Morgen LANDBOUWDAG Ka jotters openden winterseizoen Wichelroede en volksgezondheid Een traditie voor Alkmaar en het Noorderkwartier AGENDA N.K.J.B. opent het seizoen Donderdag 25 September a.s. Vrij entree! 1 TBOOM DftËESitlANN 1 ALKMAAR Vw—IminimmMÊKKÊÊHÊÊÊHMËHÊKKÊÊmÊÊmÊÊmHmHHÊÊf Gemeenteraad Limmen Dekenale kaderdag in Purmerend Marktberichten VAGINA z DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 ALKMAAR Gisteravond hebben de Alkmaarse Kajotters met een feestavond, waarop hun Ouders en familieleden waren uitgenodigd, een begin gemaakt met het nieuwe winterprogram- ma, dat wederom in de loon van het seizoen tal van bijeenkom sten vermeldt, waarop onder werpen van godsdienstige, so ciale en economische aard onder de aandacht zullen worden ge bracht, doch waarbij een be hoorlijke dosis van het goede amusement niet is vergeten. De nieuwe voorzitter Ben Elswijk heeft zich bij zijn wel komstwoord doen kennen als een vlot spreker, die zijn taak van leider kent en wien het ongetwijfeld zal gelukken, zijn „broeders" te voeren naar de verwezenlijking van het ideaal, dat de Kajotter voor ogen moet staan, om zich door middel van het organisatieleven te ontwik kelen tot een goed Katholiek, die weet wat hij wil en die, bekend met de problemen en noden van zijn tijd, zijn persoon en zijn arbeid in dienst zal stel len van het Rijk Gods op aar de, welk ideaal hij in enkele kernachtige bewoordingen zijn gehoor onder de aandacht bracht. Het belangrijkste onderdeel vah deze avond werd gevormd door een toespraak van de Wel- eerw. Heer P. Heemskerk, Ka pelaan te Castricum, die enkele gedachten wijdde aan de taak, die de jeugd heeft bij de vor ming van een Verenigd Europa. Hij doelde daarbij op de wezen lijke, de geestelijke eenheid van de Europeanen, afgezien van de practische vorm, waarin de politici de eenwording van Europa zullen trachten te ver wezenlijken. Hij begon met zijn gehoor te confronteren met ae hedendaagse ontwaarding en lai- cisering van vele dingen, die wij in ons leven als ons grootste geestelijke bezit moeten be schouwen. Hij noemde o.a. het verslap pen van de eerbied voor de Ouders, voor de kerk en voor de priesters. Hij wees vervol gens op de geestelijke waarden, die wij als Nederlanders bezit ten en' die ons geschonken zijn middels ons Nederlanderschap, onze taal, onze cultuur, ons vaderland met zijn rijkdom aan schoonheden in velerlei vorm en die een stempel hebben gedrukt op onze persoonlijkheid en die tenslotte de componenten vor men (ofwel: kunnen vormen) die resulteren in onze zieleadel. Daarna richtte hij het geestes oog over de grenzen van ons eigen land heen, om het te laten rondblikken in het oude Europa en het te laten ontdekken, op hoedanige wijze twintig eeuwen Christendom een Europese be schaving hebben leweegge- bracht, een Europese cultuur, die zo overvloeide van rijkdom, dat het Amerika en Rusland in alle opzichten kon doen ontwik kelen tot de landen, die zij thans zijn. En sinds deze lan den, gevoed door de rijkdom 5tan ons Europese erfgoed, zich -zelfstandig verder konden ont plooien. hebben zij zich gevormd tot twee kolossen, waartussen Europa verpletterd dreigt te Worden. Ten ené ziide de rode vloedgolf van het Communisme, ten andere zijde het té vér door gevoerde materialisme. Thans is Europa in economisch gipzicht afhankelijk geworden van Amerika, dat het oude land, waaraan het zijn bestaan dankt, WERKNEMENDE MIDDENSTAND GAAT NIEUWE SEIZOEN IN ALKMAAR De afdeling Alkmaar en Omstreken van de Werknemende Middenstand gaat binnenkort het nieuwe wintersei zoen beginnen. Men is met een voorstel gekomen, dat zeker in de smaak zal vallen: om Zondag 28 September a.s. de Hoogmis bij te wonen, in de Kloosterkerk van de Abdij van Egmond. De leden moeten dan des morgens om half negen per fiets van het Gymna sium aan de Westerweg vertrek ken. Na de H. Mis wordt geza menlijk koffie gedronken en om twaalf uur is men weer thuis. Het bestuur rekent er beslist op, dat zij, die in het bezit van een fiets zijn, niet achterwege zulleh blijven. Voor de W.M. zijn in de kloosterkerk vijftig plaatsen ge reserveerd. Dinsdag 14 October a.s. zal de eerste culturele avond plaats vinden, waarover