f Twee en dertig aalmoezeniers delen het leven van Jan Soldaat 93 millioen voor de aanbouw van de vloot in 1953 MANUS OLY, patiënt of gewone misdadiger? Handige Oostenrijkers bedrogen Nederlanders Financiën en Economie antunc i ieding JONG De Heilige Mis in legertenten RADIO Marinebegroting '53 ingediend E I ooplieden i iponsioffen i a a ooit weer! 5 zaak ff: 24.901 ms 34.901 46.90 39.85 49.851 26.901 57.85! 65.90 119.85! 79.50 12.75 ,er: 2.50 98.50 117.50 98.50 19.50 59.50 is 't dijk! ie Joiur BIJ DE TROEPEN IN DUITSLAND WEK DE GAL IN UW LEVER OP Zakenlieden werden opgelicht De Nederlanders in China BEURSOVERZICHT VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 PAGINA ■iiiaiHiaiaig ïbrieksvoorra- 2 oze zaken in liquideren. 5 a en omgeving j rfiteren. TUIGT u kt r 1. ijs en Zaterdag a.s. 2 a I - ALKMAAR hoek LAAT ons fel. le- ht- :s export onze n 38 ct. p. kg.; duinaardappelen p. kg.; p. kist 25 pracht moes- adappelen 4 pond iJTJES EN ZN., lenenstr. Tel. 2052 TREFFER TREFT ALTIJD DOEL BON 1214, hoek ALKMAAR en inlevering 1 KWARTJE aardappelen n, rode kool, iten. andijvie (Van onze speciale verslaggever) „Zouden er nu ook aalmoezeniers en veldpredikers met onze troepen mee naar Duitsland zijn getrokken? En als ze zijn mee gegaan, slapen die geestelijke verzorgers dan ook in tentjes te velde, net als de soldaten?" Inderdaad, er zijn geestelijken in battle-dress meegegaan, en zij slapen om een toepasselijk beeld te gebruiken met hun kudde in het veld. Strompelend en struikelend over boomknoesten, ringplanten, scheerlijnen en andere onverwachte obstakels bereikten wij in de stikdonkere avond in het stafkwartier van ons legerkorps de bescheiden legertent van de legercorps-aalmoezenier, de luitenant-kolonel Beuken uit Vught Alleen het kruisje op zijn schouderbedekking en de witte boord verraden, dat wij hier bij een geestelijke verzorger zijn: verder ziet men geen verschil met een andere overste van de staf. Ook de tent is een leger tent als alle andere. In dit eenvoudige soldatenver- blijf wordt elke morgen een H. Mis gelezen, er is gelegenheid om te biechten en te communiceren. En elke avond is er een Lof. Daartussen bestaat er gelegen heid om met de aalmoezenier te praten, het hart eens uit te stor ten en goede raad te ontvangen, als er moeilijkheden zijn. Aalmoezenier Beuken blijkt graag bereid ons een en ander te vertellen over wat er aan de geestelijke verzorging in het le gercorps gedaan wordt. Dat blijkt niet gering te zijn. Niet minder dan 32 aalmoezeniers trokken met onze jongens mee de grens over. Dit corps van aalmoezeniers is gelijkelijk verdeeld over de di verse onderdelen. Uiteraard vindt men de meeste bij de 3e divisie, waar de garnizoens-aalmoezenier uit Bergen op Zoom, de Zeer- eerw. heer Weemaas, de divisie aalmoezenier is. Onder zijn su pervisie werken hier drie aal moezeniers bij de staf, vier bij elk regiment en één bij het ge neeskundig bataljon. De legercorpstroepen beschik ken over acht aalmoezeniers, en zo hebben dus ook .de kleinere onderdelen hun geestelijke her der. Elf „nieuwelingen" Elf gloednieuwe aalmoezeniers bevinden zich onder deze 32. Zij kwamen pas op 5 Augustus op, ontvingen een korte opleiding, teneinde een beetje wegwijs te worden in de wondere wereld der sterren en strepen. Daarna werden ze naar hun eigen oor logsonderdeel gedirigeerd. Over twee maanden is het ook voor hen weer „afzwaaien" en keren zij terug naar hun pastorie, hun klooster of seminarie, een inte ressante ervaring rijker. „Wat zijn uw indrukken ten aanzien van de geestelijke ver zorging tot dusver, eerwaarde?" Aalmoezenier Beuken blijkt zeer tevreden èn over de mede werking van de officieren èn over de opkomst der militairen bij de verschillende kerkelijke samenkomsten. „Er moet natuur