Zorg voor psychische hygiëne groot belang voor katholieken COR RUYS, een oroot acteur „in het harnas" gestorven 20.000 D.lf.W.-orbeiders komen het Rijk op 60 millioen Staatsburgerlijke opvoeding van de jeugd eis voor politieke interesse Terrein van sociale *org, waarop nog alles te doen is Lt. A. Larnbrecht herdacht N.A.T.O.-raad bespreekt ,.Möinbrace" Cultnreel weekend on Dmkenburah Discussiebijeenkomst katholieke jongeren: Critiek opK.V.P gevolg van onwetendheid VERLIES VOOR NEDERLAND Een bemind man die een ieder kende Personeels!nkrimpina departement Wederopbouw en Volkshuisvestina Vrijheid ahoy D- Biesbosch Elbe of Rijn? JSDAG 23 SEPTLVIBER 1952 PAGINA 3 VAN AMERSFOORT NAAR NEW YORK Jan van Gent, die ge durende een maand chauffeur van een autobus in New York zal zijn, laat zich op de eerste dag van zijn „baan" de weg wijzen door een New Yorkse politie-agent. Amers foort en New York hebben niet veel over eenkomst Onzegbaar is vaak het leed, dat geleden wordt door psychi sche defecten: onverantwoord klein de zorg die aan deze ge stoorden" wordt besteed en toch de zorg voor de psychische hygiëne zou minstens op hetzelfde plan behoren te staan als die voor kankerpatiënten en t.b.c.-lijders. Het percentage werke lijke geestespatiënten is zeer klein, doch het aantal kinderen met opvoedings- en milieufouten groter dan men oppervlakkig zou denken. In Amsterdam b.v. moest het medisch opvoedings bureau het enig goed geoutilleerde overigens in Neder land na vier maanden door gebrek aan geld zijn deuren sluiten omdat de grote stroom van kinderen niet te verwerken was. Dit feit toont aan in de eerste plaats hoe groot de nood zaak is van een betere zorg voor de psychische hygiëne, in de tweede plaats welk een enorm groot werkterrein er speciaal voor het katholiek volksdeel braak ligt. Speciaal voor het katholieke volksdeel, want de neutrale orga nisaties werken reeds 25 jaar op voortreffelijke wijze. De zorg voor de geestelijke volksgezondheid is echter niet een zaak, die aan neu trale instanties kan worden over gelaten. Zelfs niet aan die instan ties, die met eerbied voor ander mans principes te werk gaan. De problemen, die met de kentering van de geestelijke volksgezond heid samen hangen hebben alle een samenhang met het ze delijke en religieuze leven der mensen. Men kan de geeste lijke hygiëne niet zien als een .technische kwestie" alleen. Zij heeft vaak te maken met de die pere problemen van de houdingen die een mens aanneemt tegenover God en tegenover goed en kwaad. Amsterdam laat ook zien hoe het staat met de katholieke zorg ten opzichte van de psychische hygi ene met de treffende cijfers over het aantal katholieke psychiaters, dat ten opzichte van andere in de hoofdstad werkzaam is. Van deze MINISTER PLANTZ IN ONS LAND De landsminister van Financiën der Nederlandse Antillen, de heer W. R. Plantz, is gistermorgen uit Curacao op Schiphol aangekomen. Dat hij naar Nederland komt om besprekingen te voeren over de defensiebijdragen van de Antil len, omdat daarover moeilijkhe den schijnen te zijn, noemde de minister bezijden de waarheid. Het is onjuist, er zijn daarover geen moeilijkheden, aldus de mi nister, die zeide dat hij zelfs van dit gerucht in de West niets had vernomen. Minister Plantz komt hier om ver scheidene zaken met de regering te behandelen en hij zal daartoe met verschillende departementen gaan spreken. Over de aard der besprekingen kon de minister, die ongeveer tien dagen in Ne derland denkt te blijven, zich niet uitlaten. NEDERLANDSE DOCUMENTAIRES DOEN HET BEST Het groeiend succes, dat de Nederlandse documentaire fflms op de internationale filmfestivals oogsten, wettigt een grotere me dewerking van de rijksoverheid, opdat de Nederlandse cineasten blijvend de gelegenheid kan wor den geboden, hun talent door vrije soheppingen nog verder te ontwikkelen. Daar deze. niet aan een concrete opdracht gebonden films, commercieel gesproken