„Ik ben niet tevreden met iets minder dan minimum bijdrage" Britten vrezen een breuk tussen Engeland en de vastelandstaten Het bouwp bijna 1600 rog ram ma voor 1953: millioen op 't budget foal Ier f Varkensmarkten in deel van ons land verboden Ruim negen millioen gld. voor Landbouw en Visserij DAGBLAD VOOR ALKMAAR Manoeuvres in komende jaar met Duitse onderdelen Koreaanse luchtoorlog Als bouwkosten stijgenminder dan 55.000 woningen! U7 AVERI n KACHEL EN OMGEVING nHd Ridgway: „We zijn er nog lang niet Geen optimisme geen houvast Ridgway over de N.A.V.O.-sterkte Westelijk antwoord aan Moskou R.A.F.-toestel neergestort Vlootoefening Mainbrace Harde maatregel met ingang van 22 Sept. De besprekingen in de Raad van Europa Europese Gemeenschaopen moeten werken binnen de Raad Overval op Midden-Java y vu orde" dijnen igvra- uwing ot een >n, dat d een eek en Oante» adig ortermg sn. ns praten rij, zonder aarne een VN EN ,n toe bent. laan vrij IAN&ESTRAA1' Al t PTEMBER a.s. 40.—, f 20.—, anvang 1 uur 21 Sept. bij ^el. 295 K 2269 t, gaat U zeker evert U zwart- pijpen. Heeft it even weten. Is in de grote ;n Thebo hete 90.compleet nrichting voor jorten haarden ^AARD-NOORD iiiiiiiiiiiuiiiiiu artillerist. Geen o groot was, dat hij slechts een t de afgeschoten end gefluit zijn machinistenhuis ilen monster des en vlak voor de orde daarbij een aan een dwars- re w.... w. de nu angstig stoppen met die hieten ze ons zo I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIC Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimam f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimam f 4.familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 Donderdag 18 September 1952 48e Jaargang No. 12581 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 De Millioenennota moge door haar lengte en reeksen van cijfers zeer indrukwekkend schij nen, als wij haar nader op de keper beschouwen dan moeten we tot de slotsom komen, dat zij de belastingbetalende burger weinig houvast biedt. Tot deze conclusie komen we vooral, wanneer we in dit staatsstuk lezen, dat de oor spronkelijk vastgestelde begroting voor 1952 een tekort te zien gaf van 262 millioen, terwijl na de in de loop van dit jaar aange brachte wijzigingen dat tekort thans op 611 millioen gulden wordt geschat. En de burger doet er dan ook goed aan het op de begroting voor 1953 geraamde te kort van 492 millioen maar als pro memorie te beschouwen. Cij fers van de staatsbegroting heb ben weinig betekenis, waar wij, zowel economisch als militair, in deze tijd zo afhankelijk zijn van of wel verbonden zijn met het buitenland. Meer waarde is er, naar onze mening, verbonden aan de toelichting bij de cijfers. En dan treft het, dat onze nieuwe minister van Financiën er niet op uit is om de situatie gunstiger voor te stellen dan zij is. Het strekt minister van der Kieft tot ere, dat hij de gunstig schijnende aspecten van onze economie tot hun juiste proporties terugbrengt. Immers de minister erkent in zijn Millioenennota, dat de Neder landse economie thans een aan merkelijk evenwichtiger beeld dan een jaar geleden vertoont en hij constateert, dat met name in het verloop van de betalings balans een verheugende wijziging ten goede is ingetreden. Maar de minister voegt hieraan toe, dat het misplaatst zou zijn, op grond van de in het recente verleden bereikte verbetering van de beta lingsbalans, te optimistische ver wachtingen te koesteren ten aan zien van de ontwikkeling in de naaste toekomst. Bij het bepalen van het budgetaire beleid, zo gaat de bewindsman verder, dient ten aanzien van de voorstellen, die zouden leiden tot hogere uitga ven dan wel tot lagere inkomsten, daarmede rekening te worden ge