Hieuw! half zware shag KRONIEK VAN ZATERDAG Communistische delegatie komt op bezoek in Bonn half zware shag! Gorilla onder het mes Internationale Technische Hulp wordt uitgebreid Duitse hoofdstad klaar voor ontvangst Katholieke jongeren debatteren in A'dam öie weRelö van ons Twee goudstaven in beslag genomen Rechtbank stelt A.V.R.O.-bestuur in gelijk Getuige ter zitting gearresteerd Voor de liefhebbers van een Een speciale melange van de beste lichte en pittige tabakken Chirurg haalde vulpotlood uit de maag van het dier Begroting Buitenlandse Zaken 1953 Naar wij vernemen Straatsburg niet op één dag gebouwd WÊÊÊÊÊKÊÊKÊÊÊÊÊÊÊmÊmm BONN, 19 September. Honderden Duitse politieagenten zijn in het Rijnland en het Ruhrgebied opgeroepen in verband met de aankomst van de Sovjet-delegatie, welke met voorstellen ter hereniging van Duitsland naar Bonn onderweg is. Uit vrees voor anti-communistische onlusten of pro-communistische demon straties, hebben de federale autoriteiten alle politietroepen van de elite met karabijnen uitgeruste grenswacht tot de spoorweg politie gealarmeerd. Oudstrijders hebben gewaar schuwd, dat zij tegen de uit vijf eden bestaande communistische delegatie zullen demonstreren. Anti-communistische groepen in 't ndustriële Ruhrgebied overwegen ook te protesteren. Het parlementsgebouw aan de Rijn, waar de communistische de- egatie vanmiddag haar voorstel en zal overhandigen, wordt door 200 man bewaakt; deze hebben opdracht bij het eerste teken van moeilijkheden het gebouw herme tisch af te zonderen. Uit Düsseldorf heeft de politie een groot mobiel waterkanon la ten komen, om eventueel bij de monstraties de menigte te ver spreiden. 30000 politieagenten in de nabij gelegen steden hebben opdracht Katholieke jongeren van de K.V.P., K.N.P. en P.v.d.A. zullen op verzoek van de redactie van het jongerenblad „Karakter" een politiek debat houden over de jongste verkiezingsuitslag. Dit zal plaats hebben op Zon dag 21 Sept. in Krasnapolsky te Amsterdam. Gelijk bekend, is het initiatief tot dit debat genomen, naar aan leiding van een artikel in „Ka rakter", waarin de nederlaag van de K.V.P. wordt geweten aan het gebrek aan belangstelling van de Katholieke jongeren. Zij zullen nu Zondag in aanwezigheid van Katholieke Kamerleden hun standpunt bepalen en antwoord trachten te vinden op de vraag: Hebben de Katholieke jongeren belangstelling voor politiek? Zo neen, waar ligt dan de oorzaak van dit tekort? INBREKER LIEP IN DE VAL HAARLEM. Tegen de 62- jarige transportarbeider T. C. werd Donderdagmiddag bij de Haarlem se rechtbank een gevangenisstraf geëist van 10 jaar en 8 maanden. Hem was ten laste gelegd de diefstal van een fiets uit een boe renschuur te Haarlemmermeer en poging tot diefstal en geweldple ging. Er was een mededader in 't spel, die de politie echter tevoren op de hoogte stelde. Toen dan ook des avonds 4 April T. C. met zijn maat het erf opfietste, de schuur openbrak en een fiets op het erf zette, stuitte hij bij het indringen in de keuken op drie leden van de Rijkspolitie. T. C. vluchtte naar buiten en bij een worsteling dien de hij een politieman een klap met het breekijzer toe. De tweede persoon, die, zoals de Officier van Justitie opmerkte, „komedie" had gespeeld, werd naar huis gezonden. T. C. heeft een strafblad van 25 vonnissen, waarvan 3 wegens po ging tot moord. De Officier van Justitie achtte het ten laste geleg de bewezen en eiste een ver zwaarde maximumstraf van 10 jr. en 8 maanden gevangenis zonder aftrek van voorarrest. De verdedigster achtte de term „onder vereniging" in de tenlaste legging niet juist en concludeerde tot vrijspraak. De Rechtbank zal op 3 October uitspraak doen. NEW YORK - Zwitserland was in de eerste helft van '52 Amerika's beste klant voor nylonkousen. Het land nam 485.466 dozijn paar af. Op de tweede plaats kwam Neder land met 287.139 dozijn paar; W est-Duitsland werd goede derde met 255.597 dozijn paar. JOHANNESBURG Twee