Voorbeeldige samenwerking in N.A.V.O.- en E.D.G. verband Waar het landschap aarzelt tussen Sand en water Sand H. vrou> Naastenliefde op de helling Huwelijkssluiting zonder buitensporige luxe Initiatief van het Westen overgegaan aan Moskou Urkei moeten De Rijksbegroting en onze defensie Netland bestelt voor 1953 20 Fokker-S 14 toestellen Minimum 18 mnd. 18 maanden wordt aan*ehouden- dienstplicht Liefdadigheid omgezet in goklust Excursie naar de Zuid-Hollandse eilanden Raadselachtiae vlindertrek naar de Noordzee CANADESE PERSSTEM: De Heilige van de humor „Prie voorn Verfegenwi in arrest WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1952 OOST-DUITSE AFVAARDIGING NAAR BONN Een delegatie van vijf Oost-Duitse politici heeft een bezoek ge bracht aan Bonn, om een brief, waarin een voorstel is vervat ter bevordering van de eenheid van Duits land, te overhandigen aan de voorzitter van de West-Duitse Bonds dag, Ehlers. Boven: de delegatie na aankomst op het vliegveld Lo- hausen. Onder: de W. Duitse politie doet een poging de weg vrij te maken voor de af gevaardigden. Demon stranten omringden de auto's toen zij van het vliegveld naar Bonn reden. De begroting van het departement van Oorlog wordt aange boden met een eindcijfer van f 1.161.184.000, waarvan op de gewone dienst f 1.013.937.400, op de buitengewone dienst I (uitgaven van aflopend karakter) f289.800 en op de buiten gewone dienst II (kapitaalsuitgaven) f 146.956.800. De totale defensie-uitgaven bedragen f 1.500.000.000, waarvan op de begroting van Oorlog f 1.161.184.000, Marine f323.000.000, Binnenlandse Zaken (uitgaven tèn behoeve van de burgerlijke verdediging) f 15.473.000, Financiën (uitgaven ten behoeve van het bureau kostwinnersvergoedingen) f203.000 en Weder opbouw en Volkshuisvesting (uitgaven van de Rijksgebouwen dienst ten behoeve van het ministerie van Oorlog) f 14.000. De regering heeft zich in NAVO-verband tot zekere mili taire verplichtingen verbonden, welke thans in een min of meer gevorderd stadium van uitvoering verkeren. In het afgelopen jaar is een Wijziging gekomen in de organi satie van de Noord Atlantische V erdedigings-Organisatie. De tot stand gekomen wijzigin gen zullen er ongetwijfeld toe leiden, dat een meer doeltreffen de organisatie tot stand komt en dat op ieder tijdstip besluiten kunnen worden genomen. De Nederlandse regering blijft er echter groot belang aan hech ten. dat in de Raad ook op ge regelde tijden ministers bijeen komen en dat in rechtstreekse gedachtenwisseling op ministeri eel niveau besluiten worden ge nomen. omtrent het algemene beleid der organisatie. De reorganisatie der NAVO. waardoor de Raad meer dan tot dusver een dagelijkse beslissende instantie is. zal naar het oordeel van de Nederlandse regering ze ker gunstige resultaten opleveren. De NAVO-opperbevelhebber in Europa, generaal Ridgway, tracht de coördinatie der strijdkrachten tot stand te brengen in geregeld overleg met de nationale rege ringsstaven. Integratie In de staf van de opperbevel hebber en in de staven van inter nationale onderbevelhebbers zijn Nederlandse officieren geïnte greerd. waardoor kan worden bevorderd, dat ook met Neder landse inzichten wordt rekening gehouden. De regering acht zulks van groot belang. Naast het com mando van de strijdkrachten in Europa werd inmiddels ook het commando voor de Atlantische Oceaan en de opperbevelhebber in de Kanaalzóne ingesteld. Ook in de staven van deze bevelheb bers ziin Nederlandse officieren geïntegreerd en ook hier bestaat met de opperbevelhebber en de staf een zeer goede samenwer king. De internationale oefeningen ziin een tastbaar bewijs van deze sa menwerking