KARVEEL uit 16de eeuw in Wieringermeer gevonden Raad Akersloot over de winkelsluiting niet accoord met Kamer van Koophandel EEN NIEUWE FOKKER Don Bo te LT.fi.- ernstig Blokkerweg krijgt aansluiting op het electrisch net Twee-motorige hoogdekker, uitgerust met schroefturbines ALKMAAR EN OMSTREKEN Nationale Reserve heeft eigen klas ook in bergen AGENDA ZEEBODEM GEEFT GEHEIM PRIJS Water is nog niet te betalen Nationale viswedstrijden Oranje-Wit start tegen Zeevogels Marktberichten h.h.-waard Grote vert in feestel PAGINA 2 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 HOOGENBOSCH IN EEN NIEUW KLEED ALKMAAR. De bekende schoenenzaak van Hoogenbosch in het Payglop is in een nieuw kleed gestoken, Volgens de plan nen van de Haarlemse architec ten Fred. Kramer en J. M. Bala- bréga werd een nieuw winkel interieur geschapen door de aan nemer L. Schilder, alhier. Het is nu één grote, mooie en overzich telijke ruimte geworden, met een iets lager plafond, rijk voorzien van moderne T.L.-verlichting. Ook de etalages zijn van een nieuwe verlichting en bekleding voorzien, zodat het artikel uitstekend tot zijn recht komt. Gistermiddag werd de verbouwde zaak her opend en prijkte de in lichte tint gehouden winkel met een schat van bloemen. NIEUW MAANDBLAD ALKMAARSE KEGELCLUB ALKMAAR. Dezer dagen verscheen onder redactie van de heren J. J. A. Kok en G. J. van Nieuwveen 'het eerste nummer van het officiële orgaan van de Alkmaarse Kegelbond. Het Kegelblad van de Ned. Ke gelbond verschijnt niet meer en een districtsorgaan van de bon den Amsterdam, Haarlem, Gooi en Eemland en Alkmaar kon niet tot stand komen. Daarom is bij het Alkmaarse bestuur het plan gerijpt, zelf een orgaan uit te geven. Het initiatief lag bij de heren Kok en Nieuwveen, die meteen de redactie op zich hebben ge nomen. Het blad verschijnt eens per maand. Het ziet er goed uit en de leden kunnen er alles in vinden, wat zij met betrekking tot de kegelsport en de vereni ging moeten weten. Men verstrekt het nieuws van de bond, de af deling en wedstrijden. Van ko mende wedstrijden wordt een beschouwing gegeven. Vervolgens is er een rubriek personalia en nieuws van andere verenigingen, en tenslotte is er ruimte open voor ingezonden stukken. ALKMAARSE VETVEEMARKT GAAT DOOR ALKMAAR. Door de van wege de minister van Landbouw aangekondigde maatregelen over de sluiting van de varkensmark- ten in een groot gedeelte van ons land, wordt de Maandagse vet- veemarkt van Alkmaar niet be dreigd, daar dit uitsluitend een markt is voor slachtvarkens. Wel is te verwachten dat de afdeling Varkens op de a.s. Woensdag te houden Landbouw tentoonstelling, waarvoor 85 in schrijvingen waren ontvangen, zal komen te vervallen, daar het houden van keuringen en ten toonstellingen van varkens in heel het land is verboden. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Theo- dorus J.,zn. van J. A. Pronk en P. van Diepen. Gehuwd: Petrus B. Blom en Tine J. Klinkhamer; Johannes P. de Vet en Margaretha H. Zwart; Nicolaas J. Meijer en Anna C. Winder. 40-JARIG JUBILEUM ALKMAAR. Gisteren her dacht de heer M. Kansen, alhier, de dag waarop hij 40 jaar als ambtenaar bij de Directe Belas tingen in dienst is. In de kring van zijn collega's en in tegen woordigheid van zijn echtgenote en kinderen werd de jubilaris ge huldigd door zijn superieuren en collega's. Behalve de gebruikelijke en veloppe met inhoud waren er bloemen en cadeaux. Van vroe- ?;ere inspecteurs mocht de jubi- aris telegrammen van gelukwen sen ontvangen naast vele andere schriftelijke gelukwensen. Uitspraken Meervoudige Economische Kamer De Economische Meervoudige Kamer heeft een bloembollen kweker uit Hem wegens onrecht matige teelt van bloembollen ver oordeeld tot drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en verbeurdverklaring van de te veel geteelde bloem bollen ter waarde van ongeveer f 20.000. Tegen een controleur was acht maanden gevangenis straf en een boete van f 1000. geëist, omdat hij deze en andere kwekers bij hun onrechtmatige teelt had geholpen, d.w.z. hij plaatste minder op het z.g. meet- briefje dan in werkelijkheid was verbouwd. De Economische Ka mer veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van vier maanden en een boete van f 1500. Een andere kweker kreeg f 250 subs. 50 dagen omdat hij had geholpen door te zeggen, dat een bepaald gedeelte van de te veel geteelde bollen voor zijn reke ning en risico waren verbouwd. Een derde bloembollenteler te Veenhuizen, die