HE Bulgaars MONSTER-PROCES tegen 40 katholieken op komst )etballer S Beleid K.V.P.-bestuur reëel en fundamenteel Israël plotseling mild Zweedse coalitie-regering boekt stemmenverlies DAGBLAD VOOR ALKMAAR v veilig. (Vondel) Milde stemming in Israël Onder hen 28 geestelijken beschuldigd van spionnage Onder zand en klei gedood tegenover christen-Arabieren Maar blijft aan de macht MODERNISERING VAN DE KLOOSTERORDEN „Hou vast" ten einde beepsberichten EN OMGEVING Rus temidden van NATO-invasievIoot Twaalf Britten nog steeds op ijsvlakte CONFERENTIE „TE ELFDER URE' Inleiding van Bernard Verhoeven Tito president van Joego-Slavië? Al te nieuwsgierige Rus gegrepen Brits-Amerikaanse nota over Triëst Eind moeilijke situatie der Kerk in zicht? Onderhoud tussen De Gasperi en Adenauer 200 oversten in Rome bijeen Bestrijding van mond- en klauwzeer Finlands eerste president overleden >R HET VENSTER.... n vijftig jaar geleden ten sommige mensen het werkzame leven van waarde was dan het rouwende. Bidden kon altiid nog wel doen als oud was. Nu was het tiid van actie, van in- i schennen in verschil- e milieus. Dat had men ïodig. Paus Pius X ver- eelde deze goede wer- ketterij als Americanis- sn merkte in zijn schrii- aan de kardinaal van York on, dat God met nink meer kon klaar- :n dan de mensen met un druk gehol. Die ket- is nu verdwenen, maar komt de geest van dit ricanisme terug. En om kan het geen kwaad van tiid tot tiid te her ren. dat het gebed de ste waarde heeft. SACERDOS bi 4 Oct. te R'dam verw.; 24 Sept. te Buenos Aires Alioth 30 Sept. te Bahia Alnati 6 Oct. te Rio de verw.; Bonaire 25 Sept. mouth verw.; Boskoop 25 te Ecuador verw.; Cottica t. te Barbados verw.; Fair- Oct. te Melbourne verw.; 3eer 22 Sept. te R'dam ver- Indrapoera 23 Sept. te aid verw.; Joh. van Olden- elt vertr. 21 Sept. van naar A'dam; Maasdam it. van R'dam Jelïng atnwsie N in rijk 5» >este ieuicste tag ste lllllillllllllllllllllllllHIIIIIIIMII'. paar rotsblokken heen 5 te verdwijnen. „Ik rheugd uit. „Dat zij- S Italië, die kwam door wordt nooit meer ge- rijs via Ottoburg naar zjjlijntjegromde eens een spoorverbin- ferd", lachte de dikke S naar Campanella. Als n we in Italië en dan =5 inen die koekebakkers r. Gooi de wissel om". 2 beval en begon maar ig te timmeren. En stand was getimmerd, 5 :ht tegen de door hen 3 iiiiiimimiiiniiiiiuiiiiiiiiiiniR Noordhollands Dacrhlad HET Efr/T nHD] VAN HEDEN Nieuw Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per en.m., minimum f4.familieberichten 20 ct„ mep. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Moorderbank. Nederl. Credietbank. Kontoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39, teL 459 K 2240 Pag. 1 Dinsdag 23 September 1952 48e Jaargang No. 12585 LONDEN, 22 Sept. Radio Moskou heeft vandaag mee gedeeld, dat 40 katholieken, onder wie 28 geestelijken, zich in Bulgarije voor het gerecht zullen moeten verantwoorden, be schuldigd van spionnage voor het Vaticaan en Frankrijk. De beklaagden zijn leden van ,,een katholieke organisatie, welke zich bezig hield met misdadige, vijandelijke activiteit tegen de volksrepubliek van Bulgarije" aldus de radiouitzending. Uit de akte van beschuldiging welke gisteren in de Bulgaarse bladen is gepubliceerd, citeert radio Moskou, dat de katholie- Noodlanding R.A.F.