in NAVO-verband. Samenwerking met EDG Intussen is te Parijs het ver drag voor de Europese Defensie- Gemeenschap ondertekend. Om trent dit ontwerp-verdrag zal de Staten-Generaal zeer binnenkort een ontwerp van wet tot ratifi catie bereiken. Ten aanzien van het militaire aspect van het ont werp-verdrag zij erop gewezen, dat het operationeel bevel der EDG-strijdkrachten bij de NAVO-bevelhebber zal blijven. Een geregelde samenwerking tussen de organisatie van de NAVO en de EDG zal daardoor geboden ziin. hetgeen thans ook beter bereikt zal kunnen worden nu sinds kort beide organisaties hun vergaderingen in Parijs be> leggen. De EDG zal gezien moe ten worden als een organisatie, welke mankracht van de deelne mende landen, na deze gezamen lijk te hebben opgeleid, bewa pend en uitgerust, ter beschik king stelt van de NAVO-bevel- hehber. In dit verband van de EDG wordt in het verdrag vastgelegd, dat de duur der eerste oefening in de deelnemende landen zo veel mogelijk uniform zal dienen te zijn en dat als minimum duur Omdat het verdrag nog niet is geratificeerd kunnen tot dusver in het kader van de EDG nog geen beslissingen worden geno men. In een onlangs te Parijs ge houden vergadering bleek er ten aanzien van de duur van de eer ste oefening geen eenheid van opvatting te bestaan. De Neder landse regering meent, dat in verband met de aangegane inter nationale verplichtingen en het uit die verplichtingen voort vloeiende aantal te leveren parate troepen, een duur van 20 maanden aangewezen is. Ten aanzien van de landstrijd krachten zegt de memorie o.a.: De minister heeft het dienstig geacht, om. rekening houdende met de terzake genomen beslis singen in de vergadering van de N.A.V.O.-raad te Lissabon, de aanvankelijk op een later tijd stip geplande vorming van de leger korpstroepen, aanmerkelijk naar voren te schuiven. Het ge volg daarvan zal ziin. dat zo doende de gereedgekomen divi sies beter voor de hun toege dachte taak berekend zullen zijn. De minister vestigt de aan dacht op het feit, dat de Ver enigde Staten bestellingen van materiaal in Europa plaatsen ter voorziening van de N.A.V.O.- striidkrachten. In deze voorzie ningen liggen gunstige aspecten voor de Nederlandse industrie. Men is van plan overleg te ple gen met onze deelgenoten in de EDG, teneinde na te gaan, in hoeverre verdere uitbreiding van de legerruimte in Nederland al dan niet noodzakelijk is. Ten aanzien van de lucht strijdkrachten wordt o.a. opge merkt, dat het in het voornemen van de regering ligt. bij de N.V. Fokkerfabriek te Amsterdam een twintig-tal van het door deze industrie ontwikkelde straal- motor-lesvliegtuig type S14 te bestellen. Verder is de regering voor nemens. zo enigszins mogelijk de Nederlandse industrie tevens in te schakelen bij de bouw van de in het buitenland nieuw ont wikkelde jagers, ten einde het dan nog bestaande tekort aan Gloster-meteor toestellen aan te vullen. Ook staan de uitbreiding en verder uitrusting van twee be staande vliegvelden en de aan leg van een geheel nieuw veld in het zuiden des lands op het program. Op het ogenblik is het geen denkbeeldig gevaar, dat men de naastenliefde verzakelijkt gaat zien dat de jonge mensen het vanzelfsprekend gaan vinden, dat, als je iets geeft, je toch minstens de kans moet hebben op een ge zellig voordeeltje, een leuke ver rassing of een aardige reis. Naar aanleiding van het toene mend misbruik op de liefdadig heid om te zetten in ordinaire goklust, wijdt A. Lombaers in de Nieuwe Mens een zakelijke be schouwing aan dit verschijnsel. Hij kiest als uitgangspunt de manier, waarop de herbouw van een eeuwenoude kerk, die door de oorlog verwoest