ONTGOOCHELDE emigranten uit Australië naar de Zaan terug Dert de Veiligheid van hef Westen eist defensie der Antillen Financiën en Economie UW PUZZLE voor vandaag ONDERHAND lag de eenzame krent mis troostig in de gekreukte puntzak. „Hoe zou het met WAT was dat dan? Bakker Stad kon geen werk en evenmin een woning vinden Niettemin gespaard voor de terugreis RADIO Staatssecretaris Moorman over deze noodzakelijke millioenenzaak Naar wij vernemen HET VERHAAL VAN DE EENZAME KRENT BEURSOVERZICHT Generaal de V/es Russisch-C inciden Markt en PAGINA H UUM3UAG Z btP I tlVlühK IVPa ROTTERDAM Ricus Stad uit Koog aan de Zaan is met vrouw en twee dochtertjes Zondagavond met de „Fairsea" uit Australië teruggekeerd, gedesillusioneerd. Naar zijn me ning is het onverantwoordelijk, dat er uit Nederland nog zo veel mensen naar Australië worden gestuurd, want behalve een 2000 Italiaanse vrijgezellen, die nog altijd geen werk kunnen vinden, zijn er nog 500 Nederlanders werkloos van de vorige reis van de „Fairsea". Van de 38 passagiers van de „Fairsea" zijn er slechts drie of vier, die weer terug willen naar Australië, de anderen, 34 of 35 Nederlanders, zien er voor zichzelf geen woning, geen toekomst en, wat de mees ten ook zeer voornaam vinden, geen gezelligheid. gesteld. Dat gaf Het eten in de kampen is naar Australische aard, toebereid door Russen en Polen. Vooral in een van de kampen, dat in een dal lag, is bovendien de hitte soms ondraaglijk. Er zijn volgens de heer Stad temperaturen geno teerd van 115 tot 120 graden. Bo vendien worden naar zijn me ning gedane beloften niet nage komen, want ofschoon er b.v. in Nederland gezegd werd, dat er bakkers gevraagd werden het vak van de heer Stad zijn er bij de arbeidsbeurzen zo goed als geen aanvragen voor bakkers bekend. Ricus Stad vertelt dan, dat hij vijf jaar bij Verkade's fabrieken werkzaam was geweest, maar om een toekomst op te bouwen had hij besloten te gaan emigreren. Een eigen bakkerij scheen im mers in Australië in het ver schiet te liggen. Vol vertrouwen vertrok hij eind Mei van het vorig jaar met de „Grote Beer" uit Amsterdam. In Australië ge komen, moest hij met zijn ge zin naar het ontvangstcentrum Badhurstkamp. Daar verbleven veel Nederlanders. De reis er heen werd in de nacht afgelegd. Het was er vreselijk koud, want men noteerde daar hartje win ter. Reeds de tweede dag kreeg hij een betrekking aangeboden, met huisvesting werd er gezegd. Dat wekte vertrouwen voor de toekomst, 't Was bij een bakker in Mudgee. Wel zouden vrouw en kinderen er pas twee weken later terecht kunnen, maar dat kon voor een emigrant, die wist dat niet plotseling zijn bedje ge heel gespreid zou zijn, geen be zwaar opleveren. In de nacht reisde hij er heen, maar toen zijn werkzaamheden er drie dagen geduurd hadden, kwam aan het licht, dat eigen lijk alleen de bedoeling was ge weest, dat Stad voor enkele da gen een zieke knecht zou ver vangen. Zodra de man terug keerde, kon Ricus gaan en van de woning kwam natuurlijk ook niets. Hij keerde volgens zijn verhaal terug naar het kamp, waar ander werk in het voor- WOENSDAG 3 Sept. 1952 HILVERSUM I, 402 m 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. muz. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 Gram. muz. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. muz. (9.359.40 Waterstanden). 10.00 Boekbespreking. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. muz. 12.00 Metropole orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. muz. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws 13.15 Gram. muz. 13.50 Gram. muz. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gram. muz. 15.00 Kinder koor. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Gram. muz. 17.50 Re geringsuitzending: Jeugduitzen ding „De brievenbus gaat open". Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Actualiteiten. 18.30 R.V.U.: Dr. A. Saalborn: „Hoofd stukken uit de vergelijkende lite ratuurgeschiedenis: De moderne levensbeschouwing bij Sartre en Camus, Vestdijk en enkele jonge ren. Evelyn Waugh en George Orwell19.00 Reportage Verga dering N.V.V. 19.20 Gram. muz. