Confessionele partijen besprongen door links en rechts \m ft WWt ft Chaplin terug in Londen Ligt „schat van de duce" op bodem van Como-meer? Financiers en Economie RADIO UW PUZZLE voor vandaag TUSSEN TWEE VUREN Politieke verhoudingen in het teken van doorbraaken anti-doorbraak phBgramma Haagse Brief Scheepsberichten Juichend publiek verbrak politiecordon Enorme nood onder vluchtelingen in Duitsland en Oostenrijk PUROL GENEEST DE BEURS WOENSDAG 24 StP EMdck ItOZ (Van onze parlementaire redacteur) ALS GEVOLG VAN DE VERKIEZINGEN en van de kabinets formatie zijn de politieke verhoudingen wezenlijk gewijzigd. Toen bij de verkiezingen van '46 de Partij van de Arbeid er niet in slaagde om de partijvorming op confessionele grondslag in beduidende mate te doorbreken en in '48 het geringe resul taat zelfs nog afbrokkelde, ging men het als een uitgemaakte zaak te beschouwen dat ons historisch gegroeide partijwezen zich kennelijk niet voor structuele wijzigingen leende. Bij de jongste verkiezingen is echter althans voorlopig, het fundament onder deze overtuiging weggetrokken. De Partij van de Arbeid won niet minder dan drie zetels, mede als gevolg van de stemmen van katholieke en christelijke arbeiders en daardoor kreeg een doorbraak naar links een ruimer perspectief. K/laar anderzijds won de V.V.D. eveneens een zetel, een winst die in de richting wees van een doorbraak naar rechts en waardoor ook de liberale partij als een „doorbraakpartij" met nieuwe mogelijkheden in de politieke arena werd geplaatst. De nieuwe parlementaire periode zal dan ook ongetwijfeld enerzijds be heerst worden door pogingen om de doorbraak-gedachte te stimuleren en anderzijds om deze af te remmen en waarbij reeds nu de stellingen zijn of worden betrokken. Wat de Partij van de Arbeid betreft dient voorop gesteld te worden, dat de winst, die zij bij dé jongste verkiezingen behaalde, wel een doorbraak was, maar niet dé doorbraak. De doorbraak ver onderstelt een zich bewust afke ren van politieke partij en vorming op confessionele grondslag, ten einde zich met personen van ver schillende levensrichting voor een gemeenschappelijk socialistisch program te kunnen bekennen. De winst van de Partij van de Ar beid vloeide echter nog slechts voort uit verwarring en onrust in het katholieke en christelijke kamp. Een deel van de katho lieke arbeiders was, zoals bekend, in verwarring gebracht door de actie-Duynstee, de „Maasbode" waarin hij zijn artikelen publi ceerde, sprak dan ook later zelf van „een averechts effect" en bij de prot. christelijke arbeiders was ongenoegen ontstaan over een anti-revolutionnaire politiek, die in een zevenjarige oppositie steeds minder gelegenheid had gekregen om nog in de gedSt van Talma tot het christelijke kiezers volk te spreken. De rede, die de heer Ruppert, de voorzitter van het Christelijk Vakverbond voor de verkiezingen te Zaandam hield en waarin hij zich met de klem toon op de wenselijkheid van een duidelijke christelijke-sociale poli tiek vóór de A.R. bekende, heeft dit ongenoegen niet meer geheel kunnen stuiten, evenmin als de K.A.B. er volledig in slaagde om de in katholieke arbeiderskringen gewekte onrust in hernieuwd vertrouwen om te zetten. Stategische stellingen Uit verschillende verklaringen van voormannen van de P.v.d.A. blijkt, dat men zich dit verschil tussen een doorbraak en de door braak volledig bewust is en zich nu dan ook allereerst opmaakt om de tijdelijke winst in een blij vende om te zetten. DONDERDAG 25 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 M.): 7.00 AVRO: 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.10 Gram.; 9.00 Mor genwijding: 9.15 Gram.; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gram.; 11.05 Geva rieerde muziek; 12.00 Zang en piano; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Amusementsmuziek: 13.00 Nieuws: 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Amusementsmuziek; 14.00 „Ontmoetingen met Christo- phor Blaze", hoorspel; 14.35 Gram. 