was, plaats moest vinden. Hoe een kerk herbouwd werd. Het weinig originele idee van een rebus-prijsvraag werd geko zen en een reeks van prijzen in het vooruitzicht gesteld, o.a. een bedrag voor levensonderhoud ge durende een jaar. De advertenties voor deze loterij werden zo ge steld, dat de goe-gemeente gaat menen, dat men door een lot te kopen zélf mogelijk uit zijn finan ciële moeilijkheden kan geraken. Een niet-Katholiek tijdschrift schreef hierover: „de Katholieke kerk bevordert het gokken en profiteert er nog van ook". En al klinkt het cru, gelijk heeft het, als men tenminste de verschillen de katholieke verenigingen wil beschouwen als „de Kerk"! Orga nisatoren kienen psychologisch uit hoe de mensen het beste be gerig gemaakt kunnen worden om aan een loterij mee te doen. Het salaris van deze organisato ren is niet gering, maar vóór wat hoort wat. Verder worden zeer royaal onkosten gemaakt en prij zen aangekocht, die zeker voor de ontvanger niet altijd doelma tig zijn. Al deze cadeautjes zijn betaald met het geld voor een liefdadig doel gegeven. Het deel van de gevers, dat de bedoeling heeft alleen het goede doel te steunen, ziet een deel van zijn goede gaven verloren gaan aan onkosten. De groep, die alleen meedoet om een prijsje te winnen, doet veel beter om in een loterij te gaan spelen, omdat de kansen daar groter zijn en re bij deze groep van een goed werk toch geen sprake is. Zo kan men zich afvragen, wat er overblijft van een eerlijk meewerken aan de opbouw van een Christelijke samenleving, van een meebouwen aan het Godsrijk, als alles zo ver troebeld wordt. Dat het ook an ders kan, heeft de „Haak-in-actie" bewezen en de actie voor de Mis sie der Witte Paters. KAMP VOOR BALDADIGE SCHOOLJEUGD In het afgelopen jaar is geble ken, dat het aantal kampen en internaten voor soci'ale jeugd zorg niet toereikend was om te voldoen aan de aanvragen van de verantwoordelijke instanties die haar bemiddeling verlenen bij de plaatsing van jongens en meisjes in deze kampen en inter naten. Er wa's regelmatig een wachtlijst van meer dan honderd jongens en meisjes, wier opne ming in verband met plaatsge brek vaak vele maanden moest worden uitgesteld. De belangstelling voor deze vorm van jeugdzorg blijkt even eens uit het feit, dat door ver schillende organisaties verzoeken werden ingediend, om in aan merking te komen voor subsidie in de exploitatiekosten van een eventueel door haar op te rich ten kamp of internaat. Ook wer den verzoeken ingediend om als adviserende instantie op te tre den voor een vanwege het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te exploiteren kamp of internaat. Hoewel de toestand van 's lands financiën niet toelaat thans reeds al deze verzoeken in te willigen heeft de minister gemeend in bescheiden mate tot uitbreiding van het kampwerk te moeten overgaan, door de instelling van een kamp voor baldadige school jeugd. Voor het nieuw op te richten kamp is een bedrag va» f 500,uitgetrokken voor de huur van de grond. Het ligt in de bedoeling gebruik te maken van 'n voormalig N.A.D.-kamp, dat reeds rijkseigendom is. Waar het landschap aarzelt tussen land en water lacht de zon. Door niets gebroken vallen haar stralen door de ruimte, door de eindeloosheid van de lucht, over. de uitgestrekte vlakten van zand en zee. Hier houdt de aarde op, maar niet ineens: ze vervloeit geleidelijk in water. Kilometers ver strekt zich het strand uit vanaf de duintjes: eerst een wijde vlakte, het „Groene Strand", begroeit met zoutwaterplanten. Daarachter het schelpen- strand en dan het zandige deel, dat bij eb nog honderden meters breder wordt. Als men, aan de uiterste rand van