Twee missionarissen in India leven geheel als Brahmanen Toekomst van Australië wordt bedreigd door industrialisatie Financiën en Economie Geen i bij de RADIO Kleine wan Twaalfhonderd buitengewone genezingen in Lourdes Benedictijns klooster in Hindoe-stijl En lossen zo het eeuwenoude probleem der aanpassing op Hindoe-cultuur is waardevol DE KERK IS CRITISCH Slechts vier en veertig als wonderen erkend WAARSCHUWING VAN EPISCOPAAT Hoog consumptiepeil geen natuurrecht der Australiërs BEURSOVERZICHT DACINA 4 WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 DEN HAAG In bijzondere omstandigheden moet met bijzondere middelen gewerkt worden. Zo denken ook de beide Franse Benedictijner missionarissen Monchanin en Le Saux in India er over, die geheel volgens Benedictijns concept in het Zuiden van India een „schola divini servitii" (school van goddelijke dienst) hebben geopend. Volgens de stichters, die zich geheel aan de Indiase levens- en denkwijze hebben aangepast, is de 14 eeuwen oude Benedictijnse kloosterregel de meest geschikte en de best aanpasbare regel voor het Indiase temperament. Zij zoeken op deze wijze naar de op lossing van het probleem der aanpassing, dat de missie al sedert eeuwen bezig houdt. Het eerste Benedictijnse kloos ter in het Zuiden van India is nog een armoedige ashram (klooster), waar aan de voeten van de gees telijke leiders (goeroes) de van de wereld afgezonderden (Moemoek- soes) als vrome leerlingen (sis- hyas) de leer der Katholieke Kerk beluisteren en beoefenen. Er wordt de laatste jaren in de missiologie veel gesproken en ge schreven over het oude probleem van adaptatie of aanpassing. Voor de gewone man behelst dit niet meer dan dat b.v. de missionaris in India net als de inheemse be volking ook rijst en kerry zou moeten eten, voor rundvlees ziin neus zou moeten optrekken, dat hij nooit op apen en heilige aren den schiet en dat hij naar 's lands wijs zijn hemd buiten zijn broek draagt Aldus het maandblad der missionarissen van Mill Hill in 'n lezenswaardig artikel over „Con templatief India". Pater Monchanin, de bewuste Europese Hindoe-monnik, doet voor 100 procent mee aan die uiterlijke aanpassing. Hij en zijn medebroeder Dom Henri Le Saux eten nooit vlees of vis of eieren. Zij zijn dus echte Brahmaanse ve getariërs. Zij maken geen gebruik van stoelen en zij eten met hun handen. Maar zij zijn zich ook ten volle bewust, dat die uitwendige aan passing op zichzelf niets zou bete kenen zonder het innerlijke, er kende bestaansrecht van een Katholieke Hindoe-cultuur. Dit is eigenlijk ook de kern van het ge hele probleem. Men heeft zich afgevraagd waarom de Evangelie-boodschap, die toch reeds zo lang gepredikt is, zo weinig indruk schijnt te ma ken op de massa's in India, op de kaste-mensen, op de intellectue len. De godsdienstige zelfingeno menheid van de Hindoe-intellec- tu .1 wordt door zijn contact met de christelijke begrippen niet ver stoord. Hij blijft ervan overtuigd, dat zij eigen cultuur, die zijn godsdienst is, in ieder opzicht veel hoger staat dan elk Westers type. Het missieblad merkt hierover op, dat het mogelijk is de houding der Hinc'oes zeer simplistisch aan intellectuele trots en geslotenheid te schrijven. Dit zou echter niet geheel juist zijn, want de PROGRAMMA DONDERDAG 4 SEPTEMBER. HILVERSUM 1. 402 m 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7-00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 en 8.45 Gram.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram-; 9.30 Voor de huis vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10-35 Ik weet, ik weet, wat U niet weet; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Radio Pihilharmonisch Orkest; 11.45 Moderne Kunst, cau serie; 12.00 Zang en piano; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 13-00 Nieuws; 13". 