H. Vader over achteruitgang vrouwelijke kloosterroepingen In V.S. staan in de ring meer dan 2 presidentscandidaten Lof voor vrijwilligers van het N.D.V.N. in Korea Voor zeven millioen meer bloembollen naar Amerika Urkers in Argentinië moeten geholpen worden Jgf V V V... A- Britse minister van defensie prijst goede samenwerking Nauwe samenwerking tussen Engeland en Joego-Slavië „Priesters en leken zijn voornaamste schuldigen" Vertegenwoordiger in arrest gesteld Naar wij vernemen Karwei voor koppenmakers V.H.K. en N.V.K.L. worden opgeheven Niet helder Niet uitbesteed Oefening f/Hold Fast" geëindigd tussen Engelsen en Nederlanders Bespreking Eden-Tito stimuleert WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1-952 VATICAANSTAD, 21 Sept 1952 (KNP). Eerst Zaterdag heeft het Vaticaan de rede vrijgegeven, welke de H. Vader op 15 September tot 200 kloosteroversten heeft gehouden. In deze rede merkt de H Vader eerst op, dat Hij zeer lang erover heeft gedacht dit congres bijeen te laten roepen, omdat het zo kost baar was. Tenslotte zegt de H. Vader tot het congres besloten te hebben, omdat Hij het grote nut ervan inzag. De H. Vader verzocht de generale oversten er alles op te zetten, om met verstand met de hedendaagse levenswijze rekening te houden. Hij vond het noodzakelijk nog even te wijzen op de ernstige crisis, welke de vrouwelijke orden en congregaties in verschil lende landen doormaken en welke wordt veroorzaakt door het dalend aantal roepingen. zijn in verhouding met de noden. Zich richtend tot de zusters zelf, verklaart de H. Vader: „In deze crisis van roepingen moet u waken, dat de gewoonten, de levenswijze of het ascetisch leven van uw religieuze gemeen schappen geen hinderpaal of oor zaak van het verlies aan roepin gen vormen. Wij doelen hier op zekere gebruiken, welke zin had den in een ander cultureel leven, doch waarin vandaag aan de dag een waarlijk goed en moedig meisje een belemmering vindt voor haar roeping. Om met een enkel woord op het vraag stuk der kleding terug te komen, zo zeide de Paus, de religieuze Wij willen deze crisis, welke Ons grote zorgen baart, niet in bijzonderheden behandelen, zo zeide de H. Vader in het vervolg van zijn rede. Wii willen ons slechts richten tot degenen, priesters, of leken, predikanten, redenaars of schrij vers, die geen woord van waar dering of lof hebben voor de aan God toegewijde maagdelijke staat; die, niettegenstaande waar schuwingen van de Kerk en tegen Haar denkwijze in, sedert jaren aan het huwelijk de voor keur geven boven het beginsel der maagdelijkheid; die er zelfs toe overgaan het eerste als enig geschikte middel voor te stellen om aan de menselijke persoon lijkheid haar ontwikkeling en haar natuurlijke volmaaktheid te verzekeren; zij, die zo schrijven en spreken moeten zich hiervan voor God en de Kerk bewust worden. Men moet hen onder de voornaamste schuldigen rekenen voor een feit, waarover Wij niet anders dan met droefheid kun nen spreken. Terwijl in de christelijke we reld eh zelfs overal vandaag meer dan ooit een beroep op de katholieke zusters weerklinkt, ziet men zich met leedwezen genoodzaakt telkens een negatief antwoord te geven; men is zelfs soms genoodzaakt oude werken in ziekenhuizen en onderwijsin stellingen op te geven; dit alles omdat de roepingen onvoldoende Te Haarlem is een vertegen woordiger, de 27-jarige A.S. ge arresteerd, verdacht van verduis tering van 7000,In de afge lopen maanden zou hij bedragen, die hij voor zijn patroon moest innen, niet hebben afgedragen. Hij was werkzaam bij een grossier in slagersbenodigdheden en verkeer de in staat van