Nieuw Overleg van N.A.V.O. - landen over antwoord aan Moskou Nieuwe conferentie over Oostenrijk Spaak leidt propa ganda-actie voor Europees politiek gezag Opnieuw gezinnen naar Brazilië vertrokken Kath. bureau v. maatschappelijk en cultureel overleg Verkoop van „De Ommelanden" is camouflage, zegt A.N.A.B. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING De Sovjet-nota inzake Duitsland Grote Drie vragen advies aan de elf bondgenoten Vijand telt thans 1 millioen man Reconstructie Egyptisch kabinet T.U.C. wil handel met Oostelijk blok Grote Drie nodigen Moskou uit een bijeenkomst te beleggen Generaal Ridgway naar Turkije Reorganisatie in vergevorderd stadium Politieke eenheid discussiobel 119 gevallen van kinderverlamming C.B.C. Hoogkerk solidair met stakenden Vliegramp in Spanje EXPLOSIE in Zuid Afrika In 1954 Europese stemming? ,1 HET EGIT Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.familieberichten 20 ct.v resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Buiten God is 't nergens veilig. Vondel Zaterdag 6 September 1952 48e Jaargang No. 12571 PARIJS, 5 Sept. (AP) De V.S., Groot Brittannië .en Frank rijk hebben hun 11 bondgenoten in de Noord Atlantische ver dragsorganisatie advies gevraagd betreffende het antwoord op de Russische voorstellen voor een conferentie van de Grote Vier over Duitsland. Van gezaghebbende Ameri kaanse zijde wordt vernomen, dat de kwestie waarschijnlijk de vol gende week ter sprake zal ko men in de permanente raad van de Nato, welke in het Palais de Chaillot zetelt. Het besluit van de Grote Drie met de andere Nato landen over leg te plegen wordt gezien als een belangrijke eerste stap in de richting van een gemeenschap pelijk buitenlands beleid in kwes ties, welke alle 14 leden van de Nato raken. Het is onwaarschijnlijk, dat hun antwoord, dat hierop de na druk zal leggen, beïnvloed zal worden door het voorgestelde overleg met de andere leden van de Nato. Van Franse zijde werd er nog op gewezen, dat de bespreking van het antwoord met de andere leden van de Nato geen veran dering zal brengen in het feit, DE SITUATIE IN. KOREA SEOEL, 5 Sept. (AP) Gen. van Fleet, de commandant van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft vandaag verklaard, dat -de vijandelijke sterkte de laatste maanden iets gestegen is boven de 1 millioen man. Op een persconferentie vertel de hij, dat de communisten over „tamelijk ruime voorraden" be schikken voor een offensief, maar hij zei nog steeds niet te geloven, dat de communisten dit het komende najaar zouden pro beren. De V.N. luchtmacht heeft een zware aanval op een vijandelijk mijngebied gedaan. Geallieerde infanteristen heb ben vandaag, gesteund door de artillerie acht Chinese colonnes teruggedreven, die een wanhopige poging deden om in een storm aanval de geallieerde stellingen op de bunkerheuvel te overmees teren. ZETEL VEILIGHEIDSRAAD REYKJAVIK, 5 Sept. (AP) De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Scan dinavische landen heeft besloten de verkiezingen van Denemarken tot lid van de Veiligheidsraad der Ver, Naties te steunen. Denemarken zal eventueel de zetel innemen, die op het ogen blik door Nederland bezet wordt. Ondertekeni ng HersteSbetalingsovereenkomst BONN, 5 Sept. (DPA) Het DuitsIsraëlische herstelbeta- lingsaccoord wordt a.s. Dinsdag te Luxemburg ondertekend door de Israëlisch minister van. Bui tenlandse Zaken Mosje Sjaret en Bondskanselier Adenauer. dat alleen de Grote Drie het antwoord zullen opstellen. Er is geen sprake van, dat het antwoord dat van de Nato zal worden en de Grote Drie behou den zich het recht voor sugges ties van de andere mogendheden te aanvaarden of van de hand te wijzen. De Nato landen