mannen beroofden een taxi chauffeur en sloten hem op in het bagageruim van zijn wagen. Hij werd een uur la ter bevrijd, toen voorbijgan gers zijn wanhopig bonzen hoorden. BELFAST James Mag- nennis, een ex-matroos, had geld nodig om kleren te ko pen voor zijn drie kinderen. Hij verkocht in arren moede het „Victoria Cross", dat hij verdiend had voor zijn aan deel in het tot zinken bren gen van een Japanse kruiser in de Straat van Djohor. Hij kreeg er 75 pond Sterling voor. BELFAST De koper, een handelaar in Belfast, wilde het kruis aan het plaatselijk museum schenken, maar toen hij hoorde wat het voor Mag- nennis eigenlijk betekende, heeft hij 't hem teruggegeven. Voor niets. HELSINKI Op 1 Juli '51 werd aan de Zuidkust van Finland een bruine zeemeeuw een Larus Fascus" geringd. Het dier is nu gevangen op het meer van Moero, in het hart van de Belgische Congo. gekregen zich gereed te houden om bij eerste melding ter assisten tie naar Bonn te komen. Op de Rijn patrouilleren in de buurt van het moderne parlementsgebouw gewapende politieboten. Alle uitvalswegen van Bonn naar het -Ruhrgebied zijn afgezet. Alle bussen, die uit het Ruhr gebied naar Bonn komen, zullen zorgvuldig worden gecontroleerd, om na te gaan of zij communisti sche demonstranten vervoeren. De politie houdt er rekening mee, dat de communisten in het Ruhrgebied en in het bijzonder de fanatieke leden van de Vrije Duitse Jeugdbeweging, zullen de monstreren. Volgens het programma zal de delegatie om 17 uur de voorstellen voor de hereniging van Duitsland aan dr. Hermann Ehlers, de voor zitter van de Bondsdag, overhan digen. De leden van de delegatie heb ben vergunningen om twee dagen in West-Duitsland te blijven. GEEN SPIRITUALIËN NAAR CANADA 's GRAVENHAGE, 19 Sept. De Canadese postadministratie ontvangt r\og herhaaldelijk uit ons land postpakketten, waarin alcoholhoudende dranken zijn verpakt. Bij aantreffen in Cana da worden deze dranken uit de pakketten genomen en vernie tigd. De P.T.T. raadt de afzenders van postpakketten naar Canada derhalve aan daarin geen spiri tualiën te verpakken. MEUBELHANDELAAR HAD GEHEIME BERGPLAATS IN AUTO De 40-jarige meubelhandelaar P. J. N. uit Oost-Voorne, de 41- jarige boekhandelaar M. C. T. uit Rotterdam en de in Deurne (Bel gië) woonachtige 31-jarige Neder lander J. K. K. zijn ter beschik king gesteld van de Officier van Justitie te Rotterdam in verband met een goudstaafaffaire. De meubelhandelaar is de vo rige week reeds aangehouden, na dat gebleken was, dat hij op een geheime plaats in zijn auto een staaf goud van een kilogram (waarde vijf a zesduizend gulden) had verborgen. Hij wilde zijn huis verkopen en had twee staven goud als handgeld gekregen op de koopsom. Ook de tweede staaf die ook een kilo weegt, is in be slaggenomen. De Rotterdamse boekhandelaar heeft zijn bemiddeling verleend tussen de man uit Oostvoorne en de Nederlander uit België, die de koper van het huis was. Ook het goud is bij de Justitie gedeponeerd. Aanbieding geloofsbrieven mr. D. U. Stikker Mr. D. U. Stikker, die benoemd is tot Nederlands ambassadeur te Londen, zal zijn geloofsbrieven aan Koningin Elisabeth aanbieden na 15 October, wanneer H. M. van haar reis naar Schotland in Londen zal zijn teruggekeerd. MARINE-OFFICIEREN BEËDIGD Op het terrein van het Marine etablissement te Amsterdam heb ben gistermiddag 26 marine-offi cieren hun eed afgelegd in han den van Kapitein ter Zee J. S. Bax. De plechtigheid werd opge luisterd door de Marinierskapel. VERDACHT VAN MEINEED Gistermorgen werd, op verzoek van de Officier van Justitie, een 40-jarige Opperman uit Amster dam, die als getuige werd ver hoord, ter zitting gearresteerd, als verdacht van het afleggen van 'n meineed. De verdachte in deze zaak, een 34-jarige weduwe, werd beschul digd fraude te hebben gepleegd, door wekelijks f 35.steun voor haar en haar kinderen te hebben geïnd en tegelijk met de opper man samen te leven. Dientenge volge had