BRITSE STRAALJAGER EXPLODEERDE voor de ogen van 130.000 toeschouwers GENERAAL NAGUIB schuift Egyptisch kabinet terzijde Supersonische duik van 13 km hoogte eindigde in catastrophe SLIPPENDE BUS reed in op groep wielrijders Veertig Sovjet-treilers hebben positie ingenomen DAGBLAD VOOR ALKMAAR Zwaar vuur in Korea EN OMGEVING Verkeerde trein? Even overstappen. 27 Mensen gedood door brokstukken63 gewond Drie doden, vijf gewonden Een paar schrammetjes: enig letsel na sprong uit express Demonstraties gaan gewoon door Wenst Saargebied zelfstandigheid? 350 Pelgrims om het leven gekomen Jonge boer onder autobus gedood in gebied van NAVO-manoeuvres tussen Noorwegen en Nederland Astronomen bij de Heilige Vader Thans zelf premier en dictator na uitgebreide razzia's Bemiddeling in principe aanvaard Beel blijft aan Binnenlandse Zaken Russen hebben 9000 straaljagers Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.0" per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per minimum f4.familieberichten 20 ct., fesp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank Nederl. Credietbank. HET Ef?ir NHDl VAN HEDEN Pag. 1 Maandag 8 September 1952 48e Jaargang No. 12572 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 FARNBOROUGH, (Engeland)6 Sept. Een geheinru straaljager, welke sneller dan het geluid vloog, i. vandaag ten aanschouwe van 130.000 verschrikte toe schouwers op de Britse luchtvaartdemonstraties uit elkaar gesprongen, waarbij 27 mensen om het lever, kwamen. Van de toeschouwers werden er 25 door rondvliegende stukken van het toestel gedood en 63 gewond. De ontploffing van de De Havilland 110 nachtjager veroorzaakte een van de ergste ongelukken uit de Britse aviatiek. De foto hiernaast toont red dingsploegen bezig met het zoeken naar slachtoffer: op het met wrakstukken bezaaide terrein. Het grijze toestel met de achteruitstaande vleugels werd be stuurd door de beroemde invlieger John Derry. Gie rend kwam het uit de wolken boven de landingsbaan te Farnborough en vloog toen plotseling uit elkaar. Derry en zijn waarnemer Tony Richards kwamen om het leven voor de ogen van Derry's jonge vrouw. Het toestel had even voordat het uit elkaar spatte de geluidsbarrière met een sensationele drievoudige klap doorbroken. De twee gloeiend hete straalmotoren, welke elk bijna een ton zwaar zijn, boorden zich in een heuvel, welke vol met mensen stond. De helling van de heuvel is bedekt met brokstukken van mensen en tientallen met bloed bespatte overlevenden vielen flauw. De ontzaglijke menigte werd met stomheid geslagen en de akelige stilte werd slechts verscheurd door het gekerm van de mensen in doodsangst en de gewonden. De andere delen van het vliegtuig kwamen over een groot gebied verspreid terecht. De als een kogel gebouwde neus kwam terecht op een tribune, waarbij waarschijnlijk slechts een paar mensen gewond werden. In de verkeerstoren achter de heuvel, zodat men geen zicht had op het drama, ging de omroeper verder met vólgende nummer aan te kondigen. Slechts de omroeper van de B.B.C., die aanwezig was, ver loor een ogenblik zijn gebruikelijke kalmte en schreeuwde: „Mijn God, mijn God, kijk uit, kijk uit". Hij herstelde zich snel en deelde kort na de ontploffing mede, dat alles werd gedaan, wat maar gedaan kon worden. Vele toesohouwers zagen de ontploffing. Velen van hen waren te zeer met stomheid geslagen dan dat zij verslag konden uitbrengen over hetgeen zij waargenomen hadden. Uit de fragmentarische mede delingen kan worden opgemaakt, dat het toestel zijn fatale duik van meer dan 13 km hoogte be gon. Het toestel scheurde door de schapenwolkjes