houden. Minister van der Kieft waar schuwt dus tegen hogere uit gaven en lagere inkomsten voor de Staat, i-loe dn te rijmen valt met de eisen, die de defensie blijft stellen en die de werkloos heidsbestrijding doeltreffend moe ten maken, is ons nog niet duide lijk. Momenteel gaan 26.7 procent van de totale Rijksuitgaven naar de defensie, maar het is niet overbodig om de vraag te stellen of het hierbij zal blijven. Er zijn andere landen, die meer voor de gemeenschappelijke defensie be steden. En dat wij nog wel meer over de brug zullen moeten ko men, zou men kunnen afleiden uit de verklaring, die generaal Ridgway gisteren in Duitsland heeft afgelegd en waarbij hij, sprekende over de opbouw van de NATO-strijdmacht, zei niet tevre den te zijn met iets minder dan het minimum en, zo vervolgde hij, wij hebben dat punt nog niet be reikt. Wij zijn benieuwd welke houding regering en staten-gene- raal zullen innemen mocht het buitenland meer dan 1500 mil lioen per jaar vragen voor de ge meenschappelijke verdediging. De werkloosheidsbestrijding of liever de werkgelegenheidspoli- tiek wordt in de Troonrede ge noemd het steeds meer centrale punt in het sociaal-economische beleid. Het lijkt ons, dat deze passage in strijd is met de Mil lioenennota, waar deze wijst op de kwetsbaarheid van onze beta lingsbalans en daaruit de conclu sie trekt, dat de omstandigheden geenszins een algehele ombuiging mogelijk maken van het in de afgelopen jaar gevoerde beleid in de zin van het treffen van maat regelen gericht op een krachtige stimulering van de binnenlandse vraag. In zijn Millioenennota heeft het er alles van, dat de minister van Financiën een gun stige betalingsbalans hoger schat dan een allesoverheersende werk- gelegenheidspolitiek. \Aerder dient nog op een belang- rijk punt de aandacht te wor den gevestigd. In de afgelopen anderhalf jaar bleven de militaire uitgaven beneden de verwachting maar werd er veel geld binnen gehaald door de inning van ach terstallige belastingen. De toe komst zal een ander beeld te zien geven. De belastingen van vorige jaren zijn binnengehaald, doch de defensiemaatregelen zijn volledig op gang gekomen en het hiervoor uitgetrokken bedrag kan dus worden besteed. De werkelijke uitgaven zullen dus groter en de ontvangsten kleiner worden. Het Rijk zal dus een tekort krijgen in zijn kas en dan ontstaat het pro bleem op welke wijze dit tekort zal worden gedekt. Drie middelen staan de regering hierbij ter be schikking, te weten geldschepping door de bankbiljettenpers, het in voeren van nieuwe of bet ver zwaren van bestaande belastingen of het uitgeven van leningen. Het eerste middel zou de weg openen van inflatie, die onze betalings balans zou bedreigen omdat in flatie de export verlamt. Vele problemen doen zich in verband hiermede nog voor en net lijkt ons een gezond stand punt, dat de nieuwe minister van Financiën de huidige gevaarlijke situatie voor ons volk niet ver doezelt. Dat doet ons, ondanks alles, goede verwachtingen koes teren ten aanzien van het toe komstige financiële beleid. M. P. J. BADEN-BADEN, 17 Sept. (A.P.) Gen. Ridgway heeft van daag met grote nadruk verklaard, dat hij „bij de opbouw van de NATO-strijdmachten zeker niet tevreden zou zijn met iets minder dan het minimum". „En", zo vervolgde hij, „wij hebben dat punt nog niet bereikt". Ik hecht zeer grote waarde aan deze minimumeisen en ik zal bij die mening blijven". De verklaring werd afgelegd op het hoofdkwartier tegenover journalisten. René Pleven, de Franse minis ter van Oorlog, die ook hier voor de manoeuvres aangekomen is, gaf aan verslaggevers te verstaan, dat waarschijnlijk aan de geal lieerde manoeuvres in 1953 Duit se troepen zullen deelnemen". „Hét