Hoogovens boekten in 1951-1952 zeer bevredigende resultaten ïvonoL \m wm w „Schel uil Mekka van de mode stormenderhand door het Nederlands bont veroverd Olympisch voetbal moet geducht op de helling Financiën en Economie UW PUZZLE ER STOPrc EEN TAM IN PARIJS ENGELSE WENS: rfursovfrzicht Bi Sensationeel bontproduct deze herfst in de handel RADIO Zondagavond T.T. via de K.R.O. Bezorgdheid over atmosfeer in het Schumanparlement Negen-jarige jongen verdronken V oor-tournooien niet in Australië? voor vandaag f Hoe wet Werkgelege politie trein greep in pennsylvy PAGINA 4 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1952 PARIJS. Een mooie, na-zomerse Septembermorgen op de Champs-Elysées te Parijs. De aandacht van de in zalige gemoedsrust flanerende voorbijgangers wordt plots getrokken door een klein, beweeglijk groepje mensen, bestaande uit een achttal mannequins, twee heren, enkele met blocnote en ball pointpen gewapende vrouwelijke journalisten en een vijftal fotografen, die rusteloos om de glimlachende mannequins zwermen als vliegen om een suikertaart Op alle pittoreske plekjes en in alle mogelijke standen wor den de mannequins door de on verzadigde fotografen „onder vuur genomen". Na een half uur hebben zich honderden Parijze- naars om het gezelschap verza meld en zij volgen het zelfs op zijn tocht door de omliggende avenues en straten en langs de herfstige Seinekade. Dan stopt er plots een taxi. Er stapt een dame uit, die zich (niet zonder moeite) door het publiek dringt naar het groepje mannequins, journalisten en fo tografen. Ziet, zij haalt uit haar tasje een visitekaartje, waarop een kroontje en een lange, ade- lijke naam gedrukt staan. Plots verstomt het gesnater der man nequins. De fotografen vergeten te fotograferen, de journalisten fluisteren elkaar fluks iets in het oorDe betreffende da me, een geziene figuur in de VRIJDAG 19 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m: 7.00 VARA. 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.18 Gram. muz, 8.00 Nieuws en weerber., 8.18 Gr.muziek, 8.50 v.d. huisvrouw, 9.05 Gr.muziek (9.359.40 Wa terstanden), 10.00 Kinderen en mensen, causerie; 10.05 Morgen wijding, 10.20 Gr. muziek, 10.30 Schoolradio, 10.50 Orgel en zang, 11.20 Voordracht, 11.40 Nederi. muziek, 12.00 Dansmuziek, 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gram.muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen en gram. muziek; 13.30 Metropole orkest, 14.00 Kookpraatje, 14.20 Gr. muziek, (plm. 14.55 voordracht), 16.00 joodsprogramma, 16.30 Voor de Jeugd, 17.00 Kamerkoor, 17.15 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties, 18.45 „Denk om de bocht", 19.00 Pianospel, 19.10 „Wie van ons heeft de vrijheid in pacht?", klankbeeld, 19.30 Bespreking van het Bijbel se toneelspel „De droom der ge vangenen", 19.50 Berichten, 20.00 Nieuws, 20.05 Boekbespreking 20.15 Tenor en piano, 21.00 Ca baret, 21.35 „Het leven betrapt", 21.55 Buitenlands overzicht, 22.10 Lichte muziek, 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 Avondwijding, 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Gra- mofoonmuziek. HILVERSUM II 298 m: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgym nastiek ,7.30 Gram. muziek, 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 u. Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuz.; 8.45 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoonmuz., 10.30 Bariton en piano; 11.35 u. Gramofoon; 12.00 Surinaamse volksmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 u. Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte muz. 13.45 Pianoduo; 14.00 „De Cli via en winterbloeiende Bego nia's", causerie; 14.15 Gramo foon; 15.10 Strijkkwartet; 15.40 Voordracht; 16.05 Vocaal en semble; 16.35 Voordracht; 16.55 Gramofoon; 17.00 Voor de jeugd 17.30 Militaire reportage; 17.40 Gramofoon; 17.45 Fries progr.; 18.00 Gramofoon; 18.15 Lichte muziek; 18.45 „Een goed woord voor een goede zaak"; 18.50 u. Gramofoon; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Regerings uitzending: „Verklaring en toe lichting"; 19.30 Gramofoonm.; 19.40 Radiokrant; 20.00 „Israël in Egypt", oratorium (gr.pl.) 21.30 „Het kistje met de rode Camelia's", hoorspel; 22.10 uur Gramofoon; 22.15 Viool, cello en piano; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws en SOS-be- riehten; 23.1524.00 Gramofoon- muziek. grootste Parijse modehuizen en in de Parijse Society, blijkt zo getroffen door de bontmantels, die 't zestal mannequins draagt, dat zij zich zowaar verwaardigt om zelfs even publiekelijk te informeren van welk Haute Cou- turehuis deze mantels zijn. Uit Nederland Het antwoord, dat de twee he ren, die de mannequins verge zellen, haar geven, klinkt in Parijse oren verbijsterend en zeer onwaarschijnlijk: „Madamedeze bontman tels zijn geen creaties van een Parijs Modehuis, zij komen uit Nederland!" Toch is het zo. De bonitcrea- teurs van Daal en Meyer uit Groningen hebben zojuist de Parijse Haute Couture veroverd met hun collectie en thans wor den de modellen ten behoeve van de Franse pers eh Parijse mannequins gefotografeerd. Dit ongeloofwaardig, maar ge garandeerd historisch voorval had tijdens de eerste week van September plaats. Na een tame lijk vluchtig contact met diver se Parjjse couturiers vorig jaar zijn de Groningse ontwerpers dit keer met hun hele collectie naar Parijs gevlogen. Het suc ces was eenvoudig sensationeel. Verschillende grote couturiers streden om het bezit van een „blue back"-mantel uit deze Nederlandse collectie en deze mahnd nog zullen in enkele Haute Couture-huizen een aan tal mantels vertoond en in ver koop gebracht worden, die, al. zullen ze dan de naam van een Parijs huis dragen, in.... Gro ningen ontworpen en vervaar digd zijn. De bontcreateurs danken dit succes aan het feit, dat zij het verwende Parijs volkomen ver; rast hebben met een procédé van houtverwerking, dat zijns gelijke niet heeft op de wereld. In Parijs werd eerlijk toegege ven, dat men van deze bijzon dere bewerking niets begreep. Natuurlijk was men er zeer nieuwsgierig naar en menig maal werd getracht de Neder landers dit geheim af te kopen, ofop slinkse wijze te ont futselen. Shoal-sealskm Sedert lang hebben de Gro ningse modeontwerpers zich toe gelegd op het verwerken van zeehondenvellen. Na jarenlang moeizaam experimenteren zijn zij er vorig jaar in geslaagd een zeer bijzonder bontproduct, het z.g. „shoal-sealskin" op de markt te brengen. Slechts een zeer uit zonderlijk soort zeehondenvel (bepaald door geslacht, leeftijd en herkomst van het dier) leent zich voor deze bewerking. De totale wereldopbrengst van de ze vellen is daardoor zo gering, dat de jaarlijkse productie van „shoal-sealskin"-mantels over de gehele wereld niet meer dan. 80 stuks kan bedragen. Vrijwel de totale wereldopbrengst van deze vellen is evenwel in han den van de heren van Daal en Meyer. Niet minder dan tien schippers jagen speciaal voor hun firma. Blue back Het nieuwste en meest sen sationele bontproduct wordt echter eerst deze herfst in de handel gebracht. Het betreft hier het z.g. „blue baek"-bont, een product van eindeloos ex perimenteren op uitermate ge selecteerd zeehondenvel, zo streng geselecteerd zelfs, dat de jaarlijkse wereldproductie nau welijks toereikend is voor.... 20 mantels. Het zijn de „blue back"-man- tels uit de collectie van van Daal en 'Heyer, die Parijs de afgelopen weken volkomen schaakmat hebben gezet en door verschillende couturiers zonder bedenken voor hun eigen col lectie opgeëist werden. Wat be grijpelijk is, „blue back" is 'n onbeschrijflijk fraaie bontsoort, zilverblauw van kleur en met geen andere bontsoort ter we reld te vergelijken. Ruim veertig jaar geleden was er een klein jongetje, dat toen zijn vader stierf, als oudste van vier kinderen gedwongen werd tezamen .met zijn moeder de kost te verdienen voor zijn broertjes en zusjes. Tien jaar