boven het vlieg veld en schoot voorbij op slechts een goede honderd meter boven de landingsbaan. Met een snel heid van ongeveer 1200 km per uur vloog het toestel langs het vliegveld, maakte een draai en begon op veel lagere hoogte een scheervlucht over de toeschou ders terug. Gedurende een ogenblik vloog het toestel in rechte koers langs de startbaan. Toen het 't midden van de startbaan bereikt had, spatte het uit elkaar. De dubbele staart van het toe stel werd versplinterd en de cock pit werd weggeslingerd en kwam terecht dicht bij de voornaamste startbaan, waar de stoffelijke resten van de twee inzittenden later gevonden werden. De motoren draaiden in wilde grote spiralen de hoogte in en schoten vlammenbrakend naar beneden. Eén van de motoren kwam temidden van een groep toeschouwers op een helling van een heuvel terecht en de andere boorde zich in de grond even voorbij de mensenmenigte en ver woestte slechts een fiets. De romp stortte op een heuvel neer en naar de politie mee deelde, waren zowel Derry als zijn metgezel, waarvan de naam niet djrect bekend was, direct dood. Ambulance-auto's snelden naar de plaats waar de r.omp was neer gekomen en politie en soldaten zetten de plekken waar brok stukken waren neergekomen af. Van een zo'n plek werden er vier lijken weggebracht. Ze wer den op de grond gelegd en met jassen overdekt. De piloot Derry, een van Engelands beste testpiloten, was een vlieger die niets aan het toeval overliet en alle machines zorgvuldig testte en nakeek. Maar was hij er een maal van overtuigd, dat alles mechanisch Tin orde was, dan was hij volkomen onverschillig voor enig gevaar. Zijn vrouw vatte zijn gevaar lijk beroep even philosophisch op als hij zelf. Voor niets ter wereld zou ik willen dat hij van baan veranderde, zei ze nog j.l. Woens dag. Het is zijn hele leven en het moet het mijne ook zijn. Natuur lijk ben ik soms bang, maar uit het oogpunt van een huwelijk zou het waanzin zijn om dat te laten gelden. Mevr. Derry heeft de fatale val van haar man gezien. Zij keek vanuit de tent van de piloten naar de verrichtingen in de lucht. Zij heeft twee kinderen. AMSTERDAM, 6 Sept. Vanavond is een autobus van Maarsse Kroon op 't natte wegdek bij het remmen geslipt en een halve slag omgedraaid. De autobus raakte daarbij eerst een personenauto en reed daarna in op een groep wielrijders. Twee personen zijn tegen een muur gedrukt en waren op slag dood. Vier anderen zijn zeer gewond in het Wïlhelmina Gasthuis opgenomen. Een van hen is inmiddels overleden. Een der inzittenden van de personenauto werd licht gewond. De bus reed in de richting van het Hoofddorpplein op de Aals meerweg in Amsterdam-West. De namen van de slachtoffers luiden: de 60-jarige G. van der Held uit Amsterdam, de 33-jarige A. Roos uit Badhoevedorp en de K DE, 7 Sept. Tussen de Klomp en Ede is vanmorgen een man uit de Rheingold- expres gesprongen, die om 7.11 uit Amsterdam naar Bazel was vertrokken. De expres, die met een snel heid van bijna honderd ki lometer per uur reed, werd door medepassagiers met behulp van de noodrem tot stilstand gebracht. Onmiddellijk stelden mare chaussees die in de trein aan wezig waren voor de gebrui kelijke passencontrole en die kort tevoren ook de papieren van de bewuste reiziger gezien cn in orde bevonden hadden, een onderzoek in langs de baan. Tot aller verwondering was er van de man echter geen spoor te bekennen. De trein zette met ruim een half uur vertraging de reis voort. In de loop van de dag zet ten politiemannen de naspo ringen naar de verdwenen rei ziger voort, aanvankelijk zon der resultaat. Doch 's middags kwam uit Wageningen