Officiéél rapport over de ramp van „Westerlicht" Deze week in de bioscoop Debuut D.I.O. en A.O.G. in de eerste klasse KOFA" demonstreert moderne woninginrichting Tü\/oumIa* Gerard Worm A.F.C.-nseuws w MISSIONARIS vraagt HULP ALKMAAR EN OMSTREKEN Hulde voor brandweer en hulpverlening geen paniek; voortreffelijke samenwerking AGENDA f/ In nieuwe woningen Rochdale' van V| nylons Van de Kennemer Handbalvelden Nordische Raad a ^\eïv»eg. hk- v- d. VPx. A- Marktberichten r-^CINA I ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 Het op verzoek van de Hoofd inspecteur voor het Brandweer wezen en de burgemeester van Alkmaar door de Districtsinspec teur voor het Brandwezen in Noord Holland en de Comman dant van de brandweer van Alkmaar gezamenlijk opgemaakt rapport over de brand in „Wes terlicht" te Alkmaar op 28 Fe bruari j.l. is verschenen. In het gebouw bevonden zich op het moment van de brand 254 gasten en ca. 50 personeels leden. Door de slechte woning toestand na de oorlog waren in het gebouw meer gasten onder gebracht dan in de oorspronke lijke bestemming was opgeno men, o.a. had men daartoe enige plaatsen op de zolderverdieping waar zich dakkapellen bevinden, houten kamertjes afgescheiden. Verloop van de brand. Omtrent het verloop van de brand zegt het rapport o.m. dat de Centrale Meldingspost van de brandweer, gevestigd op het po litiebureau, om 1.15 uur werd op- êebeld voor uitslaande brand. e eerste auto-spuit rukte om 1.21 uur volledig bemand uit, onmiddellijk gevolgd door de autoladder met draagbare mo torspuit en een corveewagen. Te 1.24 uur arriveerde de eerste autospuit, reeds voorafgegaan door het overige materieel. Aangezien de brandweer in de eerste plaats nanet acht moest schenken aan het verwijderen van de bewoners van het tehuis, waarvan een deel in gevaar ver keerde, had men, wat de blus sing betreft, in eerste instantie met ernstige moeilijkheden te kampen. Men werd n.l. sterk ge hinderd door in het trappenhuis aanwezige en over de gangen vluchtende bewoners. Kort daarop sloeg plotseling 'n steekvlam uit de toren van het hoofdgebouw. Het was toen dui delijk, dat met 't aanwezige ma terieel de brand niet kon worden bedwongen. Terstond werden maatregelen getroffen voor het inroepen van hulp van de brand weercorpsen uit Bergen, Heiloo, Lunged ijk. Koedijk en Oudorp; ter versterking van het gemoto riseerde laddermateriaal werd de hulp van de brandtveer van Be verwijk ingeroepen, die tevens een autospuit meezond. De samenwerking van al deze corpsen was voortreffelijk en er is zeer hard gewerkt. Dit had tengevolge, dat nergens kostbare minuten verloren gingen en ieder terstond zijn plaats en taak toe gewezen kreeg. In totaal werden 31 stralen uitgelegd. Deze sa menwerking en een wei-overwo gen aanvalsplan hadden tot re sultaat, dat met uitzondering van de biljartzaal en de directeurs woning, de gehele eerste verdie ping voor vernieling gespaard bleef. Omtrent de redding en de evacuatie wordt o.m. opgemerkt dat de meeste bewoners, voorzo ver niet behulpbehoevend. zó verbaasd waren, dat zij stuk vogr stuk naar beneden gebracht moesten worden. Er heerste vanzelfsprekend wel consternatie in het gebouw, maar van een paniek is nimmer sprake geweest. Enige malen moesten de oudjes op minder zachtzinni ge wijze verwijderd worden om dat zij op de verdiepingen terug kwamen, om te pogen nog iets te redden uit hun soms reeds brandende kamers. Verwarrend werkte o.a. dat bewoners die hun kamers verlieten, deze weer op slot deden, waardoor men weer genoodzaakt was de deuren met lopers ter controle te openen. De brandweerlieden, die opdracht kregen om alle ramen te sluiten, stonden voor verschillende ge sloten deuren. Oorzaak en schade. De oorzaak van de brand staat niet met zekerheid vast, doch ge zien de felheid van de brand in de kamer van de heer K. wordt het zeer waarschijnlijk geacht, dat deze een ongeluk heeft ge had met een brandend petro leumstel, waarop hii een bord pap verwarmde. Volgens van bevoegde instan ties verkregen inlichtingen moet de schade aan het gebouw op tenminste 