is, aldus gen. Ridgway, aan de civiele autoriteiten in de NATO om te bepalen of zij ons de nodige middelen zullen ver schaffen". De verklaring van gen. Ridg way over de minimum NATO eisen kwam kort voordat de jaar lijkse herzieningscommissie van de NATO raad in Parijs zal bij eenkomen om deze problemen te bespreken. De generaal zei: voorlopig „gaan wij met de strijdkrachten, welke beschikbaar gesteld zijn, doen wat wij kunnen". Op de vraag, of de NATO zich voor het één of andere grote pro bleem geplaatst ziet, antwoordde de generaal met een grijns: „Het zijn allemaal grote problemen". Gen. Ridgway werd begroet door gen. Thomas Handy, de on derbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa en gen. Roger Noiret, de com mandant van de Franse troepen in Duitsland. Verwacht wordt, dat gen. Han dy met Ridgway en Bradley de verplaatsing van zijn hoofdkwar tier uit Frankfort naar een punt dichter bij Parijs zal bespreken. BINNENKORT TE VERWACHTEN BONN, 17 Sept. (A.P.). De geallieerde Hoge Commissarissen en bondskanselier dr. Adenauer zullen waarschijnlijk spoedig een bespreking hebben over het Wes telijk antwoord aan Moskou over de toekomst van Duitsland. Vandaag heeft de Hoge Com missie het antwoord aan dr. Ade nauer gezonden voor commentaar. Voordat het antwoord verstuurd wordt, zullen de inzichten van Adenauer ter kennis van Wash ington, Parijs en Londen worden gebracht. Volgens berichten uit Londen verwerpt de nota de Russische voorwaarden voof een viermo- gendhedenbespreking over Duits land. IN GROENLAND LONDEN, 17 Sept. (A.P.). Een viermotorig transporttoestel van de R.A.F. is gisterën in één van de meest ontoegankelijke de len van Groenland neergestort. De uit 12 leden bestaande be manning bevindt zich, volgens een communiqué van de R.A.F. in veiligheid. Het toestel had voorraden uit geworpen voor de Britse weten schappelijke expeditie in het Noorden van Groenland. 10.000 Franse en Amerikaanse militairen nemen over een front van 250 km aan beide kanten van de Rijn aan de manoeuvres deel. ,Het doel van de oefening is de geallieerde troepen te leren, hoe zij bij een plotselinge aanval uit het Oosten vertragende gevechten kunnen leveren en hoe zij tijd moeten, winnen voor een tegen aanval. SEOEL, 17 Sept. (A.P.). De Amerikaanse major Frederick Blesse, die ruim 250 gevechts- vluchten boven Korea gemaakt heeft, heeft vandaag tijdens een gevecht tussen 4 Sabre straal jagers en negen Migs bij Sakt- sjoe in het noordwesten van Ko rea zijn achtste Mig-15 neerge schoten. De Amerikaanse topscorer bracht hiermee het totaal van Migs, welke in September verlo ren gingen op 47, hetgeen reeds drie meer is, dan het record van 44 voor April j.l. Vandaag zijn een goudmijn bij de Oostkust en een spoorlijn ten zuidoosten van Anjoe in het noordwesten van Korea aangeval len en zwaar beschadigd. Bommenwerpers van het type B-26 hebben melding gemaakt van treffers op drie spoorweg bruggen ten Westen van Owon. Verder heeft de geallieerde lucht macht communistische troepen concentraties in het gebied van Sariwon en communistische frontlijnstellingen in de nabijheid van de Kapitoolheuvel aan het centrale front aangevallen. RIDGWAY KOMT NAAR NEDERLAND HOOFDKWARTIER SHAPE, 17 Sept. (A.P.). Gen. Mat thew Ridgway, de geallieer de opperbevelhebber en mevr. Ridgway zullen de vol gende week een officieel be zoek aan Nederland brengen. Woensdag zullen zij om 17 uur per vliegtuig op Schiphol aankomen. Admiraal jhr. E. J. van Holte, de voorzitter van de Nederlandse commis sie van stafchefs en de an dere stafchefs zullen hen op het vliegveld begroeten. Gen. Ridgway zal Donder dagmorgen met dr. W. Drees en andere leden van het Ne derlandse kabinet