Agenda raadsvergadering Schoor! huldigt neomist op grootse wijze Gemeenteraad H.-Hugowaard Grote brand te Oudkarspel Districtskampioenschappen tennis te Den Helder ALKMAAR EN OMSTREKEN Herstemming gezinstarief Katholiek Militair Tehuis irs gebruik AGENDA Kinderen gered van verdrinkingsdood 16 Jaar oude huis op rollen Gemeenteraad Ursem Marktberichten Onverbeterlijke jonge insluiper PAGINA 2 DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 ALKMAAR Donderdagmid dag om 2 uur komt de gemeen teraad voor het eerst na de va- cantie weer biieen. Als eerste voorstel prijkt op de agenda het voorstel tot herstemming over het voorstel van de minderheid van B. en W. tot invoering van het gezinstarief voor gas en electrici- teit. Zoals men zich zal herinneren, staakten in de vorige vergade ringen over dit voorstel de stem men (11 tegen 11) doordat de raadsleden, mej. Kamphuiis en dr. Berkhouwer afwezig waren we gens vacantie en de heer Koot wegens ziekte. Na deze herstemming komt de in de vorige vergadering aange houden interpellatie van de heer v. d. Borden aan de orde over de herziening der gemeentegrenzen. Onder de ingekomen stukken treffen wii verzoeken aan van de woningbouwverenigingen. „Goed Wonen" vraagt toekenning uit de gemeentekas van een srondvoor- schot van f 122.400.en een bouwvoorschot van f 640.000. voor de bouw van een complex van 66 woningen aan de Dr. Schaepmankade; Rochdale vraagt dergelijke voorschotten, resp. van f 76.482.en f 587.260.voor de bouw van 56 woningen aan de Oostsanenkade en Corn. Buiis- straat. Op de liist van ingekomen stukken komt ook voor een ver zoek van de Alkmaarse Werklo zen Beweging om een overbrug gingsregeling vast te stellen; het college adviseert de raad dit schrijven in zijn handen te stel len ter afdoening. Van mevr. L. Koelma-Boerman te Amsterdam kwam een schrij ven in. waarin zii dank brengt voor het medeleven van de raad met het overlijden van prof. mr. A. Koelma en diens begrafenis van gemeentewege. De heer A. K. J. Jacobse be richtte, dat hij zijn benoeming tot regent van het Centraal Zie kenhuis aanneemt. De rekening van de Armen raad over 1951 wordt ter goed keuring aangeboden; de ontvangT sten bedroegen (buiten de bij dragen van de gemeenten) ALKMAAR Onder leiding van kapitein Vuchte, brachten gistermiddag tussen vier en vijf uur de manschappen van de le en 2e compagnie B.K.L. (ca. 300 man) een bezoek aan het nieuwe Katholieke Militaire Tehuis aan de Oudegracht, om daar kennis te maken met het bestuur en de vader en moeder van het tehuis. De officiële opening van het militaire tehuis volgt later. De directeur, kapelaan N. Tromp heette hen allen van harte welkom, waarna de heer C. Berkhout, namens 't bestuur, er de nadruk op logde dat in dit tehuis alle militairen van het garnizoen, ook de niet-katholie- ken, van harte welkom zijn. Dit tehuis wil nl. zijn een werkelijk tehuis voor de militairen in Alkmaar. Kapitein Vuchte bracht directeur en bestuur dank voor hun bemoeiingen bij de tot standkoming van dit gezellige militaire tehuis, alsook voor de prettige ontvangst en hoopte, dat het tehuis door een veelvul dig bezoek der militairen aan het gestelde doel zal mogen be antwoorden. De eerste avond mocht het tehuis zich reeds in een zeer druk bezoek van de militairen verheugen, er heerste heel de avond een prettige stemming. R.K. E.H.B.O. AFD. ALKMAAR ST. ADELBERTUS Men verzoekt ons opname van het volgende verslag: Dezer dagen werd de jaarver gadering van de afd. Alkmaar ge houden. Op deze vergadering was ongeveer de helft van de leden aanwezig. De voorziter. de heer J. F. Niiman. opende deze verga dering met een woord van wel kom: hij memoreerde enkele pun ten uit het afgelopen jaar en vroeg de belangstelling en mede werking voor het komende sei zoen. Hierbij legde spr. de na druk op de komende pleisteractie welke ook voor onze afdeling van zeer groot belang is gebleken. Nadat de secretaris en de pen- ningmeesteresse de jaarverslagen hadden voorgelezen, werd aan de 17 geslaagden het behaalde di ploma uitgereikt. Ook namens dr. Degenaar. welke verhinderd was. feliciteerde de voorzitter de ge lukkigen. Hii drong er tevens op aan. dat de geslaagden zouden blijven oefenen, omdat het diplo ma alléén geen waarborg is voor ..goede" hulp. Namens de geslaag den werd door een van hen aan de docenten een boekwerk