ook een flinke oppervlakte met bloembollen te veel had geteeld kreeg een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Coöp. Verbruiksvereniging „De Tijdgeest" te Winkel werd veroordeeld tot een boete van f30.wegens het inrichten van een toonzaal voor textielwaren, zulks in strijd met de Vestigings wet. Burgerlijke Stond PURMEREND. Geboren: Hein Cornelis, z. v. KI. Visser en M. Wiegertsma: Petrus Clemens Maria, z. v. H. Schenk en M. Buijs; Margaretha Maria Alida, d. v. C. de Boer en F. M. Keij- zer te Edam; Joannes Engelber- tus, z. v. P. Neeft en A. P. Niesten; Catharina Maria Domi nica, d. v. J. de Boer en T. Schil der, te Edam- Nicolaas Johannes Maria, z. v. C. J. Vermeulen en C. G. Stam. Gehuwd: Cornelis Theodorus Rossenaar, 30 jaar, en Catharina Hermina Barbera Vet, 27 jaar. Overleden: Wilhelmina Joanna de Boer, 76 jaar, gehuwd ge weest met J. L. Coppejans. ETAGEWONINGEN AANBESTEED TE ALKMAAR Heden werd ten stadhuize in Alkmaar door de woningbouw vereniging Rochdale te Alkmaar aanbesteed het bouwen van 33 etagewoningen in drie woonla gen in twee blokken op een ter rein gelegen aan de Bredero- straat te Alkmaar. Hoogste inschrijver was Bouw bedrijf C. J. van Heist Pz., Vel- sen-Noord, voor f 399.000. Laagste inschrijver Fa. C. de Geus Zn., Broek op Langen- dijk, voor f 289.800. BERGEN. In tegenwoordig heid van burgemeester dr. W. Huygens, majoor Kropf, dis trictscommandant van Noord- Holland-Nrd., de leden der plaat selijke afdeling Steun Wettig Gezag, de heren Rodrigius Brent, L. van der Pluym en K. Folgers, werd voor de eerste maal in de gemeente een „klas" geformeerd van vrijwilligers. Majoor Kropf merkte in zijn openingstoespraak op, dat deze „klas" goede perspectieven opent voor spoedige uitbreiding met een tweede ie vormen klas. Hij gaf verder een korte uiteenzet ting over het doel en de taak van het vrijwilligersleger. Deze troepen, welke het veldleger in oorlogstijd zullen steunen, zijn volkomen betrouwbaar. Zij zul len in Nederland blijven en de burgerbevolking tegen gevaar lijke elementen beschermen. Hun tweede, eveneens voorname taak zal gelegen zijn in de bestrij ding van een eventuele vijfde colonne en bescherming van de belangrijke aanvoerwegen voor het legér. Hiermee zullen zij de taak van het veldleger verlich ten. Het vrijwilligersleger bliift een onderdeel van de Konink lijke Landmacht. Reeds in twee en zestig gemeenten van Noord- Holland zijn afdelingen opge richt. Hij hoopte.dat de klas een eenheid zal vormen, welke na een jaar in staat zal zijn een examen af te leggen. Vervolgens sprak burgemees ter dr. W. Huygens de hoop uit, dat het korps spoedig uitgebreid mocht worden, wat zeker moge lijk moet zijn met een inwoner tal van bijna 10.000 mensen, waaronder vele jongemannen. Op voorstel van de burgemees ter werd de instructeur sergeant J. J. Kollmer benoemd in het Gewestelijk Comité .Ten slotte wenste de burgemeester allen veel succes toe. Burgerlijke Stand LANGENDIJK Geboren: Wilhelmina C. M. dv A. Bergen en C. W. T. Apeldoorn; Trijntje dv J. Bak en T. Dekker; Gertru- dis M. C. dv J. Kunst en M. A. Tamis. Overleden: J. Spanjaart 69 i. weduwn van M. Ni.iman; N. J. Bekker 7 weken, zv N. Bekker en C, Kraakman. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL Geboren: Johannes A. T„ zv N. Bruin en A. C. v. d. Fluit: Dieuwertje T.. dv J. Hagenaar en R. Koning: Jacobus G. M.. zv J. P. Kooii en M. Waii. Gehuwd: Pieter Veldman, van O. Niedorp en Margaretha J. A. Perrin: Albertus Hink. van Lan- gediik en Cornelia C. Pancras. Overleden: Klaas Doekes. 57 jaar. geh. met Catharina M. Mul. DONDERDAG 18 SEPTEMBER Bioscopen: VICTORIA: Het Testament van Dr. Mabuse (18 jaar). HARMONIE: Een onvergete lijke melodie. CINEMA AMERICAINEroi- ca. Apothekers: Na hedenavond 6L uur voor spoedgevallen bereikbaar Apotheek Wanna Ritse voort, Ritsevoort 5, Apo theker mej. C. Kamphuys. 