15 Mededelingen of gramofoon 18.20 Voor de Vrouw; 13.25 Me- tropole orkest; 14.00 Cabaret 14.30 Sopraan en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Kamerorkest; 16.50 Gram.; 17 00 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17-40 Gram.; 17.45 Regeringsuitzending; Prof- Dr. M. H. v.d. Valk: „Indonesië en China;1' 18.00 Nieuws; 18-15 Sport- p rob lemen; 18.25 Lichte muziek; 18.55 Pianoduo; 19.10 Orkestcon cert; 19.50 Reünie Oud-Politieke Gevangenen; 20.00 Nieuws; 20.05 Omroeporkest en solist; 21.05 De ontdekking der Atoomenergie, klankbeeld; 22.20 Rhythmische muziek 23.00 Nieuws; 23.15 Sport- actualiteiten; 23-3024.00 Zang, o-rgel en viool. HILVERSUM II. 298 m. 7-00 KRO; 10.00 KRO; 14.00— —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram.; 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender 8-00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Grain; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Gram; 10.00 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 11.50 Als de ziele luistert; 12-00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (12.30-12.33 Land en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 Negro-spiri- t-uals; 13.40 Pianoduo; 14.00 Gram. 14-45 Voor de vtouw; 15.15 Gram; 15.3-0 Sopraan en orgel; 16-00 Bijbellezing; 16-30 Gram.; 16.45 Lichte muziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.3-0 Vocaal ensemble en solist; 18.00 Leger des Heilskwar- tier; i8.15 Dulbbelmannenkwartet; 18.40 Op de stelling; 18.5-0 Gram.; 19-00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19-25 Meisjeskoor; 19.40 Radiokr.; 20-00 Promenade orkest; 20.45 Voordracht; 21.05 Gram. (Om plm 21.40 't Wespennest); 21-55 Bui tenlands overzicht; 22.15 Kamer orkest; 22.45 Avondoverdên-king; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.1524.00 Gram. cultuur der Hindoes bezit waarlijk zeer waardevolle eigenschappen. Het 's daarom de taak van de missionarissen de Hindoe te to nen, dat hun cultuur gewaardeerd wordt, dat er voor de missiona rissen waardevolle lessen in schuilen en dat er een vruchtbaar gebruik van gemaakt kan worden voor de echte Indiase uitdrukking en voorstelling van de katholieke leer. Het zou verkeerd zijn het uitge sproken verlangen der Hindoes naar iet geestelijke en spirituele onbenut te laten. De Indiase zie ners en dichters bezingen de vreugde en het verdriet van de God-zoekende ziel: „Breng mii uit de schijn tot de werkelijkheid, uit de schaduw in het Licht, uit de dood naar de Onsterfelijkheid". In India'staat, minstens theore tisch, de beschouwende opgang naar Het Hoogste Goed, nog altijd boven san de lijst van waarden. Duizenden mannen en vrouwen, sannyasi s en ashramieten, rond trekkende Jaïnieten, Boeddhisti sche Bxkkhoes en Bikkhoenis heb ben zi;h geheel gewijd aan die opgang, die het wezen en de be staansreden zijn van het Indiase kloosterleven. Heeft de Voorzie nigheid doelloos die zucht naar 't Absolu e Wezen in de ziel van de Indiër neergelegd? Pater Monchanin is ervan overtuigd, dat India ons iets Ieren kan en dat de door het Woord en de Geest gekerstende Indiase godsdienstige gedachten- gang zijn hoogtepunt zal berei ken in de toekomstige Christe- Iijk-Hindoe kloosterling. In het Mystieke Lichaam van Christus zal India's voornaamste bijdrage de contemplatie zijn. Zó zou de Indiër graag de Katholieke Kerk in India zien: als in het stof neergebogen voor de Almachtige, Bovenaardse God, woordenloos verzonken in ■de omhelzing van de Ene, Die in ons woont. De missionarissen moeten d-e Indiër dan ook niet eenzijdig de werken van barm hartigheid laten zien, maar ook de mystieke lief-de-bron van deze totale toewijding. Er is, God dank, in India voldoende uit gesproken waardering voor de Kerk als philan-tropisch actieve instelling. De missionarissen moeten echter de Kerk in India erkend krijgen als de Lerares van de Waarheid. De Indiërs moeten haar zien als de enige weg naar God. De vraag is maar hoe dat het beste, op de meest effectieve manier kan geschie den. Pater Monchanin is van me ning, dat het ingewortelde ver langen van de Indiër