Ongewapend missionaris ging biddend de dood in Coöp.-Zuurkoolfabriek Langedijk geopend „De regen kwam" tijdens Harddraverij in Enkhuizen Fabrieksarbeider uit Limmen onschuldig veroordeeld TOP en DWO kunnen zorgen voor spannende strijd Record aantal inschrijvingen voor Harddraverij in Schagen Wat onder druk tot stand komt, ontwikkelt zich dikwijls 't krachtigst Zwaluwenploeg voor Zaandam Nederlands schip aan de qrond DE MOORD OP PATER KAMMERER Eerst zijn dragers bevolen zich in veiliaheid te stellen Toch veel publiek op de been Ware dader thans in arrest Zondag a.s. Katechetische dag R.K. Ned. Handbalbond VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 De foto toont de achterzijde van de nieuwe Coöp. Zuurkool- fabriek te Noord-Scharwoude. De fabriek draait al op volle toeren en heeft een capaciteit van 32 bakken, ieder van 15 M3. De productiecapaciteit bestaat uit 30.000 kleine vaatjes. Aan de voorzijde wordt nog volop gebouwd. NOORDSCHARWOUDE Onder I docsh dat dit geenszins moest grote belangstelling uit tuinders- worden opgevat als een acute te- kringen is gistermiddag de nieu-1 genwerking. Integendeel. Hi.i we zuurkoolfabriek staande op 't hoopte, dat de leden grote trouw jegens hun verenigingen zouden tonen. De heer Houtkoper was De Zwaluwenploeg, die Zon dagmiddag om half vijf te Zaan dam een wedstrijd zal spelen tegen het Noord-Hollands elftal is als volgt samengesteld: Doel: v.d. Land (HBS); achter: Goldman (HBS) en Lagerwaard (Excelsior); midden: v. Schijndel (SVV), Evers (Xerxes) en Dorr (Excelsior); voor: Vergauwen (Internos), Lippers (Stormvogels) Angenent (Stormvogels) P. Rem merswaal (Wassenaar) en v. On- selen (Stormvogels). Reserves: Muhring (Xerxes), v. d. Toren (Xerxes) en de gebr. Zwart (Postduiven). IN DE BUURT VAN STOCKHOLM STOCKHOLM. 18 Sept. (Reu ter) Het 300 ton metende m.s. „Henk" uit Utrecht is vandaag in het Noordelijk deel van de eilandengroepen voor Stockholm aan de grond gelopen. Het schip kreeg een lek, maar er bestaat geen onmiddellijk gevaar. De „Henk" was met hout onderweg van de Zweedse haven Gefle naar Londen. De uit zeven kop pen bestaande bemanning is nog aan boord. industrie-terrein te Noord Schar- woude officieel geopend. De fa briek is eigendom van de Coöpe ratie „Nieuw Leven." Het gebouw is reeds veertien dagen in gebruik maar nog niet geheel voltooid. Dit zal eerst over een week ot drie het geval zijn. Met de oprichting van de fa briek is het niet gemakkelijk ge gaan. Het bestuur moest niet min der dan 106 vergaderingen en bij eenkomsten beleggen, eer men er zeker van was, dat de fabriek er inderdaad zou komen. Wel heb ben alle instanties die met de oprichting te maken kregen, vrij vlotte medewerking verleeend. Zelfs de ambtelijke instanties te Den Haag, hetgeen vooral te dan ken is aan het werk van de Mi nister van Landbouw. Een groot gezelschap heeft gis termiddag de fabriek in wer king bezichtigd. Het is een bedrijf dat er zijn mag; aan de hvgiëne is grote aandacht besteed, en men maakt er gebruik van moderne machines en installaties, die voor de verwerking van de kool nodig zijn. De verwerking van kool tot zuurkool is een vrii prozaische geschiedenis. Toch had 't bestuur van de Coöp. „Nieuw Leven" aan deze officiële in bedrijfstelling 'n feestelijk tintje willen geven, ge zien het feit, dat de stichting van de fabriek tenslotte toch geldt als het resultaat van een „strijd" die wellicht niet altijd even vreed zaam gestreden is en een moei zaam verloop heeft gehad, om dat zovele tegengestelde inzich