lijk veel geïmproviseerd worden. Sommige aalmoezeniers hebben ZATERDAG 20 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gram. muz.: 8.00 Nieuws en weerber.; 8.18 Gram. muz.; 8.55 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram. muz. (9.35 9.40 waterstanden); 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", causerie 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Piano-recital; 12.00 Gram. muz.; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Lichte muz.: 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 13.50 Gram. muz.; 14.35 Sallands programma; 15.00 Ama teuruitzending: 15.30 Boekbespre king; 15.45 Gram. muz.; 16.15 „Van de wieg tot het graf"; 16.00 Residentie-orkest en solist; 17.15 Sportpraatie: 17.30 Voor de jeugd 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia: 18.30 Gram. muz.; 18.30 Strijk orkest: 19.00 Artistieke staalkaart 19.30 ..Passepartout". causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd"; 19.55 „Deze week", causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 21.00 Gram. muz.; 21.05 Symphonie-concert; 22.00 Socialistisch commentaar: 22.15 Strijksextet; 22.40 „Onder de pannen", hoorspel; 23.00 Nieuws: 23.15 Orgelspel; 23.35—24.00 Gram. muz. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gram. muz.; 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender: 8.00 Nieuws en weerbe richten: 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de huisvrouw: 9.35 Gram. muz.; 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram. muz. voor het lezen van de H. Mis de beschikking over een schuur ge kregen. Anderen gebruiken daar toe een mess-tent. De aalmoeze nier van Geffen, die bij de in tendance werkt, heeft zelfs een slotkapel ter beschikking gekre gen. Wij hebben het voordeel, dat wij in een overwegend ka tholieke streek zitten, waardoor zo nodig ook van kerken gebruik gemaakt kan worden. Ook de legering der aalmoeze niers is heel verschillend. Som mige slapen net als de soldaten in een tweemans-tentje, anderen hebben de beschikking over een grotere legertent, en er zijn er die op de hooizolder van een boerderij hun dekens spreiden. Van de bevelvoerende officieren ondervinden wij de grootste me dewerking." „Hier in de mess-tent hadden we de eerste Zondag zelfs twee gezongen Missen. Er kwamen da delijk al een paar geschoolde zangers naar voren, en die fun geerden min of meer als gang makers voor de anderen." Medewerking R. K. Thuisfront Over de- medewerking van het R.K. Thuisfront toonde de aal moezenier Beuken zich tevreden. „Wij hebben stapels lectuur ont vangen: tweemaal twaalfduizend Salvo's, duizenden geïllustreerde bladen, bladen als Denksport, die ook heel welkom zijn, en de mi litairen stellen dat erg op prijs. Niet alleen omdat zij in hun vrije tijd graag lezen, maar ze zien ook dat ze niet vergeten worden, al vertoeven ze dan ook ver van huis en haard." Sfeer van samenwerking De samenwerking met de leger- predikanten is voortreffelijk. A.ls er gebrek aan „kerkruimte" is, dan doet men samen met een tent; is er weinig vervoersgele- genheid, dan trekt men er samen met een jeep op uit. Aalmoezenier Beuken keek op zijn horloge. „Wilt u mij excuse ren? Het wordt tijd voor de avondsluiting". Achter het flauwe schijnsel van een met groen glas afgeschermde zaklantaarn stapte de aalmoeze nier door het in zeer tastbare duisternis gehulde beukenbos. Een groen licht in het duister: treffende beeld van de geestelijke verzorging in oorlogstijd Aan de legeroefening „Hold fast", die ten doel heeft na te gaan in hoeverre de Noordelijke strijdkrachten in staat zijn zich in een defensieve strijd te weren tegen een veel sterkere tegenstander, nemen Belgen, Canadezen, Engelsen en Neder landers deel, in totaal 150.000 man. De