Paters Franciscanen weer in een herbouwd huis *1* fitac Nederlandse vliegers maken furore in Amerika Financiën en Economie emmsovERZiCHT f210.000.- voor landbouw- voorl ichti ngsprog ramma RADIO UW PUZZLE \m w w voor vandaag MISSIECOLLEGE SINT WILLIBRORD Feest in Katwijk a. d. Rijn Voorlopig Nederlands elftal tegen de „Wolves Naar wij vernemen Scheepsberichten PAGINA (Van een onzer verslaggevers) I lega's een altaarschel. Het mooi ste geschenk kwam wellicht van Meer dan Hen jaar nadat zij het moesten ontruimen hebben de voor® hel" tebernake^in dfkape" paters Franciscanen hun missiecollege St Willibrord weer vol- reeds niet minder dan f600 bij ledig in gebruik genomen. Het college heeft tijdens de oorlog veel te lijden gehad, In Augustus 1943 werd een groot deel van het gebouw geheel door bommen vernield. Toen de paters nog tijdens de oorlog grote plannen koesterden voor een totale nieuwbouw, kon den ze niet bevroeden dat dit nog zoveel hoofdbrekens zou kos ten. Men moest uiteindelijk door tijdsomstandigheden met minder genoegen nemen. Maar het was toch met grote voldoening en dankbaarheid dat de paters Za terdag hun college weer in ge bruik hebben genomen. De nieuwe kapel werd door de Provinciaal van de Orde de hoog eerwaarde pater Castulus van den Eynden plechtig ingezegend. De H. M. de Koningin Beschermvrouw van Flora 1953 H.M. de Koningin heeft zich bereid verklaard het bescherm- vrouwschap van de internationale vinciaal, pater v. d. Eynden, znn Provinciaal droeg eveneens de plechtige hoogmis op. De meer wereldlijke viering had in de middaguren plaats. Paters, genodigden en leerlingen waren daartoe in de aula bijeen gekomen. De rector, pater Venantius Wortelboer opende de rii van sprekers. Hij schetste in vogel vlucht het wel en wee van de afgelopen jaren en hij dankte allen die direct of indirect bij de herbouw betrokken zijn geweest. Het bombardement, zo besloot de rector, heeft althans dit goede gevolg gehad dat Katwijk nu weer een mooi en heerlijk col lege rijk is dat aan de eisen der moderne tijd is aangepast. Vervolgens sprak de architect, de heer van der Lubbe, die de talloze moeilijkheden schetste, waarmede de herbouw gepaard was gegaan. Hij dankte speciaal de heer Huiskens, uitvoerder voor zijn nimmer verflauwende toewijding. Ook de opzichter, de heer Beijersbergen werd in een dankwoord betrokken. Van de overige sprekers ver melden we nog de huidige Pro bloemententoonstelling Flora 1953 te aanvaarden. Voorts is er een erepresidium gevormd, waarin zitting hehben genomen de minister-president, de deken van het corps diploma tique, de ministers van buiten landse zaken, van economische zaken en van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Voorts namen zitting de commissarissen der koningin in de provincies Noord- en Zuid-Holland en dr. E. H. Krelage, ere-voorzitter der algemene vereniging van bloem bollencultuur. Paters van Brakkenstein vijftig jaar in Nederland Zondag is op „Brakkenstein" Nijmegen het feit herdacht dat 50 jaar geleden de paters van het Allerheiligste Sacrament zich voor het eerst vestigden in Nij megen. Zij bevorderden de Eucharistische beweging in Ne derland. Van Nijmegen uit ver spreiden zij zich verder over Duitsland, België, Frankrijk, en zelfs in Brazilië en Mozambique. Uit al deze landen waren depu taties naar Nijmegen gekomen om dit gouden feest bij te wonen. Onder hen waren de algemene overste dr. Spiekman uit Rome en de Provincialen uit Frankrijk, België, Duitsland en Nederland. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, droeg een pontificale hoogmis op in de Brakkensteinse kerk, waar de overste van Brak kenstein, pater Jos Govaerts in een preek het gouden feest her dacht. Tijdens deze hoogdienst werden twee jonge leden van de congregatie, de paters Th. Wezen berg uit Zwolle en G. van Hoorn uit Oss, tot Priester gewijd. Op de receptie werden teke ningen aangeboden van een gou den remonstrans te vervaardigen door Nederlandse goudsmeden en aan te bièden door heel katholiek Nederland. voorganger pater van Leeuwen, die een belangrijk aandeel had bij deze herbouw, de aannemer de heer W. Thunnissen, de pas toor en de burgemeester van Katwijk, de opzichter^ de heer Beijersbergen en een van de leerlingen. Zij allen belichtten vanuit hun standpunt de belang rijkheid van deze dag. Het bleef echter niet alleen bij woorden. Vele geschenken Zo bood dhr. Thunnissen na mens al de firma's die hun me dewerking aan de herbouw had den gegeven een kruiswegstatie, een credenstafel en stoelen voor het priesterkoor aan. De heer Beijersbergen over handigde mede namens zijn col- WOENSDAG 24 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00 VARA; 10.00 VPRO: 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00 —24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.18 Gramofoonmu- ziek; 8.00 Nieuws en weerberich ten: 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huisvrouw: 9.00 Gramofoonmu ziek: 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoonmuziek; 10.00 School radio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Dans muziek; 12.30 Land- en tuinb.- mededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nieuws: 13.15 Commentaar; 13.20 Omroeporkest; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor de kinderen: 15.35 Voor de jeugd; 16.05 Pianorecital 16.15 Voor de jeugd; 16.45 Voor &r„,?ie&en: 17-15 Dansmuziek; 17.50 Regeringsuitzending18.00 Nieuws:18.15 Varia: 18.20 Mili taire reportage; 18.30 Lezing: De mensen en zijn filosofie: 19.00 JjfSPKi 19.15 Gramofoonmuziek; 19-30 Voor de leufed; 20.00 Nieuws 20.05 „Don Giovanni", opera (le acte); 21.35 Het recht op vergel ding, hoorspel: 22.35 Lichte mu ziek; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 —24.00 NCRV. 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgym- Chshek; 7.30 Gramofoonmuziek: '.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws- en weerberichten; 8.18 Gewilde muziek: 8.45 Gramo- n ,2ï11ïVuzlek,: 9-00 Voor de zieken 9.30 Voor de vrouw: 9.35 Gramo foonmuziek: 10.10 Idem: 10.30 Morgenwijding: 11.00 Radio Phil- harmonisch Orkest; 12.00 Gramo foonmuziek: 12.05 Tenor en piano; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12.33 Gramofoon muziek; 12.37 Kerkdienst; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Met Pit op pad, causerie: 13.20 Mandoline-ensemble; 13.50 Gra mofoonmuziek: 14.15 Gev. mu ziek; 14.45 Voor de meisjes: 15.00 Kamerorkest: 15.45 Lichte mu ziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel: 17.50 Militaire repor- age; 18.00 Gramofoonmuziek; lo.lö Spectrum van het Christ. Organisatie- en Verenigingsle- yjV)-, 18.30 Viool, cello en piano: -9x Nieuws- en weerberichten: 19.10 Gramofoonmuziek; 19.15 Boekbespreking: 19.30 Gramo- Vymmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Gramofoonmuziek; 20.15 Nat reclasseringsdag; 21.30 Ope- oo"onnCTei?: J?2.10 Omroeporkest: j s;-™ Iht. Evang. Commentaar; 22.40 Gramofoonmuziek: 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws - en S.O.S.-berichten: 23.15—24.001 Viool, clavecimbel en cello. elkaar. Het jongenskoor van het col lege onder leiding van pater En- gelmund Beker zorgde voor een stijlvolle afwisseling door het zingen van een vierstemmige dankpsalm. De strijd tegen de rund ertube rc u lose De strijd tegen de rundertuber- culose heeft sinds 1 Mei 1951 om vangrijke resultaten afgeworpen. Tot 9 Augustus van dit jaar wer den 25999 bedrijven t.b.c.-vrij ge maakt, waarvan 9879 gesaneerd waren, voordat de termijn om was. Daarentegen werden 53 veebeslagen te laat gesaneerd om nog voor uitkering van de extra heffing of van slachtpremies in aanmerking te komen. Voor de strijd tegen de runder- tuberculose werd tot 12 Juli 1951 ruim 6.812.000 gulden uitgegeven uit het algemeen fonds, waarvan ruim anderhalf millioen uit het fonds extra-heffing. Aan gelden kwamen in beide fondsen tesa- men ruim 13 millioen van boe- renzijde en 13,5 millioen van de E.C.A.