nimmer rendabel zijn. en boven dien uiterst zelden van andere dan officiële zijde vrije opdrachten kunnen worden verwacht, wil de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een belangrijk gedeelte van de kosten voor rijks rekening nemen. Voorts acht de minister 't aan vaardbaar. dat de naar verhou ding geringe bedragen, die uit de commerciële exploitatie en docu mentaires of speelfilms (voor zo ver deze van rijkswege geldelijk ziin gesteund) terugvloeien, op nieuw ter beschikking van de Ne derlandse filmproductie worden gesteld. De steeds beter wordende naam der Nederlandse cineasten in bin nen- en buitenland stimuleert vanzelfsprekend tot grotere activi teit, die op de kwaliteit der Ne derlandse inzendingen op de film festivals slechts verhogend kan werken. 70 psychiaters in Amsterdam zijn er zegge en schrijve twee katho liek. Het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg heeft dezer dagen bij wijze van noodsprong de publiciteit ge vraagd teneinde de aandacht te vestigen op het schreeuwend te kort aan begrip, voor de nood waarin velen verkeren zonder dat le mogelijkheid aanwezig is hulp te krijgen. In eigen kring wordt gedaan wat mogelijk is, doch de hulp, die kon worden geboden, is haast gelijk aan het dragen van water naar de zee. Amsterdam strekt Nederland tot voorbeeld. Ofschoon nog klein van opzet is hier een basis ge legd voor een goed functionnerend bureau, waar diagnoses worden gesteld, waar naast een school werkt voor kinderen met opvoe dings- en leermoeilijkheden, voor kinderen dus van wie is vastge steld, dat zij niet tot de groep van debielen behoort, doch waarbij typische afwijkingen zijn gecon stateerd, die met veel zorg kun nen worden genezen. De zorg, die het Katholiek Na tionaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg verder zou wil len uitbouwen strekt zich niet alleen uit tot de jeugd, ofschoon hier het beste preventieve werk kan worden verricht, doch ook tot volwassenen. Bureaux voor le vens- en gezinsmoeilijkheden zijn er nodig, die voorlichting geven in huwelijkszaken. Het is een zeer treurige zaak dat 75 procent van degenen, die hun licht op komen steken bij het Haagse Bureau van de Neo-Malthusiaanse Bond als katholiek geregistreerd staan. Ook hier weer een dringende behoefte aan voorlichting, anderzijds van katholieke zijde geen bureau, dat ir staat is de vele huwelijks- noden op te vangen. Het werk van het Katholiek Nationaal Bureau voor geestelijke Gezondheidszorg werd gehandi capt door tal van factoren. De voornaamste zijn: onvoldoende kader, weinig ervaring, gebrek aan geld, maar vooral gebrek aan enthousiasme, samenhangende met gebrek aan inzicht. Kanker en t.b.c.-bestrijding de ergste ziekten op het terrein van de lichamelijke hygiëne genieten een zekere „populari teit". Een dergelijke belangstel ling kan ook niet worden gemist voor volksziekten als op het ge bied van de geestelijke volks gezondheid zijn aan te wijzen. EAGLE, 23 Sept. Op alle Britse schepen, die deelnemen aan de N.A.V.O.-vlootoefening .Main Brace" zijn gisteren her denkingsdiensten gehouden voor de Nederlandse tweede luitenant A. Larnbrecht uit Haarlem, die Zondag tijdens een ongeval met ziin vliegtuig om het leven kwam. Van alle schepen hingen de vlaggen halfstok. In de kleine kapel aan boord van de ..Eagle" werd een korte herdenkings dienst gehouden, die werd hij- gewoond door Britse marinevlie gers, officieren en manschappen, alsmede door luit. ter Zee C. Koudijs van de „Karei Doorman", en twee Nederlandse marine verbindingsofficieren, die als waarnemers aan boord van de Eagle zijn. Meer misdaden in de Verenigde Staten In haar halfjaarlijks rapport meldt de Amerikaanse recherche (F.B.I.) een aanzienlijke toename van het aantal misdaden in de Verenigde Staten in de eerste helft van dit jaar. In dit tijdvak werden 1.022.200 misdrijven ge pleegd. Gemiddeld werd elke 26 seconden een diefstal gepleegd, elke 2,45 