Nieuw NATO moet zeer duidelijk verklaren dat 't gebied der leden verdedigd wordt Behoud van Noord Nederland op hoogst niveau in 't geding Het Westen herhaalt voorstel tot viermogendheden conferentie Bond voor het gezin wendt zich tot Minister van Sociale Zaken Generaal Bradley pleit voor deling atoomgeheim Noodwet-D rees met drie jaar verlengd nhd] Eden is thans in Wenen Likkebroer in nauw Nederlander wint ƒ125.000 DAGBLAD VOOR ALKMAAR W Goi EN OMGEVING Dag 125.000! Waar het om gaat IN GEVAL VAN RUSSISCHE AGRESSIE Felle critiek op voorlichting Politieke moord in Zuid-Afrika? Nota's over Duitsland Sovjet-voorstel afgewezen VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT „Auster" haalde gewonde af Distributiewet j weer in werking Atoomwapens vervangen strijdkrachten niet Progressie in kinderhiislaq eis van rechtvaardiaheid Pasgeboren baby gewelddadig gedood BOMAANSLAG IN TUNIS Suurhoff-nieuwe stijl" Binnenkort eerste Britse atoomproef Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. AdvertenHe-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimam f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank. Nederl. Credietbank. Noordhollands Daqblad HET EE/T VAN HEDEN Pag. 1 Woensdag 24 September 1952 48e Jaargang No. 12586 Kantoren: HOORN, Draaisïngel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Gedempte Gracht 39. teL 459 K 2240 VAN VELE KANTEN doet men op het ogenblik ijverig mee aan het beraad over de mogelijkheden van herstel van de katholieke eenheid, zowel van die op staat kundig, als op sociaal gebied. Er worden oude en soms ook nieuwe denkbeelden geopperd en velerlei diagnoses gesteld. Maar wij blijven van mening, en wij achten het toch wel van belang, om dit in het huidige stadium der discussie nog even op te mer ken, dat het tenslotte gaat om het antwoord op de vraag, of wij, katholieken, gezamenlijk en ge meenschappelijk, nog zijn te vin den voor hartgrondige pogingen, om het katholiek ideaal op maat schappelijk gebied te verwezen lijken. In wezen staat de moge lijkheid en houdbaarheid van het katholiek solidarisme op het spel. Het wil er nu bij ons niet in, dat de katholieken van de ver schillende groepen en standen in werkelijkheid zo ver van elkaar afstaan, als uit sommige gebeur tenissen en sommige uitlatingen wel zou kunnen blijken. De befaamde uitdrukking, het onverzoenlijke te willen ver zoenen", zou in de woelingen van de strijd, welke eigenlijk in het bijzonder om opportunistische op vattingen en verhoudingen gaat, veel van haar kracht kunnen ver liezen. Dat onverzoenlijke willen ver zoenen, betekent niet anders, dan het solidarisme te willen ver wezenlijken, het ideaal van de katholieke maatschappijleer na te streven en zo snel mogelijk tot een begin van verwerkelijking te brengen. Wie beweert, dat het onmogelijk is, dat te bereiken, zou de consequentie van het fail liet van het (katholieke) solida risme moeten aanvaarden. Wanneer wij echter, even bui ten het huidige strijdgewoel, de practische mogelijkheden bezien, zonder ons door verkeerde voor lichting op een zijspoor te laten brengen, en wij bezien b.v. de versohillende katholieke sociale en politieke programs, wil het er bij ons niet m, dat op deze grond slag niet een leidraad zou te vor men zijn, waaraan de katholieke sociale en politieke beweging een stevig houvast heeft. Het is wer merkwaardig, in dit verband nog even in herinnering te brengen, dat op de Nationale Kaderdag van de K.V.P. in Weert in Juli 1950, ook gevraagd is, om in concrete vorm het christelijk maatschappij-ideaal aan te geven. Een latere studiecommissie van de Partij verwees dit naar de be sprekingen van het Verkiezings