iwe se 25 i< I Spoorwegpersoneel kreeg kans zijn grieven te uiten Electronisch bestuurde bommen gillen op Korea neer Tweede Kamer Begroting Zuiderzeefonds Pasgeboren kind in emmer met water verdronken I Uit de Pers enk it blad St. Raphaelbijeen op achtste verjaardag van spoorwegstaking fc Wegenbouw in N.O.P. in volle gang DOOR EEN DRUK OP DE KNOP Oorlogvoering in de lucht radicaal gewijzigd Géén in kt spui ter Amerikaanse millioenenorder Tien procent meer bollen naar U.S.A. Voor sergeanten geen baantje Zware straffen gevorderd Voorzitter betreurt dat aan uitbreiding door Eerste Kamer geen gehoor is gegeven De Vesta thans geheel onder water Naar wij vernemen Stop dat branden op Uw maag! VK i j i-n PAGINA shawl, tuse kleuren en IIIIIIIIIIIB v a UTRECHT, 17 Sept. Het was vandaag 8 jaren geleden, dat de toen in Londen zetelende Nederlandse Regering het Nederlandse Spoorwegpersoneel tot staking opriep. Ter herinnering aan dit gedenkwaardige feit legde de heer J. Blommers, voorzitter van „St Raphael" welke organi satie heden in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht haar twee jaarlijkse algemene vergadering hield aan de voet van het monument voor H.G.B. 11, een krans met witte anjers en lelies, ter nagedachtenis „aan hen, die nimmer bukten". Daarna defileerden de Raphaelieten, die in de St Augustinuskerk eerst een H. Mis hadden bij gewoond, welke opgedragen werd door pater L. v.d. Borg O.E.S.A., voor het monument en gingen naar het gebouw van Kunsten en Wetenschappen waar de vergadering begon. IMiaiHIBIBk Voorzitter J. Blommers consta teerde daar in zijn openingsrede, dat St. Raphael de stelling ver werpt, dat de positie van het personeel afhankelijk zou mogen gesteld worden van de bedrijfs resultaten. Nu de oorlogsschade met het Rijk is geregeld, kan worden ge zegd, dat de financiële positie in het bedrijf gezond is. Het Neder landse volk heeft er het grootste belang bij, dat het eindelijk eens de beschikking krijgt over een goed georganiseerd en sluitend vervoersapparaat, dat op moder ne wijze, en zo goedkoop mogelijk, in alle redelijke ver voersbehoeften voorziet. Met min der zou afbreuk worden gedaan aan de werkdadigheid van ons gehele bedrijfsleven en met meer Waarom „tekort"? De Millioenennota besprekend, merkt prof. Romme in de „Volkskrant" op, dat het ver keerd is, wanneer de minister van Financiën ons voortdurend vertrouwd tracht te maken met het woord „tekort", vooral wan neer men aan dit begrip een be paalde inhoud geeft: „Een overschot van rond hon derd dertig millioen op de lopen de uitgaven en inkomsten, die niet zo heel ver af zijn van de viif milliard, is geen imponerend overschot. Maar ze wegwerken in een totaal „tekort" van ruim vier honderd negentig millioen, door ze te doen verdwijnen in een „tekort" op de kapitaals- dienst van dik zes honderd twin tig millioen, lijkt toch wel op een verder dóórslaan naar de sombere kant dan gerechtvaar digd is. Want de kapitaalsuitga ven worden gevormd door uit gaven van duurzaam nut en door credieten en leningen van het Rijk aan bijvoorbeeld Staats bedrijven. Het zijn uitgaven, die niet alleen strekken ten nutte van het thans levende geslacht, maar ook ten nutte van komende geslachten, en in beginsel beho ren ze dus niet alleen ten laste van het thans levende geslacht te komen: in beginsel behoort deze last over meer geslachten te worden verdeeld, en behoren deze uitgaven dus te worden ge financierd uit leningsgelden. Daar kunnen bijzondere omstan digheden zijn, die er toe leiden om ze te betalen uit lopende in komsten, maar het is helemaal geen bijzondere omstandigheid, dat er op de