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Militaire causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuitzending: Dr. J. F. v. Moorsel: „Indonesië als wereldvettenleverancier"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Metropole-orkest: 18.55 Ge sproken brief uit Londen; 19.00 Orgelspel; 19.10 Reportage; 19.25 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philh. Orkest en groot koor; 21.00 Cabaret; 21.30 Dansmuziek; 22.15 „Over de Oceaan; 25 jaar na Lind- berg", causerie; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws- 23.15 Sportactualiteiten; 23.3024.00 Zang, viool en orgel. HILVERSUM n (298 M.): 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gram.: 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.: 9.00 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio: NCRV: 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgen dienst; KRO: 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 An gelus: 12.03 Lunchconcert (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmedede lingen); 12.55 Thuisfront-Tombo la: 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Gemengd koor; 13.30 Viool en piano; NCRV: 14.00 Metropole Orkest en solist: 14.45 Voor de vrouw: 15.15 Gram.; 15.30 Viool en cello: 16.00 Bijbellezing; 16.30 Klassieke muziek; 17.00 Voor de jeugd: 17.30 Gram.; 17.40 Voor dracht: 18.00 Leger des Heilsmu- zxek; 18.15 Mannenkoor; 18.40 „Op de stelling"; 18.50 Gram.; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.25 Collegium musicum Amstelo- damense; 19.40 Radiokrant; 20.00 Promenade orkest en solist: 20.40 Mannenkoor, Kon. Mil. Kapel en solisten; 21.15 Gram. (21.30—21.40 Het Wespennest): 21.55 Buitenl. overzicht: 22.15 Pianorecital: 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15—24.00 Gram.muziek. De heer S. (uurhoff) schreef in „De Vakbeweging", het kaderblad van het N.V.V., „een principiële afwijzing van partijvorming op confessionele basis is dit nog niet". Het Kamerlid Hofstra zei in een rede te Wassenaar: „Wij zullen degenen, die dit jaar voor het eerst op de P.v.d.A. stemden, omdat zij niet tevreden waren over het beleid van hun oude partij, tot bewuste socialisten moeten maken" en de heer P. Westra kwam in „het Vrije Volk" eveneens tot de conclusie „dat velen om negatieve en opportu nistische redenen dit keer hun stem aan de P.v.d.A. gaven. Als de confessionele partijen uit de verkiezingen van '52 haar les le ren, zullen vele dissidenten bij een volgende verkiezing weer de oude binding opzoeken, als wij hen er niet van overtuigen, dat uit het christelijk beginsel niet de principiële noodzakelijkheid tot het stemmen op confessionele partijen mag afgeleid worden". Tenslotte nogmaals de heer Suur- hoff, inmiddels al minister van Soc. Zaken, die op een kader- weekend van de P.v.d.A. de vraag of van een principiële doorbraak gesproken kan worden, ander maal in ontkennende zin beant woordde en daarom dan ook een uiterst behoedzame strategie aan beval. „Ieder lid van de partij" aldus de heer Suurhoff „zal er voor moeten waken, niet de in druk te wekken, dat hij ook maar in enigerlei opzicht aanstoot wenst te geven aan kerkelijke medeburgers". In „Paraat" had de heer Ruy- gersa een van de katholieke voor mannen in de P.v.d.A. in het zelfde vlak gepleit, voor het aan kweken van een nieuwe mentali teit binnen de socialistische ge lederen, waardoor wezenlijk aan vaard zou kunnen worden, dat een katholiek lid voor het ove rige in zijn eigen sfeer van b.v. de K.A.B. het Katholieke Dag blad en de K.R.O. wordt gelaten, al kan men niet aan de indruk ontkomen, dat