Export naar U.S.A. vaak onvoldoende voorbereid CHINA BEZWIJKT onder ketenen van geteeld en onderdrukking Den Haag aan vooravond van de.wolweek Vijf jaar Katholieke Jeugdraad Jaarlijks leggen 180.000 candidaten rijproeven Schrijven van katholieken aan Indiase delegatie ER ging een volle maand l D Knef IEK R A T I S| ERKOOPl Mient Alkmaar oor zieken, let Christus Gekruist f 3.25 e tijd komt er aan voor: gerij P. WIT, Honderden worden gevangen gehouden Groots opgezette show Katholiek jeugdwerk moet meehelpen om primaat van gezin te herstellen Canadese bases in Frankrijk EEN VERHAAL VAN EEN RUPSJE EN NOG WAT Bij 25-jarig jubileum C.B.R. Orders prompt uitvoeren hoge kwaliteit leveren UW PUZZLE - voor vandaag MD G.A.. 24 Sept. 8—14; II 5—7: 36—51; IB 27— orinsessenb. I 58 oronkbonen I 26 snii bonen I 60 ekbonen I 28—40: tommers I A 20 IC 10—14; bos- II 810; waspeen 69; radiis I 4 II A 25; spinazie -18; prei IA 10 ►maten IA 3642; 2030: groene I 710: rode kool i; spruiten IA ge- postelein I 15 4; selderie 38; 8—12: IB 6—8; —50. 25 Sept. anders 8,70; grof rode kool a 8,60 0; 12.000 kg gele 1,50; b 3,7(^-4,10; ene kool 67,10; te kool 3,505,50 50; 6500 kg uien 13,80; drieL 15,20 ;g bieten a 8,30 ,60; 6000 kg peen 9,6010,10; 7500 50—61; 22 41,90 xs BI 23,20—30,90 gt Gromyko op l Sept. Georgi blijkbaar Andrei :volgd als eerste ninister van bui- n van de Sovjet- diplomatieke krin- i. myko is onlangs vertrokken om van ambassadeur len. ►rweert zich Sept. De oude Egyptische Wafd, s, heeft Woensdag t geen macht, be- ;n het Egyptische verdrijven". Hij aanleiding van po- n uit het bestuur ische partij te ver- I TEL. 2429 Hildegard >00- it 1952 en uitgifte van de .V. op 1952. Exem- de kantoren sIK N.V. numnnnHuniii»»"»"1: Een kerkboek reel samengesteld de geest van het liekenapostolaat: ÏMAN DIVENDAL n fleurig linnen bandje i uitgave van de KINHEIM- UITGEVERIJ HEILOO erkrijgbaar in de boekhandel ia rauwe rookworst 1.50 per 500 gr. ;r pekelspek 1.70 per 500 gr. iokt spek 1.40 per 500 gr. ;enskluiven 45 per 500 gr. ïalenstr. Tel. 2288 DEN HELDER Pagina 7 I de gevangenen iedere assistentie wordt ontzegd. VATICAANSTAD (K.N.P.) Een groep Chinese katho lieken heeft, naar eerst thans bekend wordt, in het voor jaar tevergeefs getracht de culturele missie, welke India naar China had gezonden, te bereiken. Het lag in de be doeling deze delegatie op de hoogte te stellen van de godsdienstvervolging in China. Toen dit niet gelukte, hebben zij een brief aan het hoofd der delegatie, Shrimati Vijayalakshimi, zuster van Pandit Nehroe gezonden, welke eerst nu Rome heeft bereikt. De brief is gedateerd 30 Juni. „Op brede schaal, zo begint het schrijven, is in China het gerucht verspreid, dat U tijdens Uw be zoek aan Peking, ernstig ontdaan zoudt zijn geweest over het lot van Katholieke priesters en bur gers, die in de Chinese gevange nissen zijn opgesloten. Men zou U geweigerd hebben deze gevan genissen te bezoeken. Alle Katholieken van China, die het ideaal van rechtvaardig heid en vrijheid in hun hart be waren, zijn diep ontroerd door deze poging. Wij hebben getracht U dit ook mondeling te betuigen, maar de bewakers, die nauwlet tend voor Uw veiligheid hadden in te staan, hebben buiten Uw medeweten waarschijnlijk - iedere toenadering verhinderd. Wij hebben toen