Ex-sergeant-konstabel Fonteijn voor de negende maal voor Verrassende uitslag in een druk bezochte draverij te Schagen Gemeenschap vergankelijk, individu eeuwig Chauffeur stak opbrengst van kolen leveranties in eigen zak er schil in verklaringen van twee artsen Meer kaas naar U.S.A. Vier jaren in de eenzaamheid van het Aequatoriale Afrika Nieuwkomer Partout leverde winnend f 27.60 op Diefstal van koperen kandelaars berecht R. K. Onderwijzersdag OP DINSDAG 4 OCTOBER A.S. Kapt. Lt. Zadelhoff over astronomische expeditie Briljant Politie niet elegant bij gebruik van juridische terminologie' WOENSDAG 24 SEP i EMBER 1952 PAGINA 3 Hr. Ms. torpedoboot jag er „Van Galen" is volgens berichten, die bij het hoofdkwartier van de oefening „Main Brace" zijn binnengekomen, bij Noord Jutland in aanvaring geweest met de „Eagle", het grootste en nieuwste Britse vliegkampschip. De beide schepen werden slechts licht beschadigd. De „Eagle" blijft aan de oefeningen deelnemen, de „Van Galen" is op eigen kracht en zonder escorte naar Den Helder teruggekeerd. De „Van Galen" gemeerd in de haven van Den Helder. Foto toont de lichte beschadiging aan de oorlogsbodem. AKERSLOOT. Gisterenmid dag is de diefstal van de vier ko- Deren kandelaars uit de R.K. kerk te Akersloot voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar gebracht. De dader, G. F. O. te Amsterdam, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Alkmaar. bekende zonder omwegen. Hij kon er eigenlijk geen verklaring van ge ven, hoe hij tot zijn daad was ge komen. De Officier van Justitie eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek. Mr. W. A. Dumbar, die als raadsman van deze jeugdige verd. optrad, bepleitte de uiterste cle mentie. Zijn cliënt had een avon tuurlijk leven geleid, was nogal eens in de steek gelaten door de genen, die voor hem hadden te zorgen en hij alle vertrouwen in zijn medemensen en in het leven verloren. Uitspraak over 14 dagen VEERTIG CHINEZEN VERMIST NA AARDSTORTING HONGKONG Het dorp Sai Bgoea Kok in de kroonkolonie Hongkong is in de nacht van Maandag op Dinsdag onder neerstortende aarde en stenen bedolven. Veertig Chinezen wor den vermist. Er zijn 500 dak lozen. HEI 1.00 Circa vijfhonderd onderwijzeressen en onderwijzers uit heel Noord-Holland boven de Zaan waren gisteren in de St. Willibrordusstichting te Heiloo bijeen gekomen op de 13de onderwijzersdag, georganiseerd door de afdelingen Alkmaar- Stad en -Buiten, Den Helder en Hoorn van de St. Augustinus- vereniging. AMSTERDAM, 23 Sept. Voor de negende maal zal de zaak- Fonteijn, het proces wegens smaadschrift tegen de thans 53- jarige ex-sergeant-konstabel der Koninklijke Marine A. H. F. Fonteijn, binnenkort ter tafel van een rechtscollege komen en wel op Dinsdag 4 October om 11 uur des morgens voor de Hoge Raad der Nederlanden. Met deze zaak heeft zich eerst I op een groene tafel liggen, als de op 21 April 1950 de Amsterdamse Hoge Raad de zaak-Fonteijn ten Rechtbank bezig gehouden, die 't tweede male voor zich krijgt. proces aanhield om getuigen te kunnen horen, die niet aanwezig waren, daarna opnieuw de Recht bank op 15 Juni 1950. waarbij de zaak werd aangehouden voor een psychiatrisch onderzoek. De derde maal kwam de zaak op 8 Jan. '51 voor, waarbij bleek, dat Fontei.in toerekeningsvatbaar was. Op deze zitting ontnam president mr. J. Meihuizen verdachte de gelegen heid een laatste woord te zijner verdediging uit te spreken. In Februari werd