kapitaalsdienst een „tekort" is dit is volkomen normaal. Door hier de term „te kort" te bezigen, suggereert men als het ware, dat een dergelijk bedrag zou behoren te worden gedekt uit de lopende inkomsten, en dit is op zichzelf een onware suggestie. Belastingdruk In de „Gelderlander" betoogt prof. dr. Groeneveld, dat de fi nanciële ontwikkeling, zoals die uit de Millioenennota blijkt, wijst op toenemende bemoeiingen van de overheid met het nationaal economisch leven. Ook prof. Groeneveld merkt terloops op, dat Nederland ongetwijfeld een bijdrage op het terrein van de defensie zal moeten leveren, maar daarbij zal het ten eerste: geen taken mogen aanvaarden die boven zijn economische en financiële draagkracht liggen; ten tweede: het particuliere han dels- en bedrijfsleven in moeten schakelen met het oog op de efficiency, de export, etc.; en ten derde: een zéér nauwkeurige controle moeten uitoefenen op alle defensie-uitgaven. En dan betoogt prof. Groeneveld: Wan neer de Minister van Financiën de huidige fiscale druk op han del en bedrijf handhaaft, is het niet te verwonderen, dat er ge leidelijk aan een ernstige terug slag optreedt t.a.v. de werkgele genheid. Het is onjuist, dat de fiscale druk gehandhaafd wordt, en de overheid (via de fiscus) zelf voor investeringen zal zorgen. Is men hier niet op een gevaarlijke weg? Depressie-verschijnselen zijn er nog steeds en zullen bo vendien tal van belastinginkom sten gaan drukken. Fiscale ver lichting daarentegen bevordert de economische activiteit, die op haar beurt uiteindelijk weer tot een ruimer stromen van de be lastinggelden aanleiding geeft. Er is hier sprake van een merk waardige tegenstelling in het Re geringsbeleid. die, althans vol gens deze Millioenennota, kenne lijk zal worden voortgezet in 1953. De D.U.W. De „Friese Koerier" is nogal optimistisch over de nieuwe be groting, maar heeft toch wel cri- tiek. Het gaat, meent het blad, om het vinden van het juiste evenwicht. Wij zijn er niet hele maal zeker van of de consump tiebeperking niet een ietsje te ver is gegaan en of de Dienst Uitvoering Werken niet een beetje teveel te doen heeft en te doen geeft. We moeten in Neder land niet terug naar de voor oorlogse werkverschaffing en zo men ons toevoegt dat de D.U.W. er veel beter arbeidsvoorwaarden op na houdt dan de vroegere werkverschaffing, dan antwoor den wij dat het bij ons niet tegen de D.U.W. gaat, maar tegen een toestand die de D.U.W. tot een der grootste werkgevers van Ne derland maakt. Dit is het zwakke punt van de Nederlandse financi ële politiek. plegen we economische verspil ling. Reagerend op de verklaring van mr. Verkerk, van de Prot.- Chr. Bond van Beroepsvervoer ders, die grote spoorwegtekorten in het verschiet zag, stelt spreker, dat men zou mogen verwachten, dat hij de Wet op de P.B.O. kent. Spreker noemt het erg, dat een burgemeester blijkbaar niet be seft, dat een ambtenaar van de landsregering zich niet mag laten leiden door de belangen of am bities in een bepaalde groep, doch het algemeen belang heeft te dienen. Of de N.S. in de toekomst op behoorlijke wijze zullen kunnen blijven exploiteren, hangt niet alleen af van leiding en perso neel, maar wordt aldus spr. in sterke mate beïnvloed door de in Nederland te voeren politiek. Minder personeel Wat het personeel betreft deelt spreker mede, dat het totale be stand momenteel plm. 34.000 per sonen omvat, tegen 30.370 in 1938 en 41.220 in 1948. Daar is dus het mes in gezet en als wü terug moeten naar het peil van 1938, zullen er nog een dikke 3000 moeten afvloeien. Het streven van de directie is er op gericht, zo ongeveer tot dit