maar per post een brief aan U geschreven, maar wij betwijfelen of deze U ooit heeft bereikt. Nu willen wij via de krant die brief U ter kennis brengen." De brief gaat dan verder en zegt „dat met uitzondering van een paar centra, de vrijheid van godsdienst een belachelijk begrip is, dat priesters verjaagd zijn, kerken in beslag genomen, de bisdommen geestelijk verwoest. Gevangenen worden bij honder den geteld. Zij zijn officieel be schuldigd van misdrijven tegen het vaderland, in werkelijkheid echter gearresteerd om hun gods dienstige overtuiging. Zij verdwij nen in de mist. Van enkelen kan men aannemen, dat zjj nog in leven zijn". Onmenselijke verhoren Over het verblijf der gevan genen zeggen de Katholieken, dat deze niet dan om beurten kun nen slapen, zo vol zijn de cellen. Sommige cellen zijn als ijskasten in de winter en als broeikassen in de zomer. De gevangenen zit ten van 's morgens vroeg tot des avonds laat onbeweeglijk gehurkt. Ogen te sluiten is een misdaad, waarop de cipiers met gebrul reageren. De enige onderbreking in dit monotone deprimerende be- Wanneer het verhoor niet vlot genoeg verloopt, moet de be schuldigde uren, soms dagen lang blijven staan tussen twee lichte mitrailleurs. Men ketent hem aan handen en voeten, men smeedt hem zo vast aan de muur van zijn cel of men hangt hem aan zijn handen op tot hij bekent". Na deze hartverscheurende klachten vragen de briefschrij vers namens drie millioen Chi nese Katholieken en vele mil- lioenen sympathiserende Boedr dhisten in India en in de gehele wereld de barbaarsheden van het tegenwoordige bewind bekend te maken, die bedreven worden door een kleine minderheid in naam van het volk. China zo besluit het schrij ven bezwijkt onder zijn kete nen en heeft Uw hulp dringend nodig. HET IS MAAR BETREKKELIJK Eerste abonn.-voorstelling ALKMAAR Het Gulden Vlies te Alkmaar opent Dins dagavond 30 Sept. het winter seizoen met de opvoering van serie A. door de Haagsche Co- medie van het vrolijke blijspel ,,'t Is maar betrekkelijk" van Noël Coward dezelfde schrijver die „Ik lach er om" op zijn naam heeft staan. De hoofd rollen in deze plezierige come- die worden vertolkt door Fie Carelsen en Cees Laseur, in samenwerking met andere pro minente figuren van de Haag sche Comedie w.o. Theo Fren- kel, Piet Bron, Annie v. Duyn, Jan Retèl, Diny Sprock e.a. Laseur regisseerde het stuk. Zelf verkoos zich de regis seur de rol van wereldwijze butler en wie zijn talent kent, begrijpt dat dit een kolfje naar zijn hand is. Zo goed als de rol van de gravin, die zich hier be perkt tot een al bedisselende en voor de eer der adelijke fa milie voorzichtig intrigerende centrale figuur. Fie Carelsen op het lijf is geschreven. Noël Coward weet een dialoog te schrijven en Cees Lasseur 'n dergelijk stuk glans te verlenen. (Van een onzer verslaggevers) Enkele heren in onberispelijke pakken, met fantasievest ze komen er weer in hebben gistermorgen mededeling gedaan over een nationale show van da mes- en herenmaatkleding, die Vrijdag en Zaterdag in de Die rentuin in Den Haag gehouden wordt en die in zijn genre de eerste is in Nederland. Kleermakers van overal uit het land zullen dan in hun zelf ge staan zijn de verhoren, waarbij I maakte costuums naar Den Haag Met het doel belang stelling te wekken voor