voor die pere Godskennis, zijn ernstig streven naar de vereniging met God en zijn gevoelde ontevre denheid met alles wat niet bo- ven-aards en niet-eeuwig is. de primaire opvoedingsbodem vor men voor het Christendom. De ze grondtrekken zijn echter zelf de open deur van bet klooster wezen. Dan zou dit laatste ook het rend-ez-vous kunnen zijn voor de Kerk in In-dia, het door de Voorzienigheid toebereide ge meengoed, het aanknopings punt .Het kan niet anders of het traditionele India moet in de vol ontplooide Katholieke kloos- terstaat de verwezenlijking zien van al haar nobele aspiraties én van haar eigen idealen. Zo zal zij eindelijk ook het Evangelie van Christus begrijpen en in zich opnemen. Adoptatie moet vanzelf ook practisch toegepast worden op het katholieke kloosterleven in India. Feitelijk moest er een In diase Antonius of Bened-ictus op rijzen, die de brug weet te slaan tussen het essentiële in het ka tholieke kloosterwezen en de ge kerstende geestelijke glorie van Moeder India. De specifiek In diase monnik zo-u, volgens Mon chanin, in volledige afzondering zich geheel aan de beschouwing wijden. Maar hij zou dit doen- in een door en door Indiase om geving; hij zou, voor zover mo gelijk, de rijke Hindoetraditie opnemen in zijn zienswijze, in nadruk, in het kleed der uit drukking. De monnik in India wil een echt Indiase sannyasi zijn, uiter lijk en innerlijk monnik zijn, zoals dat hier eeuwenlang be grepen en beleefd is, maar nu in de volle Christelijke zin. Het katholieke Indiase kloosterwe zen moet volgens Monchanin ge baseerd worden op een beproef de regel. Zonder in enig opzicht afstand te doen van eigen ge woonten en manieren kan het door God in de Indiase ascotiek uitgestrooide zaad het best tot wasdom komen door het in con tact te brengen met de beste producten van het katholieke kloosterleven. Wij kunnen niet anders dan bewondering hebben, zo besluit het blad der missionarissen van Mill Hill, voor de twee Euro peanen. die om India voor Christus te winnen, deze ogen schijnlijk buitengewone methode van Evangelisatie persoonlijk beleven. Wat dit aan voortdu rende zelfverloochening inhoudt, kan al enigszins begrepen wor den, wanneer wij bedenken, dat zii geheel op Indiase wijze wil len leven, denken en doen. QrlTortprtlTP I Laüt van zeninvcn Mijnhardt's Zen u wtabletten helpen U er overheen. ANTWERPEN Een corres pondent van de Gazet van Ant werpen heeft na een bezoek aan het Bureau des Constatations Médicales te Lourdes vernomen, dat de staf van medewerkers, die volgens zeer strenge weten schappelijke normen arbeidt, tot op heden 1200 buitengewone genezingen geregistreerd heeft. Van deze 1200 konden er echter slechts 44 als wonderdadig gel den, overeenkomstig de richtlij nen, welke Paus Benedictus XIV gegeven heeft opdat een gene zing als wonderdadig mag wor den erkend. Deze richtlijnen laten slechts toe een genezing wonderdadig te noemen, wanneer zij: 1. plot seling geschiedt; 2. volledig en blijvend is en 3. in het geheel geen medische middelen aange wend zijn. Meestal doet zich in Lourdes het eerste vereiste voor, waarna de zieke (mira-culé) naar het Bureau des Constatation Médi cales wordt gebracht. Kenmer kend voor een wonderdadige ge nezing is de wijze, waarop het herstel intreedt, doordat een persoon, die zi-ek of soms ster vende is, plotseling geheel ge zond wordt. Soms treden daarbij enkele seconden van hevige pijn op, welke gevolgd worden door een onuitsprekelijk gevoel van welbevinden. Hoewel per jaar minstens 50 genezingen als wonderbaar wor den aangegeven en d-us dit eer ste kenmerk dragen, worden er slechts 12 tot 18 na twee jaren als „onverklaarbaar" ingeschre ven. Dat wil niet zeggen, dat de genezing niet blijvend was, maar dat ofwel de diagnose niet te achterhalen was ofwel dat men mogelijk met een neurose t-e doen had, welke misschien plotseling door een shock had kunnen genezen. Hoewel geen enkele serieuze andersdenkende de feiten ont kent, trachten