peil terug te keren. Gebleken is echter, dat ver dere inkrimping nu tot on aanvaardbare moeilijkheden leidt. Het is integendeel meer dan tijd, dat er nieuw per soneel wordt „ingespoten Het gevolg van een „hartige woordenwisseling", naar aanlei ding van een „heleboel narig heid", is geweest, dat men nu, sinds enige tijd, met voortvarend heid bezig is, hieuw personeel aan te trekken. Erg vlot loopt dit nog niet, maar de nu genomen maatregelen zouden een herha ling van voorgekomen verlofs moeilijkheden kunnen voorko men. Het aantal onregelmatigheden in de dienstuitvoering, vooral op het gebied van de veiligheid, is volgens de N.S.-directie nog te groot. Wel is gebleken, dat de leiding rekening wil houden met de sociale achtergronden, waartoe een „sociale commissie" is ge vormd. Deze echter heeft geen beste start gehad en werd steeds de „bloedraad" genoemd. De nieuwe geneeskundige dienst is thans zover georganiseerd, dat binnenkort een meer zichtbaar optreden kan worden verwacht. Men zal aandacht gaan schenken aan de arbeidsvoor waarden, waaronder men werkt. De Personeelsraad heeft inmiddels getracht, de grootst mogelijke waarborgen voor een sociaal verantwoor de uitvoering te krijgen. Géén weg terug Terzake de dienst- en rusttijden is spreker van oordeel, dat het tijd wordt om het A.R.D. aan te passen aan de verbeterde prak tijk, zoals die per dienstorder is vastgesteld. „Wij hebben duide lijk gemaakt, dat de weg terug niet met ons zal worden afge legd", aldus spreker, die gelooft, „dat er nog een behoorlijk par tijtje touwtrekken aan vast zit". Niet te best is het gesteld, aldus spreker, met de gepen sioneerden van de voormalige M.T. Ten aanzien van deze oud-gedienden moet spreker een protest laten horen. De wjjze, waarop deze tot nu toe worden behandeld, is volgens de St. Raphael-voorzitter schandelijk. De positie der normale N.S.-gepensioneer- den is niet rooskleurig, maar er is toch enig soulaas ge schapen. Op hoger nivau heeft het NVV zich weer eens dingen veroor loofd, die niet bevorderlijk zijn voor een goede samenwerking in de bona-fide vakbeweging. Over de samenstelling van de Perso neelsraad, waar practisch nooit gestemd behoeft te worden, zijn wij toch niet helemaal voldaan, aldus spreker, die voorts de me ning uitsprak, dat St. Raphael zijn medewerking aan de vor ming van een Ondernemingsraad voor de N.S. niet zou mogen ont houden. Verwezenlijking van de PBO voor de Spoorwegen is aan twijfel onderhevig. Aangezien de N.S. één onderneming is, zal verwezenlijking van de PBO slechts mogelijk zijn in samenwerking met andere vervoersondernemingen. Tot bepaalde conclusies hebben de oriënterende besprekingen nog niet geleid. Wat de toekomst betreft zal de activiteit gericht moeten zijn op het consolideren van de verwor ven positie. Als voornaamste ac tiepunt noemt spreker het stre ven naar wezenlijk mede zeggenschap, niet alleen in de top, maar ook naar beneden. Vele doden bij scheepsongeval TEHERAN, 18 Sept. (A.FP.). Naar eerst Donderdag is bekend teworden zijn enige dagen gele en na een botsing tussen een motorboot en een zeilschip in de Sjat-El-Arab (Perzische Golf) 51 personen verdronken. k: ÜHf De Europese luchtoefening op .grote schaal, die op het ogenblik woidt gehouden, draagt de naam „Blue Alliance". Meer dan 1200 straaljagers van alle typen nemen er aan deel. Ook de Nederlandse luchtstrijdkrachten zijn ingeschakeld. Op een van de Nederlandse vliegvelden krijgen de bestuurders van de straaljagers het sein: „stand by", het teken van de hoogste paraatheid. Zo snel mogelijk nemen zij hun plaatsen in de vliegtuigen in, om klaar te zijn als zij „de lucht in moeten". De gewone dienst wijst aan f 858.488. De kapitaalsuitgaven bedragen in totaal f 108.019.423. In de N.O.P. moet nog f 7.500.000 worden besteed aan verbetering van wegen. Het restant van het bij dit on derdeel geraamde bedrag zal als volgt worden besteed: bouw van bruggen 475.000 maken van rijwielpaden 100.000 maken van loswallen 25.000 aanleg van wegen 250.000 bouw van dienstwoningen 150.000 maken van waterkering en werken voor infiltratie 225.000 aankoop materialen enz. 250.000 Na de uitgifte van 1952 zal 21.500 ha. in tijdelijke staatsex ploitatie zijn. Op 15.000 ha. hier van zullen akkerbouwgewassen worden verbouwd, 3500 ha. zal bezet zijn met lucerne, 3000 ha. zal in grasland liggen. Bovendien is een oppervlakte van 500 ha. met bos beplant. Er is gerekend op de aanbesteding van een zie kenhuis te Emmeloord. Indijking en droogmaking Oosterpolder. Het aangevraagde bedrag van f45.000.000 is als volgt samen gesteld: aanleg dijkvakken 28.000.000 aankoop en lossen van materialen en beheer rijksgrienden 9.000.000 aanleg toegangswegen 300.000 baggeren van kanalen 800.000 bouw van kunstwerken 5.900.000 mach. installaties voor gemalen 750.000 diversen en onvoorzien 250.000 Wieringermeer Ingevolge het z.g. afwerkings programma van de Wieringer meer moeten op kosten van het Rijk nog werken worden uitge voerd tot ongeveer f 2.500.000. WASHINGTON, 1 8 Sept. De eeuw van de werkelijke „druk- op-de-knop-oorlog" is op Korea begonnen. Zij is ingewijd met dreunende ontploffingen uit robot projectielen, die door de Amerikanen vanaf grote afstand veilig naar de communistische doelen gezonden worden. De Amerikaanse Vloot heeft vandaag bekend gemaakt: „Een aantal bestuurde projectielen is op Korea met succes tegen communistische doelen op Noord- Korea vanaf de „Boxer", een vliegdekschip van 27.000 ton gelanceerd." Kapt. ter zee Lawrence Kurtz, die de leiding had bij het gebruik van de eerste bestuurde projectie len in de Koreaanse oorlog, heeft vandaag gezegd, dat de Ameri kaanse marine „onmiddellijk vol doende projectielen beschikbaar heeft om op grote schaal een ro bot campagne op Korea te voe ren". Hij vertelde op een persconfe rentie, dat projectielen, die atoombommen vervoeren, volgens de berekening elk doel in de we reld zouden kunnen treffen. „Een voorproefje" Kurtz zei: „Bestuurbare projec tielen, die van het ene naar het andere continent gedirigeerd wor- 's-GRAVENHAGE. 18 Sent. Op Prinsjesdag hebben enige personen bij de politie aan gifte gedaan, dat hun jassen met inkt besmeurd waren. Aanvankelijk meende men, dat er weer een inktspuiter aan het werk was geweest. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat hiervan geen sprake is. Het is namelijk gebleken, dat mussen zich in deze tijd van het jaar o.a. voeden met 'n bepaald soort bessen. Hun uitwerpselen geven, op tex tiel terecht gekomen, het zelfde resultaat als inkt zou doen. Op het laboratorium van de Gemeentelijke Plant soenendienst heeft men dit vastgesteld. den, zijn mogelijk". Hij voegde hier aan toe, dat de proef in Ko rea een „voorproefje was van het geen mogelijkerwijze zou komen'.' Hij zei, dat dit een tamelijk verouderd apparaat was geweest en dat de V.S. op het ogenblik betere hebben. Het is een zeer eenvoudige drukknop oorlog. Met één vinger wordt de robot bestuurd van af de grond, een vliegdekschip of een ander vliegtuig. Het vliegtuig kan door de bestuurder tot ont ploffing gebracht worden door op een knop te drukken. Een vloot robots kan vanuit één vliegtuig bediend worden. Kurtz heeft verder meegedeeld: Robotvliegtuigen kunnen in de lucht benzine bijtanken, kunnen