de reclassering en om voor dit hu mane werk geld in te zamelen, wordt er ieder jaar een Natio nale Reclasseringsdag in Nederland georga niseerd door het Nati onaal Bureau voor Reclassering. Tegen woordig wordt ge streefd naar indivi dualisering in de be handeling van ge straften. En vooral voor jeugdige perso nen is dit stelsel ver doorgevoerd. In de Bijzondere Strafge vangenis voor Jonge mannen te Zutphen worden de jeugdige delinquenten onder worpen aan een re gime, dat voorname lijk is gericht op de reclassering. „De Jeugdgevangenis te Zutphen". Foto boven: een rijke oogst. Imkerij op de open afdeling het „Werkse Veld", te W arnsveld. Onder: een kijkje in de stoff eer derij. (Van onze verslaggever) NIJMEGEN, 24 Sept. Voor het' eerst is vanmiddag rar. Cals in zijn nieuwe mi- nistriele functie buiten zijn departement opgetreden en wel in hotel „Groot Berg en Dal" waar het eerste lustrum werd gevierd van de Katho lieke Jeugdraad van Neder land, de overkoepelende in stantie van de Katholieke Jeugdorganisaties waarvan de minister zelf vijf jaar geleden door Kardinaal de Jong als eerste voorzitter werd geïn stalleerd. In dit hem zozeer vertrouwde gezelschap herinnerde hij er aan dat de Katholieken ook op het terrein van het jeugdwerk hun aandeel in de nationale taak hebben geleverd en hii bracht de erkentelijkheid van de regering over. met name voor het waar devolle werk van het uitstekende tndschrift van de Jeugdraad: „Dux" en voor de èrnst waar mede in deze kring de studie is aangepakt die mede ten grond slag moet liggen aan wat in wet telijke vorm voor het gebied der vrije ieugdvorming zal worden geregeld, naar de Troonrede in uitzicht heeft gesteld. De feestelijke vergadering in Berg en Dal vormde het besluit van twee studiedagen die de K.J.R. op het boerencentrum „Ons Erf" had georganiseerd over ..Het Katholieke Jeugdwerk in deze tud'Hier had dr. N. Per- quin S.J. de apostolische taak t.o.v. de onkerkelijke jeugd be handeld. terwijl na een inleiding de huidige voorzitter. taak van de K.J.R. in het jeugd werk aan diepgaande discussie waren onderworpen. In zijn in leiding tot de slotvergadering, die o.a. ook werd bijgewoond door oud-minister prof. Rutten en door de ere-voorzitter van de K.J.R. Mgr. drs. J. P. Bannenberg legde mr. Höppener er de nadruk op dat voor de jeugdorganisaties het kerstenen van de maatschap pij en het opvoeden van de jeugd met los van elkaar staan maar een eenheid vormen, de eenheid van het leven, waarin het inzicht steeds verder verdiept moet wor den. De Katholieke Jeugdraad vier de zijn lustrum dan ook niet in de volslagen tevredenheid van de gezapige rust. maar demonstreer de een gezonde zin voor zelf cri- tiek. die vooral bieek uit de ma gistrale feestrede van dr. A. J. M Cornelissen over het Katho lieke Jeugdwerk in de huidige maatschappij. Dr. Cornelissen schetste als voornaamste weg uit de bijna chaotische veelheid van organi saties. richtlijnen en initiatieven de erkenning van het gezin als het fundamentele en eerste op voedingsmilieu. erkenning die een terugkeer kan inleiden tot een harmonische opbouw van het jeugdwerk en zijn activiteiten. Natuurlijk onderstreepte spr. dat het jeugdwerk een eigen taak heeft, eigen zelfstandigheid en verantwoordelijkheid. Het gezin is immers weliswaar het