-tegenwaardegelden binnen Het Nederlandse Toneelonderwijs Uit een begrotingshoofdstuk van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen lezen we het volgende: Daar de noden van het toneel- onderwijs nog steeds blijven toe nemen, zijn voor de toneeloplei ding 50.000 gulden aangevraagd. Dit bedrag zou dan als volgt te verdelen zijn: Subsidie aan de Academie voor Dramatische Kunst te Amsterdam f 35.000, subsidie aan de Toneel academie te Maastricht f 5000. en drie studiebeurzen voor be hoeftige leerlingen: f 10.000. De oost voor behoeftige toneel spelers is gebracht van f 20.000. op f 40.000.die voor het On dersteuningsfonds voor Letterkun digen van f 40.000 op f 60.000. BEI AARDIERSOPLEI Dl NC IN AMERSFOORT Naar wij van de zijde van het Ministerie vhn Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen verne men. ligt het in de bedoeling een bedrag 'van f 2000 te schenken aan de beiaardiersafdeling van de Toonkunst Muziekschool te Amersfoort. Een opleiding tot beiaardier bestond tot dusver niet. zodat musici voor hun vor ming waren aangewezen op les sen van enkele beiaardiers of op cursussen in het buitenland. Het gehele Nederlandse muziek leven zal met de totstandkoming van deze nieuwe instelling ge baat zijn en verwacht mag wor den. dat de gemeente Amersfoort krachtige medewerking zal ver lenen. Steun aan de Nederlandse zangers De vocale kunst is in de loon der jaren in voortdurend moei lijker financiële omstandigheden komen te verkeren. Het Nederlandse Kamerkoor is geheel afhankelijk van finan ciële steun, terwijl ook de Fede ratie van Nederlandse Zangers bonden dringend geldelijke bij stand nodig heeft, teneinde de bij haar aangesloten koren het blijven geven van uitvoeringen mogelijk te maken. Bij de ingediende begroting heeft de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen der tigduizend gulden uitgetrokken voor het Nederlandse Kamerkoor en twintigduizend gulden voor de Federatie van Nederlandse Zangersbonden. DOOR HET VENSTER.... Een van de grootste ob stakels voor de uitgroei van het geestelijk leven ziin de gedachten. De mensen be klagen zich, dat zij geen kwartier met God kunnen doorbrengen zonder geplaagd te worden door allerlei ge dachten. Zorgelijke gedach ten, ij dele gedachten, flauwe gedachten, en nu en dan misschien een gedachte die regelrecht uit de stinkende afgrond van de hel schijnt te komen. Door deze moei lijkheden worden velen ont moedigd en laten het bidden na. Ze zijn er toch niet bii. Maar hebben ze zich wel eens de moeite gegeven om voor het bidden zich te rea liseren: nu spreek ik met God. Nu zet ik alles op zij? Als men dat werkelijk eens ging proberen inplaats van te klagen, zou men verder kunnen komen. SACERDOS Waarschuwing De commissaris van politie te Heerlen' raadt een ieder, die in relatie wenst te treden met B. H. P., Wenckebachstraat 1 te Tree beek, de steller van advertenties, waarin gelden, le en 2e hypothe ken, bouw- en handelscredieten, leningen, credieten voor aankoop van meubelen enz. tegen lage ren te en onder gemakkelijke aflos- singsvoorwaarden worden aange boden, aan zich eerst voor inlich tingen tot hem te wenden. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 22 Sept. Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden aangevoerd 591 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 9001250; werkpaar den van 8001100; oude paarden van 600—950; paarden boven drie jaar van 7001000; paarden be neden drie jaar van 600900; veulens van 250350; hitten van 50750. De handel was matig. ll OP WOENSDAG 8 OCTOBER A.S. De KNVB heeft een uitnodi ging gericht aan Wolverhamp ton Wanderers, de sterke eerste divisie club, om op Woensdag 8 October a.s. een oefenwedstrijd te komen spelen tegen het Voor lopig Nederlands elftal. Deze wedstrijd, die gespeeld zal wor den in Amsterdam of Rotterdam, is bedoeld als oefenkamp voor de ontmoeting tegen de Belgen op 19 October a.s. te Antwerpen. „Wie het voorrecht heeft op een van de grote Amerikaanse vliegbases een kijkje te mogen nemen, loopt goede kans, om zo maar eens één of meer Nederlanders tegen het lijf te lopen". Aldus Melchior van de Meeberg van de Nederlandse Wereldomroep, die een studiereis van drie weken door de Verenigde Staten heeft gemaakt. Opeens kan men flitsen van een gesprek in eigen taal horen en ziet men uniformen van de in Nederland gangbare uitmonste ring. Het zijn n.l. niet alleen 4 pet. slofdividend Silau Sumatra De N.V. Silau-Sumatra rubber maatschappij heeft over 1951 een netto winst behaald van f 265.618 in mindering hierop komt aller eerst het saldo-verlies a.p. ad f 101.781. Uit het restant wordt een dividend van 7 pet. voorge steld. waarvan 3 pet. reeds als interim dividend is uitgekeerd. De rekening van baten en las ten in Indonesië is afgesloten met een oversohot van rp 901.875. Wanneer transfer hiervan gedu rende 1952 ontvangen wordt, zal dit de verlies- en winstrekening over 1952 ten goede komen. De onlangs gepubliceerde belasting herziening en de besluiten inzake de herwaardering betekenen een grotere afschrijvingsmogelijkheid voor de maatschappij. De directie stelt zich voor in 1952 de her waardering door te voeren. Handel Mïj „Deli-Atjeh" verhoogd dividend De door de N.V. Handelmaat schappij „Deli-Atjeh" over 1951 behaalde resultaten zijn gunstig geweest. De deelneming in Sin gapore gaf een behoorlijk rende ment en ook de inkoookantoren in New York en Osaka werkten bevredigend. Het importbedrijf in Indonesië vertoonde aanvankelijk een stijgende omzet, doch de 2e helft van 1951 gaf sterk afbrok kelende prijzen te zien, die voor al voor textiel vaak onder de vervangingswaarde lagen. De productiezaken gaven de eerste helft van 1951 aile reden tot te vredenheid. In de tweede helft zijn belangrijk mindere resulta ten bereikt, als gevolg van ge ringer aanbod uit Indonesië en gebrek aan koopkracht. Na afboeking der onkosten, af schrijving en reservering resteert een saldowinst van f 213.950 (f225.212). Voorgesteld wordt een dividend van 8 pet. (7 pet.) Op goederen en diversen is een winst, resp. renumeratie behaald van totaal f7.257.646 (f3.430.091). De eerste maanden van 1952 hebben zich gekenmerkt door een gedeprimeerde toestand op vrij wel alle markten, doch thans is hierin enige verbetering te be merken. De tot nu toe behaalde resultaten zijn bevredigend, aldus het verslag. Aa nd elenem issie ,,De Nederlanden van 1845" Op Maandag 6 Oct. a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 3.125.000 nominaal nieuwe aan delen in de N.V. Assurantie Maatschappij „De Nederlanden van 1845" te 's Gravenhage. tegen 100 pet. uitsluitend voor houders van oude aandelen, in de verhou ding van 1 nieuw voor 4 oude aandelen. De nieuwe aandelen zijn groot f 1250, waarrn te stor ten f 1000. resp. onderaandelen groot f 312.50, waarop te storten f 250. Zij delen ten volle in de winst van het boekjaar 1952. In het prospectus schrijft de directie onder meer, dat de be drijfsomvang thans circa 4 maal zo groot is als voor de oorlog. Het verzekerd bedrag is van f 427.283.400 in 1939 gestegen tot f 1.533.564.900 in 1951. Gezien de tot dusver gunstige gang van za ken in 1952 neemt de directie aan, dat op het verhoogde aan delenkapitaal een onveranderd dividend zal kunnen worden uit gekeerd (in 1951 f110 per aan deel). Maatregelen ziin getroffen opdat aandeelhouders.» die' niet van hun inschriivingsrecht ge bruik willen maken, hun claim rechten zullen kunnen verkopen tot een prijs van ten minste f 200. Derde lening 1952 gemeente Utrecht «vertekend Op de 4% pet. 30-jarige obli gatielening ten laste van de ge meente Utrecht, derde lening 1952. is voor een zodanig bedrag ingeschreven, dat de toewijzing slechts zeer gering zal zijn. (Deze lening was groot f 1.400.000. waarvan f 500.000 reeds op in- schriivingsvoorwaarden was ge plaatst). WEINIG VERANDERING AMSTERDAM. 