aan geboden. terwijl hun dames bloe men in ontvangst mochten ne men. De volgende dames en heren behaalden het Eenheidsdiploma: mej. M. E. Brakenhof f, mej. P. M. Himmelreich. mej. A. T. M. Lut, mej. M. Th. Morsch, mei. P. J. M. Schouten, mei. A. C. M. Vleugel, en de heren N. W. Bar- horst. C. J. Denneman. W. P. C. Duncker J. J. M. Erkamp, J. van der Heijden. J. Metselaar, N. C. Taipis en H. J. Tuinman, allen te Alkfhaar. Verder de dames A. A. G. Apeldoorn, A. E. de Groot en M. C. Schilder, allen te Egmond. Aansluitend op bovenstaand verslag dankt het bestuur allen die daadwerkelijk hebben mede gewerkt om de oleisteractie te doen slagen. Voor de nieuwe cursus ter ver krijging van het eenheidsdiplo ma verwijzen wij naar de elders in dit blad opgenomen adverten tie. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Jan R. zv J. Frijn en A. Kleijberg; Ingrid C. dv H. Snaterseen J. B. van Seuren: Harm zv E. van den Berg en K. van het Veld. Overleden: H. van der Pol 75 j wednr. van J. Stuij. f 4.818.51; de uitgaven f 32.410.73; ten laste van de aangesloten ge meenten komt f 27.592.22. waar van voor rekening van de ge meente Alkmaar f 7.695.93 (ra ming f 7.783. B. en W. stellen verder voor de jacht in de polder Overdie en Achtermeer 100 ha.) voor het jachtseizoen 1952/'53 te verpach ten aan de heer D. Rempt voor f 40.—. Tenslotte staat op de agenda: Mededelingen inzake het ingestel de onderzoek naar de vraag, wel ke belangen de middenstand nog heeft bij het houden van de jaar lijkse kermis. BEDRIJFSSPORT N.O.C. kampioen afdeling B ALKMAAR Waren het j.l. Vrijdag de dames van de Naco. die het kampioenschap behaalden in de afd. handbal. Maandag avond veroverden de heren het bedriifsvoetbalkampioenschap van afd. B. Door een spaarzame 10 overwinning op Krom konden zii zich kampioen noemen. De heer J. P. L. van Manen. pl.v. direc teur van de Naco. was de eerste, die het elftal bloemen aanbood. Het personeel dat dagelijks met „rollend" materiaal omgaat, al dus de heer van Manen, heeft thans ook laten zien in ziin vrije tijd ook met „rollend" materiaal te kunnen omgaan. Deze keer waren het niet de bussen, maar was het de lederen bal. De heer Rijswijk bood de spelers namens de personeelsvereniging een doos je sigaretten aan. terwijl de da mes bloemen aanboden. De aan voerder van Krom bood bloemen aan. De heer C. Neef feliciteerde de Nacomensen als secretaris van bedrijfsvoetbal en deelde mede, dat dit het eerste kampioenschap was van de zesde bedrijfscompe- titie. Er moesten 193 wedstrijden verlopen voordat de eerste kam pioen bekend was. Nog nimmer heeft het uitblijven van een kam pioen zolang op zich laten wach ten. De Naco, aldus de heer Neef. is met deze wedstrijd nog niet aan het einde van haar strijd. Nu moet n.l. nog de wedstrijden om het algemeen bedrijfsvoetbalkam pioenschap worden gespeeld. Tot slot bedankte de heer Tieleman. als aanvoerder van N.O.C.. de verschillende sprekers. Speldje met twee harten ALKMAAR - Er is weer van alles gevonden langs de straat en door eerlijke vinders aan het po litiebureau gebracht. De gevonden voorwerpen aangegeven in de periode van 21 tot en met 27 Aug. ziin weer velerlei. Er was bij: een speldje met twee harten; 9 portemonnaies. al dan niet met inhoud; diverse sleutels, tassen handschoenen, armbanden, oor bellen, rüwieltas met inhoud, zonnebrillen, étui met rozenkrans div. étui's, ceintuurs, kleding stukken, broches, schoentjes en 'n rubber slang. Als u denkt, dat er iets van u bij is, kunt u zich Maandag- Woensdag- of Vrijdagmiddag tus sen 5 en 6 uur op kamer 14 van het politiebureau vervoegen. Opening sporfseizoen ALKMAAR Evenals vorig jaar zal ter inleiding van het ko mend sportseizoen op Zondag 7 September, 8 uur 's morgens, een gezongen H. Mis worden opge dragen voor alle leden van onze katholieke sportverenigingen. De geestelijk adviseur voor de snort, rector J. J. A. v. d. Zalm. zal deze H. Mis celebreren en wekt de leden van alle kath. sportor ganisaties op deze H. Mis in de muziektuin bij te wonen. Er is onder de H. Mis gelegenheid tot communiceren. De verenigingen worden verzocht hun vlaggen en vaandels reeds Zaterdagmiddag 6 Sept. in de Muziektuin af te geven. Schegbeeld Nog even willen we vermel den. dat het sierlijke schegbeeld aan de pui van het filiaal van de firma Hilckmann. Koningstraat te Den Helder, vervaardigd is door de heer Feldberg te Alkmaar. MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK ALKMAAR In de maand Augustus werd bij de Nutsspaar- bank alhier op de spaarbank boekjes ingelegd f 612.240.02 en terugbetaald f 295.042.97, alzo meer ingelegd dan terugbetaald f 317.197.05 (v.j. f 135.583.26). Er werden 174 nieuwe boekjes uit gegeven. Ingetrokken werden 151 boekjes. Onder de in Aug. nieuw uitgegeven boekjes ziin begrepen 31 boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1.De lediging in de maand Augustus van 556 snaarbusjes le verde een bedrag van f 8.876.43 aan kleine besparingen op. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR ALKMAAR, 1 Sept. - 127 Koeien 500175 p. stuk; le kwaliteit 2.752.80 p. kg; 2e kwaliteit 2.60—2.70; 8 vette kal veren 120—180; 28 nuchtere kal- yeren 4296; 16 vette schapen 100130; 245 Varkens: vleesvar kens-zware varkens 2.24—2.17; lichte varkens 2.202.12; zeugen 1.95—1.90. Op de rundermarkt viel, ver geleken bij verleden week, maar weinig verandering te bespeuren. Wel is er minder nodig, waar door van slagerszijde getracht wordt tegen lagere noteringen in te kopen. De handelaren hiel den daarentegen vast aan de grijzen van vorige week. Het on dus niet anders, of de han del moest stug verlopen, waar bij voor de allerbeste koeien f 2.85 per kg is besteed. De kwa liteit van de aangevoerde dierén was van goed tot heel goed te noemen. Niettegenstaande het feit, dat het aanbod van kalve ren maar zeer miniem was, ging dit toch nog boven de vraag uit. Als reden is hiervoor aan te geven, de mindere be hoefte bij de slagers. Dientenge volge waren de prijzen lager. De vorige week verkeerden wij in de veronderstelling, dat de ingetreden daling bij 'de var- kensprijzen vandaag wel afge remd zou worden door een min dere aanvoer. Het verloop is ech ter anders geweest, want het aanbod was in verhouding tot de vraag zo ruim, dat de handel zeer stug verliep en we derhalve met een sterk aflopende markt te maken hebben gehad. Ook hier speelt de mindere behoefte aan vlees in de winkels, een be langrijke rol. DINSDAG 2 SEPT. BIOSCOPEN: HARMONIE: Tarzan, de aap mens, 14 jaar. VICTORIA: Een koninkrijk voor een huis, a.l. REX: A en C maken schoon schip. a.l CINEMA: De strijd om de Apache-pas, 14 jaar. APOTHEKEN: Voor spoedgevallen bereik baar apotheek De Bever, Emmastraat 36. Apotheker P. J. Meurs. MEDISCHE HULP: Alkmaar: Artsen A. L. Gransbergen, Geesterweg 11, tel. 2294; en J. F. Nii man, Oudegracht 283, tel. 2384. HEILOO: Dr. A. A. M. E. Janssen, Herenweg 236 te Heiloo, tel. 3530. SCHERMER en BEEMSTER Dokter S. Schermerhorn, De Rijp, tel. K 2997-355. ALKMAAR Gistermiddag te ca. I uur waren twee broertjes de 3 en 7-jarige zoontjes van de heer Wabstra aan de Hoornse- kade met een bootje in het wa ter aan het spelen. Op een ge geven moment viel liet kleinste jongetje te water en de andere wilde hem te hulp komen. Bei den dreigden te verdrinken toen de 18-jarige Huib Huisman, wo nende aan het Kwakelpad aan de overkant het ongeval zag ge beuren. Zonder zich te bedenken snelde hij het huis uit, sprong te water en slaagde er in de beide knaapjes op 't droge te brengen. Een in de buurt wonende po litieagent verleende de eerste hulp er behoefde echter geen kunstmatige ademhaling te wor den toegepast. Nadat dokter De genaar ontboden was en gecon stateerd had dat de knaapjes geen nadelige gevolgen van het ongeval hadden ondervonden, konden zij naar huis gebracht worden. De redder heeft bij het redden zijn sigarettenkoker ver loren. Wij herinneren er aan dat de bewoners van de Hoornsekade reeds eerder een adres aan de gemeenteraad hebben gezonden, om de waterkant van de Hoorn sekade met een hek te beveili gen. Brutale roof CASTRICUM Bij mw. de wed. v. d. B. aan de Beverwijker straatweg alhier heeft men vier kippen uit het hok gestolen en brutaalweg ter plaatse geslacht. De politie heeft de zaak in onder zoek en naar heden werd mede gedeeld is men de dader op het spoor. Inbraak URSEM Toen de winkelier C. Verdwaald Vrijdag in de late avond terugkeerde van een be zoek aan ziin schoonouders, zag hii iemand zijn huis uitvluchten. Een achtervolging had geen suc ces. De vluchteling had zijn fiets achter gelaten. De postcomman- dant der marechaussee Bakker werd onmiddellijk gewaarschuwd. Een gerequireerde politiehond vond het spoor naar 'n zekere B. die van' zijn bed werd gelicht en volledig bekende. Deze jeugdige persoon is te Alkmaar ingeslo ten. Er wordt niet vèel gemist, omdat de dader te vroeg gestoord werd. Door een w.c.