in de uitspraak echter medegedeeld, dat het on derzoek onvolledig werd geacht en weer moest worden aangehou den. De vierde en laatste maal voor de Rechtbank was op 9 April, toen Fonteijn wel gelegenheid kreeg voor een laatste woord. Een week later, op 26 April, deed de Rechtbank uitspraak: de verdach te werd wegens smaadschrift tot 2 mnd. voorw. plus f 100.boete veroordeeld. Fonteijn tekende hoger beroep aan. Voor de vijfde maal kwamen de dossiers op een groene tafel te liggen, toen het Amsterdams Ge rechtshof 2 maanden later het be roep behandelde, doch aanhield, omdat opnieuw een getuige niet verschenen was. De voortzetting op 15 Oct.1951 was de zesde maal. Veertien dagen later wees 't Hof arrest en veroordeelde op an dere gronden dan de Rechtbank de verdachte tot dezelfde straf. Fonteijn tekende beroep in cas satie aan. Voor de zevende maal versche nen verslagen in de kranten over de zaak-Fonteijn, toen op 5 Febr. i.l. de Hoge Raad het cassatiebe roep behandelde. Bij arrest van 18 Maart daaraanvolgend vernie tigde de Hoge Raad wegens ge maakte vormfouten de beslissing van het Hof te Amsterdam en ver wees de zaak voor een nieuwe be handeling naar het Gerechtshof te Den Haag. Dat werd de achtste maal. Het Haagse Hof behandelde de zaak geheel opnieuw op 9 Mei j.l. en wees veertien dagen later ar rest, waarbij het evenals het Am sterdamse Hof het vonnis in eer ste instantie van de Rechtbank vernietigde, maar Fonteijn op nieuw veroordeelde (ditmaal al leen tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf en geen geldboete), echter weer op andere gronden, dan het Amsterdamse Hof zijn arrest had gebaseerd. Fonteijn tekende voor de twee de maal beroep in cassatie aan. Zo zullen thans op 14 October voor de negende maal de dossiers Nieuwe wending. Intussen heeft het proces een nieuwe wending gekregen, omdat de twee kroongetuigen, de artsen Krul en Reilingh uit Den Helder, op de laatste zitting (die voor het Haagse Gerechtshof) andere ver klaringen hebben afgelegd. Naar men zich zal herinneren heeft Fonteijn in 1949 een pam flet verspreid, waarin hij genoem de artsen er van beschuldigde hem ten onrechte in 1935 wegens asthma te hebben afgekeurd voor verdere dienst, zodat hij met pen sioen gezonden werd. Fonteijn heeft sedertdien op talloze wijzen trachten aan te tonen, dat hij nim mer aan asthma heeft geleden. De artsen dienden wegens het WASHINGTON 24 Sept. Het ministerie van Landbouw van de Verenigde Staten heeft gisteren besloten de importquota's voor zuivelproducten met ingang van 1 October met vijftien procent te verhogen. Het quotum voor edammer en goudse kaas werd van drie millioen op vier millioen pound per jaar gebracht. In het begin van dit jaar had het Amerikaanse Congres het mi nisterie reeds gemachtigd, de quota's met vijftien procent te verhogen, wanneer dit in het be lang zou zijn van de internatio nale handel en de internationale betrekkingen. De importcontrole op sommige soorten Italiaanse kaas is opge heven. PRESIDENT VAN LIBANON GEKOZEN BEIROET Het Libanese parlement heeft Dinsdag Kameel Sjamoen tot president van Li banon gekozen. pamflet een aanklacht tegen hem in en Fonteijn moest derhalve, beschuldigd van smaadschrift, te recht staan. Wat nu de afgelegde getuigen verklaringen aangaat, in het von nis, dat de Rechtbank in eerste instantie tegen hem heeft gewe zen, staat letterlijk vermeld: „De Rechtbank is op grond van de verklaringen der artsen Rei