faillissement. Aan zijn curator heeft hij niet opge geven. dat hij van zijn patroon tantiemes tot een bedrag van 4000,te goed had. Wegens bedrieglijke bankbreuk is proces verbaal opgemaakt. Tegen zijn patroon is proces-verbaal opge maakt wegens medeplichtigheid aan deze bedrieglijke bankbreuk. Hij wist dat zijn employé failliet verklaard was en zou hebben af gesproken, dat de tantiemes uit gekeerd zouden worden na afwik keling van het faillissement. EX-REISBUREAU-BEDIENDE VEROORDEELD De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de 28-jarige ex- hulpgids van een reisbureau te Amsterdam (Lissone-Lindeman), C. H. J. S., terzake van valsheid in geschrifte tot een maand voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. Tegen S. was vier maanden ge- eist. Hij was er van beschuldigd tezamen met de tweede, conform de eis vrijgesproken, verdachte, de 38-jarige de M., twee kaartjes Amsterdam-Parijs en twee Am sterdam-Kopenhagen te hebben gestolen. Bovendien werd S. er van beschuldigd onder het for mulier van de N.S. een valse handtekening te hebben gezet, de kaartjes teruggebracht te hebben en teneinde het geld terug te ontvangen op het formulier een willekeurig gekozen naam (Th. de Wilde) te hebben ingevuld. OPLEIDINGSKAMP VOOR FRIESE JONGENS Op de begroting 1953 voor het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is een bedrag uitgetrokken van dertig duizend gulden, ter bestrijding van de exploitatiekosten van een kamp voor opleiding van 40 jon gens uit de Friese binnenvaart, die in eigen bedrijf geen bestaan meer kunnen vinden. kleding moet steeds de toewij ding aan Christus uitdrukken; dit verwachten en eisen allen. Voor de rest moet de kleding passend zijn en aan de eisen der hygiëne voldoen. Met voldoening heeft de H. Vader geconstateerd, dat een enkele congregatie reeds enige practische gevolgtrekkin gen in dit opzicht heeft gemaakt. Twee aansporingen Tenslotte gaf de H. Vader aan de kloosteroversten twee aan sporingen mee: 1. een moederlijke genegenheid in het bestuur van de zusters: Het is ongetwijfeld waar, dat. zoals de psychologie beweert, de vrouw met gezag bekleed, niet zo gemakkelijk ais de man er in slaagt, nauwkeurig de maat van gestrengheid en van de goedheid te bepalen om deze met elkan der in evenwicht te brengen. Dit is een reden te meer om moeder lijke gevoelens aan te kweken. 2. vorming der zusters. In dit punt sprak de H. Vader over de vorming der zusters voor de arbeid en de taak, die op haar rust. Hier geen kleinzieligheid, maar breedheid van opvatting. Of het de opvoeding, aldus de H. Vader, de opvoedingsleer, de zorg voor de zieken, artistieke bezigheid of andere zaken be treft, de zuster moet het gevoel hebben: Moeder overste verzorgt mijn vorming op een wijze, dat deze mij op gelijke voet met mijn collega's in de wereld stelt. Geeft haar ook de mogelijkheid en de middelen hun vakkennis met de dag bij te houden. is mr. N. Debrot, de vertegen woordiger der Nederlandse An tillen in Nederland, gisteren naar Curacao vertrokken voor over leg over vraagstukken met be trekking tot voortzetting van de Ronde Tafelconferentie en over aangelegenheden de Verenigde Naties betreffend; arriveerden weer 7 Korea-vrij- willigers, onder wie 4 gewonden, is het vaderland; heeft het Koningin Wilhelmina fonds begrepen dat ons volk ook door het kopen van de K.W.F. lucifers wil helpen de kanker te bestrijden. Het merk K.W.F. lucifers zal dan ook blijvend worden gevoerd; verklaarde, de Raad van Be roep, gistermorgen uitspraak doende in het geschil tussen de minister van Oorlog en luit-kol, S. te Amsterdam inzake