hetgeen de heer Ruygers wezenlijk wil in de ge- dachtengang van de heer Suur hoff veel meer een kwestie van tactiek is. Een tactiek, waartegen de heer Oosterhuis dan al weer zwaar zondigde, gehoord zijn cri- tiek op het bisschoppelijk verbod inzake het lidmaatschap van het N.V.V. De V.V.D. betrok direct na de verkiezingen ter andere zijde doorbraak-stellingen met de pu blicatie van een communique, waarin al bij voorbaat zou ge constateerd worden, dat het wel heel moeilijk zou vallen om een kabinet te vormen, dat niet on der even grote druk van de Raad van Vakcentralen staat, als tot- dusver het geval was. En het verlies van K.V.P., A.R. en C.H. werd in dat communique toege schreven aan de samenwerkingen van K.A.B. Chr. Nat. Vakverbond en N.V.V. in de Raad van Vak centralen. waardoor het verschil tussen socialistische en christe lijke politiek voor velen vervaagd zou zijn. Na de vorming van het nieuwe kabinet werd in een hoofdartikel van het partijblad van de V.V.D. aangekondigd, dat deze partij zich als loyale oppo sitie zou gaan gedragen. maar deze verklaring ging al vergezeld van de kanttekening dat de V.V.D. zich gelukkig prijst aan het gehannes en gepingel om departementen en afsplitsingen van departementen, waarbij niet lands maar naakte partijbelangen inzet vormden" geen deel te heb ben gehad. ,,Anti-dirigisten" Maar de eigenlijke doorbraak- strategie. die de V.V.D. denkt te gaan voeren, was al door het liberale kamerlid Zegering Had- ders in een rede te Hengelo ont huld.. waar hij volgens een ver slag in het „Hadlsbd" zei: „Op bouwende critiek. die anti-diri gistisch is. zal ook aangenaam klinken in de oren van hen. die het met de koers van de kerke lijke partijen niet eens zullen zijn. Er zou dan wel eens een doorbraak kunnen beginnen in. wat spreker noemde. het anti- diriaisme" en „burgerrecht". Het weekblad van de conservatieve concentratie, kwam dezer dagen ook al tot de conclusie dat het nu toch wel hoog tiid zou worden, „dat zij die het dirigisme ver foeien. de hoofden bij elkaar ste ken en zich beraden op de vraag wat er gedaan zou worden om een blamage als dit keer plaats, bij de volgende verkiezingen te voorkomen". Hier wordt wel zeer duidelijk met de mogelijkheid van een nieuwe rechtse door braakpartij gespeeld. waarvan de V.V.D. dan de kern zou moe ten ziin. Tegenover deze doorbraak-be- dreigingen van links en van rechts zullen de drie christeliike partijen zich in de komende pe riode hebben te verweren, zodat haar politiek dus in het teken van de anti-doorbraak zal moeten staan. Gemakkelijk zal zulks geenszins ziin. hetgeen reeds bii de kabinetsformatie bleek, even goed als haar nu ter rechterzijde verweten wordt „met het mar xisme te pacteren". Zou haar in een samenwerking met de V.V.D. ter andere ziide verweten zijn voor een reactionnaire politiek te hebben gekozen en waarvoor al leen al de vrees, zoals bii de ver kiezingen bleek, tot een vlucht naar de socialistische gelederen leidde. En gemakkelijk zal zulks voorts niet zijn omdat de P.v.d.A. de doorbraak naar links onge twijfeld ook door middel van het thans opgetreden kabinet hoopt te kunnen stimuleren, evenals men ter andere ziide om dezelfde reden de leuze zai aanheffen van „anti-dirigisten" van alle richtin gen verenigt U". De christeliike partijen zullen hiertussen moeten weten duidelijk te maken, dat zii wezenlijk eigen politieke idealen voorstaan in christelijk sociale zin en dat deze ook in het rege ringsbeleid tot uitdrukking ko men. Hiermede is intussen nog niet alles gezegd, want in laatste aanleg gaat het er om of ook de katholieke en christelijke kiezers zelf doordrongen zullen blijven, of weer zullen worden, van het directe verband tussen geloof en politiek. Fairsea 23 200 wcc z.w. Diego Garcia/Melbourne: Rempang 23 nm Colombo