Nederlandse troepen, in totaal 35.000 man, liggen op de linkerflank van het „blauwe" leger, in de buurt van het stadje Oelde. Generaal S. Opsomer, de commandant van de Nederlandse troepen, inspecteert hier een verdekt opgestelde Nederlandse mitrailleurpost. Telefoto Tweejarig meisje bij vat van 12 meter gedood ROTTERDAM, 18 Sept. Gis termiddag is de tweejarige Ma ria S. wonende aan de Persoons haven alhier uit een raam van de 3e etage gevallen. Het kind dat in het kozijn speelde, kwam toen het naar buiten leunde, op een 12 meter lager liggend krat met flessen terecht en vervol gens op de straat. In ernstige toestand werd het meisje naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam overgebracht waar het hedennacht is overleden. Verzending zeepost 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld: Indonesië en Nieuw-Guinea: M.s. Willem Ruys (1 Oct.). Nieuw Guinea (uitsluitend Hol- landia: S.s. Tomini (4 Oct.) Ned. Antillen: Ms. Sibajak (24 September). Suriname: Ms. Bonaire (1 Oct.) Canada: Ms. Westerdam (25 September). Unie van Zuid-Afrika: Ms. Ja gersfontein (23 September). Zuid-Amerika: Ss. Andes (25 September). Australië: via Engeland (20 September). Nieuw Zeeland: Ms. Sibajak (24 September). De begroting van het departement van Marine wordt aan geboden met een eindcijfer van 323 millioen, waarvan op de Gewone Dienst I 227.5 millioen en op de Buitengewone Dienst II 95.5 millioen (kapitaalsuitgaven). Bovenstaand bedrag van 323 millioen zal bij suppletoire begroting nog worden verhoogd met het onverbruikt gedeelte van de voor het jaar 1952 toegestane begrotinsgelden. Het wordt redelijk geacht, zo wordt in de Memorie van Toelich ting gezegd, dat een eventuele bij drage van de Nederlandse Antil len in de defensiekosten van dat gebiedsdeel boven 't XVz milliard- plafoP' 1 komen. Zodra dan ook de b< an een dergelijke bij drage aat, zal een supple toire t ,ting tot het bedrag der bijdrage worden ingediend. De maritieme defensie van de Overzeese Gebiedsdelen heeft de volle aandacht. De sterkte van de momenteel in Suriname aanwe zige formatie van het Korps Ma riniers onderging geen wijziging. De regering is echter voornemens, zodra personeel van de Koninkl. Landmacht in voldoende mate in Suriname beschikbaar is, de mari niers van daar terug te trekken. Er mag verwacht worden, dat de proeftochten der beide kruisers en van de eerste onderzeeboot jagers in de loop van het jaar 1953 zul len plaats hebben. militaire personeel der zeemacht voor 1953 is gesteld op 22.800 man, waarbij inbegrepen 380 adel borsten. Vliegersopleiding. De opleiding van jeugdige vlie gers en technisch personeel vond en vindt onder de voorwaarden van 't Defensie Bijstandsprogram ma in Noord-Amerika plaats. Het eskader Harpoonvliegtuigen nam met gunstig resultaat geregeld aan Geallieerde oefeningen deel. Het marine luchtvaarttechnisch bedrijf met toebehoren op het vroegere vliegkamp De Kooy zal in 1953 worden voltooid. Over de verdere plannen met dit vliegveld is officieel nog niets bekend, hoe wel er voorlopig een bedrag van 900.000 gulden voor is uitgetrok ken. De revisie van het aanwezige artillerie-materieel is voltooid en dank zij de Amerikaanse steun ARNHEM, 18 Sept. Voor voor Arnhemse Gerechtshof stond heden voor de tweede maal terecht de 40-jarige monteur Manus Oly, de be kende in- en uitbreker, die door de Zutphense Rechtbank in October 1951 werd veroor deeld tot vier jaar gevange nisstraf en ter beschikking stelling van de regering. zieken; 11.45 Kamerkoor; 12.00 Angelus: 12.03 Gram. muz. (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen); 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nieuws en Kath. nieuws: 13.20 Lunchconcert: 13.50 Gram. muz.