FEL ORANJE-TEAM IN TWEEDE HELFT GESLAGEN Lustige ouverture deed zoveel goeds verwachters tl!» Denen overrompelden Nederlandse defensie met snelle aanvallen Maar de Denen kregen kun zege niet cadeau! Abe, Abe, Abe KOPENHAGEN, 21 Sept. - De grote klok boven de betonnen- rand van het Kopenhaagse Sta dion vertelde heel nauwkeurig, dat er nog 45 sec. moest wor den gespeeld. In een ontstellend hoog tempo hadden de Denen de elf Oranjemannen in de tweede helft finaal beurs gespeeld. Zelfs zo, dat in die 45 minuten onze jongens constant met de rug te gen de muur hebben staan vech ten, om met een uiterste krachts inspanning het boven hun hoofd hangend debacle van zich af te wenden. De Denen hadden de lei ding, doch het scheelde slechts èèn doelpunt en dus bleef er nog al tijd een kans, al werd die dan ook door al wat Nederland was vol komen afgeschreven, om via een verrassende doorbraak de stand nog in evenwicht te brengen. Warempel de kans doemde op toen de scheidsrechter zijn chro nometer bestudeerde, de Deense grensrechter aanstalte maakte met vlagsignalen de arbiter at- tent te maken op het einde van 1 het landenduel. Doelpunt van Deense BACK Nielsen besliste wedstrijd Oranje had 2-0 voorsprong!! KOPENHAGEN: de zege zo dichtbij MAANDAG 22 SEPTEMBER 1952 PAGINA 3 te leggen. Zij hadden de juiste koers ontdekt. De Vitesse-Hendriks als spil kreeg handen vol werk om de aanval van die kant af te slaan. Hij deed het veel eleganter dan Terlouw eertijds, al heeft zijn spel van die catch-as-catch-can streekjes. Daar kwam op een ge geven moment een vrije trap van. welke voor een tegenpunt zorgde. Gevolgd door een twee de doelpunt. Weg was onze scho ne voorsprong. Binnen een half uurDat succes bleek de De nen dermate te hebben ver warmd. dat zij nu op volle toe ren kwamen. Onze defensie ge raakte nog al eens in een pa niekstemming. doch onheil bleef gelukkig uit. omdat de Denen de slechte gewoonte hadden de bal te lang bij zich te houden en- ook omdat Hendriks wel bij zonder in vorm was, hard en on verbiddelijk. Zwakke plekken waren Ter louw (die overigens de back plaats nolens volens heeft aan vaard. omdat hij denkelijk goed zijn eigen euvel weet) en de de butant Boskamp, die inderdaad goed kan worden, doch die wij. zoals in deze wedstrijd boven Al berts hadden verkozen. Oranje mocht de hemel danken, dat het verder tot aan het rustsignaal voor meer onheilen bleef ge spaard. Die waren voor de twee de helft gereserveerd. Dat de Denen toen geen drie of vier doelpunten konden maken, heb ben zij grotendeels aan hun ge brekkige schiettalenten te wijten en aan het koelbloedige optreden van Piet Kraak. Het was in onze defensie een ratjetoe van jewel ste. Terlouw dwaalde nog al eens naar ziin oude plaats en zo kreeg men een variant op een boek van een bekend sportschriiver het beeld van: „temidden der stopperspillen". Onze aanval opereerde (hoe kon het ook anders) steeds min der zonder de steun van de ach terhoede. De Deense aanval zag ondanks het formidabele over wicht geen kans een treffer te plaatsen. KOPENHAGEN, Zondag. Wat een veelbelovend begin had deze derde landenwedstrijd na de oorlog tegen Denemarken. De Denen hadden om vijf mi nuten over half twee de bal amper aan het rollen gebracht of onze voorhoede trok met gezwinde pas naar voren. Abe Lenstra draafde over het veld alsof hij nooit anders had gedaan en dat ondanks Hendriks kwam toen in het geweer om een Deense aanval af te wenden. Dc Arnhemmer deed dat in een internationale