sommigen toch en natuurlijke verklaring te vinden. Maar ook mannen van van naam als Bernheim moeten toegegeven, dat de autosuggestie die dan meestal de natuurlijke ziek weefsel herstelt noch bacil len doodt. De directeur van het bureau te Lourdes, prof. Lauret, ver klaarde. dat de verantwoordelijke kerkelijke instanties hem steeds weer vragen, het onderzoek naar de genezing uiterst critisch te be handelen. Buitendien, zo zeide hii. krijgen doktoren, ongeacht hun religieuze opvatting of we reldbeschouwing. volledig ge legenheid de arbeid van het Me disch Bureau te controleren. De genezingen worden ge publiceerd in Les Bulletins de 1'Association Internationale Mé- dicale de Notre Dame de Lour des. waarvan ook tientallen Nederlandse artsen lid zijn. HOE MOET IK DAAR MEE AAN? Zowel de ccmdidaal voor het president schap in Amerika van Republikeinen, Dwighi D. Eisenhower (links), als zijn democratische concurrent, Adlai Ste venson, schijnt met zijn mond vol tanden te zit ten. Het lijkt ons ook moeilijk telkens weer een goed en nieuw ant woord klaar te hebber op de vele vragen, die hun dag in dag uit worden gesteld! SIDNEY. In fwintig jaar tijds is de bevolking van Australië gestegen van 6 millicen tot 8.5 millioen zielen. In dezelfde tijd echter is het aantal boerderijen, die speciaal tarwe ver bouwen, met 10.000 verminderd. Het tarwe-areaal zelf vermin derde met 3 millioen are. In 1951 werden minder graan en meel geëxporteerd de boterproductie daalde het vorige jaar voor het eerst beneden het peil van voor de oorlog. De opbrengst van de melkproductie in het algemeen bevindt zich in dalende lijn. Het vleesexportcijfer is nog nimmer zo laag geweest als inl951. Deze feiten vormen de achtergrond van de ernstige waarschuwing, die de Australische bisschoppen hebben gericht tot Australië, en tot de Katholieke Australiërs in het bijzonder. Het is de gewoonte, dat het vele gevallen zelfs het slachtoffer ring is de waarschuwing der bis schoppen gericht. Ook de boeren zelf wordt op hun plicht en taak gewezen. Zij hebben tot plicht hard te werken en veel te produ ceren. De boeren verkeren in de ver leidelijke positie veel geld voor hun productie te kunnen vragen. De bisschoppen wijzen hen er echter op, dat ook zij hun plicht ten aanzien van hun naasten heb ben en dat zij zich niet van het mensdom mogen isoleren. PRINS IN HET INTERZONALE TORNOOI IN ZWEDEN Van 14 Sept. t.e.m. 5 October a.s. zal te Stockholm en te Salt- sjoebaden 't interzonale schaak- tournooi worden gehouden. Hieraan nemen deel 22 mees ters en grootmeesters. De deelnemers uit de ver schillende zones zijn: le zóne: Gligoric (Z.-Slavië); Unzicker (Did.); Matanovic (Z.- Slavië); Prins (Nederland) en Golombek (Gr. Brittannië). 2e zóne: Geiler, Petrosian, Tai- manov, Awerbach en Kotov (al len Rusland). 3e zóne: Pachmann (Ts. Slo- wakijë); Szabo en Bareza (bei den Hongarijë); Stahlberg en Toltz (beiden Zweden). 4e zóne: Steiner en Bisquxer (beiden VS.). t_ 5e zone: Vaitonxs (Canada). 6e zóne; Sanchez (Colombia). 7e zóne: Bolbochan en Elxska- ses (beiden Argentinië). 8e zóne: Wade (N.-Zèeland). De vijf hoogst geplaatsten in de rangschikking komen uit in het uitdagingstournooi dat in de loop van 1953 wordt gehouden en waaraan ook Bronstein, Bo- leslafsky, Smyslov. Keres (allen Rusland), Najdorf (Argentinië), Reshewsky (V.S.) en dr. Max Euwe (Nederland) zullen deel nemen. De winnaar van dit tournooi speelt later een wedstrijd om t wereld-kampioenschap tegen de titelhouder, de Rus Botwinnik. Dochter van oud-minister Rutten gehuwd Dinsdagmorgen is onder grote belangstelling in de kerk van Maria Geboorte aan de Berg en Dalseweg' te Nijmegen het hu welijk ingezegend tussen mej. Jozefa Rutten, de tweede dochter van de oud-minister van Onder wijs, Krnsten en Wetenschappen, prof. dr. Rutten, en mr. H. Mul der uit Breda. De plechtigheid werd verricht door een broer van de oud-minister, pater A Rutten C.ss.R. uit Den Bosch. episcopaat ieder