lingh en Krul tot de overtuiging gekomen, dat genoemde artsen geheel te goeder trouw en over eenkomstig hun ambtsplicht han delden, toen zij in 1935 verdachte voor de militaire dienst afkeur den." In de overwegingen van het arrest, dat het Hof te Den Haag op 23 Mei heeft gewezen, staat echter als getuigenverklaring van de beide artsen te lezen, „dat zij tezamen de verdachte niet op 7 Januari 1935 geneeskundig hebben onderzocht, dat zij dat ook niet afzonderlijk hebben gedaan, dat zij nimmer tezamen al of niet met een derde in een keuringscommis sie hebben gezeten en dat zij nooit tezamen, al of niet met een derde, een geneeskundig rapport aangaande verdachte hebben op gemaakt". Op deze gronden besloot het Haagse Hof toen het verzoek van Fonteijn de gelegenheid te krij gen om de waarheid van zijn be schuldigingen te bewijzen niet in te willigen en hem wegens smaad schrift te veroordelen. Op 30 Aug. 1947 vertrok uil Nederland met bestemming Equatoriaal Afrika een kleine expeditie, die slechts bestond uit twee mannen van de astro nomische wetenschap, de astro noom dr. G. van Herk en Kapt. Lt. ter Zee W. II. Zadelhoff, leraar aan het Koninklijk Insti tuut te Den Helder. Zij hadden de opdracht nauwkeurig de plaats te bepalen van niet min der dan 2500 sterren en over deze opdracht hebben zij vier jaren gedaan. In de loop van die vier jaar hebben zij schier bovenmenselijke arbeid moeten verrichten en het merkwaardige is, dat het resultaat vat» hun wetenschappelijke arbeid slechts te zien zal zijn over ruim 50 jaar. Menselijkerwijze gespro ken maken zij het zelf niet meer mee. dat hun bevindingen gecontroleerd en geverifieerd kunnen worden. Over deze expeditie heeft de Kapt. Lt Zadelhoff gisteravond voor de afdeling Alkmaar van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde 'n uiterst boeiend relaas gegeven. Hij begon met een korte wetenschappelijke in leiding, waarin hij duidelijk maakte, welke motieven ervoor bestonden, deze waarnemingen te gaan verrichten in 't Equa toriale Afrika, op een plateau van 3000 meter hoogte, n.l. om dat men alleen op de evenaar waarnemingen kon doen, die 't minst onderhevig zijn aan af wijkingen. De plaats van de waarnemin gen lag midden in de rimboe, en van het plateau af kon men een oppervlakte bezien, waarin de Benelux zich gemakkelijk kon ronddraaien. De heer Za delhoff zou boekdelen kunnen volschrijven over de wijze, waarop zij hun 20 ton bagage, instrumenten, levensmiddelen, materialen voor de woningen, opslagplaatsen en werkruimten over de modderige wegen van Afrika, van de kustplaats Mom- bassa naar de duizend kilome ter verderop gelegen plaats van bestemming hebben moeten brengen, de opbouw van hun houder zijn. astronomisch dorp, dat 16 maan den in beslag nam en waarbij zij niet minder dan ongeveer 24 verschillende ambachten onder primitieve omstandigheden heb ben moeten uitoefenen en hoe zij naast hun wetenschappelijke arbeid, dat enorm veel tijd zij deden hun waarnemingen tussen des avonds half zes tot de volgende ochtend half zeven aan één stuk door en ener gie vergde, in hun levensonder houd moesten voorzien en in het levensonderhoud van hun echtgenoten, die hen in die vier jaren trouw ter zijde heb ben gestaan. Het werken op dit plateau was voor een Europeaan bijzonder zwaar, omdat op de hoogte van 3000 meter slechts 68pct. van de normale dicht heidsgraad van de lucht aanwe zig is. Kilometers in het rond was het land een grote