hoogste opvoedingsmilieu maar niet het enige. Toch moet van het jeugdwerk een andere geestelijke gericht heid worden gevraagd. Zijn voor naamste bezorgdheid behoort niet te zijn, hoe het de jeugd „op zal van ae nuiaige voorzitter, mr. J 1 Rene Hoppener. ook plaats en vangen", maar hoe het er toe zal kunnen meewerken om de na tuurlijke orde en het primaat van het gezin te herstellen. Want de „deskundigheid" van de jeugd leider hoeveel waardering men ook moet hebben voor zijn in spanning en zijn goede wil kan tenslotte nimmer de plaats innemen van de spontane intuïtie van de ouders. Spr. bepleitte voorts o.a. een krachtige samenwerking van we tenschapsmensen en practische werkers, ook op het terrein van de jeugdorganisaties, en gaf de wegen aan voor de bestriiding van massificatie en verburger lijking. De bijeenkomst, vaar de voor zitter van de Nederlandse jeugd gemeenschap ds. N. O. Steenbeek, de gelukwensen van het gehele Nederlandse jeugdwerk had over gebracht, en die telegrammen van aanhankelijkheid had gezon den aan H. M. de Koningin en Z. H. de Paus, terwijl een bloe menhulde was gezonden aan de beschermheer. Kardinaal de Jong werd besloten met een gelukwens namens het Hoogwaardig Episco paat uitgesproken door Mgr. dr. Hanssen. de bisschop-coadjutor van Roermond. Mgr. Hanssen gewaagde van de bijzondere belangstelling en waardering waarmede de bis schoppen het werk van de K.J.R. op 20 verschillende terreinen volgen, ook wat betreft de sa menwerking met niet-katholieke organisaties, voorzover deze geen nivellering maar een verrijking betekent ten bate van de gehele volksgemeenschap. Het is de grote zorg van de bisschoppen, hoe het christelijk ideaal ook bij dc jeugd zal blij ven leven in een tijd, die geken merkt wordt door slapheid en halfheid onder de Katholieken, De jeugd te leren haar eigen le vensvorm te vinden vraagt een fijnbesnaarde Christelijke over tuiging, het besef van alle leiders dat zij voortdurend in functie staan van de Geest Gods, die zij mijn mede-broeders in het apostolaat, zoals de bisschop hen noemde voortdurend moeten weten in zich te dragen. komen om Vrijdag hun vakge noten en Zaterdag het publiek op de hoogte te stellen met wat, altijd in betrekkelijke zin, het allermodernste is. De dames kleding wordt getoond door maatkleermakers en enkele mannequins. Deze groots opgezette show vormt de inzet van de wolweek van het Internationaal Wol secretariaat, een instelling die in 1937 door de schapenhouders van Nieuw Zeeland Australië en Zuid Afrika in het leven is geroepen en die het wolverbruik en we tenschappelijk onderzoek op wol- gebied stimuleert. Tussen 27 September en 4 October wordt de wolweek gehouden in, Den Haag, Rotterdam, Eindhoven en Utrecht en tussen 4 en 11 October in Zwolle, Amsterdam en Gronin gen. Er worden dan reclame campagnes ondernomen, de win keliers maken wolétalages en er worden films over wol vertoond en shows gegeven. 