verw.; Tarakan 24 vm Tj. Priok verw.; Oranjestad 22 v Antwerpen; Celebes 23 v Pt. Sudan n Suez; Johan van Oldenbarneveldt p 23 Kaap Townsend; Kota Agoeng p. 22 1500 Ouessant; Rijndam 22 Sout hampton verw.; Waterman p. 22 2130 uur Scillys 24 0500 Hoek van Holland verw.; Groote Beer 22 v Rotterdam naar New York; Talisse 23 te Aden verw.; Bali 23 te Port Swettenham; Celebes 22 nm te Port Sudan; Indra- poera 22 dw Priok/Port Said: Java p 22 nm Finisterre; Maas dam p 22 Scillys: Phrontis p 22 nm Pnt. de Galle/Belawan; Rijn dam 22 570 o Kaap Race/Sout hampton: Veendam 22 200 zo Kaap Race; Zuiderkruis 22 850 ono Kaap Race/Halifax. Weer een goudstaaf in beslag genomen De Rotterdamse politie heeft opnieuw een staaf goud in be slag genomen, tot een gewicht van een kg, n.l. in de woning van de papierhandelaar B. ter V. De staaf was afkomstig van de 41-jarige boekhandelaar M. C. T. en de 31-jarige meubelhandelaar J. K. K. uit Deurne, die verleden week werden aangehouden. Het goud moest dienen als gedeelte lijke betaling van een auto. „Ik ben niet naar hier gekomen om een internationale crisis te doen ontstaan". Dit verklaarde Charley Chaplin bij zijn aankomst in Southampton toén hij gistermorgen met de „Queen Elizabeth" na een afwe zigheid van 21 jaar in zijn vader land terugkeerde. Hij zei, dat het tegen hem ge laste onderzoek hem verschrik kelijk dwars zat. Chaplin, die reeds 30 jaar in de Ver. Staten woont, heeft Maan dagavond een dertigtal journalis ten, die in Cherbourg aan boord gekomen waren om zijn reactie te horen op het door Washington in gestelde onderzoek naar zijn po litieke antecedenten, ontvangen. Hij verklaarde o.a. nooit lid van de Communistische partij te zijn geweest en ook nu geen lid van deze partij te zijn. De Londense pers stond gisteren vol met sympathieke woorden over Chaplin. De Daily Mail verwelkomde hem als een medeburger, maar nog meer als een prachtige artist en de Daily Herald schreef: „De bedreiging tegen Chaplin vanwe ge zijn vermeende meningen „De schat van de duce rust op de bodem van het Como-meer en ik ben er van overtuigd, dat ik de plaats, waar hij moet liggen, kan terugvinden", aldus de 34- jarige Duitser Gustav Nagel, een Keuls arbeider, die in de oorlog bii de Luftwaffe heeft gediend. CLEVELAND (U.S.A.). (KNP), in Berlijn' en stond versteld over De toestanden onder de mil- lioenen vluchtelingen ontheemden en voor de communistische ver volgers uitgewekenen, zijn op dit ogenblik even slecht als onmiddel lijk na de Tweede Wereldoorlog", aldus een rapport van Mgr. Edw. Swamstrom, directeur van de Amerikaanse Kath. Hulpactie van oorlogsslachtoffers. Mgr. Swan- strom bezocht momenteel alle hulpposten in Europa en 't Verre Oosten. „Het is onmogelijk de ware af metingen en het hopeloze van de situatie te beschrijven zo stond te lezen in een verklaring van Mgr. Swanstrom, welke werd voorgelezen aan 4000 afgevaardig den naar het Nationaal Congres van liefdadigheidsverenigingen, Vincentiusverenigingen en Aposto laat ter Zee, dat te Cleveland werd gehouden. Over de situatie werd verder gezegd: „Zojuist, heb ik de vluchtelingenkampen be zocht in Berlijn, Wenen, Salzburg, München, Neurenberg en Gressen en ik werd onophoudelijk ge schokt door de steeds slechter wordende omstandigheden. Ik stond verbaasd over de toenemen de stroom van vluchtelingen uit de Sovjet-zone, waar de vervol gingen met de dag toenemen. Ber lijn deed mij denken aan een kamp voor verplaatste personen, welk ik kort na de oorlog aan schouwde. Ik bracht een bezoek aan een verlaten vliegtuigfabriek de behoeftigheid van deze men sen, die met levensgevaar naar Berlijn zijn ontsnapt en leven in de hoop naar West-Duitsland te kunnen komen. Van de 15.000 ge vluchte mannen, vrouwen en kin deren sliepen er 2000 op strozak ken op de koude grond. U