ten tot elkander moesten worden gebracht. Alleen met de Bond van Verenigde Zuurkoolfabrikanten mocht geen overeenstemming be reikt worden. Van deze instantie was ook geen vertegenwoordiging naar deze feestelijke bijeenkomst afgevaardigd. Het was overigens voor directie en bestuur een vol doening en een morele steun, dat wel uit andere kringen afvaardi gingen naar Noord Seharwoude waren gezonden, die in hun toe spraken allen de wens tot een drachtige samenwerking uitten, ook in 't belang van de tuinders. Bij de Coöp. hebben zich mo menteel 78 tuinders aangesloten, voor het merendeel katholieken. De fabriek ligt op een buitenge woon gunstige plaats en voldoet aan voorwaarden, die nodig zijn voor de aflevering van een uit stekend product, dat zeker zijn weg naar de consument wel zal vinden. Bij de feestelijke bijeen komst in Hotel De Burg waren o.m. aanwezig het voltallige be stuur van de Coöp.. onder voor zitterschap van de heer J. Lout, de directie, de heren J. Flinter man Sr. en Jr. de Commissarissen en de heren J. P. Nijssen, voor zitter van de Provinciale Com missie van Veilingen in Noord- Holland met zijn secretaris, Ir. E. Vegter. M. Kuiper namens het gemeentebestuur van Langedijk (de burgemeester was wegens uit- stedigheid verhinderd) L. Mal- lenkote als vertegenwoordiger van het Rijkstuinbouwconsulent- schap te Hoorn, Joh. de Veer, Voedselcommissaris van Noord- Holland. W .van der Velde, Secr. van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, gemeente-archi tect de Jong. die het bestuur uit stekende diensten heeft bewezen en voorts vertegenwoordigers van veilingen uit de omtrek. Coöpera ties en Boerenleenbanken, de heer Ruiten, Zuurkoolfabrikant te Roelofsarendveen, de cargadoor T. Droog, Namens de VBBV wiens vertegenwoordigheid bijzonder op hoge prijs gesteld werd, en de heer Houtkoper, oud-zuurkoolfa brikant in Langedijk. De voorzitter wilde niet gaarne de wordingsgeschiedenis van de Coöperatie nog eens ophalen. Hij hoopte echter, dat „de zon spoe dig door de grauwe wolken zou heendringen" en dat alle geschil punten met andere instanties op vreedzame wijze zouden worden opgelost. Er was een groot aantal sprekers, die het nu reeds „jubi lerende" bestuur daar was im mers alle reden toe hartelijk gelukwenste. De heer Nijssen vestigde er de aandacht op, dat hij aan Coöp. ên speculatieve fabrikanten dezelfde rechten moest laten wedervaren van mening, dat de totstandko ming van de fabriek volkomen verantwoord was, en voortgespro ten uit de noodzaak tot zelfbe houd. waar dat de afzet van wit te kool betreft. Laten de specu latieve fabrikanten zo vervolgde hij zich sportief tonen en mèt de Coöp. samen de algemene belan gen van de Zuurkoolindustrie be vorderen. Wethouder Kuiper besprak hier na de bemoeienissen die de ge meente Lagedijk bij de oprichting van de Coöperatie heeft gehad en gaf in korte trekken de be langrijkheid aan van het doel om het afzetgebied van de zuurkool te vergroten. Daarna voerden nog tal van sprekers het woord, waarbij het bestuur van de Tuinbouwvereni- ging „Nieuw Leven" een elec- trische klok aanbood en het da gelijks bestuur nog bijzonder werd geprezen om zijn initiatief en activiteit bij monde van de heer Keesom, voorzitter van de Raad van Toezicht. De directeur bood de voorzitter namens direc tie en personeel een voorzitters hamer aan. De voorzitter ten slotte beantwoordde alle sprekers en bracht hen dank voor hun toespraken en cadeaux en ook de inzenders van de grote en fraaie bloemstukken, waaronder de ta