Nieuw Mag d@ Staat dienstverband reserve-officieren aanhouden? Een enorme vuurzee teisterde grote oliefobriek in Hoogkerk Expeditie naar de top van de Mount Everest Herr Ortskommandant Rapport van Truman over Russische dwangarbeid IJSKOUD NIVEAU Extra gift Kerkenbouw DAGBLAD VOOR ALKMAAR y veilig. (Vondel) EN OMGEVING Kort geding in Den Haag De verbinding met de Oosterpolder Nieuw veto van Rusland nog eens terug in Hilversum De „Henk" thans vlot gesleept Schending van mensenrechten in Russisch-Amerikaanse betrekkingen te Moskou Oorlog niet onvermijdelijk Vermist vliegtuig gevonden Duizenden liters water per minuut in de ziedende vlammen Opslagfabriek ging verloren Zes Zwitsers onderweg Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f4.familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqblad HET EB/T Vondel Zaterdag 20 September 1952 48e Jaargang No. 12583 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 Ujnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Voor de vice-president van de Haagse rechtbank is gistermiddag in kort geding behandeld de zaak van de reserve-officier van ge zondheid, H. J. F. Zijlker contra de Staat. De heer Zijlker is van oordeel, dat hij ten onrechte niet met groot verlof wordt gezonden. Namens eiser trad op mr. Coert Sr. te Rotterdam. In zijn pleidooi deelde deze mede, dat eiser van mening was, dat hij zich verdien stelijk kon maken door naar Ko rea te gaan als dat voor de tijd van een jaar kon geschieden. Eiser heeft een verbandacte op 22 September 1951 getekend. Na mens de minister van Oorlog heeft de secretaris-generaal dit gedaan op 18 Maart 1952. In deze acte heeft eiser zich verbonden als reserve-officier in werkelijke dienst te blijven gedurende het tijdvak 1 Oct. 1951 tot en met 30 Sept. 1952. Ieder verwachtte, dat eiser in 1952 met groot verlof zou worden gezonden. Er bleken moeilijkheden te zijn met het vinden van een plaatsvervanger. Inmiddels is gebleken, dat de laatste vervoersgelegenheid per K.L.M. uit Tokio 23 September was. Mr. Coert vroeg veroordeling De Casperi gaat naar Griekenland ROME, 19 Sept. (A.F.P.). Het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelt mede, dat de Griekse vice-premier, Venize- los, de Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, heeft uitgenodigd bin nenkort een bezoek aan Athene te brengen. De Gasperi heeft de uitnodi ging aanvaard. In het vervolg zullen zelfs vrou wen met kinderen, die nog in kinderwagens met mammie meegaan, gebruik kunnen ma ken van ae bus. Het enige wat de moeder met de kinderwagen behoeft te doen, is de wagen op te hangen aan twee van een aantal haken, dat voorop de bus is bevestigd (zie foto). Zij kan dan met de baby op haar arm naar binnen stappen en de wagen wordt vervoerd, zonder dat zij er zich zorg ma hoeft te maken. Het is een uit vinding van Marraget Kerby Jinks) en Winifred Buckland. De bus is bestemd voor Nieuw- Zeeland. Staking in Uruguay MONTEVIDEO, 19 Sept. (Rtr.). In Uruguay zijn thans 30.000 per sonen, van wie de meesten wer ken in belangrijke bedrijven, in staking gegaan uit solidariteit met de ambtenaren, die erken ning van hun vakbond eisen. De drukkers en krantenverko pers sloten zich Vrijdag bij de staking aan, zodat er geen krant meer kan verschijnen. NEDERLANDSE TOERIST TE LUGANO GEARRESTEERD LUGANO, 19 Sept. (A.F.P.). Volgens het Franse persbureau A.F.P. heeft de politie te Lugano een Nederlandse toerist gearres teerd, die in het hotel, waar hij logeerde, een schuld