geschikt gemaakt worden voor de beschieting van vijandelijke landstrijdkrachten, kunnen op aanvallende, vliegtuigen terug schieten, kunnen hun bommen uitwerpen en naar hun basis te rugkeren. Zij kunnen als verde diging tegen vijandelijke bestuur bare projectielen gebruikt wor den. Geen van de boven Korea gebruikte Robot vliegtuigen is door communistische luchtdoel- artillerie omlaag geschoten, of schoon de meeste van de doelen krachtig verdedigd werden. Kurtz zei, dat Korea geleerd had, dat vliegdekschepen gewoon gebruikt konden worden, terwijl zij tegelijkertijd benut werden voor het lanceren van bestuur bare projectielen. Naar Kurtz vertelde kunnen van alle in de Koreaanse wateren aanwezige Amerikaanse vliegdek schepen bestuurbare projectielen gelanceerd worden. Op de vraag of bestuurbare projectielen de plaats kunnen gaan innemen van de kolossale B-36 bommenwerpers, welke voor het vervoer van atoombommen gebouwd zijn, zei Kurtz: „Uitein delijk zou het kunnen, het is een kwestie van tijd". Jan Nolten leidt in de ronde van Ned. ploeg Zuid-ltalië Ploegen uit Nederland, België, Frankrijk en Duitsland zullen, naar verwacht wordt, deelnemen aan de grote prijs voor de Mid dellandse Zee. De wielerwedstrij den zullen op 8 November in Zd.- Italië beginnen. Jan Nolten zal de Nederlandse ploeg leiden, Alberic Schotte de Belgen, Heinz Muller (kampioen op de weg 1952) het Duitse team. terwijl Jean en Louison Bobet in de Franse ploeg zullen meedingen. In totaal zullen 12 ploegen aan de wedstrijden over acht ronden deelnemen, waarmee het wielren- seizoen 1952 besloten zal worden. Voor uitvoering van de meest ur gente werken wordt voor 1953 f 530.000 aangevraagd, welk be drag in hoofdzaak bestemd is voor de verbetering van wegen. VOOR DE FOKKER-FABRIEKEN Op voorwaarde dat Nederland zelf voor 40 millioen dollar aan vliegtuigen zal laten bouwen, is Amerika bereid bij de Fokker fabrieken een order te plaatsen van 20 millioen dollar voor de bouw van Engelse Supermarine Swift-gevechtsvliegtuigen, aldus meldt de Volkskrant. De langdurige kabinetscrisis is er de oorzaak van dat van rege ringswege nog niet officieel is ge antwoord. De motoren van de Swifts zul len uit Engeland komen. Fokker zal de rompen fabriceren. Het wordt waarschijnlijk geacht dat Nederland bij wijze van tegen prestatie een deel van de door Amerika gefinancierde vliegtui gen als schenking zal krijgen. Aanvankelijk zou België de motoren leveren, doch omdat de Belgische regering in verband met de begrotingsmoeilijkheden, weinig voor dit plan voelde, heeft Amerika zich nu uitsluitend tot Nederland gewend. NEW YORK. De Neder landse bollenhandelaren ver wachten dat dit seizoen de export naar de Ver. Staten in ieder geval tien procent hoger zal zijn dan die van het vori ge jaar. De vertegenwoordi ger van de bollenhandelaren in Amerika, Gustave Springer deelde mede: „We hopen dit jaar meer dan een half mil liard bollen te verkopen". Op zoek naar de schat van Mussolini KEULEN, 18 Sept. (D.P.A.). De 34-jarige Duitser Gustav Nagel is van plan te trachten de schat van Mussolini te bergen, die Duit se soldaten volgens hem in het Comomeer in Noord-Italië heb ben laten zinken. MOMBASA. 