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Omroeporkest. 21.10 „De Gouver neur", hoorspel. 22.10 Dansmuz. 22.45 ..Het zeegat bedwongen", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Or gelspel. 23.3024.00 Gram. muz. HILVERSUM II, -24.00 NCRV. 298 m 7.00 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram. muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. muz. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. muz. 11.20 Omroep orkest. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuis front. 13.20 Amusementsmuziek. 13.40 Gram. muz. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gram. muz. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Voor de jeugd 17.20 Orgelspel. 17.50 Marine- nieuws. 18.00 Pianoduo. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisa tie- en Verenigingsleven. 18.30 Salonorkest. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. muz. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram. muz. 19.40 Radiokrant. 20.00 Massale koorzang. 20.15 Residentie-orkest en solist. 21.00 Metropole-orkest en solist. 21.30 „Lund 1952", na beschouwing Oecumenische Con ferentie. 21.50 Gram. muz. 21.55 Lichte muz. 22.20 Causerie over Arabië. 22.30 Gram. muz. 22.35 Internationaal Evangelisch com mentaar. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gram. muz. uitzicht werd nieuwe hoop. Juist op het moment, dat die hoop verwezenlijkt scheen te worden, arriveerden er Engelse emigranten. En plotseling werd het hem duidelijk: de Engelsen hadden er voorrang. Die indruk werd later voortdurend beves tigd. Na veel wachten kreeg hij een betrekking aangeboden in Oran ge bij de Emcofabrieken, die on derdelen voor wasmachines e.d. maakten. Huisvesting was er echter niet bij. Daarna sollici teerde hij op een advertentie naar Cambden, gelukkig bij een bakker. Zelfs een gedeelte van een huis zou hij kunnen krijgen. Maar toen hij er kwam, kon nog niet gezegd worden of hij aan genomen was. Hij zou wel be richt krijgen, maar wacht er nóg op. Vervolgens werd het weer Orange, een fruitfarm. Stad pakte de baan met beide handen aan, ging er met vrouw en kin deren heen en stuurde er zelfs zijn meubilair heen. Het scheen nu eindelijk safe te zijn. Vijf weken was hij er aan de arbeid, toen hij weer kon ver trekken. De baas kon namelijk een Australiër in zijn plaats krij gen en die ging voor. Een bakkerij, ook in Orange, wilde vervolgens van zijn dien sten gebruik maken, doch een woning was niet te vinden. Dank zij ds. Goudkamp kon hij einde lijk naar het Badhurstkamp terug keren en kreeg er meteen een baan aangeboden. De vreugde was van korte duur, n.l. ander halve dag. Hij mocht er niet werken, zei men, want er was gebleken, dat hij het kamp al uit was geweest. Hij mocht er zelfs niet meer blijven. Daarop werd het Grethekamp zijn deel, liggend in de buurt van New-Castle. Daar kwam ein delijk de lang verwachte baan: voorman van de vuilnislieden. Zijn vrouw heeft er drie be trekkingen gehad, eerst als pa pierprikster, vervolgens als hulp in de keuken wat volgens de heer Stad een verschrikking was en later als oppas in de kin derafdeling. Gelukkig heeft men daar - door zuinig te leven zo veel kunnen overhouden, dat de terugtocht naar Nederland kon worden bekostigd. Want ofschoon zij in Januari nog aan familie hadden geschreven, dat ze aan 't sparen waren voor een eigen huis, werd toch kort daarop het besluit genomen naar het vader land terug te keren. „Wij hadden het allang beke ken", zei Ricus Stad, „er zijn trouwens in het Grethekamp nog vier Nederlandse families, die er niet willen blijven, o.a. de fa milie Karnemelk uit Amsterdam. Deze staat op het standpunt, dat men wel naar Australië is ge gaan om er beter van te worden. Iemand die een gewoon huur huis heeft en 16 pond verdient wat toch wel een heel bedrag lijkt is nog dezelfde als hij in Nederland was. Wie maar drie pond huur in de week betaalt, mag van geluk spreken. Het woningtekort is er trouwens van dien aard, dat zelfs Australiërs in de kampen wonen. Een huis kopen is een onmoge lijkheid gebleken. Hypotheken krijg je er n.l. slechts tegen 6 pet., hetgeen