't Feest van kleren en kleerma kers in de Dierentuin is georga niseerd door de vakgroep Kleer makerij en de werkgeversorgani saties. Er worden vier shows gegeven, Vrijdagmiddag, Vrij dagavond, Zaterdagmiddag en Zaterdagavond. De shows van Zaterdag zijn voor het publiek en worden 's middags ingeleid door een openingswoord van bur gemeester Schokking. Er worden sportcostuums ge toond, colberts, mantels en bont mantels, winterjassen en demi's. Een jachtgroep zal een complete bruidsstoet voorafgaan. Daarna tenslotte komen de heren en dames in avondkleding. Het zal dan intussen opgevallen zijn, dat de fantasievesten er bij de he ren weer inkomen, dat bij de colbertjasjes teruggevallen wordt op één rij knopen, ook dat die jasjes, meer getailleerd en uit gebreider van zakjes met klep jes worden voorzien en verder, dat er een terugkeer is naar streepdessins en minder kleuren- variaties. Wie dus een ouderwets pak heeft, komt er over enige tijd uiterst modern, bij te lopen. PARIJS, 24 Sept. Drie ge vechtseskaders van de Koninklijke Canadese Luchtmacht zullen te gen het einde van deze maand de Atlantische Oceaan overvliegen en de eerste Canadese Luchtbasis in Frankrijk vormen. De vliegtuigen zestig Cana dese Sabres vormen een eerste ER was eens een rupsje, een heel jong rupsje, dat heel veel verbeelding had, maarnog heel weinig wist. Het was pas op de wereld en het kende haast geen verschil tussen een klaverblaadje en een eikeblad! Al wat groen en sappig was, at hij op, zon der er zich om te bekom meren wat het nu precies •oppeuzelde. Zo kroop het op een zonnige lentedag op een prachtig zachtgroen blad, dat sierlijke karteltj es had. „Dat ziet er smakelijk uit" zei het bij zich zelf, „zo'n fijn blad heb ik nog niet eerder ontmoet. En wat zijn er een boel van, tjonge jonge kijk eens, een 'hele muur vol". Het rupsje had gelijk. Er ■waren heel wat van die bla deren. Ze groeiden aan dun ne ranken, die zich overal aan de muur -van een groot huis vastgrepen. Hier en daar zag je iets tussen die bladeren bewegen, dat wa ren kleine trosjes. Ze gluur den begerig tussen het ge bladerte door, want ze wil den dolgraag wat zonne warmte opvangen. Eén er van kwam net om een blad kijken, toen het rupsje zich aan het eten wilde zetten. „Hé" riep het stug, „hela, wat is dat daar?" Het rups je moest eerst goed zoeken voor het in de gaten had, van wie dat stemmetje was. „Wel wel" zei het toen, „wat een spektakel. Mag ik soms mijn middagmaal niet gebruiken?" Welnee, dat mag je zeker niet" was het antwoord, „dan worden de ranken ziek en dan kunnen wij niet groeien". Het rups je keek met verbaasde ogen naar de kleine bolletjes aan het trosje. „Groeien?" vroeg het toen, „wat moet er van zulke kleine bolletjes te recht komen? Weet je wie er groeien moet? Ikke." Bij die laatste woorden keek het trots en triomfantelijk in het rond. „Ja ikke" zei het toen en het liet er ge heimzinnig op volgen: „nu ben ik nog een groene rups, wel een mooie natuurlijk, maar toch gewoon een rups. Over een poosje ga ik ech ter in een coconnetje, dat is een klein doosje, dat ik zelf maak, en dandan „Komt er een vlinder te voorschijn" vulde een stem aan. Het rupsje keek ver wonderd in het rond. Wie sprak daar en wie wist daar mogen jullie er van eten, zo veel je wilt." Even trilden de zacht groene bladeren boven de stam. Stel je dat eens voor! Gelukkig had de oude stam gelijk, dat wisten ze wel. Ze luisterden nu scherp naar het antwoord van het par mantige rupsje, ,,'t Is best" zei het kleine ding, „maar ik vrees het ergste voor die mooie bladeren. Wat moet er nou van die malle bolle- van, van die vlinder? Het was de stam, waaruit alle ranken