„Meer reden tot deernis dan tot critiek", Circus Barnum and Bailey weer op Europees tournée Tragische aanrijding kost twee jonge mensen 't leven öie weRelö C.N.V. over staat, maatschappij en kabinetsformatie Ook in ons land toenemende verdovende middelen-handel Een en ander uit de pers ledereen zegt Eindelijkmaar velen zijn slechts tevreden en niet voldaan velen ook terughoudend van ons Grootste show ter wereld onder impressariaat van Fr. Emigranten komen even op visite Verzekeringsagent fingeerde diefstal Paters Dominicanen 250 jaar in Tiel Olifant-kip wekte wereld-sensatie DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 VRIJWEL ALLE BLADEN, voor zover zij reeds een competente beschouwing hebben over het nieuwe kabinet, slaken de ver zuchting, dat het er „eindelijk" is. Over het algemeen staat men nogal gereserveerd tegenover de samenstelling, maar geen gaat er weer zo ver als de „Maasbode" die prof. Duijnstee laat schrijven, dat er eigenlijk niks van deugt en dat het, vooral vanwege de K.V.P., misschien wel gemakkelijk te veroordelen zou zijn, maar dat het eigenlijk eerder medelijden verdient. Het is „pitoijabel" staat er boven en dat betekent zoveel als deerniswekkend. Het biedt „het bewijs van gebrek aan kracht bij de K.V.P. en van politiek verval". De meeste andere bladen vinden het niet zó erg en hebben er nog wel goede woorden, enig vertrouwen en niet al te sobere verwachtingen voor over. Maar men is toch wel flink gereserveerd hier en daar, wat dan ook wel te begrijpen is, vanwege het groot aan tal nieuwelingen. Des te soberder vindt de heer Duijnstee dit nieuwe kabinet, om dat èn het land èn de K.V.P. in zo sterke mate behoefte hebben aan een krachtig en gaaf be leid. Wat men moet verwachten is veeleer een beleid van onmacht en van constante compromissen, min of meer in socialistische rich- tin? Tengevolge van het fatale brede-basis-complex is ook in de toekomst een verbetering niet te verwachten. De droevige touw- trekkerii van de afgelopen twee maanden heeft al bü voorbaat het gezag van het kabinet aangerand en zolang de brede-basis-ziekte voortwoekert, zal deze fase van gezagsschemering zich voortslepen Wellicht dat het lichtpunt, dat overblijft, gelegen is in het feit, dat sommige fracties waarschijn lijk vrij sterke nadruk zullen leggen op het extra-parlementai re karakter van dit kabinet. Maar ook dit lichtpuntje gaat groten deels in de algemene politieke schemer verloren, doordat de voorkeui voor de brede basis de andere politieke mogelijkheden op beslissende wijze beperkt. De K.V.P.-fractie, althans onder haar huidige leiding, zal er wel voor oppassen, dit kaartenhuis 'n duw te geven. Vandaar dat 't beklem tonen door deze fractie van het extra-parlementair karakter niet alleen een nogal aanvechtbaar standpunt zou vormen, het zou vooralsnog heel weinig reëel ver schil maken, of de K.V.P.-fractie het kabinet, in zover het deze fractie betreft zou beschouwen als MARSEILLE U herinnert zich nog wel dat vlot op 75000 ping-pong-balletjes? Het is nu tóch uitgevaren in alle stilte, maar de Franse kustwacht haalde het na 20 km. al in en terug naar de haven. KEULEN De voormalige Duitse middengewicht kam pioen Peter Muller werd voor de tijd van zijn leven ge schorst, omdat hij in Juni tij dens een wedstrijd de scheids rechter had neergeslagen. Hij komt nu echter tóch weer in de ring, ditmaal als worste laar. Liefhebbers vóór. TURIJN De 37-jarige Decio Molognoni, die als offi cier van de Italiaanse Alpen divisie in de oorlog een been verloor, heeft zojuist de be klimming voltooid van de Matterhorn. Hij had daartoe zelf een kunstbeen gemaakt en er jarenlang mee geoefend. WENEN De Joegoslavi sche bariton Jovan Gligor zal binnenkort