-raampje was hij binnen gekomen en had toen de deuren ontsloten. CASTRICUM Het huis van de fam. Schut nabij de Kon. Wil- helminalaan is men thans aan het verrollen. De fa. Biesterbosch, welke dit experiment onderneemt is gunstig gestemd over het ver loop. Het huis is ontdaan van zijn dakpannen en schoorsteen. Met een dragline van de fa. Lute wordt het huis naar een andere bestemming overgebracht. In totaal moet het 16-jarig ste nen huis 850 meter worden ver plaatst. Men heeft het moeilijkste werk achter de rug. Thans is het huis 45 meter van zijn plaats verdwenen. Als het huis de ste nen straatweg heeft bereikt zal het verloop vlotter gaan. Zaterdag a.s. hoopt de heer Biesterbosch het huis op z'n plaats van bestemming te hebben, hetgeen niet wil zeggen dat het dan reeds op de fundering ge plaatst zal worden. Dit huisver- rollen geschiedt in het kader van het wederopbouwplan. Proces-verbaal voor trekkers CASTRICUM - Tien trekkers kregen een bekeuring wegens 't slapen in de openlucht en voor het verstoren van de openbare orde. Op het politiebureau wer den zij allen onderhouden en kre gen een proces-verbaal. Dieven namen stukje worst mee CASTRICUM Bij de fam. Elbe aan de Torenstraat is in de nacht van Zondag op Maandag ingebroken. Ze zijn kennelijk binnen gekomen door 'n raampje aan het voorruit. De laden wer den allen open getrokken. Ter wijl 40 gulden voor het grijpen lagen heeft men echter volstaan met een stukje worst uit de keu ken mee te nemen. De politie heeft de zaak in onderzoek. URSEM. De raad dezer ge meente kwam één dezer dagen in voltallige zitting, onder voor zitterschap van burgemeester No- let biieen. Wegens vertrek van de heer Blom werd in diens plaats geko zen als lid van de raad, de heer G. Hoogewerf uit Mijzen, die in handen van de burgemeester de vereiste eden aflegde. De burgemeester wenste dhr. Hoogewerf geluk met zijn intrede in de raad en sprak de hoop uit, dat hij de belangen der gemeen te, naar zijn beste weten zal be hartigen Ingekomen was een schrijven dat de burgemeester herbenoemd was als hoofd dezer gemeente. Een voorstel tot intrekking van de verordening op de heffing en invordering van een wegbelasting werd algemeen aanvaard. Een subsidie aanvrage 1952 van de vereniging „Proefschool- tuni" West-Friesland te Hoorn, werd bepaald op f 25,en van de R. K. Reclasseringsvereniging afd. Alkmaar op f 10, Voorts werd volmacht verleend aan de burgemeester om namens de gemeente het stemrecht uit te oefenen voor de verkiezing van hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap. Vet laatste punt van de agen da betrof de bouw van nog een dubbele woning aan de Kruisbes straat. Na een breedvoerige uit eenzetting door de burgemeester werd algemeen besloten om tot de bouw van deze woningen over te gaan. Het werk zal opgedragen wor den aan dezelfde aannemer van de thans in aanbouw zijnde wo ningen. Vestiging Secretarie EGMOND AAN ZEE Tij dens de verbouwing van het Gemeentehuis zal de secretarie gedurende drie a vier maanden worden ondergebracht in het daarnaast gelagen peroee'l van de heer Van Ham. DIRECTEUR „NESRLANDIA" STOMPETOREN Tot direc teur van de Zuivelfabriek „Neerlandia" te Stompetoren is benoemd de heer H. d.e Jong, thans directeur van de zuivel fabriek te Sijbrandaburen (Fr.). Diefstal van benzine WARMENHUIZEN Van Za terdag op Zondagnacht is er bij gebr. Mosch-Komen, Fabriekstr. alhier een vat benzine inhouden de 150 liter, van het erf gesto len. De politie stelt een ernstig onderzoek in naar de dader. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Johannes B. M.. zv B. W. Kneppers en A. C. Zoet; Aaltje J„ dv J. C. Jonee- ian en D. Rijs: Ria dv W. M. Ëeeldman en A. K. Westra; Pe trus A. C„ zv J. J. Jongejan en A. Pater. Ondertrouwd: R. Vader. 