kunt zich voorstellen welke problemen er ontstaan nu bij de 9 000.000 verdrevenen nog 1.OO0.0OO vluchtelingen komen, terwijl de internationale vluchtelingenorga nisatie haar werk heeft moeten staken." Mgr. Swanstrom deed een be roep op alle katholieke organisa ties met de grootst mogelijke kracht hun hulp voort te zetten. Prof. Bronkhorsf verlaat „Berg en Bos" Prof. Dr W. Bronkhorst, die ge ruime tijd gènéesheér-directeur van het sanatorium „Berg en Bos" in Bilthoven is geweest, heeft thans ook zijn functie van me disch adviseur van dit sanatorium neergelegd. Prof. Bronkhorst, die thans 64 jaar is, blijft hoogleraar aan de Utrechtse universiteit en medewerker van het zgn. „Long team" van het St Antonius-zie- kenhuis in Utrecht. Ir. M. H. Da mme ernstig xiek. Ir M. H. Damme, oud-directeur- generaal van PTT, is met een ernstige longontsteking in een ziekenhuis opgenomen. Ir Damme is 75 jaar oud. „Als de Italiaanse autoriteiten", zo zegt hij verder, „mij officieel uitnodigen, om aan het zoeken deel te nemen, ben ik bereid daaraan te voldoen." Nagel, die werd geïnterviewd in zijn bescheiden zomerwoning, ver klaarde het stilzwijgen, dat hij tot dusver over de „schat van Mussolini" had bewaard, te ver breken, omdat er vele onjuiste berichten over in omloop zijn. „Toen de oorlog was afgelopen" zei hij, „brachten agenten van de Amerikaanse geheime dienst mij naar Neurenberg en zij onder vroegen mij over de schat. Kort daarna werd ik naar Italië over gebracht, waar ik de leiding moest nemen van een onderzoek- expeditie, maar communisten, fascisten en avonturiers, die blijkbaar voor zichzelf op zoek waren, bedreigden mij met de dood. zodat ik besloot verdere medewerking te weigeren." Gustav Nagel meende verder, dat het goud en geld thans nog slechts gevonden kan worden met steun van de regering: voor één man zou het zoeken te gevaarlijk zijn. Hij denkt er overigens niet aan, een aandeel voor zichzelf op te eisen. Tenslotte zei hij, dat zich onder de dingen, die in het meer gewor pen werden, een kleine brandkast bevond, die op bevel van Musso lini zelf, in geval van nood moest worden vernield. „Het is waar schijnlijk, dat de kast waardevolle documenten bevatte", meende Nagel. De Duitser sprak in de grootste ernst en hij maakte niet de indruk een fantast te zijn. Het feit, dat hij gediend heeft bij het detache ment van de Luftwaffe, dat aan IVuissolini als lijfwacht was toege voegd, is door onpartijdige perso nen bevestigd. R.K. Universiteit Dr H. M. Boerebacht uit Hil versum is door de Radboudstich- ting te Utrecht benoemd tot do cent aan' de R.K. Universiteit in de didactiek in de Franse taal. ONGEKENDE RUST wsss." In deze vliegtuigfa- *t briek van de Douglas Aircraft Company in *"v California, waar voor- namelijk marine ge- vechtsvliegtuigen wor- den vervaardigd, I heerst ongekende rust. De grote hallen, waar anders grote bedrij vigheid is, zijn geheel verlaten en,het ziet ei- uit, of de arbeiders het werk in haast hebben verlaten. Dat is ook zo, zij zijn in staking gegaan om 'n. arbeidsconflict. De Douglasfabriek is de tweede binnen twee weken, waar de arbei ders het werk hebben neergelegd. maakt Artierika belachelijk in de ogen van de wereld". Chaplin heeft een stortvloed van Britse welkomsttelegrammen ontvangen. Met het rode lintje van het Franse legioen van eer op ziin revers, wandelde Chaplin met zijn jonge vrouw en vier kin deren van de loopbrug af om de trein te nemen naar Londen, waar hij geboren is. Daar wachtte reeds een vrolijke menigte om hem en zijn gezin een hartelijke ontvangst te berei den. Glimlachend, maar met tranen in de ogen nam hij de huldiging in ontvangst van de duizendkop pige menigte, die hem toejuichten en hem toeriepen: „Good old Charley" en „Welcome back". Tal van politiemannen waren op de been