DE KEURING der a.s. dienstplichtigen ÉL*. Nieuw NoordHollandsch Dagblad DINSDAG 8 JANUARI 1946 *Slad en Om bek Heemraadschap De Wieringermeer HET R.K. LYCEUM Weer in eigen huis Een „honger-corso" DE VERNIEUWING VAN HET ONDERWIJS Kath. Volkshoogescholen Jonge kiezers in Frankrijk Onze roemrijke haring Ds Ramblers worden verstandig Gesprekken onder vier oogen: In het royon Den Heider-Hoorn In de jongste vergadering van het College van Dijkgraaf en Heemraden van het Heemraad schap de Wieringermeer sprak de Dijkgraaf Ir. A. Ovinge een ge- lukwensch uit met het droogval len van den polder. Achteraf be schouwd is volgens spreker de droogmaling sneller gegaan dan verwacht werd. Ter gelegenheid van het droogvallefl van den pol der zijn telegrammen gezonden, uitgaande van de Commissie We deropbouw Wieringermeer aan de Koningin, den Min.-Pres. en div. Ministers, terwijl uitgaande van het Heemraadschap nog telegram men werden verzonden aan de aangrenzende Waterschappen de Vereeniging van Noord-Holland- sche Waterschappen en het Be stuur van den Polder Walcheren. Op voorstel van de Commissie Wederopbouw Wieringermeer werd goed gevonden den techni- Echen dienst van het Heemraad schap in te schakelen bij den We deropbouw van den Wieringer meer. speciaal wat betreft het herstel van wegen, bruggen, ka nalen, sluizen, infiltratieleidingen, dijken, gebouwen enz. Besloten werd de rekening en verantwoording van den Pen ningmeester voorloopig goed te keuren met f 693.186.48 in ont vangsten en f 531.638.26 in uitga ven gewonen dienst en f 45.500 in ontvangsten en uitgaven buiten gewonen dienst. Op verzoek van de Commissie Wederopbou t Wieringermeer werd besloten den Heer J. M. de Graaff. Adjunct-Commies van het Heemraadschap bij deze Commis sie te detacheeren, zulks te reke nen met ingang van 1 Nov. 1945. De Heer J. Lavermeman, Machi nist van het Gemaal Leemans werd te rekenen met ingang van 1 Aug. 1945 bevorderd tot Hoofd machinist van dit Gemaal. DEN HELDER R.K. VROUWENBOND Ook de Vrouwenbond heeft weer teeken van leven gegeven. Op de dezer dagen gehouden vergadering gaven zich 60 dames als lid op. De Weleerw. Pater Schouten hield een beschouwing over de noodzakelijkheid van hulp in groote gezinnen. Voor dit nuttige en zegenrijke werk ga ven zich inmiddels een twaalftal dames op. Verdere aanmeldingen worden gaarne ingewacht bij mevr. Kolster, Keizerstraat 112. Het oude bestuur stelde haar mandaat beschikbaar en op een volgende vergadering is dus een bestuursverkiezing aan de orde. GELDNOOD In een perceel in de Konings- straat werd ingebroken. Behalve een bedrag van duizend gulden werd niets vermist, waaruit men kan 'afleiden, dat de dief zelf maar een einde heeft gemaakt aan de voor hem te zware geld- blokkeering. Niet de manier. EEN KERSTBOOM MET ONGEWILDE ATTRACTIES De kerstboom en zijn verlich ting heeft steeds een aparte sfeer Zoo dacht een bewoner van de v. Galenstraat er ook over en hoewel Kerstmis al eenige dagen achter den rug is, wilde hij die sfeer nog eens oproepen en stak de kerstboomkaarsjes weer aan. Doch, hoe gaat dat. de den is in middels al aardig opgedroogd van de kamerwarmte en een klein vonkje doet de rest. Zoo ook hier. In een minimum van tijd stond het heele geval in lichte laaien. De bewpner die zijn positieven bij elkaar hield en bekend met het feit, dat brand gemakkelijk kan worden ge- bluscht met een wollen deken, probeerde dit ook. Maar jammer genoeg lukte het dezen keer niet en ook de deken vloog in brand, met het gevolg, dat behang en gordijnen ook in de vuurpret wilden deelen. Zoo werd de ka mer een groote kerstboom. Ge lukkig wisten burgers en behulp zame voorbijgangers met emmers water den brand klein te krijgen en het liep alles nog al goed af, vooral ook omdat de verzekering de schade dekt. SCHAGEN BILJARTVEREENIGING HOLL. NOORDERKWARTIER Uitslagen competitie-partijen, gespeeld op Donderdag 3 Januari in haar clublokaal „De Post hoorn". 