zijn, volgens westelijke zegslieden, op de hoog te gesteld van de tekst van het laatste westelijke antwoord aan Rusland over het Duitse pro bleem. Hun is echter toen geen commentaar gevraagd. CAIRO, 5 Sept. (AP) Pre mier Aly Maher heeft vandaag een reconstructie van zijn kabinet bekend gemaakt. Vijf ministers doen hun intrede, terwijl twee ministers aan de kant gezet worden. Verder heeft hij drie nieuwe ministeries ingesteld, voor we deropbouw, voor gemeentelijke zaken en verkeer. Maher blijft behalve premier minister van buitenlandse en binnenlandse zaken en .van oor log en marine. MARGATE, 5 Sept. (Reuter) De Engelse 'vakbeweging heeft Vrijdag een beroep gedaan op de regering om een uitwisseling op grote schaal van goederen met de Sowjet-Unie, China en andere communistische landen toe te staan. Met algemene stemmen heb ben de afgevaardigden naar de jaarlijkse vergadering van het Engelse vakverbond (TUC), die acht millioen arbeiders vertegen woordigen, aangedrongen op handel „met alle landen, die bereid zijn handelsovereenkom sten te sluiten". Franse actie in Indo-China SAIGON, 5 Sept. (Reuter) Troepen van de Franse Unie hebben Vrijdag bij een grote zui veringsactie op ongeveer 50 kilo meter ten Noordwesten van de hoofdstad van Midden-Vietnam, Hue, 380 militairen van de Viet- minh gedood en 700 gevangen genomen, zo wordt uit Saigon gemeld. Nieuwe directeur defensie- mobilisatie V.S. WASHINGTON, 5 Sept. (Reu ter) President Truman heeft vandaag Henry H. Fowler, een Washingtonse advocaat, benoemd tot directeur van het bureau defensie-mobilisatie. Hij is de op volger van Charles E. Wilson, die onlangs is afgetreden. LONDEN, 5 Sept. (AP) De V.S., Groot Brittannië en Frank rijk hebben besloten Rusland uit te nodigen voor een viermo- gendhedenbespreking in Londen over de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Van officiële zijde wordt ver nomen, dat de westelijke mo gendheden gelijkluidende nota's hebben opgesteld, welke over een paar dagen naar Moskou ge stuurd zullen worden. Er wordt voorgesteld, dat de onderministers van buitenlandse zaken van de vier landen spoe dig opnieuw in Londen zullen bijeenkomen ter hervatting van hun pogingen een Oostenrijkse onafhankelijkheidsverdrag op te stellen. Plaatsvervangers van de mi nisters hebben met tussenruimten hierover sinds 1946 vergaderd. Tijdens ongeveer 258 zittingen kwamen zij in die periode dicht bij definitieve overeenstemming over een verdrag. Slechts over vijf betrekkelijk ondergeschikte Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor het president schap in de V.S., hield op de „dag van de Arbeid" te Detroit een grootse toespraak tot een menigte van 40.000 mensen, die met aandacht naar deze man, die over een groot redenaarstalent beschikt, hebben geluisterd. Stevenson viel de Taft-Hartley-wet aan en zei, dat deze zou moeten worden ingetrokken om plaats te maken voor een geheel nieuwe wet, die een snelle en eerlijke oplossing van stakingen, die de nationale welvaart ondermijnen, hi de hemd zou werken. clausules werd geen overeen stemming bereikt. Bijna een jaar geleden is er een einde gekomen aan de for mele besprekingen tussen de plaatsvervangers. In Februari hebben de Wes telijke Drie een herziene en ver korte versie van een onafhan kelijkheidsverdrag voorgesteld, maar Rusland heeft deze van de hand gewezen. PARIJS, 5 Sept. (Reuter) Het N.A.V.O.-hoofdkwartier te Fon- tainebleau heeft medegedeeld dat de opperbevelhebber der Europese N.A.V.O.