nog na dere mededelingen zullen volgen. Nog enkele kaarten ALKMAAR Het comité „Erefonds Oud Verpleegsters" Verzocht ons mede te delen, dat nog een zeer beperkt aantal kaarten verkrijgbaar is voor de opvoering' van het toneelstuk „Mercadet" op Donderdag 25 Sept. a.s., echter uitsluitend bij de heer Mooy in het „Gulden Vlies". de helpende hand wil reiken, op één voorwaarde, dat het zich handhaven zal als een gemeen schap van gelijkgerichte indi viduen. Het behoud van Europa is nodig om het Christendom te behouden. Het behoud van Europa is slechts te verwerven, wanneer het niet in zichzelf ver deeld is, doch één bloc vormt van onderscheiden groepen. Vooral de jongeren is de taak beschoren, hieraan 'mede te ar beiden, de jonge Katholieken, onder Gods zegen en de be scherming van Maria. Het verdere gedeelte van het programma bood veel attrac tiefs. Het bekende Jongeren toneelgezelschap „Puck" uit Am sterdam gaf een vlotte opvoering van het spel van Micaël Swan: „De Gecroonde Leersse", een spel vol vrolijkheid en sotternie, maar met een goede moraal. -Het gemengde K-ajotterszang- koor zong met medewerking van het ensemble Overtoom en onder directie van Jaap Ooye vaar een fragment uit „Die Sohöpfung" van J. Haydn „Die Himmeln erzahlen die Ehre Got- tes" en het besloot de avond met „Rozen uit het Zuiden" van Joh. Strauss. Dit koor heeft zioh door ernstige studie een bewonderenswaardige homogeni teit weten te verwerven en het bezit een machtig vocaal volu me, dat mettertijd van waarlijk grootse allure belooft te wor den. VICTRIX NAAR BELGIË ALKMAAR Evenals vorig jaar maakte het personeel van de Victrix-Puddingfabriek in gezelschap van de dames van de mannelijke leden van het perso neel met de directie een uit stapje. Ditmaal ging de reis naar Bel gië; tot Breda met de trein en vandaar met autocars naar Ant werpen en Brussel, in welke steden tal van bezienswaardig heden werden bezocht. Men was Vrijdagmorgen om even 6 uur van Alkmaar vertrokken en te gen het middernachtelijk uur was men weer terug. Het perso neel was zeer voldaan over dit uitstapje, dat door de -directie was aangeboden. DINSDAG 23 SEPT. Bioscopen: HARMONIE: Marie Antoi nette (18 jaar), REX: 's Nachts langs de weg (18 jaar). CINEMA: Alarm bij de kust wacht (14 jaar). VICTORIA: Het dodenmas ker (18 jaar). Voorstellingen 8 uur. Apothekers: Na hedenavond 6 uur voor spoedgevallen geopend Apotheek Wanna-Mient, Mient C 13; Apotheker: mej. F. Schuitema. HEILOO: Onderwijzersdag. VALKS LUNCHROOM: Le zing Vereniging v. Weer- en Sterrenkunde. 8 uur. 40 JARIG JUBILE ALKMAAR Zaterdag 27 September hoopt de heer P. de Jager de dag te herdenken, waar op hij voor 40 jaar, in dienst trad bij 's Rijks belastingen. Aangesteld als kommies te Le- melerveld (O), was hij vervol gens als zodanig werkzaam te Zwartemeer (Dr.), Denekamp en Amsterdam. Op 1 Januari 1925 werd hij bevorderd tot Kommies Verifica teur met ais standplaats Baarle- Nassau en vervolgens Hoek van Holland en sinds 1 Augustus 1929 te Alkmaar, terwijl hij 1 September 1951 werd bevorderd tot Verificateur. De heer de Jager, die bekend staat als een humaan chef voor zijn ondergeschikten, bij zijn superieuren als een plichts getrouw- en bij het publiek als een welwillend ambtenaar, zal het op die dag niet aan belang stelling ontbreken. Benoeming URSEM Met ingang van 1 Oct. is aan de St. Bavoschool benoemd: J.C. Weiten uit Am sterdam. ALKMAAR. Voor een ge hoor van ca. 20 belangstellenden, sprak gisteravond in Valk's lunchroom de heer H. Bonnet uit Apeldoorn over de wiehelroede en haar betekenis. De lezing was aangekondigd als 'n propaganda- lezing en dat was het ook. De spreker begon met te wijzen op het grote belang voor de volks gezondheid, dat in het werk dei- wichelroedelopers zou zijn ge legen. Het woord aardstralen, dat bii de wichelroedeloper veel gebruikt wordt, is foutief aldus spr. die wèl sprak van storingsvelden. die ontstaan door een ontmoeting van de cosmische stralen met ob jecten als water. gas. minera len of ertsen in de aarde. Spr. betoogde voorts, dat deze sto ringsvelden schadelijk zijn voor de gezondheid; niet dat zij ziekte veroorzaken, doch wèl, dat zij ziektetoestanden