minuut een auto gesto len, elke 6,23 minuut een overval gepleegd en elk half uur een vrouw onteerd. Elke 4,6 minuut was er een misdaad als moord, doodslag, verkrachting of moord aanslag. Onder de gearresteerden vormde de 18-jarigen de groot ste groep. Het vorige jaar waren dit de 23-jarigen. PARIJS De leden van de permanente raad van de NATO zullen Vrijdag naar Oslo vliegen om de resultaten van de geal lieerde marine-oefening „Main- brace". welke Donderdag eindigt, te bespreken. Gen. Ridgwav zal de bespreking bijwonen. Op de bespreking, welke Za terdagochtend gehouden zal wor den. zal Nederland vertegen woordigd ziin door jhr. W. L. Tiarda v. Starkenborgh Stachou- wer. Schacht in Caïro De Duitse financiële deskun dige dr. Hjalmar Schacht is Maandag in Caïro aangekomen Hij brengt een bezoek aan Egypte op uitnodiging van de Egyptische regering en zal de regering advi seren omtrent economische en fi nanciële aangelegenheden, om met betrekking tot het ontwer pen van begrotingen en de fi nanciering van Agrarische her vormingen. R. K. Universiteit Het bestuur van de Sint Rad- boudstichting heeft dr. B. M. Boerebach te Hilversum aange wezen voor het geven van lessen aan de R.K. Universiteit in de didactiek van het Frans. De hoofdbesturen van de Aarts diocesane en Haarlemse Katho lieke Middenstandsboifiien heb ben een cultureel instructie- en beziningsweekend georganiseerd op Zondag 26 en Maandag 27 Oc tober a.s. op Drakenburgh. In het kader van het program ma zal op Zondag 26 October o.m. spreken Gabriël Smit over „Wat is eigenlijk cultuur?" Te vens staat die dag op het pro gramma de voordracht „de Ge broeders van Ben Huer" De volgende dag spreekt o.a. drs. E. J. Salden over „de taak van de detailhandel t.o.v. het ambacht in verband met het pro pageren van goede ambachts artikelen". Kapelaan Out zal daarna een inleiding houden over: „De Ka tholieke middenstander in zijn gezin" (Van een onzer verslaggevers) „Staatsburgerlijke opvoeding is noodzakelijk om het politieke leven van Nederland tot nieuwe bloei te brengen" concludeerde mr. Höppener aan het slot van de discussie, welke gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden werd tussen jongeren van de beweging „Dit is leven" en een aantal jonge katholieken uit de kringen van de K.V.P., de P.v.d.A en de K.N.P. plicht K.V.P. te stemmen, omdat de andere partijen een politiek voorstaan, die op verschillende punten voor de katholiek onaan vaardbaar is". Met deze laatste opinie waren de jonge aanhangers van de katholieke partij het uiter aard niet eens. Men kwam op dit punt tot de conclusie, dat, zodra er twee katholieke partijen zijn, men het voordeel dat men van de splitsing verwacht, moet afwegen tegen de nadelen, welke nu een maal eigen zijn aan de versnippe ring van de katholieke krachten op politiek gebied. Want de katholieke godsdienst en zedenleer brengt een bepaalde visie op het maatschappelijk be stel mee, die specifiek katholiek is. In het politieke gaat het er voor de katholiek om de weg te vinden via welke hij zijn inzich ten het beste kan verwezenlijken. Het bleek dat ook de jonge voorzitter van de Katholieke De rechtstreekse aanleiding tot dit debat waren de vele reacties welke de redactie van .Karakter" had ontvangen naar aanleiding van een artikel over de verkie zingsuitslag waarin het verlies van de K.V.P. aan de jongeren werd geweten. Zowel de opkomst als de ge animeerde discussie, welke deze bijeenkomst kenmerkten, getuig den ervan, dat er bij de jongeren zeker niet gesproken mag worden van een algemene apathie voor de politiek. De drie „officieel" ge nodigden van de K.V.P., drs. Quaedvlieg en de Tweede Kamer leden mr. De Graaf en mr. Van Rijckevorsel, die naast de voorzit ter, mr. Höppener. achter de be stuurstafel hadden plaats geno men, kregen meer gelegenheid om te luisteren dan om het woord te voeren. En dat was geheel in overeenstemming met de opzet, want het ging