besprekin gen voeren. Daarna zal hij nog een conferentie hebben met de stafchefs. Koningin Juliana zal de generaal en zijn echtgenote daarna een lunch op het pa leis Soestdijk aanbieden. Voor zijn vertrek zal de generaal Donderdagmiddag een persconferentie op Schip hol geven. GENERAAL RIDGWAY VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Aan boord van het vliegdek- schip „Wasp", 17 Sept. (A.P.) Een Amerikaanse straaljager af komstig van het vliegdekschip Roosevelt, is vandaag in zee ge stort. De piloot van het toestel, een veteraan uit de tweede wereld oorlog, is om het leven gekomen. Dit is het tweede dodelijk on geluk tijdens operatie Mainbrace, de reusachtige Atlantisch Pact manoeuvres in de Oostzee. 's GRAVENHAGE, 17 September. De ontwikkeling van de varkenspest heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening genoopt tot het treffen van maatregelen, welke een doeltreffende beperking van het besmettingsgevaar beogen. Zo zullen met ingang van 22 September 1952 de varkensmarkten voor onbepaalde tijd worden geschorst, althans voorzover het de aanvoer van fok- en opfokvarkens betreft. De maatregel heeft derhalve geen betrekking op slachtvarkens. Uitgezonderd van het schor singsverbod zijn voorts de provin cies Groningen, Friesland, Dren the en Overijsel ten Zuiden be grensd door Zwartewater, De- demsvaart en Vecht alsmede Zeeuws-Vlaanderen en de Wad deneilanden met inbegrip van Texel. Ook het houden van keu ringen en tentoonstellingen van varkens is in het gehele land ver boden. Gelijktijdig met het schorsen van de varkensmarkten zal een vervoersverbod van varkens van kracht worden, en wel van var kens uit het gebied, waarin het houden van markten is geschorst, naar het overige gebied. Ook hier is een uitzondering toegestaan voor varkens, die onmiddellijk naar de slachtplaatsen worden vervoerd. Het transport hiervan zal dus zonder enige beperking kunnen geschieden. Deze maatregelen, die berusten op een desbetreffende beschikking STRAATSBURG, 17 Sept. (A.P.). De Britse vertegenwoordigers hier zijn vandaag in geweer ge komen tegen de dreigende schei ding van de organisatie van het plan Schuman en de Raad van Europa. Zowel de conservatieven als de Labour vertegenwoordigers in de Europese raadgevende ver gadering hebben de Assemblee gewaarschuwd voor een breuk tuisen een continentale federatie en de andere vrije landen van West Europa. De Britse conservatief Robert Boothby en de Labour afgevaar digden miss Alice Bacon en Geor ge Brown drongen er allen op aan, dat de WestijEuropese ge meenschappen zouden werken binnen het kader van de Raad, zoals het plan-Eden beoogt. Uit hun redevoeringen bleek toenemende bezorgdheid onder de Britten en Scandinaviërs, dat de groep van het plan Schuman door middel van de oprichting van een onafhankelijk secretariaat ten slotte de band met de Europese Raad zouden verbreken. Nederlandse stem. De Nederlandse afgevaardigde dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot ri posteerde, dat de redevoering, welke gisteren de Britse Labour- afgevaardigde Patrick Gordon Walker gehouden heeft een po ging was om de continentale landen te „ontmoedigen" bij hun pogingen hun eigen federatie te bouwen. „Hij liet blijken, dat hij hiervan niet hield. Wij houden ook niet van-deze manier. Wij wilden Groot-Brittannië er bij hebben, maar indien Groot-Brittannië zich niet bij ons wil aansluiten, dan kan het niet verwachten, dat wij niets doen", aldus dr. Bruins Slot. Spaak zeide: „Ik ben het vol komen met mr. Éden eens dat we de banden tussen de veertien lan den sterker moeten maken. Tot geen enkele prijs mag de vor ming van de gemeenschap een verwijdering met Groot-Brittan nië teweeg