een ver traagde promotie en de financiële gevolgen van dien, het beroep van eiser ongegrond; zal generaal Ridgway, zoals wij reeds eerder meldden, vandaag en Donderdag een officieel be zoek brengen aan ons land; zond H.M. de Koningin aan het Rode Kruis een gift voor het Welfarewerk; vliegt de K.L.M. op 9 October a.s. de duizendste maal de retour vlucht Amsterdam-Curacao. mmmm In 11.7 seconde won Fanny Blankers-Koen de wedstrijd op de 100 meter hardlopen tegen o.a. Shirley Strickland en Maria Sander-Do- magalla, die gehouden werd tijdens athletiek- wedstrijden in het Berlijnse Olympische Stadion. Shirley, die tweede werd, even aarde de tijd van Fanny, derde werd de Duitse Maria Doma- galla, in 11.9 seconde. Fanny (uiterst links), Shirley (derde van links) en Maria (twee de van links) haasten' zich naar de eind streep. Hoewel de toeloop tot 't leger en de luchtmacht gedurende het laatste jaar groter is geworden, bestaan er, als gevolg van het tempo, waarin de opbouw van leger en luchtmacht plaats vindt, toch nog aanzienlijke tekorten, vooral aan technisch personeel, officieren van gezondheid en artsen. Het is duidelijk, dat het leger en nog meer de luchtmacht moe ten beschikken over personeel van niet tè gevorderde leeftijd. Omtrent de woningvoorziening der strijdkrachten vernemen wij, dat de mogelijkheid is geopend om een bouwprogramma op te stellen van tussen de 3000 en 4000 woningen voor 1952 en van 2000 woningen voor 1953, ten behoeve van het personeel van de minis teries van Oorlog en Marine. Deze mogelijkheid zal worden geopend, doordat het in 't voor nemen ligt, in overleg met de minister van Financiën, uit de defensiebegrotingen 1952 een be drag van zeven millioen gulden en uit de defensiebegrotingen 1953 een bedrag van vijf millioen gul den over te schrijven op de be groting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het Ned. detachement in Korea De Koninklijke Landmacht is met reden trots op het feit, dat het Nederlandse Detachement -der Verenigde Naties op voortreffe lijke wijze onder de moeilijkste omstandigheden zijn taak in Ko rea blijft vervullen. Met ingang van Juli 1952 is de Militaire Vrouwenafdeling (Mil- va) opgericht en het ligt in de bedoeling, met ingang van 1 Nov. 1952 het Vrouwen Hulp Korps en het Ned. Verpleegsterskorps der Kon. Landmacht op te heffen. Geestelijke verzorging Het langdurig verblijf Van mili tairen in afgelegen legerplaatsen heeft problemen opgeworpen, ook van geestelijke aard. Hieromtrent heeft intensief overleg plaats ge had met de centrale katholieke militaire tehuizen en de Neder landse Militaire Bond „Pro Rege" De minister heeft op de begro ting posten uitgetrokken öm deze beide instellingen aanzienlijk te gemoet te komen bij de vestiging van militaire tehuizen nabij deze legerplaatsen. De post aanschaffing en ver dere uitgaven ten behoeve van de geestelijke verzorging wordt gebracht op f 140.500. De sterkte van het wapen der Koninklijke Marechaussee is voor 1953 geraamd op 2800 man. Voor de bezoldiging van de Koninklijke Landmacht op Nw.- Guinea wordt voor 1953 f 6.282.400 uitgetrokken, welk bedrag onder de huidige omstandigheden een doelmatige militaire voorziening waarborgt. Voor het aandeel in kosten van de S.H.A.P.B. en de N.A.V.O. wordt vier millioen gulden uit getrokken. Voor het burgerlijk personeel van het leger wordt ruim 41 mil lioen aangevraagd en voor het militaire personeel ruim 24 mil lioen. Voor bezoldiging van de Kon. Landmacht in Suriname wordt f 3.341.000 geraamd tegen 1.200.000 in 1952. Evenals in voorgaande jaren wordt voortgegaan met de aan schaffing van