omhoogschoten, die dat allemaal wist. Ze was heel wijs, maar ze was ook al zo oud. Ze stond al jaren en jaren in de grond vooc dat grote huis. Ze had haar ogen goed de kost gegeven en daarom kon ze dat rups je heel wat vertellen. EN toch vertelde ze niet alles! „Luister eens", zei ze alleen, „we weten best, dat jij nog zo verandert, kleine rups, maar jij bent niet de enige. Weet je, dat die kleine trosjes ook ver anderen? Kom in het najaar maar eens terug, dan ken je ze niet meer". Dat wilde het rupsje niet geloven. Het was er vast van overtuigd, dat de dik ke stam en alle trosjes aan de ranken jaloers waren. „Jullie zeggen maar wat" smaalde het, maar de grote stam bleef geduldig en ern stig. „Het is zo" hield ze vol, „willen we een wed denschap afsluiten? Als mijn woorden uitkomen, blijf jij en alle andere rup sen voortaan van deze bla deren af. Afgesproken?" Het rupsje knikte. „En.als ze niet uitkomen?" „Dan tjes terecht komen? Ze worden hoogstens wat gro ter". „En ze krijgen een andere kleur" voegde de stam er aan toe en Maar nee, dat zeg ik je nog niet, dat moet een verras sing blijven tot de herfst!" Het rupsje was wel een beetje nieuwsgierig gewor den en het besloot om vóór de zomer voorbij was, nog eens naar de kleine bolle tjes te gaan kijken. Ja, op zekere dag vloog het er heenZe waren groter geworden, maar verder, verder was er niets veran derd!'„Zie je nou wel?" zei het triomfantelijk tegen de oude stam, „zie je nou wel?" De stam keek een beetje verbaasd naar -het parmante vlindertje, dat om haar heen vloog. „Oh, ik zie het" zei ze toen, „jij was dat eigenwijze rupsje, dat toen van de bladeren' eten wou. Je bent beslist heel mooi geworden, hoor." „Maar de bolletjes?" vroeg het vlindertje, „wat is daarmee gebeurd. Niets he?" „O jawel" antwoord de de stam geheimzinnig lachend, „maar het is nog niet te zien. Het gebeurde allemaal van binnen Kom in de herfst nog maar eens terug. Dat had ik je toch ook gezegd?" Het vlindertje droop af. „Ik snap er niets van" zei het boos en nijdig ïiet het er op volgen: „en ik geloof het ook nog niet. Niks daar van". voorbij voor het ongelo vige vlindertje terugkwam en toentoen keek het met grote ogen naar de trossen boven de oude stam. Ze blonken in het zonlicht en ze schitterden als grote edelstenen, niet als groene, maar als prachtige paars blauwe edelstenen. „Wat mooi" zuchtte het- vlinder tje, oh wat mooi". „En dat is nog niet alles" zei de wij ze stam toen, ze zijn niet al leen mooi om naar te kij ken, maar lekker om te eten ofom te drinken". Het vlindertje zweeg een poos je. Het begreep, dat het de weddenschap verloren had, en het begreep nog meer op dat moment. Wat allemaal? W-el, misschien ook, dat het alleen zichzelf zo bijzonder gevonden had, terwijl die kleine bolletjes, die be lachelijke kleine bolletjes.. „Hoe heten ze nu? vroeg het vlindertje op- epns. En de stam antwoord deja, wat antwoordde de stam? Weet jij het soms? Wat waren dat voor bolle tjes, die eerst zo klein en zo groen waren en in het najaar zo groot en zo blauw? Dat waren druiven, heerlijke druiven. „Druiven" 'herhaalde het vlindertje, „druiven". „Ik zal 'de naam goed onthou den en ik zal ook niet ver geten, hoe de bladeren er uitzien. Want die zal nie mand van ons meer opeten, wijze oude stam." En of het