8.15 uur St. Adelbertusschool Bleekerslaan, Oprichting R.K. Volleybalclub. Vrijdag: hoog water 7.25 en 20.10, laag water 1.40 en 14.25. Openbare verkoping HEILOO. Ten overstaan van notaris G. Verkade had gisteren in café Admiraal de openbare verkoping plaats van het woon huis met erf aan de Stations weg 91, groot 2.85 A., bewoond door O. Rinderman en verhuurd voor f22.45 per maand. Nadat in opbod f 3600 geboden was, werd het perceel bij afslag voor f 4000 gekocht door de be woner. VOLLEYBALCLUB RAPIDE Er is plaats voor nieuwe leden EGMOND AAN ZEE. De Egmondse Volleybalclub Rapide vergaderde onder voorzitterschap van de heer de Waal. In de korte tijd van haar bestaan is er flink gespeeld. In Castricum werden mooie resultaten behaald. De eer ste tijd was natuurlijk de moei lijkste. Materialen moesten wor den aangeschaft enz. Het bestuur hoopt op een flinke opkomst op de oefenmiddagen. De speeltijden werden weer vastgesteld op Za terdagmiddag van half vier tot half zes. Besloten werd het aan tal léden uit te breiden. De mi nimum-leeftijd van toelating werd gesteld op 14 jaar. De leden wer den verzocht in hun omgeving propaganda te maken voor deze mooie sport. Nieuwe leden kun nen zich opgeven bij alle be stuursleden. De leiding van de spelen berust weer bij de heer de Waal. Tot commissaris van het materiaal werd aangewezen de heer J. de Graaff. Voorts werd besloten om met de volleybal clubs uit Castricum, Limmen en Heemskerk dit seizoen een com petitie te spelen. Castricum zal dan het centrum zijn, omdat dit voor allen het gemakkelijkst te bereiken is. Wegens gebrek aan een ge schikte zaal werd besloten, dat er tot eind November gespeeld zal worden. Is er dan geen zaal be schikbaar, dan wordt twee maan den gestopt en in Februari het spel hervat. Tot secretaris werd Han Veld kamp gekozen. Motorcursus LANGEDIJK. In verband met de voortschrijdende mecha nisatie, ook in de tuinbouw, be sloot de aid. L.angedijk van de Holl. Mij. van Landbouw een motorcursus te organiseren in de komende wintermaanden. Hier door wordt voor hen, die zich op de hoogte willen stellen van de werking en behandeling van de te gebruiken machinerieën, een unieke gelegenheid geschapen om dit te leren. JAARVERGADERING R.K. SPORTVERENIGING T.O.C. HEERHUGOWAARD-Z. De jaarlijkse ledenvergadering, die in verband met de Eucharistische Week op Donderdag 11 Septem ber niet kon doorgaan, is nu vast gesteld op a.s. Vrijdag 19 Sept., aanvang 7.45 uur, in café „Half weg". Alle leden vanaf 16 jaar worden dringend uitgenodigd deze vergadering bij te wonen. De agenda behelst belangrijke punten, o.a. bestuursverkiezing, voorstel tot wijziging van het tuincostuum, het a.s. winterpro- gram enz. We vertrouwen daar om ook op uw aller aanwezigheid te mogen rekenen. Candidaten Voor de bestuursvacatures kun nen bij de secretaris worden in gediend tot voor de vergadering. 'Iedere voordracht moet door ten minste 5 leden ondertekend zijn. S.V.W.-NIEUWS HEERHUGOWAARD-Z. Zon dag a.s. speelt op het Gem. Sport terrein SVW 1 tegen HEO 1. Vorige competitie werden beide wedstrijden verloren. De SVW-ers zullen deze keer dus extra hun best doen voor een sportieve re vanche. Het 2e elftal gaat op be zoek bij Kolping Boys 2. De junio ren spelen thuis om 12 uur tegen Zeevogels en de adspiranten uit tegen LSSV. VERGADERING K.A.B. HEERHUGOWAARD. Dins dag 23 Sept. a.s. houdt de K.A.B. afd. Heerhugowaard haar eerste ledenvergadering in het nieuwe seizoen. Deze vergadering zal zeker de volle belangstelling hebben, wapt de nieuwe vlag wordt ingewijd. Deze fraaie aanwinst werd ver vaardigd door de Eerw. Zusters, JUFFROUW RUDING GAAT HEEN URSEM. Op 30 September a.s. gaat juffr. Ruding 't onder wijs met pensioen verlaten. Zes tien jaren heeft ze in Ursem ge werkt, waar ze altijd de eerste klas had. Ze kon bijzonder goed met de kinderen opschieten en bereidde hen op de eerste H, Communie voor. In de kerk had ze bij die gelegenheid altijd de leiding, wat haar heel goed af ging. Natuurlijk moet niemand deze gelegenheid voorbij laten gaan om haar nog eens extra te bedanken. Ook in andere plaat sen van ons land heeft ze vele jaren met veel toewijding ge werkt. Naar wij vernemen heeft zich een comité gevormd om haar te huldigen voor alles wat zij voor de school en het parochiële leven heeft gedaan. Met ziekteverlof URSEM. T- Aan de heer N. J. M. Oud aan de St. Bavoschool is ziekteverlof verleend. In zijn plaats is voor tijdelijk benoemd de heer Wijteruit de Wogmeer. Parochiale Bibliotheek URSEM. De parochiale bi bliotheek wordt deze maand weer geopend. Ze bevat een rijke col lectie nieuwe boeken, vooral zeer aantrekkelijk voor de jeugd. Het lage contributiebedrag mag zeker geen aanleiding wezen om van deze gelegenheid geen gebruik te maken. In het begin van dit jaar wer-1 stapel liep. Deze viermastschepen den bij grondverbeteringswerk- hadden een vlakke afsluiting van AKERSLOOT De Raad kwam Woensdagmorgen voltallig ten raadhuize bijeen onder voorzit terschap van burgemeester van den Heuvel, die opende met ge bed. De aangeboden verordening op de winkelsluiting kon niet de onverdeelde instemming der ver gadering oogsten. Zoals voorge schreven, was het advies van de Kamer van Koophandel vooraf gevraagd. Op grond van het feit. dat Akersloot als een watersport centrum kan worden beschouwd, adviseerde deze de winkels ge durende het watersportseizoen op Zondag geopend te houden, terwijl voorgesteld werd met het oog hierop de winkels door de week geopend te houden tot 8 u. 