3 ton worden geraamd. Op grond van de overweging dat 78 inwonenden, waaronder de di recteur, het merendeel van hun bezittingen hebben verloren en enige der gasten kostbare verza melingen bezaten en velen antiek in hun bezit hadden, moet de schade aan de inboedels worden geraamd op f 100.000, in totaal derhalve f 400.000. De Hoofdinspecteur voor het Brandweerwezen heeft de burge meester gecomplimenteerd met het geringe aantal slachtoffers dat deze brand heeft gevergd. Daarmede heeft hij tot uitdruk king willen brengen, dat de brandbestrijding, de hulpverle ning, de evacuatie, kortom de samenwerking van allen, die daaraan hun beste krachten ge geven hebben, tot het genoemde NIEUWE COMPETITIE BEGINT VOOR A.O.G. ALKMAAR. Allereerst wordt morgenochtend in de Muziektuin een H. Mis opgedragen voor alle sportverenigingen om 8 uur. Dit is ook voor de adspiranten! Morgen speelt A.O.G. 1 in Eg- mond aan de Hoef om half twee tegen Zeevogels. Vertrektijd van af de Ambachtsschool om half 1 precies. Het 2e elftal krijgt H.S.V. 1 op bezoek. De wedstrijd begint om 1 uur. Ook de junioren a spelen thuis tegen Tybb a om 12 uur. Thuisspeelsters: een kwar tier voor de aanvang aanwezig! De junioren b gaan naar Hei loo tegen H.S.V. a. Deze wed strijd begint om half drie op het terrein aan de Mallevoortsdijk. Vertrektijd vanaf de Heilooër- brug om half twee. De adspiran ten zijn vrij evenals het 3e elf tal. De opstellingen en indien de wedstrijden worden afgelast, worden bekend gemaakt bij de heer J. Smit, Nieuwesloot, Siga renmagazijn „De Sport". Speel sters, veel succes! gunstige resultaat hebben geleid Conclusies. Hoewel zulks niet met zeker heid is vast te stellen, wordt uit de ter beschikking staande ge gevens de indruk verkregen, dat zowel tussen het ontstaan en het ontdekken van de brand als tussen het ontdekken en het mel den van de brand geruime tijd is verstreken. Dit feit is verklaarbaar, te meer daar als gevolg van de brand, van de'leiders van onder scheidene bejaarden-tehuizen verzoeken om inlichtingen en adviezen binnenkwamen,waarbij aan het licht trad, dat in derge lijke inrichtingen nogal eens klei ne brandjes voorkomen, die niet steeds aan de brandweer ter kennis worden gebracht. Een en ander is het gevolg van het feit, dat de inwonende oude mensen geneigd zijn zelf hun dranken te warmen, voor zich zelf spijzen gereed te maken, of van extra verwarmingsinrichtingen gebruik te maken. Uit dien hoofde is 't van belang: 1. Dat op diverse punten in het gebouw de mogelijkheid be staat door de bewoners alarm te doen maken: 2. Dat te allen tijde een brand melding ten spoedigste wordt doorgegeven aan de brandweer en geen kostbare tijd verloren gaat met een onderzoek naar de omvang van de brand: 3. Dat op het punt waar de melding binnenkomt, een moge lijkheid aanwezig is om het in terne personeel te alarmeren, zo dat dit terstond voor een even tuele evacuatie kan worden in geschakeld; 4. Dat een mogelijkheid aan wezig is om de gasten te alarme ren, indien blijkt dat de omge ving van de brand dit noodzake lijk maakt. Met het oog op paniekgevaar is in dit verband een opmerke lijk feit, dat de ervaring heeft geleerd, dat men bij oude men sen niet spoedig voor een paniek ZATERDAG 6 SEPT. BIOSCOPEN: CINEMA AMERICAIN: Het lot speelt met Mr. Den ning, 7 u en 9.30 u. 18 jaar. HARMONIE: Tien van het vreemdelingenlegioen, 14 j 7 u. en 9.30 u. VICTORIA: Liefdesgeschie denis, 18 jr., 7 u. en 9.30 u. WAPEN VAN HEEMSKERK Feestavond 8 uur „Roliea". ZONDAG 7 SEPT. BIOSCOPEN: Middagvoorstellingen 2 uur en 4.30 uur. Avondvoorstellingen 7 uur en 9.30 uur. Programma zie Zaterdag. APOTHEKEN: Zondag- en Nachtdienst Apo theek Hartong van Ark, Langstraat 1. HUISARTSEN: ALKMAAR Zondagdiënst Dr. R. K. Westerkamp, Em- mastraat 93, tel. 4357 en E. E. M. v. Gilse, Nieuw- landersingel 46, tel. 3136. DE RIJP, BEEMSTER, SCHERMER en omstr.: S. Schermerhorn, De Rijp tel. K 2997-355. ZONDAG: hoog water 9.40 en 22.15; laag water 3.55 en 16.35. MAANDAG hoog water 10.25 en 22.55; laag water 4.30 en 17.10. behoeft te vrezen; ook bij deze