de kust, de vloed afwacht, kan het gebeuren, dat men weinige tijd later op een eiland staat: een lager gelegen kustgedeelte is reeds door het water overspoeld als ge, de blik naar zee gewend, de nadering van de golven afwacht. Het is een brede overgangszone, water, zand, water, die zich tel kens heen en weer verplaatst. En amper twee kilometer uit de ..kust" welven zich weer zand banken omhoog, die bij eb voor het grootste deel droog komen. Pas ver daarachter begint ein delijk de zee. „De Beer", om zijn broedkolonies en trekvogelcon centraties veelgeprezen als vogel eiland en beroemd om zijn land schap en flora, mag evenzeer ge prezen worden om zijn wijdheid: als men ergens loskomt van de jachtigheid van het dagelijkse leven dan is het hier, waar lucht, zee en land ineenvloeden tot één wezen: ruimte. Er was dit jaar geen druk be weeg van vogels bij ons tot tra ditie geworden Augustusbezoek aan het reservaat „De Beer" in de buurt van de Brielse Maas. Geen tienduizenden scholeksters, verzameld voor de trek, geen dui zenden meeuwen en sterns, waar van de kusten soms wit kunnen zien, geen troepen plevieren en strandlopers. Vermoedelijk toef den ze ergens op de rijke slikken in het Waddengebied, waar in dezelfde dagen wél grote concen traties zijn waargenomen. Maar desondanks leverde onze strand- excursie enkele aardige verrassin gen op. Een raadselachtige, vrij intensieve vlindertrek naar zee was hiervan de belangrijkste. Stroom van koolwitjes Het is enigszins een vreemd gezicht, een koolwitje in vaste lijn laag over het strand te zien voortfladderen om zonder aar zeling koers te zetten naar zee. En nog eigenaardiger wordt de zaak, als het dier in plaats van terug te keren over de witte kam men van de branding verdwijnt. Als men dan tenslotte bemerkt, dat over heel de lengte van de kust geregeld koolwitjes naar zee vliegen, komt men tot de conclu sie, dat zich daar een beweging voltrekt even merkwaardig, ja nog meerwaardiger dan de mas sale vogeltrek, die in alle tijden zoveel aandacht getrokken heeft en waarvan we de geheimenissen nog steeds niet ten volle door gronden. Trekvlinders. Nu is het een bekend feit, dat vlindertrek inderdaad bestaat: de bontgekleurde atalanta's b.v., die we hier in de zomer overal aan treffen, bereiken ons land eerst einde Mei, na een trektocht door Frankrijk en België. Dat er ook bij koolwitjes trek voorkomt heb ben we op 6 Augustus 1950 kun nen constateren: een dichte stroom van deze vlinders trok toen over de Zuid-Hollandse pol ders in Zuidwestelijke richting en het dek van de snelweg Utrecht Den Haag was overdekt met vlin ders die zich tegen auto's hadden doodgevlogen. Dat de vlindertrek echter in zee zou gaan hadden we nooit voor mogelijk gehouden en onze waarneming maakte ons nieuwsgierig naar wat de litera tuur over het trekken van vlin ders vermeldt. Pas tien jaar onderzoek Nu, dat bleek bedroevend wei nig: het trekvlinderonderzoek in Nederland is pas tien jaar oud en men is nog niet toe aan het trek ken van conclusies. Door de Stu diekring voor Ecologie en Phae- nologie van het K.N.M.I. in De Bilt worden echter onder leiding van de heer B. J. Lempke zoveel mogelijk gegevens verzameld, welke worden opgezonden naar het Rothamsted Experimental Station te Harpender, Engeland. Daar zal men door vergelijking van waarnemingen uit alle delen van de wereld te zijner tijd mis schien een vaste lijn ontdekken in de vrij wisselvallige vlinder verplaatsingen. Spreiding' bij overbevolking? Intussen is het wel zeker, dat de door ons gesignaleerde vlin dertrek een totaal ander ver schijnsel is dan de normale vogel trek. Deze laatste is „een dui delijk