voor de recht bank enkele aria's uit „Rigo- letto" zingen, om zijn zang kwaliteit te bewijzen. Hij doet dat met het oog op zijn eis tot schadevergoeding te gen de Weense Staatsopera, die het contract met hem ver brak, nadat hij was opgetre den in „Rigoletto" en „Car men". OSLO Gisteren gingen in Noorwegen voor hei eerst na de oorlog koffie en suiker van de bon. NEW-YORK Het 90 jaar oude, rustende stamhoofd Bi- giraneza te Osoemboera heeft de hulp der Verenigde Naties ingeroepen om 20 koeien te rug te krijgen. Hij had zijn buurman gevraagd om op de koeien te letten, maar deze buurman stierf en nu wordt hem verteld, dat de koeien het eigendom zijn van diens weduwe. Hij ondertekende de brief aan dé V.N. met een af druk van zijn duim. NEW YORK Bij de V.N. liggen trouwens ook al klach ten van eigenaars van ezelkar retjes in Somaliland, die zeg gen, dat zij teveel moeten be talen voor hun vergunningen. DYON Een boer die be zig was zijn land te ploegen, kwam met zijn ploeg in een rcespennest. De wespen sta ken hem zo ernstig, dat hij de controle over het stuur van zijn tractor kwijtraakte en in een hooiberg reed. De hooi berg vloog in brand; de boer kwam om het leven. parlementair dan wel als extra parlementair. aldus besluit F. D. in de Maasbode". P.v.d.A. reserve Wie zou menen, dat nu het „Vriie Volk" wel zou juichen, als het spookbeeld, dat Duijnstee weer gaarne oproept van de over wegend-socialistische invloed, nu werkelijkheid zou zijn, komt be drogen uit. Men zou een onblus bare blijmoedigheid moeten bezit ten. meent het blad, als men nu nog hoera zou roepen over de uitslag van de kabinetsformatie. Het blad is van wrevel vervuld over de lange duur van het pro ces en al is het dan niet blij-, het is toch wel zo vrijmoedig, om de schuld van alles maar weer zonder meer te geven aan de. K.V.P.! „De Partij van de Arbeid heeft tegenover de schadelijke tactiek van de K.V.P. een grote lank moedigheid getoond en het daar door mogelijk gemaakt, dat Ne derland tenslotte aan een zaken kabinet is ontkomen. Zij heeft daarvoor offers gebracht: de KVP heeft zes ministers gekregen en de Partij van de Arbeid heeft het departement van Wederopbouw geruild voor dat van Justitie. Maar zii heeft tegenover zwaar dere eisen, die de uitspraak van de stembus wezenlijk zouden hebben aangetast, consequent neen gezegd. De Partij van de Arbeid heeft haar medewerking van meel af afhankelijk gemaakt van de eis, dat een kabinet on der de signatuur-Drees de voort zetting van het gevoerde beleid mogelijk zou maken. (En dat was natuurliik geen „schadelijke tac tiek"! Ted.) In het kabinet, voor zover het nu bekend is, is deze mogelijkheid gegeven, aldus het „V.V.": Dr. Drees wordt weer de permie -. Het program, dat hij bij zijn eeiste formatiepoging heeft opgesteld, is de grondslag ook voor d:c kabinet en de bezetting van de voornaamste departemen ten, met name in de sociaal-eco nomische sfeer, kan met vertrou wen worden aanvaard". „Parlementair" De „Nwe. Rtt. Crt." is van me ning, dat er tussen dit kabinet en de vier fracties een zodanige, niet te miskennen band bestaat, dat van een parlementair kabinet moet worden gesproken. Achter af. meent het blad, behoeft de V.V.D. er niet rouwig om te zijn, dat zij voor deze kabinetsvorming geen enkele verantwoordelijkheid draagt. Zij moet de rol van oppo sitie .beginselvast, waardig en met besef voor de werkelijkheid vervullen", zodat zij later even tueel „haar oppositionele houding zal kunnen waarmaken". Gelet op de omstandigheid, dat de nieu we minister van Economische Za ken, prof. Zijlstra, tot de progres sieve vleugel van zijn partij be hoort, kan de verwisseling van de liberale zuil in het vorige ka binet door de A.R.