18 Sept. Van daag is hier bekend gemaakt, dat per .vergissing" twintig Zuid- Afrikaanse sergeanten naar Korea zijn gezonden en na twee maanden weer naar huis ziin ge stuurd. omdat er geen werk voor hen was. De sergeanten, die op weg naar huis hier zijn aangekomen, zei den dat tegen hen gezegd was dat er een overschot aan sergean ten in Korea was en er geen be hoefte aan hen bestond. Zii moesten twee maanden met nietsdoen doorbrengen, terwijl er scheepsruimte werd gecharterd, vertelden zij. (Vervolg van pag. 1) In de rede, waarmede dr. Kor- tenhorst het voorzitterschap aan vaardde, wijdde hü voornamelijk aandacht aan de werkwijze van de kamer. Een bedekt verwijt aan de senaat brak nogmaals door in zijn verwijzing naar het aan de overzijde van het Binnen hof afgewezen voorstel om het aantal leden van de Tweede Ka mer op 150 te brengen. De voorzitter vroeg zich niet zonder bezorgdheid af hoe de leden, die naar Straatsburg en andere internationale contacten worden afgevaardigd er in zou den slagen om tevens voldoende aandacht te wijden aan de werk zaamheden in eigen huis en waarvoor zij toch ook als volks vertegenwoordigers de volle ver antwoordelijkheid blijven dragen. Daarnaast is er ook het perio dieke overleg in de vaste com missie over het buitenlands be leid, een overleg dat beter dan voorheen zou kunnen functionne- ren omdat het betrokken depar tement thans een tweehoofdige leiding heeft gekregen en het zou dan ook wel zeer te betreuren zijn, wanneer zich hierbij nu weer moeilijkheden van de zijde van de kamer zouden moeten voordoen. De werkwijze van de kamer, aldus de voorzitter, zal in elk geval meer dan ooit onze aan dacht moeten hebben en hij achtte de tijd dan ook rijp voor de behandeling van het voorstel- v. d. Goes van Naters (PvdA), dat reeds geruime tijd geleden werd ingediend en waarin veran deringen in die werkwijze Wor den voorgesteld. Wat de behandeling van de begrotingsontwerpen betreft deed dr. Kortenhorst intussen reeds nu een vrij drastisch voorstel. De voorlopige verslagen dienden zo beknopt mogelijk te worden ge houden, deze zouden slechts half zo uitgebreid mogen zijn als tot nu toe. Voordeel hiervan zou te vens zijn dat het zwaartepunt meer op het mondelinge debat zou komen te vallen. Aan het slot van de rede kre gen de nieuwe kamerleden ver- AMSTERDAM, 18 Sept. Tegen de 32-jarige Amsterdamse kleermaker J. H. en diens 28-jarige buurvrouw, mevr. H. W. B.D heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse Ge rechtshof, mr W. P. Bakhoven, vanmorgen wegens het mede- plegen van doodslag op een pasgeboren baby resp. 7 en 5 jaar gevangenisstraf geëist. In eerste instantie was dit twee tal door de Amsterdamse recht bank 6 en 4 jaar opgelegd. Ter zitting werd verklaard, dat in het gezin van de kleermaker, wiens vrouw de moeder van de baby was, de ooievaar niet wel kom was. Toen de geboorte aan staande was, had de kleermaker, op verzoek van zijn echtgenote, geen dokter, doch de buurvrouw, die als vroedvrouw zou optreden, ontboden. Toen het kind geboren was, hadden de kleermaker en de buurvrouw het in een zijkamer tje gebracht en het daar in een emmer met water verdronken Ter zitting werd niet duidelijk, wie het kindje in de emmer had laten glijden. De verdachten ga ven elkaar wederkerig de schuld. Het Hof zal tegen beide ver dachten op 2 October a.s. uit spraak doen. ROTTERDAM. 18 Sept. Het Duitse m.s. „Vesta". dat gister nacht op de Nieuwe Waterweg na een aanvaring aan de grond moest worden gezet en waarvan het voorschip nog boven water uitstak, is dieper gezonken. Ook het voorschip bevindt zich thans onder de waterspiegel. Het is nog niet gelukt het slachtoffer van dit ongeval te bergen. Zoals bekend, was een der opvarenden in zijn hut op het tijdstip van de aanvaring. Door de aanvaring werd de deur ontzet en de man kon niet tijdig worden verlost uit zijn benarde positie. SPORT DREIGT ORDINAIR HANDELSZAAKJE TE WORDEN Aldus 't Kerkblad van Aken AKEN (K.N.P.). Het grote ongeluk, dat op de grenslandbaan in Duitsland 13 personen het le ven heeft