22 Sept. Het Vrijdagavond gepubliceerde tus sentijds overzicht van Philips heeft de gemoederen ter beurze niet in beroering kunnen bren gen. „Het kan vriezen, het kan dooien", luidde het commentaar en vooral van de zijde van de beroepshandel werd een enkel stukje aangeboden. zodat de koers per saldo ruim een punt lager was. Bevredigend achtte men het. dat in het eerste half jaar de omzet gestegen is en de winstcijfers weinig verschillen met vorig jaar, doch de sinds December jl. gestegen voorraden vond men een minder gunstig teken. Op internationaal niveau heb ben zich dit weekend geen mar kante gebeurtenissen voorge daan. Men nam kennis van de nieuwe berichten inzake de her vatting der Nederlands-Indone sische besprekingen, doch een stimulans ging hiervan voorals nog niet uit. Cultures in door snee nauwelijks prijshoudend, H. V. A. echter bijna twee pun ten lager wegens licht buiten lands aanbod. Het maatschappij- nieuws van enkele Indonesische ondernemingen (Silau-Sumatra 4 pet. slotdividend en Deli Atjeh handel mii 8 pet tegen vorig jaar 7 procent dividend) betekende voor de betreffende papieren een kleine koerswinst. Vergeleken met de vorige week was de activiteit weinig veran derd en ook vandaag waren de orders dus gezaaid. Olies circa 'n punt lager in een zeer kalme hoek. De industriemarkt toonde zich overigens onveranderd. Uni lever en Aku een fractie hoger. De scheepvaartmarkt had van daag al evenmin veel orders te verwerken. Onder trage handel werd een niveau van Vrijdag vrijwel benaderd. Bij de guldens beleggingen was de conversiele ning een kleinigheid luier, de overige papieren zo goed als on veranderd. Amerikanen, die de uitgestrekte vliegbases aan de andere kant van de Oceaan bevolken. Men vindt er de halve wereld aan deze zijde van het IJzeren Gor dijn! En niet het minst Neder landers. Over geheel Amerika zijn de jongens van Oranje verspreid. Enthousiast. De leidingen van de vliegbases vertellen in enthousiaste bewoor dingen over de prestaties van „the Dutch". En ook uit de mond van hun Franse, Belgische en Zuid-Amerikaanse collega's kan men het horen. De Nederlandse vliegers en vliegtuigpersoneel ge nieten buiten ons land een voor treffelijke reputatie! In het kader van de militaire hulp aan de vrije wereld heeft in de laatste twee jaar een groot deel van onze vliegers en lucht macht-personeel een aanvullende opleiding in Amerika genoten. Nog zeer velen zullen in de toe komst de grote vijver oversteken, om daar hun kennis en ervaring met het laatste en allernieuwste aan te vullen. Na een voorberei dende cursus, voor sommigen bij de Rijks Luchtvaart School, voor anderen bij de luchtmacht, ma ken zij de tocht per schip, of per vliegtuig. En daar, in het grote Amerika leren zij de nieuwste straaljagers bevliegen, of ze krij gen er een opleiding in een van de talloze technische vakken die de luchtvaart rijk is. Regelmatig bezoeken Nederlandse officieren allerlei hogere en lagere scholen. Dit alles vormt een aspect van de militaire bijstand, dat niet uit het oog mag worden verloren. Het feit, dat elk jaar honderden jongemannen uit geheel West- Europa de gelegenheid krijgen, in Amerika hun militaire oplei ding te voltooien, is van niet te onderschatten betekenis: na hun terugkeer zijn zij een bron van inlichtingen voor anderen in hun onderdeel en als zodanig een waardevolle kern in de in uit bouw zijnde defensie van het Westen. KORT GEDING DIENST VERBAND RES. OFFICIER De vice-president van de Haag se rechtbank, mr. A. Ikman van Burck, heeft hedenochtend uit spraak gedaan in het kort geding betreffende de zaak van de reser ve-officier van gezondheid le kl. H. F. J. Zijlker contra de Staat. Hij