nadelig beïn vloeden. Door de zieke van zo'n sto- ringsveld verwijderd te houden, treedt dan genezing op. Suggestie was hierbij uitgesloten, volgens spr. Met name noemde spr. de kan ker en de rheuma. die door de storingsvelden vooral bevorderd zouden worden. De theorie, door de praktijk der wichelroedelopers tevoor schijn geroepen, wordt weliswaar door enkele geleerden onder schreven. doch de wetenschap in het algemeen aanvaardt die theo rieën nog niet; zli zal er echter toch aan moeten, aldus spr., die nogmaals wilde betogen, dat de volksgezondheid hier op het spel staat. Waarschuwing Er ontstond na deze propagan distische inleiding een gedachten- wisseling. waaraan ook Dr. C. Steinz uit Bergen deel nam. Deze nam mét kracht stelling tegen de bewering, dat de volksgezondheid met de praktijk der wichelroede lopers gediend is. Integendeel er schuilt een groot "evaar in. Spr. schreef de genezingen, die de wichelroedelopers aan hun advies toeschrijven, uitsluitend toe aan suggesti.e, waarbij het niets uitmaakte of de wichel roedeloper geschoold is óf niet. Spr. achtte liet mogelijk een be ginnend kankergeval door sug gestie een of twee jaar te doen stilstaan. Door te spreken over kanker en rheuma twee ziekten, waar van de oorzaak nog niet ontdekt is. hebben de wichelroedelopers nog vat op het publiek. Boven dien verwekken zij een angst psychose door te vertellen, zoals de heer Bonnet ook In ant woord op een gestelde vraag had gehad - dat nagenoeg de hele aarde en alle huizen vol aard stralen zitten. En het is helemaal niet in het belang van de Volks gezondheid. aldus dr. Steinz dat alle huizen worden onder zocht op storingsvelden, zoals de heer Bonnet had betoogd. Het gevaar voor de Volksge zondheid, aldus dr. Steinz, schuilt juist hierin, dat vele zieken, door zich tot de wichelroedeloper te wenden, juist het goede moment van behandeling voorbij laten gaan. Van de ziide van de wichelroe delopers werd hierop geantwoord, dat suggestie toch zeker niet voor kon komen bii dieren en planten, waarmee ook resultaten werden geboekt. Spr. betoogde voorts, dat ziekteprocessen op storingsbanen eerder tot stand komen dan daarbuiten. De moge lijkheid van genezing door sug gestie achtte hij echter niet uit gesloten. MODESHOW BERVOETS ALKMAAR Op Woensdag 24 September, de traditionele landbouwdag, zal Bervoets des middags van 35 en 's avonds van 8—10 uur in het „Gulden Vlies" een modeshow houden, Hierop zullen weer ettelijke at tractieve kledingstukken worden getoond, attractief en nieuw naar kleur en model. Op deze dag, waarop duizenden uit de omtrek Alkmaar bezoeken, zullen velen HEILOO Zondagavond heeft de afdeling Heiloo van de N. K. J. B. met een feestavond in de aula van de St. Willibrordus- stichting een streep gezet onder de non-activiteit tijdens de zo mermaanden en een begin ge maakt met het afwerken van het winterprogramma, waaraan men zich met frisse moed heeft gezet. Het is stellig een goede ge dachte geweest van de leiding, om de heer Joop Koevoets uit Leiden en zijn gezelschap uit te nodigen en een avond te verzor gen. Zijn programma bestond uit declamaties, masker- en schim menspelen, die op zichzelf op hoog cultureel peil stonden. De stemmen, die we na afloop van de avond vernomen hebben, hebben zich echter wel wat in andere richting verheven. De jongeren vonden het programma niet zo attractief voor een avond, die als een feestavond had moe ten gelden. In zekere zin hebben zij gelijk. Wanneer zij een avond hadden verwacht, waarop volop gelachen zou kunnen worden en die niet veel van het verstand zou eisen, heeft deze avond niet, aan hun verwachtingen beant woord. Maar men moet niet ver geten, dat de N. K. J. B. niet op de eerste plaats een vereniging is, die het amusement bovenaan op het programma heeft ge plaatst. De N. K. J. B. is een in stituut, dat de jongeren moet voorbereiden op hun taak in hun eigen organisatie, waarvan zij lid moeten zijn, als ze eenmaal man nen zijn geworden. Een instituut, waarin het op de eerste plaats gaat om de culturele verheffing van de leden. Dat is in de hui dige tijd toch waarachtig niet overbodig. Als men nauwgezet en critisch geluisterd had, zo-u men bevon den