vlindertje woord gehouden heeft? Ik hoop van wel, want drui venranken zijn er niet voor de rupsen maar voor de mensen. Waar of niet?! Het centraal-bureau voor afgifte van rijvaardigheidsbe wijzen beslaat dezer dagen 25 jaar. Het is dus in 1927 geweest, dat het bureau tverd opgericht. Het heeft er toen heel wat gespannen, eer het zover was. In 1921 al diende het Tweede Kamerlid van Ravenstein een motie in, waar in werd aangedrongen op het instellen van rijvaardig heidsbewijzen. Maar de regering leek er niet erg aan te willen en eerst, nadat de geachte afgevaardigde in 1924 nog eens op de zaak terug gekomen was, kreeg in ge noemd jaar de wet zijn beslag. Het is interessant, om bij dit jubileum iets te horen over werk en werkwijze van het C.B.R. Op de eerste plaats: er is in Nederland geen examen te vinden dat door zovelen wordt afgelegd en waarover zoveel wordt „ge- sproken". Al direct na de oprich- bijdrage van Canada aan de V"? ^et C.B.R. meldden zich NAVO Luchtstrijdkrachten die hun basis op het Europese conti nent hebben. De Canadezen zul len gestationneerd worden in de buurt van Metz in Oost-Frankrijk. In totaal zullen vier Canadese bases op het vasteland gevormd worden. Franse onderscheiding voor Koningin Juliana De leiding van de „Kruistocht voor Vriendelijkheid" in Frank rijk heeft besloten Koningin Ju liana de „Grote keten van de orde der Franse hoffelijkheid" te verlenen. De onderscheiding zal binnen kort worden ter Hand gesteld aan de Nederlandse ambassadeur (e Parijs. liefst 140.000 liefhebbers voor het rijbewijs. Ongeveer 500 examina tors wérden overal in Nederland aangesteld. Zij deden hun werk erg gemoedelijk. Het gebeurde vaak, dat een candidaat helemaal geen rijproef hoefde af te leggen, omdat de examinator hem kende en zodoende wist, dat hii wel rij den kon. Maar het verkeer werd intensiever en de eisen moesten zwaarder wordenDit bracht, met zich mee, dat de rijproeven in grotere steden afgenomen moes ten worden. Het aantal „examen- plaatsen" werd dan ook beperkt tot 70 en het aantal examinators, waraaan ook hogere eisen gesteld werden, tot 195. Op het ogenblik is het zó dat er ieder jaar ca 180.000 candidaten zijn, waarvan de helft de eerste keer slaagt! Het aantal houders van rijbewijzen wordt nu geschat op ongeveer 800.000. Er worden zeer veel klachten geuit over het rijvaardigheids- examen. Het C.B.R. meent dit te kunnen verklaren uit de omstan digheid, dat iedere leek over het onderwerp een deskundige me ning denkt te hebben, zoals dat op soortgelijke manier bij voetbal supporters het geval is. Dat de examinators het voor gewoonte nemen iedereen voor de eerste keer te laten zakken, wordt weer sproken door de cijfers. Bovendien weet het C.B.R. van elke adviseur, welk percentage van de candidaten hij laat zakken, zodat zonodig direct correcties kunnen worden toegepast. Dat er velen de eerste keer hun rijbewijs niet halen, verklaart het C.B.R. uit het feit. dat er tallozen onvoorbereid op net examen ko men. Men probeert Het maar eens. Zoals bijv. die dame uit Amster dam: 16 keer achter elkaar had zij examen gemaakt! Alleen hierdoor had zij al kunnen leren rijden. Maar, zo verzekerde de directeur van het C.B.R., zelfs de 17e keer bracht zij er niets van terecht!! Het C.