van f 1200. gulden had achtergelaten. Tijdens het onderzoek bleek, dat deze toerist in Nederland ge zocht werd wegens oplichterij, waarmee volgens de politie, aldus A.F.P., een half millioen gulden gemoeid is. De politie van Tessin heeft de naam van de gearresteer de nog niet bekend gemaakt. van de Staat om onverwijld te zorgen dat eiser vervangen wordt. Tenslotte zei mr. Coert, dat de familie gisteren uit Seoel eeh te legram heeft ontvangen, luiden de: „Juichend op weg naar To kio", maar officieel weet men niets. Namens de Staat trad mr. Droogleever Fortuyn op. Hij zei, dat het in ieder geval in de be doeling lag, dat eiser zo spoedig mogelijk repatrieert. Van belang achtte hij de vraag, of de over heid eiser rechtens in dienst mag houden. Verder oordeelde hij, dat de burgerlijke rechter onbevoegd is in deze een vonnis te vellen, en dat de minister bevoegd is reserve-officieren in dienst te houden. De basis hiervoor is een Kon. Besluit van 1939, dat nog steeds van kracht is. In zijn repliek verzocht mr. Coert nog, dat, mocht de presi dent zich toch onbevoegd verkla ren, hij dit zo spoedig mogelijk mocht doen, opdat hij zich tijdig Hoewel de Oosterpolder nog lang niet gereed is, wordt reeds lang druk gewerkt aan de verbin ding tussen deze polder en het vaste land. Van de dijk van de Oosterpol der heeft men nu een verbin- dingsdijk aangelegd naar de kust. In die verbindingsdijk komen ook de sluizen, met de bouw waarvan men reeds enkele maanden bezig is. Op de verbindingsdijk komt de weg die de Oosterpolder met het vaste land verbindt. Ook op het vaste land wordt de weg op een dijk gelegd. Viaducten zullen de bestaande wegen overspannen. Het is de bedoeling dat de weg met viaducten, oyer de.rijksstraat- weg AmersfoortZwolle en de spoorlijn AmersfoortZwolle uit mondt op de ten zuiden van deze spoorlijn geprojecteerde autosnel weg AmsterdamNoorden. Aantal slachtoffers in Lynmouth LYNMOUTH, 19 Sept. (A.P.). Officieel is vandaag bekend ge maakt, dat het totale aantal slachtoffers bij de overstromingen in het vacantie-oord Lynmouth 31 is. ZONDAG ZWEEDSE PARLEMENTSVERKIEZING Communistisch verlies te wachten STOCKHOLM, 19 Sept. (A.P.). Meer dan vier millioen Zweedse kiezers zullen Zondag aanstaande ter stembus gaan om 230 nieuwe leden voor het Lagerhuis te kie zen. De reacties op de recente inci denten waarbij tweemaal een on gewapend Zweeds vliegtuig bo ven de Oostzee door de Russen werd neergeschoten, doet vermoe den dat de communisten weer ze tels zullen verliezen. Sommige schattingen gaat zelfs tot een ver lies van vijftig percent. tot het mil. ambtenarengerecht kan wenden. De vice-president der recht bank meende, dat als eiser onder weg is, een vonnis geen zin zou hebben. Hij zal trachten Maandag a.s. zo nodig een uitspraak te doen. DANKBETUIGING VAN MGR HUIBERS Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft aan onze re dactie zijn bijzondere dank betuigd voor de wijze, waar op wij in een aantal artike len de nood der kerken in ons Bisdom hebben belicht. Hij verklaarde zich zeer ver rast door de suggestie, om Hem te verblijden met een extra-gift, rechtstreeks aan Mgr. toe te zenden. Uit een mededeling van Mgr. van Hussen, de voorzitter van het Fonds voor Kerkenbouw, is ons gebleken, dat een en ander niet zonder resultaat is gebleven. „Reeds kwamen er giro's binnen vanaf Vlis- singen tot de Kop van Noord holland". De weldoeners ont vingen van de Bisschop een persoonlijk hartelijk dank schrijven. Wij maken