er in de eerste plaats om, dat de jongeren onder elkaar zouden discussiëren. Drie vragen. De voorzitter bracht in eerste instantie drie vragen ter tafel: „Is het mogelijk om zich in de K.V.P. thuis te voelen met behoud van een eigen politiek ideaal?" en .Krijgen de jongeren in de K.V.P. voldoende kansen om hun mening te uiten en invloed uit te oefe nen?" Over de eerste vraag konden de meest uiteenlopende meningen beluisterd worden. „Iedere katho- liek moet voor zichzelf uitmaken of hij verplicht is K.V.P. te stem men." „Iedere katholiek is ver- gelaten. te Amsterdam dit standpunt hul digde. Hij zag echter bij de P.vd.A. meer waarborgen voor de verwezenlijking van een maat schappelijke ordening in christe lijke geest dan bij de K.V.P. Terecht werd hiertegenover ge steld dat een partij van enkel katholieken toch meer zekerheid geeft voor de totstandkoming van een program in zuiver katholieke geest, ondanks de verschillen van mening, die in concrete situaties mogelijk zijn. Er werd nogal wat critiek ge spuid op het beleid van de K.V.P. Onder andere werd geponeerd, dat de K.V.P. in het Indonesië-beleid de katholieke beginselen had los- «t. Zoals wij reeds in een ge deelte van onze vorige editie hebben gemeld is in de nacht van Zondag op Maandag de be kende toneelspeler Cor Ruys, in de leeftijd van 62 jaar overle den. Cor Ruys was al enige tijd geleden in een der Amsterdamse ziekenhuizen ter verpleging op genomen. „Er is rouw in de kluis, er is rouw in het huis", heeft Pot gieter eens gedicht. En dat is er op het ogenblik in Nederland. We berichtten vorige week. dat Cor Ruys te Amsterdam in het ziekenhuis was opgenomen, hij zou spoedig weer hersteld zijn. Hij is daar thans overleden. Hij is dus toch in het harnas gestorven, voor het begin van het nieuwe seizoen, temidden van de triomfen van „Het witte schaap van de familie", waar hij zulk een kostelijke, typische vaderrol vervulde. Hij zal niet meer optreden in „Engelen zonder vleugels". „Neen", zei hij in November 1950, toen hij zijn verlaat veer tigjarig jubileum vierde, „ik trek me tijdig terug ik sterf het land, ik ben dol op het land". Het heeft niet zo mogen zijn. Menselijke plannen lukken niet altijd. Cor Ruys was een groot man. We weten heel goed, dat dit veel gezegd is, we beseffen, dat hij, menselijk en zelfs artis tiek, zijn zwakheden had. maar hij was groot. Hij heeft met zijn wisselende gezelschappen her haaldelijk gespeeld in de Oost en hier in de hoofdsteden en overal in de provincie en hij trok er de zalen vol. Speciaal in Den Haag was hij bijzonder geliefd en terecht. Hij heeft er ook d'e grootste tijd van zijn leven doorgebracht. Acteur in merg en been. Hij was een acteur in merg en been, hij wist dat toneel spelen een kunst apart is. Men moet .natuurlijk een behoorlijk stuk hebben. Maar wat Cor Ruys onder een behoorlijk stuk verstond, was niet overweldi gend veeleisend. Hij zag wat hij er van maken kon en dat was tenslotte het eigenlijke, het wer kelijke stuk. Hoeveel matige sterk verzonnen humor heeft hij menselijk onweerstaanbaar en onvergetelijk gemaakt. Velen in niet 'op de'planken', ik ga naar Nederland zullen op het ogen- De gewone dienst van de begroting voor Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een eindcijfer van f 179.429.605, de buitengewone dienst voor de uitgaven van aflopend karakter een van f 101.561.500 en voor kapitaalsuitgaven een van f 11.700.000. In het voorwoord van de memorie van toelichting tot de begroting 1952 van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting kon voor dat jaar weinig uitzicht worden geopend op een gunstige ontwikkeling van het bouwprogramma, omdat de maatregelen, welke nodig waren om de betalings balans sluitend te maken, die ontwikkeling wel moesten tegen houden. Sedert die memoirie werd ge schreven is het sombere per spectief t.a.v. de betalingsbalans verdwenen en kan men de toe komst, wat deze balans