om de menigte in be dwang te houden, maar toen Chaplin verscheen, verbrak het publiek onder luid gejuich de af zetting en stormde op hem toe. „De Londenaren zijn nog niets veranderd", zei Chaplin tegen ver slaggevers. „Wat een prachtige ontvangst". „Ik had er geen idee van dat we zo verwelkomd zou den worden", viel zijn vrouw bij. Op een vraag, waf hij in Engé- land wilde gaan doen. antwoordde Chaplin: „We gaan alles zien wat we kunnen, historische plekjes en alles. Maar nu moet U mij excu seren. Ik ben een beetje te veel onder de indruk van deze ont vangst om goed uit mijn woorden te kunnen komen". Op 16 October zal Chaplin de Londense première van zijn nieu we film „Limelight" bijwonen. 4 rll-prttyn tia ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen OPLOSSING Nr. 96 Horizontaal: 1 t.z.t.. 3 hel. 6 U.S.A.. 9 Aa. 10 vadem. 12 pa. 13 varen, 15 koran, 17 Let. 19 oer. 20 nederig. 24 eed 25 Éem. 26 idealen. 30 nee. 31 een. 33 koren, 35 Annie, 37 e.o.. 38 naald 40 el. 41 its. 42 pek, 43 ark. Verticaal: 1 t.a.v.. 2 zaal 3 Han 4 e.d., 5 Lek, 7 spar. 8 aan. 10 vete, 11 mooi, 14 rendier. 16 re genen, 18 de. 19a Leo. 21 die, 22 rol. 23 oma. 27 Deen. 28 as, 29 eend. 30 noot, 32 nier. 33 kei, 34 nap 35 alk, 36 elk. 39 a.e. Horizontaal: 1. luister 4. lidwoord (Fr.) 5. titel 7. plaats in België 9. hetzelfde 11. vreemde munt 12. woonschip 14. lidwoord 16. het Romeinse rijk 18. voegwoord 19. bijwoord 20. zangnoot 21. pers. vnw. (Fr.) 22. landbouwwerktuig 23. rivier in Italië 25. naschrift 27. jongensnaam 29. meisjesnaam 31. voorzetsel 33. kledingstuk 35. zonder heuvels 37. vreemde munt 39. niet door twee deelbaar 40. plaats in Engeland Verticaal: 1. schrijfbehoefte 2. spil 3. deel van de vinger 4. trap 6. kier 7. gewicht 8. zoals de akten getuigen 9. persoonlijk voornaamwoord 10. persoonlijk voornaamwoord 11. edelsteen 13. onder het nodige voorbehoud 15. kleurling (Eng.) 17. nieuwe wereldtaal 18. kostbare stof 23. uiteinde der aardas 24. Vice versa (afk.) 26. stel 28. maanstand 29. verl. toon 30. als volgt 32. godsdienst 34. vogel 36. niet vast 38. lidwoord Obligatielening Unie Groninger Gemeenten geheel geplaatst De dertigjarige 4'/4% obligatie lening van 100 mill, ten laste der gemeenschappelijke kapitaals voorziening Unie van Groninger Gemeenten, gevestigd te Ulrum, is thans in haar geheel geplaatst. Het optreden van deze unie is in korfe tijd een succes geworden, vooral voor de kleine gemeenten, die nu ook in de zeer dringende behoeften aan kapitaal kunnen worden voorzien. Verhoging van de-goudprijs? De conferentie van hooggeplaat ste financiële en economische functionarissen van de landen van het Engelse Gemenebest, die te Londen wordt gehouden ter voor bereiding van de in November te houden conferentie van de pre miers van het Gemenebest, zal naar verwacht wordt de kwestie van de goudprijs bespreken. Zoals men zich zal herinneren heeft de Zuid-Afrikaanse minister van financiën, Havenga, in de onlangs gehouden jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds aangedrongen op een alge mene verhoging van de prijs van monetair goud. De minister ver klaarde bij die gelegenheid, dat er een groeiende overtuiging bestaat, dat een onjuiste goudprijs een gevaar betekent voor ieder mone tair mechanisme. Er zal een me morandum aan de conferentie worden voorgelegd, waarin aange drongen wordt op verhoging van de goudprijs. AMSTERDAM, 23 Sept. „In New York en Londen is er wei nig te doen, maar op het Damrak bijna helemaal niets", aldus qua- lificeerde vanmiddag een dei- beursbezoekers de Amsterdamse effectenbeurs. Waar men dan ook informeerde, overal luidde het antwoord onveranderd „geen af faire en vrijwel dezelfde koer sen". En ook overal werden de grieven van de effectenhandel I tegen de dividendstop, de specu- 1 