fels schuil gingen. Hij deed nog een beroep op alle instanties de goede verstandhouding van deze middag te blijven bewaren en op de leden, hun Coöp. trouw te blijven. NOG EEN NEDERLANDER IN HET WERELDKAMPIOENSCHAP DAMMEN De organisatoren van het we reldkampioenschap dammen, waaraan afgevaardigde uit elf landen zullen meedoen, hebben gemeend hieraan nog een vijfde Nederlandse deelnemer te moe ten toevoegen. Hiervoor komen komen in aanmerking de dam- meesters H. Laros te IJmuiden, A. Bizot te Zwaag of W. Huis man te Leiden. Een driekamp zal uitmaken wie de gelukkige zal zijn. Voor Nederland zijn reed's gekozen: Piet Roozenburg, W. Roozenburg, R. C. Keiler en ir. E. van Dijk. ENAROTALI. Op 4 Augustus 1952 is pater Kammerer O.F.M., missionaris op Nederlands Nieuw-Guinea, op pad gegaan met als doel de beroemde en dichtbevolkte Baliemvallei bij de Wisselmeren voor de missie te verkennen. Op 28 Augustus is hij vermoord in de Ilaga-vallei. Hij heeft, toen de toestand hopeloos werd. zijn dragers gezegd de blikken neer te zetten en te vluchten. Hij zelf is op een van de blikken gaan zitten en heeft, volgens tenminste 8 met name genoemde getuigen, de aanvallers biddend afgewacht. Daarop stak een der Ndani's (de stam, die de moord pleegde) zijn speer in de zijde van de pater. De andere 7 stonden er omheen en volgden het voorbeeld. De priester verzette zich niet en heeft geen woord meer gezegd. Dit wordt vastgesteld in het officiële rapport, hetwelk het gouvernement van Nieuw-Guinea heeft opgesteld over de moord op pater Kammerer. 20 Augustus moet de ongewa pende expeditie zijn aangekomen in het Ilaga-dal, waar zij over nachtte in Ndani-huizen. Van het verder trekken naar de Baliem wilde men niet horen. Zekere Koelame had de goeroe (onder wijzer), apart genomen en had dit de goeroe ook medegedeeld. Men zei, dat de groep dan ver moord zou worden. De dragers hadden tegen de pastoor gezegd, dat zij er ook niet veel voor voelden om verder te trekken, omdat men geen geweren bij zich had. LAN DBOUWDEMONSTRATI E WIERINGERMEER. Maan dagmiddag a.s. wordt op 't land van de heer H. Vaandrager aan de Koggenrandweg nabij Midden- meer een nogal omvangrijke de monstratie met landbouwwerk tuigen georganiseerd in samen werking met de Nederlandse Fordfabrieken te Amsterdam. Deze demonstratie omvat ploe gen met petroleum- en diesel- wieltractoren, vol-rupstractoren en alle voorkomende werkzaam heden met maai-apparaten, grond- fraisen, egalisatoren, gatenboor- ders, pompinstallaties etc. Mid dels een opengewerkt model wor den voorts de verbeteringen aan de moderne dieseltractoren, voor al tot uiting komend in versnel lingsbak en achterbrug, getoond, terwijl men door in 15 minuten een dieselmotor op te bouwen wil aantonen, waarom deze voor een aannemelijk bedrag kan worden geleverd. Ongetwijfeld zullen ve len deze omvangrijke, op de volle practijk afgestemde, demonstratie willen meemaken. ENKHUIZEN. Een jaarlijks terugkerend evenement, dat tot een traditionele feestdag voor Enkhuizen en omstreken is uit gegroeid, is de Enkhuizer Hard draverijdag op de derde Donder dag in September. Ook gisteren was deze Hard draverijdag weer als vanouds, behalve dan de slechte weersom standigheden, die men sinds lange tijd niet op deze hoogtijdag had meegemaakt. Ondanks de regen waren er echter veel men sen op de been, en vooral in de avonduren had men een zeer grote toeloop te verwerken, die naar het vuurwerk of naar de najaarskermis waren gekomen. Al met al mag men tevreden zijn over het verloop. Het