Charles Montaigne a&de beste mannequin van Pierre Balmain vertoefde in Amsterdam ineens DE COLEUS Is het vlees rauw, rood of gaar? Op weg naar roem van Hollywood door autO'Ongeval om het leven gekomen Vier Parijse mannequins toonden zijn uitgebreide collectie Zibeline en fluweel maken opgang Zwister gebruikt Nederlandse stof Wolweken \oman ZATiti.iuAG 20 SüiTLMÜER 1952 T welke men ook reeds aantreft in de Nederlandse collecties. Vervolgens schrijft Charles Montaigne nog voor grasgroen, cypres, rosmarijn, mineraalrood. Rose Valois hebben wij gepre senteerd op deze pagina toen haar eerste herfst en wintermodellen aan den volke werden getoond. Echter nu zagen wij haar collectie met eigen ogen, want de modellen van Montaigne werden gecomple teerd met hoedjes van Rose Valois. Helder getinte modellen zullen de komende sombere tijd opvrolijken. Bij het stemmige zwart creëerde zij met haar kunstige handen fraaie witte kapjes van melusine. Een zwart vilten hoedje trok zeer de aandacht. Het was een eenvoudig kapje met aan de rechter zijde een grote touffe rose rozen met lange zwart vilten meeldraden. Kunstig gedrapeerd waren ook de hoedjes van hetzelfde materiaal als van de japon. Het was een show met wereld omspannende namen zoals Paris- Bombay, Paris-Amsterdam, Paris- Washington. Doch niet ten on rechte. Het was een „revue", deze namen waardig. Te meer daar men door een beetje handigheid met naald en schaar in het bezit kan komen van een dezer modellen voor weinig geld. Ervaren huismoeders weten in de regel wel hoe lang vlees moet braden om mals te zijn, maar voor de jongeren is het moeilijker, om dat een groot stuk gebraden vlees, gezien de dure prijzen, nu niet meer dagelijks op tafel komt. In Noorwegen is een handig hulpmid del uitgevonden. Een speciale thermometer met een stevige me talen punt wordt in het dikste ge deelte van het vlees gestoken. Men kan dan op een plastic tabel af lezen of het vlees rauw, rood, half gaar of geheel doorgebraden is. ParisKarachi, Paris Rio de Janeiro, ParisStockholm, ParisBar celona. Dit zijn geen uitroepen van een lieftallige omroepster op het vliegveld Le Bourget nabij Parijs om wereldreizigers uit te nodigen in het gereedstaande vliegtuig te stappen, o nee, verre van dat, het zijn namen, namen die Charles Montaigne aan zijn japonnen gaf. Iedereen heeft wel eens van deze modevorst gehoord, want hij heeft zich op modegebied grote bekendheid verworven. Montaigne reist thans met zijn collectie vele landen af. Zaterdag en Zondag deed hij met vier mannequins, Martine, Ivette, Jacky en Luisette Amsterdam aan en oogstte in het Doelenhotel, waar hij op die dagen show hield, veel succes. Voor de doorsnee Nederlandse vrouw zijn de japonnen en man tels van Charles Montaigne niet te bekostigen. Verschillende da mes zullen daarom de opmerking maken en dat vinden wij zeer terecht „waarom schrijft u dan over zo'n onbetaalbare show?" En dat is hierom. Van de meest sim pele tot aan het groot avondtoilet, welke wel en niet getoond werden, zijn knippatronen te verkrijgen bij diverse stoffenzaken. De vrouw uit deze lage landen staat bekend om haar handigheid. Als zij nu deze handigheid uitbuit om met naald en draad van een goedkope lap stof, of als bruintje het kan trekken van een coupon van bete re kwaliteit, zo'n model te maken, dan zal zij er te allen tijde per fect en charmant uit zien. Velen zullen echter de noodkreet slaken: „Zo'n patroon is toch niet geschikt voor mijn figuur. Ik ben te fors gebouwd" of „ik heb te brede -fif heupen". Al deze klachten leveren tlgp|^ jjpTTpl geen bezwaar op. Desgewenst kan <CTjT"- ieder patroon naar maat worden g» In zijn collectie probeert Charle Montaigne de huidige tijd te sym boliseren. Onze tijd is vlug, op .r'a windend en boeiend en daarom lp"* heeft hij een mode voor dit sei- *^SR3«|§§5 zoen gecreëerd, welke dit beeld I. weerspiegelt. Van het klassicisme v W i M \i heeft hij afstand gedaan, want in f deze streken duidt dat speciaal op M „gemakkelijk" en „zich laten f gfg gaan", of zo als Montaigne het jj| J J fjfi s j uitdrukt in „laiser-aller.fl j jig - Het is zijn streven geweest om SLgMng» t t sf naast het persoonlijke cachet dat flllt|§P^^ een japon of mantel aan de draag JSÉjBL ster geeft, wat fantasie te verwer- |H i ken. Zijn collectie heeft daarom BK&É SpF op de gehele wereld bekendheid rnÊÊ^''' verworven omdat hij er in is ge- - slaagd de droom van iedere ele- Op een van de grote pleinen in gante vrouw te verwezenlijken Parijs poseerde deze mannequin. door twee woorden te zeggen na- Zij draagt de japon „Paris-Karachi" melijk „jamais vu" of in onze welke is vervaardigd van een soe- moedertaal gezegd: „nog nooit te pele wollen stof. De laag ingezette mouw geldt ook voor de mantels, welke wijd en toch recht van lijn zijn. Het pyramide-achtige van het vorige seizoen heeft afgedaan. Deze mode- vorst gebruikte evenals de andere ruige materialen, een bouclé soort, tweed. Zibeline is eveneens zeer populair. Dit is een glanzend, glad gestreken harige stof, wat zich zeer goed laat verwerken en voornaam aandoet. Fantasie tailleurs winnen steeds meer voet. Prachtige costuums werden getoond, zowel van gladde stof als van tweed, met strakke rokken en wijde jasjes of licht klokkende rokken met getailleer de jasjes. Deze laatste waren kor ter dan haar wijdere zusje. Op een enkele uitzondering na zijn alle modellen in dit genre hoog gesloten en wel op verschillende manieren. Allereerst is er de dub bele knoopsluiting en vervolgens de diagonale. Bij dit laatste ont staat een zeer aparte lijn, welke geaccentueerd wordt door grote fantasieknoop. Om wat fleur aan de show te brengen namen de cocktails en avondjaponnen een zeer grote plaats in. Ook bij deze collectie werden voorname en chique materialen gebruikt. Opvallend is de plotse linge opgang, welke het fluweel heeft gemaakt, niet alleen het effen maar ook het bewerkte. Van dit materiaal werd een japon ge toond voor het meisje van 1000 weken. Onder een overgooier van geruit fluweel werd een witte blouse gedragen met enorme wijde pouffemouwen, welke strak onder In een houten barak in een van de voorsteden van Parijs zag 29 jaar geleden in het gezin Maynier de kleine Janine het levenslicht. Het was een allerliefst kind, dat door iedereen werd bewonderd. Haar olijke ogen keken vol blijdschap de wereld in. Toen zij oud genoeg geworden was, moest zij gaan verdienen, want haar ouders konden het geld goed gebruiken. Zij kon een plaatsje krijgen in een fabriek, waar zij de gehele dag,niet anders moest doen dan kartonnen dozen dichtplakken. Honderden dozen gingen dag in dag uit door haar handen. Evenals u en ik, vond zij het een fantasieloos en geestdodend werk. Plotseling echter een klap, glas gerinkel en een dodelijke stilte. Toegesnelde mensen haalden Pra line dodelijk gewond onder de auto vandaan en 24 uur later overleed zij. Groot was de belang stelling enkele dagen later bij haar begrafenis. Een meisje ge boren in een houten barak, opge klommen van kartonnenplakster- tje tot Frankrijks beste mannequin, was omgekomen op weg naar de roem van Hollywood. Janine hield het niet langer uit. 