t f Burgemeester afscheid van Rehorst neemt CoIIoiitsoog Nieuw Noordhollandsch Dagblad b Stad en Omtrek HET TERUGZIEN VAN EEN OUDE STAD J\ DONDERDAG 3 JANUARI 1946 DEN HELDER Na acht jaar Waarin zoo ont zaggelijk veel is gepasseerd in het leven van de menschen, die we er toen ontmoetten en in de goede oude stad Den Helder. Toen: de fleurigheid in de straten, het geflaneer van de Heldersche schoonew en het ge lach van de witte braniekragen, overal waar je keek en waar je liep. Dan de drukte in de haven van wachtschip en uitgaande en bin nenkomende schepen. Alles was fleur. Niet, dat er nooit eens wat ver keerd ging, maar waar vind je dat niet. Overal loopt het wel eens vast en dan zijn er vele goede woorden noodig, om de zaak weer op gang te brengen. Maar goed, dat kon toen alle maal nog. En dan die stille wandelingen langs de zee. Wie zal die niet ge maakt hebben En welke Jutter of Juttersche heeft daar geen kennis gemaakt met het gefluis ter der golven en veel ander ge fluister erbij? Er werd gewerkt op werf en in bedrijven, in zaken en in werk plaatsen, dat het een 'lieve lust was. Totdat Nee. daar praten we niet meer over. Nu: na acht jaafr wandelen we weer door Den Helder, langs bekende plekjes en door gezel lige straten. Maar er is veel, dat we niet meer kennen, veel dat we zoeken en niet meer vinden kunnen. Zooiets brengt een stemming van weemoed. We missen het dlÖkke bedrijf in de haven, het geflaneer van de witte braniekragen, de deftige gang der adelborsten en de strenge blikken der geCapucho- neerde officieren. We zien veel schaduw en zon over puinhoopen en kale plekken Zoo is het terugzien van een oude stad. MaaT het hart leeft nog en de klóp wordt weer hoor- en zicht baar, dat is tegelijk de eerste indruk. Het leeft weer in Den Helder, al is het dan nog schuch ter Als dat leven zich weet te handhaven, dan zullen gauw wesr al die dingen, die nu wor den gemist, terugkomen en dan zal de zon geen puin meer vin den, waar de schaduw grillig op kan worden gegooid. Dan zal alles weer goed worden. T. v. d. H. KERMISVOLK OP KERSTMIS Dit spel van Henri Ghéon, dat op tal van programma's voor komt om de Kerstdagen, zal 4 Januari in het Casino worden opgevoerd. De Fransche tooneel- schrijver- is geen onbekende en dit .stuk is een van zijn beste werken. Een ieder dus, die wil genieten van een kerstspel, dat nu eens iets heel anders fs, dan het ge wone gegeven, moet deze gele genheid niet verzuimen. INLEVERING BONNEN ZELFVERZORGING Voor de zelfverzorgers dienen alsnog de navolgende b.onnen van de bonkaarten te worden inge leverd. Brood 100 t/m 106, 108, B 01. B 02, 135 t/m 141. 145, B 11, B 12, 300 t/m 306, B 21, B 22. 318, 335/341. B 31. B 32, 200, 201. D 01. D 02. 235, 236, D 11. D 12, 400, 401. D 21. D 22, 413, 435, 436, D 31, D 32. Vleesch 115, 124, 152, 162, 315, 324, 351, 361. 211, 217, 248. 256, 411. 418. 447, 456. Melk A B C 05, A B C 07, A B C 14, A B C 16, A B C 23, A B C 26, A B C 34, A B C 35, 210, 219, 247, 258, 410. 420, 446. 455. Aardappelen 116, 117, B 04, B 06, 125 153. 154. B 13, B 15, 163, 164. 316; 317, B 24, B 25, 325, 326, 352. 353. B 33 362, 363, B 36, 212. 218, 249, 257. 