zij geen recht op steun. Het Gemeentelijk Bureau van Sociale Zaken had onlangs een anonieme brief ontvangen, waarin vermeld werd, dat zii met een man samenleefde. Zowel de op perman als de weduwe ontkenden de samenleving. Wel gaven zij toe, dat ze elkander dikwijls za gen en dat hij ook wel bij haar thuis kwam. Hoewel zijn moe der beweerde, dat hij al maanden het huis uit was. hieid hij vol, dat hij bij zijn ouders inwoonde. Dat de weduwe inkomsten van hem heeft gehad is voor Sociale Zaken niet bewezen, maar Sociale Zaken tolereert niet, dat een man ge heel de leiding van een gezin overneemt, althans er bij gaat in wonen en dan niet met de vrouw in het huwelijk treedt, opdat zij de steun van de gemeente zal blijven ontvangen. Nadat zijn verklaringen door de Griffier op Schrift waren gesteld, verzocht de Rechter hem het pa pier te ondertekenen. Hierna gaf de Rechter aan de parketwacht opdracht hem te arresteren. De zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden. HET CONFLICT MET HET FRANS HALS-THEATER HAARLEM. 18 Sept. De president van de Haarlemse rechtbank, M. E. L. Baron van Tuyll van Serooskerken, heeft vanmorgen in kort geding de eis van Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant tegen het Frans Halstheater te Haarlem toegewezen. De president sprak als zijn aanvankelijk oordeel uit, dat de door het dagblad gewraakte pu blicaties in en aan het Frans Hals-theater een onrechtmatige daad vormen. De president ge lastte, dat de discriminerende pu blicaties tijdens de voorstelling en aan de gevel terstond zullen worden verwijderd, en verbood ook voor de toekomst soort gelijke bekendmakingen op straffe van een dwangsom. Deze dwangsom bedraagt voor het eerste kort geding (de bekend makingen door middel van lan taarnplaatjes) 500 en voor het tweede (de mededelingen aan de pui) 1000 gulden per dag. Boven dien werd de gedaagde veroor deeld in de kosten van beide korte gedingen. Advertentie In de civiele procedure, die de heer J. J. Nahuis uit Deventer voor de Amsterdamse rechtbank aanhangig heeft gemaakt tegen de A.V.R.O. inzake de algemene jaarlijkse vergadering van deze omroepvereniging, op 5 Juli j.l. in Maastricht gehouden, en het ontslag van de heer W. Vogt, heeft de rechtbank gistermorgen het bestuur geheel in het gelijk gesteld. Eiser werd veroordeeld in de kosten van het geding, be groot op f250.—. De rechtbank heeft uitgemaakt, dat de A.V.R.O. met 250.000 le den gerechtvaardigd was om als regel van orde te eisen, dat de leden, die de algemene vergade ring wensen bij te wonen, hier van tevoren aan het bestuur schriftelijk opgave doen. Dit is in de statuten vastgelegd. De recht bank was er voorts van overtuigd geworden, dat de aankondiging van deze vergadering, opgenomen in de Radiobode, tijdig onder de aandacht van de leden is geko men, dat wil zeggen 21 dagen voor deze werd gehouden. Zij wees de gestelde eis om de ver gadering ongeldig te verklaren van de hand, omdat zij van me ning is, dat het A.V.R.O.-bestuur niet in strijd met de statuten heeft gehandeld. Hetzelfde, ge schiedde met het verzoek tot het ongeldig verklaren van het ont slag dat het bestuur heeft ver leend aan de heer W. Vogt. De rechtbank was van oordeel, dat de heer Vogt zijn ontslag zelf heeft ingediend en dat het be stuur in overeenstemming met de statuten dit ontslag heeft ingewil ligd. ROME. Op het interna tionale congres van dieren tuin-directeuren heeft prof. H. Hediger, de directeur van Bazel's Diergaarde, verslag uitgebracht van een geslaag de maagoperatie op een gorilla. De gang van zaken was aldus: de gorilla, Achilles, had blijkbaar artistieke neigingen. Op de een of andere manier slaagde zij er in April in een metalen vulpot lood van iemand voor de kooi te pakken te krijgen. Geklemd in een vuist probeerde ze te teke nen. Na de eerste lijnen van mogelijk het eerste gorilla mees terstuk in de kunstgeschiedenis, probeerde haar speelgenoot. Pablo de chimpansé. het