gericht en periodiek ver schijnsel (Van Oort). Voor de vlindertrek, aldus Lempke in „Tien jaar trekvlinderonderzoek in Nederland", is deze definitie volkomen onbruikbaar. Vermoe delijk vindt de plotselinge trek van deze vlinders, die steeds plaats heeft bij gunstig weer, zijn oorzaak in een overbevolking. De vlinders zouden dus op zoek zijn naar nieuw land. Dergelijke ver plaatsingen komen ook bij andere dieren voor. Bekend zijn de grote uittochten van lemmings en een zelfde oorzaak heeft de onregel matige „invasietrek" van sommi ge vogelsoorten (kruisbekken b.v.). De vlinders die wij naar zee zagen vliegen kunnen, eenmaal op zee, wel naar de kust van Voorne gevlogen zijn: men heeft ook op de Wadden wel trek van koolwitjes waargenomen van het ene eiland naar het andere. Voorjaarstrek van atalanta jaarlijks terugkerend ver schijnsel. We hebhen dus niet te doen met een „trek naar overwinte- ringsgebieden" zoals bij de ge wone trek van vogels. Al de weg trekkende vlinders komen vóór de winter nog om het leven en keren dus nooit meer uit hun nieuwe vaderland naar hun ge boorteland terug om daar een nieuwe generatie het leven te schenken, zoals de vogels dit na de winter doen. Wat echter de trek van de ata lanta's in het voorjaar betreft: deze vlindersoort komt zoals ge zegd uit Frankrijk hierheen om eieren te leggen, zodat pas de tweede generatie in Nederland geboren wordt. Wellicht heeft die trek uit Frankrijk naar het noor den dezelfde oorzaak als de zo- mertrek van de koolwitjes, maar het gevolg is toch maar, dat de noordelijke landen elk jaar met vlinders bevolkt raken, dat dus de betreffende vlindersoort elk jaar opnieuw bepaalde streken verovert. Deze laatste trek is daarom enigszins met de vogel trek te vergelijken: ook de vogels veroveren elk voorjaar de noor delijke gebieden om er te broe den. Zij echter hebben de moge lijkheid, in het najaar uit te trek ken en na de winter naar het noorden terug te keren. Visjes die zich ingraven. Een ander merkwaardig stukje dierenleven vonden we rond de palen op het strand, die, door het water ondermijnd, in vrij diepe kuilen staan. Tal van kleine, zandkleurige visjes blijven bij eb in die kuilen achter. Vanuit het midden zwemmen ze naar de uiterste rand van het water, maar als men probeert ze met een golf op het strand te werpen zijn ze snel in het diepst van de kuil verdwenen. Als we tenslotte een klein meertje hebben gegraven met een verbinding naar de kuil slagen we erin, een van de die ren in de val te lokken. Gelei delijk verwijderen we steeds meer water uit het plasje en ein delijk denken we het visje te kunnen grijpen. Het schudt zich echter plotseling heen en weer en is nergens meer te zien. Eerst bij zeer nauwkeurig toezien blijkt dat het zich in het zand heeft in gegraven: alleen de kop steekt nog een klein stukje boven het zand uit. Luierende robben. Ook op de zandbanken in zee is leven te bespeuren, hoewel de meer dan vijftig luierende zee honden die er liggen te zonnen amper tekenen van leven geven. Af en toe draaien ze verveeld de koppen, dan liggen ze weer plat in de zon. De beesten hebben na tuurlijk even goed vacantie als wij, maar we willen ze toch wel eens in ctie zien komen. Dus on dernemen we een poging, de zandplaat te bereiken. De afstand lijkt niet zo groot maar als we een halve kilometer in zee zitten is ze nog weinig kleiner. De kust .van de Beer ligt ver achter ons; links stroomt de Brielse Maas, rechts bruist de Noordzee en tus sen die twee kan vóór de zand- SCHEIDSRECHTER KNOCK OUT MAERKT De te Maerkt (Did.) gespeelde voetbalwed strijd tussen de club van die naam en Efringen uit Zuid- baden heeft een