-strijdkrachten, generaal Ridgway, voor een zes daags bezoek naar Turkije zal vertrekken. Ridgway zal te Ankara beraad slagen met de president van Tur kije en met de Turkse premier en ministers van buitenlandse zaken en landsverdediging. Hij zal besprekingen voeren met de leiders der Turkse strijdkrachten en hij zal militaire eenheden bezoeken. Japanse oorlogsmisdadigers voor raad van beroep WASHINGTON, 5 Sept. (AFP- Reuter) President Truman heeft de instelling gelast van een raad, die de gevallen van veroordelin gen van Japanners wegens oor logsmisdaden zal herzien, waar van de Japanse regering zulks verzoekt. Op de vliegbasis Soesterberg zijn Vrijdagmiddag zestig functio narissen bij de drie nieuw benoemde raden van de krijgsmacht te velde voor de luchtmacht beëdigd. De president van het Hoog Militair Gerechtshof, mr. D. W. U. Doornbos, de advocaat-fiscaal van de zee- en luchtmacht, mr. D. J. van Gilsen en de chef van het kabinet van hot Ministerie van Oorlog, generaal majoor W. J. van Dijk, woonden de plechtigheid bij. Het afnemen van de eed aan de benoemden door luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, links op de foto. DEN HAAG, 5 Sept. (KNP) De reorganisatie van het katho liek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, in de boe zem van dit bureau reeds aan hangig gemaakt in zijn verga dering van 21 September 1951, verkeert in een vergevorderd stadium. Het Katholiek Bureau wordt gevormd door de volgende ka tholieke landelijke organisaties: de Katholieke Actie, de St. Adelbertsvereniging, de Algeme. ne Katholieke Werkgeversvereni ging, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, de Katholieke Arbeidersbeweging, de Nederlandse Katholieke Mid denstandsbond. de Werknemen- de Middenstand. terwijl als toehoorders aan het overleg deelnemen: de Katholieke Vrouwenbewe ging, de Katholieke Jeugdraad en de Katholieke Volkspartij. Blijkens de Stichtingsacte heeft het Katholiek Bureau o.m. ten doel de homogeniteit van het maatschappelijk en cultureel be leid te bevorderen door perma nent overleg. Naar het oordeel K.V.P. STELT DEN HAAG, 5 September. (K.N.P.) Het dagelijks bestuur der K.V.P. heeft zich gewend tot het Katholiek Bureau voor Maat schappelijk en Cultureel Overleg met de suggestie, dat dit bureau het initiatief zou nemen voor de bestudering van het vraagstuk der sociale en politieke éénheid onder de katholieken in Neder land met het oog op de huidige situatie. Tevens werd gevraagd te be studeren in hoeverre de resulta ten van het onderzoek dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de voorlichting en de staatkundige opvoeding in het bijzonder bij het katholiek volksdeel. Het Katho liek Bureau heeft dit verzoek in beraad. PLANNEN VOOR WESTDUITSE LENING BONN, 5 Sept. (DPA) Naar Donderdag te Bonn verluidde overweegt het Westduitse minis terie van Financiën de uitgifte van een staatslening van ruim 722 millioen D.M. Deze lening zal, na het van kracht worden van de hervorming van de kapi taalmarkt, zo snel mogelijk aan de markt gebracht worden. Elf Nederlandse gezinnen zijn gisteren met het s.s. „Alioth" naar Brazilië vertrokken in het kader van de emigratieovereen komst tussen Nederland en Bra zilië. Het waren hoofdzakelijk veehoudersgezinnen. Zij zullen zich vestigen in de staat Paraba. 57 koeien hebben op het dek in stallen een plaatsje gevonden, want de regering heeft toegestaan dat „bedriifsbenodigdheden" mee gevoerd mogen worden. Velschil lende autoriteiten waren bii het vertrek aanwezig. Brazilië wil in deze eeuw nog 20 millioen mensen opnemen. 