Dertien jaar geleden begon de Duitse aanval op Polen 1217 jongens hadden prachtweek in N.K S kamp te Vught Sluiting varkensmarkten zou uiterste maatregel zijn Kranenburgh, was centrum van de heerlijkheid Bergen GRONINGERS ontwaakten in vriendelijke stad Generaal v. Rundstedt noemde de Westwall een muizenval Russisch-Duitse incidenten Markt en beurs Bestrijding van de varkenspest Perzië verwerpt voorstel tot hulp wordt thans verlaten en krijgt een andere bestemming Eerste dag van de vriendelijkheidsactie trok reeds grote belangstelling „Zwolle" bij de kampwinnaars van de „Tour de France" Marktberichten Retraite voor dienstplichtigen DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 PAGINA 5 MARBURG, Duitsland, 1 Sept. Vandaag dertien jaar geleden begon de Duitse aanval op Polen. Intussen is bekend geworden, dat in de nacht van 25 op 26 Aug. 1939 de Duitse oorlogs machine reeds tegen Polen in beweging was gekomen. Deze eerste invasie werd op het allerlaatste moment door Hitier afgelast, nadat reeds gemotoriseerde patrouilles de grens hadden overschreden en drie Duitse legergroepen in beweging waren gekomen. Gerd Von Rundstedt, die het bevel voerde over de Zuidelijke Duitse legergroep, meent, dat het tegenbevel ingegeven werd door de hoop van Hitier dat hij Polen door diplomatieke stappen tot capitulatie zou kunnen dwingen. som gelds was aangeboden voor het gebruik van zijn naam in een film over de laatste oorlog heeft hij dit niet aangenomen. Hij weigert ook verslaggevers te woord te staan. De biographie staat herhaalde lijk stil bij de militaire menings verschillen tussen Von Rund stedt en Hitier. Er worden enkele belangwek kende punten in aangeroerd: Zo vertelt Von Rundstedt dat in de campagne tegen Polen vele af delingsofficieren klaagden over het gebrek aan enthousiasme van hun manschappen. Ook waren volgens Von Rundstedt de sol daten niet voldoende getraind. De veldtocht in West-Europa vormde voor alle legerleiders en eveneens voor Hitier zelf een grote verrassing. Niemand had verwacht dat de Duitsers in 14 dagen tijds aan het Kanaal zou den staan. Hitier zelf echter verbood de aanval op Duinkerken. Vermoe delijk hoopte hij dat de Britse regering vrede zou willen slui ten. Het invasieplan van Hitier be rustte voornamelijk op bluf. Von Rundstedt schrijft dat Hitier hem zelf toevertrouwde: „Er is geen brug over de Noordzee. Te land bep ik een held, maar op zee ben ik een lafaard." Von Rundstedt verzette zich tegen de Russische invasie, om dat hij eerst vrede met het wes ten wilde sluiten. Hitier zette echter door en voegde zelfs olie experts aan het leger toe, daar hij verwachtte binnen enkele weken over de olievelden bij Ba koe te kunnen beschikken. Von Rundstedt werd op eigen verzoek overgeplaatst nadat het hoofdkwartier van Hitier hem niet tijdig permissie had gegeven zijn ingesloten troepen bij Ros tov, terug te trekken. Hij werd na 4 maanden ziek teverlof benoemd tot opperbevel hebber in West-Europa. De Dieppe-landing mislukte omdat toevallig een Duits con- vooi op de geallieerde vloot stuitte en alarm sloeg. De ge slaagde landing in Normandië achtte Von Rundstedt in de eer ste plaats het gevolg van de aar zeling van Hitler om twee re serve-pantserdivisies in de strijd te brengen, hoewel hij het waar. schijnlijk acht. dat de geallieer den zich gehandhaafd zouden hebben, dank zij overmacht ter zee en in de lucht. In Juni 1944 vroeg het hoofd kwartier van Hitier aan Von Rundstedt, wat er gedaan moest worden. De veldmaarschalk ant woordde: „De oorlog beëindigen". Enkele dagen later werd hij overgeplaatst. Het Ardennen-offensief was een idee van Hitier zelf en niet van Von Rundstedt. De veldmaarschalk achtte