hebben dat de litteratuur van de verschillende declama ties niets te wensen overliet en dat men alleen al had kunnen genieten van de stijlbloemen, die goede schrijvers als Alphons Daudet en en een Godfried Bo- mans in hun werken hebben neergelegd De maskers, die bij de spelen werden gebruikt, zijn door Joop Koevoets zelf vervaardigd en hij is er in geslaagd, een uitdruk king aan deze maskers te geven, die ten volle past bij het karak ter van de personen, die in de onderscheiden .stukken een rol spelen. Joop Koevoets declameerde op uitmuntende wijze een Brabant se volksvertelling „De twee Rijksdaalders", van F. de Sin clair; d'aarna werd een mas kerspel opgevoerd, getiteld „Nu nog", een eigen bewerking van de heer Koevoets, (zoals trou wens alles, wat na de pauze ge geven wer„d, eigen werk van de declamator was) en daarna de clameerde hij de bekende ver telling van Alphons Daudet „De Pastoor van Keutelaer". Als laat ste stuk voor de pauze werd ge geven het Maskerspel „Mephis- to kan het niet", eveneens ge schreven door Joop Koevoets zelf. Een van zijn medewerksters, Mej. Corry Stolp hield daarna een korte voordracht, „De be roemde Vrouw" van Godfried Bomans, waarna het programma werd, besloten met twee schim menspelen Ballade en „Peerke en de Duvel".Bij deze spelen ging het vooral om de aardige intrige, die; erin lag opgesloten, terwijl men met enkele sugges tieve beelden op. het witte doek accentueerde. Uit een oogpunt van bescha ving en stijl mocht dit program ma geslaagd worden genoemd. WlNTERCURSUSSEN SCHERMERHORN Naar wij vernemen organiseert het be stuur van de LTB afd. Scher merhorn voor werkgevers en werknemers in de land- en tuin bouw in de komende winter 2 cursussen voor ouderen en jon geren. In- en omwonenden van Schermerhorn, Beemster. Scher mer, Urseim en De Rijp die daaraan dfeel wensen te nemen gelieven zich voor 1 Oct. a.s. op te- geven bij de heer W. Ven del te Schermerhorn of het hoofd van de R.K. Landbouw school te Schermerhorn. Voor van de gelegenheid gebruik ma-1 verdere gegevens verwijzen wij ken om in gezellige en intieme naar de advertentie elders in sfeer nieuwe ideeën op te doen.. 1 dit blad. i Advertentie Het grote succes dat onze schoenen parade in 't |j voorjaar bij onze cliënten heelt geoogst, deed ons jg besluiten U ook nu weer de nieuwste snufjes in de schoenenmode te demonstreren. zuilen daarom enige mannequins, U de laatste creaties tonen in schoenenmode voor dames en Little Ladies. H U vindt er een keurcollectie elegante modellen in prima afwerking en comfortabele leest; terwijl dé grote kleuren variaties en onze voordelige prijzen 't Jjj voor U gemakkelijk maken bij elk toiletje een passend schoentje té vinden. De Parade vindt plaats op de Ie etage om 2.30 en 3.45 uur. |j ALKMAAR „In dc kringloop der jaargetijden is de Land- bouwdag een geregelde Scptem- bergebeurtenis. Wij mogen met recht spreken van een traditie, die ons Alkmaarders verheugt, omdat Wen daarin duidelijk aan getoond zien. welke hechte ban den Hollands Noorderkwartier en Alkmaar aan elkander bin den". Met deze woorden begint de Burgemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wytema zijn voorwoord voor de tot een boekdeel uitge groeide catalogus van de mor gen te houden jaarlijkse Land- bouwdag, welke om kwart voor 9 in café „Marktzlcht" geopend wordt. De Burgemeester heeft in dat voorwoord de bezoekers van de Landbouwdag als oude ver trouwden begroet, omdat zij hun bezoek heus niet beperken tot de ene mooie najaarslandbouw- dag. Wat de te verwachten inzen dingen betreft, moeten wij tot onze spijt mededelen, dat de gehele rubriek varkens, 85 num mers tellende, dit jaar ingevolge de overheidsvoorschriften, ach terwege moet blijven. De ru briek paarden telt een 50-tal inzendingen, zowel van het Gro nings als het Gelders type. De rubriek rundvee hoofdzake lijk vetvee telt 75 nummers. Het belangrijkst is ongetwij feld de inzending schapen van het geregistreerd Texels ras, welke ca. 300 dieren omvat. Voor de rubriek schapen met haar in 1952 geboren lammeren, w.o. minstens twee ramlamme- rert, staat de zilveren wlssèlbe- kef wederom op het spel, uitge loofd door het Têxêls Schapen- stelling