brengen. We mogen niets doen wat een eventuele toetreding van dit land en andere landen tot de gemeen schap zou kunnen bemoeilijken" van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, zijn noodzakelijk gebleken nu de productie van entstof tegen de varkenpest niet toereikend blijkt te zijn, op korte termijn tot alge hele vaccinatie van de varkens stapel over te gaan. Het sluiten van de varkensmarkten als be langrijkste haarden voor de ver spreiding van deze virusziekte, is daarmede onvermijdelijk gewor den. H. VADER LIJDT AAN MAAGAANDOENING Uit Vaticaanstad werd gisteren gemeld, dat Z.H. de Paus lijdt aan een maagaandoening. Alle audiënties, ook die met de curie kardinalen, worden afgelast. De lijfarts van Zijne Heiligheid stel de een onderzoek in. Voorlopig zijn ook de audiënties, die voor de komende dagen op het pro gramma stonden, afgelast. De H. Vader verblijft in de zomerresi dentie in Castel Gandolfo. Speelt Abe Zondag niet? Onze correspondent te Heeren veen meldt, dat Abe Lenstra Zondag in de wedstrijd tegen „Enschede" zijn teen heeft ge- gekneusd, waardoor zijn mede spelen a.s. Zondag tegen Dene marken onzeker is geworden. Hij heeft Dinsdagavond wel de Ned. Elftalclub bezocht, maar niet aan de training deelgenomen.' DJAKARTA, 17 Sept. (Aneta). Maandagavond is een bende gel infiltreerd in de kampong Tji- merta, een wijk van Subang, het middelpunt van de Engelse onder neming „Pameln-ukan- en Tsjia- semlanden", in West-Java. De benden opende het vuur en be gonnen te plunderen. Twee kam pongbewoners werden gedood. Politie en militairen vielen de bende aan, die tegen half tien 's avonds een goed heenkomen zocht, met achterlating van een dode. Te Wenen wordt een confe rentie belegd tussen afgevaar digden van de Geallieerde lan den. Onder de vlaggen van hun landen staan de vier afgevaar digden van Amerika Engeland, Frankrijk en Rusland. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft in een brief aan de Tweede Kamer het bouwprogramma 1953 aangeboden. Het bouwprogramma droeg volgens de minister het stempel van de benarde monetaire omstandigheden, waarin het was opgesteld. Voor de niet-militaire werken werd het programma vastgesteld op 1236 millioen gulden. De toenemende werkeloosheid in de oouwvakken verhoogde de aandrang meer vrijheid toe te staan in de uitvoering van -.verken. In 1952 werd goedkeuring gegeven voor werken met een bouwsom van niet meer dan 100.000 gulden, met uitzondering van werken voor scholen. Voorshands zou het totale bouwpro gramma-budget op ruim 1570 millioen gulden (zonder genie en marine) kunnen worden geraamd. Omtrent de verschillende sectoren van het bouwprogramma 1953 deelt de minister o.m. het volgende mee: Voor woningbouw is 680 mil lioen gulden aan bouwvolume uitgetrokken. Het streven zal zijn minstens het totaal volume van 55.000 woningen met inachtne ming van de begroting te berei ken en een zo gelijkmatig moge lijke werkgelegenheid in de wo ningbouw te bewerkstelligen. Daar het bouwprogramma uitgaat van verwerkingsvolumen uitge drukt in geld, zal het aantal wo ningen, dat met het uitgetrokken bedrag kan worden gebouwd, gunstig worden beïnvloed door verlaging van de bouwkosten. Ten overvloede wijst de minister er op, dat een bouwprogramma van 55.000 woningen niet hetzelf de is als het gereedkomen van 55.000 woningen. Boerderijbouw De boerderijbouw staat nog sterk onder invloed van de be hoeften ter zake van herbouw van in de oorlog 'verwoeste boer derijen en van de nieuwe IJsel- meerpolders. Er is in de boerde rijbouw een continuïteit, die ook in de twee komende jaren, waar in de herbouw zal worden afge werkt, nog aanwezig zal zijn en die in de buurt van 75 millioen gulden