het plan van Hitier om Antwerpen te heroveren, onuitvoerbaar. In plaats daarvan stelde hij een Hij en zijn staf, die tijdelijk ingekwartierd waren in een klooster bij Neisse, herinnerden zich, hoe Hitier ook in 1938 tot een dergelijke abrupte stopzet ting bevel gegeven had en dat de conferentie in Muenchen hem toen het Sudetenland bezorgd had. Zij vierden met de abt van het klooster het tegenbevel met enige flessen Tokajer. Op 1 Sept. begon echter de werkelijke Blitzkrieg. Ofschoon Goebbe'ls hoog van, de toren heeft geblazen, dat de Polen in 18 dagen werden weggevaagd heb ben Poolse troepen tot half Oc tober hun verzet voortgezet. Bij het oprukken van het rode leger om een deel van de Poolse buiten te bemachtigen, is het tot schietincidenten tussen Russi sche en Duitse troelen gekomen. Een Duitse bergdivisie stelde een Sovjet tank o.a. buiten ge vecht. Bij dit incident kwamen Duitse en Russische officieren om liet leven. Dit goed bewaarde geheim uit de eerste dagen van de oorlog en de andere bovenstaande bij zonderheden zijn ontleend aan het boek „Von Rundstedt, de sol daat en de man" dat 9 Sept. bij Odhams Press Ltd. te Londen zal verschijnen. De biographie is geschreven door Guenther Blumentritt, die tijdens de oorlog stafchef van Von Rundstedt is geweest. De nu 16 jaar oude Von Rund stedt leeft van een klein re geringspensioen met zijn ver lamde vrouw in Hannover. Ofschoon hem door een film maatschappij in Hollywood een Diploma „voormelker" WIJDE WORMER Dezer da gen werd op de boerderij van de heer N. J. Dekker het examen afgenomen voor het diploma „voormelker". Alle candidaten opgeleid door de heer J. C. Dek ker. behaalden, ten overstaan van de voltallige commissie, het diploma. De geslaagden waren: A. Zonneveld, Egmond a. d. Hoef, 188% p. (rubr. d-e en 1231/a p.): A. Keesoom. Nieuwe Niedorp 181 p. (117%); J. Soer, Oudendijk 181 p. (115); Jac. Dekker, Purmer 117Va p. (112%): C. S. Konijn, Monnikendam 172 p. (1081/2); P. J. Koperdraad, Diemen I8P/2 p. (115); J. R. Rotteveel, Oostwoude 186 p.. (119); G. K. G. Seignette. Heemstede 184 p. (117); J. Mole naar, Santpoort 184 p. (117); B. M. Boomkamp, Westzaan, 178% p. (115); Th. v. Schie, Santpoort 176 (112%). De voorzitter der examencom missie, de heer Pijper, reikte met een toepasselijk woord de diplo ma's uit waarna de Riikszuivel- consulent. ir. Verschoor, de ge slaagden en de instructeur geluk wenste. de hoop uitsprekende, dat allen het goed-melken zouden propageren. De instructeur, de heer Dek ker. ging de door de commissie gemaakte opmerkingen na en dankte de commissie voor het in hem gestelde vertrouwen. Na mens de cursisten bracht de heer Zonneveld een woord van dank aan de heer Dekker Jr. voor de prettige wijze, waarop hii de cursus geleid had en aan de heer Dekker Sr. voor de beschikbaar stelling van boerderij en vee, alsook voor de prettige ontvangst. Als herinnering bood hii namens de cursisten de heer Dekker Jr. die thans reeds voor de vierde maal alle door hem opgeleide candidaten voor het diploma ge slaagd zag, een asbak aan. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 1 Sept. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 378 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 900 tot 1200, werk paarden van 850 tot 1100, oude paarden 600 tot 900, paarden bo ven drie jaar 7501000, paarden beneden drie jaar 600900, veu lens 275—375, hitten 375—750, de handel was kalm. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 1 Sept. - Bin nenlandse granen (officieuze no teringen per 100 kg franco Rot terdam) Tarwe zonder vochtconditie door zeer geringe vraag van de vlamolenaars van 2526.05. Op vochtconditie tot f 26.05. Voedergranen met weinig kooplust flauw gestemd. Zo- mergerst 30.5032; wintergerst 29.50—30.75 rogge 27—27.50; ha ver 2628. Peulvruchten kalm. Groene erwten 4449; schokkers 4552 met flauwe afloop. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 1 Sept. Klei- aardappelen 35 mm opwaarts; eigenheimers 99.25; bintjes 8.25 8.50; blauwe eigenheimers 9.50 10; ijselster 8. Zandaardappelen 35 mm opw. Nieuwlandse eigenh. 8.509. Voeraardappelen 3.50. Prijzen per 100 kg en bere kend op handelsvoorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. klein offensief voor, maar daar mee ging Hitier niet accoord. Von Rundstedt verliet de militaire dienst op 10 Maart 1945, nadat hij de, Westwall een muizenval had genoemd in een rapport, dat door Hitier als een persoonlijke belediging werd opgevat. In Berlijn ontmoette hij Hit- Ier voor de laatste maal. Hij werd door Hitier onderscheiden en bij die gelegenheid vertrouw de Hitier hem toe, dat hij zelf steeds gewanhoopt had aan de uitslag van het Ardennenoffensief maar dat hij niet anders had kunnen doen. NIEUWE LEDEN VAN DE STATEN-GENERAAL 's-GRAVENHAGE, 1 Sept. Door de benoeming van de heren mr. Cals, mr. Donker, dr. Drees, Suurhoff, Mansholt, mr. Algera en ir. Staf tot minister en van de heer Moorman tot staatssecreta ris, ontstaan enige vacatures in de Tweede Kamer. Voor geko zen-verklaring in deze vacatures komen thans in aanmerking resp. de heren J. H. W. van Koe verden (K.V.P.), mej. mr. J. Zeelenberg (P.v.d.A.), D. Roe mers (P.v.d.A.), H. Peschar (P.v.d.A.), J. Blom (P.v.d.A.), J. van Baal (A.R.), mr. H. Mul- derije (C.H.) en H. M. J. Dassen (K.V.P.) De heren van Koeverden en Dassen hebben reeds zitting ge had in de Tweede Kamer. 's-GRAVENHAGE. In verband met de vrij ernstige uitbreiding van de zo gevreesde varkenspest onder onze varkensstapel, is dezer dagen het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Varkens handelaren te Utrecht in een spoedvergadering bijeen gekomen. Het is nl. niet alleen de varkenshouder, maar ook de varkenshandelaar, die grote last en schade van deze ziekte ondervindt. Niet zelden blijkt immers, dat ook zijn handelsvarkens met het pestvirus besmet zijn. Daar een dergelijke besmetting zelfs voor het meest deskundige oog moeilijk te constateren valt, is op het ogenblik een zeer grote mate van vertrouwen bij de handel in fokvarkens vereist. Op deze vergadering was te vens aanwezig de adj. directeur van de veeartsenij kundige dienst, de heer H. Venema, die van me ning was dat een samenbrengen van varkens op centrale plaat sen (veemarkten) het gevaar van verbreiding der besmetting in de hand zou werken, zodat door de veeartsenij kundige dienst ernstig overwogen wordt de varkens- markten voorlopig te sluiten. De reeds eerder getroffen maatregel van een interzonaal vervoerver- bod, (het land is in drie zones verdeeld waartussen geen fok varkens vervoerd mogen worden) heeft niet het gewenste effect ge had. Ingeval van een sluiting der varkensmarkten, zou aldus de heer Venema de verplaatsing van varkens van het ene onbe smette bedrijf naar het andere onbesmette bedrijf wel worden toegestaan. De varkenshandel heeft begrip voor de ernst van de toestand en is zo nodig bereid offers te brengen, het behoeft echter geen betoog, dat een dergelijke maat regel voor de varkenshandel maar ook voor de varkenshouder en de slager groot economisch nadeel zou meebrengen. Uit de discussie bleek, dat on danks zo'n rigoureuze maatregel er toch nog vele mogelijkheden tot overbrenging van de besmet ting aanwezig blijven, mogelijk heden, welke men niet in de hand beeft, b.v. door personen, die zich van een besmet bedrijf naar een onbesmet bedrijf bege ven, resp. door voorwerpen, wel ke op