-zuil „weinig verschil maken wat de algemene richting van het beleid aangaat", aldus het blad; „het hernieuwde optreden van dr. Drees en van andere zittende ministers, is trouwens een aanwijzing van de zelfde aard". Het blad is verder verheugd, dat „de moeilijke taak van minister Stikker wordt over genomen door twee bewindslie den, die over een grote interna tionale ervaring beschikken". Het blad bepleit verder, dat de Twee de Kamer met het bespreken van het politieke beleid, zoals dat uit de Troonrede zal blijken, niet zal wachten totdat op het gebruike lijke tijdstip in de maand Novem ber, ds algemene beschouwingen over de Rijksbegroting worden gehouden. Toverstaf De ster-man van de „Volks krant", prof. Romme, bespreekt het resultaat van het werk van ir. Staf als het werk van een to verstaf. De socialisten, zegt hij, zijn wel zeer laat afgestapt van het uitgangspunt, dat zij moesten houden, wat zij hebben. Ir. Staf en prof. Anema van de A.R. krij gen een pluim van Romme, die het algemene politieke beeld van het kabinet „niet gek" vindt. Hij is uiteraard verheugd over de deelneming van de Anti Rev. Bo vendien blijkt nu de illusie van de z.g. „derde macht" wel heel sterk! Aan Buitenlandse Zaken treden twee functionarissen op, ieder met eigen deskundigheid en beider erantwoordelijkheid voor het buitenlands beleid moet dus geheel dezelfde zijn. Belangrijk en verantwoordelijk is de nieuwe post voor de P.B.O. en de be zitsvorming, „twee van de belang rijkste en diepst gaande hervor mingen zijn hier samengevoegd, wacraan onze tijd dringend be hoefte heeft, al willen velen in onze tnd dit niet inzien". Niet enthousiast „Het Binnenhof", 't katholieke dagblad voor Zuidholland, vindt in het nieuwe kabinet wel reden tot tevredenheid, maar niet tot enthousiasme. Dit is te wijten aan de wijze, waarop het tot stand gekomen is. De uitkomst, een re delijk compromis, valt waarachtig nog mee. Bij wat beter uitkijken, in het begin, was de desillusie te voorkomen geweest. Ongeacht de nadere uitwerking van het program-Drees, zal het beleid \an het komende kabinet van vérstrekkende betekenis wor den. Er is namelijk reden om aan te nemen, dat ook de politieke consequenties van dit beleid zeer groot kunnen zijn. De verkie zingsuitslag van 25 Juni heeft de betrekkelijke rust in Nederlands politieke leven flink geschokt. Hij heeft bp sommige partijen de hoop doen herleven om veel-be- sproken idealen alsnog te kunnen realiseren: andere confronteerde hij met beleidsfouten en bracht hun de noodzaak van bezinning onder de ogen. In vérgaande mate hebben deze twee gevolgen van de verkiezingsuitslag de kabinets formatie beïnvloed en bemoeilijkt, aldus Binnenhof". Advertentie) OUD-COMMANDANT KOREA DETACHEMENT TERUGGEKEERD Met het K.L.M. toestel uit To kio is Zondagavond in ons land teruggekeerd lt. kol. G. H. Chris- tan. oud-commandant van het Nederlandse detachement in Ko rea. Lt. kol. Christan zijn twee Amerikaanse onderscheidingen verleend. t.w. het legioen van verdienste en de Amerikaanse zilveren ster voor het persoonlijk aanvoeren van de troepen in de strijd. BRUSSEL 's Werelds grootste circus „Ringling Brothers and Barnum and Bailey", dat door de Amerikaanse reclame „The greatest show on earth" (de grootste show ter wereld) wordt genoemd, zal in 1954 uit de Verenigde Staten naar Europa overkomen en hier voorstellingen geven in de voornaamste lan den, o.a. in Nederland, waar het plm. zes weken zal verblijven. Op een doorrookte kamer in het Brusselse Palace-hotel, pratend tot diep in de nacht, hebben John Ringling North, de president- directeur van het beroemde Barnum en Bailey-circus, en Frans Mikkenie, de Nederlandse circus-directeur en impressario deze beslissing getroffen. Want de