bericht, dat daar door de politie een man aangehouden was die door ziin vreemd gedrag de aandacht op zich vestigde. Het verhoor bracht aan het licht, dat men inderdaad met de ge zochte treinpassagier te doen had. Het was een 21-jarige uit Nice afkomstige Franse kunst schilder. die op weg was naar Kopenhagen. Vermoedelijk doordat hij 'n verkeerde reisroute genomen had en zijn geldmiddelen uit geput waren, was hij tot ziin zonderlinge daad gekomen. Be halve een paar schrammetjes had hij geen letsel opgelopen. Hij reist vandaag door naar Kopenhagen. 27-jarige C. Verwaal uit Amster dam. Van de drie gewonden liggen er thans nog twee zwaar gewond in het Wilhelmina Gasthuis, t.w. de 39-jarige W. Th. Aarsman en mej. L. Corduwener, oud 19 jaar, uit Amsterdam, de inzittende van de personenwagen, die voordat de bus op de groep wielrijders inreed door de wagen werd ge raakt. Nog twee wielrijders zijn op de plaats van het ongeluk verbonden en naar huis gezon den. Een gewonde is naar het ziekenhuis overgebracht en kon later eveneens naar zijn woning worden vervoerd. KLOOSTERJUBILEA AAN DE KATH. UNIVERSITEIT NIJMEGEN. 7 Sept. Van daag werden aan de Universiteit twee kloosterjubilea gevierd. De aftredende rector-magnificus. prof. dr. M. Goemans, vierde zijn zil veren professiefeest. Prof. dr. P. Ellerbeck S.J., hoogleraar en rec tor van het Berchmanianum. deed insgelijks. Na de kerkelijke vieringen wer den er zeer druk bezochte recep ties gehouden. Elf doden bij scheepsramp NORFOLK-VIRGINIA De Hondurese tanker ..Foundation Star" is Zaterdag 120 miil ten Oosten van Charleston (Zuid Ca rolina) in stormachtige zee in tweeën gebroken. Elf beman ningsleden zijn omgekomen. FARNBOROUGH, 7 Sept. Terwijl lange rijen bloedverwan ten trachtten de 27 lijken te iden tificeren, die in een oude hangar bij het vliegveld alhier waren neergelegd, terwijl minister Dun can Sandys de 63 gewonden be zocht en onder leiding van Sir Vernon Brown een dozijn technici begonnen met het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk met de De Havilland 110, werden overeenkomstig de traditie der aviatiek de vliegdemonstraties met Engeland's nieuwste vlieg tuigtypen vandaag voortgezet. Er waren dit keer ongeveer 150.000 toeschouwers. Minstens één straalvliegtuig, een Hawker Hunter, bestuurd door squadron leader Neville Duke, bereikte aan het einde van een duikvlucht, op 12.000 meter boven de aarde be gonnen, een snelheid groter dan die van het geluid. Van de 63 personen, die giste ren bij het ongeluk gewond wer den, is vandaag niemand over leden, doch verscheidenen ver keren in levensgevaar. Velen ook werden uit het ziekenhuis ont slagen. Het Ministerie van Bevoorra ding heeft een onderzoek naar de oorzaak van de ramp gelast. Een inspecteur van het Ministerie van Luchtvaart heeft zich onverwijld naar de plaats des onheils be geven. Aan allen, die foto's van het ongeluk hebben genomen, is verzocht deze ter beschikking te stellen; als resultaat hiervan zijn binnen drie uur na de ramp reeds 35 negatieven ontvangen. Ooggetuigen verklaren op het ogenblik, dat de „De Havilland 110" zijn noodlottige duikvlucht begon, zwerven vogels te hebben waargenomen. SAARBRUECKEN. 