een besmet bedrijf ge bruikt zijn, enz. Het sluiten der markten zou dan ook als een ui terste maatregel beschouwd die nen te worden. Unaniem was men echter van mening, dat het op zo groot mo gelijke schaal vaccineren van de varkensstapel met het zgn. kris tal-violet vaccin, hetwelk reeds enige tijd wordt toegepast en dat nu ruimer beschikbaar is, verre weg de voorkeur verdient. Door de vergadering werd ten slotte voorgesteld te bezien, in hoeverre het mogelijk is een al gehele sluiting der verkensmark- ten te voorkomen, door te be palen, dat op deze markten al leen varkens, welke ten minste 3 weken vóór de aanvoer tegen de varkenspest ingeënt zijn, aan gevoerd mogen worden. De vergadering vestigde er de aandacht op, dat de kosten, ver bonden aan de vaccinatie, hoog zijn en dat het ongewenst zou zijn, wanneer deze een belemme ring zouden vormen voor een vaccinatie op grote schaal. Mede ter handhaving van onze zo be langrijke export van varkens vleesproducten dient bewerkstel ligd te worden, dat een normale handel mogelijk blijft erj dat on ze varkensstapel in zijn geheel tegen de varkenspest wordt in geënt. GEVAARLIJKE BOCHT NABIJ DE HAVELTERBERG De Toeristenbond A.N.W.B. verneemt van de Rijkswaterstaat, dat de bocht in de Rijksweg Mep- pel-Leeuwarden, nabij de Havel- terberg, duidelijker zal worden gemarkeerd, daar het verkeer hier te plotseling en zonder waarschuwing de bocht voor zich zag. Er zullen in de as van de weg lichtreflecterende kattenogen worden aangebracht, welke het verloop van de bocht aangeven bij avond, terwijl tevens in het midden van de weg een witte verkeersstreep zal komen. DODELIJKE VAL IN SCHEEPSRUIM Tragisch ongeval in Waalhaven Zaterdag is bij het dichtmaken van de luiken de 18-jarige licht matroos Bernard Maher, wonende in Caylegarden te Liverpool in een IIV2 meter diep ruim van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende Engelse stoomschip „Barrington Court" gevallen. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij even na aankomst in het Haven ziekenhuis, waarheen hij werd vervoerd, is overleden. President Truman en premier Churchill hebben Zaterdag geza menlijk de Perzische premier, dr. Mossadeq, een uit drie punten be staande regeling van de Brits- Perzische oliecrisis voorgestëld. Deze regeling voorziet o.m. in een Amerikaanse gift van 10 millioen dollar aan Perzië. Perzië heeft de voorstellen niet aanvaard. UiTloIing premielening Rotterdam Maandag zijn 250 obligaties uit geloot van de tweede premiele ning 1952 van de gemeente Rot terdam, groot f 10.000.000.die op 1 December 1952 afgelost zul len worden. Volgens de uitslag van de lo ting zal obligatie nummer 184.165 aflosbaar zijn met f 100.000. nummer 169.161 met f 50.000. nummer 163.920 met f 25.000. nummer 172.001 met f 10.000. en nummer 110.920 met f 5.000.—. De overige uitgelote 245 obli gaties zijn aflosbaar met f 200.-. Zaterdag is op het strand te Hoek van Holland een demon stratie gegeven van het redden van drenkelingen met alle middelen, die thans ter beschikking staan. O.a. werden demonstraties gegeven met een reddingboot, het wippertoe stel, vliegtuigen en rubberboten. De strandreddingboot „Prinses Margriet" van de N.Z.H.R.M. gaat te water om een „drenkeling" te redden. BERGEN. Met het verlaten van huize „Kranenburch" aan de Hof laan door de heer Jochem van Reenen, en diens zuster mevr. van Panhuys van Reenen, is een stuk geschiedenis en her innering, vooral voor de oudere Bergenaren, afgesloten. Voor de overname van het grote gebouw wordt nog met een openbaar li chaam onderhandeld. Nu, 70 jaar na de bouw van Huize Kranenburch, in 1882, gaan de laatsten van de eeuwenoude familie, na het Oude Hof, dat in (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN Toen Groningen gistermorgen ontwaakte, waren tien bloemisten gereed met een xeer fraai bloem- mozaiek, dat zij in de nachtelijke uren op de ster van de Grote Markt gewrocht hadden Fier wapperde midden in deze bloemenweelde van witte en rode anjers, van vers mos en fraaie dahlia's, de groenwitte vlag van- de stad Groningen, en vóór dit fraaie tafereel stond een luidkiok van de klokken gieterij van Bergen uit Heiligerlee. Haar bronzen stem luidde de vriendelijkheid in, zij het dan ook een half uur na het vastgestelde tijdstip. Maar het zou volkomen onjuist zijn over dergelijke kleinigheden te vallen, want dan heeft men van de bedoeling van de Vriendelijkheidsmaand maar bitter weinig begrepen. (Van een medewerker) VUGHT. Hel vierde jeugdkamp van de Nederlandse Katho lieke Sportbond werd enkele dagen geleden officieel gesloten. In totaal hebben 1217 jongeren uit alle delen van het land een week in het kamp, dat in de mooie omgeving van Vught is gelegen, doorgebracht en zij hebben het zonder uitzondering voortreffelijk naar hun zin gehad. Natuurlijk hebben zij naar hartelust kunnen voetballen, maar daarnaast heeft de kamp leiding hun ook liefhebberij voor verschillende andere takken van sport bijgebracht en niet het minst voor de athletiek, welke voor de lichamelijke ontwikkeling van onze jonge voetballers op het voorste plan moet staan. Voor de athletiekwedstriiden die in de avonduren werden ge houden, was zeer veel animo en daarmede had de kampleiding n dubbel doel bereikt: sport en avondbezigheid, welke in een jeugdkamp nu eenmaal zeer veel zorg vereisen. Voor de leiding, bestaande uit rector Michielsen en de heren van Turnhout, van Wijk en Win kelmolen ziin het zware maar toch bijzondere prettige weken geweest. De heer van Wijk kwam er eerlijk voor uit. „Er moet heel wat arbeid worden verzet maar nu het afgelopen is merk je pas goed hoe ie de ïongens mist; als het kon ging ik mor gen weer terug...." Het Katholieke jeugdkamp mag er ook ziin: de moeilijkhe den. welke elke nieuwigheid met zich meebrengt, ziin in de vier jaren opgelost en thans draait het kamp zonder een enkele ha pering en elk jaar wordt de 6troom van aanmeldingen groter. Vele duizenden Groningers uit stad en provincie hebben op deze eerste dag van de Vriendelijk heidsactie eens even poolshoogte genomen, wat daar aan de voet van de grijze Martini toch 'wel gewrocht was. Er waren er die hun bewondering niet onder stoe len of banken staken; er waren er ook, die met een bitter lachje dit alles gadesloegen en nog wat onwennig tegenover deze actie staan. De gehele dag trok het bloemenmozaiek veel bekijks en de politie had er druk werk mee om het verkeer in goede banen te houden rond het Marktplein. Maar met een vriendelijk gebaar bereikt men veel. De heer Wierenga kwam gis termorgen reeds om 9 uur aan het Bureau Bevolking zijn doch ter aangeven. Hij was de eerste, maar stellig niet de laatste, die een fraai en niet minder kost baar baby-pakket in ontvangst mocht nemen, zomaar zonder meer. Twaalf gelukkige vaders kwamen na hem en zij allen kon den de kraamvrouw blij maken met een dergelijk pakket. Van de zijde der Hollandse pers bestond voor de actie een zeer grote belangstelling, terwijl ook PolygoonProfilti, de Tele- visiedienst, enkele radiovereni gingen en zelfs een buitenlands persbureau naar Groningen wa ren gekomen voor reportage over de Vriendelijke stad in het Noor den van Nederland. Polygoon heeft trouwens de gehele dag in Groningen ge filmd. De cameramensen waren er bij, toen een verbolgen me neer, ondanks de eerste Vrien delijkheidsdag, naar het belas tingkantoor stapte en daar (hoe is het