Maastrichtenaar Frans Mikkenie, die op circus-gebied een internationale faam heeft, is door North aangezocht om als Europees impressario van Bamum and Bailey op te treden. Hij is belast met heel de ontzaglijke voorbe reiding van deze Europese toumée. opnieuw over begonnen. Het ge- I ranSpOrrprODüeem weldige circus is overigens voor ....i het laatst in Europa geweest in mifckircf mnAll galr 1904. Men komt dus thans voor vITfctï»! lïlUClIIJB. het eerst sinds 50 jaar terug. „Wat acht U de grootste moei- Directeur North was aanvanke- Iijkheid voor de organisatie?", zo lijk van plan geweest om nogy|*oogen we de heer Mikkenie. over ^e komen.^maar^het bfeek j ..Het transport, dat zal enorm dat er dan niet voldoende tijd veel hoofdbrekens kosten zou zijn voor de voorbereidin gen, aldus de „Gelderlander". Want het transport van het mach tige circus, dat 1482 man perso neel heeft en een hele dierentuin, stelt geweldige problemen. De heer Mikkenie, die we Vrijdag in het Brusselse Palace-hotel ont moetten. vertelde ons. dat hij in 1939 reeds met North het plan hele circus over?" had besproken om Barnum en Bailey naar Europa over te bren gen. De oorlog was daartussen gekomen en in 1946 was men er ant woordde hij direct. „In Amerika verplaatst Barnum en Bailey zich met vier speciale treinen en nog een respectabel aantal vrachtwa gens. Die treinen kunnen vanzelf sprekend niet mee overkomen." Brengt North inderdaad zijn TUBBERGEN Zondagavond heeft nabij Tubbergen een vre selijk verkeersongeval plaats ge had, dat aan twee jonge mensen het leven heeft gekost, de 25-ja- rige H. J. Lohuis uit Fleringen werd bij dit ongeluk op slag ge dood; de 25-jarige J. M. Wissink, ook uit Fleringen, werd zo ern stig gewond, dat zij kort na aan komst in het ziekenhuis te Alme lo overleed. Die avond naderde uit de rich ting Tubbergen een vrachtwagen (bierauto), die bestuurd werd door de 22-jarige bouwkundige opzichter-tekenaar J. V. uit Oot- marsum. Hij reed in de richting Fleringen op de weg van het be kende circuit van Tubbergen. Deze weg loopt enigszins omhoog, evenals de weg. die uit tegenge stelde richting komt. Op de plaats waar bij de motorraces de tribu ne staat, vlak bij de Kroezeboom bereiken beide hoogten hun top punt. Hier werd de autobestuur der volgens zijn verklaring min of meer verblind door twee wiel rijders. die uit tegengestelde richting kwamen. Aan de rech terzijde van de weg. liepen de twee slachtoffers. Zij werden pas op het allerlaatste ogenblik opge merkt. V. trachtte, door hevig remmen en het stuur naar links om te gooien, een aanrijding te voorkomen. Dit mocht echter niet gelukken. De jongeman en het meisje werden door de auto ge grepen. de jongen werd daarbij op slag gedood, het meisje werd zo ernstig gewond, dat zij kort De kinderen van de Verenigde Staten hebben de Verenigde Naties een fontein aangeboden, die voor het hoofdkwartier van de V.N. in New-York is geplaatst als symbool van de vriend schap van de Amerikaanse jeugd voor die van de gehele wereld. Bovenaanzicht van de fontein, die des avonds ver licht wordt. na aankomst in het ziekenhuis te Almelo aan de gevolgen over leed. Op de plaats van het ongeluk werd nog geneeskundige hulp verleend door twee doktoren. De autobestuurder kon. na een voorlopig verhoor, zijn weg ver volgen. De auto werd in be slag genomen, deze was zwaar beschadigd. Het onderzoek naar de schuldvraag wordt nog voort gezet. VOOR DE FEESTDAGEN 'sGRAVENHAGE 1 Sept. Op 1 December komt een vrij groot gezelschap emigranten uit Cana da en Australië met de „Maas dam" te Rotterdam terug. Het zijn allerminst teleurgestelden. want het gaat hen in hun nieu we landen goed. Zij komen met vacantie met de bedoeling deze winter nog eens