brand is dat gebleken. De hierboven aangegeven spoe dige alarmering van het personeel alleen is niet voldoende, doch het personeel vooral het in terne personeel dient over een instructie te beschikken, waarin staat aangegeven, hoe in geval van evacuatie moet worden ge handeld. Een van de belangrijkste fac toren, die de catastrophale ont wikkeling van de brand in de hand heeft gewerkt, aldus be sluit het rapport, was het ont breken van brandmuren en an dere brandwerende afscheidin gen. Tengevolge van de over het grootste deel van het gebouw doorlopende open zolder, welke ruimte vol bezet was met over tollig meubilair van de gasten, alles kurkdroog door de centra le verwarming, kon de brand zich met grote snelheid uitbrei den. ALKMAAR. Weer nade ren enkele blokken nieuwe woningen van de woningbouw vereniging „Rochdale" aan de Marnixstraat en Coornhertkade hun voltooiing. De twee eerste woningen die van deze blok ken gereed kwamen zijn thans, zoals reeds eerder geschiedde, door de fa. Spruijt als model woning ingericht. Daarbij heeft „Kofa", overeenkomstig de wens van het bestuur, er naar gestreefd zich wat de meubi lering en stoffering betreft aan te passen aan de moderne stijl van deze nieuwe woningblok ken, welke onder architectuur van ir. Keesman werden ge bouwd. In de woonkamer van perceel Marnixstraat 34 was een blank mahonie-ameublement geplaatst, in die van de Coornhertkade 90 een blank eiken met blauwe rib fluwelen bekleding. De warme vloerbedekking van cocos-sisal, welk materiaal in verschillende tinten en dessins beschikbaar is, deed het hier bijzonder aardig. De fa. Spruijt heeft de grote verscheidenheid van meubelen, waarmee men als het ware een kleine woning groot kan maken, in deze twee modelwoningen van „Rochdale" uitstekend gedemon streerd, ook wat betreft de aan kleding van slaapkamers en keu ken, welke alle, geheel in fetijl met de woning, wat stoffering betreft, in lichte tinten gehouden zijn. Vooraf sprak de heer C. Cou- wenhoven de verschillende ge nodigden toe; hiertoe behoorden de wethouders Coerts en Bakker, de besturen der woningbouwver enigingen „Goed Wonen" en „Volkshuisvesting", architect, aan nemer en uitvoerders. Spr. wees er op, dat in Alkmaar na de oor log reeds 500 nieuwe woningen gereed kwamen, terwijl er ca. 300 in aanbouw zijn. De woning bouwverenigingen zijn al weer klaar met nieuwe plannen; zo heeft „Rochdale" een plan van 33 in voorbereiding, terwijl er eveneens een plan op stapel staat voor 56 woningen in het Berger- wegkwartier. Spr. bracht hulde aan de architect, die zowel wat de voorgevels als wat de indeling van deze nieuwe blokken betreft, z.i. nog beter geslaagd was dan met de vorige projecten. Spr. betoogde voorts, dat door het ingrijpen der overheid de woningbouwverenigingen, die op gericht zijn om arbeiderswonin gen te bouwen, hun doel voorbij dreigen te schieten. Immers: de huur van deze woningen is f 9.65, terwijl die van de woningen aan de Coornhertkade ook om de f 9.draaien. Spr. verwachtte echter een algemene huuraanpas- sing gepaard gaande met een looncompensatie. Spr. deelde ten slotte mede, dat van deze 75 wo ningen er ongeveer een derde voor leden van „Rochdale" be stemd konden worden; de overi gen moesten voor de industrie- en gemeente-functionarissen be schikbaar worden gesteld. De heer W. Spruijt bracht na mens de fa. „Kofa" het bestuur van „Rochdale" dank voor de ge boden gelegenheid deze eerste nieuwe woningen als model-wo ning in te richten. Spr. wees nog op de dalende prijzen voor wo ningtextiel en sprak de wens uit, dat het bestuur van „Rochdale" ook in de toekomst aan het in richten van model-woningen zou medewerken. Weth. Bakker, sprekende na mens het gemeentebestuur, wees op de taak van overheid en wo ningbouwvereniging om de smaak van het publiek op het gebied van woninginrichting op te voe ren en betoogde voorts, dat men niet moet beginnen met meubels te kopen voor men weet in welk huis men komt. Tenslotte spraken nog ir. Kees man en aannemer Bakker woor den van dank aan het bestuur van „Rochdale" voor het in hen