potlood te pakken te krijgen. Achilles dacht slim te zijn en slikte het potlood in. De cipiers die het za gen gebeuren ontboden de dokter van de dierentuin, die met be hulp van röntgen-foto's vaststel de. dat het potlood op een ge vaarlijke plaats in de maag was blijven steken. Drie dagen later werd Achilles onder narcose ge bracht en door de beste chirur gen van Bazel geopereerd. Reeds 23 uur later kon de ze ven jaar oude gorilla weer haar normale dieet van bananen, ap pelen en tomaten verwerken. AAN HET EINDE VAN DE WEEK van Prinsjesdag, de dag dus van de Troonrede en de Millioenennota passen een paar korte opmerkingen, welke zogezegd, er zich niet zo ge makkelijk toe lenen, „elders in dit nummer" behan deld te worden. Daar hebben we op de eerste plaats de klacht, dat er, zoals zo vaak vroeger ook, verschillende taalkundige slordigheden in de tekst van dit belangrijke staatsdocument voorkomen. Deze opmerking, van verschillende kanten gemaakt, moeten wij onderschrijven. Tot viermaal toe wordt in de Troonrede het Germanistisch-Nederlands ge bruikt van „zal zijn te" dit en dat. Zo lezen wij, dat de mogelijkheid van voldoende investeringen „zal zijn te bevorderen", wat natuurlijk moet zijn: bevorderd zal dienen te worden, hoewel ook zonder bezwaar gezegd zou kunnen zijn, dat die mogelijk heid „bevorderd zal worden", omdat het immers over een zeer positief punt, het uitbreiden van de werkgelegenheid gaat. En waarom zal „de export tevens zijn op te voeren". De export moet bevor derd worden, zeker moest men dus zeggen, dat de export opgevoerd dient te worden. Het is concreter en beter Nederlands. Bij de uitgaven zal grote soberheid „zijn te betrachten". Waarom niet in de Nederlandse Troonrede, welke door H. M. de Koningin wordt voorgelezen, juister gezegd: bij de uitgaven zal grote soberheid betracht dienen te worden? Aan de bemoeiingen van de overheid op het terrein van de vrije jeugdvorming „zal een wettelijke basis zijn te geven". D.w.z., dat er een wettelijke basis aan zal gegeven „dienen te wor den". Dat wisten wij eigenlijk al. Liever nog had den we gehoord, dat dit geven van die wettelijke basis zal geschieden. Laat de herhaalde roep om correct Nederlands in een gewichtig stuk als de Troonrede niet langer zijn als de stem van een, die roept in de woestijn Ook hebben wij gelezen, dat er nogal wat hiaten zijn tussen de inhoud van de Troon rede en het verkiezingsprogram van de Katholieke Volkspartij, iets wat op zichzelf geno men, niet zo heel onbegrijpelijk is. 'Ook andere partijen zullen die ervaring wel opdoen, want in een program van een vierpartijenkabinet moet men het wel 'ns eens zien te worden langs de weg van het compromis. Toch zijn er wel een paar punten, waarover wij graag wat meer overeenstemming tussen rede en katholiek program hadden willen zien. Eerlijk gezegd, komt de gezinspolitiek er maar bekaaid af en de middenstand heeft evenmin reden tot groot gejuich als de middengroepen, wier positie juist in de laatste tijd nogal, dankzij actuele rapporten van de K.V.P., over de tong ging. En van verdergaande maatregelen tot afweer van het communisme horen wij ook niet veel. Maar mis schien komt dat nog. Er is voor de katholieke partij en haar aanhang nog veel te doen. Ook op deze punten geldt misschien wel, dat de aanvullende begrotingen van de verschillende ministers nog nadere plannen zullen onthullen. Wat de midden groepen betreft, komt er binnenkort een derde rapport over de concrete maatregelen, welke mo gelijk en nodig zijn, om aan de noden van deze groepen tegemoet te komen. Dan zullen wij er zeker meer van horen Intussen heeft de Tweede Kamer zelf al een aanvulling gegeven op een van de punten, welke wij zo juist aanroerden: de afweer van het communisme. Het is nog geen grote maat regel, maar het is toch weer iets, dat getuigt van een verblijdend inzicht, hoe men tegenover com munisten in openbare functies dient op te treden. Uit alle vaste