ring en schoonrijden trok meer deel nemers en de draverij bood een zeer spannende course. Ring- en schoonrijden Terwijl een vrolijk zonnetje de bevlagde straten van de stad be scheen, vertrokken vanaf de Koe poort de 36 deelnemers voor het morgenprogramma van deze dag. Voorop marcheerde het muziek gezelschap „De Eendracht" en daarachter in lange rij de be spannen tilbury's en de vierwie lige rijtuigen. Natuurlijk vormde het ring steken en het schoonrijden een machtig gebeuren, vooral nu men onder de deelnemers verschillen de bekende concourspaarden had, die fel om de prijzen hebben ge streden. Een aantal stortbuien tussen het rijden door vermocht de deelnemers wel nat en smerig te maken, maar de strijdlust werd niet aangetast. In die „Port van Cleve" reikte de voorzitter van de Harddra verijvereniging, de heer Berghuis, de prijzen uit aan de navolgende winnaars: Ringsteken 1: H. Langendijk, Enkhuizen f 80.na loting met no. 2, A. Bart, Hoorn f 50.3. Joris Bakker, Beemster f 30.4. N. J. Vriend, Schellinkhout f 20. 5. H. Witkamp, Jisp f 10. Best gaande paarden (afdeling tilbury's: 1. P. Laan, Westwoud f 40.2. L. Wagemaker, De Weere f 25.3. N.V. Schouten, Ooster-Blokker f 15.4. P. Koo- men, Spanbroek f 10. Schoonste geheel bij de tilbu ry's: 1. P. Laan, Westwoud f40.Ter gelegenheid van de opening van de herfstzitting van de f 25.—3WpSeKoomèn,DSpantoeoeerk *actd .va" Eur°Pa' heeft Anthony Eden, de Britse minister van j 15Buitenlandse Zaken, een grote rede gehouden, die in sommige Best gaande paarden (afdeling kringen verwondering heeft gewekt. Bekend is, dat Eden in de Hccrhu"ifwaard"S f 5 0 C'2K°lp I nacht voor de openingszitting de oorspronkelijke tekst heeft Koopmans^3 Schermer f' 30.—; 3. verscheurd en met zijn adviseurs 'n nieuwe rede heeft opgesteld. H. Langedijk, Enkhuizen f 15. Schoonste geheel (vierwielige rijtuigen): 1. C. Kout, Heerhugo- waard, medaille gemeentebestuur; 2. H. Langedijk medaille V.V.V. De Harddraverij Voor de kortebaandraverij om de grote prijs van West-Friesland hadden zich vijftien paarden aan gemeld, maar slechts veertien verschenen er aan de start. Des ondanks werd het een spannende course met vele kampritten, die op hun beurt met gering verschil werden gewonnen. Berijders, sulky's en paarden waren door de vieze zandbrij bijna onherkenbaar, maar men reed door, dwars tegen de regen buien in. Hoezeer ook het publiek met dit gebeuren meeleefde bleek wel uit het groot aantal toeschou wers dat de baan omzoomde. Het Kon. Stedelijk Muziekcorps ver zorgde de feestmuziek in de Stadsmuziektent, terwijl de Tota- lisator een omzet boekte van f4295.50. In de eerste omloop won Nanda O in twee ritten van Louis FH, tot verrassing van velen. Eduard Anvil won in drie ritten van Otella en My Darling won even eens in drie ritten van Nuni Bre wer. George Wilkes schakelde in twee ritten de 15 jaar oude Edel man uit, welk kunststukje Lae- tare A tegen Peter Snel her haalde. O Marijke won in drie ritten van Allouez, die wij dit jaar voor het laatst op de baan hebben ge zien en tenslotte won de nieuwe ling in Enkhuizen, Lietse Mitzi, in drie ritten van Marry Simons. In de tweede omloop won My Darling in twee ritten van O Marijke; Nanda O in drie ritten van George Wilkes en Laetare A versloeg in twee ritten Eduard Anvil. Het paard Lietse Mitzi lootte vrij. De derde omloop werd verre den door alle prijswinnaars. My Darling won in twee ritten van Lietse Mitzi en Nanda O versloeg eveneens in twee ritten Laetare A. Om de derde en vierde prijs kwamen