was de kleine Wim van Daal toen hij kostwinner werd. Het leven was medogen- loos hard voor hem, honger en armoede waren zijn meest ver trouwde vrienden en die lieten hem weinig tijd tot dromen en mijmeren. En toch had hij één groot ideaal. Later zou hij mode ontwerper willen worden Thans wordt diezelfde Wim van Daal tezamen met zijn me defirmant met een overdaad aan ceremonieel en pluimstreikerij, als een Maharadja in de Parijse salons ontvangen. De exclusieve, schier ontoe gankelijke wereld der Parijse luxe en élégance heeft haar poorten geopend voor twee Groningers, die zich met even veel voortvarendheid, wilskracht en stijfkoppigheid als talent 'n weg naar een voor Nederland heel ongewoon succes gebaand hebben. A.s. Zondagavond om 20.20 uur worden de laatste geheimen ont huld en wordt er een begin ge maakt aan een nieuwe en nood zakelijke actie, die Thuisfront weer aan wat financiën moet hel pen. De actie belooft origineel te worden. Als we goed zijn inge licht. fs het een soort Tombola, die onder de naam van T.T. (Thuisfront Tombola) weer span ning en sensatie in de aether zal brengen en naar wij hopen aan het Thuisfront de nodige geldmid delen. De groei van ons Leger, maar meer nog de bouw van nieuwe kazernes, stelt niet alleen de Overheid, maar ook de particu liere organisaties, die zich met 't heil van de militairen bezighou den voor ernstige problemen. Minstens 17 garnizoenen behoe ven een Militair Tehuis, hetzij om dat er helemaal geen is, hetzij omdat bet bestaande zo is ver ouderd. dat het geen aantrekke lijkheid meer voor de moderne ieugd heeft. Bovendien brengt het freauent contact met het buiten land steeds nieuwere problemen mee. Het is de bedoeling aan de be hoeften enigszins te voorzien, door een nieuwe KRO-actie. die onder leiding zal staan van Wim Jansen. De opzet is wel zeer origi neel. Men vult op een kaart een nummer naar verkiezing in (niet groter dan zes cijfers) en men loot dan met ziin eigen gekozen nummer in de Thuisfront Tom bola mee, indien men op de kaart 50 cent plakt. Een keur van prijzen maakt het geheel nog aan trekkelijker. WALVIS „DOET NEDERLAND AAN AMSTERDAM, 17 Sept. Van af Donderdag zal op het Centraal Station te Amsterdam een wel zeer corpulente dame te bezichti gen zijn, wier vervoer de Neder landse Spoorwegen heel wat hoofdbrekens heeft gekost. De grootste goederenwagon van Euro pa kwam er aan te pas, om deze „mevrouw Haroy" af te leveren bij de oprit aan de westzijde van het station. De walvis, diè 23 M. lang is en 60 ton weegt, werd door 200 mensen met o.a. 7000 liter morphaline geprepareerd en begon haar expositionele weg door Denemarken, Zweden, Noorwe gen, Zwitserland en Duitsland. Het hart van de vis, dat 300 kg weegt, zal apart worden tentoon gesteld. Mevrouw Haroy heeft 'n omvang van 5 meter en men schat haar leeftijd zij is moeder van twee babies op zeven jaar. Het initiatief van deze tentoon stelling ging uit van een million- nair uit Kopenhagen, die op vra gen van zijn zoontje, hoe een wal vis er eigenlijk uitziet, een spe ciale expeditie er op uitstuurde, om nabij de Noorse kust bij Kaap Haroy er een te vangen. Voor de schooljeugd is het een buiten kansje, nu eens een „echte" wal vis te zien. Do resultaten over het boekjaar 19511952 van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden zijn zeer bevredigend geweest. Het voordelig saldo bedrijfsrekening nam na afschrijving en aftrek belastingen toe van 14.642.573. tot 16.869.716.De netto-winst verbeterde van 4.686.358. tot ƒ6.130.794.Het bestuur stelt voor op de prioriteitsaandelen 4 procent, op de preferente aandelen 2 1/3 procent en op de gewone aandelen 10 procent te declareren. Per oprichtings- bewijs wordt 276.02 voorgesteld .Er resteert dan een saldo van 333.390.dat op nieuwe rekening wordt overgebracht. Kaivo leidt Denemarken Nederland De landenwedstrijd Denemar kenNederland op Zondag 21 Sept. a.s. te Kopenhagen zal ge leid worden door