er op neerkomt, dat alle spaargelden er aan gaan. De familie Stad keert nu naar Koog aan de Zaan terug en hoopt nu maar, dat er bij Verkade's fabrieken weer werk voor papa te vinden zal zijn. WILLEMSTAD-CURAsAO Op een persconferentie te Wil lemstad hebben de staatssecreta ris der Nederlandse marine, de heer Moorman en de voorzitter van de Antillen regeringsraad, mr. dr. Da Costa Gomez, belang rijke mededelingen gedaan over de door de heer Moorman in de Antillen gevoerde besprekingen over de defensie van de Neder landse Antillen. Dr. Da Costa Gomez, die de heer Moorman inleidde, zeide o.a.: Tijdens de R.T.C. met de West is de wens naar voren ge komen. het vraagstuk van de de fensie der Ned. Antillen nader te bespreken. In dit verband moet men de komst van staatssecreta ris Moorman zien. De Nederland se regering toont veel begrip voor onze moeilijkheden. De An tillen zijn een rustig land. heb ben geen oorlog gekend en zijn niet „defensie-minded". Voor An tillen is thans duidelijk het mo ment aangebroken om voor de dag te komen. Aldus de heer Da Costa Gomez. Staatssecretaris Moorman zeide o.a. het volgepde: De verdediging van de Ned. Antillen zal geheel in samenwer king met Nederland worden op gezet. Het betreft thans niet meer de verdediging van het een of andere eiland. Deze gebieden zijn uiterst belangrijk door hun strategisch gerichte economie en hun ligging ten opzichte van het Panamakanaal. Het is duidelijk, dat de verdediging van de Antil len een zaak is van jie gehele Westerse wereld. De verdediging der Antillen dient derhalve te worden ingeschakeld in het Wes telijke verdedigingssysteem. Het belangrijkste aspect is het openhouden van de verbindingen. Dit vraagt vele schenen en vlieg tuigen en de financiering daar van gaat verre boven het vermo gen van de Antillen uit. Daarom heeft Nederland het standpunt ingenomen, dat alles, wat buiten de directe plaatselijke verdedi ging valt een zaak is. waarover niet hier wordt gesproken. Be sproken wordt dus de zuivere lo cale verdediging. Daarvoor is in de Antillen een kern van mariniers aanwezig. Voor de exploitatie van deze in vredestijd reeds bestaande kern en de aanpassing ervan aan de in oorlogstijd noodzakelijke uit breiding is een bedrag nodig van f 26 millioen (Ned. Crt.). In dit bedrag zijn begrepen de kosten voor de aanleg van een radarnet en andere investeringen. Thans is in bespreking, welk aandeel door Nederland en welk aandeel door de Antillen zal worden ge dragen. De zaak ligt voorlopig zo maar daarover moet na tuurlijk in de Antilliaanse staten en de Kamers in Nederland na der worden gesproken dat Ne derland f 19 millioen zal bijdra gen en de Antillen f 7 millioen. Op deze basis zal de verdediging der Ned. Antillen eind 1954— begin 1955 volkomen zijn aange past aan die van de overige Wes telijke wereld in defensie-opzicht. Tegelijkertijd zal ook de organi satie van de burgerlijke lucht verdediging ter hand zijn geno men. Curacao en Aruba met hun prachtige grote nieuwe havens zullen in tijd van oorlog belang rijke vlootbases worden. De op de Antillen aanwezige man kracht is voornamelijk noodzake lijk voor het in bedrijf houden van de voor de oorlogvoering be langrijke industrie, aldus de heer Moorman. DIRECTEUR UITGEVERIJ VERONGELUKT Ten gevolge van een hem Za terdagochtend overkomen auto ongeval is Maandagmorgen in 't R.K. Ziekenhuis te Dordrecht overleden de heer J. A. van den Eijnde uit Voorburg, directeur van de Haagse uitgeverij „Publi citeit", die o.m. het adresboek van de Nederlandse Pers uitgeeft. De heer van den Eijnde, die te vens directeur was van de Alge mene Reisclub te Voorburg, had met een gezelschap leden van deze club een reis naar de Ri- vièra gemaakt en was nu op de terugweg, een dag voor de andere reizigers, omdat hij nog admini stratieve zaken wilde afdoen. Tussen de Moerdijk en Dord recht verloor hij, waarschijnlijk door oververmoeidheid, de macht over het stuur. De auto reed in de wegberm, raakte een berm paaltje, sloeg twee maal over de kop en botste toen tegen een pij ler van het viaduct, dat ter plaat se de weg overspant. De heer van den Eijnde is 35 jaar