betreft, met meer vertrouwen tegemoet zien, al zal men zich daarbij moeten hoeden voor een te groot optimisme. Met deze gun stige ontwikkeling was het ver antwoord in het najaar van 1951 en in de loop van 1952 meer door te laten dan op grond van het bouwprogramma 1952 had gekund. Nu het zich laat aanzien, dat het nodig is het bouwprogram ma 1953 ter beperking van de investeringen krap te houden, ProD aan een juiste keuze voor het totaal en de ver schillende sectoren te doen. Ge let zal daarbij moeten worden op de budgetaire kant en op de materiaalvoorziening. A.angezien deze ontwerp-be- groting en ook het bouwpro gramma nog door het vorige ka binet zijn ontworpen, en deze dus steunen op het beleid ten aanzien van de bouwnijverheid, dat het vorige kabinet voor 1953 voor ogen stond, is het mogelijk, dat in de loop yar, 't begrotings jaar nog wijzigingen in deze be groting aan de Staten-Generaal zullen worden voorgesteld. De verhoging in 1953, ten op zichte van 1952 wordt voorna melijk verzoorzaakt door een toeneming van de uitgaven voor bijdragen in exploitatietekorten van woningbouw 1950. terwijl voorts de tewerkstelling van een groter aantal arbeiders in D.U.W.-verband en hun verhoog de loonnormen een belangrijke verhoging met zich brengen. De geraamde totale personeels bezetting van het Departement is in vergelijking met 1952 met 107 ambtenaren verminderd Evenwel worden voor 1953 de personeelsuitgaven f 99 70(1 ho ger begroot dan voor 1952 Naar verwachting zullen in 1953 door de huuradviescommissies in to taal plm. 3350 zittingen worden gehouden. Op grond h'ervan is een bedrag van f 148.000 opge nomen. Op grond van de verstrekte rijksgoedkeuringen wordt ver wacht dat in 1952 25.500 woning wetwoningen zullen gereedko men, waarvan 22.000 woningen met een bijdrage op basis van de verminderde bijdrageregeling woningwetbouw 1950 en 3500 woningen met een biidrage op basis van de verminderde bij drageregeling woningwetbouw 1950. Dit onderdeel wordt ge raamd op rond f 6.100.000. Een stelpost van een millioen is opgenomen in verband met een toe te kennen verhoging op de reeds toegekende bijdragen. Dienst Uitvoering Werken Naar verwacht wordt zullen in 1953 door de D.U.W. 43 kam pen met een capaciteit van 6674 man worden geëxploiteerd ten behoeve van de minsteries van Oorlog, Marine, Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Rechtstreeks voor rekening van het ministerie van Binnen landse Zaken (Dienst voor Maat schappelijke Zorg) zullen 39 D.U.W.-kampen en 22 andere woonoorden, in totaal dus 61 verblijven worden geëxploiteerd. De bezetting in deze verblijven wordt geraamd op 4.800.000 man dagen. Voor de culturele zorg wordt uitgegaan van 53 kam pen. Hiervoor is een bedrag uit getrokken van f 297.000, waar van f 225.840 voor ontspannings- en ontwikkelingsavonden Aan de hand van de ter be schikking staande gegevens kan worden verwacht, dat in 1953 gemiddeld 20.100 arbeiders gedu rende 50 weken zullen worden tewerk gesteld. Voorts hebben de ervaringen van de laatste maanden uitge wezen .dat de gemiddelde loon- norm op f 58 per manweek moet worden gesteld Op grond van 't vorenstaande zijn deze uitgaven geraamd op 60 millioen. Reke ning wordt gehouden met de huisvesting van gemiddeld 2500 D.U.W.-arbeiders gedurende 45 weken van 6 dagen. De uitga ven hiervoor worden begroot op f 1.687.500. Aangenomen kan worden, dat een derde van 't aantal tewerk- gestelden van 20.000 zal worden vervoerd. Daarom wordt voor vervoerskosten een bedrag van rond f 3.400.000 geraamd In 1953 moet toepassing van de premieregeling voor 20 000 goed te keuren woningen waar schijnlijk worden geacht. Mr. de Graaf verklaarde dat, hoewel ook hij dit beleid had af gekeurd, er toch geen sprake was geweest van het loslaten van „katholieke" beginselen. Ook de critiek die geuit werd over het economisch en sociaal beleid en de democratie binnen de partij bewees, dat veel ontevredenheid