2e klasse: car. brt. h.s. gem. J. Schenk 125 22 37 5.68 Jac. Smit 102 22 24 4.63 N. Dissel 119 17 25 7.00 J. Schenk 125 17 29 7.35 Jac. Smit 125 20 22 6.25 N. Dissel 111 20 18 5.55 Jac. Smit 79 16 17 4.93 G. Pater 125 16 40 7.81 G. Pater 125 15 27 8.33 J. Schenk 113 15 35 7.53 3e klasse J. Pool 67 22 15 3.04 K. Bakker 85 22 18 3.86 M. Oosterkamp 60 26 9 2.30 K. Bakker 85 26 10 3.26 P. de Wit 85 17 39 5.00 Jac. Prins 46 17 9 2.70 4e klasse: K. v. d. Ben 50 27 6 1.85 A. v. d. Kuijt 49 27 9 1.81 K, Swier 44 28 5 1.57 K. v. d. Ben 50 28 9 1.78 DE VRIJMAKING VAN ATOOM-ENERGIE Op initiatief van het Instituut voor Ontwikkeling en Ontspanning alhier, hield de heer Khönert uit Amster dam een causerie ver "De vrijmaking van atoom-energie" in hotel De Beurs. Dit' onderwerp, dat momenteel* welhaast ieders belangstelling weg draagt, werd door den spreker op een Voor ieder bevattelijke en vooral boeiende wijze uiteengezet. De zeer talrijke aanwezigen zullen dan ook vermoedelijk de volgende week ter zelfder plaats en _tijd terugkeeren voor het beluisteren van het slot der uiteenzetting en de door den spreker getrokken conclussies. BREEZAND GESLAAGDE KERSTUITVOERING Een stampvolle zaal genoot j.l. Zaterdag van de heropvoering van het boeiende drama: „Een, die niet geteld wordt". We zien en hooren in dit drama de belevenissen van een jonge man, zoon van een danseres, die te vroeg stierf, waardoor Alfred een tweede moeder kreeg, die hem totaal negeerde. Alfred ont vlucht dan het ouderlijk huis, zwerft 15 jaren rond over de wereld en keert dan terug, om opnieuw te ontdekken, „dat hij niet geteld wordt". Pas op zijn sterfbed ziet de stiefmoeder haar schuld in en volgt de verzoening. Werkelijk, de R.K. Gemengde Tooneelvereeniging „We zijn niet bang" heeft eer met dit stuk in gelegd en we zien vol verwach ting uit naar de eerstvolgende uitvoering. WARMENHUIZEN DE MINNE STREELEN Onder doodsche stilte en met na ieder nummer een enthousiast applaus, dat op het einde „een ovatie werd, zoo zijn de Minne- streelen, onder de meesterlijke leiding van Hubert Cuypers, in den Katholieken Kunstkring te Warmenhuizen beluisterd. En deze ovatie was dan ook ten volle verdiend. Da. stemmen wa ren zoo prachtig, de leiding zoo emotioneel en inspireerend en niet te vergeten het programma was met zulk een zorg samenge steld, dat een suecesmiddag niet kon uitblijven. Het programma was nog inge steld op de kerstviering. Eenvou dige liedjes gezongen in de mid deleeuwen en in latere tijden overal, waar Kerstmis wordt ge vierd door de geloovigen, met ieder naar hun eigen landsaard. Met een dergelijk materiaal kan het ook niet anders, of zelfs de meest bekende en meest gewone liederen worden een sublieme weergave van het groote gebeu ren, of dat nu is het eenvoudige slaapliedje van Maria of het Ti- roolsche jodelliedje, waarin de echo van de bergen en dalen het kleine Kind in zijn kribbe tege moet kómt. Een ontroering was het prach tige Stille nacht, heilige nacht, met een heldere en glas-zuivere sopraansolo, zoo sterk gezongen, dat de zaal in diepe emotie het gegeven moest verwerken. Verder willen we nog noemen het Wiegelied van Brahms, dat subliem en toch eenvoudig werd gezongen en geneuried. Zoo zou den we door kunnen gaan met het vermelden van het geheele programma, maar omdat het ge geven, zoowel in soli, mannen stemmen en sopranen alsook in het koor geheel volkomen be- heerscht en prachtig werd weer gegeven is dit overbodig. Nog een uitzondering: de com posities van meester Cuypers zelf. Deze waren van een büj- nviedigheid en een inhoud, die inderdaad meesterlijk genoemd kunnen worden. De blijheid van zijn natuur weerstraalt zich in izijn werken. En dat is voor het publiek een groote zegen. Wij hopen spoedig weer onder het gehoor van deze Minnestree- len te kunnen zijn, om dan weer te genieten van' de schoonheid van muziek en zang. zooals zij dit brengen. T. v. d. H. ALKMAAR Na een zwerftocht van 6 jaar door allerlei lokaliteiten is heden het Petrus Canisius-Lyceum teruggekeerd in 't eigen gebouw aan de Bleekerskade. Dit feit is voor rector en docenten, voor de