ge worden. overleed plotseling te Haar lem de heer M. Lürsen, die ruim 30 jaar als leraar aan de Haar lemse Muziekschool van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst was verbonden zal op 6, 7 en 8 Sept. het feit worden gevierd, dat de open. iuchtspelen te Tegelen 25 jaar geleden voor het eerst werden gehouden. In 1930 kregen de spelen het karakter van 'n pas siespel werd gisteren het 25-jarig bestaan gevierd van de Cacao- en Chocolade f ibriek „Union" te Haarlem. De directeur, het Eer ste Kamerlid P. J. Kapteijn, werd bij deze gelegenheid be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. is te Den Haag op 66-jarige leeftijd overleden de heer T. A. Hooftman, arts, plaatsvervangend hoofd van de medische afdeling van het Nederlandse Rode Kruis. Gedurende 5 jaar heeft de over ledene zijn uitgebreide kennis van de E.H.B.O. ten dienste ge steld van het Rode Kruis. heeft de heer J. Vos te Genderen (geimeente Eethen) in Noordbrabant een bever gesche ten, die een lengte had van 92 cm. en een gewicht van ruim 11 pond zijn gistermorgen 50 Neder landse jongemannen, vrijwel alle onder de dertig jaar, met de K.L.M.-skym t ter „Edam" naar Rhodesia vertrokken. Het was de eerste emigrantenvlucht van de K.L.M., die naar dit gebied werd ondernomen Horizontaal: 1. bovenste deel 3. dierenverblijf stuk grond 8. vruchtennat 10. bevel 11. niet glimmend 12. houding 14. rivier in Italië 16. reeds 17. dwarshout 18. voorzetsel 19. landbouwwerktuig 20. de oudere 21. persoonlijk voornaamwoord 23. kern 25. huid 26 bitter vocht 28. bloeiwijze 30- maand 31. zwarte stof 32. wapen Verticaal: 1. ladder 2. voegwoord 4. herkauwer 5- haarloos 6. voegwoord (Pr.) 7. mening 9 onmeetbaar getal 10. tegenvaller 13. lijn 15. orgaan 16. ledemaat 20. pas 2'2. insecteneter 24. dierengeluid 27. tandeloos zoogdier 29. zangnoot 30. persoonliik voornaamwoord Oplossing Nr. 80 Horizontaal: 1 alm. 4 misdaad, 11 mees. 13 Soemba, 14 Otto, 16 Laban, 18 radio. 20 enk, 21 smo ren, 24 d.b., 25 ta, 26 er 27 Ka. 28 o.a.. 29 r.t.. 30 Helena. 32 are 34 markt. 35 Korea, 37 Kati. 39 animal, 41 neer. 43 nekslag. 44 R.T.C. Verticaal: 1 am. 2 Leo, 3 metro 5 is, 6 solo, 7 d.e.a., 8 ambe, 9 abandon.10 dankbaar, 12 staren 15 Oder. 17 astrakan. 19 in. 22 matrone. 23 Balkan, 27 kerk. 30 ha, 31 etter, 33 Erik, 34 maal, 36 Ems, 38 iet, 40 la, 42 r.c. ERGENS in een kast lag een puntzak en de krenten, die daar in zaten, waren in een bovenste- beste bui. Ze hadden dan ook iets heel leuks in het vooruitzicht. Weet je wat? Ze zouden in het beslag voor een krentenbrood ge stopt worden, diezelfde middag nog. „We worden een krentenbrood, een kren tenbrood!" juichten de kleinsten, „tjonge jonge, wat zal dat fijn zijn". „Maar is het nu heus waar?" vroegen er een paar, die het maar niet ge loven konden, „is het ze ker?" Ja, het was zeker. De krent, die het nieuws had doorgegeven, zat bovenaan in de puntzak. Van daaruit kon hij net de keuken in- gluren en bovendien pre cies horen, wat er gezegd werd. En wat was er deze keer gezegd? „Vanmiddag gaan we twee broden bak ken, een wittebrood en een krentenbrood, een lekker krentenbrood. De krenten zitten al in de puntzak in de kast." Het was mevrouw zelf, die daar aan het woord was geweest. En was het dan soms waar of niet? Nee, er was geen twijfel aan: er zou een krentenbrood wor den gebakken en de kren ten in de grote puntzak moesten daaraan te pas ko men, allemaal! Allemaal? Ja, dat was wel de bedoeling. Maar wat gebeurde er? De laatste krent bleef in de punt ste ken en voor hij zich losge- wurmd had, werd het plot seling donker in de zak. Het dienstmeisje had het papier al dichtgefrommeld. „O jeetje", zuchtte da krent, „wat gaat er nu ge beuren?" Hij voelde het al. Met een. smak kwam de puntzak op het keukenta feltje terecht, achteloos weggegooid „Ik ruim het straks wel even op", zei het dienst meisje bij zich zelf. „nu eerst de krenten in het be slag." Ze nam de krenten in haar hand en strooide ze in het deeg. „Het lijkt wel, of ze er vanzelf insprin gen", lachte ze, „zo vlug gaat het." En ze had gelijk. De krenten waren zo vro lijk en uitgelaten, dat ze al uit