's Avonds voor het slapen gaan, keek ze vaak, zoals alle vrouwen doen, in de spiegel. Zij vond zich zelf knap. En dat had zij zeer juist gezien, want zij had mooie regelmatige trekken en een mooie tere huid. Het stond dan ook bij haar vast, dat zij haar leven niet zou verdoen aan kartonnen dozen. Op een avond, toen zij vermoeid van het werk, de krant zat te lezen, viel haar oog als een blik semschicht op een advertentie. Met vette letters stond daar: „Mannequin gevraagd bij Lelong". Zij aarzelde geen ogenblik, trok baar beste jurk aan en ging sol liciteren. Het kartonnenplakstertje had zich reeds enorme luchtkastelen gebouwd, doch deze vielen als een kaartenhuis in elkaar, toen men haar vertelde, dat er meer nodig was dan een goed figuur en een knap gezichtje. De gedachte echter eens manne quin te worden, liet haar niet los, vooral nu zij de eerste stap over de drempel had gezet. Janine wist toen een baantje te krijgen op een confectie-atelier. Van het geld dat zij meer verdiende, volgde zij 's avonds lessen op een manne quin-school. Toen kwam plotseling het mo ment van haar leven. Lelong liet alle leerlingen van de schooi op roepen en het was spoedig een uitgemaakte zaak, dat Janine een van de beste was. Haar doel was bereikt. Zij werd de eerste manne quin van Lelong. Zij presenteerde zich in zijn salons als „Praline". Naast haar zucht naar bekendheid kwam die naar geld. Zij wist dat het meeste geld te verdienen was als „man nequin-volant", dit wil zeggen, in dienst gaan bij de meest biedende mode-koning. Eerst was dat Dior en vervolgens Pierre Balmain. In Amerika toonde zij diens collectie en oogstte veel succes. Zij maakte daar kennis met Joan Crawford, Marlène Dietrich en Charlie Chaplin. Terug in Frankrijk speelde zij, naast haar werkzaamheden als mannequin, nog mee in operettes en films. Na enige jaren trouwde zij met een markies en schreef toen, op het toppunt van haar roem, haar levensgeschiedenis, welke in tamelijk grote oplaag werd verkocht. Praline was intussen al bijna dertig jaar geworden en begreep, dat haar roem als mannequin ging tanen. Zij probeerde derhalve een engagement te krijgen bij de film. Toen zij enige tijd geleden in Noord-Frankrijk was werd zij op gebeld door haar impresario. Een haastige stem vroeg of zij zo spoe dig mogelijk naar Parijs wilde komen, om een filmcontract te tekenen. Zij stapte in haar auto en reed met een behoorlijke snel heid naar de Lichtstad. voren gezien De wijde rok bij de japonnen is zeer in trek, doch bij de meeste modellen wordt de nadruk gelegd op een kant. Een klokkend of een geplooide baan kan zowel voor of achter, als op zij vallen. In ieder geval valt de aandacht meer op de rok. Zo werd een loodgrijze japon getoond met een wijde rok, welke geaccentueerd werd door een tres- garnering. De lijfjes zijn betrek kelijk eenvoudig. Een hoge of ge drapeerde kraag geeft het aparte cachet aan een model, dat nog ver hoogd wordt door de laag ingezette wijde mouwen, welke weer strak gesloten zitten om pols of elleboog. Montaigne vindt de rok, die 34 cm van de grond af is, de elegant ste lengte voor de vrouw. Een nieuw materiaal is gebruikt voor deze cocktailjapon. Op een fond van zwarte organza zijn zijden franje aangebracht. Dit modeldat gegarneerd is met een rode corsage, draagt de naam Paris-Abidjan. de elleboog sloot. Een grote strik onder de kin en een grote flu welen omslagdoek completeerde het geheel. Het was een zeer apart model, dat ontsnapt was uit groot moeders kledingkist. Wij zouden nog veel langer door kunnen gaan, doch het zou een relaas worden zonder eind. Even willen wij nog iets zeggen over de kleuren. Vaticaan purper is favo riet, daarnaast zien wij loodgrijs, gecombineerd met grijs velours en gemetalliseerde tullen. Anthraciet is ook een van de nieuwe kleuren, Hij ontwierp staatiekleed van H.M. de Koningin Uit Buenos Aires is per vliegtuig in ons land aange komen de 23-jarige Zwitser Erwin Dolder. Hem viel in 1948 de eer te beurt het staat siekleed te mogen ontwerpen voor de inhuldiging van H. M. de Koningin. Erwin Dolder heeft 