gestelde vertrouwen. Advertentie LINKS GEWEVEN EXTRA LANG ZEER REKBARE BOORD 4.90 5.75 5.90 HOEK HOUTTIL KOUSEN LINGERIES Zilveren kloosterfeest ALKMAAR. Morgen, 7 Sep tember, viert onze oud-stadgenoot pater Wulstan Groothuizen o.f.m. zijn vijf en twintig-jarig klooster- fGGSt. Pater Groothuizen is reeds ja ren werkzaam in Friesland. De receptie heeft morgen plaats in hotel De Gouden Klok, Qua- doelenweg, Oosterwolde, Fries land, van half twee tot drie uur. St. Laurentius Knapenkoor ALKMAAR. Maandag a.s. beginnen de repetities weer voor het knapenkoor om kwart over vier in de Nieuwstraat. Ook nieuwe zangertjes zijn dan welkom. Cinema Americain: Het lot speelt met Mr. .Denning ALKMAAR. Een thriller van ongewoon formaat is deze geschiedenis van een luchtvaart expert, die in een ruzie zijn aan staande schoonzoon, die een eer ste klas schurk blijkt, met een vuistslag, bij toeval echter en on gewild, vermoordt. Met feilloze juistheid en af en toe adembene mende openhartigheid worden al le reacties van de moordenaar vastgelegd en worden van minuut tot minuut zijn pogingen, om zich van eventuele verdenking te vrijwaren, gevolgd. In zijn angst voor ontdekking, doet hij de domste dingen, zonder echter te gen de lamp te lopen. Een zeer knap gespeelde film, waarin ook de humor, in de per soon van de kostelijke doodgra ver Woods, weer goed tot haar recht komt. Bovendien zeer knap gemonteerd, waardoor de span ning tot het laatste moment be waard blijft. In het voorpro gramma het journaal en een aan- Bij 't Gulden Vlies speelt Tonny Schifferstein ALKMAAR. Hedenavond en morgenavond speelt in het café restaurant van Het Gulden Vlies de pianist Tonny Schifferstein, die door zijn optreden voor de radio alom grote bekendheid ver worven heeft.' Zondagmiddag van half vijf tot half zeven geeft Tonny Schiffer stein een matinée. OPENING SPORTSEIZOEN H. Mis in de Muziektuin ALKMAAR. Evenals vorig jaar zal de geestelijk adviseur van de Katholieke Sportbeweging in Alkmaar, de Z.E. Rector J. J. v. d. Zalm, morgen, Zondag 7 Sept., om kwart over 8 in de Muziek tuin een H. Mis celebreren, ter opening van het sportseizoen. De leden van alle Katholieke Sportverenigingen zonder uit zondering worden uitgenodigd deze H. Mis bij te wonen; er is gelegenheid tot communiceren. Voor Taveno geldt de uitnodi ging alleen voor leden vanaf 14 jaar. Het Sportcomité rekent op een grote opkomst van de leden onzer Kath. Sportbeweging. Na de H. Mis is er in het restaurant van de Muziektuin gelegenheid koffie te gebruiken. ALKMAAR Het eerste van AFC begint het voetbalseizoen met een uitwedstrijd naar Mon nikendam. Er gaat een bus sup porters mee, welke om 1 uur van het Canadaplein vertrekt, (reiskosten retour f 1.50)Op gave bij de heren Jb Smit en Schimmel. Het 2e elftal bespeelt het Wes- terwegterrein om 2.30 uur tegen ZFG 4; het 3e speelt er om 12 uur tegen CSV 2. Het 5e speelt om 12 uur in de Overdie tegen Alkm. Boys 5.1 Vanmiddag speelt het 4e tegen Jong Holland 3. De elftallen zijn samengesteld als volgt: R.K.A.F.C. 4—Jong Holland 3 Terrein Westerweg, aanvang 4 u. Doel: C. Venneker; achter: D. Langedijk, C. v. Veen, midden: C. Schoenmaker, J. Hoeben, Jn. Leek; voor: W. v.d. Aakster, P. Schilder, C. Burgering, P. Ver- beem, Jn. Wagemans. Reserve: C. Koopman en G. Meijer. ZONDAG 7 SEPTEMBER Monnikendam IR.K.A.F.C. Aanvang 2.30 uur. Vertrek 1-00 uur vanaf Canadaplein. Doel: Jo Popma achter: N. Wester, Jo Tijm; midden: Jn de Lange, N. Tijm, J. v. Saaze; voor: P. Tijm, B. Geels, J. ten Have, Jb. de Nijs, N. Heynis Reserve: L. Wentink, A. Meijer en C. Veneker R.K.A.F.C. 2—Z.F.C. 4 Terrein Westerweg, aanvang 2.30 uur. Doel: N. Schimmel; achter: W. Hoeben, H. v. Lienen; mid den: M. Roodt, G. Dorrestein, C. Roetink; voor: H. Bierman, L. v. Liempt, H. Melker, M. Otten, Jo v. Veen. Reserve: C. Schoen makers en C. Burgering. R.K.A.F.C. 3—C.S.V. 2 Terrein Westerweg. Aanvang 12.00 uur. Doel: A. Spaans; achter: A. Tijm, L. Stoop; midden: A. Smal, W. Brugman Jn. Klaver; voor: C. Laas, A. Geels, Jn. Venneker, H. Meijer, N. Wiering. Reserve: Jn. Leek