zich zelf In het be slag doken! kreukte puntzak en duwde er alle vouwtjes uit! O, wat lag de papieren zak nu weer gaaf en glad op de keukentafel. Alleen het uiterste puntje had mejuf frouw Strijkijzer niet ge daan, want daar kon ze niet zo goed bij komen. En dat was maar goed ook, want in dat uiterste puntje zat de krent, de eenzame krent, die daar alleen achter was gebleven. Maar hij zou nu niet langer eenzaam zijn. de anderen zijn?" dacht hij. „Zoudenzouden ze al in het deeg zitten?" Er kwamen tranen van spijt in zijn kleine krentenoogjes. „Had ik toch ook maar mee kunnen gaan," piekerde hij, „dan had ik ook in dat heerlijke krentenbrood ge zeten. In plaats daarvan be land ik straks in de asbak, vast en zeker." De arme krent had het bij het goede eind. Het was ook de bedoeling dat da puntzak naar de asbak zou verhuizen, maarJa, wat maar? Het dienstmeis je vergat in de drukte de hele puntzak en dan kwam er nog iets bij. Er was iemand in de keuken, die steeds maar naar die pa pieren zak zat te kijken. Dat was mejuffrouw Strijk ijzer, een keurig dametje in een glanzend grijs japon netje. Ze was de hele tijd al in de weer geweest en nu rustte ze eens heerlijk uit op de keukentafel. Maar ja, hoe gaat dat, als je eenvoudig niets kunt zien, dat een kreukeltje of een rimpeltje heeft? Dan wil je opnieuw aan de gang, of je moe bent of niet. Daarom wachtte mejuf frouw Strijkijzer even, tot het dienstmeisje weg was, en toen nam ze haar kans waar. Ze gleed over de ge- De zak was immers niet langar dichtgefrommeld! Die was weer open en het kostte de krent dam ook niet veel moeite in het keurig gestreken papier de uitgang te vinden. „Hé," zuchtte hij, „wat ben ik blij! En nu gauw naar de aanrecht toe, waar het beslag voor het kren tenbrood ligt te wachten." ACH, wat was dat een teleurstelling. Het be slag lag niet meer te wach tenHet was al kant en klaar en stond nu in een grote lange bak. Het wacht te alleen nog op het andere beslag, het beslag voor het -wittebrood. Als dat ook klaar was, zouden ze samen de oven in gaan. Terneergeslagen stond de krent naast het deeg voor het wittebrood. „Ik, ik was ook zo graag meegegaan in de oven", zei hij bijna hui lend, „moet ik hier nu he lemaal alleen achterblij ven?" Het beslag voor het wittebrood kreeg medelij den. „Kom maar mij mij" zei het goedig, „één zo'n krent zal 't hem ook niet doen. Een wittebrood blijf ik toch." Dit liet de krent zich geen twee maal zeggen. Hij tjoepte in het deeg en het dienstmeisje, dat bin nen kwam, kon hem niet eens meer vinden, zo gauw was hij in de witte massa verdwenen. „Ik zag een krent in het •wittebrood vallen. maar ik kon hem niet meer te pakken krijgen", vertelde ze later tegen haar me vrouw. Gelukkig vond me vrouw het niet erg. Ze lachte zelfs. „Dan weet ik iets leuks voor de kinde ren", zei ze. Wel, heb je wel eens gehoord van een Driekoningenbrood! Daar zit een boon in verborgen en wie die boon krijgt, mag een avond lang ko ning of koningin zijn. Zo iets deed mevrouw nu ook met het wittebrood, waarin één krent zat. Ze sneed voor alle kinderen een sneetje af en het jonge volkje zat vol spanning te kijken, of er nog geen zwarte krent aankwam. „Hoera!" riepen ze op eens, „daar is ie, daar is ie, hiep hiep hoera voor de krent en voor Miepie, want die was aan de beurt." Ja, Miepie kreeg de bo terham en met een kleur van plezier legde ze hem op haar bordje. Ze was overgelukkig dat ze ko ningin mocht zijn, maar ze was niet de enjge, die zo blij was. Er waren er nog twee. De eerste was de krent natuurlijk. Was het geen reuze meevallertje, dat hij nog in een brood terecht was gekomen en dat ze nu zo'n pret met hem had den? Ja, de krent was erg in zijn nopjes en.... dat was het wittebrood zelf ook. Het keek naaf het krentebrood, dat met boze ogen nog onaangeroerd op de schaal lag en het zei bij zich zelf: „dat is de eerste keer dat een wittebrood eerder op gaat dan een krentenbrood en dat heb ik 'm toch maar geleverd, o zo!" NIEUWE MAAND NIET ONGUNSTIG INGEZET AMSTERDAM 1 Sept. Uiter aard is het nieuwe kabinet van middag ter beurze druk bespro ken. Gezien de berichten, die hierover