2% jaar in Argentinië vertoeft, waar hij zich heeft bezig gehouden met het ont werpen van toiletten voor" de So ciety in Buenos Aires. De veelbe lovende jonge Zwitser, die ook in Zuid-Amerika een goede naam heeft verworven, zal thans gerui me tijd in ons land vertoeven. Hij zeide ons, met grote blijdschap te hebben geconstateerd, dat de Ne derlandse textielindustrie in de afgelopen jaren een grote vooruit gang heeft gemaakt. Hij is van mening, dat de motieven en de kleuren van de japonstof, afkom stig van Nederlandse fabrieken, in geen enkel opzicht behoeven onder te doen voor die in Zuid-Amerika of zelfs Parijs. Dit heeft hem ertoe gebracht verbinding te zoeken met Nederlandse textiel-fabrikanten. Hij heeft namelijk het plan opge vat over enige tijd modeshows te organiseren in Zuid-Amerika met door hem ontworpen modellen, waarvan de stoffen zijn vervaar digd door de Nederlandse textiel industrie. Hij zeide met zekerheid te geloven, dat de Nederlandse stoffen op deze wijze, gezien de zijns inziens in vergelijking tot an dere landen lage prijzen, een be hoorlijk afzetgebied te vinden voor onze textiel in Zuid-Amerika, waarbij hij in het bijzonder denkt aan Brazilië. WEEKMENU Zondag: Groentesoep, sau cijsjes, aardappelen, bleek selderij, jus, vruchtenge bak. Maandag: Selderijsoep, ge bakken kaas, aardappelpu- rée, postelein. Dinsdag: Capucijners, aard appelen, Chinese kool, ca- pucijnersaus, karnemelk- vla. Donderdag: Gemengde schotel van klapstuk en groenten, aardappelen, bouillonsaus (fruit). Vrijdag: Aardappelen, an dijvie, tomatensaus, gries meelpudding. Zaterdag: Gestoofde ma kreel, aardappelen, bietjes, botersaus, (havermout met bruine suiker). In vele gezinnen heerst de ge woonte om op één dag in de week meestal Zondags velerlei extraatjes op te dissen. Dan is er feestelijk broodbelegsel gekocht, er is een smakelijk stukje vlees bij de warme maaltijd en iets lekkers toe. Dit is een prettige gewoonte, waard om in stand te worden ge houden. Alle dagen moqten niet „hetzelfde gezicht" hebben! Laten we echter niet overdrij ven door in één dag de extraatjes voor de hele wèek op te maken, zodat we de overige dagen op een houtje moeten bijten. Dat zou niet alleen ongezellig, maar ook on gezond zijn. Ons lichaam is nu eenmaal ingesteld op een vrij ge lijkmatige toevoer van voedings stoffen. Men heeft b.v. veel min der profijt van een grote portie eiwit op één dag in de vorm van ei én vleeswaren én kaas bij ontbijt- en koffietafel, of wel ge haktballetjes in de soep, gebra den vlees en een melkgerecht toe bij het warme maal dan wan neer deze levensmiddelen over enkele dagen verdeeld worden. Ook een grote hoeveelheid fruit kunnen we het beste niet achter elkaar opeten. Laten we dus verstandig zijn en van het goede iedere dag iets genieten! RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN BLEEKSELDERIJ Twee struiken bleekselderij, 214 dl (l'A kopje) melk, 20 g (2 eetl.) bloem of maizena, zout. Van de bleekselderij de brede, holle gedeelten gebruiken als groente, de kleine binnenste blaadjes rauw eten, door sla ge mengd of „aan het stuk". De groente schoonmaken door een schijf aan de onderkant van de struiken weg te snijden en ook de dunne ronde uiteinden met de bla deren (eventueel bruine buiten ste „scheden"). De stengels af schrappen, in stukken snijden en met zoveel kokend zout waten op zetten dat ze half onderstaan. De groente gaarkoken in ongeveer 40 minuten en laten uitlekken. De bloem of maizena aanmengen met melk, de rest van de melk aan de kook brengen en deze binden met het papje. De saus even laten doorkoken en de selderij er in verwarmen. Een weinig fijngesne den selderijgroen er door mengen. Van de dunne stengeltjes kan een geurige bouillon getrokken worden. SCHOTELS VAN KLAPSTUK EN GEMENGDE GROENTEN. 