5 millioen moeten in de eerstko mende jaren emigreren naar dit land. Er bestaat daarvoor een speciale organisatie, waar 21 lan den bij zijn aangesloten. Ook Nederland. Over het vertrek hing echter een schaduw tengevolge van een tragisch ongeval, dat de echtge note van de heer Groenwold uit Zwartemeer was overkomen. Zij werd een dezer dagen door een auto aangereden en gedood. De heer Groenewold en zijn kinde van velen heeft het Katholiek Bureau, dat de functie heeft de eenheid en onderlinge samenwer king der katholieken in Neder land tot vestiging van een chris telijke sociale orde te bevorderen, in het verleden onvoldoende ge werkt. Ter voorziening in de bestaan de vacature overweegt men de aantrekking van een voorzitter buiten de kring der bestuursle den van de centrale organisaties. Tot secretaris van het Katho liek Bureau is benoemd dr. J. C. M. Ongering te Den Haag. Bureau en secretariaat zijn met ingang van heden gevestigd aan het adres: Bezuidenhoutse- weg 68. Den Haag. IN EEN WEEK Blijkens de Staatscourant wer den' in de week van 24 t/m 30 Augustus in ons land 119 geval len van kinderverlamming ge registreerd. In de provincie Groningen werden in deze periode zeven gevallen aangegeven, in Fries land negen, in Drente vier, in Overijsel tien, in Gelderland elf, in Utrecht één, in Noord Holland veertien, in Zuid Holland drie en twintig, in Zeeland twee, in Noord Brabant dertig en in Lim burg acht gevallen. Verhoging Belgische suikerprijs BRUSSEL, 5 Sept. (ANP) De suikerprijs in België zal van Maandag a.s. af met fr. 0.65 tot fr. 0.95 per kg worden verhoogd. Sedert 1948 schommelde de prijs van geraffineerde suiker in Bel gië tussen fr. 13.50 en fr. 14.50 per kg. GRONINGEN. De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfs- bond, de vakbond, die de leiding heeft van de staking bij de „Om melanden" te Groningen heeft verklaard, dat hij voorlopig de manoeuvre van bestuur en direc tie om de fabriek te verkopen ziet als een camouflage. Niettemin, aldus de A.N.A.B. blijven wii nauwlettend de ma nipulaties van de directie volgen. Wij blijven de rekening presen teren bij de ..Ommelanden", wij zullen deze rekening ook presen teren aan de eventuele koper. De A.N.A.B. zal niet nalaten om ko pers van de fabriek op de hoogte te stellen van de stand van zaken en ook aan hen het standpunt van de vakbeweging uiteenzetten. De staking duurt onverminderd voort. De afdeling Hoogkerk van de SANTANDER, 5 Sept. Een licht vliegtuig dat bestuurd werd door luitenant kolonel Jose LIaca van de Spaanse luchtmacht is gisterenavond in de buurt van Cabezon in Spanje tegen een heuvel gevlogen. Het vliegtuig was totaal ver nield en de inzittenden, luitenant kolonel Llaca, zijn echtgenote, een soldaat en een burger kwa men om het leven. De broer v?" luitenant kolonel Llaca, de kapitein Daniel Llaca, is onlangs verongelukt, terwijl hij een zweefvliegtuig aantrok tijdens de recente vliegfeesten in Madrid. Christelijke Bedrijfsgroepen Cen trale heeft zich op een vergade ring in meerderheid solidair ver klaard met haar vier leden, die staken bij de „Ommelanden". Men eiste dat het royement van de vier leden van de C.B.C. die zich bij de stakers hadden aangesloten ongedaan gemaakt zou worden. De afdeling Hoog kerk zal zich thans richten tot het hoofdbestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond. DYNAMIET ONTPLOFTE IN ORANJE VRIJSTAAT JOHANNESBURG, 5 Sept. (AP) In Welkom Station, Oranje Vrijstaat, is vandaag een vrachtwagen met dynamiet ont ploft. Bij de explosie zouden zeker 12 doden te betreuren zijn. Volgens de eerste berichten, die in Johannesburg over het ongeluk binnenkwamen, is alles wat zich binnen een straal van vijftig meter van het centrum van de explosie bevond, ver woest. Er zijn talloze gewonden. Het totale aantal slachtoffers is nog niet bekend. De ontploffing werd op een enorme afstand gehoord. Huizen in Welkom trilden op hun grond vesten. Waar de vrachtwagen gestaan heeft is een gat van 13 meter in de grond geslagen. De chauffeur van de