's avonds. Voor de tijd buiten het watersportseizoen golden de z.g. plaatselijke omstandigheden niet. zodat voorgesteld werd van 1 Oct. tot 1 April door de week de winkels tot 7 uur 's avonds open te laten en de tot dusver gelden de openstelling van de winkels op Zondag van half 9 tot half 1 te laten vervallen. Meerdere raadsleden spraken zich uit voor handhaving van deze laatste bepaling, zodat de winkels Zondagmorgen geopend kunnen ziin. De heren Kuiper en Helder konden zich hiermede verenigen, zoals ook de andere raadsleden (behalve weth. Otte) doch zii maakten bezwaar tegen de opening der winkels het hele jaar (door de week) tot 8 uur 's avonds. Het voorstel van B. en W.. om te handelen conform het advies van de Kamer van Koop handel werd met 3 tegen 4 stem men verworpen. Vóór stemden de herer. Kuiper. Helder en Otte. Wat de Zondagssluiting betreft zullen dewinkels op kermis-Zon- dag en de Zondag waarop het zeilseizoen begint, geopend ziin tot 10 uur 's avonds. De heer Otte wilde een bepaling, dat ook de klant, die na sluitingstijd koopt hij dwingt de winkelier tot verkopen strafbaar is. evenals de winkelier. Tot een voorstel in deze kwam het echter niet. Wie zal dat betalen? Het P.E.N. gaat een tiental percelen aan de Blokkerweg aan sluiten aan het electrisch net: de kosten hiervan zullen voor het P.E.N. f 28.000.bedragen. Nu vroeg het P.E.N. een bijdrage van f 2000.van de betrokken gegadigden, circa tien in getal. Er ontstond een discussie over de vraag, wie de gegadigde is: de eigenaren van de woningen, of de bewoners. Er waren n.l. enkele gegadigden, die de f 200.- aansluitingskosten niet konden betalen en bij de gemeente aan klopten. 'n Enkele wilde hele maal geen aansluiting en 'n an der kon slechts een gedeelte be talen. Twee gegadigden hadden voor hun arbeiders reeds de f 200 voorgeschoten, in de hoop. dat de gemeente het zou vergoeden. De voorzitter wees er op. dat de eigenaren nog voor andere grote kosten komen. n.l. de kosten van installatie der woningen. Hij stel de voor f 100.bii te dragen voor de aansluiting der arbei derswoningen: eventueel ook nog voor een derde perceel: een en ander behoudens goedkeuring van Ged. Staten. De raad ging hiermee accoord. Met de aansluiting van enkele z.g. onrendabele percelen op de waterleiding liep het niet zo vlot. Er waren weer enkele aanvra gen hiertoe binnengekomen, be treffende percelen aan de Oost- dij k. De voorzitter had eens na gegaan welke percelen er nog meer voor in aanmerking kwa men en wat de kosten zouden zijn voor de gemeente. Hii kwam tot de slotsom, dat aangesloten zouden moeten wor den 4 percelen aan de Wester- weg, 6 aan de Westdljk, 9 in de Kogerpolder, I aan de Westgraft- dijkerweg en 2 aan de Oostdük. Een en ander zou voor de ge- geente ten eeuwige dage een jaarlijkse bijdrage betekenen van bijna f 2.500. Dit vond spr. wel bezwaarlijk, temeer, dat de meeste gegadig den het water ook voor hun be drijf nodig hadden. Het ging z.i. niet aan. dat de gemeente een bijdrage in bedrijfskosten ver leende. Wat het huishoudelijk gebruik betrof, moesten de ge gadigden zich z.i. maar zien te redden met een regenput of an- derszins. Het lag z.i. op de weg van het P.W.B.. om gegadigden aan be- driifswater te helpen en de kos ten van aanleg rechtstreeks van die bedrijven te vragen. Een en ander leek hem wel een Dunt van actie voor L.T.B. en H.M.v.L. De raad was het met deze ge- dachtengang wel eens en zal er nog eens over piekeren. Een aantal subsidie-aanvragen, o.a. van de voetbalvereniging Meervogels werd aangehouden tot de begroting 1953. De pontveergelden-verordening was door Ged. Staten goedge keurd: er zal een bord bij de pont worden geplaatst, met ver melding van de tarieven, die tot 1 Januari '55 zullen gelden. Ingevolge een verzoek van de Ver. Nazorg oud-leerlingen b.l.o.