program. Daar is toen toch eigen lijk niets van gekomen, mede door de inmiddels opgetreden be roering, welke wij niet nader be hoeven aan te duiden. Intussen bepaalde onze propa ganda zich tot het uitspreken van banvloeken over het schandmerk van het kapitalistische stelsel, dat door het christelijk maatschappij- ideaal moest worden vervangen. Maar de mogelijkheden tot ver wezenlijking daarvan werden door innerlijke verscheurdheid vertraagd en een harde verkie zingsuitslag was nodig, om ons tot bezinning te roepen. Slechts als deze wekroep alom in het katholieke kamp wordt verstaan, zal het solidarisme nog te redden zijn. Wij zullen a.h.w. van voren af aan moeten begin nen ons te bezinnen op de grond beginselen van de katholieke sociale leer. Maar deze dan ook gezien in het licht, dat Rome juist de laat ste tijd over deze vraagstukken heeft doen schijnen. Aan richting gevende voorlichting op 't hoog ste niveau heeft het niet ontbro ken. Het gaat er maar om, of wij het verwijt willen ontgaan: „en gij hebt niet gewild" STRAATSBURC, 23 Sept. Vandaag is de Nat® verzocht, een duidelijke verklaring te geven, dat het gebied van alle leden volledig verdedigd zal worden in geval van een Russi sche agressie. In een rapport over de Europese defensie heeft de commissie voor algemene zaken van de Europese Consultatieve Vergadering critiek ge leverd op de opvatting aangaande landen van de „tweede zone" binnen de Nato. De commissie zinspeelde op krantenberichten van de afgelopen maand aangaande een plan, waarbij het grootste deel van Noord-West- Duitsland, Denemarken en Noord-Nederland in geval van oorlog prijsgegeven zou worden en verklaarde, dat deze berichten ongerustheid teweeg brengen. De Nato, aldus de commissie, moet haar hou ding op onmiskenbare wijze duidelijk maken door te verklaren, dat er geen landen „van de tweede zóne" zijn buiten de hoofddefensie- zóne of bedoeld als glacis voor vertragings acties om het terugtrekken van meer begun stigde partners te dekken. De commissie drong aan op een soort „Marshall plan" voor Amerikaanse „Off shore" defensieorders om de integratie van de Europese wapertindustrie te bevorderen. De commissie lever de scherpe critiek op de voorlichtingspolitiek van de NATO en drong aan op regelmatige rapporten van de NATO aan de raad van Europa als basis besprekingen in de vergadering over de vorderingen van de Europese defensie. „Steeds weer", aldus het rap port, opgesteld door de Neder lander J. J. Fens worden tijdens Amerikaanse persconferenties of in officiële rapporten van getui genissen" voor Amerikaanse ge rechtshoven feiten bekend ge maakt die door de Atlantische organisaties en onze regeringen strikt geheim gehouden worden, zelfs voor de parlementaire com missies. Dit heeft natuurlijk een ramp zalige uitwerking op de publieke mening en ondermijnt het ver trouwen in de leiders. Steeds weer wordt het publiek voorzien van te zeer samengeperste in lichtingen die zich lenen voor de meer fantastische en tegenstrij dige interpretaties. Het ware dan beter geweest dat zij in het ge heel niet gegeven waren". Het rapport van de commissie werd gevoegd bij de tekst van van twee moties. In de ene wordt gevraagd om Nato-rappor- KAAPSTAD Maandag is het Zuid-Afrikaanse parlements lid Gay door een onbekende op gebeld, die hem mededeelde dat Kelley-Patterson (die sinds Woensdag vermist werd) is ver moord en dat, indien Gay niet dadelijk uit de verenigde partij De Zuid-Afrikaanse oppositie partij - zou treden, hem het zelfde lot te beurt zou vallen. De onbekende zeide, dat hij degene was die Kelley Patter son doodde. Hij zou het lijk in een zuurbad hebben gedompeld en de resten in het