gekost en 42 personen zwaar gewond in het ziekenhuis heeft gevoerd, geeft het kerkblad van het Bisdom Aken aanleiding in ziin laatste editie te eisen, dat de sport in geordende banen wordt geleid. „De sport moet weer menselijk gemaakt worden en in haar functie hersteld, d.i. bron van gezondheid en ontspanning worden." „Tegen een geordende sport zo gaat het blad verder, „kan van katholieke zijde niets ingebracht worden. Maar het moet toch open lijk eens gezegd worden, dat de sport tegenwoordig in een sen satie ontaardt en een ordinair handelszaakje geworden is, waar aan men zonder enige scrupules mensenlevens opoffert." schillende nuttige wenken o.a. zo min mogelijk redevoeringen voor lezen en zo veel mogelijk ge bruik maken van de mogelijk heid om mondeling vragen te stellen. „Ons streven", aldus dr. Kortenhorst, „zal er steeds op gericht dienen te zijn nieuwe in houd, nieuwe bezieling en nieu we glans te geven aan het oude patrimonium van onze oude ver trouwde democratische staats instellingen". Voornamelijk in de afdelingen Het is mogelijk, dat de kamer in de komende weken nog voor spoedeisende wetsontwerpen zal worden bijeen geroepen, maar het is niet de bedoeling dat prin cipiële aangelegenheden aan de orde zullen komen voor er gele genheid is geweest om de grote lijnen van het te voeren beleid te bespreken. Tot 4 November zal de nadruk dus wel vallen op het onderzoek in de afdelingen van de begrotingshoofdstukken en tal van andere wetsontwerpen, die inmiddels aanhangig zijn ge maakt. worden binnenkort in het Amsterdam-Rijnkanaal ter hoog te van het Utrechtse industrie terrein gaszinkers aangebracht. I.v.m. deze werkzaamheden zal de scheepvaart Zondag 21 Sept. a.s. nagenoeg de gehele dag ge stremd zijn hoopt de e.w. zuster Norber- tina in het klooster te Vlijmen Zaterdag haar diamanten kloos- terfeest te vieren. Zuster Nor- bertina was o.m. werkzaam in Roelof s-Arendsveen zal de wethouder van Econo mische Zaken van Den Haag he denmiddag de 70ste damesbeurs openen in de Houtrusthallen. houdt prof. mr. C. W. de Vries Donderdag 16 Oct. zijn afcsheids- coilege aan de Economische Hogeschool te Rotterdam met het onderwerp „Cort van der Linden, de visie van een groot staatsman zulks in verband met onze tegenwoordige staatkundige verhoudingen" spreekt hedenavond van 9.15 tot 9.30 de commissaris voor de emigratie, ir. mr. Haveman over de zender Hilversum II over de stand van zaken bij de Neder landse emigratie naar Australië is gistermorgen in tegenwoor digheid van tal van militaire en burgerlijke autoriteiten in de legerplaats Laren de grootste cantine van ons land geopend heeft de officier van de recht bank te Rotterdam een straf van anderhalf jaar gevangenisstraf geëist tegen twee jeugdige Rot terdammers, die destijds voor een waarde van f 10.000 metalen hadden ontvreemd uit een pak huis van de firma Stokvis (Advertentie) NEEM "N PAAR RENNIES Met een pak Kennies in huis is bran dend maagzuur eigenlijk geen pro bleem meer. Nog vóór het branden- begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten- op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor één hygiënisch verpakt; ze smaken lekker en fris. Met donderend geweld vlogen de Meteor straalvliegtuigen, be horend aan de Engelse en Amerikaanse luchtmacht, met grote snelheid over Londen. De vliegtuigen namen deel aan de Slag om Engeland, die boven Londen werd „uitgevochten". In deze formatie vlogen de straaljagers over Trafalar Square, vooraf gegaan door een Hawker 212. Het ongeveer 45 meter hoge standbeeld van Nelson is op de foto te zien.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5