wilder nis, het dichtstbijzijnde dorp, vanwaaruit zij voor een gedeel te hun levensmiddelen moesten betrekken de vrouwen had den een moestuin aangelegd lag twaalf kilometer verderop en het schaarse negerpersoneel dat zij konden aantrekken was liever lui dan moe.... Hun kin deren elk der beide gezinnen telde twee kinderen ware» vele kilometers verderöp op de kostschool en nu en dan sleepte men zich in de vrachtwagen over de slechte wegen, om ze op te zoeken of om ze voor een tijdlang thuis te brengen, thuis op de hoogvlakte van het wilde Midden-Afrika. De heer Zadelhoff gaf deze lezing aan de hand van talloze foto's, waaronder ook kleuren foto's, die een goede indruk ga ven van de omstandigheden, waaronder men moest leven en werken. Een lezing, die met grote interesse is gevolgd, van een expeditie, die voor de astro nomische wetenschap van zeer veel waarde zal blijken te zijn. Sanadze evenaart Europees record 100 M. MOSKOU Tijdens te Tbilissi gehouden wedstrijden heeft de Rus Sanadze op de 100 meter een zeer snelle tijd van 10.3 sec. voor zich laten afdrukken. Hij eve naarde hiermee het Europees re cord op deze afstand, waarvan zijn landgenoot Soukharev, Jo- nath (Did.), Strandberg (Zwe den), Neckermann (Did.) en Chris Berger (Ned.) gezamenlijk De Bisschoppelijk Adviseur van de Akmaarse R. K. Onderwijzers- dagen, de Z. E. Zeergel". Heer Dr. Fr. Holthuizen, die in de prach tige kapel van de stichting, met assistentie van Pastoor J. P. van Houten uit Wormerveer als dia ken en Pastoor C. Vis uit Anna Paulowna als subdiaken het H. Offer opdroeg, hield vanaf de kansel 'n korte toespraak, waarin hij sprak over het ideaal van de onderwijzer; 'n ideaal, dat dof dreigt te worden in de sleur van alle dag, doch dat op 'n dag als vandaag weer eens nieuwe glans krijgt door de bezinning op de verheven roeping, op de moei lijke maar mooie taak van de op voeding der jeugd. Spr. besloot met de wens, dat deze dag vruch ten mocht afwerpen voor het katholiek onderwijs, doch ook voor het persoonlijk geestelijk leven der deelnemers. De Eerw. Broeders van de Wil librordusstichting luisterden de H. Mis op door de Gregoriaanse gezangen. Hierna volgde een aangenaam half uurtje van hernieuwing der kennismaking met vele vriendin nen en vrienden; een blij weer zien voor vele oud-studiegenoten en. collega's. In de grote schouw burgzaal was door een aantal fir ma's op het gebied van onder wijs benodigdheden een fraai-verzorg- de tentoonstelling gearrangeerd, waarvoor de deelnemers, ook la ter op de dag, veel belangstelling toonden. Het was de heer P. B. Riteco van Texel, die als voorzitter van het Uitvoerend Comité het wel komstwoord sprak; tot de bis schoppelijk Inspecteur, de H. E. Deken P. L. Ch. v. d. Meer uit Hoorn, de vele Geestelijk Advi seurs uit de afdelingen, het vol tallig college van B. en W. uit Heiloo, de vertegenwoordigers van de afd. Alkmaar der N.O.V. en tenslotte tot de in grote getale opgekomen leden, w.o. ook vele Eerw. Zusters en Eerw. Broeders. De heer Riteco bracht dank aan de Eerw. Broeders van Heiloo voor de geboden gastvrijheid en aan de organisatoren van deze dag, de heren Dijkstra uit Alk maar en Dorpmans uit Schagen. tot zijn genoegen constateerde spr. een grote deelname, waardoor hij de dag al voor 50 pet. geslaagd kon noemen. Komende tot het onderwerp van deze dag, betoog de spr., dat nog veel te weinig ouders zich interesseren voor het werk van de onderwijzers. Door beider