jaar een sociale verklaring uitgeeft. In zijn Social Statement 1952 wijst het erop, dat het land een ramp tegemoet snelt wegens de vlucht van het land naar de steden en het daar uit volgende falen in de voedsel productie, terwijl dit voedsel juist zo nodig is, zowel in het land zelf als in de gehele wereld. In duidelijke en ondubbelzin nige bewoordingen laten de bis schoppen zien, waar de verant woordelijkheid ligt. Zij tonen aan, wat gedaan moet worden wil er verbetering in de toestand komen en wijzen op de plicht der Katho lieken om daarbij de leiding op zich te nemen. De sociale verklaring der Australische bisschoppen is be stemd voor Australië, doch zij zou gericht kunnen zijn aan alle landen, die inet man en macht en ten koste van veel willen in dustrialiseren. De bisschoppen schrijven o.m.: De eerste en voornaamste veran dering in de publieke opinie moet zijn de overtuiging, dat de land bouw de spil is van ons nationaal bestaan, de totaal onmisbare in dustrie. Hier moet de overtuiging aan worden toegevoegd, dat de vlucht van het platteland een na tionale gesel is en dat de econo mische maatregelen, die de men sen naar het platteland willen voeren, goed zijn en dat maatre gelen, die bewust het tegenover gestelde beogen, slecht zijn. De bisschoppen wijzen erop, dat de bevolkingscijfers over de ge- liele wereld zich in stijgende lijn bevinden, doch dat de voedsel productie daarmede geen gelijke tred houdt. Na te hebben uiteengezet welke de waarde van de landbouw is, merken de bisschoppen scherp maar terecht op, dat er geen en kel natuurrecht is, welke bepaalt, dat de Australiërs moreel ge rechtvaardigd zijn het huidige, zeer hoge consumptiepeil te hand haven, terwijl in andere landen de mensen ondervoed zijn en in zijn van de periodiek terugkeren de hongersnoden. De regering heeft tot taak, al dus de bisschoppen, bij iminigratie voorrang te geven aan boeren en landarbeiders. De immigratie be perken zou een nationale ramp van eerste -grootte betekenen. Im- migrerende boeren moeten bo vendien spoedig in de gelegenheid zijn zelf land in bezit te krijgen. Dit geldt evenzeer voor jonge Australiërs. Het is waarschijnlijk, aldus de bisschoppen, dat kortzichtige per sonen in die richting werkende regeringsmaatregelen zullen te niet willen doen. Of deze kort zichtige lieden nu fabrikanten of vakbondleiders zijn blijft om het even. Het belang van de natie eist deze maatregelen. Doch niet alleen aan de rege- OENTRALE TRAINING BEGON GISTEREN Aan de centrale training, welke gisteravond voor de eerste maal in het nieuwe seizoen werd ge houden, namen deel: Kraak (St.- vogels). Landman (Sparta), Odenthal (Haarlem), Alberts (Vitesse), Boskamp (Ajax), F. Tebak (Eindhoven), Terlouw (Sparta), Hendriks (Vitesse), Biesbrouck (Haarlem), Wiertz (DWS), van der Hurk (Eindho ven), Clavan (ADO), van Roes- sel (Willem II), v. Melis (Eind hoven), Lugthart (Be Quick, Gr.), van der Kuil (PSV), Louer (NOAD), Bennaars (Dosko) en van Ede (Snarta). Boskamp, Tebak, van der Hurk Lugthart en van Ede zijn nieuwe gezichten bij deze centrale trai ning van de KNVB. Evenals het vorig seizoen zal de training in het Olympisch Stadion te Amsterdam worden gehouden. Varkensmarkf Leiden LEIDEN, 2 Sept. Aangevoerd 213 vette varkens. Notering: zware f 222224; lichte f 220-221; zeugen f 190200. Handel slui- kend. Wat op één dag in Amsterdam gestolen wordt Het Amsterdamse politie bericht van Dinsdag kan als antwoord dienen op de vraag; „Wat wordt in Am sterdam zoal op één dag ge stolen?" Wel: 1 auto. 9 fiet sen. 1 herencostuum, plus four en onderbroek, 8 kip pen, 1 autoped, 7 heipalen, 12 eieren, 16 flessen zuurtjes, 9 blikjes melk, 25 kg lood, 1 copie van de Nachtwacht, 1 ouderdomsrentekaart, 2 autovelgen met banden, 22 damesmantels en' 1 smoking. Nederlandse export naar West-Duitsland De Westduitse autoriteiten heb ben machtiging verleend tot in voer van goederen uit Nederland voor een totale waarde van 9.377.000 mark. Onder