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram. muz.: 14.20 Engelse les: 14.40 Harmonie-orkest: 15.00 Kro niek van letteren en kunsten: 15.38 Gemengd koor: 16.00 Pro menade-orkest en soliste; 16.30 De schoonheid van het Gregori aans: 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Gram. muz.: 18.15 Journalistiek weekoverzicht: 18.25 Gevarieerde muziek: 18.40 Militaire reportage; 19.00 Nieuws: 19.10 Gram. muz.; 19.20 Parlementsoverzicht; 19.30 Gram. muz.; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 „Lichtbaken". causerie; 20.50 Gram. muz.: 21.00 Gevarieerd programma: 21.50 Actualiteiten: 22.00 Amusementsmuz.: 22.30 ••Wii luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws in Espe ranto: 23.22—24.00 Gram. muz. De President deelde een en ander mede over de inmiddels uitgebrachte rapporten van prof. Baan. Deze was het in grote trekken eens met dr. Dubois, die verdachte in het eerste rapport iemand met morele defecten had genoemd, die onder meer leugen achtig en onbetrouwbaar is, doch verminderd toerekeningsvatbaar. Volgens de mening van prof. Baan leed hij ten tijde van het gepleegde feit aan ziekelijke stoornissen. Om zijn onvoldoend- heidgevoelens in evenwicht te brengen ried prof. Baan aan. 11.00 Voor de hem een vak te laten leren met knutselen had verdachte te Utrecht verdienstelijk werk ge daan. Dr. Hartsuyker, de derde psy chiater in deze zaak. concludeer de tot gevangenisstraf en onvoor waardelijke ter beschikking stel ling uit een oogpunt van alge mene orde en uit medische over wegingen. De procureur-generaal. mr. Hoekstra, zeide in ziin requisitoir dat de schuld van verdachte vaststaat. Er zijn nog een 25-tal feiten te noemen. Ondanks de conclusies van prof. Baan blijft mr. Hoekstra bij zijn mening, dat verdachte als een doodgewone misdadiger kan worden be schouwd. Sinds 1941 heeft hij contacten met de onderwereld en steeds kwam hii in aanraking met de Justitie. Hij is weliswaar verminderd - toerekeningsvatbaar, aldus mr. Hoekstra, doch spr. zag hierin geen aanleiding voor ver mindering van de straf, waartoe hii door de Rechtbank is veroor deeld. Deze vier jaar gevangenis straf komt hem toe, hij pleegde een groot aantal diefstallen (maakte auto's nutteloos kapot). Dit kan niet met een kortere straf worden geboet. Gezien de conslusies van de drie psychiaters eiste de procu reur-generaal bovendien ter be schikking stelling van de rege ring. maakte de materiële oorlogsuit rusting goede voortgang. Met de betrokken instanties is overleg gaande om te bereiken, dat de radio-uitrusting aan boord van koopvaardijschepen reeds in vre destijd zoveel mogelijk aan de eisen voor oorlogstijd voldoet. Voor de financiering van de in 1953 verschijnende betalingster mijnen voor de aanbouw van de vloot wordt een bedrag van 93 millioen nodig geacht. Op de post vliegtuigen wordt bijna 8 millioen aangevraagd. De opgebrachte be dragen zijn berekend aan de hand van de voor de verschillende ty pen vliegtuigen vastgestelde aan tallen vlieguren. Zij dienen voor onderhoud, herstelling en revisie der vliegtuigen en voor het op peil houden van de technische in stallaties der vliegvelden. Om strategische, technische en economische redenen is concen tratie der marine-eenheden op Nieuw-Guinea gewenst. Voor exploitatiekosten van het Marine Electroniseh Bedrijf is een bedrag van 785.000 gulden opge nomen. De sterkte van het Marine Wa- kerscorns zal, in verband met het beschikbaar komen van nieuw ge bouwde magazijnen, werkplaatsen en opslagplaatsen, van 242 tot 312 man dienen te worden uitge breid. Hierdoor wordt tevens be reikt, dat de werktijden voor het personeel van dit korps, welke tot nu toe zeer ongunstig waren, tot meer normale kunnen worden te ruggebracht. De gemiddelde sterkte van het (Advertentie) zult '8 morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Levemilleties Het aantal vlootgeestelijken, hetwelk ten laste komt van de Rijksbegroting, is gestegen van 32 tot 34, doordat twee vlootgeeste lijken uit Indonesië zijn gerepa trieerd, terwijl een gelijk aantal in Nieuw-Guinea is geplaatst. Voor voorbereidende werkzaam heden van de bouw van een Mari nehospitaal is een bedrag van 250.000 gulden opgenomen. Enkele Oostenrijkse particulie ren zouden in December 1950 aan drie Nederlanders niet minder dan 30.000 m3 naaldhout leveren, maar van Oostenrijkse zijde schij nen de contractuele verplichtin gen 'niet te zijn nagekomen. De zaak is in onderzoek bij de Am sterdamse politie. Inspecteur H. G. Oele, die met een rechercheur en een accountant drie weken voor onderzoek in Oostenrijk heeft vertoefd, heeft hierover het een en ander verteld. Eind 1950 kwam op de hout- beurs te Amsterdam een zekere Oostenrijkse dr. R. B. uit Den Haag in contact met een Neder lands groot-industrieel. De Oos tenrijker bleek zeer goedkoop naaldhout aan te kunnen bieden. De industrieel voelde er wel iets voor en in combinatie met een aannemer en landbouwer sloot hij een transactie af. In Oostenrijk echter werden deze drie heren, die nog vergezeld waren van een Nederlands hout vakman, van het kastje naar de muur gestuurd. Maar uiteindelijk kwamen ze toch in verbinding met een man, die het hout zou leveren. Dr. B. werd tot gevolmachtigde van de Ned. combinatie benoemd en stel de het definitieve contract op, dat werd getekend. De Neder landse Bank echter achtte het contract niet reëel genoeg, om hierop een deviezen-vergunning te geven, zodat een tweede con tract werd opgesteld. Dit werd wel goed bevonden en op 6 Jan. 1951 getekend. In drie gedeelten werd het geld op rekening van de leverancier, een zekere F. A., overgemaakt. Deze F. A. stuurde echter op de eerste plaats te weinig (slechts 360 m3), en op de tweede plaats hout van slechte kwaliteit op. Bij controle van de Nederlandse Bank, viel het tenslotte op, dat er voor veel meer waarde was uit- dan ingevoerd. De douane recherche werd ingeschakeld, die op haar beurt de politie inlichtte. Deze probeert nu langs civiel- rechterlijke weg het geld terug te krijgen. Men zal al blij zijn, als men een gedeelte van het geld terug ziet, want er schijnt mee geknoeid te zijn. De Nederlandse politie heeft alle steun van de Oostenrijkse, die uiteraard ook in deze zaak geïnteresseerd is. ROTTERDAM, 18 Sept. De Nederlanders in Peking verkeren in een zeer aparte positie, aldus verklaarde de eerste ambassade secretaris van de Nederlandse Ambassade aldaar. G. J. Disse- velt. die vanmorgen met de „Willem Ruys" in ons land aan kwam. Wat de diplomatieke re laties betreft, er wordt sinds Mei 1950. toen Nederland de eerste positieve stappen tot erkenning van de Volksrepubliek deed. nog altijd onderhandeld. Wat dit be treft verkeren Noorwegen en Engeland in dezelfde positie. Er zijn. wat Nederland betreft, di verse besprekingen gevoerd met afgevaardigden van de Volksre publiek en bepaalde suggesties gedaan maar een antwoord hun nerzijds is totnutoe uitgebleven. De heer Dissevelt verklaarde voorts dat de employé's van het gezantschap in Peking volledige bewegingsvrijheid genieten. Men kan er ongeveer komen tot de Western Hills en wil men verder dan is daar een vergunning voor nodig. Die is echter tot heden nog nooit geweigerd. De Neder landse handelshuizen is Shanghai zijn gesloten. met uitzondering van de Factorij der Nederlandse Handel Maatschappij. Moskou krijg! een reuzenstadion Het vijfde vijfjarenplan voor ziet in de bouw van een stadion te Moskou, dat met 200.000 plaat sen het grootste van de wereld zal zijn. Te Moskou beschikt men thans over het Dynamo-stadion met ac commodatie voor 90.000 toeschou wers. Leningrad