de Finse scheidsrechter Yrjo Kaivo. MOEDER ZAG MELKBUS IN HET WATER DRIJVEN Gisteravond is de 9-jarige zoon van de familie v. W. aan de Waayense Dijk, te Houten, onge merkt in een voor de woning ge legen diepe vaart geraakt en jam merlijk verdronken. De jongen zou per fiets bij een veehouder in de naaste omgeving melk gaan halen en is waar schijnlijk met de fiets van een smal bruggetje getuimeld en voor over in de diepe vaart gevallen. Op zijn hoofd terecht gekomen is de jongen toen vermoedelijk in de modder gestikt. Toen de jongen na enige tijd niet thuis kwam, werd zijn moe der ongerust, vooral toen zij tot haar schrik de lege melkbus in 't water zag drijven. POLITIEBUREAU IS GEEN MARKT AMSTERDAM, 17 Sept. Op de vragen, die het lid van de Amsterdamse gemeenteraad mr. H. Boekei (VVD) 26 Aug. j.l. heeft gesteld over de verkoop van scheermesjes op het hoofd bureau van politie, hebben B. en W. thans geantwoord, dat de burgemeester opdracht heeft ge geven „de verkoop door politie personeel van enig artikel niet meer te doen plaats vinden. De hoofdcommissaris heeft het poli tiepersoneel van dit verbod in kennis gesteld. LONDEN De Engelse voet bal bond zal aandringen op een herziening van de bepalingen voor het Olympisch voetbal. Een van de belangrijkste pun ten die bij het Olympisch voet bal opgehelderd dienen te wor den is de definitie van 'n ama teur. Het is duidelijk dat de defi nitie van een amateur volgens de Britse opvattingen sterk ver schilt van die van zekere an dere landen. De Engelsen ho pen dat een bevredigender for mule gevonden zal worden bij de besprekingen van een spe ciale commissie die gevormd is door de Fifa en dat in de hui dige organisatie van het Olym pisch voetbaltournooi een grote verandering zal gebracht wor den. Tijdens de spelen van 1952, moesten een aantal elftallen duizenden kilometers afleggen om één wedstrijd te spelen. Voor de spelen in Melbourne zou de afstand nog aanmerkelijk groter zijn. Om dat te voorkomen zou 'n voor-tournooi gehouden kunnen worden in zones in het eigen land en daarbuiten, zodat daar uit 8 elftallen te voorschijn ko men, die naar de Spelen gezon den worden. Bij het Olympisch tournooi zou dan tenminste ieder elftal drie wedstrijden moeten spelen in een nieuw systeem waarbij de verliezende partijen nog meer wedstrijden zouden moe ten spelen. Dit lijkt dan op een soort herkansing zoals deze ge bruikelijk is bij het Olympisch roeien en seull. Tijdens de spelen van dit jaar in Helsinki werd er veel over gesproken dat in de toekomst 't voetbal door het Internationaal Olympisch Comtié uit het pro gramma genomen zou worden, omdat men het schema niet meer in de hand kon houden. Maar er bestaat weinig kans dat dit gebeuren zal. Het voet bal bracht na de athletiek, Fin land het meeste geld in het laad je en een toekomstig gast land zal niet gaarne het voetbal laten vervallen. De eoede resultaten zijn het ge volg van de gunstige verhoudin gen op het gebied van productie en afzet. Naast de normale af schrijvingen is ten laste van de bedrijfsrekening f 9.500.000 toe gevoegd aan de vervangingsreser ve, terwijl aan de reserve voor diverse belangen f 10 millioen is toegevoegd. Een bedrag van f 1.500.000 is ten laste van de ver lies- en winstrekening gebracht voor aanvullende oudendagsvoor- zieningen ten behoeve van het personeel. Op de woningen werd geen extra afschrijving nodig ge acht, omdat van de Staat ruim f 1 millioen is ontvangen als ver goeding voor onrendabele bouw kosten. Maatschappelijk kapitaal verhoogd. In het kader van leningovereen komsten met de Herstelbank en institutionele beleggers werd f 12.5 mill, ontvangen. De baten uit deelnemingen daalden van f 1.039.951 tot f 542.253, voorname lijk ten gevolge van een verschui ving van boekjaar bij een der aanverwante ondernemingen. Het maatschappelijk kapitaal werd ge bracht van f 50 millioen op f 75 millioen. Het geplaatste kapitaal bedraagt thans f 48.441.600. De