- school te Alkmaar werd de bij drage voor een leerling uit de gemeente tot f 300.verhoogd. Een verzoek van het Hoogheem raadschap inzake een strookje berm aan de Pontweg. dat bij de overdracht van een aantal percelen over het hoofd zou ziin gezien, werd afgewezen. B. en W. vonden geen reden tot overdracht aanwezig. Inzake het verbouwen van aardappelen werden nieuwe bepalingen vastgesteld, welke er op gericht zijn zieke gewassen te weren. Aan het gemeenteper- soneel werd een gratificatie van 2 verleend over 1952. Een overeenkomst inzake grensrege ling met het Rijk, betreffende 'n strook grond bii het perceel van de heer Beenakker werd goedge keurd. Het betrof een perceel, waarvan het Burgerlijk Armbe stuur sinds mensenheugenis het vruchtgebruik had, doch dat eigenlijk Rijkseigendom was. Door deze overeenkomst is t nu eigendom der gemeente gewor den. De vijf raadsleden buiten de wethouders werden benoemd in de commissie tot nazien der rekening. De leden van de commissie van advies inzake de Woonruimtewet werden met ingang van 1 Octo ber herbenoemd. Enkele aanvra gen om vergoeding van reiskos ten naar Alkmaar en Uitgeest, zullen behandeld worden con form de bestaande regeling. Door de nieuwe weg ziin enkele leer lingen binnen de voorgeschreven 4 km.-grens komen te wonen; in deze gevallen zal derhalve geen vergoeding meer mogelijk zijn. Op een vraag van de heer Put ter deelde de voorzitter mee. dat met de A.N.W.B. onderhandeld wordt over borden bij de krui sing van de Geesterweg; deze borden moeten op voorschrift geplaatst worden. Meerdere raadsleden drongen tenslotte aan op spoed bij de be woning van een leegstaand huis. zaamheden aan de Wierweg bij Slooldorp in de Wieringermeer houtresten aangetroffen. Onder de ong. 70 cm. dikke zandlaag lag in de zeeklei een zwaar gebouwd schip. Bij het diepspitten was de voorsteven en een deel van de bakboordzijde vrij gekomen. De zich op de scheiding van zand en klei bevindende houtresten waren sterk door paalwormen aangetast. In de klei bleek echter alles zeer goed geconserveerd te zijn. In de vulling van het schip vond de Rijksdienst voor 't Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, die het onderzoek leidde, talrijke losse houtresten, alsmede wat kleine scherven. Een en ander wekte sterk de indruk, dat het vaartuig aan de grond ge lopen was, niet meer vlot gemaakt kon worden en dientengevolge naderhand gelost en gesloopt werd. Neemt men dit niet aan, dan is het moeilijk te verklaren, waarom zo weinig van de scheeps- inventaris werd gevonden. Het wrak had een lengte van ong. 9 M. en een breedte van bijna 7 M. en was van eikenhout. Sléchts en kele herstellingen aan de wegers waren in vurenhout uitgevoerd. Er waren dekdelen met resten van teer aan één kant. In 't zaat- hout bevonden zich twee mast- sporen. Kort tegen de voorsteven was een goed geschoorde dwars balk aangebracht, met een klei ner vierkant gat, dat stellig als een mastspoor is te beschouwen. De derde mast bleek in de ach terste spoor te hebben gestaan. Een vierde mast kan hebben ge staan in een vierkant afgewerkt gat, dat zich meer naar achteren bevond. De plaats van de stuurman was kort voor de bezaansmast op het verdek, waarbij de helmstok door middel van de kolderstok heen en weer kon bewegen. De helmstok liep vanonder het verdek en on der de plaats waarboven de be zaansmast stond door. Er waren^ aan het scheepswrak nog verschillende bizonderheden on te merken, die tot een-type ring en datering kunnen leiden. Uiteraard is de karveelbouw er een van. De noordelijke construc- tiewijze is van oorsprong klinker- of overnaadse bouw. Dit leidt bii grotere afmetingen tot lekkage, ten gevolge van een gebrek aan voldoende stijfheid in het langs- verband. Een Bretonse scheeps bouwer zou daarom op de gedach te gekomen zijn, om de beplan king voor grote schenen te wijzi gen door de boordplanken in plaats van overlappend, glad te gen elkaar te bevestigen. De op deze wijze gebouwde schepen worden met de naam karveel aan geduid. De karveelbouw kreeg langzaam burgerrecht en dan in hoofdzaak voor schenen, die de buitenwateren bevaren. Van vóór 1600. In de loop van de 16e eeuw werden verscheidene viermast schepen gebouwd, zoals de „Hol landse Tuyn", die in 1598 van achteren, de spiegel, zoals ook het in de Wieringermeer ontgraven schip gehad moet hebben. Na 1598 verdwijnt de viermaster van het toneel. Het bovenstaande in aanmer king genomen, ligt het voor de hand, dat het wrak in de Wierin- Êermeer te dateren is omstreeks et einde van de 16e eeuw. Het schip is veel kleiner dan andere viermasters. Het bezit slechts een lengte over de stevens van onge veer twintig meter en een naar verhouding grote wijdte