heeft zich onbevoegd ver klaard van de vordering kennis te nemen en eiser veroordeeld in de kosten van het geding, tot aan de uitspraak begroot op f 67.50. Naar zijn oordeel behoort ter zake een verzoekschrift te wor den ingediend bij de voorzitter van het Ambtenarengerecht. Vrijdag had mr. Coert te Rot terdam gevraagd, dat de Staat veroordeeld zou worden om on verwijld maatregelen te nemen, dat eiser die dienst doet bij het Nederlandse Detachement van het leger der Verenigde Naties in Korea, vervangen wordt, opdat hij op 30 September hier te lande gedemobiliseerd kan worden. Teneinde het eenmaal begonnen voorlichtingsprogramma voor de landbouw te kunnen voortzetten, wordt voor 1953 f 210.000.nodig geacht. Onder de kapitaaldienst is 333.000.uitgetrokken voor de bouw en inrichting van laborato ria van de centrale organisatie voor toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek. Omdat de huisvesting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening momenteel zeer uit elkaar ligt, waaruit onno dig hoge kosten vloeien, is een commissie samengesteld, die op dracht heeft gekregen na te gaan, hoe een doelmatige huisvesting kan worden verkregen. De opleiding van land- en tuin- bouwonderwiizers behoeft verbe tering. Eén der nieuw aan të stel len inspecteur, zal zich speciaal met dit vraagstuk bemoeien. In verband hiermede is dit artikel met f 5000.verhoogd. Het ligt in de bedoeling, de stu denten-gezondheidszorg te inten siveren. Voorts wordt momenteel een onderzoek ingesteld naar de gezondheidstoestand van de Wa- geningse studenten. In afwachting van de resultaten van dit onder zoek is een pro memorie-post op genomen, ten behoeve van een eventuele toeslag op maaltijden. Voor 1953 wordt verder voorge steld de personeelsbezetting van de Landbouw-hogeschool uit te breiden. De minister wil het mo gelijk maken, dat de uit de hoge- heeft H. M. de Koningin gis teren blijk gegeven van haar waardering van het Rode- Kruis-werk door en bezoek te brengen aan het gebouwencom plex in Den Haag waarin de Rode Kruls-garages zijn onder gebracht en waar een kadercur sus voor training van welfare werksters van het Rode Kruis werd geopend. Daarna heeft H. M. zich naar het gebouw van het hoofdbestuur begeven.... zal de Amerikaanse voeding specialist Gayelord Hauser, die tegenwoordig nogal in de mode is, een kort bezoek aan ons land brengen. Op 30 September zal hij in Amsterdam een lezing hou den. hield Prof. Mr. F. Duynstee op het te Nijmegen gehouden con gres van de Ned. Katholieke Bond van Handelaren in porse lein, aardewerk, glas en huis houdelijke artikelen, een lezing over de middenstandspolitiek van de regering is gisteren in Den Haag de grote congresvergadering Goud en Zilver geopend.... Eredoctoraat voor Nederlands gezant NEW YORK Aan de Neder landse ambassadeur in de V.S.. dr. J. H. van Royen, zal blijkens een communiqué van Hofstra College te Hempstead. Long Is land. door deze hoge school op 9 Oct. a.s. het eredoctoraat in de rechten worden verleend. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 22 Sept. Binnenlandse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe zonder vochtcondi- tie constant fl 25.10 fl 26.25. Op vochtcanditie tot fl 26.20. Voedergramen Zoonergerst vast fl 32. £135.Rogge kalm fl 28. fl 29.—; Haver kalm fl 27.75 fl 29.75; Blanke kwaliteit ha ver tot fl 30.25. Peulvruchten: Groene erwten iets beter fl 45.fl 52.50; Schokkers iets minder fl 45.fl 61. Bruine bonen iets minder tot f166.—. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 22 September. Klei-aardappelen 35 mm op waarts. Eigenheimers fl. 10, Bintjes fl 9,50; blauwe eigen heimers fl 10,fl 10,50; IJsel- ster fl 8,25. Zand-aardappelen 35 mm op waarts. Nieuwlandse eigenhei mers fl 9,50. Voer-aardappelen £13.50. Prijzen per 100 kg en berekend op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. Landbouw-hogeschool zo belang rijke activiteiten der nieuwe stichting zullen ongetwijfeld kos ten meebrengen. Daarom is er een bedrag van f 10.000.in de begroting voor uitgetrokken. Tenslotte vertoont de begroting van de cultuur-technische dienst een aanzienlijke stijging. .Internationaal Landbouw-studie- centrum" zich zal kunnen ont plooien. Deze stichting stelt zich ten doel, hoger onderwijs in de landbouw te geven aan buiten landse studenten. De voor de school zelf voortgekomen stichting Fairsea 22 Sept. 300 m. W. Die- go Garcia; Ridderkerk, 22 Sept. van Cochin/Colombo; Indrapoera pass. 21 Sept. 0400 Str. Messina Pt.-Said; Newyork 21 Sept. te Southampten; Gaasterland, 21 Sept. van B.-Aires naar Rio Gran de do Sul; Hera, 21 Sept. van Guanta te Curacao; Hermes, 21 Sept. te Pta-Cardon; Java pass. 21 Sept. n.m. Kp. St. Vincent: Ke- doe, pass. 21 Sept. n.m. Perim-Su- ez; Kota Inten, 22 Sept. te Penang; Leerdam. 21 Sept. te Antwerpen; Nelly, 26 Sept. te Bremerhaven verw.; Oranjestad 21 Sept. n.m. te Antwerpen; Phrontis pass. 21 Sept. Minikoi/Belawan; Talisse, 21 Sept. van Djeddah naar Aden; Waterman 21 Sent. 520 W. Scillys; Zuiterkruis 21 Sept. 470 W. Kp. Clear/Halifax. Nr. 96 Horizontaal: te zijner tiid onderwereld Ver. Staten water in Noordbrabant lengtemaat familielid plant heilig schrift Europeaan ijzerhoudende aarde onderdanig gelofte water in Utrecht hoogste voorstellingen ontkenning lidwoord gewas meisjesnaam en omgekeerd naaigerei stofmaat haar (Eng.) teerproduct woonschuit Verticaal: 1. 2. 3. 4. 5. 7. 8. 10. 11. 14. 16. 18. 19a. 21. 22. 23. 27. 28. 29. 30. 32. 33. 34. 35. 36. 39. ten aanzien van groot vertrek plaats in België en dergelijke rivier in Nederland boom voorzetsel onenigheid prachtig herkauwer neerslag lidwoord pausennaam aanwijzend voornaamwoord cylinder familielid Europeaan spil watervogel muziekteken inwendig orgaan grote steen drinkgerei zeevogel ieder als eerder OPLOSSING Nr. 95 Horizontaal: 1 na, 3 Delft. 7 al, 9 tsaar. 10 eerst. 11 steil. 13 pen, 15 set. 16 ver, 18 snel. 20 Vara. 21 lok. 22 sir, 23 luis. 26 aere. 28 mis. 29 ara. 31 nat. 32 laars. 34 zeker, 35 netel. 37 en. 38 odeon. 39 la. Verticaal: 1 N.T.. 2 Assen, 3 das. 4 erts, 5 feit. 6 tel. 7 aster, 8 lt.. 12 een, 13 psalm. 14 Nelis. 16 varen. 17 raket 19 los, 20 via. 24 uilen, 25 dra. 27 rakel. 29 aard, 30 Arno, 32 Leo. 33 sen, 34 ze. 36 la. FEUILLETON DOOR DOROTHEE COEBELER 42) Maar grootmoeder was voor de onrust, waaraan haar kleinzoon ten prooi was. niet blind. Er speelde een glimlach om haar mond. „Zo, zo, die is het dus?" vroeg ze spottend. ..Welke.... die....?" vroeg hii plotseling. „Nou die. over wie wii het zo juist hadden." Ze lachte. „Ik bedoel het meis je, dat jij hebt uitgezocht. Ik be doel de vrouw op wie iii wacht. Had je mij daar niets van ver teld, voor ie naar Kopenhagen ging?" „Juist grootmoeder." Hij herinnerde zich plotseling ziin laatste bezoek, dat hii bii haar hier boven had gebracht. Hii ging in een oude leren arm- fauteuil zitten. „Nou. biecht maar eens op. jongen". Maar hii zweeg. Hii schoof wat heen en weer. Toen moest hii lachen. „Er is toch niets te biechten". „Ken ie haar al lang? Heb ie haar al eens ontmoet?" Eén keer pas!" Hij liep weer in de kamer op en neer. Maar nu bleef hii plot seling staan. Hij ging naar ziin grootmoeder en nam haar hoofd tussen zijn handen. „Weet u iets. grootmoeder?" „Nee. ik weet niets. Wat zou ik moeten weten?" „Grootmoeder, ik geloof u niet. Ach. wees eens eerlijk. Heeft ze u iets gezegd?" „Zij heeft mii niets gezegd. Zo iemand als zii zegt niets. Alleen heeft zij mii eens in vertrouwen verteld, dat er eens een man is geweest, die zich voor haar schaamde omdat zij slechts een arm naaistertje was. En dat zii nu niet meer wil trouwen, omdat zii ondanks alles hem toch met kan vergeten". „Grootmoeder...." Hii juichte. „U moet haar zeggenmoet haar uitleggen, dat. Maar toen ging de oude vrouw staan en