412, 419, 448, 457. Voor een vlotten gang van za ken wordt verzocht de bonnen per artikel op een vel papier te plak ken. Verder moeten worden mee genomen de distributie-stamkaar ten van "alle gezinsleden en, voor zoover deze nog niet zijn ingele verd, de oude zelfverzorgingsbe- scheiden. Inlevering der bonnen kan plaats vinden Den Heider- Distributiekantoor op 5 Januari a.s. iri het Julianadorp in Café van 9 Januari;' respectievelijk voor de Pauwlona. Café Slibber op 8 en Doorn op 4 Januari a.s., te Anna namen van A t/m L en M tot Z., te Breezand Café Vader op 10 en 11 Januari, te Callantsoog .café van Scheyen op 7 Januari. Kantoortijden van 9 tot 12 uur en van 1%>—3 uur, des Zaterdags van 9 tot 12 uur. Volledigheidshalve wordt nog medegedeeld, dat de zelfverzor-s gers voor brood ook de broodbon nen dienen te bewaren, die na 20 Januari a.s. zullen worden aange geven. SCHAGEN JUBILEUM ZUSTER BOKS De gemeentelijke wijkverpleeg ster Zr. Boks herdacht den dag waarop zij vóór 25 jaren in ge meentedienst was getreden. Al was het misschien haar bedoeling de dag is niet geheel ongemerkt voorbij gegaan. Toen wij haar op zochten in de woning in de Land- bouwstraat wélke zij met haar eenigszzins hulpbehoevende zus ter bewoont, arriveerde juist Burgemester Blaauboer en secre taris Holtrop, oie de nog steeds in functie zijnde 63-jarige ver pleegster hun gelukwenschen kwamen aanbieden. In zijn toe spraak memoreerde de heer Blaauboer het ontzaggelijk vele goeds, dat Zr. Boks voor de ge meenschap heetf gedaan en al wil zij van geen lofuitingen we ten het is de volle waarheid dat zij een belangrijke taaak voor het welzijn, van de Scha°er bevolking heeft vervuld. Inplaats van een bloemstuk bood spr. een enveloppe met in houd aan. Dan verhaalde Zr. Boks nog op haar bescheiden wijze van de moeilijkheden die zii zoo dikwijls vooral in de laatste iaren op haar reizen ontmoette. Een slechte fiets met hopeloos slechte ban den. veel zieke menschen, voor al ook onder de talrijke evacuees dei Scnagen herbergde. Toch er kende ze hier 32 jaren met het grootste genoegen gewerkt te hebben. Eerst 7 jaren bij de Ge zinsverpleging" waarna ze bij- 't einde van den vorigen wereld oorlog op advies van Dr. Mel- chior overging in gemeentedienst. Veel heeft Schagens bevolking aan deze onvermoeibare ver pleegster, die ook thans nog da gelijks weer of geen weer, per fiets haar patiënten bezoekt, te danken. JUBILEUM IN GEMEENTE DIENST Gemeentewerkman Honing be leefde thans eindelijk zijn 25 ja rig jubileum als gemeentewerk man. wat door den n®od der tij den vorig jaar niet gevierd kon worden. Dat de heer Honing een van de meest accurate en plichts getrouwe werknemers der Ge meente is vertelde Loco-Burge meester Blaauboer en Gem. Ar chitect Rezelman hem. toen zij hem temidden van zijn kamera den kwam huldigen. Laatstge noemde memoreerde vooral zijn geschiktheid voor bijzondere kar weitjes en bood hem als blijk van waardeering namens den diens' der gemeentewerken een enve loppe met inhoud aan. Spr. wek te alle werknemers o- de handen ineen te slaaan voor een spoedi- gen en doelmatigen heropbouw van Schaffen KLAAS LEEUWENKAMP IN HET ZILVER Klaas Leeuwenkamp, een dei handigste monteurs en de mees terknecht van de Fa. Blaauboer en Kossen het groote automobiel bedrijf ter plaatse, werd door zijn patroon den heer C. Blaauboer voor het front van zijn collega's gehuldigd bij gelegenheid van het feit dat hij 25 jaren in dienst der firma werkzaam was. Klaas was reeds op 13-iarigen leeftijd, zoo van de schoolbanken af„ bij Blaauboer gekomen en tot ge noegen van beide partijen daar zonder onderbreking blijven voortwerken. AANNEMERSCURSUS Naar men ons heeft medegedeeld zal