van een en ander niet melding, om dat het zo belangrijk is. dat de Bisschop ons bedankt heeft maar wel, om hierin nog eens aanleiding te vinden onze op wekking tot een extra-gift, rechtstreeks aan de Bisschop toe te zenden, te herhalen. „Het zijn juist de haast niet te dragen zorgen, welke Ons zo dankbaar doen stemmen voor zoveel hartelijk mede leven", aldus schreef de Bis schop, die ook aan de lezers van ons blad Zijn Bisschop pelijke Zegen doet toekomen. Mogen wij vandaag nog eens in herinnering brengen, dat men deze extra-gift, zo dringend nodig, kan zenden per giro, nummer 43500, ten name van het Bisdom Haar lem te Haarlem, met duide lijke vermelding: „Extra- gave voor Kerkenbouw". Ook bescheiden bedragen zijn har telijk welkom. De Bisschop staat voor een ontzaglijk probleem, wie zou Hem niet extra willen helpen? De Sowjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken tegen de lidmaat- schapsaanvragen van de Indone sische staten Laos, Cambodja en Vietnam. De 10 andere leden stemden voor. De Sow jet-afgevaardigde Jacob Malik noemde deze landen „ma rionetten" van Frankrijk. Hij drong daarentegen aan op toela ting van de communistische „de mocratische regering van Viet nam", d.w.z. de Vietminh. HILVERSUM, 19 Sept. Dezer dagen heeft een Duitser, die in de oorlogsjaren ortscommandant te Hilversum is geweest, een bezoek aan deze gemeente gebracht, naar aanleiding waarvan het raadslid E. J. Flameling (C.P.N.) de volgende vragen aan het college van B. en W. heeft gesteld: 1. Is het Uw college bekend, dat de vroegere ortscommandant, die tijdens de Duitse bezetting als zodanig in Hilversum is opgetre den, dr. Hoeferhaus, in de week van 7 tot 13 September geduren de enige dagen in een bekend hotel te Hilversum heeft vertoefd en zich vriendschappelijk met enige vrienden heeft onderhou den? 2. Is het Uw college eveneens bekend, dat de Vreemdelingen dienst van de Politie van de aan wezigheid van deze ongewenste gast niet op de hoogte was? 3. Zijn B. en W. niet van oor deel, dat de aanwezigheid van deze vroegere nazi-commandant een slag in het gezicht betekent voor de verzetsbeweging en ons gehele volk, dat in de strijd voor de bevrijding zoveel bloedige of fers heeft moeten brengen, waar bovendien in het oog gehouden moet worden, dat bedoelde com- Brand eist vier doden in India NEW DELHI, 19 Sept. (A.P.). Vier kinderen zijn gedood toen een fabriek van vuurwerk in het dichtbevolkte Kath Bazar district van New Delhi afbrandde. mandant de uitvoerder was van de gewelddadige maatregelen te gen Februari-stakers van 1941? 4. Kunnen B. en W. mededelen hoe het mogelijk is, dat de poli tie van dit geval niet op de hoogte was en wat zij van plan zijn te doen, om herhaling van een der gelijke grenzenloze brutaliteit in de toekomst te voorkomen? Het Nederlandse motorschip „Henk", dat zoals bekend, bij Stockholm aan de grond was ge lopen, is gistermiddag vlot ge sleept. De bodem van het schip is lichtb eschadigd. Gisteravond kwam het in de Zweedse hoofd stad aan. POOLS PROTEST AAN ENGELAND WARSCHAU, 19 Sept. (A.P.). De Poolse pers bericht, dat het ministerie van Buitenlandse Za ken een nota heeft gestuurd aan de Britse ambassade waarin ge protesteerd wordt tegen het „on wettig vasthouden door de Britse autoriteiten van Poolse kinderen in de Britse zone van Duitsland". De nieuwe brug over de Rijn nabij Gouwsluis ten Oosten van de kom van Alphen aan de Rijn en gelegen in de provinciale weg LeimuidenGouwsluis, is Vrijdag voor het verkeer open gesteld. Dit betekent een belangrijke verbetering voor het ver keer AmsterdamGouda en Rotterdam. WASHINGTON, 19 Sept. (Rtr.) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat naar zijn oordeel het aantal „slavenarbei ders" in de Sowjet-Unie en met haar verbonden staten „millioe- nen" bedraagt. Een door presi dent Truman onderschreven rap port noemde dit „de meest grove schending van de mensenrechten op de aarde in deze tijd". Het rapport is een overzicht van officiële documenten, getui genissen van vluchtelingen en ander bewijs, verzameld voor een commissie, die belast is met het onderzoeken van feiten op dit ge bied. De commissie is ingesteld door de Verenigde Naties en de Internationale Arbeidsorganisatie. Zij kwam in Juni te New York bijeen en zal volgende maand haar onderzoek te Genève voort zetten. Volgens het ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaarde, is uit het bewijsmateriaal gebleken, dat het instituut dwangarbeid zeer is Mevrouw Constance Spry, een autoriteit op het gebied van bloemen en bloemversie-uigen in Engeland, heeft de opdracht geinregen het Ministerie van Fu blieke Werken te adviseren bij 3e komende voorbereidingen op het gebied van bloemversierin- gen, voor de kroning van Eli zabeth II van Engeland. Zij verzorgde ook de bloemversie- ringen voor de biuiloft van de Koningin. Mevr. Spry bij een van haar lievelingsplanten. HET GRATIEVERZOEK VAN WILLY LAGERS On 12 Juli 1950 heeft de Bij zondere Raad van Cassatie de voormalige chef der Duitse S.D. en Sipo te Amsterdam, de toenmaals 48-jarige Willy Lages. ter dood veroordeeld. Hieron is een gratieverzoek gevolgd. Men heeft zich nu afgevraagd waar om de beslissing on dit verzoek zo lang on zich laat wachten Naar wij vernemen is de oor zaak hiervan gelegen in de in diening bij de Hoge Raad van 'n verzoek tot revisie van de uit spraak van de Bijzondere Raad van Cassatie. Dit verzoek heeft de Hoge Raad in raadkamer be handeld en niet ontvankelijk verklaard. Nu deze beslissing gevallen is zal een beschikking op het ver zoek om gratie niet lang meer op zich doen wachten. uitgebreid sinds Molotof in 1931 te Moskou zei dat de Russen er nooit een geheim van hadden ge maakt, dat zij voor bepaalde werkzaamheden gezonde en ge schikte gevangenen gebruiken. De schattingen van het aantal variëren van 2 tot 20 millioen. Verder waren de kampen van dwangarbeiders, volgens het mi nisterie, „plaatsen van ruwe be straffing", zulks geheel en al in tegenstelling tot de Sowjet-be- wering, dat de strafinrichtingen het doel hebben de gevangenen opnieuw op te voeden. Het grootste deel van de gevan genen, zou uit politieke misdadi gers bestaan en uit personen, schuldig uit kleine vergrijpen. EGYPTE VRAAGT OPHEFFING WAPENEMBARGO LONDEN, 19 Sept. (A.F.P.). De Egyptische regering heeft aan Engeland verzocht het embargo op de leverantie van wapens aan Egypte op te heffen. ff BERLIJN, 19 Sept. De Russisch-Amerikaanse betrek kingen in Moskou zijn tot een „ijskoud" niveau gedaald, al dus verklaarde de Ameri kaanse ambassadeur George Kennan, die op weg is naar Londen voor 't voeren van di plomatieke besprekingen. Hij zei, dat Amerikanen in Mos kou aan nare beperkingen zijn onderworpen. Elk sociaal contact met de Russen is ver boden en' zelfs bedienden houden zich op een afstand. Kennan vergeleek de huidige positie van de Amerikanen in Moskou met zijn ervaringen,, tii- dens de vijf maanden dat hii in 1941-'42 door de nazi's geïnter neerd was. Zouden de