abrupt, en voor een dergelijke ontmoe ting nogal ongebruikelijk einde gekregen. En penaltv was daar de oorzaak en de scheidsrechter tenslotte het slachtoffer van! Bii de stand 22 zag laatstgenoemde zich genoodzaakt tegen Efringen een strafschop toe te ken nen. De Efringen-doelman was echter in goede vorm en sloeg de bal uit zijn doel. Tijdens het nemen van de strafschop stond evenwel een der achterspelers van Efrin gen in het strafschopgebied, en dus kon de scheidsrech ter niets anders doen dan opnieuw naar de witte stip wijzen: overnemen!! Hiertoe is het echter niet meer ge komen: enige Efringen-spe- lers. die het kennelijk met een en ander niet eens wa ren. stapten op de rechtspre ker af. grepen hem beet en sloegen de man binnen en kele ogenblikken knock out. Hem moest medische bij stand worden verleend. De wedstrijd werd. uiteraard, gestaakt. plaat wel een diepe verbinding zijn met verraderlijke stromingen Bovendien is het mogelijk dat de vloed snel opkomt. Onze onbe kendheid met diepten, stromingen eri getij doet er ons van af zien, ons nog verder uit de kust te' wa gen. De zeehonden blijven dus ongestoord. Vogeltrek neemt toe. Wat de vogels betreft is het zoals gezegd uiterst rustig aan de kust. Er zijn wat aalscholvers en een partijtje zilver- en mantel meeuwen, enkele bontbekjes en drieteenzandlopers, onvermijde lijke groenpootruiters en steenlo pers, ja als we alles optellen ko men we nog aan een aardig lijstje. Maar voor de Beer is dat toch weinig, want hier rekent men gewoonlijk op duizendtallen. In de duinen echter, waar de rijke trossen vlierbessen hangen gaar te stoven, wentelen de eer ste spreeuwenwolken. Als straks deg rote trek aan de kust fantas tische vormen zal hebben aange nomen, zullen zich de vogels weer ophopen in de rijke duin valleien, die vooral voor spreeu wen en lijsters vaste pleister plaatsen vormen. De vogeltrek, die nu elke dag in kracht gaat toenemen, zal dan ook in het bin nenland .weer veler aandacht trekken. V. LANGENHOFF. BARCELONA. De bisschop I Vele huwelijken in Spanje wor- van Barcelona heeft een decreet den gesloten met een pracht en uitgevaardigd, waarin de buiten sporige luxe van de tegenwoor dige huwelijksfeesten wordt ge laakt. Hij geeft verschillende be palingen betreffende de kleding, waaraan de bruid en de genodig den moeten voldoen. Ook heeft hij bepaald, dat na 13.30 geen huwelijken meer in de kerk ge sloten mogen worden. Gezaghebbende politici in Londen zijn van mening, dat het gevaar van een onmiddellijke Sovjet-aanval op West-Europa nagenoeg niet is gestegen, maar dat het initiatief is overgegaan van het Westen naar Moskou. Zij wijten dit afstaan van het initiatief aan het rumoer in de U.S.A. rondom de presidents verkiezingen, maar ook aan de terugkerende lusteloosheid in West-Europa en aan de gezapige geest, die zich van de West-Europese autoriteiten heeft meester gemaakt. Politici in Washington zijn van mening, dat de internatio nale situatie minder critiek is dan een jaar geleden. Zii maken zich echter zorgen over het feit. dat zowel West-Europa als de U.S.A. in de kracht van het Wes ten al te zeer vertrouwen stellen. Het grote Canadese weekblad ..The Ensign" schrijft hierover: Het kan niet worden ontkend, dat de meeste Engelsen en West- Europeanen geen belangstelling Voor de zevende maal werd Zaterdag in Den Haag het jaar lijkse défilé gehouden langs de „dodencel" in het „Oranje Hotel" en langs het monument, dat in de buitenmuur van de gevangenis aan de van Alkemadelaan is aangebracht. Tijdens de sobere maar aangrijpende plechtigheid bij het monument. meer hebben voor dagelijkse be richten en beschouwingen over de