commissies van de Tweede Kamer zijn de satellieten van Moskou vroeger al geweerd, maar niet uit de vaste commissie voor de industrie, welke verleden jaar is ingesteld. Het blijkt echter, natuurlijk, dat ook deze commissie zeer kwetsbaar is. Er waren nogal eens vertrouwelijke mededelin gen inzake industrie-ontwikkeling en industrie plannen te doen en het aanvaarden van een com munist in een commissie, die van industriële gehei men moet kennis nemen, zou betekenen, dat die geheimen aan de rode spionnage op een presenteer blaadje worden thuisgebracht! Als de commissie nu zulke geheimen te horen moest krijgen, werden aparte vergaderingen belegd, waarin het rode lid niet werd uitgenodigd! Om een einde te maken aan het wringen in dergelijke bochten, heeft de Kamer nu het verstandige besluit genomen „op order van Amerika natuurlijk", zal de „Waarheid" wel zeggen geen communistisch lid meer in deze commissie te benoemen. Dat is belangrijk, om de erkenning-ten-overvloede, dat communisten onbe trouwbare elementen zijn.... Er is nog een punt, waarop de Tweede Ka- mer althans de herbenoemde voorzitter, dr. Kortenhorst een aanvulling, maar een merkwaardige afwijkende aanvulling dan, heeft gegeven op de Troonrede. In deze rede wordt de wens uitgesproken, dat de nieuwe bepalingen in de Grondwet, betreffende de buitenlandse betrek kingen (reeds in eerste lezing aanvaard) zo spoedig mogelijk van kracht zullen worden. Dit zal, zei H. M., aan de behartiging van het buitenlands be leid ten goede komen „nu belangrijke structuele wijzigingen in de internationale verhoudingen met toenemende snelheid tot ontwikkeling komen". Dit was alles, zou men menen, nogal duidelijk en concreet. Maar voorzitter Kortenhorst zei in zijn rede, waarmede hij het voorzitterschap weer aan vaardde, dat de herziening van de Grondwet op dit punt, voorlopig op zich zal laten wachten.... Waarom dit het geval is, werd ons niet verder duidelijk gemaakt. Natuurlijk is ook de Kamer, evenals haar voorzitter, stellig overtuigd van het belang van een spoedige afhandeling en voltooiing van deze aanhangige wijziging. Maar dan moet er toch wel een zeer goede en gegronde reden zijn, waarom de Kamer op dit punt zullen de werk zaamheden wel uitgestippeld zijn in overleg met de fractie-voorzitters nu al, enigszins demon stratief, te kennen geeft, dat iets, hetwelk de rege ring graag spoedig verwezenlijkt wil zien, volgens de Kamer „voorlopig nog wel kan wachten. Wat zit daar achter? Tenslotte nog een paar puntjes. Het feit, dat er eerst een passage is gewijd aan de ver houding met Indonesië en daarna een afzon derlijke aan N. Guinea, zou er op kunnen wijzen, dat Nederland dit inderdaad als twee afzonderlijke zaken beschouwt. Men streeft naar een samenwer king op nieuwe basis. Accoord. Maar wat betekenen de „kwesties", waarvan gezegd wordt, dat zij sa menhangen met de Ned. Ind. Unie? Ook Nieuw- Guinea? Maar de regering spreekt in de afzonder lijke passage over N.G. wel over de geestelijke en sociale economische ontwikkeling, welke zij bevor deren wil, doch niet over de politieke. Of moeten wij aannemen, dat zij deze begrepen acht in de slotmededeling van de paragraaf, dat men op deze wijze de grondslag wil leggen voor de bevolking van N.-Guinea, om op de duur zelve over haar toe komst te beslissen? En eindelijk, met één sprong, terug van N.-Guinea naar.... de krotten in Neder land. Het geeft de indruk, dat de mededeling over de voorbereiding van saneringsplannen mooier is dan het lijkt. Men wil de krotopruiming dienstbaar maken aan „de bestrijding van de werkloosheid, wanneer in komende jaren de bouwbedrijvigheid zou teruglopen". Dus, als die bedrijvigheid niet terugloopt, worden de krotten dan niet opgeruimd? Wij zouden graag zien, dat er meer activiteit zon der voorbehoud, aan de dag gelegd werd, om tot krotopruiming te komen. Daar is in de afgelopen jaren niet te veel aan gedaan 's GRAVENHAGE De toe lichting op de