en W. v.d. Aakster. R.K.A.F.C. 5—Alkm. Boys 5 Terrein „Overdie", aanvang 12.00 uur. Doel: P. Molenkamp; achter: J. Verberne, J. Vredenburg; midden: Th. Langedijk, H. Droge, Fr. Heijnis; voor: P. Louter, P. v.d. Velden, J. Himmelreich, J. Timmerman, Jac. de Lange. Reserve: J. Brinkman en Th. Stuurop. SUPPORTER. In de eerste klasse krijgt Zee vogels bezoek van het pas ge promoveerde A.O.G. Dat er niet te spotten valt met de meisjes uit Alkmaar, heeft Zeevogels in de streefc-competitie ondervonden. A.O.G. werd hiervan kampioen na een beslissingswedstrijd tegen Zeevogels. Zullen de Egmondsen Zondag revanche nemen? D.I.O. heeft een zware wed strijd voor de boeg nu het al meteen bij Blauw Zwart op be zoek gaat. D.I.O. heeft een van haar beste speelsters moeten vaarwel zeggen; toch heeft D.I.O. in tournooien en dergelijke ge toond een goed elftal te bezitten. V.B.O speelt haar eerste wed strijd in de tweede klasse tegen S.H.S. in Spaarndam. Als de te genstandster niet wordt onder schat kunnen de punten mee naar Oudorp. Derde klasse B: Oranje Wit 2 en D.D.O., twee oude bekenden zullen elkaar geen duimbreed toegeven H.S.V., dat bij A.O.G. 2 op bezoek gaat, zal er niets voor voelen cm de punten in Alkmaar te laten, evenmin als Adelbert dat bij de reserves van Zeevogels te gast gaat. Vierde klasse B: Hier wordt ge speeld V.B.O. 2Adelbert 2. Junioren hoofdklasse: Adelbart a heeft tegen Oranje Wit de beste papieren, al is een verrassing niet uitgesloten. A.O.G. a ontvangt T.Y.B.B. a, de kampioene van vorig jaar; A.O.G. beschikt over een goed elftal en is lang niet kansloos tegen deze Haarlemse. Junioren b: Adelbert b speelt op eigen terrein tegen V.B.O. H.S.V. trekt naar Meevogels en H.S.V. a krijgt bezoek van A.O.G. b. Adspiranten: H.S.V.V.B.O. en AdelbertOranje Wit. vankelijk veelbelovende film over Parijs, die niet door evenwich tigheid uitblinkt. Het filmjournaal ALKMAAR. In het Neder lands Nieuws treffen we deze week interessante opnamen aan van de laatste Alkmaarse motor races. Het nieuwe kabinet was ook een dankbaar onderwerp voor de filmreporter en in Gro ningen werden enkele grappige opnamen gemaakt van de vrien delijkheidsactie. Voorts zijn er opnamen van de commando-over dracht bij de Kon. Marine te Den Helder, van de opening van het korfbalseizoen en van de rol- schaatsrevue. Het Buitenlands Nieuws brengt reportages uit Korea, van de Ka tholiekendag te Berlijn, de lucht vaartshow te Farnbóurough, een jeep-cross-country in Frankrijk, de uitbreidingswerken in Rio de Janeiro en ten slotte van de wereldkampioenschappen wielren nen. Harmonie Theater: Tien van het Vreemdelingenlegioen De tien van het Vreemdelingen legioen zijn hier de mannen, die voor een of ander vergrijp achter de tralies zitten, maar die een patrouille vormen, die 't garni zoen van een wisse ondergang redt. Een film vol strijd en avon turen, maar gelukkig ook vol humor. Met 't goede voorpro gramma een uitstekend geheel. Victoria: Liefdesgeschiedenis Dit theater biedt deze week het indrukwekkende Italiaanse mees terwerk Una Storia d'Amore, in het Hollands vertaald als Liefdes geschiedenis, met Assia Noris in de hoofdrol. Het is een verhaal van een jong meisje, dat aanvankelijk een lichtzinnig leven leidt, maar al spoedig, wanneer zij de „ware", een jonge technicus, ontmoet de goede weg in het leven inslaat. Haar geluk wordt volkomen als zij een kind verwacht, maar dan begint de grote tragedie. Wanneer zij op 'n keer haar man van de fabriek, waar hij werkt, afhaalt, wordt zij door de zoon van zijn directeur, een van haar vroegere aanbidders, lastig ge vallen. Haar man komt tussen beide, maar het kost hem zijn betrekking. Met haar opofferen de liefde verdient zij dan de kost voor hun beiden. De grootste ellende komt echter als zij weer een vroegere vriend ontmoet, een ingenieur, die haar man aan werk helpt, maar in ruil daarvoor meer van haar verwacht, dan zij mag geven. Zij verweert zich en bij de worsteling schiet zij hem neer. De gevangenis wordt dan haar tehuis, maar als het kind geboren moet worden, wordt zij naar de kliniek gebracht en daar komt het tragische slot. Haar kindje brengt zij levend ter wereld, maar zij sluit haar ogen voor goed. Liefdesgeschiedenis is een boeiende film, die velen tot ont roering brengt. VACATURE IN DE RAAD BERGEN. Naar wij verne men heeft de heer J. Oldenburg in een schrijven aan de Raad meegedeeld, dat hij wegens werk zaamheden bedankt als wethou der en raadslid. De heer Oldenburg heeft sinds September 1949 zitting in de Raad en beheerde o.m. de portefeuille van het electriciteitsbedrijf. Zijn opvolger in de K.V.P.