zei: „Nee. Rudi, jouw liefdesavontuur moet ie alleen afhandelen. Je moet proberen haar te ontmoeten tijdens ons jaarlijks uitstapje en dan komt alles wel in orde". HOOFDSTUK XXXI O. dat uitstapje, waarop hij Kate zou ontmoeten. Het hamer de in zijn hoofd en het liet hem niet los. toen hii naar huis ging. „Over een paar dagen zou hii Kate ontmoetenMaar hii hoefde zelfs die paar dagen niet meer te wachten. Hii ontmoette haar in de zaak. juist in de laat ste ziivleugel. die hii door ging op weg naar zijn huis. Zii had geassisteerd in één der paska mers. Zij had japonnen en stof over haar arm. In het schemer licht van de gang had zii niet gezien, wie haar tegemoet kwam. Maar zij passeerden elkaar pre cies in het licht van het raam. -Ze schrok, toen een stem haar naam noemde. Een stem die zij kende. „Juffrouw Scholz, nee juffrouw Kate". De japonnen en de stof vielen bijna van haar arm. Zii steunde tegen de muur en kreeg een kleur. Haar ogen glinsterden en dat zei meer dan elk woord op dat moment had kunnen uitdrukken. M-ar zii herstelde zich snel. Zii wilde hem met een haastige groet passeren. Maar hii versperde haar de weg en hii zei vastberaden: „Nee Kate, dat gaat zo niet. Luister asjeblieft eens even. Nu behoor je eerst precies te weten wie ik ben. Ik ben dr. Rudolf Böhmer". Hii boog zeer correct. Het meisje lachte hem in ziin gezicht uit: ,.U hebt dus toen ook nog een valse naam opgegeven? Het spiit me, meneer, maar ik moet aan het werk". „Ik heet Rudolf en miin vrien den noemen mij Rolf. Kate, we moeten eens eerliik alles vertel len. Waar kunnen wii elkaar ontmoeten?" „Ik heb helemaal geen behoef te aan een gesprek en overigens maak ik geen afspraak met vreemde mensen". Ze was hem snel voorbij gelo pen. En zii was bii de deur voor hij er erg in had. Hii probeerde haar achterna te gaan: „Je moet naar mii luisteren Kate, we moe ten beslist een afspraak maken". „Ik geloof da ie beter een af spraak kunt makenmet. ie eigen verloofde". Zii rukte de deur open en was buiten, maar voor de deur dicht viel hoorde zii nog dat een verbaasde man nenstem zei: „Verloofde.... maar die heb ik helemaal niet!" HOOFDSTUK XXXII Dr. Rudolf Böhmer stond en kele minuten als door de blik sem getroffen. Toen keerde hii zich plotseling om. Op ziin ge zicht lag een vastberaden trek. Hii ging resoluut de richting van de winkel uit. Enkele minuten later stond hij in het privé-kantoor van ziin broer: „Bonjour Johann. of moet ik soms Jean zeggen?" „Gebruik toch ie verstand. Dat is weer zo'n bevlieging van Cla ra. Zij vindt dat Jean deftiger klinkt." „Ik zou zo zeggen, dat Jean inderdaad beter past bii iemand, die binnenkort hofleverancier wordt. Is het al zover?" „Misschien deze winter nog' „O. daarom heb je op het ogen blik zo'n ingrijpende verbou wing." „Nou. niet precies daarom. Maar hoe weet iii dat?" „O. grootmoeder en Clara heb ben mii er iets van verteld". „Die verbouwing is meer een idee van het nieuwe meisje, dat op het ogenblik zelfs de functie van directrice heeft. Het is een prima idee, maar ja zii heeft zo veel uitstekende plannen". „Dit is in ieder geval niet gek. Maar luister eens: je moet een oude. prachtige Biedermeier-sa lon inrichten. Een salon die bii ons oude huis past". „Geen slecht idee". „En het zou ook niet gek zijn als je een kamer nam in Rococo. Ik kan jullie daarbij wel helpen. We moesten er eigenlijk eens over praten. Weet ie wat je doet. ie moet vragen of juffrouw Scholz dan ook komt". „Maar nu niet, alsjeblieft". Jo hann Böhmer maakte een afwe rend gebaar: „We zitten midden in ons werk. want wii moeten nu al zorgen voor de herfst. En dan hebben we nog dat uitstapje. Je gaat toch ook mee?" „Ik ben jammer genoeg ver hinderd om de hele dag mee te gaan. Maar des middags kom ik in het rijtuig van Clara. Jammer dat grootmoeder deze keer niet meegaat". (wordt vervolgd 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5