati- caan bekend gemaakt. Het 35ste congres werd onlangs in Barce lona gehouden. De regering deelt mede, dat tot haar leedwezen op 28 Augustus j.I. in Korea is gesneuveld de ser- I geant A. van Vlaanderen, leger- nummer 251205063, geboren op 5 December 1925. De sergeant van Vlaanderen was gehuwd en afkomstig uit Arnhem. Hij behoorde tot het garderegiment fuseliers Prinses Irene. NEDERLAND BETAALT GOUD TERUG WASHINGTON, 1 Sept. Het Internationale Monetaire Fonds heeft heden mededeling gedaan van de terugbetaling door Ne derland aan het fonds van een goudbedrag van 27.121.500 dollar. 27 SLACHTOFFERS VAN AUTO-ONGELUK IN PERU LIMA. 1 Sept. (A.F.P.) - Door dat de bestuurder in slaap was gevallen, is een autobus op de weg van Chiclayo, 700 kilometer ten Noorden van Lima, de hoofd stad van Peru, in een ravijn ge stort. Twintig passagiers zijn om het leven gekomen, terwijl er ze ven werden gewond. De bestuur der was de enige, die ongedeerd bleef. Gisteren begon in Groningen de Vriendelijkheidsmacmd. Nijvere handen wrochten in middernachtelijke uren een zeer fraai bloemenmozaiek op de ster van de Grote Markt in Groningen. Onze fotograaf maakte deze foto vanaf de Martinitoren. (Eigen foto) NEW-YORK, 1 Sept. Van daag de Amerikaanse Labour- Day is volgens traditie de campagne voor de presidentsver kiezingen in November, werkelijk begonnen. Eisenhower sprak van morgen in New-York de Nationa le Vereniging van Postboden toe en vertrok daarna voor zqn cam pagne helemaal naar het Zuiden. Gouverneur Stevenson hield vandaag een aantal redevoerin gen in de industriestaat Michi gan en president Truman vertrok per speciale trein naar Milwau kee in de staat Winconsin, waar hij vanavond zijn eerste belang rijke redevoering van de cam pagne hield. Ook de candidaten voor het vice-presidentschap zijn actief. Senator Sparkman, de candi- daat van de Democraten, zal in Los Angelos een aantal redevoe ringen houden en Senator Nixon, de republikeinse candidaat, ver trok naar Waterville in Maine voor een reis van zes dagen, ge durende welke hij dagelijks 30 redevoeringen zal houden. President Truman had de ver slaggevers gezegd hun potloden en notitieboekjes bij de hand te

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1