mogelijk) op de meest prettige manier onthaald werd Neen, mijnheer behoefde zich over de betaling geen enkele zorg te maken. Dat nam men zo nauw niet in deze maand. Van het belastingkantoor ging het naar de schoenpoetsers, die op Hereplein, Stationsplein, Zui- derdiep, Herestraat en nog enkele plaatsen in de stad, gehurkt naast hun schoenpoetsersbakje zaten, wachtend op hen, die voor nemens waren glimmende neuzen op de schoenen te hebben. Maar ook werd een bezoek gebraoht aan het Bevolkingsbu reau, waar juist een gelukkige vader een babypakket in ont vangst mocht nemen. In de stad zelf Zoals gezegd was het druk in Groningen; wel zo druk als op de Dinsdag, wanneer men eigen lijk de mensen van het platteland verwacht. Een staaltje van hulp vaardigheid? We zagen het ver schillende malen. Neem die bei de postboden, die zagen dat een invalide oude man niet meer voort kon met zijn karretje, om dat een band lek was. Ter plaat se werd de band door de beide PTT-ers hersteld. Of die heer ëh dame, die bei den zo geïnteresseerd naar het bloemenmozaiek keken, dat ze niet eens vernamen, dat ze met hun fietsen midden op de weg reden en dit zich eerst realiseer den, toen ze tegen elkander aan botsten. Er werd wat gemom peld. Sturen werden uit elkaar gehaald, er werd geglimlacht en samen ging men toen wandelend op het bloemtapijt af om te zien, wat Vriendelijk Groningen daar op de Markt te bieden had. En wat dacht u van dat man neke, dat op het drukke punt HerestraatTussen Beide Mark ten, waar om half zes een ver keersagent ontbrak, omdat er een aanrijding in de buurt was, zelf hét verkeer ging regelen? Goed, het was een brigadier van poli tie, maar buiten dienst en in burger: hij behoefde het niet te doen, maar het was een vriende lijkheid. Zo waren er vele voorvallen, die een ander ten voorbeeld strekken. De eerste dag van deze Vrien delijkheidsactie mag volkomen geslaagd worden genoemd. Er Een beter bewijs voor de kwali teit van het NKS-kamp is moei lijk denkbaar. De jongens, en hoevelen hebben daartoe gelegenheid en de middelen ziin een volle week in de buitenlucht. Zij kunnen zich naar hartelust uitleven in hun hobbv. het voetballen, maar bovendien hebben zij zich met groot enthousiasme op de ath letiek geworpen. Men had de geestdrift moeten zien, waarmede een elftal een winnende ploegge noot bejubelde. De eerste plaatsen leverden geen persoonlijke prijzen op doch telden mee in de algemene pun tenverdeling. waaruit tenslotte de verenigingsoriizen naar voren kwamen. Er waren ook zwem wedstrijden en dat kon wel heel gemakkelijk worden georgani seerd. dank zii de .IJzeren Man" het alom bekende natuurbad vlak bij Vught. Er waren „bonte avon den" welke door de jongens zelf werden verzorgd. Die avonden brachten een behoorlijke dosis jo lijt en voerden de puike kamp sfeer nog enkele graden op. Van Brest naar Parijs Wellicht klinkt het een tikje vreemd, maar het feit was er toch: de jongens hebben ook nog een Tour de France gereden. Er kwam echter geen fiets bij kii ken. Op een bord was een kaart geprikt, waarop de- route van de Tour de France was uitgestip peld. Elke ploeg in het kamp kreeg noteringen van de kamp leiding voor orde, netheid en dis cipline. Op de kaart werd dan door een miniatuurwielrennertje met vlaggetjes van de betreffen de vereniging aangegeven welke equipe het verst was gevorderd op de route van Brest naar Parijs Men had moeten zien met hoe veel opwinding elke dag de uit slag van. de dag-étappe en het algemeefi klassement werd afge wacht. De prijs voor orde en netheid wordt door de kampcommissie op hoge waarde geschat. Hii is een visitekaartje voor de vereni ging. waaruit een goede interne organisatie spreekt. De prijzen