250 g klapstuk, kg gemengde groenten (boontjes, bloemkool, komkommer), een uitje, boter of margarine, zout, (nootmuskaat, laurierblad). Het vlees opzetten met ruim water met zout, een laurierblad en stukjes ui en in 14 a 2 uur zachtjes gaar koken. De bouillon afgieten op een bodempje na en het vlees in blokjes snijden. De zetten wij haar in een mengsel van gelijke delen bladgrond, graszoden- grond en zand. Ten slotte nog een opmerking: in tegenstelling tot de meeste an dere kamerplanten, heeft de coleus tijdens de winter geen rusttijd. Dat wil dus zeggen, dat zij ook in de koude maanden wordt bemest en van voldoende water voorzien. Wanneer er zich bloeiwijzen ont wikkelen, kunnen wij deze beter direct weghalen, daar de bloemen onbeduidend zijn en de vorming er van van de plant veel energie vergt. Htn. groenten schoonmaken, in stukjes snijden en met het vlees ongeveer 30 minuten koken, ('t Gerecht op smaak afmaken met boter of mar garine en nootmuskaat). Van de bouillon een saus maken met 35 g (ruim 2 eetlepels) boter of mar garine, 35 g (4 eetlepels) bloem, Vi liter (3 kopjes) bouillon (en water). Boter of margarine en bloem verwarmen, geleidelijk de bouil lon toevoegen onder steeds roeren en de saus een paar minuten zachtjes laten koken. Wie wel eens ter gelegenheid van een verjaardag of een jubi leum in het bezit is gekomen van een bloemenmand, zal thans zeker wel ergens een coleus hebben staan. Het is een kruidachtige plant met bladeren, welke de vorm hebben van brandnetels, vandaar dan ook de naam sierbrandnetel. U hoeft echter niet bang te zijn, dat u bij aanraking dezelfde on aangename ervaringen opdoet als bij de gewone brandnetel; behalve de vorm van het blad heeft zij niets met haar zuster van buiten gemeen. De bladeren kunnen een grote kleurverscheidenheid hebben met als hoofdtinten groen, rood, bruin en geel. Dikwijls zijn de randen nog van een andere kleur dan de rest van het blad. Als u de Coleus in haar volle luister wilt bewaren, moet u haar beslist op het zonnigste plekje van uw kamer zetten. Zonder zon wordt de fraaie tekening van de bladeren spoedig minder levendig. Behalve zon verlangt de coleus ook een rijke voeding en veel water. Eens per week wat kamer- plantenmest is haar zeer welkom. En wanneer zij van water versto ken blijft, zullen de bladeren slap gaan hangen. De eerste reactie van de bezitter is dan meestal de plant uit de zon zetten. Dat is echter helemaal niet nodig. Als er maar flink water wordt gegeven, is de coleus weer spoedig op peil. Gedurende de winter wil de coleus wel eens gaan kwijnen, als zij het te koud krijgt. Maar in het voorjaar kunnen wij door het ne men van een stek weldra een nieuwe krachtige plant kweken. Stekken van ongeveer tien centi meter worden in zandige bladaarde gestoken, waarna het stekpotje op een warm plekje wordt gezet. Wanneer het noodzakelijk wordt de coleus te verpoten hetgeen door de krachtige groei al heel gauw het geval zal zijn dan In Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Eindhoven zal van 27 September tot 4 October een wol- week gehouden worden. In Amster dam, Groningen en Zwolle is de wolweek vastgesteld van 4 tot 11 October. EEN GOED BEGIN IS 'T HALVE WERK Hebben jullie in de vacantie ook een feestweek gehad? Dan zijn er ook meestal wedstrijden bij in zaklopen, hardlopen met hindernissen, ver- of hoogspringen en nog veel meer, waarmee je een prijs kunt winnen. Heb je meegedaan en een prijs in de wacht gesleept? Dan heb je vast je beste beentje voor gezet. Dat weet je zelf wel. Als je bij de beginstreep goed afzet, dan schiet je vooruit en ben je de jongen of het meisje, met wie je kampen moet zo een eind voor. Een goed begin