voortkomt uit onwetendheid. Met de conclusie dat een betere voorlichting op politiek gebied en een staatsburgerlijke opvoe ding van de jeugd voorwaarde is voor een herleving van de poli tieke belangstelling sloeg mr. Höppener dan ook in zijn slotbe- toog de spijker op de kop. OP DE LANDDAG te Rot- terdam van 't nat. instituut „Steun Wettig Gezag" is met alleen het woord gevoerd door minister Staf, maar ook door een drietal politieke leiders van diverse pluimage, de heren Rom- me, Schouten en Vorrink. Had mi nister Staf er op gewezen, dat de reservediensten van het instituut S.W.G. „een onmisbare schakel" vormen in de landsverdediging, de andere sprekers wezen er met nadruk op, dat het hier gaat om maatregelen tot bescherming van de binnenlandse veiligheid. Daar moet en kan nog veel aan gedaan worden. Het gaat om de vrijheid. De indruk bestaat inderdaad, dat velen deze zaken nog te veel van de buitenkant bekijken. Men moet. zei dr. Schouten, zich inner- Werkgemeenschap in de P.v.d.A. Jjj* Te doen toenemen. Dan zal veel meer beseft worden, dat velen zich bii S.W.G. dienen aan te slui ten. Men moet voor deze zaak iets willen doen. Velen vergeten te snel. merkte Koos Vorrink in ziin rede op, en wie zal ontken nen, dat de alom gewraakte luste loosheid zich ten aanzien van de werkdadige deelneming aan S.W.G. openbaart? Moge de Rotterdamse Landdag, die zo grootscheeps was opgezet, er toe bijdragen, dat de wekroep, waarmee prof. Romme ?ijn bezie lende rede besloot. „Vrijheid Ahoy" in den lande brede weer klank vindt. Rotterdam sprak zulk een roeD natuurlijk bijzonder aan. maar die weerklank is nodig voor geheel het land. De waarde van de vrijheid moet blijkbaar velen nog meer duidelijk, worden. Wanneer wij ons wel her- inneren, dan is men een goed jaar geleden begonnen met de eerste uitvoering van het plan om de Biesbosch in te polderen. Ook de leden van de Tweede Kamer zijn daar toen op excursie geweest en vrij algemeen werd dit plan, dat 1000 ha. goede land bouwgrond zou doen winnen, toe gejuicht. Het is een beetje merk waardig, dat thans van de zijde van de Contactcommissie voor Natuurbescherming en Land- schapsschoon, een actie tegen deze inpoldering wordt ontketend. Intussen zijn de argumenten, waaraan voorheen dan blijkbaar niet de aandacht is geschonken, welke gewenst ware, voldoende de moeite waard, om onderzocht te worden. Het gaat hier om een investering van 150 millioen, waarvan nu beweerd wordt, dat dit geld „nutteloos" besteed wordt.Er komt nu een adres van de Landschapbescherming aan de Staten-Generaal en dus mogen wij de verwachting uit spreken, dat aan deze zaak ern stige aandacht zal worden be steed. De een vindt het onjuist, dat ongeveer 8 millioen per nieuw te ontginnen landbouwbedrijf (20 in getal) in deze polder zou worden besteed, de ander zegt, dat, afgezien van het natuur schoon en recreatie-eisen, de wa terstaatkundige verhoudingen deze inpoldering nodig maken. Dit argument schijnt echter nog niet voldoende uitgewerkt te zijn. Wat ons wel van belang lijkt, dat is de opmerking, dat de Biesbqsch een rol zou moeten spelen in de (blijkbaar dan weer andere plannen, van hetzelfde departement??) plannen voor grondwatervoorziening. De Bies bosch zou daarin gedacht zijn als een zoetwaterreservoir, van groot belang voor de strijd tegen de verzilting. Wat er van zij, meer opening van zaken is ook hier gewenst. De kwestie Elbe of Rijn, welke wij ook j.l. Vrijdag nog eens hebben besproken,' is toch blijkbaar inderdaad in gro ter mate een probleem, dan uit het antwoord van minister Drees op de vragen van prof. Romme zou kunnen worden afgeleid. Men weet, dat in dit antwoord is gezegd, dat de beweringen van de „New York Times" over te genstrijdige Amerikaanse en Franse opvattingen ten aanzien van de verdedigingslinie aan de Elbe of de Rijn, niet juist wa ren. Was dit antwoord voldoen de, om in ons land de nodige ge rustheid te brengen? Staat