samenwerking moeten de kinderen gevormd worden tot de gelijke katholieke staatsburgers; de belangstelling van de ouders voor de taak van het onderwijs kan daarbij niet worden ontbeerd. Nadat nog de secretaris mede deling had gedaan van bericht van verhindering van de Inspec teurs, van de H. E. Deken J. Th. Jacobs en de beide andere Pas toors van Alkmaar, van de afge vaardigde der Chr. Ond. Ver., de Eerw. Br. Urbanus en de bestu ren van Den Haag en Amster dam, die de beste wensen schrif telijk hadden gezonden, werd staande het Bondslied gezongen. Persoonlijkheidsvorming. De Z. E. Zeergel. Pater Prof. Dr. Joannes O.M.Cap. hield hier na een referaat over de Persoon lijkheidsvorming. Vooraf betoog de hij, dat de mens van vandaag ten onder dreigt te gaan in de massa; zelfs sociologen gaan zó op in de gemeenschap, die toch ver gankelijk is, dat zij de persoon lijkheid, die toch van eeuwig heidswaarde is, uit het oog drei gen te verliezen. De hooggeleerde spreker stortte hierna een lawine van hoge theo rieën uit over zijn gehoor, theo rieën welke uw verslaggever maar moeilijk kan kristalliseren tot een residu van enkele prak tische puntjes. Hij vroeg dé bijzondere aan dacht van de onderwijzer voor het kind in zijn puberteit (men kan ook van puber-tijd spreken). In die jaren is het kind aan spreekbaar en begint de opvoe ding eerst in de ware zin van het woord. Het kind komt dan van de biologische in de psycho logische sfeer, de eigenlijke sfeer van de mens als persoonlijkheid. Het kind begint zichzelf te ont dekken. Het zijn de jaren, waarin de geest ontvankelijk is voor de vorming en veelzijdige ontwikke ling. Aan deze vorming mede te werken, is de roeping, de taak van liefde van de onderwijzer, die al is het onderwijs ook classikaal bijzondere aandacht heeft te schenken, en dat zo veel mogelijk, aan de persoon lijkheid van elk kind afzonderlijk. De persoonlijkheid, waardoor elke mens zich onderscheidt van de andere, geeft zin aan het bestaan en daarom is het onderwijs eerst een succes, als liefde en verstand er samen' gaan. Op het dankwoord van voorzit ter Riteco volgde een niet minder van dankbaarheid getuigend ap plaus van de volle zaal. Na de pauze, waarin men nog volop gelegenheid had de tentoon stelling van leermiddelen te be zichtigen, werden de deelnemers vergast op een uitstekende toneel uitvoering van het „Toneelgezel schap Johan Kaart", dat voor het voetlicht trad met de driebedrij- vige thriller „De Appels van Eva" waarin vooral Enny Mols-de Leepwe bewondering afdwong voor haar zevenvoudige vertol king van een damesrol. Het auditorium liet zich de ap pels van Eva goed smaken; aan gezien wij dit toneelstuk reeds eerder bespraken, menen wij er ons ditmaal van ontslagen te mo gen achten. De 13de R. K. Onderwijzersdag mag zeker geslaagd heten. Nieuwe Telefoon-aansluitingen WAARLAND Dezer dagen zijn de volgende nieuwe tele foonaansluitingen onder het net nummer K 2262 gereed geko men. no. 340 P. Beemslerboer; 320 L. Busker; 390 G. Dekker Hz.; 379 F. Masteling en 311 G. Stoop. (Advertentie) ALKMAAR Enige tijd geleden heeft de Alkmaarse Recherche ontdekt, dat de Alkmaarse chauffeur G. die in dienst was bij een brandstoffenhandel hier ter plaatse, op grote voet leefde. Hij deed uitgaven, die niet in overeenstemming konden zijn met zijn loon. Hij dronk veel en leidde een slordig leven. De recherche is op onderzoek uitgegaan en bevond, dat hij partijen brandstoffen verduisterde, om