vorige week reeds ver schenen ziin. kwamen de benoe mingen voor de beurs niet als een verrassing. Op het koersver loop had een en ander zo goed als geen invloed, evenmin als de beurs gereageerd heeft tijdens de demissionnaire periode. Overigens ontwikkelde zich een behoorlijke vraag in Philips, die van 155 1/2 tot 158 1/2 stegen. Aandelen AKU stonden wederom in de be langstelling. die vooral uit Ame rika kwam. Hier werd een koerswinst van ruim twee pun ten behaald. In mindere mate geldt dit ook voor Kon. Olie en Unilever, die een fractie avan ceerden. Waar de vier grote in dustriepapieren eerder vast ge stemd waren, behoeft het geen verwondering te wekken, dat ook de incourante industriemarkt op een iets hoger niveau kwam. In het bijzonder geldt dit voor de textielwaarden. De cultuursector blijft zeer verwaarloosd. Een aanbod van een enkel stuk kan hier reeds tot een daling van een punt lei den. hetgeen vandaag het geval was met Amsterdam rubber. Suikers en tabakken onveran derd. Op de scheepvaartafdeling viel de Scheepvaartunie enigs zins uit de toon met een verlies van ruim een nunt. De overige napieren bleven hier goed op peil. Enkele guldensbeleggingen la gen een fractie luier, doch over het algemeen was de stemming in deze afdeling prijshoudend. Op de Amerikaanse afdeling de den zich geen bijzondere ontwik kelingen voor. Waardepapieren in de Verenigde Transatlantische Hypotheekbanken waren vast ge stemd in verband met olievond sten op terreinen van de maat schappij in Canada. N.V. Emballagefabrieken en Houthandel De N.V. Emballagefabrieken en Houthandel te Rotterdam heeft 't boekjaar per 30 April 1952 afge sloten met een winstsaldo van f 518.892 (f 490.382). Er is voor f 556.181 (f 630.434) afgeschreven en f 128.918 (f 16.459) aan rente betaald. Voorgesteld wordt een dividend van 8% pet. (8 pet.) Het stemt de directie tot voldoe ning, dat het financiële resultaat, ondanks een achteruitgang in het laatste gedeelte van het verslag jaar, wederom gunstig is en dat van het vorig boekjaar overtreft. De dochterondernemingen hebben hiertoe in belangrijke mate bijge dragen. Onder de tegenwoordige omstandigheden is het zeer moei lijk de vooruitzichten te beoorde len. Veel zal afhangen van de vraag, of de houtprijs in het bui tenland zich zal stabiliseren. Hoe wel minder dan vorig jaar is de maatschappij nog voldoende van orders voorzien en men hoopt, dat het lagere prijsniveau het houtgebruik zal doen toenemen. Gesteund door de uitgebreid heid en verscheidenheid, van het werkterrein meent de directie de toekomst met vertrouwen tege moet ;e kunnen zien. Semarangsch stoomboot en prauwenveer Na afboeking der onkosten, af schrijvingen etc. heeft de N. V. Semarangsch Stoomboot en Prau wenveer te Semarang over 1951 een saldo winst behaald van rp. 521.974 (rp. 522.898). Voorgesteld wordt een dividend van 9 pet. Ind. Crt (onv.) Het vervoer te Semarang, Palembang en op Ban- ka was groter dan in 1950 Op Biliton liep het nog verder ach teruit, tengevolge van een ver mindering der particuliere lading, aldus het verslag. Over het alge meen js de arbeidsrust niet ver stoord. Met toestemming van de regering zijn alle tarieven in de eerste helft van 1951 verhoogd. Per ulto 1951 waren 128 prau wen in bedrijf met 10.335 ton laadvermogen en 29 sleepboten met 2.637 pk. N.V. Werf Gusto emitter? De N.V. Werf Gusto v.h. A. F. Smulders gaat over tot de uitgifte van een 4pet. 20-jarige obliga tielening van twee millioen tot de koers \an 100 procent. De in schrijving wordt op 5 Sept. open- gestéld bij de Amsterdamse Bank. Vervroegde gehele of gedeelte lijke aflossing is uitsluitend toe gestaan op 1 October van ieder jaar, voor de eerste maal in 1960 tot de koers van 101 procent. De Maatschappij verbindt zich geen hypothecair verband te verlenen op haar bezittingen, tenzij de on derhavige lening in gelijke rang daarin aeelt. EÉN MILLIOEN VOOR BOUW VAN MONTAGE-WONINGEN Aan de Wieringermeerdirectie is bij beslissing van de minister van Verkeer en Waterstaat een extra bedrag van ruim een mil lioen gulden toegekend voor de bouw van montageboerderijen. FEUILLETON \m w mi w DOOR