van on geveer zeven meter. Er kan moeilijk aan getwijfeld worden, dat het ontgraven schip in de Wieringermeer zeewaardig was, omdat van de romp slechts het gedeelte bewaard is gebleven beneden de onderste berghouten. Er ziin geen aanwijzingen of het hier een oorlogsschip dan wel een koopvaarder betreft. In het wrak bevonden zich scherven van roodbruin aarde werk met loodglazuur, enige schoenresten en een houten le peltje. Een ruim dertigtal rood bruine, aan één kant geglazuurde plavuizen kwam in stukken en brokken te voorschijn. Op de meeste was het loodglazuur sterk afgesleten. Vermoedelijk betreft het hier tegeltjes, die afkomstig zijn van een stookplaats in het schip. Ook een sterk verweerde baksteen werd gevonden. Bij be studering van de scherven bleek het mogelijk WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond (opge maakt te 10 uur): KANS OP BUIEN DE BILT, 18 Sept. Vannacht in het binnenland hier en daar mist en plaatselijk lichte nacht vorst. Overigens wisselend be wolkt met enkele buien en morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. 4-JARICE JONGEN DOOR AUTO AANGEREDEN ANNA PAULOWNA. Dins dagmiddag 6 uur liepen 3 kinde ren op de Molenvaart ter hoogte van de Ballastvaart. De bestelwagen van de heer H. v. G. naderde en gaf claxon tekens. De 4-jarige O. O. rukte zich van zijn ouder zusje los, liep tegen 't achterste gedeelte van de auto en sloeg toen in 't gras. Spoedig was de zuster van het Wit-Gele Kruis aanwezig; de ont boden geneesheer achtte direct overbrenging naar 't ziekenhuis noodzakelijk. Volgens de laatste berichten maakt de jongen het redelijk wel. De bestuurder treft geen schuld. Zanglust-nieuws 'T ZAND. Het bestuur van Zanglust vestigt nogmaals de aan dacht van belangstellenden op de a.s. Vrijdag 19 September te hou den propaganda-repetitie. Ieder een die interesse heeft voor de prachtige koorzang is van harte welkom. Men kan zich die avond als lid opgeven. Ook ons kinder- g!LeT°of gedeTltefiikVTerWrerconn koortie zal °P deze avond enkele seneei oi geaeeueiijK te recon- strueren. Uit de leerresten konden twee sehoenvormen worden sa mengesteld. De datering van de scherven komt vrijwel overeen met die van het schip. In het al gemeen zijn ze van iets later. nummertjes zingen. Ouders, wij verwachten uw kinderen van het kinderkoortje om kwart voor acht bij café de Wit. Werkt allen mee! Ons streven: „Zanglust - Excel sior". NIEUWE LOS- EN LAADPLAATS URSEM. De aannemer Hille is bezig in de Ruiterstraat een los- en laadplaats aan te bren gen. Dit zal een grote verbete ring zijn voor de landbouwers, die nu, als zij dat willen, hun producten daar kunnen afgeven en laten wegbrengen. Zij hoeven dat dus niet meer met een schuit te doen. Godsdienstcursus WARMENHUIZEN A.s. Zon dag 21 September verwacht de Z.E. Pastoor alle 18-jarigen te 2.30 u. aan de R.K. Pastorie voor een bespreking inzake de door de bisschop voorgeschreven cur sus. Medewerking wordt verwacht van alle ouders. Niet alleen de stoffelijke, maar ook de geestelij ke belangen moeten behartigd worden. Burgerlijke Stond GRAFT Geboren: Joanna G. dv J. G. Nieuwenhuizen en M. G. Root; Henderikus L. J„ zv M. Nibbering en M. G. Boots; Coen- raad, zv C. Ouweltjes en M. Brandsma; Petrus, zv J. Èggers en A. TWint; Josef I„ zv N. A. Klijn en C. Oudt; Theodorus W. J„ zv W. Stoop en A. A. de Lan ge; Franciscus O. G. M.. zv J. Stoop en G. M. Woestenburg. Ondertrouwd: Haitze de Vries en Jannetje Prins. Gehuwd: Hendrik Heiinis en Maria Duin. Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Johanna A. dv J. Linting en Th. J. Raatgers: Jacob, zv H. Vriesman en M. Delver; Klaas, zv E. Kooij en T. J. Witsmeer; Jakobus G.. zv J. Brakel en G. H. Mulder. Overleden: Abraham C. Borst, 22 jaar, won. te Schagen; Grietje Jonker, echtg. van H. Kistema- ker. 74 jaar, won. te St. Maarten Burgerlijke Stand EGMOND-BINNEN Gebo ren: Cornelia J„ dv N. Dekker en C. Dekker: Bernardus M„ zv Th. M. Mors en M. Hopman: Jan W.. zv A. de Groot en M. Harde- bol: Eduard E. M„ zv E. Skotarc- zak en J. A. Willemsen; Abel T. B.. zv B. A. Wittebrood en A. E. Kruijer; Jozef J. M„ zv J. Groot en J. Kuiper; Clothilde J. C„ dv C. P. Orij en M. D. v. d. Berg. Gehuwd: W. M. Groot en M. de Waard; J. G. Pekel en A. de Boer; A. Th. Baart en P. J. Val- .kering. Burgerlijke Stand BERGEN (N.H.) Geboren: Maria A. d.v. A. Adriaansen en C. M. Boots; Janette d.v. L. van Mulligen en M. de Greeuw; Francina d.v. G. E. P. Hetem en C. Kleibroek; Jacob