24 jr., te Amsterdam en Tr. de Boer. 22 jr.; S. Broersen, 32 jr., te Anna Paulowna. en P. M. Doedens, 27 jr.; P. Vis, 25 jr. en M. Vos, 21 jr.; P. Tuin. 20 jr. en E. M. Glas, 20 jr. Getrouwd: T. Mooij, 31 jr.. te Callantsoog en G. Draijer, 24 jr. SCHOORL Zondagmorgen droeg pater Jeroen Stoop van de Congregatie» der Passionisten, zijn eerste plechtige H. Mis op in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper te Schoorl. Zaterdagavond werd de neo mist door zijn ouders en het kerkbestuur van het station Alkmaar afgehaald. Aan de grens der gemeente te Aagt dorp, werd de jonge priester opgewacht door de leden van het feestcomité en tal van belang stellenden. Een heraut te paard las een proclamatie voor, waar na de stoet werd opgesteld. Na de heraut volgden de leden van de R.K.V.V. Duinranders, de Verkenners, daarna een ruiter stoet en de dames van de R.K. Gymnastiekvereniging, die keu rig voor de dag kwamen en on berispelijk marcheerden. Daar tussenin maakte de R. K. Mu ziekvereniging „St. Cecilia" uit Alkmaar in prachtig uniform een schitterende indruk. Het was vooral voor deze mannen een zware mars om de ongeveer vijf kilometer al blazende af te leggen, zonder dat hun pittige muziek daaronder noemenswaar dig leed. In Catrijp werd de stoet nog aangevuld met een schare bruid jes en onder klokgelui werd tenslotte het kerkgebouw be reikt, waar de neomist een kort Lof celebreerde en toegesproken werd door de pastoor H. A. J. Drost. Bij de plechtige H. Mis van Zondag werd de neomist geas sisteerd door de zeereerw. pater Overste van het Passiomsten- klooster te Mook, kapelaan Dek ker uit Rotterdam en pastoor Drost. In het priesterkoor had tevens plaatsgenomen de deken van Haarlem, mgr. J. J. A. Kuilman, oud-pastoor der paro chie. Het mannen- en knapen koor zong op lofwaardige wijze onder leiding van de heer Jac. J. Krimp de Msisa in honorem SS. Innocentium van Jan Nie- la-nd, een driestemmige Mis voor gemengd koor. Na de H. Mis werd gezongen Psalm 99 Jubi late Deo van Flor Peeters. Des middags werd een recep tie gehouden in het verenigings gebouw, waarbij de R.K. Zang vereniging Ego Flos onder lei ding van de heer C. Himmel reich haar medewerking ver leende, alsmede enkele jeugdige artisten van de kleuterschool. De paroehiecadeaux, een missaal en een rijwiel werden aangebo den bij monde van de secretaris van het Kerkbestuur, de heer C. Kaandorp. Zeer vele paro chianen maakten van deze ge legenheid gebruik om de jonge priester en zijn familie geluk te wensen. Na de receptie werd een plechtig Lof gecelebreerd met Te Deum, waarmee de of ficiële feestviering van die dag werd besloten. Gisteravond werd voor de parochie een feestavond geor ganiseerd in het verenigingsge bouw, waar opgevoerd werd het toneelspel van Henri Gheon: Het gastmaal der kinderen, van avond vindt 'n herhaling plaats Rest nog te vermelden, dat kerk en omgeving keurig waren ver sierd en verlicht, waarbij de leiding in handen was geweest van de heer C. H. Kager. NEDERLAAG- WEDSTRIJDEN U.S.V.U. winnaar Zondag j.l. speelde Meervogels als laatste candidaat in de neder laagwedstrijden tegen V.V.U. De uitslagen van de vorige wedstrij den waren: V.V.U. 1S.V.A. 1 1—2. V.V.U.—S.V.A. 2 6—1; V.V.U. 1—U.S.V.U. 1 3—5 en V.V.U. 2—U.S.V.U. 2 1—2. De uitslagen van Zondagmid dag waren: V.V.U. 1Meervogels 1 20 en V.V.U. 2Meervogels 2 11. Hierna werden de prijzen, 'n zuil voor de eerste elftallen en een beker voor de tweede elf tallen. aan de v.v. U.S.V.U. uit gereikt. V.V.U. 2Meervogels 2. Of schoon Meervogels twee klassen hoger speelt dan V.V.U., kon men het aan het spel van M. helemaal niet zien. Het was al van te vo ren te zeggen, dat Meerv. 2 niet de grootste nederlaag aan V.V.U. zou toebrengen. V.V.U. 1 en Meervogels 1. Daar Meervogels reeds aan een 2—0 overwinning voldoende had, om de beschikbaar gestelde zuil te winnen, verwachtte men, dat Meervogels zou winnen, doch de uitslag werd anders. Reeds na 13 minuten was het V.V.U., die de score opende, doordat de M.-kee- per en een achterhoedespeler el kaar waarschijnlijk verkeerd be grepen. Meervogels probeerde t nog wel. doch de schotvaardig heid in de voorhoede van M. was ver te zoeken. Na de rust weer hetzelfde spelbeeld. Het kan dan ook niet anders of V.V.U. zou spoedig zijn tweede doelpunt ma ken. De V.V.U.