nu vast, dat onze medewerking aan de West-Europese verdediging in Noord-Atlantisch verband tot gevolg zal hebben, dat Neder land, als het moet, zo lang en zo goed mogelijk verdedigd zal wor den? Blijkbaar is men ook in andere kingen daarvan allerminst zeker. Wij vernemen tenminste, dat in de politieke commissie van de Raad van Europa, o.m. van Nederlandse zijde, is aangedron gen op voldoènde klaarheid in deze. Van meer dan één kant drong men er op aan, dat van de zijde van de Verenigde Naties zelf, verhelderend uitsluitsel zou gegeven worden. Weliswaar kon de politieke commissie van de Raad van Europa het om formele redenen over een stap bij de Ver. Naties niet eens worden, omdat de neutrale Zweden en Ieren daar niet aan mee konden doen, maar het mag ons toch verheu gen, dat in dit invloedrijke mi lieu ook aandacht aan deze be langrijke zaak geschonken wordt. Het zal ertoe bijdragen, op dit punt niet in te slapen, maar wakker te blijven, tot ons de zekerheid geschonken is. welke wij gaarne zouden zien. blik enigermate hetzelfde voelen als bij het overlijden van een goede vriend of een geliefd familielid. Ze zullen zich niet voor kunnen stellen, dat ze nooit meer deze man op zullen zienkqmen, hem nooit meer zul len zien lachen of zijn hoofd schudden of telefoneren of gein verzinnen om gemis aan rol- kennis te verhelen. Iedereen kende Cor Ruys in stad en land, uit kluis of' huis, en hij vond het zo heerlijk, dat iedereen hem kende, zoals we weten uit de levensbeschrijving, die „Brammetje". zijn trouwe gezel en medewerker, die de „eigenwijze liedjes" voor hem schreef, van hem gemaakt heeft. Hij werd geboren 10 Februari 1890 te Amsterdam uit een ac teursfamilie. Zijn vader was G. G. C. Ruys en zijn moeder Hen- riëtte Spoor. Mét Adolf Bouw meester en Albert van Dalsum heeft hij de H.B.S. bezocht en toen speelden ze al toneel. Zijn loopbaan begon in October 1905, als volontair bij de Nederland- sche Toneelvereniging onder Adriaan van der Horst en Ter- nooy Apel. Hij vond zelf, dat hij zeer veel te danken had aan zijn voornaamste regisseurs Gus- tave Prot, bij wiens gezelschap hij even later kwam. Nap de la Mar, de onvergetelijke en Eduard Verkade. Eerste tournee In 1912 maakte hij zijn eerste tournee door Nederlandsch In- dië door vele andere gevolgd. Hij speelde bij de Haghespelers, bij het Hofstadtoneel. Hij speel de met Nap de la Mar klein toneel en cabaret. Hij stichtte weer later verschillende eigen gezelschappen met Louis de Bree en met zijn broer Anton, tot het huidige „Vrije Toneel" toe. Hij "zong-zegde" versjes in zijn cabaret de Mallemolen, hij trad op voor de film en in de operette, maar overal was hij Cor Ruys. „Mercadet mens en kunste naar" heeft hij gespeeld, Philip Muller in „De vier mullers", „Monsieur Brotonneau", „Mon sieur Topaze" met zijn koffertje, „Dokter Stieglitz" ,„Johan uw onderdanige dienaar" met. de befaamde telefoonscène. Hij is vader, kellner, oplichter, lord en vagebond geweest, maar in al die rollen was hij op de eer ste plaats mens en hij heeft daarbij getoond hoe koddig, hoe belachelijk en, ondanks alles hoe beminnelijk een mens zijn kan. Hij heeft duizenden men sen, die hun pleizier toch wel op kunnen op de dag van van daag, laten schudden van het lachen en hij heeft hun laten zien, dat hét leven, alles bij elkaar toch nog zo beroerd niet is en de mensen niet allen zul ke schoften zijn als het wel eens lijkt. En hij deed dit mees terlijk, hij zette die dwaze ty pen op de planken tot in klei nigheden af, zodat we hen, door de kunst bedrogen, zagen, zoals ze reilden en zeilden. En hij deed dat toch op een volkomen eigen wijze. Hij was uniek. En daarom treuren wij op het ogenblik in Nederland om deze man, die met al zijn liefde voor de Franse geest, toch ook zo door en door een Nederlander was, gesteld op zijn familie, pienter, nuchter en met een goed hart.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3