ze ten eigen bate te verkopen; in enkele gevallen leverde hij beneden de prijs. In totaal had hij ongeveer 150 hl. kolen verstrekt aan een drietal particulieren, dat wegens schuldheling terecht moest staan. DRAFSPORTMINNAAR De heer P. Wit rustend slager te Den Helder heeft gisteren voor de 45ste keer de Schager harddraverij be zocht. Voorzover bekend heeft hij geen enkele keer deze draverij overgeslagen, ook al moest hij daarvoor dan telkens van Den Helder komen. Hij is bovendien ook al 45 jaren lid van de hard draverijvereniging „West- Friesland". Piet is een gebo ren Waard en Groet'er. Hij is n.l. geboren en getogen op hoeve Waterloo. Dat hij zich later als slager vestigde te Den Helder was geen be letsel voor zijn liefde voor de drafsport. Dat hij trou wens met meer banden aan Schagen verbonden was. spreekt uit het feit dat hij o.a. veel jaren bestuurslid was van de Paastentoonstel- ling. Na de dood van zijn patroon was de controle wat minder ge worden en de chauffeur kreeg een vertrouwenspositie in de zaak. Hij was in het bezit gesteld van de sleutel van de kolenop- slagplaats. De drie leveranties, die hij op deze wijze ten onrech te deed, waren niet gedekt door bestelbonnen of quitanties. Van het geld maakte hij goede sier. Deze verduistering werd gister morgen behandeld door de Ar rondissementsrechtbank, gepresi deerd door Mr. P. Nolet. De Offi cier van Justitie, Mr. J. V. C. Meischke eiste een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Mr. Reijerse, die als Raadsman van de verd. optrad, was van mening, dat de dagvaarding onjuist was uitgebracht. Volgens hen) was hier sprake van verduistering van geld en niet van de kolen, op grond waarvan hij vrijspraak vroeg. Overigens bepleitte hij cle mentie. De Officier bleef van me ning, dat het hier een typisch geval van verduistering van ko len betrof, omdat de verd., die de sleutel van het magazijn had, over de kolen kon beschikken. Hij vervoerde ze, met het oog merk, ze ten eigen bate te gelde te maken. Daarna moesten terecht staan de drie personen, aan wie J. ko len had geleverd. Het waren C. C„ W. L. en M. W. W.—C. Hun werd schuldheling ten laste ge legd. Zij hadden goederen ge kocht, die door misdrijf waren verkregen en zij hadden zich niet van de herkomst daarvan verge wist. Het feit dat geen quitanties werden overgelegd moest voor hen voldoende zijn argwaan te krijgen. Bovendien waren de ko len geleverd beneden de prijs; ook dat had argwaan moeten wekken. Deze overwegingen van de Officier golden ten aanzien van C. C. en M. W. W.—C. W. L. die een zwager van J. is, had eens twee hl. ten geschenke gekregen, omdat hij gedurende een half jaar voor het dochtertje van J. had gezorgd, toen diens gezin wegens ziekte van zijn vrouw uit elkaar moest. Boven- SCHAGEN. In een enerverende course is de 4-jarige br. h. Partout van stal Artic, gereden door de jeugdige N. Heskes, er tot de ongeveinsde verbazing van haast iedereen in geslaagd om de hoofdprijs van f 600.in de wacht te slepen. En daarmede viel die ook ten deel aan degene die hem 't meest verdiende. Want als er iemand ooit om de prijs gereden heeft met opperste aandacht en 100 pet. energie dan is het wel deze Heskes. In de eerste omloop had nie mand er ook maar enig vermoe den van dat de piepjonge Par tout, die nog slechts een paar kleine prijsjes op de lange baan voor zijn baas had verdiend, maar meer ook niet, een serieuze gooi naar de eerste 'plaats zou