stijl. Toen waren de Nederlanders weer terug. Een voorzet van Bennaars, actief en beweeglijk, werd door Jan van Hocssel hard ingekopt, doch doelman Johansen kon de bal nog juist in zijn handen krij gen. Het was alles bijeen een lustige ouverture en een paar minuten later kwam Oranje met een lustig brok vuurwerk aan draven. Van de tribune klonk hier en daar een zacht „Hup Hol land" en dat schenen onze spe lers toch te hebben gehoord. De eerste goal Zes minuten was de wedstrijd oud toen Bennaars, geheel naar rechts gezwenkt, door back Niel sen onbehoorlijk werd gevloerd. De vrije schop werd door v. d. Kuil scherp voor het vijandelijk doel geplaatst en toen iedereen dacht dat de bal zou uitgaan dook ineens Clavan op, die met een beheerste omhaal de bal voor het doel plaatste. Van Roessel kopte naar Bennaars, die meteen een pass retour gaf aan de Tilburger. De kans was niet te missen. Laag en hard verdween de bal in het Deense doel (01). De Denen voelden, dat het niet goed ging. Ze probeerden de ba kens te verzetten, doch verder dan een ongevaarlijke schuiver brachten zij het nog niet. Zelfs een vrije schop op de rand van het strafschopgebied een ca deautje van Terlouw leverde nog geen gevaar op. Dat was wel het geval met een combinatie on middellijk daarop, die door van Roessel en Lenstra werd opge bouwd. Het slot was een heel handig lepelballetje van de Fries over de uitgelopen doelman, maar het bijna zekere doelpunt werd voorkomen door Sven Nielsen, die de bal van de doellijn weg- knalde. „Dan maar een volgende maal", dacht Abe en het lukte wonder wel. Lustig dribbelend werkte de Fries zich van het middenveld naar voren en met een magni fiek schot dreef hij de bal in de bovenhoek (02). Er was op dat moment nog geen kwartier ge speeld. Ja, met deze twee doel punten scheen er perspectief voor Oranje in deze partij te zitten. Het plaatsen ging steeds beter, terwijl bij de Denen alles daar entegen te traag ging, zodat onze defensie met de nog al aarze lende debutant Boskamp weinig moeite had met het opruimings- werk. De ommekeer. Zo kwam de ommekeer. Er was op de kop-af een en twintig mi nuten gespeeld toen Terlouw op eens in moeilijkheden kwam. De Deense debutant Kaj Nielsen pas seerde hem natuurlijk aan de rechterkant (we hadden al lang door dat de Rotterdammer met het rechterbeen weinig kon uit richten) ert wilde naar binnen zwenken toen hij Hendriks ont moette. Het duel leverde een vrije schop op tegen Oranje. Mid denvoor Jens Hansen zette zich schrap, de bal kwam scherp voor het doel, werd door linksbinnen Kurt Nielsen langs de handen van Kraak gekopt.tegen het lichaam van de teruglopende Hendriks en vandaar in het doel. Dertig seconden later was 't 22 toen een formidabele schuiver van rechtsbinnen Petersen voor Kraak te veel was. Nederland gaf als gevolg van deze tegenslag allerminst de moed op. Een ver schot van Jan van Roessel stuitte langs het doel en Lenstra stond op het punt een doortocht te for ceren toen hij van de voeten werd gelopen. Protesteren baatte niet. De Finse scheidsrechter deed alsof zijn neus bloedde. Een strafschop of tenminste een indirecte vrije schop ging ons voorbij. Toen gin gen de Denen het tempo verho gen. Het offensief werd ingezet met drie hoekschoppen. Hendriks kopte en trapte in alle mogelijke standen. En Kraak stopte een razende schuiver in de hoek. In de twee en dertigste minuut kwam Lenstra weer in het stuk voor. Handig passeerde hij drie spelers, gaf toen een tikje naar