gevechtsvliegtuigen en daarbij behorende motoren ter completering van het benodigde aantal squadrons. (Van onze correspondent) NEW YORK, September 1952. De grote klappen in Amerika vallen op het ogenblik natuurlijk tussen Eisenhower en Adlai Stevenson. Maar denk niet, dat de generaal en de gouverneur de enige candidaten zijn die zich in de ring gewaagd hebben. Tot een grote, invloedrijke „derde partij" is het tot dusverre hier niet kunnen komen. Maar wel zijn er tal van kleinere en minimaal kleine groepjes, welke een mannetje naar voren schui ven. Ze weten bij voorbaat dat hun favoriet kansloos Is, maar bij het spel gaat het nu eenmaal niet uitsluitend om de knikkers. Er leven ook in 1952 dwazen, die het al een hele eer vinden door een ander concurrent van Eisenhower te zijn genoemd. Op de eerste plaats, natuur lijk, is er ook in de V.S. een Progressieve Partij. De vorige maar in 1948, was daar Henry Wallace nog de man, maar se- derdien is Roosevelts voorma lige vice-president verstandiger geworden. Hij heeft zich uit de politiek zo goed als geheel te ruggetrokken en als lijsttrekker van de Progressieven fungeert Vincent Hallinam, een nogal ge fortuneerde advocaat die on langs nog vijf maanden heeft moeten brommen, omdat hij de Amerikaanse regering en de rechtbank beledigd had. Zijn program spreekt onder meer over ogenblikkelijke ontwape ning en een samenspraak met Moskou. Dan is er de Socialistische Arbeiders Partij, met een com munistische koers a la Trotzky en als candidaat voor 1952 een zekere Farell Dofobs, van beroep vakbondsleider. Eén van haar voornaamste eisen is: tot elke prijs vrede in Korea. Kanspaard De twaalf Urker vissers, die nog in Argentinië zijn en van plan waren als werkende passa giers op een schip naar Neder land terug te keren, hebben op verzoek van de burgemeester van Urk, de heer Keizer, van dit plan afgezien. De burge meester heeft de Urkers beloofd, dat hij zal trachten gelden hij een te brengen voor de aan schaffing van vistuig en schepen. Op deze wijze wil hij de schip pers aan het werk zetten. Dat deze twaalf Nederlanders dringend om huln verlegen ziin. bewijst de staat van armoede, waarin ze on het ogenblik ver keren. En toch valt er wel iets te verdienen. De heer Sonne- veld. vertrouwensman van de Urker burgervader in Argen tinië. zegt bijvoorbeeld dat er oo de rivier bij San Pedro vis sers ziin. die regelmatig i 2000.- in de maand rijk worden. De heer Keizer is van mening, dat. wanneer een Argentijnse visser een dergelijk bedrag kan halen, een Urker daarbij zeker niet achter behoeft te blijven. Zij moeten echter op weg geholpen worden. Er zal ongeveer 30.000 gulden nodig ziin om de brood- nodigste spullen te kopen. Er dienen raamkuilen en ziegers te worden aangekocht en voorts moeten de schippers de beschik king krijgen over enige roei- Burgemeester Keizer wil boten. zich hiervoor rechtstreeks tot het Nederlandse volk richten. Want. zegt hij. de Urkers verrichten in compleet genie zijn, aldus ten- A 1- I41 r/ii m 1T1<:TP rviirfo Homo der „Prohibitionisten" is Stuart Hamblen^ eens bezitter van 'n renstal die slechts bij wijze van uitzondering nuchter placht te zijn. Daarna trok hij als cow boy vermomd de V.S. door, in een keur van levensliedjes de verderfelijke invloed van de alcohol bezingend. Natuurlijk herbergt de volgende partij, de „America first" groep een bonte verzameling Isolationisten. En natuurlijk mag het geen ver wondering wekken, als ge ver neemt dat die, tegen de zin van de generaal zelf, MacArthur naar voren proberen te schui ven. Een bonte menagerie Hoe kansloos al deze groepjes