gingen naar de vier volgende verenigingen: Docos. Inter Nos, Limburgia en Deurne. De prijzen in de A-klasse voetbal (17 en 18 jaar) gingen naar Zwolle (eerste week): Deurne. (2e week): VVH (3e week) en TYBB (4e week), Behalve aan sport werd er ook het nodige gedaan aan de geeste lijke vorming. De kampaalmoeze nier Pater v. d. Poel S.J. is vier volle weken in actie geweest om de jongens er van te doordrin gen hun katholieke principes op het sportveld niet overboord te zetten. Hij heeft hen daarbij vooral gewezen op gemeenschaps zin en zelfbeheersing. Lustrumkamp op komst Het volgende jaar herdenkt het kamp te Vught zijn eerste lus trum. Het mooiste succes zou ziin als dan 1500 jongens konden worden genoteerd. De kans be staat voorts, dat behalve in Vught en Echt (in Limburg), waar dit jaar ook een jeugdkamp werd georganiseerd, nog 'n derde kamp in gebruik zal worden genomen. Met dit zomerjeugdwerk doet de Nederlandse Katholieke Sport bond een zeer waardevolle ar beid. welke men niet genoeg kan toejuichen en steunen. HEILOO. 1 Sept. Spercie- bonen 24—41. snijbonen 2245. pronkbonen 16—20, stokbonen 41 48, kropsla 212, wortelen 11 15. komkommers 813, toma ten 1925. meloenen 3954. bloemkool I 15—19. II 8—13: aardbeien 2029 ct. per doosje. TEXEL Aanvoer 8 koeien 700900; 12 graskalveren 175 275; 40 schapen 90120: 12 lam meren 60—80; 55 biggen 5065; 4 nucht. kalveren 4565. WARMENHUIZEN 40.000 kg aardappelen, bintjes 9.80 10.10, grove 9.80-10, eigenhei mers 10.8011, bl. eigenheimers 10.2011.80, meerlanders 9.90— 10.50, grove 8.308.50, record 7.708, noordelingen 8.309.50, 5000 kg slabonen 33—39, 1000 kg Meten 6.30, 16000 kg witte kool 3.80—4.40. PURMEREND Schotse muizen 9-11.60, bl eigenheimers middel 89.60, bevelanders, middel 1011.40, Koopmans bl middel 910.40, slabonen z dr 3156, stoksnijbonen 2449, stamsnijbonen 20—36, pronkbo nen 1229, komkommers 8-16 tomaten A 28-36, bloemkool 8 32, rode kool 6-13, groene kool 69, spinazie 826. postelein 20, sla 210 .andijvie 819, radijs 4. Pruimen: Reine Victoria 16 46, gele 516. Appels: Codlin Ceswick 411, Er ley Victoria 414, James Grieve 1032, Manks Codlin 6 16, Rode Tulp 3-12, Zigeune rin 824, zoete winterkroon 4 15, Benoni 16-43. Rabarber 4, rode bieten 4—9, bospeen 1326, waspeen 23, uien 914, perziken 8—17, drui ven Frankenthalers 6786, Me loen, suiker I 3672, II 1236. Peren: Beurré Lebrun 1018, Beurré Mérode 310, Clapp's Favorite 1029, Juttepeer 513, Kamperveen 7—15, Suikérpeer 36, Précose de Trévoux 416, Seigneur d'Esperen 723, Tros jespeer 310, Triomphe de Vienne 1331. ALKMAAR Exportveiling. - slabonen z. dr. 2846; stoksnij bonen 2941; stamsnijbonen 20 26; pronkbonen 1217; komkom mers 818; tomaten A 2032, bonken 1018; bloemkool 318; rode kool 5—11.50; groene kool 6 —12.50; spinazie 620: postelein 59; sla 2.50—10; andijvie 6 12.50: rode bieten 58; bospeen 822: waspeen 821: uien 6 11.50; soepgroenten 24; selie 2.504: reine victoria 1545; augurken: grof-grof 1823, klein- grof 2740. basterd 4155. grof- fijn 5886. ffin 91141. bommen 916: perziken 522: druiven: frankenthalers 72t-91. golden champion 7581, westfrisia 52 58; meloenen: suiker 3863. net 3646, ananas 40—56; codlin ces wick 6—12; james grieve 1229; transparante de cronsels613: zi geunerin 10-21; beurré mérode 513; clapp's favorite 522. GRÓOTEBROEK Aardappe len: saskia 9.70; eersteling 9.20 10.20; doré 9.369.50; eigenhei- heimer 10.10; Koopman's blauwe 10.30. Aanvoer 10500 kg.; 2000 kg uien 12.90: 185.000 stuks bloem kool A 8.80—12.90; A II 8; B 8.20 —12.60; B II 8. 