is het halve werk. Dat komt overal uit. Als je meteen goed be gint met bidden, je les leren je huiswerk maken, je moeder of vader helpen, gaat de rest meestal ook gesmeerd. Je zit er meteen goed in, zeggen ze dan. De maand September is haast alweer aan het eind. De eerste schoolmaand zit er lekker op. En heb je ook gemerkt, dat die spreuk van de Jeugd bond je goed geholpen heeft? Oefen je nog maar goed de laatste dagen en dan blijf je maar altijd je beste beentje voorzetten. Dat komt je nu en later goed te pas. staartjes op de grond! Heus waar! In Tilburg is een re creatieoord geopend, klei ne vrienden! De Lasso man houdt ook wel van recreatie! Dat betekent pret maken! Pas geleden is een man van 't eiland Texel naar den Helder gezwommen. In twee uur! Koud! In Oostenrijk geweest! En daar is een mooi plaatsje, dat Rattenberg heet. Daarbij is 'n rivier en in die rivier worden allerlei stukken hout door het water meegevoerd, 'n Heleboel jongens zijn daar steeds maar bezig met het hout uit het water te halen. Dat doen ze met een scherpe piek. Dat hout laten ze drogen en zo hebben ze fijn kachel hout voor thuis! Beste jongens daar in Ratten berg! Pas geleden stond de Lassoman op zijn paard naar de muziek te kijken. Opeens kwam er een po- litie-agent aan en die zei tegen de Lassoman: „Vooruit, achteruit!" „De Lassoman zei: „Agent, dat snap ik niet!" En toen moest die leuke agent toch ook lachen, en toen zei hij tegen de Lasso man: „Gaat u maar door!" Tot de volgende week, lieve lezertjes! door Wmn Knipjeheep én Roo$ In Heerlen (Limburg) hebben ze onder de ge wone grond nog een pot tenbakkerij en- een weg ontdekt van heel langge leden. Dat is fijn voor Heerlen! Als je snoep wilt sturen naar Nieuw Guinea van ons, dan moet je dat ver pakken in blik! In blik, kleine vrienden, in blik! Anders eten de (muizen daar alles op! En dat is niet leuk! In Amsterdam zijn ze een tunnelkwestie aan het bestuderen. In Duitsland heeft een jongen van 11 jaar een levende wesp ingeslikt De jongen is overleden. Pas geleden zag de Las soman in Haarlem een leuke laan. Die laan heet „Hazenpaterslaan". Ook zag de Lassoman daar een locomotief op het station, met voorop de ketel twee dahlia's. Een kleine jongen zei: „Loco motiefje is jarig!" Leuk, leuk! Ook heeft de Lassoman nog iets anders leuks ge zien. In Utrecht waren twee hondjes met elkaar aan het vechten. Ze wa ren zo woedend op elkaar, dat ze elkaar opaten. En toen dat vechten en op eten afgelopen was, lagen er alleen nog maar twee onder dezelfde woorden ontstaan. Waarom huilen Toen ons mannetje klaar was met zijn avondmaal en zijn dankgebed uit sprak, zei hij aan het eind weer hardop: „God zij dank! Nu heb ik ze alle drie. Ik verlangde niets anders en ben vol maakt tevreden. En jij, vriendje, sprak hij tot la kei nummer drie, die als een rietje op zijn benen stond te trillen, zeg maar tegen mevrouw, dat ik de eer heb haar te willen spreken". Toen deze als een pijl uit de boog wegschoot om zijn kameraden te vertel len, wat hü zojuist ge hoord had, twijfelden ze er geen van drieën meer aan, dat hun diefstal ont dekt was. Ze namen dus het besluit om, zo gauw de morgen aangebroken was, zich aan de voeten van Krekel neer te wer pen en nederig te beken nen, dat zij de diamant van hun meesteres gesto len hadden. Ze zouden de waarzegger de kostbare steen geven en hem sme ken medelijden met hen te hebben. de eerste dag. De tafel stond weer volgestapeld met de lekkerste gerech ten. Krekel liet het zich weer uitstekend smaken en toen hij 's avonds wel gedaan over zijn volle buikje streek en zich klaar maakte om in bed te stappen, zei hij hard op: „God zij dank! dat zijn er reeds twee". Lakei nummer twee schrok zich blauw en holde als een bezetene