ook zijn, ze hebben in elk geval nog iets met politiek te maken. Dat kan niet gezegd worden van de candidaten varkenskoopman Henri Krajewski uit NewYersey en de grossier in comestibles Eduard Bedell uit Seatlle. De laatste kom ter eerlijk vooruit dat het feitelijk „onbegonnen werk"is om voor presidentscan- didaat te fungeren, maar zijn klanten stellen er nu eenmaal bijzonder prijs op om door een candidaat van het Witte Huis bediend te worden. Oud-brigade-generaal Herbert Hold ridge leidt de party van de vegetariërs op naar de nederlaag. Zijn mensen zijn tegen de oorlog tegen alcohol en tegen vlees eten. Eén van hun verkiezings leuzen luidt: „Vrouwen moeten kinderen dragen en geen bont mantels". Om de rij van curio siteiten te besluiten willen we dan nog Ellen Linea Jensen, leidster van de „partij van Was- hingtons vrede" noemen. Ze be weert langs astrologische weg van niemand minder dan George Washington opdracht te hebben gekregen om te ijveren voor het bekleden van 's lands hoogste ambt. Wie haar vice-president zal zijn weigert Ellen Linea te onthullen, maar het moet een mensen die moeten zorgen voor de slagzinnen boven de berich ten, u bezweren dat Shakespeare 't met zijn „What is in a name" bij het verkeerde eind gehad heeft. De namen van Eisenhower en Stevenson zijn hen te weinig hanteerbaar gezien de kleine ruimte waarin de koppen boven de berichten gewrongen moeten worden. Het erge is dat de „kop penmakers" weten dat ze met een van beide namen vier, wel licht zelfs acht jaren opgescheept zullen zijn. Enkele kranten zqn ertoe overgegaan om Eisenhower af te korten tot Ike en om Steven son bij zijn voornaam Adlai te noemen, maar de meeste Ameri kaanse hoofdredacteuren vinden dat, althans voor hun koppen, toch te vertrouwelijk en nu peinst menig „koppenimaker" aan de heerlijke tijd van 1901 toen iedere lezer wist dat „T.R." nie mand anders was dan president Theodore, of aan .de FDR, over de hele wereld bekend als „de" afkorting voor de naam van de gevierde Franklin Delano uit dezelfde familie. Kan zo iets dan niet voor de namen van Eisenhower en Ste venson verzonnen worden? Het noodlot wil, dat de afkorting van Ike's namen in de Verenig de Staten ook de kenletters zijn van een bekend huismiddeltje en dat Stevensons Aes nogal populair is bij het kruiswoord- puzzelen Sinds 1920 is het lot de jour nalistiek genadig geweest: van Wilson, Harding, Hoover, FDR en Truman viel in de koppen nog wel iets te maken. In de toekomst wachten ons waar schijnlijk bizarriteiten als Eisen- howerattacks? Eisenhower 'doet een aanval, (zonder spatie tussen de twee woorden) zoals hier al enkele malen in de dagbladen te „bewonderen" is geweest. Volgens voorlopige berekenin gen van de Bond van Bloembol lenhandelaren, de organisatie van bloembollenexporteurs, is dit jaar voor ongeveer zeven mil lioen gulden meer aan bloem bollen naar de Verenigde Staten en Canada uitgevoerd dan in 1951. Van 1 Juli tot en met 13 Sep tember 1952 werden naar deze landen 23.146 kisten bloembollen meer verzonden. De uitvoer ver tegenwoordigt een waarde van 38.401.623 gulden, dit is 6.804.554 gulden meer dan in het over eenkomstige tijdvak van 1951. Hierdoor zijn de Verenigde Staten de eerste afnemers van bloembollen geworden. Enge land. dat zijn invoer met onge veer 40 procent heeft beperkt, komt daardoor op de tweede plaats te staan. Ongetwijfeld kan deze ver hoogde uitvoer voor een groot gedeelte worden toegeschreven aan de activiteit van het Bureau Onpersoonlijke Reclame. dat Amerikaanse oorlogsschepen op bezoek Vier Amerikaanse oorlogssche pen n.l. 