meer zullen de volgende goederen kunnen worden ingevoerd: handgebreide goederen voor 4 millioen mark, leder voor 1.82 millioen mark, technische oliën voor 835.000 mark, diverse chemicaliën voor 517.000 mark, teerkleurstoffen voor 335.000 mark, synthetische reukstoffen voor 340.000 mark, stearine voor 270.000 mark, rub berartikelen voor 170.000 mark, bandenloopvlakken en binnen banden voor auto's voor 235.000 mark en textielhulpstoffen voor 135.000 mark. Productiecijfers Bandarconcern De Bandar Rubber Maatschap pij N V. heeft gedurende Augustus geoogst 151.000 kg rubber, een hoeveelheid die een na-oorlogs maandrecord betekent. Ten op zichte van 1951 steekt de produc tie gunstig af. In de maanden Jan./Augustus dit jaar werd nl. verkregen 923.000 kg rubber, te gen 478.000 kg in dezelfde periode van 1951 (staking). Deze produc tie is echter ook hoger dan in de overeenkomstige periode van 50 toen 779.000 kg werd geoogst. De Bandar Oliepalmen Cultuur Maatschappij N.V. heeft in Aug. geoogst 1730 ton palmolie en 460 ton palmkernen, hetgeen even eens zeer hoge maandproducties worden geacht. Hier is de produc tie in de maanden Jan./Aug. 1952 gestegen tot 7680 ton palmolie en 2037 ton palmkernen, tegen resp. 7710 ton en 1890 ton in dezelfde periode van 1951. „De Ommelanden" bereikte goede financiële resultaten De Coöperatieve Melkproduc- tenfabriek „De Ommelanden" te Groningen heeft haar jaarverga dering gehouden, waarin de ba lans en exploitatierekening over het laatste boekjaar aan de leden vergadering ter goedkeuring wer den voorgelegd. De verwerkte hoeveelheid melk bedroeg in to taal ruim 50 mill, kilogram. De financiële resultaten waren we derom gunstig. Niettegenstaande de grote investeringen kon het balansciifer van de fabrieken en inventarissen verder worden verlaagd en de reserves verhoogd. De uitkering werd vastgesteld op 1 cent per kg geleverde melk. De totale omzet bedroeg f 20.435.475. Het balanscijfer van de fabrieken en inventarissen be draagt thans nog slechts rond f 67.700.De reservefondsen be dragen f 234.230. Vrijwel het ge hele bedrag der exploitatiereke ning van rond f 20.500.300 is ex port en het bedrijf heeft dus on geveer tot eenzelfde bedrag bij gedragen ter versteviging van de deviezenportefeuille. De financiële resultaten over de eerste i. aanden van het lopende boekiaar tot de dag van de sta king in het bedrijf waren weder om good. Daarna, aldus het ver slag, is echter alles hoogst onzeker geworden en hoewel momenteel het bedrijf alle boerenmelk ver werkt, is een exportpositie als de onderhavige een te teer instru ment dan dat deze zonder schade de schokken van een staking in het bedrijf kan doorstaan. Algemene Exploratie De Algemene Exploratie Maat schappij deelt mede, dat op de concessie Luman put 26 is inge komen met 99 kg ton ruwe olie voor tiet eerste etmaal. PRIJSHOUDENDE STEMMING AMSTERDAM, 2 Sept. Van. daag zijn het vooral Olies en Aku geweest, die voor buiten landse gegadigden werden aan gekocht en daardoor op de ge hele markt voor een goed prijs houdende stemming zorgden. Voor Kon. Olie betekende dit een koersstijging van circa twee gunten. Gedurende lange tijd eeft dit fonds vrij stabiel gele gen en viel er van speciale vraag niets te bespeuren. Vandaag kocht de arbitrage weer, zij het op bescheiden schaal. Ook in Aku waren het dezelfde kopers (voor Amerikaanse rekening), die sinds enkele dagen hier voor een vaste stemming zorgen. Nog in sterkere mate dan Dij Kon. Olie kwam dit in een drukke hoek tot uiting. Tijdelijk werd 157 betaald, dus ruim drie pun ten meer dan gisteren. Tegen slot werd op 1561'' gehandeld. Met het verloop van deze twee fondsen is eigenlijk het voor naamste van de markt verteld. Algemene Exploratie werden vier punten hoger geadviceerd in verband met de productie van een nieuwe put. De industrie- markt hield zich goed prijshou dend. Philips zette de stijging van gisteren niet voort, maar handhaafde zich op 158. Is zeer gering