-toestel KHARTOUM, 22 Sept (A.P.) In Juba, een onbewoonde streek in de boven Nijl-provincie heeft vanochtend een Valctta van de R.A.F. een noodlanding gemaakt. Het vliegtuig bevindt zich op ongeveer vijfhonderd kilometer afstand van Khartoum. De plaats is reeds ontdekt door een ander vliegtuig en aangenomen wordt dat de zeven mensen die zich in het vliegtuig bevonden allen veilig zijn. De plaats is moeilijk te berei ken en het zal enige dagen duren voor de reddingsploegen het wrak bereikt zullen hebben. Toen de kapitein van een Rus sisch koopvaardijschip opdracht gaf het anker uit te werpen mid den tussen de schepen van de ge allieerde invasievloot, gaven de officieren, die het bevel over deze vloot hadden, opdracht aan een Deense torpedoboot jager te zor gen dat 't schip opstoomde naar de internationale wateren. De bood schap werd per radio overge bracht aan het Russische schip en de gezagvoerder gaf aan de opdracht gehoor. Tevoren had een groot aantal scheepsofficieren met verrekijkers de bewegingen van de geallieerde vloot gevolgd. De kapitein deelde mede, „dat hij een schuilplaats had gezocht in de Deense territoriale wateren tegen de storm". Tegen de middag bevond de „Carpato" zich nog steeds aan de rand van de driemjjl-zone. De ge allieerde officieren zijn van plan een rookgordijn te leggen, al vorens de landing zal plaatsvin den. Schrijver „Ware afbeelding van Christus" gestorven Uit Tsjeehoslawakije is ten Va- ticane bericht ontvangen, dat dr. W N. Hynek te Praag is overle den. Dr. Hynek, een Tsjechische arts, is in de gehele wereld be kend geworden door zijn boek ..De ware afbeelding van Chris tus", hetwelk handelt over de H. Lijkwade van Turijn. OOTMARSUM Gistermiddag is de 35-iarige steenfabriekarbei der J. Hemme uit Ootmarsum tijdens zijn werkzaamheden in de leemgroeve van de steenfa briek Scholten te Ootmarsum on der vallend zand en vallende klei bedolven. Zijn mede-arbeiders slaagden er eerst na circa twin tig minuten in hem uit te gra ven. doch de levensgeesten wa ren toen reeds geweken. H. laat een vrouw en vier kleine kinde ren achter. ken „een samenzwerende spion- nageorganisatie leidden, welke in Sofia en andere steden werk te". In de akte van beschuldiging wordt verder gezegd, dat de ka tholieken „nauw samenwerkten met vertegenwoordigers van de Franse inlichtingendienst en met de Vaticaanse vertegenwoordiger in Bulgarije" en op ruime mate door hen gesteund werden. De akte van beschuldiging legt de katholieken ten laste ruim 50 millioen Levas (ongeveer 175.000 dollar) van de Franse inlichtingendienst en de Vati caanse vertegenwoordigers ont vangen te hebben voor hun spionnagewerk. Het proces zal binnen een paar dagen voor de volksrechtbank arrondissement Sofia beginnen. De openbare aanklager zal de katholieken beschuldigen van 'n poging „om het stelsel van de volksdemocratie in Bulgarije door middel van een militaire staatsgreep, terroristische activi teiten en buitenlandse militaire inmenging te verzwakken en omver te werpen". LONDEN De twaalf leden der bemanning van de Hastings, die verleden week Dinsdag een noodlanding moest maken in N.- Groenland, bevinden zich nog steeds op het ijsplateau. Vijf vliegtuigen van de Ameri kaanse vliegtuigbasis te Thule zouden naar verwachting Zondag een reddingspoging hebben on dernomen. doch het Britse mi nisterie van luchtvaart heeft nog niet vernomen, of dit is geschied. CHARLEY CHAPLIN BUITEN DE POLITIEK De filmacteur Charles Chaplin, heeft, in verband met de tegen hem ingebrachte beschuldigingen van communistische gezindheid, verklaard, dat hij een artist is zonder politieke overtuiging. Ik verdiep me niet in de politiek" zo zei hij. „dat heb ik nooit ge daan" Op deze bijeenkomst, waar o.m. prof. Grossouw uit Nijmegen en dr. Gits