't vliegkampschip Wright en de torpedobootjagers Dashiell, Caperton en Harwood, die deel genomen hebben aan de oefening Grote Bras, zullen een bezoek brengen aan Nederland. De eer ste drie zullen Donderdag 25 Sep tember omstreeks 8 uur te Rot terdam aankomen. De Harwood zal in Den Helder ligplaats kie zen. De Wright, een van de nieuwste Amerikaanse lichte vliegkampschepen, is genoemd naar de luchtvaartpioniers, de gebroeders Wright. Het vliegdek is duim 200 meter lang en bijna 30 meter breed. De maximum snelheid is ruim 30 knots en 40 vliegtuigen kunnen er 'n plaats op vinden. Horloges van klanten naar bank van lening De 39-jarige horlogemaker L. H. van der B. verkeerde in moei lijke omstandigheden en trachtte zich daar uit te redden door de hem ter reparatie gegeven horlo ges by de Bank van Lening te belenen. Op deze manier neeft hij in totaal 60 klanten benadeeld en zich in bezit gesteld van een beleensom van f 3500. Werd een klant ongedurig over de lange duur van de reparatie, dan wis selde hij diens horloge weer te gen een ander in. Öp de duur liep de zaak spaak. De politie heeft de beleende horloges in be slag genomen. Van der B. is na vernoor huiswaarts gezonden. door alle bloembollenkwekers en exporteurs wordt gevormd. De collectieve reclame-acties, speciaal in de Verenigde Staten en Canada, die vooral na de oor log sterk zijn uitgebreid, begin nen nu kennelijk door te wer ken. hoewel het aanvankelijk scheen alsof de omzet niet noe menswaardig steeg. In 1951 be gon de invoer sterker te stijgen dan verwacht werd wat dit jaar nog meer het geval is. SUBSIDIE AAN BIBLIOTHEKEN De toestand op het gebied van de lectuurvoorziening, zowel wat betreft de openbare leeszalen en bibliotheken als de plattelands- volkslectuurvoorziening, acht dé minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen onbevredi gend. Hoewel de Rijkscommissie inzake Lectuurvoorziening nog niet is gereedgekomen met haar rapport, staat thans reeds vast, dat de problemen, die zich op dit gebied voordoen, zeer gecompli ceerd zijn. Dit vindt voor een deel ook zijn oorzaak in het feit, dat de subsbidies voor de Open bare Leeszalen en bibliotheken, de provinciale Bonden hiervoor en de Centrale Vereniging van Reizende Bibliotheken sedert 1947 niet meer zijn verhoogd. Het ligt echter in de bedoeling een overbruggingsregeling vast te stellen, en daarvoor een bedrag van f247.765 voor te stellen. Voor de handelaren in glas, porcelein en aardewerk heeft prof. Duynstee gesproken over de financieringsmoeilijkhe den van de middenstand. Men kan slechts bewondering hebben voor de wijze waarop deze hoog leraar in het staatsrecht de eco nomie onder de knie blijkt te hebben. Daarom te meer in het verwonderlijk, dat de heer D. op eigen terrein zover van de prac- tijk van het staatkundige, of wilt u, het politieke leven, af staat. Men zou menen, dat in dit gezel schap van glas en porcelein zqn betoog heel wat helderder, om niet te zeggen, doorzichtig zou zijn. Dat laatste is het dan mis schien toch ook wel, waar de prof. buiten zijn eigenlijke economische redenering om, het nodig heeft gevonden, weer eens iets in het midden te brengen over de katho lieke eenheid. Men zou verwach ten, dat de hoogleraar, om in de stijl van zijn gehoor te blijven, al voldoende scherven heeft aan gericht. Thans echter stelt hij de vraag, of de huidige leiding van de K.V.P.