DOROTHEE COEBELER 24) „Jammer, dat men daar geen tijd voor heeft. Door de week kunnen wij geen uitstapjes ma ken. want dan moeten wij wer ken." „Werkt U dan ook, juffrouw Kate? Wat doet U dan?" „Precies hetzelfde als Marietje. Ik ben naaister". „Zo?" weer keek hii haar lang en onderzoekend aan. Zij zaten een paar minuten stil naast elkaar en lieten hun blikken over het landschap gaan. De zon begon reeds onder te gaan. De lucht en het water verdoezelden in groen-gouden kleuren. „Het is bijna precies zoals in Venetië", zei een mannenstem. En een meisjesstem antwoordde: „Ja, dat is waar. Dezelfde gou den glans die over de lagunen ligt en over Maria delle Salute is ook hier." De man naast haar sprong op. „U bent daar geweest?" „Neen. neen. neen" wat had 7.0 nu toch gezegd. „Ja. ja, ja. Zo kan men slechts praten als men het zelf heeft ge zien. Wanneer bent U daar ge weest?" „Ach. ik heb het alleen maar op foto's gezien." „Zo praat iemand niet die al leen foto's van Venetië heeft ge zien. Wanneer bent U daar ge weest?" herhaalde de mannestem. „Oh. U moet niet ko aandrin gen. Ik ben er echt niet geweest". Zij kreeg een kleur, toen hii haar strak aankeek. „Nou ia, als U het beslist wilt weten, dat is 'n paar jaar gele den. Ik was toen als meisje van gezelschap bij een oud echtpaar." Dat dat echtpaar haar ouders wa ren geweest, behoefde zii hem niet te zeggen. Maar nu was het ijs gebroken en zij zei langzaam: „OhVenetië „Venetiëherhaalde de man en weer keken zii elkaar een ogenblik aan. „Wat is dat daar mooi". „San Marco. Nimmer kan men genoeg krijgen van dat geheim zinnige gouden licht." Zij spraken samen lang over het vele schoons dat zij in Vene tië hadden gezien. Tenslotte zei hij: „Het lijkt wel of U Uw ja pon ontworpen hebt naar figu ren op schilderijen in die musea van Venetië. Gaat U dikwijls naar musea?" „Als ik tijd heb wel. Ik zou wel eens graag met U mee willen gaan om naar die oude schilde rijen tg kijken." „Oh. dr. Rolf". Zii kreeg een kleur. „En naar welk schilderij hebt U Uw japon gemaakt? Ik zal eens raden. Een Italiaans? Neen. Biedermeijer ook niet. Maar wat dan wel?" Het viel hem zo gauw niet in maar op hetzelfde ogen blik dat ook zij zich plotseling realiseerde wat haar voor ogen had gestaan, toen zii haar japon maakte, riep hii gelijktijdig met haar uit „Josuah Reynolds O'Brien." Verder kwamen zii niet. Lachend en juichend kwamen Marietje en Kurt aanlopen. Zij kwamen van de feestweide. Ma rietje was eigenlijk al een beetje in een roes. Zij had een grote teddybeer in haar armen. Zij riep: „En wat gaan we nu doen?" Rolf stelde voor naar het meer te gaan en een poosje te gaan zeilen. „Ah, zeilendat kun nen wii altijd hog doen wanneer wij naar het Friedrichs café ziin geweest. Ze zeggen, dat daar een heel groot orkest speelt en dat ie daar reuze veel plezier kunt ma ken." „Maar laten wii toch eerst eens een wandeling door het heuvel landschap maken", stelde Kate voor. „Van de bloemenpracht hebben wii eigenlijk nog niets gezien." „Ja. dat vind ik ook knikte Rolf. Maar Kurt Stieler zei: „Ach die bloemen. Ik heb helemaal geen zin om door het zand te ploeteren. Nee Rolf, ik weet niet wat er met jou aan de hand is. Men gaat toch naar Werder om zich te amuseren." .Zouden wii maar niet de stoomboot nemen en dan naar Wannsee varen", stelde Kate voor. Daar voel ik ook veel voor. zei Rolf. „Dan maken we een prachtige tocht door de avond en op het water is het koel." Bij deze woorden keek hii eens veel- betekend naar Marietje. Maar Marietje zanikte: „Nou al terug. Daarvoor zijn wii hier toch niet gekomen?" „Laten we eerst eens gaan zit ten en eens praten". Kurt Stieler wilde een stoel neerzetten maar op hetzelfde ogenblik viel hii om. Hii ging weer gauw staan en zag dat aan de ingang een nieuwe stroom mepsen stond. Hii werdbleek. „Kijk nu eens. Nu zit ik in de boot. Daar heb ie mijn moeder en ook nog een paar tantes en nichten en andere ken nissen. Er zijn er ook nog bii. die jou kennen. Rolf. Nou hebben ze ons nog gezien ook. Zii wenken. Ja. dan moet U ons verontschul digen. dames. Daar moeten we beslist heen. Kom Rolf „Wij komen dadelijk weer