begroting is be perkt tot het verschaffen van de meer technische gegevens over de in de begroting opgenomen cijfers. De raming van de totaal-uitgaven voor de gewone- en buitengewo ne dienst beloopt respectievelijk f4.213.880 en f801.500 meer dan die van de voorafgaande begro ting. De verhoging van uitgaven ten bedrage van f801.500 in ver gelijking met de voorafgaande be groting is toe te schrijven aan de sinds de bevrijding gevolgde poli tiek om in daarvoor in aanmer king komende landen eigen ge bouwen voor de huisvesting van de chefs de poste en de kansela rijen te verkrijgen. In verband met thans aan de gang zijnde onderhandelingen over het ver werven van eigen gebouwen in een aantal plaatsen als Bonn, Londen, Parijs en Ottawa werd 't verantwoord geacht op deze post een bedrag van f 1.000.000 uit te trekken. De ervaring in de laatste jaren heeft geleerd, dat het uitgetrok ken bedrag van f 20.000.als vergoeding voor de ambts- en re presentatiekosten van de minister te enenmale onvoldoende was om aan de steeds toenemende ver plichting van de minister van Bui tenlandse Zaken te voldoen. Der halve wordt bedoeld bedrag ver hoogd tot f 40.000. Ten gevolge van de steeds ho ger wordende kosten in een aan tal landen zijn de toegekende be dragen voor inrichting en vesti gingskosten onvoldoende geble ken. Het nieuwe reglement van de buitenlandse dienst kent thans bij vestiging van een chef de pos- te in het buitenland een vergoe ding toe van f 25.000.in bijzon dere gevallen kan dit bedrag worden verhoogd tot f 40.000. Het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd van enige ambtena ren op de belangrijkste posten, de noodzakelijkheid óm ambtenaren op moreel bijzonder zware posten na twee of drie jaar af te lossen en de oprichting van enige nieuwe posten zullen in 1953 waarschijn lijk leiden tot een groter aantal mutaties op hoog niveau dan ge woonlijk. In verband met het vo renstaande wordt een verhoging van het betreffende artikel aan gevraagd van f 200.000.- Voor het Kon. Instituut voor de tropen wordt voorshands een totaal-subsidiebedrag van f 300.000 voorgesteld. Het aandeel van Buitenlandse Zaken wordt met het oog op het belang van het Instituut als bron van informatie, als belangrijk con tactpunt met het buitenland en als hulpmiddel bij de Nederlandse deelneming aan de Internationale Technische Hulp voorlopig ge raamd op f 50.000, welk bedrag op deze begroting is uitgetrokken. Internationale Technische Hulp. De bijdrage van Nederland in de technische hulp der Verenigde Naties aan minder-ontwikkelde landen, is voor 1953 bepaald op f 1.600.000. Het technisch hulppro gramma der Verenigde Naties is tot dusver slechts in een aanloop periode geweest, zodat met een Van het wereldtoneel is binnenkort de beslissing te verwachten omtrent de algehele restauratie van het kasteel „Eys- den" in Limburg.... arriveerde minister Beyen Don derdag per vliegtuig in New York om zijn zaken als directeur van het Intern. Monetair Fonds af te wikkelen. kan men tot 30 Sept. a.s. in Den Haag weer de traditionele Damesbeurs bezoeken. Ook bui tenlandse firma's zijn vertegen woordigd. werden te Gestel bij graaf werkzaamheden o.a. stukken ge vonden van de slagtanden van 'n mammouth van circa 20.000 jaar geleden. ontving Eduard van Beinum als eerste buitenlandse dirigent, de eervolle uitnodiging om eind October a.s. in Manchester een harmoniecorps-concert te komen dirigeren zal de tentoonstelling „Eeuw feest Rijkstelegraaf", welke in Den Haag wordt gehouden, nog tot 5 October a.s. te bezichtigen zijn uitbreiding van dit programma en een beroep op een hogere bij drage rekening moet worden ge houden. Nederland heeft bij de uitvoering van het programma een belangrijke rol gespeeld en een aanzienlijk aantal experts ge leverd, hetgeen met zich mee brengt, dat Nederland bereid zal moeten zijn een redelijk aandeel in de onkosten te blijven dragen. Straatsburg heeft in deze Sep temberdagen een