heeft er een met 100.000 plaatsen en dit is momen teel het grootste van de Sovjet- Unie. Borsumij gaat tot herkapitalisatie over In het verslag over 1951 der N.V. Borneo-Sumatra Handel maatschappij te Den Haag wordt gezegd, dat de resultaten van het verslagjaar gunstig zijn geweest niettegenstaande in de tweede helft van 1951 door prijsval van vele totale uitkering ad 25 pet ver schuldigde inkomstenbelasting op verzoek naar een tarief van 20 procent zal worden geheven. Invoer voor 94 pet gedekt door uitvoer Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige gegevens be goederen voorzieningen^ ri waarde'vafi de eeïm- moesten worden getroffen om de droeg de waa™e van de geim- balanswaarde der goederen in overeenstemming te brengen met de gedaalde wereldmarktprijzen. Het stemt tot tevredenheid, al dus het verslag, dat vestigingen der maatschappij buiten Indone sië in belangrijk grotere mate dan in voorgaande jaren tot deze resultaten hebben bijgedragen. De financiële positie buiten In donesië kon in het boekjaar 1951 wederom worden versterkt, ter wijl in de loop van 1952 uit In donesië een aanvullend winst transfer over het boekjaar 1950 en een ruimer winsttransfer over het boekjaar 1951 werd ontvan gen. De liquiditeitspositie is thans bevredigend. Na afschrijvingen op diverse activa ad f4.523.639 en toevoeging van de rente over 1951 aan de dividendreserve bedraagt het sal do winst fl.587.602.96. Reeds lang achtte de maat schappij het gewenst een deel van naar reserves om te zetten in kapitaal. De wet op de her kapitalisatie 1951 biedt haar thans de gelegenheid op voor aandeelhouders gunstige fiscale voorwaarden hiertoe over te gaan. Voorgesteld wordt dan ook aan bovengenoemd winstbedrag naast de onverdeelde saldi van vorig jaar de gehele dividend reserve toe te voegen, waardoor een bedrag van f4.321.771 ter be schikking komt, hetgeen een uit kering van 5 procent in contan ten en 20 procent in aandelen toelaat. Het uitgesteld dividend over 1950 ad 4 procent zal gelijk tijdig in contanten worden uit gekeerd. De nieuw uit te geven bonus aandelen zullen van 1 Januari 1952 af ten volle delen in de door de vennootschap te behalen winsten. De inspecteur der belas tingen heeft zich met het voor stel verenigd, zodat de over de porteerde goederen in Augustus 1952 f623 millioen (v. m. f727 millioen), terwijl voor een waar de van f585 millioen (v. m. f651 millioen) werd geëxporteerd. Het dekkingspercentage bedroeg in Augustus 94 (v. m. 89). Stork meldt verhoging der productie In een tussentijdse mededeling over de gang van zaken zegt de directie der Kon. Machinefabriek Gebr. Stork en Co., dat in het eerste halfjaar van 1952 de pro ductie nog iets is toegenomen ten opzichte van het tweede half jaar 1951. Dit kon bereikt wor den door een verdere stijging van de productiviteit, èn bij de machinefabriek te Hengelo, èn bij haar dochterondernemingen. Hoewel de binnenlandse vraag voor enkele productengroepen af nam, kon toch voor alle afdelin gen een redelijk aantal nieuwe bestellingen worden geboekt. Hierdoor is een bezetting op het huidige niveau voor vele afde lingen tot diep in 1953 verzekerd. Door de sterke opvoering van de productie is het mogelijk lever tijden af te geven, welke ook in ternationaal gezien, gunstig lig gen. Hogere consumptie in de maand Juli Naar hét Centraal Bureau voor de Statistiek berekend heeft, be droeg de waarde van de totale consumptie in Juli 125 tegen 110 in Juni (basis 1949 100). Daar het prijsindex met 1 punt tot 119 gedaald is betekent dit dus, dat het hoeveelheidsindexcijfer van 92 tot 105 is gestegen. Deze stij ging was het grootst in de sector van de duurzame consumptive deren. Het hoeveelheidsindexcijfer steeg met 30 tot 105. Ook in de voedings- en genotmiddelen sector geeft Juli een vooruitgang te zien. Hier steeg de hoeveel- heidsindex van 97 tot 102. De hoeveelheidsindex van de genot middelen steeg van 86 tot 92, terwijl de hoeveelheidsindexvan de diensten van 102 in Juni tot 110 in Juli steeg. PRIJSHOUDENDE MARKT AMSTERDAM. 