aanbod op de cultuurmarkt reeds voldoende voor een achteruitgang van één punt, evenzeer geldt dit voor be scheiden vraag, zodat Amsterdam rubber zich precies tegenoverge steld aan gisteren ontwikkelde en ruim 1 hoger sloot. Ook de Suikerwaarden verbeterden frac- tioneel, Sumatra Tabak Maat schappijen daarentegen een frac tie luier. De Scheepvaartafde- ling was vandaag uiterst stil en hier en daar een „fluitje" lager. Guldenspapieren onveranderd. FEUILLETON \m mm DOOR DOROTHEE COEBELER 25). „Voor mijn part komt U niet, dr. Rolf". Haar stem had een iizige klank. „Verspilt U geen tijd. Uw vriend en Uw kennissen wachten beslist reeds op U." Zonder hem nog een blik waar dig te keuren pakte zii haar pa raplu en haar handtasje en ging naar de uitgang. „Juffrouw Scholzjuffrouw KateKate, U moet zo niet weggaan." Maar zii ging ver der en keek niet meer om. Marietje was slecht gehumeurd. „Nou. juffrouw Kate. U bent er toch ook eentje, het is toch van zelfsprekend dat zij ons niet mo gen kennen wanneer hun familie er is." ..Dat mag voor jou vanzelf sprekend ziin." Neendat had zii eigenlijk niet moeten zeggen. Wat was zii dan meer dan een arm naaistertje? „De kaartjes voor de boot heb il^. Kom, juffrouw Kate, anders oplossing der plotselinge gene- i vertrekt 'de boot nog", zing zou moeten zijn, toch geen I „Ik heb geen kaartje voor de boot nodig. Ik ga met de trein." „Maar wii moeten naar de overkant. Want daar kunnen wii nog een gezellige avond hebben en daar zullen wii ons wel amu seren". „Ga jij maar alleen Marietje en ga maar zitten wachten. Ik hoop dat je ie vermaakt. Ik maak nog een wandeling langs de bloeidene boomgaarden." Zii gingen tamelijk geprikkeld uiteen. Kate nam de eenzaamste wegen die zii kon vinden en peinsde: „Nu heb ik Werder met al ziin schoonheid en toch geniet ik er niet van. En waarom niet? Omdat Kurt Stieler ziin Marietje in de steek heeft gelaten toen ziin moeder en zusters kwamen? Eigenlijk was dit toch vanzelf sprekend. Marietje vond het he lemaal niet erg. En waarom moet ik het dan erg vinden? Nou. ik vind het ook niet erg. Wat mii betreft kan die architect gaan met wie en waarheen hij wil. Maar toen zag zii weer een paar ernstige grijze ogen voor zich. En weer hoorde zii ziin wellui dende stem: „Met U zou ik graag eens naar musea gaan." Meende dr. Rolf dit? Ach, wat liep zii toch over dwaze dingen te pein zen. Geagiteerd liep zij door. Juist wilde zii de hoofdweg naar het station nemen toen een la chend en opgewekt gezelschap over de landweg kwam. Het wa ren dames en heren en in dit ge zelschap liep hij die zii tot van morgen nog nimmer had gezien en die geen moment uit haar ge dachten was en die zii reali seerde het zich goed ook nooit meer uit haar gedachten zou gaan. Dr. Rolf liep daar met een verbeten gezicht naast een ele gante jongedame. Hii liep naast... Hilde Dehn. HOOFDSTUK XI Kate Scholz wist achteraf niet meer hoe zii aan het station was gekomen. Toen zii de andere och tend aan de ontbiittafel zat. schudde haar moeder bedenkelijk het hoofd: „Kate, je vertelt zo helemaal niet. Gisteravond ben ie al gauw met hoofdpiin te bed gegaan en nu zeg je geen woord.. Heb ie het dan niet naar ie zin gehad in Werder?" lach dan is het alleen maar om dat u zich niet over uw oude vooroordelen kunt heen zetten. En nu ga ik aan het werk". Zij deed de deur achter zich dicht en zii nam haar naaiwerk, maar het ging haar helemaal niet vlot van de hand. Geen vriendin voor mii? Neen. inderdaad niet. Het is ten slotte maar een meisje dat men eenvoudig opzij zet wanneer de eigen kennissenkring komt. Zii snikte maar beheerste zich weer terstond, toen Marietje bin nenkwam. Als zii nu in 's he melsnaam haar mond maar houdt. Maar Marietje was blijkbaar ook niet in stemming om te pra ten. Zii nam stil haar werk ter hand en hield haar mond. Dat was tenslotte ook maar het beste. Waarom zouden ze nog praten over deze volkomen mislukte uit gaansdag? In haar hart was Ma rietje