Hoogovens hebben deelne mingen in de Mekog N.V. te IJmuiden, de Cementfabriek IJmuiden Cemü N.V., Breedband N.V. en de Ned. Staalfabrieken v.h. J. M. de Muirick Keizer N.V. Al deze bedrijven hebben goede resultaten geboekt, terwijl de bouw en montage van de instal laties bij Breedband goede voort gang maakten. Gunstige concurrentiepositie. De geboorte van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal ziet de directie van de Hoogovens als de belangrijkste gebeurtenis sinds het vorige verslag. De loop der gebeurtenissen heeft haar wel enigermate teleurgesteld en de politieke atmosfeer waarin de allerlaatste besprekingen zijn ge voerd, geeft haar „bepaalde reden tot bezorgdheid". Zeer veel zal afhangen van de wijze waarop de hoge autoriteit haar taak zal op vatten. De aarzeling op de wereld markt loopt ten einde, de prijs stijging van erts, dat voor de Hoogovens een belangrijke grond stof is, werd gedeeltelijk gecom penseerd door de daling der vrachtenmarkt. De staalproductie is overal aanzienlijk sterker ge stegen dan dg kolenproductie. De wereldkolenproductie bedroeg in 1951 in procenten uitgedrukt 107 t.o.v. 100 in 1948 (116 procent in de Ó.E.E.C.-landen t.o.v. 100 pro- INTERIM-DIVIDEND DELI—BATAVIA MIJ. Aangezien de jaarstukken nog niet vastgesteld kunnen worden heeft de directie van de Deli-Ba- tavia-Maatschappü N.V. besloten over 1951 een interim-dividend van 6 procent uit te keren. RUIMERE SITUATIE OP DE GELDMARKT De geldmarkt is na de zware ultimo thans weer in rustiger ba nen komen te verkeren. Dat blijkt zowel uit de recente verlaging van de daggeldrente met Vi pet. tot pet. als uit de verkorte ba lans van de Nederlandse Bank per 15 Sept. Het Rijk heeft zijn saldo met f 40 mill, versterkt, terwijl het tegoed "van de banken met f 56 mill, steeg. De bankbiljetten- circulatie verminderde met f 30 mill, tot f 2.906 mill, en ook de voorschotten in rekening-courant zijn een kleinigheid gedaald (f 35.4 tegen f 35.8). De goudvoorraad is vermeer derd met f 12.8 millioen tot f 1.234.839.472, hetgeen betekent, dat het Augustus-overschot in de E.B.U. klaarblijkelijk is afgere kend. De deviezenvoorraad is met f 52 millioen toegenomen, zodat goud en deviezen tezamen thans f 3.295 mill, belopen tegen vorige week f 3.230 mill. AUGUSTUS-OVERSCHOT IN E.B.U. RUIM 20 MILL. DOLLAR Nederland heeft in Augustus in de E.B.U. een voordelig saldo van f 20.2 mill, dollar behaald tegen 38.1 mill, dollar in Juli. Het totale overschot is daardoor gestegen van 273.3 mill, tot 293.4 mill, dol lar. GEMEENTELIJKE EMISSIES De gemeenten op de eilanden Voorne. Putten en Rozenburg hebben het plan een gemeen schappelijke obligatielening van f 3 mill, uit te geven, waarbij Brielle als geldneemster optreedt en op haar beurt weer uitleent aan de andere gemeenten. Het zal een 30-jarige 4'/4 pet. lening zijn, waarbij de eerste 10 jaar niet wordt afgelost. Het is de bedoeling, dat alle ge- interesseerde gemeenten zich nog deze week uitspreken. De Raad van Oostvoorne heeft reeds beslo ten voor f 400.000 deel te nemen. JAVA-SUMATRA-HANDEL-MIJ BOEKT VERLIES De verlies- en winstrekening van N.V. JavaSumatra Handel- Mii. over 1951 sluit, mede door de zware lasten en de importbeper kingen in vele landen, met een nadelis saldo van f 102.834 (v.j. winst f 103.074). De resultaten in de eerste helft van 1952 ziin niet bemoedigend, doch de directie constateert sinds enige tijd een zekere opleving. PRIJSHOUDENDE STEMMING AMSTERDAM, 17 Sept. De Troonrede en meer nog de begro ting hebben vandaag wel een on derwerp van gesprek ter beurze uitgemaakt, doch de invloed hier van was zeer gering. Naar de me ning van de Beurs was de Troon rede enigszins „vaag" en biedt de begroting weinig houvast, gezien de ervaring van vorig jaar, toen de definitieve cijfers aanmerkelijk met de ingediende begroting ver schilden. De stemming ter Beurze viel vanmiddag niet tegen. Olies haalden het gisteren geleden ver lies gedeeltelijk in en verbeterden ruim 1 punt tot 315. Unilever en AKU hielden zich eveneens goed prijshoudend. Philips echter op nieuw een kleinigheid lager. Het verslag van de Hoogovens vooral de dividendverhoging tot 10 pet. maakte een gunstige indruk. De aandelen werden ca. twee punten hoger geadviseerd. In „Lappen Scheepsbouw" mocht ook vandaag geen notering ge maakt worden. Het aanbod aan amortisatiebewijshouders ('n aan deel van f 500.