18 Sept. Ook vandaag is de animo ter beurze niet groot geweest, doch enige specialiteiten hebben vanmiddag de markt tenminste nog enige fleur verleend. In de eerste plaats is de handel in amortisa- tiebewiizen Nederlandse scheeps bouw bervat. waarbij een flinke open hoek ontstond, waarin re gelmatig druk gehandeld werd bij een laatste notering van f 64 werd vanmiddag f 86 tot f 89 be taald, hetgeen in feite iets bene den de theoretische waarde blijft. (Volgens berekeningen van de beurs maakt het echter, gezien de fiscale consequenties, 'n groot verschil of particuliere dan wel N.V.'s of beroepshandelaren deze lappen bezitten). Van particuliere zijde bestond er dan ook flink aanbod, dat echter vlot werd op genomen. Het lang verbeide tussentijdse rapport van Philips is nog niet verschenen, doch men rekent hier toch binnen afzienbare tijd op Voor de aandelen was dit van daag een stimulans, waarbij het verlies van de beide laatste da gen ruimschoots werd ingehaald met een koerswinst van circa 4 punten. Olies en Unilever hiel den zich goed prijshoudend, zo dat de industriemarkt vandaag op een iets hoger niveau kwam. Het tegenovergestelde was het geval op de Scheepvaartsector. De stemming was hier enigszins gedrukt hetgeen in verband ge bracht werd met de opnieuw ge daalde vrabhtenindex in Augus tus. Nergens echter waren de verliezen omvangrijk. Cultures blijven in de verdrukking en ook vandaag ging hierin uiterst wei nig om. De leidende soorten eer der een fractie luier, uitgezon derd Deli-Batavia tabak, die ex-6 procent dividend 91 noteerde (96). Guldensbeleggingen weinig veranderd. Prolongatie 3 procent. FEUILLETON \m w «i w DOOR DOROTHEE COEBELER 39) Onze moeders kunnen niet begrijpen, dat wij als meisjes een beetje anders zijn dan zij waren. Jouw moe der had er tenminste begrip voor." „Ja. maar dat heeft lang ge duurd". Kate moest lachen. „Bo vendien werd zij door de om standigheden min of meer ge dwongen." „Maar dat. is bij ons toch ook zo! .Ach Kate, het is toch zo moeilijk. Ik heb gehuild, toen ik laatst met papa sprak. Hij zei mij dat ik er maar eens goed over na moest denken, hoe het zal zijn. als ik alleen overblijf. Toen is mama ook gaan huilen. Zij wilde niet hebben dat papa daar nog verder over sprak. Maar papa zei: Dat is onzin. Men moet zich tijdig op de toe komst instellen. Kate, wanneer ik over dat alles eens goed na denk. dan ben jij mijn voor beeld. Jij kunt nu voor jezelf een fiets kopen. Papa heeft daar geen geld voor. want mijn broers kosten zoveel. „Ja, Lisa. ik ben gelukkig." HOOFDSTUK XVI Ik ben gelukkig. Dat herhaal de zij nog eens. toen haar vrien din weg was en zij voor het raam van haar kamer stond. Nu had zij weer een kamer, waar zij kon naaien. Zij herhaalde het toen zij des Zondags met haar fiets zij had nu werkelijk een fiets naar buiten ging. Toen zij door stille dorpjes reed. oude kerken bezocht in verafgelegen stadjes en peinzend stond te kijken naar het kleurenspel in de hoge glas- in-lood-ramen. „Hoe gelukkig ben ik". Dat dacht zij in stille bossen, aan stille meren of in de zaak. wan neer zij haar ogen liet gaan over het werk en wanneer er weer eens een uitstekend model onder haar handen vandaan was geko men. Dat dacht zij ook, als Jo- hann Böhmer zei: „Heerlijk, juf frouw Scholz." En ook wanneer juffrouw Burkhard zonder enige jaloezie bekende: „Weet u dat men in de winkel steeds naar u vraagt? Er zijn klanten, die al leen maar met u willen praten." Overal had zij succes. En toch bleef er