v. d. Kuil, de voorzet werd door van Roessel meteen in 't Deense doel getikt, doch een heftig vlaggende grensrechter had de arbiter reeds op het buitenspel gewezen. Een volgende combina tie tussen van Roessel en v. d. Kuil, zo mooi, dat het publiek er voor klapte, leverde een hoek schop op. Meer niet. Zes minuten voor de rust werd Bennaars bij een aanval vlak voor het vijan delijke doel geblesseerd. Het duurde een volle minuut voor hij weer op de been was. Bijna had Denemarken de leiding ge nomen toen Petersen in bui tenspelpositie de bal op een meter voor het doel kreeg. Zijn schot werd door de snel reage rende Kraak tot hoekschop ge werkt. De tweede helft Na een paar kleine aanvals- pogingen van Oranje in de twee de helft kwam Denemarken pas goed los. Het werd een aaneen schakeling van aanvallen op het Nederlandse doel. Pas na achttien minuten kon Nederland weer eens wat laten zien. Bennaars legde de basis voor een pijnlijke kleine teen van zijn linkervoet. Hij hinkte zelfs niet, hetgeen de Fries de avond tevoren nog deed toen hij met zijn medespelers naar een circusvoorstelling trok. Hij kreeg zowaar al na drie minuten^ een listige pass van van Roessel, maar de schuiver was te zacht en dat was ook de kopbal pal daarna. een snelle doorbraak. De bal kwam bij Clavan, die helemaal naar rechts liep en toen een boog- bal speelde naar Bennaars. Aan stonds schoot de Brabander in, doch de uitval van doelman Jo hansen stond een doelpunt in de weg. De Denen gingen steeds sneller spelen. Wiertz was leeg- gespeeld. En zo kregen zij steeds meer bewegingsvrijheid op het middenveld. Een doelpunt wilde echter niet komen. Dat moest tenslotte back Nielsen opknappen toen er vijf en twintig minuten in de tweede helft waren ge speeld. Een prachtige kopbal van middenvoor Hansen werd even fantastisch door Piet Kraak on schadelijk gemaakt en een vrije schop door Hendriks veroorzaakt werd ook al door hem verhin derd. Onze aanval kwam zo goed als niet meer aan bod. Van Roessel viel helemaal niet meer op. Abe probeerde nog wel eens een bal te halen. Steeds waren dc Deense verdedigers onze aanvallers te snel af. Voor een kogel van Petersen kende Kraak vijf minuten voor het einde ook geen genade. Het laatste woord was tenslotte aan Nederland toen Bennaars van rechts een pass naar Lenstra gaf, die de bal liet lopen voor van Roessel. Had de Fries zelf maar geschoten. De Tilburger stond te ongunstig om succes te hebben. De bal vloog naast. Er waren naar het stadion ook enkele groepjes Neder landers gekomen uit Rotter dam, Amsterdam, Den Haag en uit enkele andere steden. Het Wilhelmus werd zwak meegeneuried en af en toe klonk er een wat verlegen: „Hup Holland". We hebben echter geen enkele maal de strijdkreet: „Abe, Abe, Abe" gehoord. En dat was eigen lijk maar goed ook, want de Denen hadden dat voor een scheldwoord kunnen houden. Abe betekent namelijk in het Deens: aap en het is niet zo grappig in een fel gevecht daarvoor te worden uitge maakt. Een Deen merkte na de wedstrijd beleefd tegen ons op, dat Terlouw zijn roeping was misgelopen. „Dat zou een voortreffelijke rugby- speler zijn geweest", zei hij. Men vond in het algemeen het Deense elftal niet zo goed. De beste spelers waren Syen Nielsen en Terkildsen. Bij de Nederlanders kregen Bennaars en Clavan een pluim. Men had verder alle waardering voor Piet Kraak en Biesbrouck. Met parmantige stappen dreef de kleine Bennaars de bal naar rechts en toen de stevige back Sven Nielsen zich