z.v. J. Ivangh en J. Hollander; Mar- greet A. d.v. D. Daalder en C. van Urk. Gehuwd: P. M. Jacobse en A. M. Bos; S. A. Orij en C. Dekker; A. M. Stoop en A. E. Staade- gaard; F. de Vries en M. Oudes, J. W. de Man en E. I* Windrich. AMSTERDAM, 15 Sept. De Fokkerfabriek, die bezig is met de ontwikkeling van twee prototypen van 'n twee- motorig 28-persoons verkeers vliegtuig met schroef-turbi- nes, dat in het bijzonder be stemd is voor de vervanging van de Douglas DC-3, koestert het plan om. zo spoedig mo gelijk met dit schroef-turbi- nevliegtuig in productie te gaan. Deze nieuwe Fokker hoogdekker van het type F 27 zal de naam „Friendship" dragen. Deze naam is voor de Fokker fabriek niet nieuw, daar Amalia Earhart reeds een vijfentwintig jaar geleden met de Fokker F 7b- 3m „Friendship" haar vermaarde wereldvluchten maakten. Inplaats van twee rolls royce „Dart schroef-turbines kunnen ook twee Wright „Cyclone" 95/ C9HF2 MEDEMBLIK Tijdens de feesten der Harddraverij vereni ging Prins Hendrik, te Medem- blik, werd onder organisatie van het viscollege „De Vier Noorder Koggen.' te Medemblik een na tionale viswedstrijd georganiseerd. In totaal werd door 19 korpsen van acht man deelgenomen aan de eerste en door 148 personen aan de tweede wedstrijd. Een korps bestond uit dames. De deel nemers hebben in het algemeen niet veel vis gevangen, doch wat gevangen werd mocht er zijn. De uitslag van de wedstrijden was: 1 kl. korpsen: 1. 't Karpertje uit Beverwijk, die hiermede tevens de grote beker won, beschikbaar gesteld door de Harddraverijver eniging Prins Hendrik"; 2. De Baars uit Schagen en 3. De IJze ren voorn uit Beverwijk. 2e kl. korpsen: 1. Eendracht uit Burgerbrug, die beslag wist te leggen op de fraaie beker, be schikbaar gesteld door de vis- en sportliefhebber A. Parels. 2. De IJzeren voorn uit Beverwijk; 3. Vislust uit Barsingerhorn. 3e kl. korpsen: 1. IJzeren voorn uit Beverwijk; 2. 't Karpertje uit Beverwijk, 3. Viscollege De Vier Noorder Koggen, Medemblik; 4. 't Voorntje. Wieringerwaard. Voor de persoonlijke wedstrijd waren een veertigtal prijzen be schikbaar bestaande uit visserij artikelen. Eerste werd hier C. Oovevaar uit Beverwijk, die hier door de beker, aangeboden door de Amstel Brouwerij in zijn bezit kreeg. 2e werd mevr. v.d. Voorst Leen uit Barsingerhorn. De „Held van de dag prijs" be staande uit een standaardje met medaille aangeboden door de Fa. van Straten uit Hoorn, ging naar P. Baas uit Beverwijk. De speci ale dames-prijs werd gewonnen door mevr. v.d. VoorstLeen. In het geheel namen 14 dames aan de wedstrijden deel. Bovenstaande prijzen werden motoren ingebouwd worden. Het is waarschijnlijk, dat nog een derde prototype als vracht vliegtuig (onder de naam „Freightship") op stapel zal wor den gezet. De afmetingen zijn: vlucht 29 meter; lengte 19,95 m; hoogte 7,55 meter; vleugeloppervlak 70 m2. De gewichten: leeggewicht 9050 kg; (8565 kg); 28 passagiers plus bagage 2660 kg; vracht 910 kg (3830 kg); max. startgewicht 14.500 kg (14.500 kg). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn van toepassing op het vrachttype. Prestaties: Max. snelheid op 6100 m 441 km/h; kruissnelheid op 6100 m 395 km/h; startlengte (volgens I.C.A.O.) 1280 m; lan dingsbaanlengte (volg. I.C.A.O.) 1150 m: trajectafstand 500 km; practische hoogtegrens 10.200 m. VAN DE KENNEMER HANDBALVELDEN Eerste klasse: Oranje Wit be gint de competitie tegen Zee vogels. Gezien de laatste presta ties op tournooien en dergelijke, geven wH Oranje Wit een goede kans op beide punten. Zeevogels zal het echter niet cadeau doen; het wordt tijd dat de Zeevogels een paar punten bijeen ballen. A.O.G. gaat naar Vijfhuizen. Dat zij geducht moeten oppassen, staat vast. D.S.O. is op eigen ter rein moeilijk te kloppen. Pak de zaken dus stevig aan, A.O.G. In de tweede klasse zal het voor V.B.O. niet moeilijk ziin om bij de reserves van T.Y.B.B. de punten weg te kapen. Derde klasse B: Adelbert, dat vorige week het eerste puntje binnenhaalde, kan tegen d.d.ö. gemakkelijk winnnen. H.S.V. daarentegen gaat een moeilijke wedstrijd tegemoet in Egmond, Om van Zeevogels 2 te winnen, moet men toch altijd nog van goede huize komen. A.O.G. 2 ontvangt Oranje Wit 2; twee gelijkwaardige ploegen. Misschien geeft het terreinvoor deel hier de doorslag. Vierde klasse B: Adelbert 2 krijgt bezoek van het derde elf tal der A.O.G.