in onze gebeente .een Aannemers cursus worden geopend, uitgaande van de Bedrijfsgroep Bouwindustrie. Op Woensdag 9 Januari a.s. zal deze cursus beginnen en wel des avonds om 7 uur in de ULO-Sclrool. Land- bouwdwarsstraat alhier. De lessen zullen worden gegeven lederen Woensdag', en Donderdag avond van 6 tot 10 uur. Onder bekwame leiding is er voor toekomstige aannemers dus thans in Schagen een pracht gelegenheid om de vereischte vakkennis te leeren. Mocht u zich- ook voor dezen cursus interesseeren dan kunt u alle verdere inlichtingen bekomen bij den secre taris der afd. "West-Friesland" van de Vakgroep Burgerlijke en Utuli- teitsbouw, den heer J. Keesman Czn. Noord A 10 te Schagen. Voor den wederopbouw van ons land zijn nog vele plaatsen niet bezet door vaklie den en wel in bijzonder geschoolde vaklieden. Jonge vaklieden! Nederland roept u op om met vereende krachten ons land weer te maken tot een vol ledig hersteld land. De jonge vak lieden hebben voor het grootste ge deelte dit volledig herstel in handen en daarom thans aan den slag' met 100 pot. energie. COMMISSIE VOOR DE JEUGD In verband met de in het voor jaar te houden boomplantdag heeft de Commissie voor de Jeugd besloten, op verzoek van het gemeentebestuur, een geld inzameling te houden onder de burgers van Schagen, daar de aan den boomplantdag verbon den kosten buiten verwachting hoog zijn. Een ieder teekene dus met gul gebaar de lijsten, die binnenkort zullen worden aan geboden, teneinde het gemeente budget zoo weinig mogelijk te belasten. Laten degenen, die vo rigen winter goedkoop hout heb ben gestookt, dit nu niet verge ten en dubbel hun best doen. Zij behoeven niet „hooger!" te tee kenen dan de waarde van de door hen verbruikte boomen!? Wie zijn kans niet heeft waar genomen, bedenke hoeveel ons landschapschoon heeft geleden en dat ook hij over enkele jaren weer met pleizier naar de boo- menfijen zal kijken, die onze nlaats zoo'n prettig aanzien zul len geven en onze omgeving zul len sieren. NEDERLAND HELPT INDIë Door de drie groote samen werkende organisaties, de Nat. Hulpactie Roode Kruis, hef co mité Nederland helpt Indië en Nederlandsch Volksherstel, wordt een groote landelijke inzameling georganiseerd tot .daadwerkelij ken steun aan alle slachtoffers van het Indonesisch drama Zonder eenigen vorm van fees telijkheid. zonder fanfare of spel, wat in schrille tegenstelling tot 't onzegbare leed van onze land en volksgenooten in of uit Indië zou staan, maar een doelbewuste actie tot onmiddellijke hulp. Evenals overal elders, maakt ook Schagen zich op om deze actie zoo goed mogelijk te doen slagen. Wij beginnen zelfs nog iets eerder dan de groote lande lijke actie, welke van 7 tot 15 Januari a.s. wordt gehouden. Hier beginnen we vandaag, 3 ■Januari, reeds met de lijstcollecte huis aan huis, gevolgd door di verse straatcollecten tot Dinsdag 8 Januari a.s. De landelijke organisatie staat een groot plan voor: men streeft naar. een bedrag van 10.000.000, een indrukwekkend cijfer, maar niettemin niet onbereikbaar, in dien we bedenken, da£ dit onge veer 1.per inwoner zou zijn. Ts dit bedrag voor velen, vooral de groote gezinnen, werkelijk iets geweldigs, voor anderen daaren tegen niets. Laten deze laatst en beseffen, dat zij de minder geef- krachtigen kunnen aanvullen door ruim in den buidel te tasten. Laten zij zich realiseeren, dat zij iets mogen en kunnen doen voor onze broers en zusters in