bestaat. stamboek in Noord-Holland, voor inzenders - van het vaste land van Noord-Holland. In 1949 werd deze beker ge wonnen door W. Koelemay, in 1950 door P. Marees Dz. en in 1951 door de Wed. J. Wagema- ker. Men wordt eerst eigenaar van deze beker, wanneer men hem driemaal heeft gewonnen. De rubriek geiten en bokken telt ook niet minder dan 100 inzendingen. Korenbeurstentoonstelling In de grote tent op het Doe- lenveld wordt vanavond reeds de z.g. Korenbeurstentoonstel ling goepend; van 5 uur af kan men hier de inzendingen be zichtigen. Op de eerste plaats is hier het kleinvee ondergebracht, niet minder dan 172 nummers konijnen. Behalve een twintigtal firma's op het gebied van woningin richting, radio, zaadhandel, land en tuinbouwartikelen, komen hier met een stand uit de Land bouw Huishoudschool, de MICA, de Prov. Gezondheidsdienst V. Dieren in Noord-Holland, de vo gelver. „Kleur en zang", Alkm. Exportveiling, en de Ned, Fruit- organisatie, afd. Alkmaar. De Korenfoeurstentoonstelling, die keurig verzorgd is, zal ook dit jaar weer talrijke bezoekers trekken. Op het Hofplein en de Nieu- wesloot komt weer een keur van landbouwmachinest en -werk tuigen van verschillende firma's van stad en gewest, Vermelden Wij nog, dat op de Laat, evenals vorige jaren een lappendag wordt gehouden, waarvoor van dê zijde der marktkooplieden grote belang- KAJOTTERS OPENDEN HUN NIEUWE SEIZOEN AKERSLOOT Het nieuwe KAJ-seizoen is met een prima geslaagd feestweekend geopend. Zondagmorgen werd er een H. Mis opgedragen, om Gods zegen over het KAJ-werk te krijgen, waarna in het Clubgebouw de leden zich aan een gemeen schappelijk ontbijt verenigden. Zaterdagavond werden voor alle jongens onderlinge wed strijden georganiseerd in bil jarten, tafeltennis, sjoelbakken en speerwerpen. Tevens werd 't nieuwe voetbalspel in gebruik genomen, dat zeer in de smaak viel. Voor de winnaars waren er aardige prijzen. Afscheid van juffr. Ruding URSEM 7.45 H. Mis uit dankbaarheid en algemene H. Communie van de kinderen. 1.30 huldiging door de school kinderen in de zaal van Oude- jans, waarna van 4 tot 5 uur gelegenheid bestaat voor ouders en oud-leerlingen om afscheid te nemen. LIMMEN. De Raad van Limmen kwam in vergadering biieen onder voorzitterschap van Burgemeester S. H. J. Bosma. Afwezig was het raadslid Valke ring. Aangenomen werd een verzoek van het R.K. Schoolbestuur al hier, om aan dit bestuur af te staan een weg (langs het perceel van de heer Mok) in ruil voor een stuk grond. Hierna ging de raad n half uur in comité waarin werd be sloten tot het aangaan van een geldlening met de Bank voor Nederlandse Gemeenten van f75.350, tegen een rente van 4% procent met een looptijd van 40 iaren. Met deze lening zal de bouw van de R.K. Jongensschool worden gefinancierd. Een voorstel tot toepassing van de regeling tot bevordering van de particuliere bouwnijverheid hier ter plaatse ten behoeve van J. Kraakman. Hogeweg alhier werd aangenomen, waarbii de gemeente garant zal ziin voor een bedrag van f511.39 per ïaar voor rente en aflossing. Voor het verleggen van de beek aan de Middenweg zullen enige perceeltjes grond worden aangekocht. Bij de vaststelling van een verordening op de Winkelsluiting overeenkomstig de nieuwe Win kelsluitingswet waarbij zoveel mogelijk rekening wordt gehou den met de wensen van de ne ringdoenden, werd besloten dat de kappers en sigarenwinkeliers, een uur langer geopend mogen bliiven, (tot 7 uur) en voor de andere bedrijven dito van 1 April tot 1 October (Zondags ge sloten). De voorstellen: GelcHe- ning voor Grondaankoop, en het bouwen van een brandweerka zerne achter het gemeentehuis voor het bergen van de brand spuit met trekker gingen voorlo pig van de baan. De rekening 1951, die de raad werd aangeboden vertoonde in ontvangsten een bedrag van f 176.296.60 en in uitgaven f 138.659.44. Voordelig saldo van f37.637,16. In de rondvraag vroeg de heer Kroone om verharding van het stuk weg, van Pagelaan naar de vijfsprong. De situatie schunt daar niet zo gemakkelijk te zijn. maar heeft de aandacht van het Gemeentebestuur. Houten emballageloods wordt verkocht aan Coöp. Tuinbouw- vereniging Z.O.