riool hebben geworpen. ten aan de raad van Europa en in de andere wordt aangedron gen op een geïntegreerd Off shore aankoopplan tezamen met de erkenning van het ..gelijke recht" van alle Nato-leden om de territoriale defensie te vol tooien. Fens bracht hulde aan „de buitengewone diensten aan de zaak van de Europese defensie" van generaal Eisenhower in zijn functie van opperbevelhebber van de Shape, en uitte zijn ver trouwen in generaal Ridgway. De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, is Dinsdag voor een vijf-daags bezoek uit Belgrado in Wenen aangekomen, teneinde plannen te ontwerpen om Oostenrijk meer op te nemen in de wester se wereld. Eden werd verwelkomd op het vliegveld door de Britse hoge commissaris. Sir Harold Cacia. en de Oostenriikse minister van Buitenlandse Zaken. dr. Karl Gruber. De Britse minister zal volgens geruchten aandringen op nau were samenwerking tussen Oos tenrijk en Joego-Slavië, maar tegengesproken worden de be richten dat Edeiï plannen met de Oostenrijkse regering zal be spreken om Triëst onder Oosten rijks bestuur te plaatsen als op lossing voor het Joego-Slavisch Italiaanse geschil. Triëst behoor de vroeger aan Oostenrijk en het is bekend dat Oostenrijk graag de belangrijke havenplaats zou terughebben. LONDEN De tekst van de gelijkluidende nota's die de V.S., Engeland en Frankrijk Dinsdag te Moskou hebben aangeboden is gepubliceerd. De drie Westelijke mogendheden herhalen hier in hun voorstel tot het houden van een viermogendhedenconfe- rentie over hereniging van Duitsland met als eerste agendapunt het houden van vrije verkiezingen in geheel Oost- en West- Duitsland. Het is in wezen hetzelfde als dat van 10 Juli. Het voorstel van de Sowjet-Unie om voor het hou den van verkiezingen in geheel Duitsland, over een Duits vredes verdrag en de vorming van een regering voor geheel Duitsland te onderhandelen, wordt in de nieu we Westelijke nota van de hand gewezen. Volgens deze nota zou deze viermogendheden-conferentie op de genoemde voorwaarden in Oc tober gehouden kunnen worden. De drie landen doen „na over leg met de Duitse federale rege ring" een beroep op Rusland, te rug te komen van haar weige ring" zich bij de andere mogend heden aan te sluiten, om met vereende krachten te popen het vraagstuk van vrije verkiezingen in Duitsland aan te vatten." Mét nadruk wordt verklaard, dat de Westelijke regeringen het Sowjet-Russische standpunt, dat Duitsland bij vredesonderhande lingen alleen tijdens de bespre king van terzake dienende kwes ties door afgevaardigden uit de Sowjet-zone en West-Duitsland vertegenwoordigd moet zijn, niet kunnen aanvaarden. Het Westen verwerpt t Sowiet- voorstel de commissie van onder zoek inzake de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezin gen, uit Oost- en West-Duitsers samen te stellen. Een uitsluitend uit Duitsers samengestelde com missie zal niet meer in staat zijn tot onpartijdigheid dan een vier- mogendhedencommissie, die de Westelijke mogendheden reeds verworpen hebben, aldus de nota. De Westelijke mogendheden verklaren zich opnieuw bereid, ..alle practische en welomschre ven voorstellen" over de vorming van de commissie van onderzoek te bespreken. De nota herhaalt, dat de contractuele overeenkom sten tussen West-Duitsland en de Westelijke bezettingsmogendheden en de Europese verdedigingsge meenschap met West-Duitsland als lid „zuiver defensief zijn en niemand bedreigen." ACTIVITEIT l'N KOREA TOKIO Amerikaanse super forten hebben bij Pjongjang twee gebieden waar voorraden lagen opgeslagen voor vervoer naar het front met bommen van honderd ton bestookt. Eén superfort viel communistische stellingen aan het front aan. Zuid-Koreaanse troepen hebben Maandagavond Noord- Koreanen verdreven van een ge hele heuvelrug aan het Oostelijke front, waar de Noord-Koreanen Maandag over een breedte van 1600 meter waren gevorderd. ONDER 'N AUTO GEVONDEN 's GRAVENHAGE. 