7 Sept. - De voorzitter van de sociaal-demo cratische partij van het Saarge bied, Richard Kirn, heeft vandaag in een rede. gehouden op het partijcongres, verklaard, het niet eens te ziin met de Duitse eisen inzake terugkeer van het Saarge bied bij Duitsland. Volgens hem diende de econo mie van het Saargebied geheel te worden opgenomen in een Euro pese federatie, hetzij als een ter ritoir of als een onafhankelijke staat. NEW DELHI Meer dan 350 Hindoe pelgrims hadden het le ven verloren en velen werden vermist nadat een sneeuwstorm hen had overvallen in de staat Himatsial Pradesi in het Hima- laiagebergte. De eerste groep van overleven den die in de vlakte is terugge keerd. heeft meegedeeld, dat het lot van degenen, die een toe vlucht hebben gezocht in spelon ken, niet bekend is. Op de terugtocht zijn vele pel grims van uitputting bezweken. NOORD-KOREAANSE OFFICIER OVERGELOPEN SEOEL. Volgens een com muniqué van het achtste leger korps is een Noord-Koreaanse officier, die zich als eerste luite nant voorstelde, naar de troepen der V.N. overgelopen. De officier verklaarde, dat het zijn taak was, de noordelijken te verhinderen te deserteren. Volgens een woordvoerder van het achtste legerkorps zei de lui tenant, dat hij zijn stap reeds enige tijd beraamd had. De psychologische oorlogvoering van de V.N. en de radio-uitzen dingen hadden hem geholpen zijn besluit te nemen, zo had hij er aan toegevoegd. SEOEL, 7 Sept. (A.P.). Za terdagavond en Zondag heeft de communistische artillerie een on gekend zwaar spervuur op de ge allieerde stellingen gelegd. Over al aan het 250 kilometer lange front laaide een verwoede strijd op. Binnen 24 uur sinds Zaterdag 18.00 uur hebben de communisten aan het gehele front 30.000 zware granaten afgevuurd. Op 9 Aug. j.l. vuurden zij 21.000 granaten af, wat toen een record betekende. De zwaarste infanterie-actie kwam aan het Westelijke front, niet ver van de tenten te Pan- moendjon. Daar liep een Chinees bataljon een geallieerde voorpost bij de Bunkerheuvel onder de voet. De verbonden troepen moes ten zich uit verscheidene andere vooruitgeschoven stellingen terug trekken. Uit gezaghebbende kringen wordt vandaag vernomen, dat de Amerikaanse militaire autoritei ten op Formosa Washington heb ben verzocht, twee Chinese natio nalistische divisies vrij te geven voor actie in Korea. Men voor spelde, dat het verzoek zou wor den ingewilligd na de presidents verkiezingen in November a.s., onverschillig welke partij zou winnen. REUSEL, 7 Sept. Door het plotseling naar links uitwijken met zijn rijwiel is hedenavond 'n zekere M. uit Chaam (N.B.) op de Tilburgse weg alhier onder een autobus geraakt en op slag ge dood. Als tragische bijzonderheid zij medegedeeld dat M. had deel genomen aan de grote interkring- sportdag te Reusel van de R.K. Jonge Boerenstand en dat hij even voor zijn ongeluk als prijs winnaar in diverse nummers twee bekers en een lauwerkrans in ontvangst had genomen THORSHAVN (Faroer eilanden). Vissers, die Zaterdag naar Thorshavn op de Faroer eilanden terugkeerden, hebben ongeveer 40 grote Russische treilers gesignaleerd in de wate ren, waar deze week de Havo-manoeuvres „Operation Main- brace" zullen beginnen. Sinds Dinsdag j.l. liggen in de Fuglefjord bij Thorshavn zeven Russische treilers voor anker. De commandant van deze flottilje, de kapitein van de „Karau", heeft de havenautoriteiten van Thors havn Zaterdag verzocht 150 ton kolen te mogen kopen. Grensschending Een Russische tweemotorige straalbommenwerper heeft Zater dag, vijf minuten lang, boven de West-Duitse Oostzee-luchthaven Travemuende gevlogen. Het toe stel verdween vervolgens naar de Russische zóne. West-Duitse ooggetuigen deel den mede, dat de kentekens van de Russische luchtmacht duidelijk op het toestel zichtbaar waren en dat men ook de kanonnen kon zien. Plet toestel naderde Trave muende over de Oostzee, cirkelde over het strand en de stad, vloog vervolgens over de monding van de Trave en zette koers naar Oost-Duits gebied. NEDERLAND HEEFT 10.38 MILLIOEN INWONERS DEN HAAG