per jaar lag. Met het oog op de verruiming van de goed- keuringspolitiek is een bedrag van 80 millioen gulden gesteld. Gezondheidszorg en hygiëne. Voor deze sector wordt het ko mende jaar meer uitgetrokken. In overleg met Sociale Zaken is het volume voor 1953 bepaald op 28 millioen gulden. Kerkenwederopbouw Voor 1953 is 22 millioen gulden uitgetrokken, waarmee, naar aan genomen wordt, in de behoeften kan worden voorzien. Verwacht wordt, dat in 1952 20 millioen gulden zal worden verwerkt als gevolg van de grotere vrijheid die in dat jaar reeds voor kerken bouw werd toegestaan en waar door het officiële programma van 15 millioen gulden met 5 millioen gulden zal worden uitgebreid. Scholen Voor het lager onderwijs, uit gebreid lager onderwijs, v.h.l.o. en kleuteronderwijs is voor 1953 57 millioen gulden uitgetrokken. Dit volume is op grond van de rijksgoedkeuringen, verleend in het verleden voor buitengewoon lager onderwijs en diverse lagere en middelbare vakscholen, ver hoogd met 6 millioen gulden. Verder is rekening gehouden met het -bouwprogramma van de Rijksgebouwendienst voor de Rijks Luehtvaartschool, voor de universiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen en de Landbouw hogeschool, alsook met geraamde bedragen voor het hoger onder wijs in Nijmegen, Amsterdam en Rotterdam. Het totaal kan dan op 77 millioen gulden worden ge steld, waartegenover een te ver wachten realisatie in 1952 van 60 millioen gulden staat. Uitdrukkelijk wordt erop ge wezen, dat het bouwprogramma niet de werken bevat, die even tueel additioneel zouden worden ter hand genomen, indien de toe stand op de arbeidsmarkt dit wenselijk maakt. Tijdens de Katholiekendag te Wenen, die daar voor het eerst sinds 19 jaar weer wordt gehouden, werd in de openlucht, op de Heldenplatz een pontificale H. Mis opgedragen door de Pauselijke Legaat, Kardinaal-Aartsbisschop Innitzer. Gelijk reeds bekend is ge maakt, werd met de Amerikaanse regering in principe overeenge komen, dat 30 millioen gulden van de tegenwaarderekening wordt vrijgegeven voor de bevor dering van de productiviteit in Nederland. Verder overleg met de Ameri kaanse regering heeft thans ge leid tot overeenstemming over de besteding van ruim 9 millioen gulden van bovengenoemd be drag voor de uitvoering van een aantal projecten, die de verho ging van de productiviteit in de Nederlandse Landbouw en Visse rij ten doel hebben. Men denkt hier eefst aan de verbetering van de cultuurstand van landbouwgronden met rela tief lage opbrengsten, o.m. rond om het IJsselmeer. in de Betuwe en in Friesland. Hierdoor moet de opbrengst van deze gronden met 25100 pet. kunnen stiigen. Voorts is een bedrag bestemd voor de verbetering van boerde rijen (met het zwaartepunt op stalling van vee) en koelgele- genheden, alsook voor de verbe tering van de sterillisatie van het melkgereedschap. Het resterende deel van het vrijgegeven bedrag heeft betrek king op: de opvoering van de productiviteit in de visserijsector o.m. door de aanschaffing van een onderzoekingsvaartuig. de verbetering van de water huishouding van cultuurgronden, de verbetering van de veevoeder- verbouw van nieuwe gewassen. het in goede banen leiden van de mechanisatie van de kleine boerenbedrijven. de bevordering van landbouw- technische scholen (in het kader van het boeren- en landarbeiders jongerenwerk), het omzetten van gronden met slecht hak-out in goede cultuurgronden en de 're search en het hoger onderwijs in de landbouw-huishoudkunde. Wanneer de nodige budgetaire voorzieningen door de Staten- Generaal zijn aanvaard, zal met de uitvoering van bovengenoem de projecten kunnen worden aangevangen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1