23 Sept. Een 24-jarige loodgieter uit Breda. C. W. S.. had gisteravond in een Haags café een vertering van achttien gulden gemaakt. Hij had zich zelf aan bier te goed gedaan en ook enkele cafébezoe kers een glaasje aangeboden. Toen het op betalen aankwam, vluchtte hij het café uit. De inmiddels gewaarschuwde politie vond S. terug onder een auto. die een paar straten ver der geparkeerd stond. De politie heeft hem voor deze nacht gast vrijheid verleend. DAT DACHT HIJ TENMINSTE. SITTARD. Het is een alge meen bekend feit. dat speciaal in Zd-Limburg druk in voetbal pools wordt gespeeld. De heer G. Laudy uit Sittard vulde deze week een z.g. nriorpool in tegen betaling van 20 francs. Hij raad de alle uitslagen van twaalf wedstrijden van clubs uit de Belgische eredivisie, eerste en tweede klasse goed. waardoor hij de winnaar wordt van ver moedelijk 1.700.000 Belgische francs (ongeveer 125.000 gulden). Toen hij de organisatoren van de pool in Doornik opbelde, bleek namelijk dat zich nog niemand anders had gemeld. Het was de eerste maal in ziin leven, dat de- heer Laudy in een voetbalpool meespeelde. De heer Laudy zal zich wel teleurgesteld gevoeld hebben, toen hij gisteren het bericht ont ving dat de schone zaak niet doorging. Het duplicaat klopte niet met het originele formulier en Laudy krijgt geen cent. GESLAAGDE NOODLANDING AMERSFOORT Een vlieg tuig van de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen kwam gistermid dag boven Amersfoort in moei lijkheden. De bestuurder, de leerlingvlie ger Hamminga, slaagde er in even buiten Amersfoort het toe stel aan de grond te krijgen, vrijwel zonder enige noemens waardige schade. Hamminga bleef ongedeerd. Het Nederlandse schip „Carpo" en het Britse schip „Austerity" hebben geseind dat zij een vlieg tuig in zee hebben zien storten vier kilometer buiten Start Point (Devonshire). Een vliegtuig van de Britse luchtmacht, een Britse toroedo- bootiager en de reddingsboot van Salcombe zijn naar de aange duide plaats vertrokken. LEEUWARDEN Tijdens uit- gravingswerkzaamheden van gra naten op Vlieland, kreeg de heer K. v. d. Duim uit Den Helder een z.g. ijzeren peilstaaf in het oog. Voor een geneeskundige behande ling was onmiddellijke overbren ging naar het vasteland noodzake lijk. Luitenant vlieger Hommerson haalde de patiënt met een „Auster" van vliegbasis Leeuwarden van het eiland en bracht hem over naar Leeuwarden, waar dokter Leffertstra het oog, waarvan het hoornvlies enigszins beschadigd was, behandelde. Hierna kon de heer van der Duim naar Den Helder worden vervoerd. VOOR METALEN EN CHEMISCHE PRODUCTEN 's GRAVENHAGE. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot hernieuwde inwerkingtreding van enige arti kelen van de Distributiewet 1939, omdat de ten aanzien van bepaalde goederen bestaande dis tributievoorschriften onder meer in verband met de ten gevolge van de bewapening sterk geste gen vraag naar diverse grond stoffen, voorlopig nog niet kun nen worden gemist. Hoewel in sommige gevallen geen stringente verdeling wordt toegepast, is het voor een aan tal artikelen wenselijk, dat zij distributiegoederen in de zin van de Distributiewet 1939 blijven, opdat over de voorraadspositie daarvan de nodige gegevens kun nen worden verzameld en. voor het geval zich een acute schaars te zou voordoen, onmiddellijk verder strekkende maatregelen kunnen worden genomen. Een en ander geldt onder meer voor diverse metalen