Volgens voor lopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek had Nederland op 1 Augustus i.l. 10.386.723 inwoners. In het eerste halfjaar van 1952 bedroeg het aantal geboorten 138.547 en het aantal sterfgevallen 45.051. In het eerste halfjaar van 1951 waren deze aantallen resp. 135.672 en 47.985. Onmiddellijk werd veronder steld, dat de rode luchtmacht haar kustpatrouilles versterkt met het oog op de op handen zijnde ma noeuvres van de Navo-vloot in de Oostzee, waaraan enkele sche pen van de West-Duitse kustwacht zullen deelnemen. Travemuende ligt op bijna 10 km afstand van Luebeck, welks haveninstallaties aan -de Trave aan Travemuende grenzen. CASTEL GANDOLFO. 7 Sept. De deelnemers aan het achtste astronomische wereldcongres zijn vandaag door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen in zijn zo merverblijf alhier. Op de audiëntie verschenen 400 geleerden uit 32 landen, waaron der astronomen uit Joego-Slavië en Polen. Congressisten uit Rus land. Roemenië en Tsjecho-Slo- wakiie waren op de audiëntie niet tegenwoordig, hoewel ze wel later de observatoria v«n het Va- ticaan bezochten. De Paus beschreef in een in het Frans gehouden rede de resulta ten der moderne astronomie en de geweldige veranderingen, wel ke deze in ons wereldbeeld had den gebracht. Hij verklaarde ech ter overtuigd te ziin. dat het vol komen onwaarschijnlijk is. dat ook de meest begaafde onder zoeker ooit de mysteries van het physieke heelal zal doorgronden en verklaren. CAIRO, 7 Sept. De Egyptische regering van Aly Maher. ingesteld door generaal Naguib na zijn staatsgreep van 23 Juli, is Zondag afgetreden, nadat generaal Naguib 34 vooraanstaande politici, functionarissen van het hof en officieren van het leger had laten arresteren. In het geheel zijn 51 personen, onder wie een aantal landheren, gearresteerd. Naguib is thans premier van Egypte. De regentschapsraad heeft het ontslag aanvaard. Aly Maher zei, dat zijn aftreden in verband staat met de arrestaties. Aly Maher had eerder gezegd, dat hij niet kon werken onder de druk van het leger, dat poogde te snel te vérstrekkende hervormingen in te voeren. De arrestaties werden Zondag ochtend reeds uitgevoerd. Ogen schijnlijk waren er geen veilig heidsmaatregelen getroffen. De dag tevoren had het kabinet in beginsel agrarische hervormingen, uitgaande van het leger, goedge keurd, waarbij het landbezit be perkt en de verhouding tussen pachter en landeigenaar geregeld wordt. De gearresteerde leiders zijn op korte afstand van het hoofdkwar tier van generaal Naguib in een pakhuis ondergebracht. De gearresteerden Gearresteerd zijn o.m. Foead Serag Eddin, algemeen secretaris van de Wafd, zijn broer en Ab- doel Aziz Badrawi, een bloedver want van Serag Eddin een multi-millionnair Hoesan Joe- DE OMMELANDEN-STAKING GRONINGEN In Den Haag is Zaterdagmiddag een informele bespreking gehouden o.l.v. de voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Ber ger, met „De Ommelanden" en de A.N.A.B. Mr. Berger heeft, na onderzoek, het accepteren van een bemidde lingspoging tot Dinsdagavond in beraad gehouden. „De Ommelan den" en de A.N.A.B. hebben zich in principe accoord verklaard met een bemiddeling o.l.v. mr. Berger. Indien overeenstemming over de bemiddelingsvoorwaarden wordt bereikt en geen der betrokken partijen zich van de bemiddeling gaat distanciëren voor Vrijdag a.s. zal er op Vrijdagavond weer geconfereerd worden. De staking duurt inmiddels on verminderd voort, aldus werd ons door de A.N.A.B. medegedeeld. sef, plaatsvervangend hoofd van het kabinet van ex-koning Faroek, Hoessein Hosni, privé-secretaris van