nood, die dikwijls geen "leger om te rusten, noch schoenen hebben om aan de voeten te binden. Gij allen, die toch ook eens "eholpen zijt, helpt. BID J ART VEREEN HOLL. NOORDERKWARTIER Uitslagen competitiepartijen ge speeld op Donderdag 27 Dec. 1045 in 'raar clublokaal "De Posthoorn": le klasse Th. Boekei - T. Roggeveen Th. Boekei G. Snaas 2e klasse C Sprenkeling Tac. Stammes T Schenk Tac. Stammes C. Sprenkeling G Pater "■e klasse K Bakker Tac. Prins P de Wit K. Bakker Jae. Prins. T. Pool 4e klasse E. Huijsman A v. d. Kuljt E. Huijsman K Swier H Zijlstra A. v. d. Kuljt S.R.C. I—CALLANTSOOG I Onder begunstiging van het bij uit. stek mooie winterweer heeft SRC in een sportleven strijd, die door scheidsrechter Boekei goed werd g.'e- leid, een verdiende 51 zege weten te boeken op Callantsoog. Direct na den aftrap neemt C. het heft in handen en schept eenige ge vaarlijke situaties voor het SRC-doel. De achterhoede van SRC weet het gevaar echter te bezweren en op haar beurt de eigen voorhoede aan het werk te zetten. Het spel golft dan op en neer. terwijl door SRC gedu rende deze periode vele kansen ge mist worden. Bij een doorbraak weet C. dan 10 te maken. Kort daarop maakt SRC gelijk en met dezen s'tand gaat de rust in. Na de rust is C. blijkbaar uitge speeld en komt SRC pas in haar kpel. Met gelijke tusschenpoozen verhoogt SRC den stand, terwijl C. niet raeev aan haar doel toekomt. Kort nadat K. Limmen uit een corner de vijfde goal heeft gemaakt, blaast de scheids rechter voor het laatst en SRC heeft opnieuw eeij overwinning' binnen. ear. brt. h.s. gem 212 12 89 17.66 150 12 43 12.50 230 21 68 10.95 150 21 3Ï 7.14 125 28 16 4.46 108 28 12 3.85 84 26 19 3.23 125 26 15 4.80 75 14 28 5.35 125 14 24 8.92 85 34 13 2.50 74 34 14 2.17 85 22 13 3.86 85 22 18 3.86 54 22 13 2.45 85 22 11 3.86 27 31 4 0.87 50 31 9 1.61 50 46 6 1.08 49 46 16 1.06 50 27 11 1.85 37 27 6 1.37 DE GEMEENTE-ARCHITECT IN DE BLOEMEN Schagen was gisteren vol ju bilarissen. Ook onze wakkere en gaarne geziene gemeente-archi tect, de heer Rezelman, beleefde zijn 25 jarig jubileum. Hij heeft zich na zijn militaire loopbaan direct in Schagen gevestigd en werd laar belast met den bouw van 25 woningen aan de Magnus en Roosstraat voor de Woning- bouwvereenigingen, gevolgd door die in Kanaal- en Veldstraat. Daarna ging hij over in gemeen tedienst. Hii ontwierp den bouw van de Êijkslandbouwwinter- school en voorts de nieuwe Open bare Lagere School, een van Schagens grootste bouwwerken. Ook was hij belast met restaura tiewerken. Dinsdagmiddag 3 uur vond 'n drukbezochte receptie plaats in dé bovenzaal van hotel Peetoom. Talrijke bloemstukken getuig den van de belangstelling van Schagens burgerij voor dezen functionaris. O.a. van het Ge meentebestuur, V.V. Sparta, Brandweer enz. Loco-burgem Blaauboer sprak den jubilaris toe, feliciteerde hem en bracht hem dank voor de vele en belangrijke diensten, die hij de gemeente bewezen had. U heeft èn als Gem. Architect èn als Directeur van de Vakteeken school veel critiek gehoord, maar u kan bedenken, dat het vele goede direct wordt vergeten, het minder goede evenwel bespreekt men. Het feit echter, dat de Schager Vakteekenschool be roemd is in de geheele Provincie spreekt boekdeelen. Spr. eindigde met den wensch, dat de jubilaris nog lang getuige mocht zijn van het goede dat hij hier tot stand gebracht had. De heer de Jong, secretaris der Woningbouwvereeni'ging en van