doen. Enige gedachten in die richting ontstonden pas toen de 5-jr. Othello van stal Vlieger er achter elkaar werd afgereden. Zijn geduchtste tegenvoeter die later met de tweede prijs zou gaan strijken, de 7-jr. Miss A. met J. v. Leeuwen Jr. op de sul ky, liet insgelijks in twee ener verende ritten Pahud de Mor- tange achter zich. Ongelukkig ge noeg hadden de paarden Pieter Snel en O Marijke van stal Knij- nenburg tegen elkaar geloot. Eerstgenoemde moest uiteraard verliezen, maar de tweede troef kaart O Marijke bracht het niet verder dan de tweede omloop waarin zij door de fel spurtende Partout na een kamprit ook van de kaart ging. De outsider Lae tare A, die later genoegen moest nemen met de vierde prijs had in de eerste omloop korte metten gemaakt met Marry Simons van J. Hart en in de tweede omloop de nog altijd favorite 19 jaar oude Allouez uitgeschakeld, die eerder Lietse Mitzi achter zich' gelaten had. Dat Allouez nog tot grote dingen in staat is bewe zen wel die twee uiterst snelle ritten. Notre Dame was in de eerste omloop onbetwist sneller dan Nuni Breewer van stal Kny- nenburg en bleek eveneens wei nig moeite te hebben met Louis F. H. die haar in de tweede course als rivaal was toegewezen. Het zou trouwens nog te bezien zijn geweest of ze wel tot de der de prijs gekomen zou zijn, indien Louis eens niet twee witte vlag gen had gekregen wegens een te vlugge start. Dit resultaat be hoorde dan ook tot de vele sen saties die deze draverij rijk bleek. Miss A, die we zoëvèn 'al noem den, zag zich in de tweede course geplaatst tegenover de eveneens met winstkansen geladen My Darling van stal de Vlieger, die de zeer onregelmatig lopende Nanda O, van J. Haan had uit geschakeld. Een zeer vinnige be slissingsrace was nodig om Miss A in de prijzen te brengen. Zo arrivèerden de paarden Miss A, Laetare A, Partout en Notre Dame in de derde omloop waarin dan de beslissende strijd zou worden gestreden. Miss A verwees haar wederpartij in twee mooie snelle ritten naar de plaats voor de laagste prijzen. Maar Partout had geducht moeite met de energiek voor haar guldens vechtende Notre Dame. die zelfs de eerste rit met grote voor sprong had gewonnen. De tweede race was buitengewoon ener verend, maar bij de beslissende ontmoeting zakte de Notre Dame ontmoedigd af. Een te vroege start had de kans op de hoofd prijs verspeeld. Daarmede werd dan de grote strijd ingeluid tussen Miss A en Partout, resp. op 290 en 270 me ter. De 7-jarige merrie liep me ter na meter van de handicap weg en won met minimale voor sprong. De volgende ontmoeting had een bijna gelijk verloop, met dit verschil echter dat tot niet geringe verbazing van elkeen Parout iets eerder finishte. Een verbijsterend snelle kamprit bracht de uitermate serieus lo pende Partout dan de fel begeer de lauwerkrans. Een opzienba rend slot van en gelukkig vlot verlopen en dank zij het mooie weer ook zeer prettige draverij, die duizenden bezoekers heelt getrokken. TOTO-UITSLAGEN. Totale omzet 4088.50. 