-rechtsbinnen schoot, zeer waarschijnlijk in bui- tenspelpositie. zeer hard in. Meer vogels zag geen kans meer de achterstand in te halen, zodat V.V.U. de wedstrijd had gewon nen. HEERHUGOWAARD - De her benoeming van burgemeester B. J. F, Sutman Meijer lokte m de gemeenteraadsvergadering 'n wel gemeende gelukwens uit. De termijn voor ontruiming van een onbewoonbaar verklaar de woning werd verlengd, een ander perceel werd onbewoon baar verklaard. Door de raad wordt f 6600. beschikbaar gesteld voor de aan leg van een gedeelte van de reeds eerder geprojecteerde verbin dingsweg tussem van Veenweg en Sportlaan, zulks in verband met het in aanbouw zijnde zusterhuis aan de v. Veenweg; f 5000. wordt beschikbaar gesteld voor afwerking van de gedempte sloot aan de van Veenweg. De volgende subsidies werden verleend: f 25.als eenmalige bijdrage aan bloemententoonstel ling Flora 1953; een jaarlijkse bijdrage van f 25.aan de Ver. tot Rheumatiekbestriiding te Den Haag en f 150.als bijdrage aan het feestcomité in verband 25-jarig bestaan St. Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar voor de vernieuwing van de radio-instal latie in dit ziekenhuis. De R.K. Reclasseringsvereni ging te Alkmaar krijgt een jaar lijkse subsidie van f 25.—. Aan het bestuur van de Stich ting Schooltandverzorging Kring Bergen N.H. wordt medewerking verleend om voor de aanschaffing van een dentalcar (een grote auto met gehele instrumentarium van een tandarts) een lening te sluiten van f 4500.— rentende 3% af te lossen in 20 jaar lijkse termijnen ingaande 31 Dec. 1953. Tevens wordt verhoging verleend van de subsidie per 1 Sept. a.s. tot een bedrag van 13.9 cent per inwoner. Voorts was er een voorstel tot demping van een sloot aan het Kruis. Kosten geraamd op f 2300 en een voorstel tot demping van de.sloot aan de Middenweg Heer Hugowaard Noord. Allereerst zal met de inwoners, wonende aan die sloten, worden gepraat of men er mee in kan stemmen, dit t.a.v. de baatbelasting. De heer J. Groeneveld vroeg wie er in de woning komt (oude distributiekantoor)? De burge meester deelde me(le. dat B. en W. nog geen definitieve beslis sing heeft genomen, maar datde wijkverpleegster deze woning mogelijk zai krijgen. De heer Groenveld was het hier niet mee eens. Middenstandsdiploma 'T ZAND Als u wilt slagen voor uw middenstandsdiploma, geeft u dan op voor 15 Sept. bij een der leraren, zie advertentie in dit blad. Deze cursus wordt gehouden aan 't Zand. LANGEDIJK Aanvoer 6000 kg aardappelen: bl. eigenheimers 10.30. bintjes 9.80, grove 10.10 10.30; 18.000 kg rode kool 8.70 11.50. B 3.20—6; 6000 kg gele kool A 7.30—8.60. B 5.80—6; 15.000 kg groene kool 11.70; 100.000 kg witte kool 3.905.10: 15.000 kg uien 11.30—13.80. grove 1011.60; 2000 kg bieten A 5.90 6; 1200 kg peen B 6.506.80: 400 kg tomaten A 2122, B 20 22; 15.000 kg slabonen I 35.20 47.10. II 27.80—38.60; 17.000 stuks bloemkool Al 813; 80.000 kg oootaardapoelen: eerstelingen A (28-35) 28.20—28.90. (35-50) 17.—; eigenheimers (35-45) 26.90; beve lander A (28-35) 35.10; (35-45) 27.60; bintje A (28-35) 33.30, (35- 45) 19.90;'doré A (28-35) 36.10, (35-50) 28.40: saskia A (28-35) 26.20. ZWAAG, '1 Sept. Vroege aardappelen 4.908.90; zilveruien 218; spinazie 933; uien 510; bieten 45.90; Chinese kool 13.10; savoye kool 312.30: groene kool 610; rode kool 3.5013.70; sla- bonen 2050; snijbonen 2057; augurken 81.18; breekpeen 8; waspeen 811; bospeen 821; rabarber 2; andijvie 512; sla 5.30—12.90; bloemkool 818; komkommer 816; aardbeien 1.20 reine victoria 7-43; witte drui ven 981.23; frankenthaler 43 93; emil royal 6476; bramen 55 70: suikermeloen 2165; net- meloen 93(j; ananasmeloen 36— 40: codlin ceswick 713; dubb. boerenwit 11; erley victoria 15; iames grieve 1435; jefferson 36 reine claude ouillins 22-44; trans parante de cronsels 716: tonne- boer 516; zigeunerin 424; beurré d'amanlis 416.30; beurré merode 313; beurré hardy 15 21; clapps favorite 629; enkele jut 14; triomph de vienne 834; belle de louvain 1632; blauwe kwets 721; trosperen 313 cralesmowsky 2026. DRIE WOONHUIZEN IN DE VLAMMEN OUDKARSPEL. 