uit Kortrijk het woord voerden, besprak Bernard Verhoeven het thema „De plaats die de hedendaagse katholiek te midden van andersdenkenden in deze tijd inneemt". Hij betoogde, dat wij als katholieken worden verondersteld collectief te eman ciperen. Spreker betoogde daarop hoe de schoolstrijd en de strijd om de sociale problemen ons Katholieken bij elkander heeft gebracht en gehouden. Beide problemen zijn nu in primaire staat opgelost. Er behoeft nog slechts aan hun voltooiing te worden gewerkt. Nu deze perio de van emancipatie in eerste aanleg achter ons ligt. begint de collectiviteit af te brokkelen. He laas. want in staatsburgerlijke zin is de Katholiek nog niet ge heel mondig -geworden. Het is ook de vraag of de Katholiek van nu inderdaad ook reeds cultureel mondig geworden is. De stembusuitslag heeft ge toond. dat velen menen dat dit punt bereikt is. Doch wanneer de Katholieken menen tot geeste lijke volwassenheid te zijn ge raakt, dan komen zij voor nieu we problemen te staan, die drin gend en in de naaste toekomst om een oplossing zullen vragen. Met name vraagt men zich af of een Katholiek het kan opbrengen dat de courant, die hij leest, het niet eens is met zijn politieke opvatting en dat de organisatie, waarvan hij lid is. niet overeen stemt met de politieke wil van hemzelf en van de anderen. Om al deze problemen op te lossen acht de spreker vier wegen mo gelijk. Vooreerst dacht hij aan een geforceerd isolationisme, het geen hij evenwel een afkeurens waardige methode achtte. Vee) fundamenteler en reëler achtte hij de weg. die 't K.V.P.-bestuur heeft ingeslagen door het pro bleem van de politieke eenheid aan dat van de maatschappelijke eenheid te koppelen, en het ge hele probleem over te leggen aan een gemeenschappelijk over leg. Ook de oproep aan de ouders om zitting te nemen in ouder- comité's en zich voor de school mettertijd te interesseren, achtte hij een daad van revolutionnair karakter, ofschoon hij twijfelde aan de practische uitvoerbaar heid ervan. Vervolgens zag de spreker een mogelijke oplossing, dat men zich bij de scheiding der geesten zou kunnen neerleggen als een status quo. In dat geval zou het zaak worden b.v. in po litieke aangelegenheden een ge meenschappelijk beraad van Ka tholieken onderling in het leven te roepen. Een vierde weg lag volgens spr. in de politieke schei ding van conservatieven en pro gressieven. Hij meende evenwel deze scheiding als oneerlijk te moeten beschouwen. Tenslotte besprak de heer Verhoeven de moeilijkheden in de pers. Hij be treurde het gemis van een on afhankelijk Katholiek dagblad, waar iedere Katholiek naar grijpt, zoals in de dagen van Schaepman. De deelnemers aan het weekend „Te Elfder Ure" omlijsten de re feraten met levendige discussies. NOG EVEN UITSTEL BELGRADO De Joegosla vische communistische partij heeft vandaag besloten, het par tijcongres dat aanvankelijk was vastgesteld op 19 October in Za greb, te verdagen tot 2 Novem ber. Waarnemers achten het niet uitgesloten, dat dit besluit ge nomen is in verband met de uit nodiging, die premier Churchill aan maarschalk Tito heeft ge zonden om een bezoek aan Lon den te brengen. Verwacht wordt, dat tijdens het partijcongres een wet goed gekeurd zal wdrden, volgens welke Tito president van Joego slavië wordt. Volgens het pro tocol kan echter Koningin Elisa beth geen presidenten van bui tenlandse mogendheden uitno digen, zolang zij niet officieel is gekroond. Zolang Tito echter premier is, kan hij door premier Churchill uitgenodigd worden, zonder dat aan een dergelijk bezoek proto- colaire moeilijkheden in de weg staan. COMMANDO'S NAAR SURINAME 's-GRAVENHAGE Op 25. 