schrap zette om de Bergopzomer de weg af te snijden, tikte Bennaars de bal regelrecht op Lenstra, die rijkelijk zwaar gedekt door twee Deense verdedigers er niet aan dacht de bal aan te raken. Rap stapte de Fries over de bal, die over het natte gras doorgleed naar de vrijstaande van Roessel. De Tilburger stond niet in een gemakkelijke schietpositie. Niet voor niets heeft Jan van Roessel de naam van scherpschutter, dus dacht hij geen seconde na. Alles of niets, flitste het door zijn hoofd. Het werd nietswant de kogel daverde langs de goalpaal in de menigte vlak daarachter. Zo kreeg Denemarken in de derde wedstrijd na de oorlog tegen Nederland de overwinning, 32, een uitslag welke deze ploeg royaal heeft verdiend en waarmede een Nederlands elftal, dat zich na het eindsignaal op en top leeggespeeld naar de kleedkamers voortsleepte, de hemel mag prijzen. Het had stukken erger kunnen zijnalweer dus een neder laag op het rijkelijk gevulde verliesstaatie van onze nationale ploeg. Het werd bovendien een nederlaag welke meer dan ooit want waar de schoen wringt wisten we toch al lang heeft geschilderd wat er bij onze spe lers mis is. Techniek? Ach neen. Dat is werkelijk niet de hoofd zaak. Het voetbalvak verstaan deze elf jongens vast niet slecht. Trouwens er zijn in ons oranje- voetballand nog ettelijke andere figuren die in het oranjeshirt geen dwaze rol zouden vervullen. De techniek vormt natuurlijk 'n heel belangrijk onderdeel, maar zij is lang niet het voornaamste punt. Er is heel wat anders en de oorzaak daarvan is veel en veel dieper en grijpt veel sterker in op het algemene sportleven in ons land dan alleen bij voetbal. Er zijn Olympische spelen ge weest en over de sombere rol welke Nederland daar kreeg toe gewezen behoeven we bitter wei nig te vertellen. Er is veel ge sproken en geschreven over het opvallende falen van onze Olym pische vertegenwoordigers. We praten er nog altijd over en de deskundigen verdwalen zo zoet jes aan in een doolhof van dis cussies welke eigenlijk alle on der hetzelfde hoofdstuk kunnen worden gerangschikt: „We weten het. maar hoe moet het nu?" Ja. hoe moet het nu? Er is slechts één antwoord: een dras tische omwenteling in het karige schema der lichamelijke opvoe ding, welke warempel niet alleen de voetballers maar dat is de kern van al die pijnlijke resul taten die Nederland sinds de oor log moest noteren de jeugd een houterige en stijve construc tie heeft meegegeven, waarmede zij zich maar verder door het le ven moest worstelen alsof het verslinden van leerboeken be langrijker is dan een tikje betere lichamelijke conditie. Het is met dat laatste toch wel erbarmelijk gesteld. In Helsinki hebben we daar mede al genoeg narigheden be leefd. In het Idraetspraken voor de ogen van zeker 40.000 Denen moesten we weer ervaren hoe een Nederlandse ploeg failliet ging als gevolg van een ontstel lende achterstand in lichaams conditie. Het tempo deerden de Deense voetballers hoegenaamd niets. Zij voerden dat op naar believen. Zij bleven daaronder merkwaardig fris. Dan de Nederlanders. De tweede helft werd voor hen een lange lijdensweg door een voort durend gebrek aan adem. En nie mand zai het de tegenpartij kwa lijk kunnen nemen, dat zij van deze heel zwakke plek van de oranje-ploeg met een kennelijk genoegen profijt trokken. Na een heel snelle eerste helft, waarin nagenoeg geen verschil was tus sen de partijen ja. toen had den we nog volop energie en onze technische uitvoering was minstens zo goed