— plus f 75.in contanten voor negen amortisatie- bewijzen) was reeds bekend en had een lichte reactie voor de aandelen tot gevolg. De scheepvaartsector zette de gunstige ontwikkeling van piste- ren verder voort. De koersstijgin gen blijven echter zeer beschei den en gaan niet vergezeld van een grotere activiteit. hetgeen voor ie gehele Beurs toch een eerste vereiste blijft. Cultures bleven vrijwel in één doen met gisteren, doch in de tabakshoek werden DeliBatavia circa drie nunten hoger geadviseerd in ver band met het interim-dividend voorstel van 6 pet. De Staatsfond- senmarkt hield zich tenslotte prijshoudend. Advertentie de beste tandpasta die men U raden kan cent in 1948. terwijl de wereld staalproductie in 1951 134 procent tegen 100 procent in 1948 bedroeg (142 procent tegen 100 procent in de O.E.E.C.-landen). De belangrijkste uitbreidingen ziin gereed gekomen. De Staalfabriek heeft de thans gewenste dubbele capaciteit be reikt. Door de gunstige ligging van de Hoogovens, de relatief lage lonen en de modern ge outilleerde fabrieken ligt de prus voor dunne en dikke platen nog steeds aanzienlijk onder het ni veau van de import. Voor de ex port bedingt de maatschappij ho gere prijzen dan voor de binnen landse markt. ARTS VERONGELUKT BIJ DEN BOSCH DEN BOSCH, 17 Sept. Even buiten Den Bosch is in de af gelopen nacht de 38-jarige ge neesheer B. J. van der Kley uit Dreuvel (Geld.) met zijn auto tegen een stilstaande vrachtwa gen gereden met het noodlottig gevolg dat hii op slag werd ge dood en zijn auto totaal werd vernield. Dokter van der Kley was de enige inzittende in de auto. Zijn stoffelijk overschot is naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch overgebracht. No. 92 Horizontaal: 1. uitroep 4. stoot 7. zuilengang 8. tip 10. reinigingsmiddel 11. wondvocht 13. eng. bier 14. sportartikel 16. bjjb. naam 17. omroepver. 19. vette vloeistof 20. bedvulling 21. meisje (eng.) 24. nobel 28. zoogdier 29. woonschip 31. koor 32. spijs 34. strijdperk 36. reinigingsmiddel 37. wapen 38. deel v. e. motor 39. Europeaan Verticaal: 1. roofdier 2. jongensnaam 3. knaagdier 4. groente 5. haver (eng.) 6. klepper 7. muziekterm 9. deel v. Sumatra 10. geheel de uwe (afk.) 12. meisjesnaam 15. metaal 18. grote bijl 19. in orde 21. laboratorium (afk.) 22. uiteinde v. e. darmkanaal 23. trein 25. Nederlander 26. eenmaal 27. meisjesnaam 29. eerste mens 30. haarloze 33. lyrisch gedicht 35. soort OPLOSSING no. 91 HORIZONTAAL: 1. Rotterdam; 10. terrein; 12. O.T.; 14. Regge; 15. km; 16. rot: 18. nee: 19. was; 20. trant: 22. leest: 24. unie; 25. rite; 26. golok; 28. bader: 29. eos; 30. ore; 32. eed; 33. ei: 34. plein; 36. la; 37. toon der; 39. vermoeden. VERTICAAL: 2. O.T.: 3. ter; 4. trent; 5. erge: 6. regel; 7. die; 8. An: 9. Portu gees: 11. Amsterdam; 13. tornooi; 15. kasteel: 17. tails; 19. weide; 21. neo; 23. era; 27. kolom; 28. beide: 31. reno; 34. por: 35 Ned.: 37. te; 38. re. FEUILLETON DOOR DOROTHEE COEBELER 38) „Ja inderdaad. En daarvan kan zij ook wel leven. Maar ik vind dat zij dat voor haar zelf moet houden. Bovendien wilde ik op eigen benen staan. Maar.." en nu aarzelde zij een beetje „zo nu en dan moest zii mij toch wel wat geld geven." „En toen ben je naaister ge worden? Je bent een dapper meisje." Zii gaf Kate haar oude rimpelige hand. „Helemaal niet dapper." Kate staarde in de verte. „Men moet datgene trachten te bereiken wat men kan bereiken. Dat is een voudig plicht. Vooral wanneer men talent heeft." „Dat is waar, maar wat