Faroek, prins Abbas Halim, voorzitter van de Arbeiderspartij, prins Ismaël Daoed, Farid Zaa- loek, een gewezen minister in het kabinet van Hilaly, een ander zeer rijk familielid van Serag Eddin en Moestafa Sadek, oom van ex- koning Faroek's vrouw. NIEUWE BEWINDSMAN VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK (Eigen bericht) DEN HAAG, 8 Sept. Naar wij van zeer betrouwbare zijde vernemen, hebben de laafste moeilijkheden voor het vinden van een katholiek als minister van Binnenlandse Zaken thans geleid tot deze oplossing dat prof. Beel zich bereid veklaard heeft, de functie van minister van Bin nenlandse Zaken in het nieuwe kabinet te blijven bekleden. Het is nu zéker dat de benoe ming van een andere katholiek tot minster van Maatschappelijk Werk, vermoedelijk reeds heden kan worden verwacht. Als zodanig wordt ge noemd de heer F. J. F. M. van Thiel, tot na de af gelopen ver kiezingen lid der Tweede Kamer voor de K.V.P.- fractie. De Mr. f. jj?\ M. V. Thiel heer v. Thiel is industrieel te Helmond en veelvuldig werk zaam op het terrein van Maat schappelijk Werk. Hij is 45 jaar. De benoeming van een staats secretaris voor middenstandsza ken zal waarschijnlijk nog wel enige dagen op zich laten wach ten omdat over de te benoemen functionaris nog geen overeen stemming is bereikt. Onder de gearresteerden be vindt zich ook de ex-premier Hilaly. Over het algemeen was het in de stad rustig. Men zag slechts politie met helmen patrouilleren. Naar A.F.P. meldt is de leider van de Wafd, Nahas, onder huis arrest gesteld. Zondagochtend werden twee ter dood veroordeelden in Alexan- drië opgehangen. Zij waren er van beschuldigd de leiding te hebben gehad bij d<j ongeregeld heden in Dawr el Kawr. De plaat selijke commandant kondigde na de executie de noodtoestand in Alexandrië en omgeving af, ten einde mogelijke ongeregeldheden het hoofd te kunnen bieden. WASHINGTON. 7 Sent. Uit betrouwbare bron wordt vandaag vernomen, dat de Russische lucht macht op het ogenblik beschikt over minstens 9000 Mig-straalja gers. De Russische productie van oorlogsvliegtuigen is zo groot, dat Rusland van elke tien Mig-jagers van het type 15. die de fabriek verlaten, een jager aan commu nistisch China kan toewijzen Communistisch China heeft sinds het uitbreken van de oorlog in Korea minstens 1300 Migs var Rusland ontvangen. De totale sterkte van de actie ve Russische militaire luchtvloo' is nog steeds ongeveer 20.000 vliegtuigen, bommenwerpers, ja gers. transportvliegtuigen en an dere. maar de kracht van dit vloot is sterk toegenomen, door dat de oude Yaks" en „Stormo- viks" naar de reserves zijn over gebracht. Die reserves zijn onge veer in aantal even sterk als de actieve vloot. Een groot percen tage van de Russische iagersvloot bestaat thans uit straaljagers. Verwacht wordt, dat binnen twee jaar Rusland over 20.000 actieve straaljagers zal beschikken. GROTERE ONVEILIGHEID IN BOUWBEDRIJF 's-GRAVENHAGE In 1951 is het aantal ongevallen in de bouwbedrijven groot geweest. On 160.000 arbeiders kwamen 39.000 ongelukken voor. waarvan 37 met dodelijke afloop. Sinds 1947. toen 24.390 ongelukken voorkwamen met 20 doden, is het aantal aan zienlijk gestegen. De schade wordt geschat op vijf millioen gulden directe en 15 millioen in directe kosten. ATOOMARTILLERIE VOOR WESTELIJKE DEFENSIE? PARIJS De Amerikaanse stafchef generaal Collins heeft Zaterdag in Parijs verklaard, dat hij gedurende zijn rondreis door Europa met Amerikaanse bevel hebbers het gebruik van nieuwe wapens, o.m. atoomartillerie, voor de Westelijke verdediging zal be spreken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1