nazi's ons toegestaan hebben om op straat te lopen zonder echter het recht te hebben om tot een Duitser te spreken, dan zou dat precies ge weest zijn zoals wii thans in Moskou leven. Dit verbod van sociaal verkeer met de Russen is van vrije re cente datum, aldus de ambassa deur. Het is nooit bijzonder aan gemoedigd. maar nu is er bink- baar een streng verbod. Kennan verklaarde verder, dat hij geen verbetering in de hou- ALDUS EDEN BELGRADO, 19 Sept. (A.P.). De Britse minister van Buiten landse Zaken heeft vandaag tij dens een in Belgrado gehouden persconferentie verklaard, dat een oorlog niet onvermijdelijk is, maar dat iedere verslapping van de defensie-inspanning van het Westen fataal zou kunnen wor den. „De vrede kan slechts dan ver zekerd worden, wanneer wij ver enigd en waakzaam blijven", al dus Anthony Eden. Andere punten, die Eden tij dens de persconferentie aanroer de waren: „Ik geloof, nog steeds, dat een wapenstilstand op Korea mogelijk is" ding van Rusland had geconsta teerd. zoals die tot uiting komt in publicaties waarin de Ver. Staten beschimpt worden. Hu heeft hiertegen persoonlijk bu het Kremlin geprotesteerd, maar er is niets veranderd. Ik be schouw dit als buitengewoon ernstig, aldus Kennan. Het is immers een feit. dat zolang zulk een campagne tegen ons gevoerd wordt en zolang de Russen de toestand in Korea laten voort duren. zij blijkbaar niet van plan ziin de betrekkingen ..met ons te verbeteren. Zodra zii op deze punten iets doen. mogen wij aannemen, dat zij goede bedoe lingen hebben. Kennan reisde alleen, zun ge zin is in Moskou achtergebleven. Hii verwacht 4 October terug te keren. IN NUBISCHE WOESTIJN KHARTOUM, 19 Sept. (A.P.). Een Dakota, die sinds Dinsdag wordt vermist, is volgens de be richten, vandaag gevonden in de Nubische woestijn. Het toestel was op weg van Aden naar Jedda en was gecharterd door de Aden Airways om Mohammedaanse pelgrims naar Mecca te brengen. Sinds Dinsdag is onafgebroken naar het vliegtuig gezocht en juist nadat bekend was gemaakt, dat vanavond het zoeken gestaakt zou worden, kwam uit Khartoum bericht binnen, dat een nomade heeft medegedeeld, een vliegtuig gevonden te hebben in de Woes tijn. „Ik vond een blan ke en gaf hem water. Daarna kwam ik hierheen om hulp te halen" vertelde de nomade. Drs Speekenbrink naar Nederland terug DJAKARTA, 19 Sept. (Aneta). Naar Aneta verneemt zal drs A. B. Speekenbrink, financieel-eco- nomisch adviseur van het Neder landse Hoge Commissariaat in In donesië, in de loop van deze maand met verlof naar Nederland vertrekken. De heer Speekenbrink zal niet naar Indonesië terug keren. Zijn nieuwe bestemming is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN. Uren achtereen hebben bijna twintig brand weerlieden, deel uitmakend van het Groninger corps en van de bedrijfsbrandweer Roelfsema, gevochten tegen een woedende vlammenzee, tegen een zware brand, welke gistermiddag om streeks 12 uur uitbrak in N.V. Roelfsema's oliefabrieken te Hoogkerk. Het is een zware strijd geworden, welke de brand weerlieden voerden tegen het ontembare vuur, dat urenlang vrij spel had in deze fabriek waarin honderdduizenden balen schilfers, een product ter bereiding van veevoeder, lagen opge slagen. terrein liepen, grote rookkolom men komen uit de vensters van de 4e en 5e etage van de fabriek. Onmiddellijk werd alarm gesla gen. Er bevonden zich op dat moment geen arbeiders in de fabriek. De bedrijfsbrandweer van de fabriek was spoedig in staat 1 te Deze schilfers