-fractie de katholieke eenheid (die in beginsel door vrijwel iedere katholiek wordt erkend) wel kan vertegenwoor digen. Het antwoord daarop luidt natuurlijk: twijfelachtig. Voor ons is dat echter helemaal niet twq- felachtig. Wij zouden zeggen: natuurlijk kan die fractieleiding dat niet. Zij vertegenwoordigt nl. niet de eenheid, welke op papier door de katholieken i n beginsel wordt aanvaard, maar de eenheid, welke pradtisch wordt aanvaard door de altqd nog 1.500.000 katholieken, die zich ondanks alles tot de K.V.P. heb ben bekend. Een andere oplossing is er practisch dan ook niet. De vier katholieken in de P.v.d.A.- fractie en de twee katholieken in de fractie van de K.N.P. heb ben hun eigen weg gekozen. Daar zullen zij en anderen in alle opzichten de consequenties van moeten aanvaarden. Wij vre zen, dat prof. Duynstee dit niet bedoelt. Het zou prettig zijn, als hq zijn mening nog eens ver duidelijkte. ER IS OPGEMERKT, o.a. door „de Tijd", dat het verkeerd is geweest van de KVP, om het probleem van de eenheid „uit te besteden" aan het Katholiek Bu reau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg. Wij weten ook niet, in hoever hier van uitbeste den gesproken zou moeten wor den. Maar juist leek het ons in elk geval in deze geest heb ben wij herhaaldelijk gepleit dat het probleem van de katholie ke samenwerking in zo breed mo gelijk verband wordt bekeken. Daar is, tot onze vreugde, blijkens zijn voor een conferentie van een min of meer onafhankelijke groep katholieken gedane uitlating, ook Bernard Verhoeven, het mee eens, de man, die helaas uit de Twee de Kamer is verdwenen als slachtoffer van de comedie der vergissingen, welke men in de KVP-candidaatstelling noemt. Verhoeven vindt het beleid van het KVP-bestuur inzake de be handeling van het probleem der katholieke eenheid reëel en fun damenteel. Hij juicht het toe, dat dit probleem gekoppeld is aan dat van de maatschappelijke eenheid, zodat het is voorgelegd, in heel zijn omvang en diepte, aan een gemeenschappelijk overleg. Dat overleg kan naar onze mening niet breed genoeg zijn. Wat wi] de laatste tijd horen over tekort komingen op katholiek gebied - van onderwijs, van lichamelijke gezondheidszorg, van geestelijke volksgezondheid, van belangstel ling voor allerlei vormen van jeugdwerk enz., doet ons vrezen, dat de lusteloosheid, welke Z.H. de Paus herhaaldelijk heeft ge gispt, veel dieper in onze gelede ren is doorgedrongen, dan wel be seft wordt. Wij krijgen de indruk, dat het voor een algemeen katho liek réveil meer dan tijd wordt! Argentinië pioniers-arbeid. Zij mogen daarom niet door het vaderland in de steek worden gelaten. En, zo besluit hii. in verband met de verdergaande inpoldering van het IJselmeer. zullen veel vissers in de nabije toekomst zonder werk komen. Wanneer nu de Urkers in Argen tinië in hun pioniers-arbeid sla gen, dan zullen velen hun kun nen volgen. minste de oude dame. SHAKESPEARE HAD HET MIS Natuurlijk wordt er in de pers met dit soort candidaten van harte gespot. Maar voor de jour nalisten hebben de verkiezingen toch ook kanten welke maar heel betrekkelijk aangenaam zijn. Zo zullen de „koppenmakers", de SENNELAGER. De grootste geallieerde landmanoeuvres na de oorlog in de Duitse bonds republiek, de oefening „Hold Fast", zijn, na tien dagen, Maan dag geëindigd. Belgische, Britse, Canadese en Nederlandse sol daten namen er aan deel. Het doel van de manoeuvres werd bereikt: ..Blauwland" (een sterk ge-industrialiseerd land het Ruhrgebied) slaagde er na een aanvankelijke terugtocht in de aanvaller „Groenland" in een hinderlaag te lokken en te ver slaan. De geallieerde militairen wa ren van mening, dat de samen werking tussen de staven der verschillende landen beter is ge worden. maar men acht de taal moeilijkheden, die zich bii de kleinere gevechtseenheden voor doen. nog van belang. Lord Alexander, de Britse minister van Defensie, heeft gis teren openlijk de samenwerking tussen de Britse en de Neder landse troepen tijdens de gealli eerde manoeuvres in West-Duits- land geprezen. „Ik vind, dat dit een van de meest aanmoedigende dingen in de gehele oefening was," aldus Alexander. BLED. Op een te Bled, injstimulans is voor de langdurige Joego-Slavië, gehouden pers-Sprits—Joego-Slavische vriend conferentie heef de Britse minis-ischaR waaraan wordt toege- conierentie.