Lietse Mitzi en Laetare A nu tegenover elkaar, wat in twee ritten beslist werd in het voordeel van Lietse Mitzi. De strijd om de eerste en twee de plaats tussen My Darling en Nanda O. was ongekend span nend. Jammer dat Nanda O in de derde rit hierbij te vroeg van start ging en met de witte vlag werd uitgeschakeld. In „Die Port van Cleve" reikte burgemeester Admiraal de prij zen uit. De uitslag luidde: 1. My Dar ling, eigenaar en berijder J. de Vlieger f 1000.2. Nanda O, eig. J. Haan en berijder C. Zwart f 500.3. Lietse Mitzi, eig. P. v. Doorn en berijder J. Ham f250.— en 4. Laetare A, eig. mej. D. Weehuizen en berijder K. Bakker f 120.—. De Totalisator keerde het vol gende uit: le omloop: My Dar ling, plaats f 1.60 en winnend f 2.70; Nanda O, plaats f 2.70 en Lietse Mitzi, plaats f 5.60. 2e omloop: My Darling, plaats f 1.30 en winnend f2.10; Nanda O, plaats f 1.30. 3e omloop: My Darling, plaats f 1.10 en winnend f 1.80; Nanda O, plaats f 1.10. Groots avondprogramma In tegenstelling met overdag brachten de avonduren helder en droog weer, zodat duizenden om half negen 's avonds getuige wa ren van een groots vuurwerk, dat op het terrein der Bruna N.V. werd ontstoken. Daarna trokken al deze mensen naar de Kaas markt, waar de bescheiden na jaarskermis het overweldigend druk kreeg. Enkhuizen kan op een welis waar natte, maar toch geslaagde Harddraverijdag terug zien. De vierde dag werden van de pastoor vier zakdoeken gestolen de vijfde dag een bijl uit de aglia van een der dragers. De zesde dag een mes van de goe roe, de zevende dag een varken en schelpen van de drager Jo nas, de achtste dag tabak, kra len en een regencape (eba) en 4 schelpen van een van de dra gers. De pastoor vroeg de „Ke- pala" van de kampong naar de kampong van de dieven te gaan en hun te zeggen niet meer te stelen. Deze was daarop terugge keerd en vertelde,dat de die ven alle gevlucht waren. Bedreiging nadert Omdat het pastoor Kammerer beter leek niet verder het dal door te trekken op weg naar Ba liem (de weg van de vorige pa trouille van de controleur Wis selmeren c.s.), nam hij zich voor terug te gaan met de bedoeling naar Beura te lopen en het even tueel van daaruit nog eens te proberen. Op 28 Augustus vertrok de groep langs de weg, die men gekomen was, gevolgd door drie Ndani's. Niet ver van de laatste over nachtingsplaats op een open plek in het bos, werden zij plotseling ingehaald door een Ndani, gewa pend met een speer, die de goeroe zei zich uit de voeten te maken, want dat er een grote groep, ge wapend met speer en pijl en boog op komst was met de bedoeling de pastoor en de dragers af te maken. De goeroe en de dragers stelden voor de blikken achter te laten en weg te lopen. Pastoor Kammerer wilde dat echter niet. Hij liet de blikken neerzetten. Op dat ogenblik kwa men 8 Ndani's, gewapend met speren, die de dragers, die bij elkaar om de pastoor stonden, van hun draagnetten beroofden en de goeroe de kleren van het lijf ruk ten. Zij werden gevolgd door een groep gewapende Ndani's. Hierop moet pastoor Kammerer aan de goeroe en de dragers gezegd heb ben zich uit de voeten te maken. Vlak daarop stak een van de acht mannen de biddende pastoor in de zij, waarop de anderen zijn voorbeeld volgden. Het lichaam verbrand Toen de pastoor werd aange vallen, stonden de dragers tussen de omstaanders, waarop zij vluchtten. De goeroe heeft het zien gebeuren op een afstand van ongeveer 20 meter. De wonden van de pastoor werden dichtge- stopt met bladeren. De blikken werden overhoop gehaald