1946 aan de Volkshogeschool ver huurd werd, ook dit laatste fa miliebezit verlaten. Mr. J. J. J. van Reenen, zoon van de vorig jaar overleden oud burgemeester, trekt zich bijna geheel uit het openbare leven terug en neemt zijn intrek in de kleine bescheiden woning achter de villa, „Sans Souci" eveneens in de ïloflaan. Zijn zuster, mevr. van Panhuys, betrekt haar nieuw gebouwde woning op de plaats, waar eens het paviljoen, het zo merverblijf van de familie stond, in 1942 door de Duitsers afge broken. In dit verband laten we nog eens net licht schijnen op deze familie aie in 1851, eigenaar werd van ds Heerlijkheid Bergen, en zich vestigde op het „Oude Hof In 1882 liet de heer J. van Ree nen het „Huis Kranenburch aan de Hoflaan bouwen en in 1885 volgde zijn benoeming tot burge meester van Bergen, die hij 111 1923 na 38 jaar trouwe plichts vervulling neerlegde, Het dorp, dat 4785 zielen telde toen hi.i zijn ambt neerlegde, had zich tot een welvarend dorp uitge breid en telde 1240 huizen. Voor .1 de stichting van Ber gen aan Zee in 1903 heeft zeer tot de bloei van Bergen biige- dragen, zonder dat het de lasten en de kosten die deze stichting met zich bracht, behoefde te dra gen. Ook ten aanzien van de tramaanleg, de aanleg van de waterleiding, de inrichting van het museum, het stichten van het kerkje te Bergen aan Zee, de schenking van het Hertenkamp en het behouden van Bergens geëigende sfeer, is de invloed van de van Reenens, om Bergen een van de mooiste plaatsen te doen blijven van geheel Noord- Holland, van onschatbare beteke nis geweest. Eenvcud en soberheid is steeds het karakteristieke van deze in vloedrijke familie geweest. Hoe velen, vooral van de oudere Ber genaren herinneren zich het Paaseieren zoeken op de Kra nenburch, de uitdeling van de broden, speciaal voor dit doel gebakken, het met Kerstmis uit delen van speelgoed en kleding, dat door mevr. van Reenen-Völ- ter zelf geschiedde. Dat de administratieve werk zaamheden uit de periode van ongeveer 1910 heel wat geringer waren, blijkt wel uit het volgen de. In 1910 telde het dorp 2250 inwoners; thans ruim 90Ö0. De burgemeester was tevens secre taris en het gemeentepersoneel bestond slechts uit de administra teur en de gemeenteontvanger, de heer N. Punt, de politieagent v. d. Kerk en N. Blokker, de klokkenophaler en toezichthouder op het halen van water in de Kerkstraat, waar dit a 2 ct. per emmer verkrijgbaar was. Thans zijn ongeveer 55 man in alle diensten aan de gemeente ver bonden. In 1923 volgde Mr. H. D. A. van Reenen de oud-burgemeester op. Hem werd in 1946 wegens zijn gezondheidstoestand eervol ontslag verleend. Hiermede werd de grote invloed van dit geslacht voor Bergen feitelijk plotseling afgebroken. Toch blijven de dankbare her inneringen voortleven in de har ten vin de Bergenaren, die in alle opzichten zo veel aan de fa milie heeft te danken. In het Retraitenhuis te Bergen worden van 20 tot 23 en van 27 tot 30 September retraiten ge houden voor dienstplichtigen. Om teleurstelling te voorkomen, is het aanbevelenswaard zich tijdig op te geven; wie tot de laatste dagen wacht, loopt kans de re traite niet meer te kunnen mee maken. Een retraite, vóór dienst tijd meegemaakt, betekent voor de dienstplichtige een grote mo rele steun. Het is daarom dat wij de ouders dringend aansporen hun zoons deze retraite te laten meemaken. Weer aardbeien Ie Roelofarendsveen De veiling te Roelofarendsveen kreeg de laatste jaren in de maanden September/October een aanzienlijke aanvoer van z.g. 2e oogst aardbeien, die door een speciale teeltmethode voor de tweede maal van dezelfde plant geoogst worden. Maandag werden ruim 600 doosjes aangevoerd, waarvan een gedeelte aangekocht werd voor export naar België. De prijs van deze aardbeien is iets lager dan die van het vroege gewas.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5