-BEEMSTER. De gemeen te Purmerend is door overeen komst met de Groentenveiling eigenares geworden van de houten emballageloods van deze Veiling in de Z.O.-Beemster. Purmerend zal dit en de andere gebouwen van de Veiling echter niet behouden. Daarom stelt het gemeentebestuur aan de Raad voor om deze loods te verkopen aart de Coöp, Tuin- bouwvereniging „Beemster en O. welke deze loods zal benutten voor het opslaan van haar ma terialen als sproeimiddelen, kunst mest, e.d. Een kalveren opfokwedstrijd WEST-BEEMSTER. De R.K. Land- en Tuinbouwjongeren, afd. W.-Beemster, hebben iets nieuws voor deze omgeving bedacht. Het is voor iedere veehouder belang rijk en leerzaam te weten, hoe hij ziin kalveren zo economisch mo gelijk kan opfokken. De L.T.-.jongeren van de West- Beemster hebben zich met dat vraagstuk practisch bezig gehou den. Vrijdag 26 Sept. a.s., s mor gens, houdt deze vereniging nu een tentoonstelling van ruim 20 kalveren. Deze zijn gewogen, ge schetst, de voeding genoteerd en weer opnieuw gewogen. Een daar bij uit te geven catalogus geeft 'n volledig overzicht van de verschil lende opfokmethoden, welke ge volgd zijn Er ziin voor deze tentoonstel ling vele mooie prijzen beschik baar gesteld, zo vertelde ons de heer C. Schilder, voorzitter van deze L.T.-jongerenvereniging, die bii deze iedereen uitnodigde om deze interessante tentoonstelling met een bezoek te vereren. Opbrengst collecte H.H. WAARD De collecte ten bate van de Kankerbestrij ding welke onlangs in Heer Hu- gowaard werd gehouden heeft opgebracht de mooie som van f 179.53. De film Fatima H.H. WAARD Gezien het grote succes wat men heeft ge had met de vertoning van de film Fatima j.l. Zaterdag in de zaal van de heer T. H, v. d. Hei ligenberg te Heerhugowaard Zd., is er besloten deze film nog een maal te vertonen en wel a.s. Vrijdagavond 26 September 1952, aanvang 8 uur n.m. Een zeer mooie en leerzame film. Degenen die deze film, welke gaat over de verschijning van de H. Maagd te Fatima nog niet zagen, krijgen dus nu nog eenmaal de gelegen heid deze spannende film te zien. Bedrijfsongeval DEN HELDER Bij het ver laden van bouwmaterialen heeft de Helderse arbeider A. H. bij het Badhotel te Huisduinen een balk op het hoofd gekregen, welke uit een hijskraan viel. Hij kreeg hierdoor éen lichte hersenschudding. 101 nieuwe gevallen van kinderverlamming Volgens de Staatscourant van Maandag zijn in de week van 7 t/m 13 September in het gehele land 101 nieuwe geval len van kinderverlamming aangegeven. Hiervan waren er in Gro ningen 10, n.l. 2 in Wildervank telkens 1 in Delfzijl, Kantens, Marum, Oldehove, Ónstwedde, Hoogezand/Sappemeer, Winsum, en Zuidbroek; in Friesland 11, n.l. 3 in Heerenveen, 2 in Leeuwar den en in Smallingerland en 1 in Doniawerstal, Ferweradeel, Ooststellingswerf en Utingera- deel: in Drente 6, n.l. in Assen en in Hoogeveen elk 3; in Overijsel 8, n.l. 2 in Gramsbergen en tel kens 1 in Almelo Oldemark, Om men, Rfjssen, Wijhe en Zwolle en in Noord-Holland 12, n.l. 6 in Amsterdam 2 in Den Helder en Zaandam en 1 in Enkhuizen en Hilversum. PURMEREND Op Zondag 5 October zal hier een Dekenale Kaderdag worden gehouden. Deze is uitgeschreven door de „Raad van Overleg" uit de orga nisaties. Het programma van deze Ka derdag zal geheel worden uit gevoerd in het R.K. Verenigings gebouw. 's Morgens 8.30 uur is er een Gezongen H. Mis met algemene H. Communie. Daar onder zal de Z.Eerw. Dr. A. A. Olierook de predecatie houden. Om 10.30 uur is er de ochtend vergadering, waaronder de heer P. G. Tel het woord zal voeren over: zijn wij een leger in slag orde? 's Middags 1 uur is er een grote middagvergadering. Daar wordt het woord gevoerd door de Z.Ew. Heer J. Th. M. Kraak man over: Principiëel en eens gezind. Vervolgens zal Prof. Dr. J. A. Veraart een rede houden over het onderwerp: De plaats van de Katholieke Vereniging in de P.B.O. Deze middagvergade ring wordt opgeluisterd met zang door de R.K. Gemengde Zang vereniging „Alles door inspan ning" 'te Ilpendam. Na deze vergadering zal een kort Lof worden gehouden met toespraak van de Hoogeerw. Heer L. J. J. Schampen, Deken- Pastoor te Purmerend. Tot deze vergadering worden uitgenodigd de Bestuurderen van de Stands- en Vakorganisaties, van de Kath. Vrouwenbeweging, van de K.V.P., van de Kath. Jongeren en de katholieke leden van de gemeenteraden. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Wan da dv F. M. Wiediik en B. Bruil; Anna E. dv C. G. Reiin en M. T. Ooteman; Johannes N. en Jaco bus C zoons van J. A. den Niis en C. C. Th. Wortel. Gehuwd: Johannes H. Bot en Catharina M. Ibink; Jean Th. Sienwerts en Gezina B. Kohier. Overleden: Alida M. van den Berg. 11 maanden. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond: WESTELIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog. Matige, aan de kust af en toe krach tige Westelijke wind. Van nacht in het binnenland zachter. Morgen overdag on geveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 24 September zon op 6.29, onder 18.34; maan op 12.54. onder 20.01. INBRAAK IN HET GEBOUW VAN DE N.C.Z. ALKMAAR. Maandagmor gen is een inbraak ontdekt in het nieuwe gebouw van de Nationale Coöperatieve Zuivelverkoopcen- trale aan het Huiswaarderplein. De dader heeft zich toegang tot het gebouw weten te ver schaffen door verbreking van een ruit. Een kledingkast in het ma gazijn was geforceerd en in het kantoor was een kast openbreken waaruit f 120 wordt vermist. Uit een kledingstuk heeft de dader een sleutel genomen waarmee hii zich toegang heeft verschaft tot de werkplaats waaruit hii ge reedschappen weghaalde waar mee hii probeerde de brandkast te forceren. Dit is hem echter niet gelukt. Uit een schriifbureau dat hij wist open te breken heeft hii nog f35 weggehaald. Via de schuifdeuren aan de achterzijde heeft hii het gebouw weer ver laten. AUTOBOTSING ALKMAAR. Gistermiddag is op 't kruispunt Koorstraat-Laat- Heul een motorrijder in botsing gekomen met een auto omdat hii geen voorrang had verleend. Beide voertuigen werden bescha digd. proces-verbaal is opge maakt. HARMONIE THEATER Marie Antoinette Tot en met Donderdag draait in de Harmonie de film Marie Antoinette. Wie kent niet uit de geschiedenis het leven zo vol tragiek van deze vorstin uit de tijd van de Franse revolutie? Een leven ogenschijnlijk gelukkig van deze Oostenrijkse die uitgehu welijkt werd aan de Franse troonopvolger. Die terecht kwam midden in de intrigues van het Franse Hof. Eerst ongelukkig in haar onbeantwoorde liefde van Louis August; daarna, toen zii als Koningin haar gemaal ter- ziide stond in het moeilijke Ko ningschap opgaand naar een geluk, dat haar schiinbaar niet beschoren mocht zijn. Immers Orleans intrigeert en hitst het geheel Franse volk op tegen het vorstenhuis, met het noodlottige gevolg, dat hoofden vallen onder de guillotine. Deze film is zeer sterk gespeeld en men ontkomt beslist niet aan de geweldige tragiek, welke in dit ganse ver haal de boventoon voert. Tref fend is ook de trouw van enke len, die voor hun vorsten de dood ingaan tegenover de onblusbare haat van het gepeupel. Kortom, zeer indrukwekkend, een film waar men iets van meeneemt. Prijsnoteringen van 22 Sept. 1952 „Kennemerland GA" BEVERWIJK Andijvie I 811, II 57; bloemkool IA 32—46, IB 24—31. IC 12—20; prinsessenb. 6071, II 4157; Pronkbenen I 32—40, II 20—30; snjjbonen I 6591, II 2860; Spekbonen I 3541, II 20-30; komkommers IA 2536, IB 18 22, IC 12—17; Bospeen I 16—24, II 1215; waspeen IA 1221, IB 6'9; radijs I 68; sla IA 58, IIA 24; spinazie I 20 37, II 1018; postelein I 2025; groenekool IA 8-15, IIA 68; rodekool IA 913, IIA 89; prei IA 10—15, IB 8—10; selde rie 58; peterselie 25; Aard beien I 6070; breekpeen IE 10—14, IB 6—9; tomaten IA 35 —44, iB 26—34, IC 18—25. OBDAM, 22 Sept. 6000 kg slabonen A 5256, B 37—50, afw. 25; 1000 kg bieten A 8.30 8.90, B 6.40—7.30, modjo's 7.90- 8.b0; 12000 kg peen B 11.40—12, C 11—11.60; 10.000 kg uien 14.50 —15.30, grof 12.20—12.80, drie lingen 15.60'16.40, nep. 24.40 27.20. HEILOO, 22 Sept. Spercie- bonen 39—56; sniibonen 2578; ipronkbonen 28—39; stokbonen :5459;* bloemkool 19—42; toma ten 24—39; komkommers 825; andijvie 1014; prei 1723; meloenen 3144, groene kool 8—11. ZWAAG, 22 Sept. Aardappe len 6.409.70; spinazie 941; uien 7.20—11.90; bieten 4.20—8.20; chin, kool 10.60—10.80; gele bew. kool 5.5011.80; groene kool 6.70 11.90; rode kool 4.7014.60; spruitkool 21; slabonen 