even boeiend als verwarrend schouwspel gebo den. Duidelijker dan ooit tevo ren is tijdens de debatten in de bijna 1000 jarige stad in de Elzas de verwijdering van de stand punten van hen, die vol bekom mernis over het lot van het toe komstige Europa naar de juiste formulering van samenwerking zoeken, aan het daglicht getre den. Er schuilt een brokje tra giek in, hoewel anderzijds veel de hoop doet wettigen op beter schap. Meningen over de tot nog toe in het leven geroepen ge meenschappen, als die van het Plan-Schuman, en zelfs over het nut van de Raad van Europa, bleken allerminst op elkaar te zijn afgestemd. De Fransman Paul Reynaud twijfelde zelfs aan de practische waarde van de Raad van Europa, nu eenmaal de kolen- en staalgemeenschap tot stand was gebracht. En dan de Britse houding, die reeds eer der een zekere reserve heeft getoond. Groot- Brittannië worstelt met het vraagstuk, hoe een binding met de staten van het vasteland aan te gaan, zonder zichzelf als wereldrijk, bestaande uit een keten van „niet-Europese landen", tekort te doen. De belangen van Engeland liggen elders. Ver over de ocea nen en niet bepaald op het Euro pese continent. Daarom wenst Engeland dan ook geen boven nationale gemeenschap, waar het gebonden aan zou zijn, wel een vorm van samenwerking. Eden heeft het laatste nogmaals be licht. Jammer alleen, dat zijn landgenoten het niet op alle pun ten eens bleken. Er is zelfs de vrees geuit voor een hernieuwd Duits militairisme, als een ge volg van de overheersende posi tie die Duitsland kan innemen in de gemeenschap van het Plan- Schuman. Men kan zich slechts afvragen, waarom de Britten juist nu met dit argument kwa men aandragen? Was het om het aloude Britse standpunt kracht bij te zetten, dat de Raad van Europa het kader zou vormen van alle gemeenschappen, zoals die van het Plan-Schuman en de nog komende? Zeker hadden de Britten invloed. De aanhangers van de Gaulle herinnerden zich plotseling, dat ook Frankrijk een „wereldmacht" vormde, met ge bieden overzee. En zij, die tot nog toe wankel stonden in hun mening, of het Nieuwe Europa eigenlijk wel een offer mocht vragen van de nationaliteiten om een deel der souvereiniteit af te staan, helden naar de Britten over. Het heeft de zaak er niet duidelijker op gemaakt. Toch is hier en daar water in de wijn gedaan. Zo zullen de in zichten Van de Hoge Autoriteit van het Plan-Schuman ook wor den voorgelegd aan de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa. Hiermede is de Engelse vrees, als zou de ko len- en staalgemeenschap een te sterke zeggingsmacht krijgen een beetje getemperd. Hoe het ook zij de nieuwe grondwet zal er komen. De practijk moet leren welke binding er met Engeland zal bestaan. Want van samen werken met de Engelsen bleek een ieder overtuigd. Een binding die uiteindelijk al beslag heeft gekregen o.m. in de steun die Londen heeft toegezegd aan b.v. de Europese Defensie-Gemeen schap. Alles bij elkaar genomen zijn er nog talrijke tegenstrijdig heden. Het Hoge Gezagsorgaan van het Plan-Schuman heeft de opdracht gegeven tot een staat kundige conceptie, terwijl de Raad van Europa zich zal toe leggen op de economische facet ten. Het valt lastig met elkaar te rijmen. En dan is er nog de Europese Defensie-Gemeenschap die nog niet is goedgekeurd in I alle landenHet geheel geeft de indruk van haastwerk, wat zich echter op de duur kan wre ken. De enige troost is, dat Aken en Keulen niet op één dag zijn gebouwd, wat men d us van Straatsburg ook niet mag ver wachten. 1 jpÉÉiii ill Een vindingrijk Parijzenaar zal in de „Salon de l'Auto" dit klein autootje presenteren. Het heeft een afneembaar dak en kan een snelheid bereiken van 80 tot 100 km per uur. Geen straatje zal voor deze auto te smal zijn om doorheen te rijden: als het moet kan de bestuurder de carrosserie gedeeltelijk op vouwen, zodat de wielen dichter tegen de wagen aankomen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3