buitengewoon nieuwsgierig of die twee heren inderdaad nog naar Boomgaardsbrug gegaan waren. Tenslotte was het toch Marie- tie. die het stilzwijgen verbrak; „Waar bent U toch naar toe ge gaan, juffrouw Kate?" „Ik heb een grote wandeling gemaakt langs paden waar de .Zeker. mama. het is daar bloesems weelderig bloeiden. Het mooi. Het is toch imrr-rs altiid mooi in Werder". Maar mevrouw Henriëtte merkte op: „Nou. zoals vroeger heb ie het toch niet ge vonden. Dat kan ik me trouwens ook wel voorstellen. Dat Marietje is een heel goed meisie. maar zii is toch geen vriendin voor iou. Maar waarom lach ie nu?" „Ik lach toch niet mama en als ik was erg mooi „U had anders gerust mee kun nen gaan. Mijn kennis kwam reeds met de tweede stoomboot. We hebben samen nog heerlijk geluncht en daarna hebben we gedanst. Uw kennis is echter niet meer komen opdagen." „Marietje. je moet nooit meer over ..rniin" kennis praten." „O. ik hou miin mond al. Kurt vond het buitengewoon onaange naam dat het zo is gelopen, maar wat kon hii er aan doen. Het was vervelend, dat die mensen juist ook naar Werder waren gekomen en het waren bovendien ook nog hele goeie kennissen van hem. En dat aardige meisie. dat U in dat gezelschap hebt gezien, zal ziin meisje wel ziin. zegt Kurt." „O ja? Kate stond op. draai de zich om en deed alsof z" iets in de kast moest opzoeken. „Ma rietje. ik geloof dat het maar be ter is dat we vandaag niet wer ken. Ik heb sinds gisteravond 'n vreselijke hoofdpiin." „Ja. zei Marietje. U ziet er erg bleek uit en ik wilde U verder nog zeggen, dat ik niet meer bii U kom werken. Miin moeder wil. dat ik naar miin tante op de boerderij ga om daar te gaan hel pen. Zij zou graag hebben dat ik er al heel gauw naar toe ging". Marietje, daar heb ik helemaal geen bezwaar tegen. Je kunt. als ie wilt. nog deze week vertrek ken. Voor iou zal dat misschien wel het beste ziin." En voor mii ook. dacht ze. Wel iswaar zou zii nu geen hulp meer hebben, maar dat deze vertrok was voor haar een ware opluch ting. HOOFDSTUK XII „Zeg eens. Rudi. Wat heb lm eigenlijk? Sinds je in Werder bent geweest ben je totaal ver anderd-." (wordt vervolgd) Zoala bekend, zi bij de Luchtmac het licht gekomer van het hoofd vc van de eerste lui ruime tyd in bes: wezige voorrade- nemen en te toe enige malen beri verband met niei de eerste zaak ve een „luchtmacht inzicht te hebben het A.N.P. zich n steld. Daarbij kon het den vastgesteld. D de onregelmatighi luchtmachtaanschaf wijdvertakt net vi hebben gevormd, Een aantal nader gekomen onrege houdt geen verbar of met de vorig onregelmatigheden machtaanschaffingsi derscheid dient te maakt tussen onre bij de luchtmacht dienst, verduisterir van het Rijk te Bu heel in de burger en tenslotte onre, bij het directoraat de landmacht. Bij c De onregelmatig! luchtmachtaanschi hebben betrekking ling textiel. Bij de; tigheden gaat het i om een bedrag va ton. Het hoofd var luit. kolonel B. wen doch inmiddels w voeten gesteld. Med rest gesteld de ee: öie weRelö BERCHTESGAI hier is een bosu oordeeld wegens I steken van schuil hergen. Hij wilde nier het verblijf delingen in „zijn' lemmeren. OHIO. Een hoer, Herhert Li zijn tractor waaro bezittingen heeft vertrokken naar huis. Dat staat 321 verder, in Cali hoopt onderweg d kunnen verkopen. LONDEN. Ge een 39 jaar oude non-stop in 93 uu nuten gelopen va on-Tweede aan grens naar de kathedraal in hei Londen, een afsta kilometer. Toen hi ren en oververmi trappen van de neerplofte, verklaa journalisten „Ik maar zien of ik h nen NEW YORK. Verenigde Staten ongeveer 100 maandelijks uitke hoofde van de soa Zij hebben hier re dat zij op hun 65s pensioen zijn gega RIO DE JANEI1 Divinopolis in C hebben de vrot spoorwegarbeiders nen gedwongen O' staken, door op gaan zitten en agenten woedend met haar schoenei gaan. Tenslotte z spoorwegdirectie e de achterstallige It betalen en de levei voorraden in de winkels aan te vul

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4