36—59; sniibonen 3169; gele bonen 50; tomaten 1645; augurken 45 1.18: breekpeen 611; waspeen 8; bospeen 618; andijvie 1418; sla 2.108.06; bloemkool 1742; komkommer 12; perzik 718; gare biet 18—20; reine victoria 6 49; alicant 6387; frankentha- ler 51—90; suikermeloen 1749; netmeloen 1725; charles ros 12 32; ellisons orange 1334; glo rie van Holland 8—12; goudrei- nette 6; james grieve 9—43; manks codlin 523; schellinkhou- ter 831; signe tillisch 1015; vellow transparante 520; zigeu nerin 1519; zoete ermgaard 7 8; beurre dilly 69; beurre du randeau 3—8; beurre merode 3 7; beurre hardy 835; beurre le brun 4; bonne louise 330; con ference 321; fertillon 3—15; her togin 314; legipont 317; maag depeer 47; president l'Outreille 512; St Remy 13: soldat labou- reur 3—6; seigneur d'esperen 3 10; triomphe de vienne 4—20; Wil liam duchess 314; eva Baltet 3 —9. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR. 22 Sept. Sla bonen 3257; sniibonen 38106; pronk 15—39: komkommers 14— 27; tomaten A 2242; bonken 16 20; bloemkool 1036: rode kool 10—15.50; savove kool 6—8.50; groene kool 612.50: druiven frankenthaler 70106: alicant 81 —94; spinazie 12—48: sla 26; postelein 14—25; andijvie 5 9.50; meloen 1147; bieten 6 10.50; bospeen 1024; waspeen 10—21; uien 6—19.50; prei 14 24; soepgroenten 24.50: peter selie 2.506; appels: iames grie ve 1038; notaris 614: Coc Oranje 1035; transparant de cronsel 6—19; triumph de vienne 619; peren beure hardv 622: legipont 617; bonne louisse 6 17. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR, 22 Sept. 2 paarden. 138 koeien, p. st. f500f1125; le kwal. vlees koeien p. kig f2,60f2,80; le kwal. vette koeien p. kg f 2,50 f2,60; 2e kwal. p. kg f2,40 f2,50. 9 graskalveren p. st. f140 f 270; 8 nuchtere kalveren p. st. f46f96; 8 vette schapen p. st. f 95f 130. 219 varkens, vleesvarkens p. kg f 2,26—f 2,28; zware varkens p .kg f 2,24 f 2,26; lichte varkens p. kg f 2,08 —f2,22. 1 Men verkeerde in de mening, dat de aanvoer van koeiien door de slechte weersgesteldheid van de laatste dagen, vandaag zeer groot zou zijn. Dit is echter niet het geval geweest, maar toch kunnen we het aantal wel ruim noemen. Het verloop van de handel was vrijwel gelijk aan de vorige week, n.l. stug, met dezelfde noteringen, al vertoon den de prijzen wel een neiging tot dalen. Ook het aantal aangevoerde varkens was bevredigend te noemen. De handel zette zich in, waarbij de interesse zich voornamelijk bepaalde tot de vleesvarkens; er werd toen voor deze dieren f 2,28 a f 2,30 per kg besteed. Later, toen de vlees varkens geruimd waren en men zich vrijwel uitsluitend tot de lichte dieren moest beperken, verliep de handel trekkend met aflopende prijzen. Hierin ligt de rede van het tamelijk grote prijsverschil tussen minimum en maximum voor de lichte var kens, waarbij men vanzelfspre kend ook rekening dient te hou den met het gewicht. AMSTERDAM, 22 Sept. Vee Aangevoerd 430 runde ren, le kwal. f 2,652,75; 2e kwal. f 2,552,60; 3e kwal. f 2,45—2,50; 217 varkens f 2,66 2,70; zeugen f 2,402,45 per kg slachtgewicht; 14 nuchtere kalveren f 1,651,70 per kg l.g. ROTTERDAM, 22 Sept. Vee Aanvoer in totaal 1395 stuks. 1057 vette koeien p. kg le kwal. f 2,202,40; varkens (lev. gewicht) per kg le kwal. f 2,28; 2e kwal. f 2,60—2,70; 3e kwal. f 2,20—2,40. GROOTEBROEK, 22 Sept. 3000 kg aardappelen, eersteling 7,70; doré 8,80; kriel 4,10; 1800 kg gele kool 7,709,80; 2400 kg groene kool 7,209; 4000 kg r. kool 5,9012! 4000 kg bieten A 8,20—8,50; B 5,90—5,20; 6000 kg uien middel 15,1015,70; grof 12,80—13; drieling 15,60—17; stek 6,90-7,70; ne«p 21,90-24,20; 90.000 stuks bloemkool B 26,40- 42.10; BII 18—28,60; stek 3— 8,40; tussens. stek 14,7019,60. N.-SCHARWOUDE 17.000 kg bl. elgh. 9,40; bevelanders 9,709,80; meerlanders 9,40 9,70; Koopm. bl. 10,20; alfa 9,10; bonk 8—10,30; kriel 3,80; 1000 kg kroten a 8,30; 15000 kg uien 14,30—15; grof 12,60-13,20: dr. 14—17; nep 23—26: 15.000 kg slabonen I 4453; II 38—41; af wijkend 2034- 600 kg rode kool A 11,60; 3000 kg groene kl. A 6,40—7,80; 100.000 kg witte kool 3,604,40; 5000 kg succes witte 4,805,10; 526 stuks bl.- kool A2 17; Bl 12; B2 8.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2