door de omstaanders. Verder heeft de goeroe niets meer gezien. Bij de Bea-rivier verborgen de dragers zich in het bos en sliepen in het kleine bivak, dat daar staat. Die nacht verzamelden zich alle dra gers. Zij hadden zich na het ge beuren in alle richtingen ver spreid. De volgende dag, 29 Aug., zetten zij de tocht voort zonder eten. Boven op de hoogvlakte aangekomen zagen zij op de plaats van de moord een groot vuur. Zij namen aan, dat het lijk toen verbrand werd (zoals de ge woonte van de Ndani's schijnt te zijn). LIMMEN Dezer dagen is aan het licht gekomen, dat de fabrieksarbeider P. Boon, uit Limmen, in het voorjaar 1950 onschuldig is veroordeeld tot een geldboete van 36 gld. wegens diefstal op de Linoleumfabrieken te Krommenie ,ten nadele van 't personeel. In 1949 kwamen arbeiders van de linoleumfabrieken herhaalde lijk tot ontdekking, dat zij be stolen werden. Bij het onderzoek viel de verdenking op de arbei der P. Boon uit Limmen, die op 31 December 1949 door de poli tie werd aangehouden. Hoewel B. aanvankelijk ontkende, be kende hij tenslotte, dat hij zijn mede-arbeiders had bestolen, eén bekentenis, die hij aflegde, om dat hij bang was vastgehouden te worden, en de Oudejaars avondviering met zijn gezin niet wilde missen. Hij dacht, dat het zo'n vaart niet zou lopen, maar na zijn veroordeeling werd hij door de directie van de lino leumfabrieken ontslagen. Dezer dagen bleek echter, dat niet B.. maar een zekere W. uit Krommenie de diefstallen had gepleegd. Laatstgenoemde was door één van zün mede-arbei ders op een diefstal hetrant, doch beloofde dat hij het vstolene terug zou betalen. Toen W. niet Slachtvarkens naar Duitsland BONN, 18 Sept. De West- Duitse invoercommissie heeft Donderdag de invoer uit Neder land toegestaan van levende slachtvarkens tot een bedrag van 4 millioen D.M. en van rugspek tot een bedrag van 2 millioen D.M. aan zijn verplichtingen voldeed beklaagde zijn slachtoffer zich bij de politie. W. werd aange houden, en bekende uiteindelijk, dat hij zich ook schuldig had gemaakt aan de diefstallen, waarvoor Boon was veroordeeld. Deze week is Boon door de directie van de Linoleumfabrie ken in tegenwoordigheid van andere arbeiders gerehabiliteerd, en heeft hij direct zijn werk zaamheden aan de fabriek te Krommenie kunnen hervatten. Er zijn ook reeds stappen ge daan om het gerechtelijk vonnis te herroepen. W. is door de politie in hech tenis genomen en zal ter be schikking van de Officier van Justitie worden gesteld. IN BISDOM HAARLEM ZONDAG 21 SEPTEMBER zal in het gehele bisdom Haarlem gevierd worden als Katechetische dag. De aandacht zal dan worden gevraagd voor het godsdienst onderricht en de godsdienstige vorming van jongere en oudere kinderen in en door het gezin. Herhaaldelijk is al geschreven en betoogd, dat de bedroevende geloofsafval en geloofsverflau- wing veelal een gevolg zijn van een tekort aan godsdienstkennis. Daarom heeft het Diocesaan Comité voor onderricht besloten, jaarlijks in September een Kate chetische dag voor te bereiden, zulks ook in aansluiting op het decreet van Paus Pius XI van 12 Januari 1935, waarbij werd bepaald, dat in iedere parochie jaarlijks zulk een dag zou wor den gehouden. Ouders en opvoeders zullen op die dagen worden herinnerd aan hun zware verantwoordelijkheid in dit opzicht. Teveel immers laten zij het godsdienst-onder richt over aan de school en 'veel te te gering is de samenwerking tussen kerk, ge zin en school. In het merendeel der parochies zal over het gods dienst-onderricht gepreekt