technische problemen rondom de E.D.G Het feit, dat de afzon derlijke regeringen gewikkeld ziin in andere nationale verwik kelingen. maakt het er niet be ter op. vooral omdat deze juist in botsing zijn met de internatio nale opbouw der defensie. Het Katholieke weekblad is verder van mening, dat de ver lichting. die sedert enige maan den in de internationale spannin gen is ingetreden eerder van voordeel is geweest voor Moskou dan voor het Westen. Er is een duidelijk gebrek aan belangstel ling voor de officieel erkende gevaren, die de vrede bedreigen, zoals Iran. Malakka. Indo-China. en Korea. Oost-Duitse leger groeit ..The Ensign" is eveneens van mening, dat sinds West-Duitsland is toegelaten tot de E.D.G.. de militaire voorbereidingen in Oost-Duitsland veel intensiever zijn geworden. Terwijl Frankrijk en de andere landen nog steeds aan het kibbelen ziin over de voorwaarden van de West-Duitse deelname, wordt het Oost-Duitse leger uitgebreid. Maar het blad constateert met vreugde, dat de 25 beloofde West-Europese di visies op het eind van dit jaar voor het grootste deel gereed zullen ziin voor de actieve dienst Vierduizend vliegtuigen zullen dan beschikbaar ziin. terwijl het aantal vliegvelden is verdubbeld. Tenslotte waarschuwt het blad de West-Europese regeringen en volkeren, dat zij wakker moeten worden uit hun lusteloosheid, omdat zii daarmee Moskou in de kaart spelen. Deze lusteloosheid is waarschijnlijk de oorzaak van de rust rondom het Kremlin. Het Kremlin wil geen slapende hon den wakker maken. De proef op de som, of Europa werkelijk ziin defensie wil op bouwen of Amerika daarbij wil helpen, zal pas genomen kunnen worden tijdens de bijeenkomst van de Noord-Atlantische Raad op 15 December 1952 te Parijs. Het Westen heeft nog een lange weg te gaan. praal, die schril afsteekt tegen de heersende armoede, waaraan een groot deel der bevolking lijdt. De tegenstelling tussen arm en rijk immers is in dit land zeer groot. De aanleiding tot het bisschoppe lijk decreet is ongetwijfeld het huwelijk, dat verleden jaar te San Sebastiaan werd gesloten tus sen een rijke fabrikanten-dochter uit Barcelona en een jongeman van adellijke stand. Het stedelijk orkest van Barcelona werd naar San Sebastiaan gedirigeerd om de huwelijksmars te spelen. Met spe ciale vliegtuigen werden bloemen uit Holland en Frankrijk aange voerd. Er waren meer dan dui zend genodigden, zodat dit huwe lijksfestijn enkele millioenen ge kost moet hebben. Het kerkelijk huwelijk is in Spanje het enig geldige. De bur gelij ke formaliteiten bestaan slechts uit een aangifte op het stadhuis, dat men op die of die datum in de kerk trouwt. Het. ge meentebestuur stuurt dan een af gevaardigde die de kerkelijke plechtigheid als getuige bijwoont BOEKENHOEKJE Dat is Sint Philippus Neri, hij leefde in de zestiende eeuw in Rome.Priester was hij en stichter van een religieus genootschap, dat der Oratorianen. Hoewel hij het zelf niet wilde en niet zocht was hij het invloedrijke middel punt van een naar vernieuwing strevend geestelijk leven in zijn dagen. Kerkelijke autoriteiten hooggeplaatste functionarissen vereerden hem, hij was de biecht vader en raadsman van mannen en vrouwen, de jeugd had zich geestdriftig om nem geschaard. De Italianen zijn enthousiast en spontaan van nature: Sint Philip verloochende als Heilige zijn zon nige natuur nooit en nergens. Hij is de Heilige van de humor ge noemd. De goedmoedige schalksheid ligt uitgespreid op zijn innemend gezicht zoals het ons op het oude portret is getekend. Deze man, simpel en vol kinderlijke open heid, deed niet zwaarwichtig. Hij wist de dingen en de wereld met een nuchtere glimlach