naar zijn kame raden om hun mee te de len, dat hij er ook bij was. Toch gaven ze de moed nog niet op en kwa men overeen, dat de der de op zijn beurt de tafel dienst van die vreemde slokop zou waarnemen. Meteen beraadslaagden ze wat hun te doen stond, ais Krekel hen dan toch zeker ontdekte. De nacht werd in ang stige spanning doorge bracht. De zon kroop bo ven de horizon en de ta fel stond voor de derde maal gedekt met de heer lijkste gerechten en de geurigste wijnsoorten. De derde lakei, die doods bleek van angst de waar zegger bediende, wist niet wat hij doen moest. Tel kens als Krekel om een glas wijn vroeg, meende hij, dat hij zijn vinger dreigend naar hem uit stak. Klein Jantje kwam huilend de kamer bin nenhollen en verborg zijn hoofd in moeders schoot. Wat is er aan de hand, liefje? vroeg moe der. Papa was een schil derij aan het ophangen, bracht de kleihe er tus sen zijn snikken uit, en dat viel op zijn tenen. Maar daarom hoef je toch niet te huilen. Als moeder het gezien had, zou ze gelachen hebben. Maar dat deed ik ook, mammie! Wie heet er HERMAN Herman was het jong ste kind van Graaf Woif- rad. En Herman was van af zijn geboorte lam. Hij kon alleen zijn tong en vingers bewegen. Als hij zijn 14 broertjes en zus jes zo vroljjk zag rond springen, voelde hij zich erg bedroefd. Gelukkig had hij een goed verstand. De monniken van Sint Gallen namen hem op in hun kloosterschool. Eens bad Herman vurig tot Maria om genezing. Toen vroeg de H. Maagd aan hem of hij liever ziek naar de ziel of naar het lichaam was. Hij koos het laatste en werd zelfs monnik in het klooster van Reichenau. Hij werd zo geleerd, dat van alle kanten de studenten naar Reichenau kwamen om les bij hem te nemen. Hij onderwees talen, geschie denis, sterrenkunde, mu ziek en de dichtkunst. Men zegt, dat hij het „Alma Redemptoris Ma ter" en misschien ook het „Salve Regina" heeft ge maakt. Daarbij was de lamme monnik een vroom en heilig man. Toen hij 41 jaar oud was, stierf hij als de roem van het klooster Reichenau. 23 September vieren we zijn feestdag. 1. Een deel van de arm. 2. Niet dicht. 3. Meisjesnaam. 4. Een bekende figuur van de radio. Teddysberen Met Teddyberen zul len de meesten van jul lie wel niet meer spelen. Je kleine broertjes en zusjes wel, denk ik. Hoe komt dat speelgoed aan de naam? Teddy is een afkorting van Theodore. Ze werden gemaakt naar het model van een beer- soort, die in Australië voorkomt en die koala heet. De eerste, die ge maakt waren, werden aan geboden aan Theodore Roosevelt, toen hij juist van een jacht op beren thuis kwam. Toen gingen de Teddyberen de hele wereld over en wedijver den met de poppen. De loopjongen van een kruidenier was bezig met veel moeite zijn bakfiets tegen de helling van een brug op te duwen. Hij kwam er maar helemaal niet verder mee. Een voorbijganger zag het en hielp hem een handje. Toen ze op de brug wa ren, zei deze: „Je baas kon je toch wel een hulpje meegeven om te duwen." „Daar heb ik hem ook om gevraagd," zei de loop jongen, maar de baas zei, dat er altijd wel een idioot zou komen om tne te helpen." Krekel, de waars zegger (IV) De drie lakeien besloten dus om er nog beter ach ter te komen, of de waar zegger hen in de gaten had, dat een van de twee andere de volgende dag Krekel zou bedienen. Toen de morgen aange broken was, werd de gast nog beter verzorgd dan Probeer eens om deze fi guur in één potloodhaal op het papier te zetten. Dubbel kruiswoord Vlug opschrijven Probeer eens om het volgende vlug in cijfers neer te schrijven: Elf dui zend elf honderd en elf! Zoek de woorden met aangegeven betekenis, zo dat bij de aangegeven cij fers, zowel van links naar rechts als van boven naar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4