zijn een afval product van lijnzaad en daardoor oliehoudend, dus zeer brandbaar. Eerst om een uur of drie was de brandweer het vuur meester en was ook het gevaar voor uit breiding gekeerd. Omstreeks 12 uur zagen enkele voerlieden, die over het fabrieks- OOST-DUITSERS IN BONN UITGEJOUWD Onder luide kreten van „Geef ons onze krijgsgevangenen terug" boden gisteravond de vijf com munistische afgevaardigden uit Oost-Duitsland glimlachend en buigend hun voorstellen voor hereniging van Duitsland aan aan het West-Duitse federale parle ment in Bonn. De anti-communistische demon straties die ook in Bonn door de politie werden verwacht, bleven uit, maar wel werden de grote Russische auto's nagejouwd, toen zij door de straten van Bonn reden. „Geef ons Linse terug", „Ga terug naar Moskou" en „Wij on derhandelen niet met kidnappers" waren de kreten die getuigden van de opgekropte gemoederen der West-Duitse bevolking. Toen de communisten het parlements gebouw verlieten doorbrak het publiek de afzetting waardoor de auto's niet weg konden rijden. blussen. Zij legde verscheidene stralen uit, maar hier was geen blussen tegen. Het vuur vond gretig voedsel in de duizenden balen schilfers. De Groninger brandweer werd gealarmeerd en rukte uit met de mistwagen en een motorspuit. Maar ook de mistspuit faalde hier. De vuurhaard was zeer moeilijk te benaderen.'Assistentie werd toen gevraagd van de ma- gyrusladder en nog een extra motorspuit. Zestien stralen gooide men toen in de vlammenzee. Door hitte en waterdruk scheurden de grote muren van de fabriek en lever den elk moment gevaar tot in storten op. Daarom besloot men uit veiligheid de spuitgasten aan de gevaarlijke zijde te vervangen door het waterkanon. Een gedeelte van de fabrieks- muur stortte met donderend ge raas in. Er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongevallen voor. Vele uren heeft de brandweer nog geblust en ook de nablus- singswerkzaamheden namen nog geruime tijd in beslag. NEW DELHI (A.P.). Zes men sen zijn bezig, door het hoge Hi- malayagebergte te zwoegen naar een doel, dat nog niemand, die levend van een dergelijke tocht is teruggekomen, heeft bereikt: de top van de Mount Everest. Het is een groep Zwitsers, die voor de tweede maal in dit jaar een aanval op de ongenaakbare bergspits doet en ditmaal hoopt te slagen, langs dezelfde weg, waarlangs de alpengids Raymond Lambert op 28 Mei van dit jaar tot op ongeveer 300 meter afstand van de top is gekomen. Als het hun gelukt, zal deze kleine groep het antwoord geven op een vraag, waarover geleer den en bergbeklimmers een halve eeuw lang hebben gestreden, de vraag n.l. hoe hoog de top in werkelijkheid is. In het laatste vooruitgeschoven kamp zullen twee man worden uitgekozen om deze beslissende poging te doen. De anderen kun nen slechts achterblijven en wachten en de klimmers niet anders steunen dat met hun ge beden, die, naar' de veteranen van de Everest zeggen, gemakke lijk van de lippen vloeien in de hogere gebieden. Of de Zwitsers geslaagd zijn of niet zal waarschijnlijk op zijn minst drie weken nadat zij de sprong naar de top hebben ge waagd, onbekend blijven. De ver binding tussen Kathamndoe, de het dichtst bij de Mount Everest gelegen plaats met normale tele grafische en radiografische ver bindingen met de buitenwereld, en het basiskamp wordt uitslui tend onderhouden door speciale renboden. De expeditie staat o.l.v. een chirurg dr. Chevalley. H

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1