2 Sept. Oud karspel en omgeving werden van ochtend vroeg opgeschrikt door de mare, dat een grote brand was uitgebroken in een der wei nig nog bestaande boerenhuizen, bewoond door drie gezinnen, aan de Dorpsstraat. Het met riet ge dekte dak brandde in weinige ogenblikken als een fakkel en de bewoners hebben in allerijl hun huizen moeten verlaten met ach terlating van hun bezittingen. De brandweren van Oudkarspel en Noord-Scharwoude, die met twaalf stralen de strijd tegen het vuur aanbonden, konden niet voorkomen, dat de drie woonhui zen totaal afbrandden. Een van de bewoonsters had omstreeks zes uur vanmorgen het gas aangestoken voor de was. Vermoedelijk is de gasslang los gesprongen. De houten betimme ring in de keuken moet het eerst vlam hebben gevat. De drie families, twaalf personen, zijn bij onwonenden ondergebracht. De drie huizen waren slechts laag verzekerd. DOOR SCHAGER POLITIE GEKNIPT SCHAGEN Dé rijkspolitie te Schagen heeft de hand gelegd op de 17-jarige R. de J. uit St. Maarten, die zich een onverbeter lijke insluiper heeft getoond. Verleden Vrijdagmorgen drong deze jongeman in het buurtschap Tolke een huis binnen, terwijl de bewoner naar zijn werk was en de vrouw des huizes nog sliep. De vrouw ontwaakte echter en zag de jongen, die zij van aan zien kende. Op haar vraag wat hii wilde, antwoordde hij dat hii een fietspomp nodig had. Toen de knaap ontdekt werd. kon hij niets van zijn gading bemachti gen en nam hij de benen. De Schager politie spoorde de iongen op, die. toen hij in Scha gen werkzaam was, ook al we gens kleine diefstallen is ontsla gen. Tijdens het onderzoek in deze zaak is aan het licht gekomen dat de J. zich ook in St. Maar ten en onder Schagen sinds an derhalf jaar herhaaldelijk aan in sluipingen en kleine inbraken heeft schuldig gemaakt in huizen waarvan hij wist dat de bewo ners afwezig waren. Hij stal dan geldsbedragen om ziin snoeplust te kunnen botvie ren. Hii ging daarbij zeer geraf fineerd te werk. Zo geraffineerd, dat het goed is. dat de politie deze jongeman, die in het verle den herhaaldelijk de kans gege ven is' om Zich te .-verbeteren, ein delijk in handen heeft kunnen krijgen. Burgerlijke Stand SCHOORL Geboren: Corin- na G„ dv T. P. Wildeboer en C A. Kloosterboer: Jan C„ zv N. Pool en A. Koster; Jan G., zv C. W. Roij aards en R. ten Holt. DE KINDERVERLAMMING Blijkens de Staatscourant zijn er in de week van 17 t-e-m. 23 Augustus 154 gevallen van kin derverlamming geregistreerd. De verdeling over de provincies is als volgt. Groningen 3, Friesland 12, Drenthe 2, Overiisel 22, Gel derland 17, Utrecht 2, Noordhol land 14. Zuidholland 28, Zeeland 1, Nrd.-Brabant 34 en Limburg 19 WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. WISELEND BEWOLKT. Wisselende bewolking en vrij wel overal droog weer. Vannacht in het binnenland zwakke, ove rigens matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 3 September zon op 5.55, onder 19.23; maan op 10.01, onder 4.42. RIDGWAY BEZOEKT ADENAUER BONN, 1 Sept. (AFP-Reuter). AFP meldt dat de West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Ade nauer, Maandagavond uit Zwit serland, waar hij met vacantie heeft vertoefd, te Bonn is terug gekeerd. Reuter voegt hieraan toe, dat de opperbevelhebber der Euro pese Navo-strijdkrachten, gene raal Ridgway, de bondskanselier Dinsdag a.s. voor de eerste maal zal bezoeken. Het onderhoud zal van Duitse zijde worden bijge woond door Theodor Blank, Ade nauer's specialist op het gebied der West-Duitse verdediging en de militaire raadgevers generaal Speidel en generaal Heusinger. ST. DEUS DEDIT SLOOTDORP - Zaterdagavond j.l. vergaderde in hotel Lely te Slootdorp. voor de eerste maal in het seizoen 1952-1953. de R-K. Landarbeidersbond St. Deus De- dit, onder voorzitterschap van de heer S. Brattinga. Na de gebruikelijke openings ceremonie. werd in de brede nog maals de 11 compensatietoe- slag in het afgelopen seizoen be sproken. De uitbetaling hiervan had reden tot ontevredenheid ge geven daar deze uitkering slechts sporadisch is verstrekt, hetwelk mede zijn oorzaak vindt in het feit dat door de landbouworga nisaties zou ziin geadviseerd de ze toeslag, alhoewel van rege ringswege geadviseerd tot beta ling. niet te verstrekken. Uit enkele stukken, welke me de ter tafel kwamen, kon worden afgeleid, dat in vervolg door de staatslandbouwbedriiven aan los se arbeiders eveneens dagzegels zullen worden verstrekt over de met Zondag gelijkgestelde feest en gedenkdagen, hetgeen door deze bedrijven abusievelijk tot heden niet werd gedaan. De heer A. Faes gaf hierna een kort overzicht van de bespreking over de per Juli j.l. ingegane wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. met de hieraan verbon den bepalingen. Verder werd medegedeeld, dat bij voldoende deelname een alge mene land- en tuinbouwcursus zal worden georganiseerd door de afdelingsbesturen van L.T.B. en R.K. Landarbeidersbond. De heer Masseling zal eventueel in deze als leraar optreden. Opgave kan