29 en 30 September a.s. vertrekt n compagnie van het corps com mandotroepen uit Roosendaal in gedeelten van Schiphol naar Su riname. Het eerste gedeelte, dat op 25 September vertrekt, be staat uit 44 man en wordt ge commandeerd door de vaandrig J. Rahder uit Deventer, terwul het detachement dat Nederland op 30 September a.s. verlaat 46 man groot is. waaronder 24 le den van het detachement A.D.K.L. uit Schoonhoven. Het staat onder leiding van de eer ste luitenant P. J. van Dordt uit Roosendaal Ex-koning Tafal in Egyptisch sanatorium CAIRO Ex-koning Tatal van Jordanië zal twee maanden ver blijven in een sanatorium te Hei- wan. een Zuidelijk voorstad van Cairo. De Egyptische autoritei ten hebben voor zijn bewaking een politiewacht van vier man aangewezen Rangeerder tussen treeplank en perron Op het eerste perron te Amers foort is gisteren de rangeerder H. van der Logt van een trein stel gevallen en bekneld geraakt tussen de treeplank en het per ron. Hij had gelukkig de tegen woordigheid van geest ziin lichaam zoveel mogelijk op het perron te werken, waardoor al leen zijn been in de klem kwam. De G.G. en G.D. was onmid dellijk ter plaatse en bracht hem over naar het St. Elisabethszie- kenhuis. alwaar bleek dat de toe stand gelukkig nogal meeviel.. De heer van der Logt is niet buiten bewustzijn geweest. BAD ORB De West-Duitse federale grenspolitie heeft van avond meegedeeld, dat een Rus sische luitenant-kolonel en ziin chauffeur aan de Amerikaanse militaire politie ziin overgedra gen nadat zij gevonden werden in een verboden manoeuvrege- hied in de nabijheid van Bad Orb. NEDERLANDER DOOR BENDE VERMOORD DJAKARTA, 22 Sept. (Aneta) De 31-jarige waarnemend be heerder van de onderneming Mary-Wattie van de firma Tiede- man en Van Kerchem, de heer Swartz, is Vrijdagmiddag op weg van Bandung naar de onderne ming, door een bende van 4 man vermoord. De heer Swartz ver voerde f 15.000 rupiah, bestemd voor het uitbetalen van loon. De schrijver Rulia, die met Swartz in de auto zat, werd eveneens gedood. MOSKOU - De regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben Zaterdag te Mos kou gelijkluidende nota's over Triëst doen overhandigen. De Russische bewering dat zij de bepalingen van het Italiaanse vredesverdrag inzake Triëst heb ben geschonden, wordt daarin verworpen. Als er enige bepaling van het Italiaanse vredesverdrag niet uitgevoerd is. is dat de schuld van de Sovjet-Unie. zeg gen Engeland en de V.S. H.M. Koningin Juliana heeft gistermorgen een bezoek ge bracht aan het Rode Kruis, waar een Welfare-cursus, voor training van welf are-werksters werd geopend. „H.M. bij een der stands waar enig werk der patiënten werd tentoongesteld. In de St. Franciscuskerk te Groningen vond Zondagmorgen een bijzondere plechtigheid plaats. De Weleerw. pater Pascal Dekkers C.S.S.R. droeg aan het rijk versierde altaar zijn eerste plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door zijn broers, ook allen redemptoristen. Op de foto van links naar rechts: Pater Henk Dekkers, zuster Amelie Marie Dekkers, de Neomist Pater Pascal Dekkers, Frater Ignaz Dekkers en Pater Fons Dekkers. STOCKHOLM De socialis tische agrarische regeringscoalitie van premier Tage Erlander is uit de algemene verkiezingen van Zondag met een versmalde parle mentaire basis te voorschijn ge komen. De liberale en conservatieve BONN, 22 Sept. (D.P.A.) De Italiaanse minister-president De