en chemische Waar het geloof van onze zou- producten. WASHINGTON. Generaal Omar Bradley, de voorzitter van de gezamenlijke stafchefs, heeft te kennen gegeven, dat de Ver enigde Staten vroeger of later hun atoomgeheimen prijs zullen moeten geven aan de geallieer de militaire commandanten Europa. Bradley verklaarde dat in sommige geallieerde landen de mening was ontstaan, dat het Amerikaanse bezit van atoom- HELMOND Het bestuur van de Katholieke Bond voor het Gezin heeft Maandag aan de Minister van Sociale Zaken een schrijven gezonden, waarin het dringend verzoekt te willen be vorderen, dat er voor de grote gezinnen meer progressie komt in de kinderbijslagen, zoals door de minderheid van het onlangs uitgebrachte rapport der S.E.R. is aangegeven. Met alle waar dering voor het voorstel, dat de regering in 1951 tevergeefs heeft gedaan om de onevenredige achteruitgang der grote ge zinnen ongedaan te maken, wijst de Bond op het teleurstellend adres van de S.E.R., dat de verhoging der Kinderbijslag heeft afgewezen. Zou men rekening houden met de laatste stijging van 5 pet. der gezinsinkomsten en met de voor gestelde^ verhoging van de kin dertoeslag. dan zou nog blijken, dat een gezin met drie kinde ren f0.79, een gezin met 5 kin deren f 1.14 en met 8 kinderen f 1.62 „elders" moet bezuinigen nu de regeringssubsidie op ver schillende noodzakelijke levens middelen is ingetrokken. De door de regering voorgestelde ver hoging der kindertoeslag zou on voldoende geweest zijn om de verhoging der wekelijkse uitga ven op te vangen, hoewel wij elke verbetering van de kinder toeslag voor onze grote gezin nen zouden accepteren, aldus dit schrijven. De zeer grote gezinnen. Wij vertrouwen, dat de kwes tie der kindertoelagen voor zeer grote gezinnen en hiermede be doelen wij die met zes en meer kinderen, uwe volle aandacht blijft behouden. Men verwijst dan naar het derde systeem van toekenning van kinderbijslag. Dit ontstaat door de kinderbijslag uit het eerste systeem van het zesde OMMEN Bij het reinigen van 'n beerput vond de heer S. het lijk je van een pasgeboren kind. Dit bleek afkomstig te zijn van de 28- jarige gescheiden vrouw M. v. d. W.. een stiefdochter van S. Acht dagen geleden heeft de vrouw een nacht in Ommen gelo geerd. Zonder dat de huisgenoten wat bemerkt hebben heeft zij haar pasgeboren kind in de W.C. ge worpen. De volgende morgen is zij gewoon naar haar werk in Zutfen gegaan. De vrouw is gearresteerd en naar Zwolle overgebracht. Op het lijkje werd sectie ver richt om te kunnen vaststellen of het kind na de geboorte heeft ge leefd. kmd af, zodanig te verhogen, dat reeds 75' pet. van de gezins- kosten door het basisinkomen van f 60.en kinderbijslag te samen wordt gedekt. Het Bestuur van de Katholieke Bond voor het Gezin sluit zich gaarne aan bij dit voorstel en verzoekt de Minister te willen bevorderen, dat op deze manier aan gerechtvaardigde wensen t. o. v. de grote gezinnen wordt tegemoet gekomen. De Katholieke Bond voor het Gezin vraagt bovendien de aan dacht van de Minister voor de minderheidsnota betreffende het verband tussen de hoogte van het primaire inkomen en de kin derbijslag. Progressie rechtvaardig. Deze progressie opnieuw in de wet op te nemen beschouwt het bestuur als een eis van sociale rechtvaardigheid en als een be standdeel van het algemeen be lang in Nederland. Dit principe is naar het oordeel van het be stuur nog van toepassing, hoe wel in beperkte mate, in thans vigerende regeling van de kin derbijslag ten behoeve van het Overheidspersoneel. VIER EUROPEANEN GEDOOD TUNIS. Voor een huis in de Arabische wijk van Tunis is Maandagavond een bom ontploft. Vier Europeanen kwamen om