vrachtwagen, die op een afstand van 50 meter van de auto stond, werd op slag gedood. De oorzaak is tot nog toe on bekend. Tijdens hun bezoek aan Groenland werden door de bevolking aan het Deense Koningspaar complete nationale costumes voor het gehele koninklijke gezin aangeboden. Hier zien we Koning Frederik, Koningin Ingrid en Prinses Benedikte in de Groen- landse klederdracht in de tuin van het Kasteel Graasten, het zomerverblijf van de koning. Koningin Ingrid is haar dochter behulpzaam bij het uittrekken van haar laarzen. De president- van de Europese Beweging, de heer Paul Henri Spaak, heeft in een persbijeenkomst de campagne ingeluid, die ten doel heeft de openbare mening wakker te maken ten gunste van een spoedige vorming van een Europees politiek gezag. Hij noemde het heel wel mo gelijk, dat er in 1953 een Euro pese vergadering komt en wel licht zouden dan in 1954 de Europese verkiezingen mogelijk zijn. Maar hier is misschien de wens de vader van de gedachte. ren hebben toch de reis aanvaard, vroeg Spaak. Deze campagne wordt georga niseerd in de landen, die heb ben meegewerkt aan de voorbe reiding van een Europese defen sie gemeenschap. Paul Henri Spaak deelde in zijn inleiding mee, dat men in de landen van het Plan Schuman een beperkt referendum wil houden. De vraag zal worden voorgelegd of men het bijeenroepen van een Euro pese vergadering wil, die door de regeringen wordt belast met het ontwerpen van een Europees politiek gezag, onderworpen aan een werkelijk democratische con trole. Hij gaf een historisch over zicht van de Europese Beweging, die in 1948 op het Haagse Con gres een definitieve stap nam. Daaruit is de Raad van Europa tot stand gekomen. Europees leger Om een Europees leger te vor men, moet er een Europa be staan. Het leger is er niet anders dan voor het uitdrukken van de politiek. Het heeft geen zin een Europees leger te vormen als er meerdere politieken zijn. Aan wie moet het leger gehoorzamen, zo Hij merkte op, dat er weinigen zijn, die tegen een Europese ge meenschap zijn. De problemen van economische, sociale en an dere aard en de vrede kunnen niet worden opgelost als er geen Europese gemeenschap bestaat. Mr. J. W. van de Poel, lid van het uitvoerend comité van de Neder landse Raad der Europese Bewe ging, wees op de absolute nood zaak een Europese grondwet di rect voor te bereiden. Komende week van belang Hij noemde tenslotte de nu komende week van zeer groot be lang. De ministers van het Plan Schuman komen bijeen en zul len zich al uit te spreken hebben, terwijl op de resolutie van de Raad van Europa door de verga dering der ministers nog geen antwoord is gegeven. Op de hierna gehouden lunch zat ook aan de Belgische ambas sadeur, de heer E. Graeffe. De voorzitter van het presidi um van de Nederlandse Raad, de heer P. J. S. Serrarens bracht een dronk uit op een Europese gemeenschap en op de heer Spaak. GEBREK AAN VOEDSEL IN OOST-DU ITSLAND BONN, 5 Sept. (A.P.) De regering in Bonn heeft er van daag bij de West-Duitsers op aangedrongen voedselpakketten naar Oost-Duitsland te blijven zenden, omdat de mensen dit nodig hebben, „ondanks de com munistische propaganda, dat het er steeds beter wordt". Jongetje in kalkput verdronken Te Tegelen is het 5-jarig zoon tje van de familie P. aldaar in een vol water staande kalkput gevallen en verdronken. Het jongetje was met zijn vader mee gegaan, die in de nabijheid enige boodschappen had te doen. Toen het vermist werd, werd het pas gevonden, toen de dood reeds was ingetreden. Kol. Scharroo onderscheiden De koning van Noorwegen heeft kolonel b.d. P. W. Scharroo benoemd tot commandeur in de St. Olaforde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1