Gasperi en de Westduitse bonds kanselier dr. Adenauer hebben Maandagochtend in Bonn het eer ste onderhoud gevoerd na de aan komst van De Gasperi in West- Duitsland. Zij hebben zich namens hun regering uitgesproken voor versterking van de Europese ge meenschap binnen de bestaande Europese organisaties als de K.S.G. en de E.D.G. Naar verluidt zullen de beide regeringshoofden er op aandrin gen, dat de werkzaamheden aan een Europese grondwet snel be gonnen en voltooid worden. De Gasperi en Adenauer pleit ten verder voor versteviging van de culturele betrekkingen tussen Duitsland en Italië. Zij bespraken ook de in beide landen bestaande mogelijkheden ter bestrijding van het communisme. Deze kwestie werd reeds tijdens het bezoek van Adenauer aan Rome in Juni van het vorige jaar besproken. oppositiepartijen, die bij de ver kiezingscampagne vooral de eco nomische moeilijkheden van de gewone man naar voren hadden geschoven, hoekten winst. Premier Tage Erlander heeft verklaard, dat de uitslag van de verkiezingen geen wijziging in de Zweedse buitenlandse politiek van gewapende neutraliteit zal bren gen. De oppositiepartijen steunen trouwens deze politiek. De partij leiders van de sociaal democraten de agrariërs, de liberalen en de conservatieven hebben allen hun tevredenheid uitgesproken over de achteruitgang van de commu nisten. De communisten verloren drie van hun acht leden in het Lagerhuis en in hun traditionele bolwerken in het Noorden van het land, waar de Zweedse grens het dichtst bij Rusland ligt, liep hun aanhang met 30 a 40 procent terug. ■Xan de hand van de voorlopige uitslagen zal de zetelverdeling in hun nieuwe Zweedse parlement er als volgt uitzien: Conservatieven 30 zetels (7 meer dan in 1948) Agrariërs 27 zetels (2 verloren) Liberalen 59 zetels (2 gewonnen) Sociaal Democraten 109 zetels (3 verloren) Communisten 5 zetels (3 verloren) Tsjoe en Lai uit- Moskou vertrokken MOSKOU, 22 Sept. (AFP) De Chinese eerste minister Tsjoe en Lai, die in Moskou bespre kingen heeft gevoerd, is heden ochtend per vliegtuig uit Moskou vertrokken. Negen Arabische vrouwen heb ben van de Israëlische regering de premie van 100 pond gekre gen, welke aan alle Israëlische moeders van 10 kinderen door de staat worden toegekend. Ben Gurion, de Minister-President, heeft de bedragen persoonlijk te Nazareth overhandigd. Zoals bekend is. hebben de Arabieren 't in Palestina uiterst moeilijk. Voor het uitbreken der vijandelijkheden in 1948, bezaten zij een groot aantal bloeiende pa rochies. In Bethlehem. Nazareth en Jaffa werkten er de paters Franciscanen. Verreweg het grootste deel van deze Arabi sche bevolking heeft in de dagen van strijd huis en goed verlaten en een heenkomen in de om ringende Arabische staten ge zocht. Hun terugkeer naar dat gedeelte van Palestina, dat nu de Joodse staat Israel vormt, wordt niet alleen belemmerd door de onmogelijkheid daartoe van de regering van Israel ver lof te krijgen, maar nog meer door de omstandigheid, dat hun huizen en landerijen door de nieuwe regeringsautoriteiten ge- confiskeerd en reeds aan Jood se immigranten als eigendom zijn toegewezen. Moeilijk bestaan In Israel hebben echter op vele plaatsen, zoals in Nazareth. Jaffa. Ain-Karim e.a. enige hon derdtallen van deze Christen- Arabieren het oorlogsgeweld weerstaan. Hun bestaan is het nieuwe Joodse rijk is echter al lesbehalve rooskleurig. De enige assistentie, welke zij van de nieuwe regering kunnen ver krijgen is een bewijs tot verlof van emigratie, daar de Joodse regering hen in