te bezien en verstond de kostelijke kunst anderen blijmoedig te maken. De opgeruimdheid, de zin voor ge vatheid en speelse humor waren hem eigen, in zo overdadige mate dat hij zijn omgeving onder goedlachse betovering er van wist te brengen. Hij was geen droefgeestige naarling, geen zuurpruim en zwartkijker, geen sombere pessimist. Blijgeestig en vol grappen was zijn manier van doen. Een vrolijke Frans. Een blijde Heilige. Die bidden kon als geen ander, helemaal weg in God, zodat zijn hart de ribben van zijn lichaam doorbrak. Zo treedt hij ons ook tegemoet uit het sympathieke boekje dat zijn leven beschrijft. Een Engelse Doreen Smith, heeft het vanuit eigen fijn aanvoelen samenge steld en een Nederlandse Orato- riaan wel een van de zeld zame Hein ten Kortenaer, heeft het voor ons land toeganke lijk gemaakt. (Het Spectrum, Utrecht.) Charmant, aantrekke lijk, de harten veroverend: zoals Sint Philip was tijdens zijn leven zo is h(j het ook nu in dit kleine, maar echt aardige boekje. Men zal het met een bijzonder genoe gen lezen. Bibliothecaris VATICAANSTAI heef! het- Vatica. 15 September tol rede merkt de H gedacht dit congi baar was. Tenslo te hebben, omda verzocht de gem verstand met de Hij vond het no< crisis, welke de lende landen doe dalend aantal rot Wij willen dez Ons grote zorgen bijzonderheden t zeide de H. Vader van zijn rede. Wij willen ons tot degenen, prie: predikanten, redei vers, die geen wc dering of lof he aan God toegewij staat; die, niettegi schuwingen van tegen Haar denkv jaren aan het hui keur geven bovei der maagdelij khei toe overgaan het geschikte middel om aan de mensi lijkheid haar on haar natuurlijke v verzekeren; zii, di en spreken moete voor God en de worden. Men moe' voornaamste schul voor een feit, wac anders dan met nen spreken. Terwijl in de c reld en zelfs O' meer dan ooit eer katholieke zuster ziet men zich r genoodzaakt telker antwoord te gever soms genoodzaakt in ziekenhuizen e stellingen op te g omd'at de roepinge Te Haarlem is woordiger, de 27-j; arresteerd, verdach' tering van 7000,- lopen maanden zou die hij voor zijn innen, niet hebben i was werkzaam bij i slagersbenodigdhede de in staat van fail zijn curator heeft geven, dat hij var tantiemes tot een 4000,te goed bedrieglijke bankbr verbaal opgemaakt patroon is proces- maakt wegens mi aan deze bedrieglij Hij wist dat zijn es verklaard was en z gesproken, dat de gekeerd zouden wor keling van het failli EX-REI SBUR'EAl VEROORD De rechtbank ti heeft gisteren de hulpgids van een Amsterdam (Lisso C. H. J. S., terzake in geschrifte tot eei waardelijk met een drie jaar veroordee Tegen S. was vie: eist. Hij was er va tezamen met de tw de eis vrijgesproke de 38-jarige de M., Amsterdam-Parijs e sterdam-Kopenhage: gestolen. Bovendiei van beschuldigd o: muiier van de N.£ handtekening te hel kaartjes teruggébra en teneinde het gt ontvangen op het willekeurig gekozer de Wilde) te hebbc OPLEIDINGSKA FRIESE |OI> Op de begroting ministerie van On sten en Wetensch; bedrag uitgetrokke: duizend gulden, t van de exploitatiek kamp voor opleidin gens uit de Friese die in eigen bedrijf meer kunnen vinde De twaalf Urkei nog in Argentinië plan waren als we giers op een schip land terug te kere verzoek van de van Urk, de heer dit plan afgezien meester heeft de U dat hij zal trachte: een te brengen r schaffing van vistui Op deze wijze wil pers aan het werk Dat deze twaalf dringend om hulp bewijst de staat waarin ze op het keren. En toch val te verdienen. De veld, vertrouwensn Urker burgervade: time. zegt bijvoorl op de rivier bij S< sers ziin, die regel

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4