Ë.R. heeft haar bestaans recht, dus wel bewezen. Vrijdag middag wordt het jubileum her dacht met een receptie in het Palace-hotel te Den Haag. AMSTERDAM, 24 Sept. De Amerikaanse markt is de moeilijkste markt ter wereld. Die markt kan veroverd worden, maar niet zonder energie en pioniersgeest, aldus vanmiddag de heer Edward J. Alofs, Nederlandse handelscommissaris voor de Westelijke Amerikaanse Staten, in een toespraak tot leden van de American Businessmen's Club. Hij meende, dat zij die de goede geest vertonen en het kunnen volhouden, met succes te voorschijn zullen komen uit de doolhof van Amerikaanse moeilijkheden en mogelijkheden. Vele Europese firma's hebben gen in de Ver. Staten toevertrouw ondervonden hoe moeilijk de Amerikaanse markt is, maar suc ces hebben zij, die deze markt met Amerikaanse techniek bena deren, geduld paren aan onder nemingsgeest, haar artikelen en verpakkingen bij de Amerikaanse markt aanpassen en haar belan- wen aan zorgvuldig gekozen agenten. Dan zal blijken, dat deze markt niet alleen moeilijk, maar ook aantrekkelijk is en niet zo gevaarlijk als vaak beweerd wordt. Van belang De volgende punten moeten bij de export in acht genomen wor den: 1) de artikelen aanpassen bij de wensen van de koper; 2) reclame maken in' overeen stemming met de verkoopmethode 3) verkopen op het goede ogen blik, b.v. als de belanghebbenden hun seizoenaankopen verrichten; 4) goede agenten uitkiezen en hoge kwaliteit handhaven; 5) de goederen in voorraad hebben en de orders prompt uit voeren. De Amerikaanse markt biedt stellig kansen op succes. Een groot deel der Amerikaanse be volking is van Europese afkomst en wil graag Europese artikelen kopen. Ervaren Nederlandse exporteurs zullen vooral aan de Westkust van de Ver. Staten een open en aantrekkelijk afzetgebied vinden. PUZZLE NO. 98 HORIZONTAAL: 1. plaats in Overijsel. 7. of eerder 8. meisjesnaam 10. klein persoon 12. telwoord 14. dierengeluid 15. stofmaat 16. bezittelijk voornaamwoord 18. vervoermiddel 21. bijwoord 22. provincie 24. bijbelse naam 26. toespraak 28. plaats op de Veluwe 29. meisjesnaam 30. water in Friesland 31. 'stand 34. deel van de bijbel 35. voorzetsel 37. lidwoord (Fr.) 38. plaats bij Brugge (België) VERTICAAL: 2. lo r 3. roem 4. plaats in Gelderland 5. voegwoord 6. zonnegod 9. plaats in Gelderland 10. plaats in Noord-Holland 11. vervoermiddel 13. land in Europa 16. larve 17. doorzichtig 19. werelddeel 20. persoonlijk voornaamwoord 23. nummer 25. Gode zij lof (Latijn) 27. boom 29. uiteinde van 't darmkanaal 32. ieder 33. bijbelse naam 35. rivier in Italië 36. en omgekeerd OPLOSSING Nr. 97 Horizontaal: 1 praal. 4 le, 5 ir. 7 Gent 9 idem. 11 ore. 12 ark. 14 een. 16 r.i. 18 et. 19 al. 20 do, 21 11, 22 eg, 23 Po, 25 ps„ 27 Leo, 29 Eva. 31 pro. 33 kous. 35. vlak. 37 li. 39 on. 40 Leeds. Verticaal; 1 pen, 2 as, 3 lid. 4 leer 6 reet, 7 gr., 8 ta. 9 ik. 10 me. 11 opaal. 13 rr. 15 negro. 17 ido. 18 elp, 23 pool, 24 v.v„ 26 span, 28 e.k„ 29 es. 30 a.v„ 32 R.K.. 34 uil. 36 los, 38 de Bijna verdronken 'T ZAND Het kind van de familie Tuin geraakte op onver klaarbare wijze in de Egale- menfsloot. Gelukkig werd dit opgemerkt door de heren Noot en de Graaf, de heer de Graaf begaf zich onmiddelijk te water en wi&t het kind te redden van een wisse dood.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7