wor den. Bovendien wordt een folder ter beschikking gesteld met een beperkt aantal titels van boeken, geschikt voor kinderen, jonge ren, volwassenen en speciaa! voor de ouders. Naar het K.N.P. verneemt, worden ook in de andere bisdom men van Nederland plannen ge maakt. om tot een dergelijke Kathechetische dag te komen. Mgr. dr. B. J. Alfrink ver klaarde nog kort geleden in het publiek: „In een te groot opti misme heeft men wel eens ge dacht, dat door het godsdienst onderricht op de lagere schooi een dam tegen geloofsafval op geworpen zou worden. Maar dit optimisme is niet helemaal reëel. De brede zelfkant, die zich van de Kerk afkeerde, heeft zo goed als geheel de Katholieke school bezocht. Het is niet de school, die te kort is geschoten, maar het ge zin!" NEDERLAND DOET 'T GOED OP MOTORZESDAAGSE BAD AUSSEE Op de twee de dag van de internationale motor-zesdaagse was het weer volkomen omgeslagen. Het mooie weer van Woensdag was veran derd en onderbroken door en kele opklaringen stroomde de regen nu bij vlagen neer. Voor de rijders was dit natuurlijk verre van plezierig, maar de Nederlanders vonden het opti mistisch als zij zijn toch niet zo erg, „want", zeiden zij, „zon der regen zou het een stofboel geworden zijn." Van de twaalf teams, die in de wedstrijd om de zilveren vaas uitkomen hebben alleen Tsjecho- slowakije A (4) en Italië B (29) strafpunten opgelopen de rest heeft nog schone lijsten, dus ook de beide Nederlandse equipes, de A-ploeg bestaande uit Drikus Veer, Cees van Rijssel en Phi lip Haaker allen op Jawa en de B-ploeg, bestaande uit Piet Knij- nenburg, M. Rozenburg en J. Flinterman, allen op BSA. Zondag zal uitgemaakt worden welke verenigingen een hoofdrol in de Diocesane Hoofdklasse gaan spelen. F.S.A. en D.W.O. wisten in de eerste wedstrijden met grote cijfers te zegevieren. Nu ontmoet een der sterkste het verjongde T.O.P., dat de laatste tijd ook een zeer gunstige in druk maakt. Zal het nu in staat zijn, om D.W.O. de voet dwars te zetten? Zal ook V.I.O. nog sterk genoeg zijn om het F.S.A. moeilijk te maken? We weten het niet. Maar voor ons staat wel vast. dat deze wedstrijden bij winst van D.W.O. en F.S.A. reeds veel voorspellen over het verloop van de competitie. Laten we hopen, dat het niet zo moge zijn. Niet dat We het D.W.O. of F.S.A. niet gunnen, SCHAGEN In geen jaren 5-j. vosm. O. Marijke en de 6-j. heeft de Harddraverijvereniging West-Friesland zich kunnen ver heugen over eenzelfde aantal inschrijvingen als dit jaar. Er zijn nl. niet minder dan 20 paar den genoteerd, d.w.z. dat dus 2/3 van alle kortebaan-dravers te Schagen zullen starten. Hier onder bevinden zich de van ouds bekende namen maar ook enkele veelbelovende nieuwkomers die reeds hier en daar, dat weten de insiders onderhand al, be hoorlijke prijzen in de wacht hebben gesleept. Wanneer het weer meewerkt kan er dus een mooie paardensportdag ontstaan, temeer omdat nu de entreerege ling voor niemand een bezwaar meer kan opleveren. Te Medem- blik, waar men niet eenzelfde aantal goede paarden in de baan kon brengen, kwamen meer dan 6000 bezoekers. Het moet dan al erg slecht lopen, als er te Schagen minder zullen zijn. Ingeschreven staan: de 8-j. vosr. Louis F. H. van J. Hart, de 7-j. vosr. Marry Simons van K G. Hart ,de 8-jr. vosr. Laetare A van mej. Weehuizen; de 19- jarige, dus stokoude, Alouez, de 7-j. vosr. My Darling en de 5-j. br. m. Otella, alle drie van J. P. de Vlieger, de 5-j. br. m. Olivia Haviland van J. A. Bruins, de 6-j. br. m. Nada O. van J. Haan, de 7-j. br. m. Miss A. van H. G. Bosselaar, de 8-j. schimmel m. Lietse Mitzi van P. v. Doorn, de 4-j. d.br. h. Pieter Snel, de 5-j. vosm. Olga Axworthy, de sch.m. Nuni Brewer, allen van de Gebr. Knijnenburg, de 5-j. 