als van de De nen strompelden onze spelers op een enkele uitzondering na ai spoedig na het begin van het tweede bedrijf over het gladde veld dat bovendien extra zwaar bespeelbaar was door een genie pig regentje dat enkele uren te voren het stadsbeeld van het an ders zo fleurige Kopenhagen in een ommezien een mistroostige kleur had verleend. Zwaar en glad, de Denen trokken er zich bar weinig van aan. Goed. het snel vergde meer inspanning, maar wat hinderde dat. In hun jongensjaren hadden zij volop de gelegenheid gekregen hun licha melijk uithoudingsvermogen op te kweken. Geen wonder, want het schoolrooster bood ruim schoots de tijd om zich fit en stevig te maken voor de toe komst. Om twee uur sloten de schooldeuren en dan was het woord aan de sport en heus niet altijd voetballen. En was men later -te oud om zich nog met veldsporten bezig te houden, dan koos men wat anders, en dat werd gevonden in badminton, 'n spel. dat een bijzondere populari teit in de Scandinavische landen geniet. U zult zich dus niet ver bazen. over dat bijzonder waar dige uithoudingsvermogen van de Deense voetballers, dat heus zo bijzonderswaardig niet is in de internationale sportwereld, al leen dan in onze ogen. omdat in ons land nog altijd stiefmoeder lijk wordt omgesprongen met al les wat zweemt naar verantwoor de lichamelijke opvoeding. U zult zich dus ook niet verbazen over het feit. dat de eerste en tweede helft van dit landenduel met el kaar verschilden als vuur en wa ter. En het is toch alles bii el kaar toch werkelijk teleurstel lend. dat dit verschil er niet had behoeven te zijnals onze spelers maar wat guller met hun energie hadden kunnen omgaan. Maar wat kan er nog worden ge daan als er niets meer is? OVERROMPELEND BEGIN De Nederlanders begonnen overrompelend, zo temperament vol dat de tegenpartij volkomen in de hoek werd gedrukt en de Deense massa er stil van werd. Na een half dozijn minuten kon de heer Kaivo al gebaren maken naar het middenveld voor een nieuwe aftrap. Van Roessel had een eerste treffer geplaatst en amper zeven minuten later was het opnieuw zo ver. Nu had Abe Lenstra de juiste richting gevon den. Het was allés royaal gezien. Oranje speelde gemakkelijk, ver bluffend vlot en de combinaties gingen rap en niet te ingewik keld en brachten de Deense de fensie totaal van haar stuk. Maar wij herinnerden ons nog een wedstrijd in Helsinki u weet wel tegen Brazilië toen de zaak voor ons ook zo voordelig scheen uit te pakken. Daarom konden we in Kopenhagen nog niet denken aan een mooie over winning. de eerste, eindelijk na de zege tegen België in het voor jaar van 1951. Dit was al lang geleden. Maar nu zat er werke lijk zoveel beloften in het Ne derlandse spel een briljante ouverture dat we toch met een prettig gevoel dachten aan een op handen zijnd succes, dat Denemarken-Neder- land, welke wedstrijd te Kopenhagen werd gespeeld, is door de gastheren met 32 gewonnen. Hier zien we Abe Lenstra, die voor het eerst in het nieuwe internatio nale seizoen weer meespeelde, het 2de doelpunt maken. r Oranje zo broodnodig heeft. Na een half uur waren er echter al lichte svmotonen van een ver moeidheid waar te nemen. Het tempo begon een haartje af te zakken, niet onrustbarend, verre van dat, maar het leidde op den duur toch naar een complete in eenzinking, een machteloos wor stelen tegen een op en top fit zijnde tegenstander. 