latiewinstbelasting en het pro longatieverbod nogmaals naar voren gebracht. Het wekte dan ook weinig verwondering, dat de lusteloze stemming vergezeld ging van kleine verliezen, die echter over-! al zeer bescheiden bleven. Olies, Philips en Unilevers slofen ma ximaal een punt lager, in Aku ontstond tegen midden Beurstijd een kleine hoek, doch ook hier waren er meer kijkers dan ko pers. Voor de koers maakte een en ander geen verschil en deze bleef 154. De open hoek in lap pen scheepsbouw behoort inmid dels alweer tot het verleden. Tegen half drie werd een onver anderde prijs van f 86.ge noemd, in de aandelen kwam ook vandaag nog geen notering tot stand. De scheepvaartafdeling volgde de markttendens, lusteloos, met merendeels kleine verliezen. Ook de cultuurmarkt gaf weinig op wekkends te zien. Het niveau van gisteren bleef hier. vrij goed gehandhaafd. De gemeenten blijven voort gaan met het aantrekken vah nieuwe gelden voor kapitaalwer- ken, meestal tegen het bekende 4'/<i procent 30-jarige type obli- gatiën. Zo staan vanmiddag de inschrijvingen open op Lichten voorde, Putten (Gld.) en Roer mond (tweede tranche). Van beide laatstgenoemde leningen stond ter beurze reeds vast, dat het aangeboden bedrag (totaal drie millioen, waarvan een mil- lioen gulden op inschrijvings- voorwaarden reeds geplaatst) geheel opgenomen zal worden. De staatsfondsenmarkt had een oninteressant verloop met een een goed prijshoudend slot. Voor de premieleningen was de be langstelling vandaag iets groter, vooral voor Amsterdam. DOOR HET VENSTER.... Men zegt dat Sacerdos zich op gevaarlijk terrein begeeft, wanneer hij over eenheid gaat praten. Daar heeft hij geen verstand van, zo zeggen zij. Goed, maar Sacerdos liet zich op dit gebied leiden door het woord van de bis schoppen. Hij weet heel goed dat er mensen zijn, wier eigendunk zegt, dat zii beter kunnen zeggen wat de ka tholieken moeten doen. dan die mannen, die de H. Geest voor die taak heeft uitgeko zen. maar hij houdt zich lie ver aan de oude beproefde regel van de zedenleer: dat ieder tekortschieten in ge hoorzaamheid een slagboom is tussen de mens en Chris tus. SACERDOS DOOR DOROTHEE COEBELER. 43. „Ja. inderdaad, maar ie moet niet vergeten, dat zij al vijfen tachtig wordt. Overigens heb jij een prachtige gelegenheid om je plannen, waar je het zo even over had. daar eens een keer met juffrouw Scholz te bespre ken". „Dat komt in orde. Daar kun ie op rekenen". En dan zul je me niet meer ontlopen, juffrouw Scholz. peins de hij glimlachend toen hij weer op de trap stond. HOOFDSTUK XXXIII Intussen stond Kate op het ate lier. Zij gaf de meisjes instructies en zij zocht nieuw materiaal uit. Zii praatte en praatte maar. Maar het waren woorden zonder in houd. Zii had er haar gedachten niet bij. Zij werd bestormd door herinneringen uit het verleden. Alle taferelen kwamen weer voor haar geest. Werder met zijn bloe sempracht, een mannenstem, die over Venetië sprak en over oude schilderijen.... als we die sa men eens konden gaan zien. juf frouw Kate.... een mannenstem die zei.... gaat U alvast maar naar de Boomgaardenbrug. Wij komen aanstonds ook". Zij werd weer kwaad. Dus dat was „hij" geweest. Hij. de broer van de chef. de beroemde Rudi. over wie iedereen sprak en met wie iedereen dweepte. De man, die zich altijd zo keurig wist te gedragen. Nou, zij kon zich voor stellen dat hij voor de meisjes hier altijd aardig was. Misschien was hij met de een of ander wel eens naar Werder geweest. En nu wil hij met mij een afspraak maken om eens eerlijk uit te praten. Maar wat hem daar in 's hemelsnaam aan. meneer dr. Rolf. Ik wil niets met ie te ma ken hebben. Maak maar een af spraak met.je verloofde. Maar ik heb geen verloofde" klonk het nog in haar oren. Of u er een hebt of niet. het laat me koud. meneer dr. Rolf. De