Israel slechts to lereert en hen beschouwt als de bezitters van de grond, die eigen lijk aan Joodse immigranten be hoort te worden toegewezen. Onnodig hieraan toe te voe gen, dat de meeste Katholieke instellingen van het vroegere Palestina, voor zover deze bin nen de grenzen van Israel lig gen, zoals scholen, ziekenhuizen en weesinrichtingen gesloten zijn, terwijl niet weinig van deze instituten door de Joodse rege ring voor civiele doeleinden ge naast zijn. Men meent, dat de geste van Ben Gurion een politieke bedoe ling heeft. Onlangs immers heeft hij in een rede in het par lement Egypte uitgenodigd vrede met Israel te sluiten. Dit zou dan moeten leiden tot een algemene vrede met de Arabische wereld. Om deze daad van politieke strekking kracht bij tc zetten, heeft Ben Gurion vermoedelijk deze toenadering tot de Arabi sche bevolking in Israel betoond. Zal hij door een algemene ver andering in de houding der re gering gevolgd worden? Benoeming bij de S.H.A.P.E. SHAPE, 22 Sept. Generaal Majoor Francis L. Ankenbrandt van de Amerikaanse Luchtmacht is vandaag door Generaal Ridg- way benoemd tot chef-verbin dingsofficier van het hoofdkwar tier van de geallieerde strijd krachten in Europa. Ankenbrandt zal op I October zijn nieuwe functie aanvaarden als opvolger van Generaal Ma joor Francis H. Lanahan, die naar Washington zal terugkeren. WESTERSE NOTA NAAR AMBASSADES IN MOSKOU PARIJS, 22 Sept. (A.P.) Het antwoord van het Westen op het laatste Russische voorstel betref fende de hereniging van Duits land is thans gezonden naar de Britse, Amerikaanse en Franse ambassadeurs in Moskou, aldus werd vandaag in diplomatieke kringen in Parijs bekend ge maakt. De nota's zullen overhan digd worden, zodra de ambassa deurs gunstig antwoord hebben ontvangen op hun audiëntie-aan vrage. DODELIJK BEDRIJFSONGEVAL DOESBURG Gistermiddag geraakte de circa 24-jarige G. J. Tuender tijdens werkzaamheden bij de melkfabriek Andi te An- gerlo beklemd tussen een aan hangwagen en het bordes voor de fabriek. T. werd zwaar ge kwetst opgenomen en overleed korte tiid na het ongeval. ENORME BRAND IN DJAMBI SINGAPORE Volgens be richten te Singapore is een groot deel van Djambi, een van de voornaamste havens voor de uit voer van rubber naar Singapore, door brand verwoest. Ongeveer 200 woningen, schuren e.d. zou den verwoest zijn. Men schijnt de brand thans meester te ziin. HEVIGE TANKSLAG SENNELAGER De grote ge allieerde oefening van het leger en de luchtmacht „Hou Vast" is gisteren geëindigd met een hevi ge tankslag in de buurt van Lippstadt op de Noord-Duitse vlakte. Gedurende acht dagen hebben Britse, Belgische, Canadese en Nederlandse soldaten gevochten om een vijandelijke opmars naar het Ruhrgebied en Rijngebied te vertragen. In theorie heeft de in fanterie. die drie linies had ge bouwd en door mijnenvelden be schermd werden, de opmars veer tien dagen vertraagd. Vijf dagen vertraging werden belichaamd in enkele uren rust. nadat de leiding had uitgemaakt dat de vijand die tijd nodig zou hebben om zich te hergroeperen. Gisteren begonnen enkele hon derden tanks een groots tegen offensief. Alleen de Britse divi sies brachten al vijfhonderd cen turions in het veld. Britse. Belgische en Neder landse straaljagers donderden voortdurend over de Westphaal- se steden om de landstrijdkrach ten te ondersteunen. ROME, (K.N.P.) - Gebrek aan eenheid, verzachting der regels waar nodig, algemene aanpassing aan de eisen van de moderne tijd, practischer kleding Dit zijn enige van de problemen, die 200 Oud model