2—Oü In dat eerste half uur had Ne derland de toon aangegeven. On ze aanval liep in een woord ge smeerd, al had de piepjonge v. d. Kuil nog al wat tijd nodig gehad om er in te komen. De kleine Velsenaar had het tegen de Deense back Svend Nielsen op te nemen en hii was hem, ondanks HET EERSTE NEDERLANDSE DOELPUNT KRAAK PARAAT Tijdens een aanval op het Nederlandse doel in de voetbalwedstrijd Denemarken-N eder- land te Kopenhagen zien we een waakzame Kraak de voor zijn doel zwevende bal scherp in het oog houden. Tweede van links Hendriks, geheel rechts Terlouw. (Telefoto ANP) Met 32 wonnen de Denen de Zon dag te Kopenhagen gespeelde interna tionale voetbalwed strijd Denemarken- Nederland. 't Mo ment waarop het eerste Nederlandse doelpunt ontstaat. Geheel links op de grond liggend en gedeeltelijk zicht baar Sven Niel sen. Verder Gins- burg (4), Clavan, van Roessel de maker van 't doel punt scheids rechter Kaivola, Broegger en doel man Johansen, die tevergeefs is uit gevallen. (Telefoto ANP) periode van de wedstrijd er een Kopenhaagse hel van te maken. Terlouw en Hendriks, hoe ver dienstelijk deze Arnhemmer ook was. werkten te rijkelijk met hun lichaamskrachten: ook onnodig overigens, want de goed gecon serveerde Denen waren toch niet van het doel weg te slaan. Om het duidelijk te zeggen: deze wedstrijd tegen Denemarken heeft glashelder aangetoond dat lichaamsgeweld van zeer geringe betekenis is en bovendien een prettige sfeer in een oogwenk kan bederven. Oranje heeft dat helemaal niet nodig. Wat wii wel moeten hebben is gemakkelijk gezegd: lichamelijke conditie. En als we de leiding van de bond daarop nog eens attenderen en als we daarbij dan altijd nog eens hopen, ooit een Neder lands elftal met voldoende adem terug te zien. dan zouden we willen vragen de voorbe reiding van de conditie te wil len leggen in de handen van een expert. Dat we dan over de grenzen moeten zoeken is de enige onaangename gevolg trekking. Het kan niet anders, want in het eigen milieu is zo'n figuur nooit te ontdekken, omdat het magere opvoedingssysteem nog nooit zo iemand heeft kunnen voortbrengen. Als het nog zo eens zou gaan. dan nemen we met liefde deze 32 nederlaag, welke ons dan tenminste nog eens extra duidelijk op de fou ten heeft gewezen. ziin lichaamsgewicht, steeds de baas. Maar goed. v. d. Kuil had dus zijn,tijd nodig maar de an dere vier voorwaartsen beslist niet. Abe had er zelfs bijzonder veel zin in en tussen hem en van Roessel boterde het uitstekend. Bennaars zwoegde als van quds. Clavan kwam langs de lijn puik op dreef, kortom onze stormlinie leek in staat om in ijltempo een Nederlandse overwinning van stapel te laten lopen. Na een kwartiertje al twee doelpunten. Toen kregen de- Denen de beurse plek in onze defensie door. Het ongelukkige been van Rinus Terlouw gaf de «Denen alle kans de weg naar het Neder landse doel langs de rechterkant Er kwam weliswaar een doel punt van.... Svend Nielsen en dat betekende tenslotte voor de Dene/a de overwinning, want van het schieten harden zij bitter weinig begrepen. De nederlaag hebben we te aanvaarden. Het was echter pijnlijk tegen het einde van de wedstrijd te moeten ontdekken dat onze eigen spelers ditmaal geen goede ver liezers waren. Goed. de scheids rechter was van een minderwaar dige kwaliteit. Hii onthield ons in de eerste helft een strafschop en bij enkele andere beslissingen scheen hii eerder te luisteren naar ziin Scandinavische hart doch dat was nog geen reden voor onze spelers om steeds hef tig te protesteren en de laatste

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3