1ste course Partout winnend 2160. plaats f 5.50. Notre Dame pl. 1.80, Miss A. pl. 1.90. Tweede course: Partout win nend f 7.30, pl. 1.70, Miss A. pl. 1.50, Notre Dame pl. 1.60. Derde course: Partout winnend 3.20, pl. 1.40, Miss A pl. 1.40. Prijzen: 1. Partout eig. stal Ar tic, rijder N. Heskes 600.2. Miss A eig. H. Bosselaar, rijder J. van Leeuwen Jr. 275.3. Notre Dame eig. J. Wagenaar, rijder J. Smit f 125.4. Laetare A. eig. Mej. Weehuizen, rijder K. Bakker 50. dien wist deze zwager, dat J. meer uitgaf, dan hij van zijn loon kon overhouden en hij had dus gemakkelijk kunnen concluderen, dat J. malversaties pleegde met kolen. In het proces verbaal stond aangetekend, dat alle drie de verd. hadden toegegeven, dat zij hadden kunnen en moeten ver onderstellen, dat J. de geleverde kolen niet anders dan door mis drijf onder zich had; dit was ge steld in de juridische termen, die in een proces verbaal van de politie nu eenmaal gebruikelijk zijn. Ter zitting verklaarden de verd. .echter, dat zij nooit argwaan had den gekregen en dat zij ook geen reden hadden, om aan de eer lijkheid van de verd. te twijfe len. De leveranties geschiedden normaal; zij hadden er eenvou digweg niet bij stilgestaan. Op grond van hun verklaringen in het proces verbaal vermeld, achtte de Officierv an Justitie schuldheling bewezen en tegen alle drie eiste hij een boete van f 100.subs. 40 dagen. De verdediger van W. L„ Mr. Scholten, sloot zich aan bij de zienswijze van de raadsman van J. Volgens hem ging het misdrijf van J. pas in, op het moment, dat hij de voor de leveranties ontvangen gelden in eigen zak stopte, in plaats van aan de fir ma af t'e dragen. De drie afne mers hadden dus geen kolen in huis genomen, die van misdrijf afkomstig waren en zodoende moest op grond hiervan vrij spraak volgen. Vervolgens wees hij de recht bank erop, dat het bij kleinere zaken, ook bij die van J., her haaldelijk voorkwam, zelfs ge bruikelijk was, leveranties te doen geschieden zonder overleg ging van een bestelbon of quitan- tie, en Voorts dat de verd. J. de bevoegdheid had de gelden aan te nemen van bestellingen, die a contant geschiedden, zonder te voren opdracht te hebben ontvan gen, die transacties te doen- plaats hebben. L. kon dus, aldus vervolgde Mr. Scholtcn, met onbezwaard ge moed, de twee hl. kolen als ge schenk van J. in ontvangst ne men, omdat hij redelijkerwijze veronderstellen mocht, dat deze de kolen over-had, omdat zijn gezin een tijdlang niet had ge- functionneerd. Twee hl. kolen betekenden overigens een gerin ge compensatie voor het voeden en onderdak verlenen van een kind gedurende de tijd van een half jaar. Andere partijen kolen, die L. van J. had afgenomen, waren ge leverd voor de gewone prijs. Deze leveranties hadden dus een normaal verloop, hadden ook niet plaats onder verdachte omstan digheden en gaven L. dus hele maal geen aanleiding, deze in verband te brengen met zijn zwa- ger's abnormale uitgaven. Hij vroeg daarom vrijspraak. Aan het slot van zijn betoog had hij nog gezegd, dat hij het niet helemaal elegant van de politie vond, om zuiver juridische termen te gebruiken bij het op stellen van een proces verbaal en bij het verhoor van een verd. omdat het daardoor licht kon ge schieden, dat een verd. in min of meerdere mate van onwetendheid verklaringen of bekentenissen zou afleggen, die dan niet zo be doeld waren geweest en die niet geschied zouden zijn, als hij niet door de juridische termen mis leid geweest zou zijn, en die dan later op de zitting tegen hem zouden worden gebruikt. De Officier van Justitie maakte zich over deze uitlating zeer boos, waarop Mr. Scholten zich haastte te zeggen, dat hij overigens vol lof was over het werk van de politie. Hij, zowel als de Officier bleven op hun standpunt in deze kwestie staan. De uitspraken in al deze za ken volgt over veertien dagen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3