de Vakteekenschool prees 09k de kwaliteiten van den ju bilaris. Spr. wees daarbij op de noodzakelijkheid voor Schagen van een .ambachtsschool. Hierna b.ood hij een prachtig bloem- In een openbare raadsvergade ring, welke ditmaal gehouden werd in de localiteit van den-heer De Waal, had Vrijdag het offici- eele afscheid plaats van onzen burgemeester, die met "ingang van 1 Januari 1946 benoemd is tot burgemeester der gemeente Texel. Na afloop hiervan bestond er gelegenheid om persoonlijk van den burgemeester en zijn gezin afscheid te nemen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de burgemeesters Rit meester van Den Helder. Bree- baart van Zijpe en Koster van Wieringerwaard, alsmede de ge meentesecretarissen van Zijpe en Anna-Paulowna en den heer De Leeuw, gemeente-architect van Zijpe en Callantsoog. In zijn openingswoord memo reerde burgemeester Rehorst, in het kort wat gedurende zijn ne genjarige ambtsperiode was ge beurd. J>ij mijn installatie in 1936, zei spreker, beleefden we in verhouding tot de oorlogsjaren een gelukkige tijd. Callantsoog werkte aan zijn opbouw. Vooral des zomers maakte Callantsoog een fleurig'en indruk en werd overstroomd door badgasten. Veel zomerwoningen zijn in den loop der jaren gebouwd, en het vreem delingenverkeer houdt voor Cal lantsoog een goede toekomst in. Door den oorlog heeft onze ge meente echter veel geleden, veel is er afgebroken en veel is er ver nield. Het vreemdelingenverkeer is momenteel geheel lamgeslagen, pensiongelegenheid is er niet meer. Het is thans de taak van den wederopbouw om Callantsoog weer op te bouwen en te maken zooals het geweest is enals het kari nog beter. Ook het onderwijs heeft met veel moeilijkheden te kampen gehad. Eerst door de vordering der school, waar door er onderwijs gegeven moest worden in- primitief ingerichte schoollokalen in de kerk en later weer door de evacuatie van het dorp Callantsoog, waardoor het onderwijs ten tweede male verplaatst moest worden en overgebracht werd naar de thans nog in gebruik zijnde nooJ- scholen op het nooddorp nabij Groote K'eeten. Een woord van dank mag in verband met deze groote moeilijk heden dan ook niet aan het onderwij zend personeel worden onthouden. Het onderwijs heeft steeds de volle belangstelling' van het gemeentebe stuur gehad; hierdoor is het ons ge lukt ook voor het jaar 1946 Je aan de school verbonden 3e leerkracht te behouden. Na nog gewezen te nebben op de in 1939 geheel gemoderniseerde brandweer verklaarde de Burgemees ter zijn ambt te Callantsoog' steeds met genoegen te hebben vervuld. De stuk aan,1 benevens een boek werk naar keuze. Des avonds had een huldiging plaats door al het gemeenteper- soneel, in een feestelijke bijeen komst in de bovenzaal van „De Posthoorn". TEXEL BURGERLIJKE STAND Geboren: Pieter, z. v. Simon Zijm en Martje Lap; Dirk, z. v. Simon Bakker en Dora Maas; Johannes Cornelis, z. v. Eelke Groot en Emma Kiljan; Hendrik Cornelius Jozef, z. v. Hendrikus J. Maas en Maria O. L Daems; Johannes Pieter Dirk, z. v. Pieter Moerbeek en Elisabeth Boon. Gehuwd: Poulus Kikkert en Jantje Daalder; Jan Daniël Ko ning en Jannetje Bruin; Arie v. Bruggen en Maria Westerlaken; P-eter Coenraad Koopman en Cornelia Huisman; Leendert Laan en Grietje de Waard. Overleden: Jacob Witte, 53 j., ongeh.; Klaas Verhoeve, 67 j., wedn. van Maartje Breen; Jo hannes van der Meer, 3 mnd.; Klaasje Kikkert, 74 j., vrouw v. Jan Henkes. Gevonden