^neei ae erase minis ■voegd. Belde regeringen zien met vertrouwen uit naar een tijdperk van toenemende nauwe samenwerking, welke niet slechts tot voordeel van hun weder zijdse landen zal strekken, doch ook de algemene zaak van de vrede zal bevorderen." Eden en Tito hebben, voor het afscheid, geschenken gewisseld. Nederlaag van Joop de Mos In de eerste ronde enkelspel van het tournooi om het wereld kampioenschap voor profs, dat te Londen werd voortgezet. heeft onze landgenoot J. de Mos een nederlaag geleden tegen de Ame rikaan Gonzales met 61, 61. Perry (G.B.) sloeg de Zwitser Brechbuhl met 64, 62. terwijl de Amerikaan Kramer in de twee de ronde Schroeder (Zweden) met 62. 61 uitschakelde. DE OEFENING „MAINBRACE" De operaties van de oefening .Mainbrace" komen thans in het laatste en beslissende stadium, n.l. het verlenen van steun aan de landstrijdkrachten in Dene marken door vliegtuigen van de vliegkampschepen, die daarbij Noorse en Deense straaljagers te genover zich vinden. De landings operatie op de kust van Denemar ken zal worden uitgevoerd zodra de weersomstandigheden verbete ren. MEISJE BIJ AANRIJDING GEDOOD Maandagavond is op de Rijks weg van Hengelo naar Enschede de 17-jarige wielrijdster J. S. uit Oldenzaal door de automobi list B. L. uit Soest aangereden en vrijwel op slag gedood. Telefoneren met Australië De openstellingsuren van de radio-telefoondienst met Austra lië (via Londen-radio) zijn ge wijzigd. Voor telefoongesprekken zal Australië thans dagelijks van 7.00 uur tot 23.00 uur (Néd. tüd) bereikbaar zün. ter van Buitenlandse Zaken, Eden, bevestigd, dat de Britse regering ,,de hoop heeft uitge sproken, dat het maarschalk Tito mogelijk zal zijn Groot-Brittan te bezoeken". „De maar schalk hoopt dit te kunnen doen; er is nog geen datum vastge steld," aldus Eden. In een eerder over het resul taat der besprekingen, die de Britse minister van Buitenlandse Zaken met de Joego-Slavische regering heeft gevoerd, uitgege ven communiqué, wordt onder meer gezegd, dat „maarschalk Tito minister Eden en hun medewerkers vele aspecten van de wereldsituatie hebben bespro ken. waarbij zij hebben bevon den. dat hun beide landen nauw overeenstemmen in hun beschou wing van het grote vraagstuk van algemene aard, waar zij zich tegenover zien gesteld". In het communiqué wordt ver der verklaard, dat het resultaat der besprekingen „een nieuwe OPHEFFING VELDPOSTKANTOOR 's GRAVENHAGE Op 27 September a.s. zullen de veldpost kantoren Napo 201. Napo 221 en Napo 231, die waren opgericht ten behoeve van de militairen, die aan de oefening „Hold Fast" hebben deelgenomen, worden opgeheven. Post voor de onder de wapenen zijnde Nederlandse militairen moeten ingaande 27 September a.s. als volgt geadresseerd: Rang, naam en voorletters, legernummer onderdeel, naam van de kazerne, het kamp of de legerplaats en de plaatsnaam van bestemming. Poststukken, die na 26 Septem ber a.s. ter post worden bezorgd en uitsluitend ziin voorzien van de aanduiding Napo 201, Napo 221, en Napo 231 zullen als on bestelbaar aan de afzenders wor den geretourneerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5