iets leeg in haar hart. Er ontbrak iets: zij wist het. Zelfs op die ogenblikken, dat zij het beslist niet wilde weten. Haar ontbrak iemand, met wie zii kon praten over dingen, die buiten de sfeer van het gewone leven lagen. Zij kon er niet over pra ten met mama en ook niet met Lisa. die thans vrij veel kwam en ook werkelijk met haar cur sus was begonnen. Ze 'zou zo graag willen praten, zoals eens met.Maar wanneer Kate Scholz op dat punt was gekomen,, maakte zij resoluut een einde aan haar fantasieën. Zii begon dan te zingen en dwong haar ge dachten in een andere richting. Dat ondanks alles dan toch nog een naar grijze ogen vopr haar opdoemden en 'n stem zei: „Met u zou ik werkelijk graag eens oude schilderijen willen gaan bezichtigen" daar kon zij toch werkelijk niets aan doen. Wie was dan toch eigenlijk die doctor Rolf? Nou dat zou zij toch wel te weten komen, wanneer zij een verlovingskaart zou ontvan gen van Hilde Dehn. En dat moest toch eens gebeuren. HOOFDSTUK XXVII In de zaak heerste een opge wonden stemming. Het zou wel dra gebeuren. Spoedig zou de dag aanbreken, waarop de direc teur. zoals elk jaar. met het ge hele personeel een uitstapje zou gaan maken. Men sprak erover, men verheugde zich erop en maakte plannen. Zij zouden naar Schildhorn gaan. Dat was tradi tie. Zii zouden de Jan Pleziers opsieren met guirlandes en lam pions. Zij zouden ontbijten, pick nicken in het bos. dineren aan het meer. des middags zouden zii dansen en dan kwam 's avonds die prachtige tocht naar huis. in 't licht van de lampions. De meisjes lichten en waren erg opgewonden. Zij zeiden te gen Kate: .Juffrouw Scholz, wat zullen wij aandoen? Juffrouw Scholz, ach zeg eens. hoe moeten wij deze jurk veranderen, welk lint hoort hierbij?" Kate had het in die dagen druk. Zii gaf iedereen raad en hielp overal waar de meisjes haar riepen. Intussen hoorde zij veel. Het uitstapje was traditie. Grootmoe der en haar man waren ermee begonnen, toen de zaak nog heel klein was en er nog maar een paar bedienden en naaisters in dienst waren. Grootmoeder zat toen nog zelf aan de naaimachine en stond dikwijls achter de toon bank. Na die tijd was het uit stapje nooit achterwege geble ven. De jonge mevrouw Böhmer was er echter geen voorstander van. Maar die was zoveel anders. Sinds grootmoeder niet meer meereed in de Jan Plezier en met een aparte wagen kwam. ging ook de jonge mevrouw Böhmer afzonderlijk. Zij dook nu eens hier. dan weer daar op. Zii sprak nu en dan eens een vriendelijk woord tegen de be dienden en ging dan weer spoe dig weg. Nee, zoals grootmoeder, of zoals meneer Johann was de jonge mevrouw Böhmer niet. Maar Rudi was uit 't ware hout gesneden. En Rudi zou weer thuis zijn. wanneer het uitstapje werd ge houden. „Ik hoop maar. dat hij veel mooie dingen heeft gekocht, die wij hier in de zaak kunnen ge bruiken." zei Kate. „Waarom lacht u. juffrouw Burkhard?" Juffrouw Burkhard lachte inder daad. En de anderen deden dat ook. „Dingen die wij kunnen ge bruiken? Hoe komt u daarbij? Reist hii dan voor de firma?" „Maar juffrouw Scholz!" Er werd nog harder gelachen. „Doctor Böhmer is toch verbon den aan het museum. Misschien wordt hij binnenkort zelfs wel directeur. Hii is naar het buiten land geweest, om kunstschatten voor het museum te kopen." „O", zei Kate. Zij zei dit erg nuchter en zij wist zelf niet waarom zii zich plotseling zo vreemd voelde. HOOFDSTUK XXVIII Geo Hendrich en Hilde Dehn zaten te schaken. Mevrouw Dehn had zich na de thee teruggetrok ken in haar boudoir. Zij voelde de migraine weer opkomen en dat was niet zonder reden. Er was weer een beetje ruzie ge weest. Meneer Dehn had kort en goed gezegd dat de vacantiereis naar Kissingen dit jaar niet zou doorgaan. (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7