zegt je mama daarvan? Jij zegt na tuurlijk mama, want dat klinkt mooier dan moeder." „Ja, ik zeg mama". Kate moest lachen. „Zij was er eerst erg op tegen, want zii vond het niet overeenkomstig onze stand. Al mijn tantes en ooms ziin boos. Zii komen zelfs niet meer bij ons. Bovendien wilden wii een kamer verhuren. Daarover is heel wat te doen geweest. Vooral omdat wij een dame in huis wil den nemen." ..En was het een nette dame. die jullie in huis hebben gekre gen?" „Nou en of." En toen vertelde Kate van Lilith. „Lilith was de eerste, die mii een iapon liet maken. Zii is nu op tournee en komt pas in de herfst voor een paar weken terug. Dan gaat zii trouwen". ..Daar kan jii toch niets op te gen hebben, meisje. Want ten slotte is het huwelijk toch maar het beste. Jii gaat toch ook trou wen?" Kate schudde het hoofd en zei: „Niemand wil een meisje zonder geld. grootmoeder en ik... ik wil ook niemand". „Onzin". Grootmoeder lachte. „Wanneer de echte maar eens komt opdagen zal ie wel anders praten. Heb je nog niemand ont moet?" „Nee.... of...." „Nou zie je wel. Kom meisje, biecht eens op". Kate zweeg. Maar toen begon zii ineens te praten en stortte haar hart uit voor deze goede wijze, oude vrouw. Eerst sprak zii aarzelend, daarna sneller. Zij vertelde niet van Werder. Zii sprak slechts van een uitstapje en noemde ook geen naam. Zij vertelde van haar grote teleur stelling over het feit. dat zii al leen werd gelaten, omdat er iemand anders kwam. Iemand, die niet van haar stand was. Zij kwam zingend thuis. Maar dat trof slecht, want haar moe der had weer duizend en één zorgen. Het meisje had opgezegd en Lilith had geschreven, dat zii naar Wenen ging en niet meer naar Berlijn zou komen. „Dus onze kamer komt met September weer leeg. En wie weet, wie wii dan weer in huis krijgen Toen werd Kate overmoedig. Zii nam haar klagende moeder in haar armen en zii jubelde: „Niemand meer, moeder!" „Wii blijven hier alleen wo nen en wij nemen een meisje voor dag en nacht dan hebt u altijd hulp. En in October gaan wii twee weken lang naar een badplaats. Of wilt u liever naar de bergen in Beieren?" „Kate. praat toch niet zo on zinnig. Ik vind dat het allemaal erg genoeg is." „Dat is het ook en het zal nog wel erger worden". Kate ging voor haar moeder staan, richtte zich op en zei: „En nu moet u alstublieft eens wat meer eer bied voor mij hebben. Van van middag af ben ik cheffin van de modelafdeling bij de firma Böh- mer. Ik ben nu vast aangesteld op jaarcontract en op maandsala ris. Voorlopig let u goed op: voorlopig krijg ik een salaris van 300 Mark. En bovendien word ik nog extra betaald voor bijzon dere opdrachten." „Kate!" Mevrouw Scholz liet zich in een stoel vallen en staar de haar dochter met grote ogen aan. Kate, is dat allemaal echt waar?" „Ja, geachte mevrouw Scholz. vrouw van de vroegere directeur van het gymnasium. Ja. het is waar. En nu nodigt u voor Zon dag alle tantes en ooms uit. want die zullen nu wel tevreden zijn over mii. En ik bestel voor die dag een grote taart. Maar we zulien eerst tante Petersen eens gaan roepen. Met haar moeten wii een glas bowl drinken." 's Zondags kwamen de tantes en de ooms. Zii waren werkelijk tevreden en zeiden: „Kate. nu heb je toch werkelijk je doel be reikt." Dat zei ook 'Lisa Wolters, die zii een paar dagen later ont moette. Die had het al gehoord opmerkelijk hoe snel al haar vroegere kennissen er van op de hoogte waren. En alle vroege re kennissen van mama kwamen ook weer op visite Lisa kwam haar feliciteren: „Kate. dat is heerlijk voor je. Ik wou dat ik ook zo ver was." „Maar Lisa. dat heb jii toch niet nodig!" Zii spraken over de noodzake lijkheid van geld verdienen. Ook wanneer men een werkkring niet beslist nodig heeft, is het toch heerlijk op eigen benen te kun nen staan. Als meisje heb je dan zelf geld en hoef je niet altijd bii je vader en moeder te komen aankloppen. „Ik geloof", zei Lisa. „dat ik ook iets ga ondernemen. Ik