paspoorten worden niet meer verlengd Paspoorten van oud model kun nen na 1 October a.s. niet meer worden verlengd. Houders van deze paspoorten zullen dus na die datum, wanneer hun pas verloopt, een nieuw paspoort „model 1950" moeten aanschaffen, waarvan ech ter de kosten hoger zijn, dan voor een verlenging in rekening wordt gebracht. Weliswaar zijn de rijksleges bij verlenging en bij vernieuwing dezelfde, doch de gemeentelijke en of provinciale leges kunnen bij verlenging lager liggen of zelfs achterwege blijven. Er bestaat echter de mogelijk heid, aldus de A.N.W.B., pas poorten te laten verlengen enige tijd vóór de vervaldatum. In Zuid-Holland kan dit b.v. reeds drie maanden voor deze datum geschieden. Houders van een oud-model paspoort, dat voor 1 Januari a.s. vervalt, kunnen daar dus nog voor de gestelde datum van 1 October 1952 hun paspoort laten verlengen, waarbij zij dan als re gel een zeker bedrag uitsparen. Nieuwe fractie in het Indonesische parlement DJAKARTA, 22 Sept. (Aneta) De onlangs uit de Masjumi ge treden Islamitische godsdienstige organisatie Nahdatul Ulama heeft een aparte fractie in het Indone sische parlement gevormd. De le den van de Nahdatul Ulama, die vroeger deel uitmaakten van de fractie van de Masjumi, zijn thans daaruit getreden en hebben een eigen fractie gevormd, be staande uit 7 personen, waarvan Zainul Arifin voorzitter is. Des gevraagd zeide deze, dat de be trekkingen tussen de nieuwe fractie en de Masjumi goed zijn: er zal een zekere mate van samenwerking plaats vinden in aangelegenheden, waar beide par tijen elkaar op Islamitische grondslag kunnen ontmoeten. oversten, bijna een millioen re ligieuzen over de gehele wereld vertegenwoordigend, tijdens een besloten congres te Rome hebben besproken onder supervisie van de H. Congregatie der Religieu zen. Het doel van het Congres was zoals de secretaris van de Con gregatie het uitdrukte, in moder ne termen te zeggen, wat de stichters en stichteressen van de orden en congregaties zouden hebben gedaan, indien zij niet een tot vijftien eeuwen geleden, maar nu hadden geleefd. Opgemerkt werd, dat de disci pline in de kloosters in sommige gvallen in onredelijkheid kan ontaarden en dat deze in ver schillende communiteiten meer eist dan het canoniek recht. De algemene oversten spraken er zich voor uit, dat de oversten over het algemeen jonger moe ten zijn. Ook de verhouding van de zusters onderling, ten opzichte van haar superieuren, tussen de verschillende congregaties en or den was een belangrijk punt van bespreking. Zij wezen op de gro te schade voor de Kerk, ontstaan ten gevolge van de rivaliteit, die tussen de verschillende orden en congregaties bestaat. EIST EUROPESE COMMISSIE 's-GRAVENHAGE „De beste weg om de belanghebbende lan den te verzekeren van afdoende bestrijdingsmaatregelen is gele gen in de oprichting van een Europese mond- en klauwzeer- commissie. die de in de verschil lende landen ondernomen pogin gen tot voorkomen en uitroeien van deze ziekte bundelt en aan moedigt". aldus in een resolutie, die op de door minister L. Mans- holt te Kopenhagen gepresideer de slotzitting van het terzake ge houden FAO-congres met alge mene stemmen werd aangeno men. HELSINKI Finland's eerste president Kaarlo Juho Stahlberg is gisteren op 87-jarige leeftijd gestorven ten gevolge van een hersenbloeding. De staatsman was reeds maan den ziek. Tien dagen geleden had hij een ernstige hersenbloe ding. Later kwam daar nog long ontsteking bij.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1