echt gezellig de oud-vaderlandse feesten mee te vieren. Tot het gezelschap behoren niet alleen Nederlanders, die tal van jaren geleden naar den vreemde trokken en daar slaag den. maar ook „jonge emigran ten" met trouwplannen en men sen. die in de kring van familie en vrienden wellicht medewer kers willen vinden. Het hoofddoel van alle bezoe kers is echter om „de feestda gen". als Sinterklaas. Kerstmis en oud-en-nieuw nog eens gezel lig met verwanten en vrienden in het oude vaderland te vieren. Post voor Koreavrijwilligers Post voor militairen van het aanvullingsdetachement N.D.V.N., dat op 28 Augustus uit Neder land is vertrokken, moet op 2 September en 11 September in Nederland ter post worden be zorgd. In het adres moeten wor den vermeld: rang, naam, voor letters, legernummer, aanvul lingsdetachement N.D.V.N. op uitreis (daarachter Nato 5100) Amsterdam, Schiphol, militair. De namen van de tussenhavens en schip mogen niet worden ver meld. De 26-jarige verzekeringsagent B. te Deventer heeft kortgele den bij de politie te Deventer aangifte gedaan, dat uit zijn wo ning een geldkistje met f 1650. zou zijn gestolen .De recherche vertrouwde de zaak niet en voel de B. eens flink aan de tand. Het jongmens erkende tenslot te, dat hij het geld in de loop van, de tijd had opgemaakt, en, nu hij het moest afdragen aan een verzekeringsmaatschappij, het verhaal van de diefstal had verzonnen. Het lege geldkistje werd daarna opgevist uit de Sin gelgracht te Deventer. Tevoren had B. al eens bij de politie aan gifte gedaan, dat hij te Bathmen f 1700.zou hebben verloren. Thans blijkt deze aangifte niet juist te zijn, doch B. hield vol te Bathmen toch f 900.te heb ben verloren. Mond- en klauwzeer In de week van 1724 Aug. 1952 werden in Nederland geen sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer geregistreerd „Zeker", zei de heer Mikkenie. „North vroeg mij nog: „Wat moet ik meebrengen om in Europa succes te hebben?" Ik zei: „alles!" En alles, dat betekende volgens de heer Mikkenie op de eerste plaats een enorm show-program ma en op de tweede plaats een geweldige menagerie, groter dan die van enige Europese dieren tuin. 1200 paarden, 40 olifanten brengt North mee, verder giraf fen. zebra's, nijlpaarden, zelfs witte (albion-) nijlpaarden en andere uitheemse dieren, natuur lijk leeuwen en tijgers en ook 's werelds grootste in gevangen schap levende gorilla, die volgens de heer Mikkenie in een kooi zit met tralies van twee vuisten dik, „Het programma staat zeker nog niet vast?" .Neen, dat moet het volgend jaar nog in elkaar gezet worden." Wat dat overi gens kan geven, is af te leiden uit het feit. dat een van de hoofdpunten van het programma steeds een grote parade is, waar voor de costuums van de cireus- artisten ieder jaar nieuw zijn en maar 2 a 3 millioen gulden kos ten. John Ringling North durft al les aan. Hij heeft Strawinski mu ziek voor de circusband laten componeren en de beroemde Russische balletmeester Georges Balanchine heeft een olifanten ballet voor hem ontworpen! „In de circustent is plaats voor 12000 mensen", vertelde de heer Mik kenie nog. Het is de bedoeling, dat North zijn hele circus in verschillende, speciaal gecharter de schepen naar Europa over brengt. Men denkt daarbij aan de schepen, die in de oorlog ge bruikt werd voor het tankver- voer. en die een neerlaatbare achtersteven hebben. North zelf. een 48-jarige vrijgezel, is een stevige, enorm actieve Amerikaan die bij voorkeur overdag slaapt en 's nachts werkt. Hij houdt van het circus, van eten en van goede wijn. Hij komt elk jaar een paar maanden naar Europa, om goede „nummers" voor zijn circus te engageren. Twee postboden in Groningen waren reeds vroeg <?p de eerste Septemberdag, de