'or. m. O. Nelly Zora van J. Wage naar, de 6-j. br. m. Notre Dame van J Smit, de 7-j. vosr. Mon ty's Boy van P. Koppes, de 4-j. br. h. Partout van stal Ertic, de 4-j. d.b.r. h. Pahud de Montagne van C. A. Rijling en de 7-j. vosm. Mary Reynolds van A. N. Vijn. De met -f eri gemerkte paarden van één eigenaar lopen in de laatste omloop, waarin ge legenheid gegeven wordt tot het spelen bij de toto, onder stal- weddenschappen. De paarden Laetare A., Allouez, Miss A lopen 290 meter ,de anderen af hankelijk van de handicap 280, 275 of 270 meter. Volgens traditie wordt 's avonds om hialf 10 het vuurwerk tot sluiting van de dag afgestoken. Doch de Harddraverijvereniging heeft nog voor een andere niet minder boeiende attractie ge zorgd. 's Avonds om half 8 wordt in de muziektuin n.l. door „Van Meurs" acrobatengroep een hoo'gdraad-show van zeer bij zonder gehalte gegeven. Wij kunnen ons niet herinneren dat er ooit hoogdraadkunstenaars in Schagen zijn opgetreden. Het zal dus ongetwijfeld al een indruk wekkende tijd geleden zijn, als het al ooit heeft plaatsgevonden. Weinigen zullen zich derhalve de unieke kans om hiermede kennis te maken, laten ontglip pen. maar het is voor het verloop van de competitie, mooier wan neer de beslissing' eerst later valt. 'n Bijzonder woord van aanbeveling geven we de bezoe kers van de wedstrijden van T.OP., hier zal inderdaad van goed handbal te genieten zijn. Krijgt in de eerste klas Alw. Forw. een mogelijkheid tot her stel nu het V.Z.V. gaat bezoeken? De oompetitieleiding heeft hier al heel gauw de return match Hugo Girls Con Brio in gelast .Uit werd met 61 ver loren, zodat we Hugo Girls on mogelijk winst kunnen geven. VI. Vlug zal uit een ander vaatje moeten tappen dan vorige week, wjl het de reser ves van F.S.A. de baas kunnen. In de tweede klas zit een licht puntje voor Strandvogels ten koste van VI. Vlug 2. V.I.O.S. is het aan haar stand verplicht om te zegevieren over een reser ve-elftal, maar dit zullen de Girls wel niet nemen, zodat ook hier spanning is. En Con Zelo, toch niet inge slapen in de overwinningsroes? Want ook V.Z.V. 2 is een niet te onderschatten tegenstander. In de derde klas kan St. Vic tor 2D.W.O. 2 wel eens een gelijk spelletje opleveren ,ze zijn o.i. aan elkaar gewaagd. Stevent in Afd. AA van de junioren W.G.W. A recht op het kampioenschap af? Zeker is dat de oude „rivaal" VI. Vlug A de kans krijgt nog even roet in het eten te gooien. Maar W.G.W. zal deze hindernis ook wel kunnen nemen. V.Z.V. A zal uit het Waarland wel de volle buit mee nemen, terwijl Hugo Girls A— D.W.O. A een gelijk spelletje kan opleveren. In Afd. B. zien we V.I.O. O en Con Brio A als overwinnaars uit het strijdperk treden, even als in Afd. B V.Z.V. B en VI. Vlug B. Het programma: Diocesane klasse Noord: TOP —DWO 16.15. VIOFSA 16.15. le klasse: VZVAlw. Forw. 17.45, Hugo GirlsCon Brio 18.00, FSA 2—VI. Vlug 16.15. 2e klasse: StrandvogelsVI. Vlug 2 16.15, VIOS—Hugo Girls 2 16.15; Con Zelo—VZV 2 16.15. 3e klasse: KSV—SEW uitgest., St. Victor 2—DWO 2 14.00. Junioren Aa: WGW aVI Vlug a 16.15, Con Zelo a—VZV a 17.00, Hugo Girls a—DWO a 13.40. Junioren Ab: VIO a—FSA a 15.15: St. Victor a-SEW a uit gesteld, Alw .Forw. Con Brio a 16.30. Junioren B: VZV bVZV c; FSA b—VI. Vlug b 17.00.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3