word verpleegster, dan weet je bovendien dat het leven ook 'n doel heeft". „Lisa, dat zal ie toch gauw genoeg weten, wanneer je gaat trouwen?" „Geloof jii dat ik ga trouwen? Ach Kate, een meisje zonder geld „Mannen, die daarop letten, kan ie beter niet hebben." „Ja. we ziin niet allemaal zo als Hilde Dehn. Die gaat met Geo Hendrich. Maar toch heeft zii een ander op het oog en het is wel biina zeker, dat zij met hem gaat trouwen ook. Me vrouw Dehn heeft het zelf tegen mama gezegd. Zij had hem ver wacht op het feest bii Kroll. Maar toen is hij niet eekomen." „Zo?" zei Kate, maar zii be gon gauw over iets anders. „Ver pleegster is toch niets voor jou. Je moet een cursus volgen in boekhouden, dan kun ie later 'n betrekking krijgen op een groot kantoor. Misschien kun je ook wel bii Böhmer komen." „Op een kantoor?" Lisa peins de. „Ik heb- er al zo dikwijls aan gedacht en papa vindt het ook het beste. Maar mama wil er niets van weten. Zii denkt altijd nog. dat er eens een man voor mij komt opdagen. (wordt vervolgd) De meningen ove Volk" meent, dat plannen te geven geeft daardoor regering te verwc blad" oordeelt ed de conclusie, dat biedt voor opboui het vooral „de sa Een andere liberc volkomen eens. beschouwing. De rede ons „niet in Prof. Duynstee staatsstuk niet te vallen, maar enk hiervan ook generli had. „Teleurstellinj Duynstee in de „veronderstelt imm aan voorafgaande van iets beters" Trouw" beperkt wing tot concrete p Parool" noemt „een schetstekenin geen uitgewerkte b Over de geest rede wordt daard ook verschillend g gemeen wordt vooi niet vergeten mag het nieuwe kabir lange duur van de de gelegenheid is gi prpgram goed doo Daardoor „bevesti dene van de i plannetjes", aldus „Wat al geruime was". En ook „Ht constateert, dat va al bekend is, ,dat aanhangig zouden maakt". Het „Han< eveneens begrip w voor de omstandigl plechtige staatsstuk kunst en vliegwerl den gereed gemaa: zich niettemin ov „dat een nieuw kab de schijn wist op ti een nieuw begin ei vaart". Het Amste rooi" stelt met betr geest van de troon ressante vraag wat dit stuk gezegd zou een viif-partijen-ka kabinet zonder so ziin opgetreden. En luidt: „Niet zo heel geneigd te zeggen", wacht „Het Parool" meen voortzetting v; toe gevoerde beleid, looig is echter nog kerheid te 'zeggen ir definitieve blauwdr geven van een ster! ring der progressie1 in die politiek". j Vriie Volk" uit zich Het constateert dat trekken aan de eis ting van het gevoer* der de signatuur wordt voldaan". En het „een duidelijke die in de hele troor gen is." Nader ingaande o van het staatsstuk de bladen, die gaarn omschreven plannen zien. verschillende steld. „Natuurlijk" Parool „is ook hi EN DE KOOPK HET LOONT DE I aanzien van persme Troonrede en Millioe even terug te komen latingen van bladen, bijzonder aandacht s de klaarblijkelijke schillen (in de Reger de rede en de note Zo oordeelt de ster-: de „Volkskrant", dat van de werkgelegen! de weg van het norm leven de enige is, biedt op voldoende de steeds toenemende Het zou ons aldus me reëler voorge wanneer voor de ver deze weg de voorranj ven aan de export bo nenlandse koopkracht Troonrede vooropges Natuurlijk, aldus de si gaat om welvaartsve: maar als middel, te komen, is de exp< markten in de hele 1 bepaald voornamer ds mogelijkheden op de beperkter markt". „De Tijd", die spref realistisch program in rede 'wijst eveneens o stelling, welke hier komt. Op welke van factoren (binnenlan- kracht of export) de vallen, is niet duidel zien beide factoren oi genstrijdig kunnen zij een mogelijkheid tot mening, wanneer d< vooringenomenheid de zou voeren over de e realiteitszin. De tek: Troonrede op zichzeli tut, dat de verhoging nenlandse koopkracht rang zal genieten". PENNSYLVANIA, 1 (Reuter). Bij Col] Pennsylvania heeft eer trein een autobus met ren gegrepen. Ten n kinderen zijn gedood dan dertig gewond. I Keren in zeer ernstige

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4