eerste dag tevens van de actie „Groningen Vriendelijkheidsstad", hulpvaardig, toen zij midden op het trot toir een band van een invalidenwagentje herstelden. (Eigen foto) UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft gis teren een buitengewone algemene vergadering gehouden ter bespre king van een nieuw sociaalpoli- tiek programma, dat werd inge leid door de heer M. Ruppert. Tegenover de beschouwing van velen die zoals o.a. blijkt uit het welvaartsprogramma van het N.V.V. de staat als het totaal- verband der menselijke samen leving zijn gaan zien stelde spr. de reformatorische maatschappij, beschouwing van de souvereini- teit in eigen kring, hetgeen na tuurlijk niet betekent dat de overheid niets te maken heeft met het bedrijfsleven, de kerk niets met de staat en het gezin niets met de onderneming. Ve lerlei vervlechtingen treden op. De staat heeft naar zijn aard echter niet een oorspronkelijke bevoegdheid tot de vorming van een intern kerk-, verenigings- en „maatschappelijk" recht. Het op treden der overheid dient er al tijd op gericht te zijn dat de maatschappij zo spoedig mogelijk weer zelf doet wat der maat schappij is. Dat betekent tege lijk een verantwoordelijkheid voor het bedrijfsleven, aldus de heer Ruppert: schimpen op overheidsbemoeiing en tegelijk zelf weigeren een C.A.O. te slui ten of een bedrijfsorgaan te stichten, is een tweeslachtig ge drag, dat met waarachtigheid ARBEIDER VERDRONKEN TE DEDEMSVAART t» Tractor met bestuurder in het kanaal gereden DEDEMSVAART De 'arbei der Withaar uit Hardenberg, in dienst bij de landbouwer A. R. van Dam te Dedemsvaart, was Zaterdag met een tractor op het land aan het werk. In een on bewaakt ogenblik geraakte de tractor van het zandpad af en kantelde in het kanaal. De be stuurder werd mede het water ingetrokken en verdronk in te genwoordigheid van zijn mede arbeiders. Het slachtoffer was 35 jaar en ongehuwd en reeds ette lijke jaren bij deze werkgever in dienst. NEW YORK, 1 Sept. In zijn jaarlijks rapport over de handel in verdovende middelen wijst de secretaris-generaal der Verenigde Naties Trygve Lie, op het gevaar van de toenemen de productie van synthetische verdovende middelen voor medi. sche doeleinden. De productie van de „klassieke" narcotica, zo zegt Trygve Lie, kan min of meer gecontroleerd worden, om dat deze middelen alle plantaar dig zijn,. De aanmaak van en de handel in de nieuwe narcotica zijn daarentegen moeilijk con troleerbaar. Naar Trygve Lie meedeelt, zijn sinds 1948 14 nieuwe soorten onder internationale controle ge plaatst. In het rapport wordt verder melding gemaakt van. regerings maatregelen tegen de onwettige productie van en handel in nar cotica in Italië en de Arabische landen. Daarentegen hebben vele lan den, zoals Canada, Egypte, Frank- VLIEGTUIGWRAK HAD NOC INZITTENDEN EMMELOORD Het vlieg tuigwrak, dat bij werkzaamhe den in de N.O.-Polder in de bo dem is gevonden, is gebleken afkomstig te zijn van een kleine bommenwerper van Engelse na tionaliteit. Aan boord zijn nog de stoffelijke resten van enige mannen gevonden. De bergings werkzaamheden zijn thans stop gezet, daar de Engelsen deze zelf ten uitvoer zullen brengen. rijk, Nederland en de Ver. Staten, moeite om de toenemen de handel in verdovende midde len te beteugelen, aldus Trygve Lie. Een van, de nieuwe controle maatregelen, die de V.N. nemen, is dat met ingang van het vol gende jaar een liist zal worden aangelegd van alle zeevarenden en personeelsleden van lucht vaartmaatschappijen, die schul dig worden bevonden aan de on wettige handel in verdovende middelen. Deze lijst zal aan de leden-staten der V.N. worden toegezonden in de hoop, dat ook de betrokken regeringen maat regelen tegen de schuldigen