- fractie is de heer P. Borst, die naar wij vernamen zijn benoe ming zal aannemen; het ligt in de bedoeling dat hij de heer Oldenburg ook als wethouder zal opvolgen. GEMEENTERAAD BERGEN. De Gemeenteraad van Bergen zal Vrijdag a.s. om half acht in vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt o.m. de herdenking van het 25-jarig raadslidmaatschap van dr. J. Hemelrijk. Voorts een medede ling van de V.V.V., dat het ga rantiefonds voor het dit jaar ge houden bloemencorso niet be hoeft te worden aangesproken. Alsmede een voorstel van B. en W. tot aankoop van perceel Hof- laan 25 (de voormalige woning van Baron Taets v. Amerongen), van de heer mr. H. D. A. van Reenen. De gemeente wil tot aan koop van dit huis met garage, tuin en bos, groot 1.77.50 h.a., overgaan met het oog op de plan nen tot aankoop van het Oude hof en omgeving, en de toekom stige bestemming hiervan. Tenslotte stellen B. en W. voor van de provincie in dank te aan vaarden een bijdrage van f 50.000 voor de aankoop van het Oude hof. De agenda vermeldt nog tal van andere punten, waarop wij in ons volgend nummer nader terug komen. ROOD CEEL-NIEUWS HEILOO. Zondag 7 Sept. speelt H.S.V. 2 haar eerste com petitiewedstrijd van het nieuwe seizoen tegen Berdos 2 aan de Mallevoortsdijk, aanvang 2.30 uur. Belangrijke vergadering Maandag 8 Sept. a.s., aanvang 8 uur, zal in café Admiraal een vergadering worden gehouden, waar allen, die interesse hebben om het komende jaar een buiten landse sportuitwisseling mee te maken, verwacht worden. Belangrijke punten staan op het programma, o.a. waar naar toe? Wanneer en hoelang? Tevens zal getracht worden tot een vast spaarsysteem te komen, hetgeen een en ander zeer zal vergemak kelijken. Na afloop kan men zich voor deelname opgeven bij de comitésecretaris. Komt dus Maan dag a.s. naar het clubhuis. LENING WINSCHOTEN BIJNA GEHEEL VOLTEKEND Een door de gemeente Win schoten uitgeschreven lening, groot een millioen gulden, ren tende 4% procent en met een looptijd van dertig jaar. is vrij wel geheel geplaatst. Het bedrag waarvoor ingezetenen hebben in geschreven zal geheel worden toegewezen. Doktersdienst Langedijk en St. Pancras De doktersdienst in de Lange dijk en Sint Pancras zal op Zon dag 7 September worden waar genomen door dr. Wilmink, Zuid- Scharwoude, telefoon K 2260—424. MEERVDGELS-NIEUWS AKERSLOOT. Zondag speelt het eerste een vriendschappelijke wedstrijd tegen Randers uit Alk maar. Aanvang van de wedstrijd half drie. Het derde gaat uit naar Zilvermeeuwen 3. De junioren b en de adspiran ten a en b ontvangen drie elf tallen van V.V.U. uit Uitgeest op bezoek. Verder staan er ook twee handbalwedstrijden op het pro gramma, nl. Meervogels I-Wijk aan Zee 1 en Meervogels jun. a- H.S.V. jun. a. VARKENSPEST AKERSLOOT. Dezer dagen is weer een geval van varkens pest geconstateerd en wel op het bedrijf van J. v. d. Dool aan de Waterzijde. Tot nog toe is dit het tweede geval in de gemeente. Eveneèns heeft zich een geval van rotkreupel onder de schapen voorgedaan op het bedrijf van de heer P. Schermerhorn aan de Bloemen daalderweg. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. ENKELE BUIEN Wisselende bewolking en en kele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen noord en west. Aanhoudend vrij koud weer. 7 September zon op 6.02, onder 19.14; maan op 20.00, onder 10.41. 