te rug, juffrouw Scholz". Maar Rolf zei dit alleen tot Kate en in het volgende ogenblik waren zii bei den reeds in de menigte verdwe nen. „Wii moesten ook maar gaan. Marietje. Kate was vuurrood ge worden. „Maar waarom?" Marietje be greep haar niet. „Waarom eigen lijk. Ze zullen toch wel terugko men? Kijk, daar is Uw doctor al." ..Dr. Rolf is niet miin doctor, goed begrepen?" Zii wilde nog meer zeggen maar daar stond Rolf reeds voor haar en nam ziin hoed af. Hij verkeerde blijkbaar in een grote verlegenheid. „Dames, juffrouw Scholz." Hii richtte zich vooral tot JCate. „Het is verschrikkelijk onaangenaam- Miin vriend heeft hier familie aangetroffen. Zijn moeder en een paar zusters. Wii moeten natuur lijk een poosje bij hen blijven. UU „U behoeft zich van ons niets aan te trekken. U niet en Uw vriend ook niet". „Juffrouw Scholz. de situatie is voor mij buitengewoon pijnlijk. Ik zou U er graag een verklaring voor geven, juffrouw Scholz. We zullen we moeten elkaar weer zien. Vaart U al vast naar de Boomgaardsbrug. juffrouw Scholz Kurt vindt dit ook het beste. Hier ziin de kaartjes voor de boot. Hii legde een paar kaartjes op tafel. Wij komen beslist, juf frouw Scholz." (wordt vervolgd) MARBURG, Duitslo begon de Duitse a< dat in de nacht i machine reeds tec eerste Invasie we afgelast, nadat r hadden overschred waren gekomen. G< de Zuidelijke Dui ingegeven werd d diplomatieke stapp Hij en zijn staf, ingekwartierd war< klooster bij Neisse, zich, hoe Hitier ook een dergelijke abri ting bevel gegeven h conferentie in Mue toen het Sudetenla had. Zij vierden me het klooster het teg enige flessen Tokaje Üp 1 Sept. bego; werkelijke Blitzkrie Goebbels hoog van, d geblazen, dat de 1 dagen werden wegg ben Poolse troepen tober hun verzet vo Bij het oprukken leger om een deel v; buiten te bemachtigc schietincidenten tu sche en Duitse troen Een Duitse bergdivis Sovjet tank o.a. vecht. Bij dit incid Duitse en Russische om het leven. Dit goed bewaarde de eerste dagen va en de andere bover zonderheden zijn or het boek „Von Rund daat en de man" da Odhams Press Ltd. zal verschijnen. De biographie is door Guenther Blur tijdens de oorlog Von Rundstedt is g De nu 76 jaar oudi stedt leeft van eer geringspensioen me! iamde vrouw in Har Ofschoon hem doe maatschappij in Ho Diploma „voor WIJDE WORMER gen werd op de boei heer N. J. Dekker afgenomen voor 1 ..voormelker". Alle opgeleid door de hee ker. behaalden, tei van de voltallige co diploma. De geslaai A. Zonneveld. Egmor I881/2 p. (rubr. d-e A. Keesoom. Nieuwe p. (117%): J. Soer, C p. (115): Jac. Dek 117V2 n. (112%); C Monnikendam 172 p J. Koperdraad, Dien (115): J. R. Rottevee 186 p.. (119); G. K. Heemstede 184 p. (1: naar. Santpoort 184 M. Boomkamp, Wes p. (115); Th. v. Sch 176 (112%). De voorzitter der missie, de heer Piipe een toepasselijk woo ma's uit waarna de consulent, ir. Verse! slaagden en de instn wenste, de hoop uitsi allen het goed-mel propageren. De instructeur, dc ker. ging de door c gemaakte opmerkii dankte de commissie hem gestelde vertri mens de cursisten bi Zonneveld een wooi aan de heer Dekker prettige wijze, waa cursus geleid had en Dekker Sr. voor de stelling van boerde alsook voor de pretti Als herinnering booc de cursisten de hee: die thans reeds voc maal alle door her candidaten voor het slaagd zag. een asba Paardenmarkt UTRECHT, 1 Sep Utrechtse paardenm; heden aangevoerd De prijzen varieerde paarden van 900 tot paarden van 850 to paarden 600 tot 900, ven drie jaar 7501 beneden drie jaar 6( lens 275—375, hitte de handel was kalm. Graanbeurs Ro ROTTERDAM, 1 nenlandse granen (c teringen per 100 kg terdam). Tarwe zonder door zeer gering de vlamolenaars v: Op vochtconditie tot Voedergranen kooplust flauw j mergerst 30.5032; 29.50—30.75 rogge 2 ver 2628. Peulvruchten 1 erwten 4449; scho met flauwe afloop. Aardappelbeurs I ROTTERDAM, 1 aardappelen 35 mn eigenheimers 99.25 8.50; blauwe eiger 10; ijselster 8. Zandaardappelen Nieuwlan-dse eigenb Voeraardappelen I Prijzen per 100 kend op handels vastgesteld voor de consumptie-aardappe gon, schip of auto.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4