zul len nemen. Het zal Zondag 14 September a.s. 250 jaar geleden zijn, dat de paters Dominicanen in Tiel hun geestelijke werzaamheden begon nen. Dit feit zal feestelijk wor den gevierd. Het ligt in de be doeling, dat de pater provinciaal der Dominicanen in Nederland, pater H. J. J. Teeuwen, op Zon dag 14 September een plechtige Hoogmis zal opdragen, 's Avonds zal Mgr. dr. B. J. Alfrink, aarts bisschop-coadjutor van Utrecht, een pontificaal lof celebreren. Het feest zal worden voorafge gaan door een triduum, dat zal worden geleid door prof. mgr. dr. C. Friethoff O.P. niets of weinig meer gemeen heeft. Met betrekking tot de verhou ding vakbeweging-politiek, zeide de heer Ruppert o.m. dat het C.N.V. niets te maken heeft met wat een vooraanstaand of minder vooraanstaand of hele maal achteraanstaand lid van de Christelijke Vakbeweging over de kabihets-formatie 1952 heeft gezegd of geschreven, omdat een dergelijk lid niet als lid van de vakbeweging maar als, lid van een politieke organisatie of als burger van ons volk handelt. De Christelijke vakbeweging is op part ij-politiek terrein absoluut neutraal. Zij heeft geen bindin gen, openlijk noch geheim, offi cieel noch officieus met enige politieke partij. Natuurlijk in teresseert de kabinetsformatie de mannen en vrouwen van de Christelijke vakbeweging wel. Het oordeel over het kabinet zal echter uitsluitend afhankelijk zijn van zijn daden, aldus de AMSTERDAM, 1 Sept. Het bericht, dat dierenste- wards van de K.L.M. tot de ontdekking zijn gekomen, dat olifanten, die hoog in de lucht aan hun zorgen zijn toever trouwd, zich als keurige, rus tige passagiers gedragen, zo lang zij gezelschap hebben van een kip, heeft zijn weg gevonden naar alle delen van de wereld. Nimmer zijn bij de K.L.M. zulke pakken kran tenknipsels en brieven met reacties binnengekomen als na het bericht over olifant en kip. Kranten als de New York Times, omroepverenigingen als de „Mutual Broadcasting Sys tem". het Nederlands Nieuws van Polygoon en ontelbare an deren verzochten de K.L.M. dit evenement van nabii te mogen beleven. Het Time Life-concern zond een telegram om zo spoe dig mogelijk een reportage van dit unicum te mogen maken. Derhalve zal deze week op Schiphol een middelgrote jumbo arriveren vermoedelijk uit Bangkok begeleid door wat de Duitse pers noemt „gesellschafts- dame Huhn". Gehoopt wordt, dat de betreffende kip bii de aankomst het vertrouwen, dat de K.L.M. in haar stelt, niet zal beschamen. De ogen van de hele wereld zullen op haar gericht ziin. Benoemingen en ontslag burgemeesters Bij K.B. is met ingang van 16 September 1952 benoemd tot bur gemeester der gemeente Grathem mr .E. J. H. M. Crasborn, volon tair ter gemeentesecretarie van Beessel; is met ingang van 1 October 1952 benoemd tot burgemeester der gemeente Smilde mr. H. Rijpstra, werkzaam als referenda ris bij het ministerie van buiten landse zaken; is met ingang van 1 October 1952 benoemd tot burgemeester der gemeenten Vuren en Herwij nen de heer A. G. Vermeulen, thans secretaris der gemeente Zoelen; is met ingang van 16 Septem ber 1952 benoemd tot burge meester der gemeente Kerkwer- ve de heer S. Francke, te Sint Laurens. Bij Koninklijk Besluit: is aan jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1952, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Breuke- len, met dankbetuiging voor de diensten door hem als burge meester bewezen; is aan H. P. Baron van der Borch tot Verwolde van Vorden, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1952, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente de Bilt, met dankbe tuiging voor de langdurige dien sten door hem als burgemeester bewezen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3