het leven. Twee gewonden moes ten in een ziekenhuis worden opgenomen. wapens de opbouw van eisen defensie overbodig maakte. Hij zei dit ontdekt te hebben tijdens een tournée door Europa, waarvan hij juist is teruggekeerd. „De atoomwapens zullen een grote rol spelen bij de verdedi ging van Europa, maar zli kun nen toch nooit de sterke land en luchtstrijdkrachten vervan gen." De toestand is aanmerkelijk veranderd sinds in 1946 de wet werd goedgekeurd, die verbood atoomgegevens aan andere rege ringen te verstrekken. Naar Bradley's mening moes ten in ieder geval tactische ge gevens verstrekt worden over de atoomwapens aan geallieerde leiders. Hij legde er de nadruk op dat hij niet pleitte voor het delen van technische atoominlichtingen, maar dat hij het van essentieel belang beschouwt om operatio nele atoominlichtingen aan de geallieerde defensieleiders te verschaffen. Hij zei. dat dit noodzakelijk is om de militaire leiders in staat te stellen zich te verdedigen tegen mogelijke atoomaanvallen. MELBOURNE. -23 Sept. Een smaldeel van de Australische vloot, waaronder het vliegkamp schip ..Sydney", zou heden de haven van Port Darwin verlaten met de Montebello-eilanden als veronderstelde bestemming. Op deze eilanden zullen binnenkort de eerste Britse atoomproeven worden ondernomen. Onofficiële waarnemers menen, dat de voor bereidingen voor de zorgvuldig geheim gehouden proeven zeer snel het hoogtepunt naderen, maar zelfs de ministers van het Australische kabinet ziin nog niet ingelicht over de datum van de proefnemingen. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gister middag z.h.s. een wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening (de Noodwet-Drecs) aanvaard, waarbij de werkingsduur met drie jaar wordt verlengd. Binnen deze termijn zal hopelijk de definitie ve ouderdomsverzekering verwe zenlijkt kunnen worden, zijnde een van de plannen, die in de troonrede werden aangekondigd. Een verbetering van de noodrege- iing is intussen, dat als gevolg van deze wijziging voortaan f 100 van eigen inkomsten vrü zal zijn van aftrek. Het was het eerste wetsontwerp, dat de nieuwe minister voor So ciale Zaken en Volksgezondheid kreeg te verdedigen en waarbij hij enkel critiek ontmoette van de zijde van de heer Brandenburg (Com.) De communistische woord voerder wees er op, dat de vaste commissie uit de Tweede Kamer aangedrongen had op een aftrek van f 200 en van deze commissie maakte het toenmalige Tweede Kamerlid Suurhoff deel uit. Hier van uitgaande had hij nu van de huidige minister Suurhoff min stens de toezegging verwacht, dat van zijn kant in de ministerraad krachtig voor de verwezenlijking van deze wens zou worden bepleit De heer Brandenburg speelde hier het verschil in verantwoordelijk heid uit tussen die van een Ka merlid en van een minister. Minister Suurhoff kon dan ook enkel antwoorden, dat hij niet vooruit wenste te lopen op de be sprekingen in de ministerraad. En daarmee had de heer Branden burg zijn zin. Hij had voor 't eerst de Suurhoff-nieuwe stijl opge roepen. De korte vergadering van de Eerste Kamer werd voor het overige besteed aan de herverkie zing van de leden van de vaste commissies voor de buitenlandse politiek, voor internationale eco nomische samenwerking en voor uniezaken. Maandag was het de eerste dag, dat George Brennan, de Amerikaanse buschauffeur, die zijn werk heeft „overge daan" aan een Amersfoortse collega en zelf diens dienst heeft overgenomen, achter het stuur van de Nederlandse bus zijn rit door Amersfoort maakte. Een vriendelijke Amersfoortse agent helpt hem met behulp van een kaart op het rechte spoor.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1