-sters, terwijl V.B.O. 2 bü H.S.V. te gast is. Junioren hoofdklasse: In deze afdeling moet Adelbert a het op nemen tegen O.G. in Haarlem. Er zit winst in voor Adelbert als er van meet af flink wordt aan gepakt. Junioren I: A.O.G. b ontvangt de junioren van H.S.V. en de Benjamins van D.I.O. spelen de eerste wedstrijd tegen Adelbert b in Egmond. Adspiranten: Oranje Wit maakt zich op om A.O.G. te ont vangen; het kan een aardige wedstrijd worden. LANGEDIJK. 6000 kg aard appelen: eigenheimers 9.70, beve landers 9.40, 37.000 kg rode kool A 9.30—14.00, B 6.80—8.40. 8000 kg gele kool A 4.808.10, B 4.20, 3000 kg groene kool 7.10 —9.40, 180.000 kg witte kool 3.50 4.80, 4000 kg succes witte 4.10 —5.00, 16.000 kg uien 14.40— 15.10, grove 10.0012.70, drielin- uitgedeeld aan dé deelnemers son 14.30—15.70, nep '20.40—23.40. (sters) in Café Roemer, door de heer D. Radecker Jr. voorzitter van het viscollege „De Vier Noorder Koggen." Geslaagd ANNA PAULOWNA. Maan dag 15 Sept. slaagden in Utrecht voor costumière de dames A. Kerkhof en A. Leijen. Mej. B. de Vries slaagde voor handwerken en is nu bevoegd tot lesgeven. Allen waren leerlingen van mevr. N. Muntjewerf-v. Eeten en opgeleid volgens Ensaid. 6000 kg bieten 6.909.40, 5000 kg peen B 7.8010.70, 12.000 kg sla- bonen I 39.50—47.00. II 33.00— 39.20, 40000 stuks bloemkool Al 16.50—30.30, A2 8.00—15.00. SCHAGEN. 17 Sept. Scha pen 90125: lammeren 6085. zeer stug; vette koeien 1.301.40 p. kg. hoogste prijs 1075.p. st„ handel kalm: worstkoeien 95 1.15 p. kg, verse koeien 775900. handel slap; gelde koeien 500 700. handel matig: nucht. kalve ren 50100, handel vlug; paar den 8001100, handel kalm; 1 veulen 425 p. st.: kippen 23. konijnen 16 p. stuk. handel matig. morgen is aan landbouwer VI; woud, die op L.T.B. bedevaart ernstig ongeval reed op de Don toen plotseling gen brak van de gewone fiets hulpmotor had V. smakte in d gelegen sloot, omwonenden op gehaald, werd per ziekenauto voerd. Hij is lat gebracht naar he Ziekenhuis te Al een zware hersen; te hebben opgekv WIERINGERWER dag was het gr ooi parochie van „Chr wegens de inwij bruikneming van Boscoschool, die kerkgebouw is opi volgens moderne worpen school, treffende overeensi kerk en pastorie het gehele complex tisch verantwoord Enkele dagen we reeds een uitee de voorgeschiedenis den in en om de oui op de Terp en de het nieuwe schoolg De nieuwe Don mag zonder overdrij ste èn de best inge van het toch al aan len zo rijke Wier: worden genoemd, ook in een zeer niet alleen omdat nu niet meer met dekt thuis komen hebben van overd; kou, maar vooral, specteur van het heer Bos, terecht dat kinderen in e dere omgeving worden voor schoonl telijke waarden en makkelijker gewenni reinheid en omgang De school is Woe door Pastoor Zijlstra aanwezigheid van Pa van Middenmeer, Loggers, de Inspect Onderwijs, de Bisscl specteur, Pastoor heer v. Drunen, voor Lichamelijke O] chitecten, aannemers schoolbesturen en 1 genodigden, w.o. i vergeten Pastoor Volendam. Voordat plechtigheid plaats „De Maaier" een bijeenkomst gehoude verse sprekers het gevoerd. Feestelijke Pastoor Zijlstra stal vreugde over de van zijn grote voorga Langedijk niet ondei banken. Dan bracht dank aan al degenen totstandkoming van hebben meegewerkt land kennen we geluk rijkdom van de vrijhe die ver uitgaat boven wetenschap, zo zeidi van nog groter waai ouders is het kind.-Zi vrijheid voor hun kir en opvoedingsvorm Moge God daarom zegen over ons schoolwerk uitstorten Bijzondere woorder richtte spr. tot de gr gast, burgemeester Lo beleid gekenschetst strikte rechtvaardighe willendheid jegens ai tenaren; tot Inspectei diens doorslaggevend en tot de architecter verdienstelijk werk. D ling, de uitvinder va warmingssysteem, we als „de man op wie ogen zijn gevestigd". Ook huldigde Past< het hoofd van de schc Jac. P. Burger en zij danks de allergrootst heden zijn die menser deloos geworden. Nu in de nieuwe school heid zich ten volle te Spr. deed een bero ouders om toch voor; tact met de onderwijs verstevigen, vooral al ren met een moeilij zlJn of de studie niet Moge, zo besloot P stra zijn betoog, op van Don Bosco de Wieringerwerf in deze groeien tot goede kind tot goede medeburger e .mensen, zodat ze de zijn voor hun oud bron van geluk voor schappy. Burgemeester Logg nerde er aan, dat oc meentebestuur veel mc P™ deze nieuwe schoo had omdat het de g digde verlangens van hek volksdeel erkend dus ook diens zorge Uorlog en onderwaterz ben de consolidatie va wijs in Wieringerme geschaad. Gelukkig s toor Langedijk in die

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2