8 September zon op 6.03, onder 19.11; maan op 20.21. onder 12.07. Advertentie ZIJDE-ZACHT WASWATER.' WfiSS^ÜAr °ud, ®sfr. STOCKHOLM, 5 Sept. (Rtr.) De ministers van Buitenlandse Zaken van Noorwegen, Denemar ken, Zweden en IJsland hebben een conferentie beëindigd, waar op de vorming van een „Nordi sche Raad" is besproken. De conferentie, die twee dagen heeft geduurd, werd te Reykjavik gehouden. De ministers hebben voorts vraagstukken besproken, die in verband staan met de komende algemene vergadering der Ver enigde Naties. WARMENHUIZEN. 10.200 kg slabonen 24.0042.00, 500 kg bie ten 5.00—5.10, 5600 kg uien 13.20 43.60, drielingen 11.9012.70, nep 20.80—21.50,, 46000 kg aard appelen: eerstelingen 11.6012.00, bintjes 10.4010.90, eigenheimers 10.6011.20, blauwe eigenheimers 10.40—11.10, grove 9.80—10.50, al pha 9.20 meerlanders 10.2010.30, noordelingen 9.80, 500 kg gele kool 8.70, 2000 kg rode kool 8.80 9.70 16000 leg witte kool 3.50. GROOTEBROEK, 5 Sept. 190.000 stuks bloemkool A 12.10 —16.50, B 8.70—16.10, 7690 kg uien miadel 13.80, grof 5.107.10, nep 12.20—17.20, drielingen 14.30 14.70. 12.980 kg bieten A 5.30 6.10, B 2.504.10, groene kool 4.808.50." 4550 kg rode kool 7.50 12.00, witte kool 3.503.60, 700 kg peen B 9.70, C 9.70, 125 kg slabonen 0.32, 34.500 kg aardap pelen: eerstelingen 8.6010.20, doré 6.209.10, blauwe eigenhei mer 6.3011.10, blanke eigenhei mer 6.4010.60, ijselster 7.80— 9.00, meerlander 6.109.00, bintje 9.009 30, saskia 9.3010.00, vee voer 3.403.60. ZWAAG. 5 Sept. Late aard appelen 6.8010.70, spinazie 21.00 27.00, uien 3.0014.00, bieten 2.005.70, prei 18.00, Chinese kool 10.1011.00, savoye kool 4.00 9.00, groene kool 8.7011.40, rode kool 3.009.00, slabonen 23.00 50.00, snijbonen 12.0046.00, was- peen 10.0025.00, breekpeen 5.00 8.00, bospeen 21.00, augurken 14.00104.00, andijvie 5.009.00, sla 2.009.10, tomaten 16.00— 38.00. bloemkool 8.0024.00, kom kommer 8.0017.00, aardbeien 215.00, reine victoria 3.0050.00, witte druiven 6.00-121.00, alican- ten 71.00—98.00, frankenthaler 50.0033.00, emil royal 60.00 77.00, bramen 55.0058.00, ces- wick codlin 4.009.00, james grie ve 10.0033.00, jefferson 6.00 41.00, jacques lebel 3.009.00, manks codlin 3.0018.00, reine claude d'althan 21.0053.00, trans parante de cronsels 4.0014.00, schellinkhouter 10.0026.00, ton- neboer 3.0013.00, zigeunerin 3.00 -20.00, zoete bloémee 6.0013.00, beurré d'amanlis 4.0014.00, beurré merode 3.0015.00, beurré hardy 6.0032.00, clapp's favorite 6.0022.00, enkele jut 6.0018.00, laxton superbe 8.0016.00, mar guerite marillat 4.0015.00, seig neur d'esperen 3.0020.00, Wil liam duchess 3.005.00, triomph de vienne 5.0035.00, trosneer 5.0015.00, blauwe kwets 8.00 12.00, charlemowsky 13.00-26.00, benonie 8.0052.00, royal graham jubile 3.0014.00, bronchretien williams 6.0018.00. BEVERWIJK, 5 Sept. An dijvie I 1017, II 510, prinses- senbonen I 4860, II 35—45. pronkbonen I 24—32, II l723, snijbonen I 5073, II 3052, spekbonen I 2530, II 2025, tuinbonen I 1820, II 814, kom kommers IA 13—17, IB 10—14, IC 813, bospeen I 1522, II 8 17. waspeen I 1523, II 814, sla IA 6—12, IIA 27, spinazie I 15—26, tomaten IA 33—41, IB 28—32, IC 2020, groene kool I 1215, rode kool IA 1215, IB 8—13, orei IA 16—19, IB 12—16, postelein I 719, peterselie 23, selderie 59, bloemkool IA 15 26, IB 9—12, IC 8—10. OBDAM, 5 Sept. 8000 kg slabonen A 44.0047.00, B 36.00 42.00, 4000 kg bieten A 6.80 7.80, B 4.805.00, 4000 kg uien 13.60—14.10, grove 10.30—10.70, drielingen 13.7014.20, nep 19.00 —19.60, 1500 kg peen B 11.90, C 10.00, 1600 kg rode kool B 5.00 7.10. 41.275 kg bonken 10.30— 15.50. Goedgekeurde aardappelen: 3225 kg eerstelingen A (25-28) 15.60, 29.125 kg A (28—35) 29.20, 9125 kg A (28—35) 29.30, 725 kg AB (25—28) 14.40, 7125 kg AB (28—35) 28.00, 200 kg B (25—28) 12.70, 400 kg B (28—35) 26.30; 50 kg rode eerstelingen (2528) 19.90, 500 kg A (28—35) 42.10. 1000 kg A (35—50) 32.80, 2000 kg A (35—50) 33.40, 1000 kg A (35 —55) 31.90, 175 kg AB (28—35) 41.30, 1000 kg AB (35—50) 32.60, 3000 kg blauwe eigenheimers B (35—50) 26.00. Marktbericht HEILOO, 5 Sept. Spercie- bonen 2346, snijbonen 2045, pronkbonen 1320, stokbonen .45 —51, wortelen 13-17, komkom mer 813, tomaten 2231, spi nazie 1014, meloenen 3852, druiven 7486, spruitjes 1724, doperwten 4854, bloemkool 9 —22. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 5 Sept. Sla bonen .20.0046.00, stoksnijbonen Enige weken geleden publi ceerden wij een oproep om hulp voor een missionaris, Fa ther Smit uit Heerhugowaard, die eind September voor de tweede keer naar zijn Congo- missie gaat vertrekken. Die eerste oproep is niet zonder succes gebleven; er werden verschillende in dat artikel ge noemde zaken geschonken, terwijl weer anderen op finan ciële wijze hun medewerking verleenden. Maar de pater is er nog niet! De ondervonden hulp heeft hij dankbaar aanvaard, niet het minst ook de medewerking van de voetbalclub uit de Waard, die een wedstrijd speelde tegen een elftal van Smitten. Zoals gezegd: eind September gaat Father Smit weer naar de Congo. Op zijn verlanglijstje staan nog vele onontbeerlijke za ken vermeld, alsook enkele arti kelen die, hoewel niet onont beerlijk, hem toch een grote troost en steun' zouden zijn in zijn missionarisleven. Wij nemen er nog eens een en ander van over: ciborie, mon strans, altaarkandelaars, koorkap van licht materiaal, altaarbellen en een missie-ciborium. Voor het huishouden en garde robe nog: lakens, slopen, thee doeken, ontbijtlakens, overhem den met vaste boord (maat 15Vü), dunne sokken, witte tropen-to gen en idem pantalons, khaki- pantalons, een veldbed met ma tras voor op reis, -alsook een spiraal met bedstel voor thuis; vloermatten, en voorts nog wat keukengerei, zoals een koffie molen, broodpannen (om te bak ken), wat gereedschap voor tim merwerk en draaibank, boeken voor privé- en schoolgebruik en maar dat is misschien teveel gevraagd: een schrijfmachine. Wie de missionaris aan het een of ander helpen wil: zijn adres is: FATHER SMIT, MIDDENWEG 294, HEERHUGOWAARD. Wandeltocht T.O.G. HEERHUGOWAARD. Het bestuur van T.O.G. organiseert morgen een puzzle-wandeltocht te Schoorl voor leden en niet- leden. Vertrek om 12.15 uur van af het clubhuis, v. Veenweg al hier. 34.0052.00, pronksnijbonen 12.00 24.00, komkommers 8.00—19.00, tomaten A 22.0032.00, bonken 16.00—20.000, bloemkool A 15.000 —20.00, II 10.00—12.00, III 8.00, rode kool 8.0016.00, groene kool 8.0013.00, spinazie 20.0045.00, sla 2.007.50, postelein 5.00 10.00, andijvie 5.0010.50, rabar ber 4.00, bieten 4.007.00, was- oeen 8 0017.00, uien 7.00—13.00, prei 19.0023.00, soepgroenten 3.004.00, peterselie 2.003.50, pruimen 10.0040.00, zigeunerin 14.0019.00, transparant crontel 12.0020.00,, triumph de vienne 10.00—22.00, clapp's 10.00—20.00, druiven 50.00—98.00, witte 98.00, meloenen 22.006.00, WEEKOVERZICHT LANGEDIJKER VEILINGEN BROEK OP LANGENDIJK Prijzen van consumptieaardap- appelen ondergingen weinig ver andering. Blauwe eigenheimers waren iets duurder en bleven boven de 10 ct per kg. Grove voor export konden zich even eens boven de 10 cent per kg handhaven. Voor bloemkool was de handel zeer slecht. De aan voeren waren groot. De tweede soort was niet te verkopen en werd vernietigd of gedopt voor de fabriek. Geëxporteerd ad 10 cent per kg. De prijs van eerste soort daalde tot bij de minimum prijs, die op 8 cent staat. Donderdag 4 Sept. was de markt weer wat beter. De eerste soort liep toen weer op tot bij de twintig cent per stuk en ook werden weer enkele partijen tweede voor normaal gebruik verkocht. Slabonen bleven ge vraagd, de eerste soort bonen werden meest voor export naar Duitsland verkocht voor 44 tot 50 cent per kg. Kwaliteit 2 maakte 38 tot 45. De aanvoer bedroeg op de beide veilingen tot 40 ton per dag. De handel in sluitkool was traag. Rood A noteerde 912 en geel A 911. De B rode werden voor Enge land verkocht voor 34 cent en de B gele konden nog 57 op brengen. Witte kool werd meest door de fabrieken afgenomen die 3, 5 tot 4 cent betaalden. Uien voor export werd vlot verkocht tegen iets oplopende prijzen, betaald werd 12 tot 14 cent voor de middelsoort. Uien werd meest verladen voor overzee. Witte kool voor Frankrijk en Oostenrijk en Duitsland. Rode kool voer Duits land en Frankrijk en Duitsland.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2