geschieden tot 20 September a.s. bii een der leden van het be stuur. Een kernachtig schrijven van het hoofdbestuur aangaande de viering van het 50-iarig jubileum op 3 Januari 1954, wekte de leden op nu reeds met de hieraan ver bonden regelingen rekening te houden. De viering van dit jubi leum zal districtsgewiize in de lande worden gevierd. Met groot genoegen werd hier na een brief voorgelezen van het oud-lid Kuylboer. welke emi greerde naar Canada en welke na veel ups en downs 't nu zeer goed maakte. Breedvoerig werd even door deze ingegaan op de organisatie der arbeiders in dit grote deel der wereld. Marktbericht AMSTERDAM, 1 Sept. Vee Aangevoerd 431 runderen. Prij zen f 2.603.05 p. kg slachtge- wicht, 269 varkens f 2.62271 p. kg en zeugen f 2.402.50 p. kg slachtgewicht, 4 vette kalveren f 1.752 per kg levend gew„ 13 nuchtere kalveren f 1.651.69 p. kg levend gewicht, 3 schapen f 95110 per stuk. DEN HELDER. Op de banen van de H.T.C. en Animo werd j.l. Zaterdag en Zondag een be gin gemaakt met de districtskam pioenschappen district Noord- Holland van de Koninklijke Ne derlandse Lawn Tennis Bond. Van de in totaal 132 te spelen partijen werden er deze beide dagen reeds 78 afgewerkt. Voor het komende week-end resten dus nog 54 wedstrijden, die dan van de diverse afdelingen de kampii enen zullen opleveren. We geven hier de uitslagen van de kwart finales; Dames enkel B: mej. A. de Rie mei. T. Vermeulen 61 60; mej. D. Hof mansmej. A. van 't Hul 75 26 63; mevr. A. Roommevr. Sleutel 63 61; mej. C. van Limburg Stirum mej. A. A. Steilberg 62 62. Dames enkel AB (hierbij ko men de vier winnaressen van B): mej. J. v. d. Duimmej. D. Hof- mans 64 62 mej. C. van Lim burg Stirummevr. Schuurman 75 16 62; mevr. Buiskool mej. A. de Rie 62 06 60; mej. R. Koppenmevr. A. Room 6—3 6—1. Dames enkel C (hier zijn reeds twee partijen gespeeld); mevr. P. Jansenmevr. Clevering 36 60 62; mej. C .A. M. Bots mej. L. Mobron 62 06 61. Heren enkel B (hiervan komen de laatste acht in enkel AB): P. AdollJ. C. Visser 6—1 3—6 6—2; D. J. de VriesR. Couvee 63 60: G. BakkerT. Teriep 3-6 o2 61; P. de Koning W. L. de Nijs 2—6 6—4 6—3; K. Wiese—H. B. Holsmuller 5—7 75 6—3; R. J. KousbroekR. Blommendaal 97 26 64; P. J. v. d. Willigen Gatsonides H. de Vries 63 64. In de kwart finale werd reeds één par tij gespeeld, n.l. P. J. v. d. Wil ligen GatsonidesJ. Boersma 4—6 6—2 6—4. Herin enkel AB (voorronde): L. M. MelkJ. Boersma 6-1 61: eerste ronde AB T. Stum- pelP. J. v. d. Willigen Gatso nides 64 61 mr. D. Buiskool R. J. Kousbroek 97 68 75; C. TeitlerP. de Koning 75 61; J, SchmidtD. de Vries 63 6—4; W. J. GroenG. Bak ker 62 63; P. Adolfmr. Schuurman 62 6—3. Heren enkel C (kwart finale): J. C. VisserSijp 63 61; J. DolH. Jansen 62 62; P. BronderDoorenbos 63 61; Dam°s dubbel AB (kwart finale): mej. Koppen/mej. van Limburg Stirum—mej. v. d. Duim /mej. van 't Hul 63 62; mevr. Doorenbos/mevr. v. d. Willigen Gatsonidesmej. Kuiper/mej. Zo mer 6—3 6—2; mevr. Schuurman /mevr. Man j oer omevr. Room/ mevr. Sleutel 6—1 62. Dames dubbel C: mej. Kuiper/ mej. Zomermevr. Jansen/mei. Steilberg 36 63 63. Heren dubbel AB: voorronde: mr. Schuurman/GroenAdolf/ Blommendaal 62 26 75. Heren dubbel AB (kwart finale): dr. Damsté/dr. de Jong De Vries/Teitler 61 62; Èak- ker/Dol Winkelman/Doorenbos 64 62; Stumpel/Buiskool de Nijs/Boersma 108 60. Heren dubbel C (kwart finale): Cock/Couvee Prinsen/Gorissen 62 61; Süp/HolsmullerKrul /van Galen 6—0 64; Visser/ BronderNiessink/Katoen 6—1 62; Ter Brake/Reiche—Mulde- rus/partner 62 63. Gemengd dubbel AB (acht ste finales): heer en mevr. Buis koolheer en mevr. Kloots 61 61; mevr. Manjoero/mr. Schuurmanheer en mevr. v. d. Willigen Gatsonides 61 46 61 mevr. Schuurman/Stumpel mej. v. Limburg Stirum/Schmidt 63 97; mej. Koppen/dr. Dam- stémevr. de Vries/Teitler 62 62; mej. Vermeulen/Wiese-mej. Kuiper/Kousbroek 46 75 64; mej. de Rie/Blommendaalmevr. Sleutel/Terlep 63 36 61: mej. v. d. Duim/Groenmevr. Room/de Nijs 6—3 62 hier •werd reeds één partij voor de kwart finale gespeeld, n.l. mevr. Manjoero/mr. Schuurmanheer en mevr. Buiskool 86 57 63. Gemengd dubbel C (kwart finale): mevr. Broggel/Ter Brake heer en mevr. Reiche 36 61 63; heer en mevr. Jansenheer en mevr. Holsmuller 63 63; mevr. Gijzelaar/Zijpmevr. Cle- vering/van Galen 62 57 86.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2