voorwerpen: wanten shawl, moerboor, portemonnaie, horloge, iipssleutel SCHAGERBRUG BOERENLEENBANK In verband met het bedanken van den heer K. Kant, niet al leen als Voorzitter doch ook als bestuurslid van de Coop. Boeren leenbank „Schagerbrug",. is tot bestuurslid benoemd de heer G. Schuyt 'te St. Maartensbrug en tot Voorzitter de heer C Tiel te Oudesluis. ZfjPE HOOFDINGELAND In de vacature van Hoofdinge land van het Waterschap Zijpe en Hazepolder, ontstaan door de benoeming van den heer W. Jimmink Hz. tot Heemraad, is benoemd de heer N. T. Hopman te Schagerbrug. taak van de overheid is gedurende cie bezettingsjaren een zeer moeilijke geweest. In dezen tijd heb ik echter grooten steun van de bevolking on- uervonden; g'root was het verhouwen en groot de eendracht. Het is jammer flat deze eendracht na de bevrijding eemgszins is gestoord. Ik moet echter op het hart drukken deze een dracht te bewaren. Callantsoog is een kleine doch mooie gemeente en juist door een goede eendracht is er veel te bereiken. Met ingang van 1 Jan. fn lkTTBur.?emeester van Callantsoog af en U, mijnheer Mooij bent nu aan gewezen om mij als locoburgemeester op te volgen. Wij weten dat gij uw beste krachten zult geven om de zware taak naar beste weten te ver vullen. Ik wil nu besluiten met aan Cal lantsoog' het allerbeste toe te wen sch en. Als eerste spreker vraagt de heer Moorj het woord. Spr. betreurt het „fj? burgemeester te zien vertrekken- WU weten echter, aldus* spr., cfat u op Texel meer gelegenheid zult heb ben uw werkkracht te ontplooien, spr. hoopt den burgemeester en zijn gezin nog vele malen in Callantsoog' terug te zien en wenscht hem veel voorspoed toe. Vervolgens spraken nog de heeren Kuiper en Weij, waarna het woord werd gevoerd door den burgemeester van Zijpe. Spreker wees er op, dat tusschen Callantsoog* en Zijpe al sinds jaren een zekere lotsverbondenheid be staat. In vroeger tijd had men één burgemeester. Door onverschilligheid van den kant van de gemeente Zijpe en m verband met ongenoegen van den kant van Callantsoog verkreeg men in Callantsoog ten slotte weer een eigen burgemeester. JJoewel er steeds een prettige samenwerking heeft bestaan zijn toch ook wel eens de degens gekruist, Uw vertrek be- teekent. voor de gemeente Callantsoog een ernstig verlies. U heeft steeds voor Callantsoog op de bres gestaan. Spr. besloot met de beste wenschen voor de toekomst. Ook Burgemeester Ritmeester voer de het woord en herinnerde o.m. aan. de geheime vergaderingen welke tij dens de bezettingsjaren met verschil lende collega's werden gehouden. Op deze vergaderingen was u steeds aan wezig en ii bleek een goed vaderlan der te zijn. Uw verdiensten zijn dan ook erkend: U gaaf naar Texel, het geen voor ti een promotie beteekent - doch voor Callantsoog een groot ver lies. Spr. eindigde met den burge meester een voorspoedigen tijd toe te wenschen. De heer De Leeuw, gemeente-archi tect, overhandigde den scheidenden burgemeester een boekwerk getiteld: "De Kronieken der Spaansche Solda ten" en sprak zijn dank uit voor de goede samenwerking in de afgeloopen jaren, terwijl de heer Geerts nog, namens het secretarie-personeel; dankte voor de goede verstandhou ding welke steeds tusschen den bur gemeester en het personeel heeft be staan. In een slotwoord dankte Burge meester Rehorst voor de waardeeren- de woorden welke tot hem warerj gericht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2