stof waar zij de schaar had ingezet, maakte een geluid alsof zij haar pijn deed. „Juffrouw Scholz. heb je iets?" vroeg juffrouw Bukhard. „Je ziet zo bleek, je overwerkt je nog eens Gelukkig hebben wii van avond vrij." Goddank! dacht Kate. Toen de klok eindelijk zes uur sloeg, rende zii bijna zonder iemand gedag te zeggen, de trap af. Het was haar bijna onmogelijk om recht naar huis te gaan. Ze sloeg af in de richting van Tiergarten en dook onder in het donkere groen. Zonder doel liep zij door het park en tenslotte stond zij stil bij de waterval en keek naar het schuimende water. Zo ziet het er nu ook in mijn binnenste uit. Maar waarom eigenlijk? Heb ik daar nu wel reden voor? Want wat is er nu gebeurd? Een man heeft vroeger eens een paar uren tegenover mij gezeten. Ik heb een poosje met hem gepraat en hij heeft mij behandeld als. als een. die.... kom, ik moet er niet meer aan denken. Wat doet het mij eigenlijk? En wan neer hij nu weer eens opduikt in de zaak. wat dan nog? Dik wijls zal hij wel niet komen. En wanneer hij komt, nu, dan kan ik hem gemakkelijk genoeg ont lopen. Zij werd het daar met zichzelf eens. Zii werd rustig en het werd langzamerhand tiid om naar huis te gaan. Mama zou natuurlijk wel weer ongerust ziin en zich afvragen waar zii bleef. Maar haar moeder vroeg van daag niets. Zij kwam haar doch ter tegen in een toestand van de grootst mogelijke opwinding. ..Maar. Ka'te. wat zeg ie daar nu van?" „Waarvan moet ik iets zeg gen?" Zij keek haar moeder ver baasd aan. „Heb je dan nog geen krant gelezen? Kijk eens, het staat er met grote letters in." Zij gaf haar dochter snel de krant en Kate las: „Bankroet van een belang rijke oude firma. De firma Alphonse Dehn heeft, naar wij zojuist ver nemen. vandaag surseance van betaling aangevraagd. Het per soneel is ontslagen. De schuld overtreft de bezittingen aan zienlijk. Er wordt gesproken over allerlei niet te contro leren manipulaties." Kate liet de krant uit haar handen vallen. Zij mompelde slechts: „Hoe is dat nu toch mogelijk?" „Het is tenslotte toch geen wonder. Zij hebben met geld ge smeten. Denk maar eens aan de stand die zij hebben op te hou den. Aan de toiletten, aan de partijen die zij gaven, aan hun buitenlandse reizen. Maar wat moet er nu van juffrouw Hilde terecht komen? Dat verwaande ding vond niets mooi genoeg." In haar woorden lag een klei ne triomf. Kate legde haar hand óp de schouder van haar moeder. „Hil de was in wezen niet zo! Eigen lijk was zii een heel goed meis je. maar haar moeder! Die is de schuld van alles. Bovendien is Hilde verloofd." .Zo," haar moeder was ver baasd. „Met wie dan?" „Dat weet ik niet. Ik heb zo iets gehoord. Maar nu ga ik naar bed moeder. Het was vandaag op de zaak ontzettend druk. Ik heb hoofdpijn." „Dat is goed, Kate. Ik zal je aanstond een kopje thee bren gen. Het is best mogelijk, dat de verloving wordt vorbroken nu de zaken zo staan." „Waarom zou die verloving verbroken worden? Dat zou toch wel heel erg zijn." Zii was al in haar kamer, toen zij dit zei. Zii sprak meer tot zichzelf dan tot haar moeder. Zou een man juist niet in zulke omstandigheden ziin meisje over de moeilijk heden proberen heen te helpen? „Maar ik heb geen verloofde." zei weer een mannenstem. Nee. werkelijk niet? Was zii daar zelf wel zo zeker van? O, natuurlijk, meneer dr. Rolf was geen vreemde in Jeruzalem.... Geld verloren, eer verloren, ach. wat doet een man dan? Een hevig medelijden welde plotseling in haar op; toen haar moeder met thee kwam. zei ze plotseling: „Wat zullen die men sen toch ongelukkig ziin. Mor gen ga ik naar Hilde Dehn. Zii heeft nu zéker behoefte aan een hartelijk woord." „Live Kaïte," zei haar moeder en zij streelde haar over haar haren. „Ja. dat moet je beslist doen." (wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7