jongens en meisjes wel een geluk wensch waard. Verhuizen is iets, dat vele gezinnen tijdens dezen oorlog hebben moeten doen, maar ieder, die de lotgevallen van dit Lyceum van nabij heeft gevolgd, weet, welk' een moeite er aan verbonden is 250 leerlingen onder dak te brengen. De oorlog is aan het Lyceum niet ongemerkt voorbij gegaan. Reeds de mobilisatie bracht evacuatie met zich. Docenten en leerlingen hebben zich moeten behelpen met leermiddelen, lo kalen en primitieve omstandig heden,die men aanvankelijk voor een normalen, gang van zaken in de school voor onmogelijk had gehouden. Er is les gegeven in ziekenhuisbarakken en kapellen, in tusschenkamers. waar den ge- heelen dag kunstlicht moest blij ven branden. De klassen waren verspreid over de geheele stad, hier' op een zolder, elders m sa menwoning met andere scholen of in een oudemannenhuis. Het is te begrijpen, dat vooral de leerlingen van de. hoogste klassen een beduchten achterstand hebben in te halen. Eenige jaren school met steeds gerekte vacantie. met halve dagen les. met onderduiken voor de Duitsche razzia's zij vormen een misschien wel interessante, doch treu. rige episode. En ook het Lyceum heeft onder leerlingen en oud-leerlingen de open plaats van hen, die vielen in den strijd tegen den bezetter. Het ge bouw aan de Bleekerskade heeft aan veelvuldige gasten tot woonplaats ge. diend, Nederlandsche militairen hiel den liet tot Juni 1940 bezet. Nadat het korten tijd was vrij gegeven, eischte de Duitsche Weermacht het op en deze werd weer afgelost door de beruchte razzia-troepen in den winter 1944—'45. De Landwacht zat er in de maand der bevrijding ge vangen. Na deze trokken onze be vrijders er in. Het verblijf van al deze gasten maakte een schoonmaak noodzakelijk, die sedert September reeds aan den gang' is. Van de inven taris is veel verdwenen, en bescha digd. Het geheele gebouw moest op nieuw worden geschilderd. Thans is men zoover, dat in de gewone loka len les gegeven kan worden. De vak lokalen zijn nog' in reparatie, een re paratie, die een kapitaal zal kosten. Maar het ergste is nu voorbij. Thans kan met een krachtig her stel worden begonnen, dat voor de studeerende katholieke jeugd van Noord-Holland in den moeilijken tijd, Duizenden werfcloozen hebben in de straten van Florence be toogingen gehouden, schreeu wend: „Geef ons brood en werk". Zij drongen restaurants binnen en brachten het verkeer in de war, door de trams tegen te hou den. Men schat dat er minstens 16.000 werkloozen in de stad zijn en wel zonder eenig ïmddel '"an bestaan. Er hebban ook befoogin- gen in Milaan plaais gehad, als protest tegen de „onverschillig heid van de autoriteiten tegen over den toestand van de werk- looze oud-militairen". Van overheidswege is op drieër lei wijze een begin gemaakt met het leggen van contact met het buitenland op het terrein van het onderwijs Een cultureele conven tie tusschen Engeland en Neder land kan zeer spoedig tot stand komen, al zijn hierover nog geen nadere mededeelingen te doen. Blijkens een ministerieele mede- deeling wordt het plan overwo gen, cultureele attaché's aan ver schillende ambassades te verbin den. Voor Amerika is veel gedaan door onzen ambassadeur dr. Lou don Ook voor de nieuwe oriën teering van ons onderwijs zal het Engelsch een belangrijker plaats moeten innemen en het Duitsche studieboek door het Angelsaksi sche moeten worden vervangen. Aldus betoogde dr G. Bolken- steiini on een vergadering van het Haagsche Leerareneontact. De stichting tot oprichting van volkshoogescholen op kaholieken grondslag is thans officieel tot stand gekomen. De bestuursleden van het kath. gemeenschapsoord, die het initiatief namen, hebben voorloopig de leiding De volks- hoogeschool wordt gevestigd op „Drakenburg'* bij Hilversum. Ook het secretariaat is daar onderge bracht. De Grondwetscommissie van de constitueerende vergaderingen in Frankrijk heeft de voornaamste prin. cipieele punten, waarop de Grondwet gebaseerd kan zijn, vastgesteld. Het stemmen wordt verplicht ge steld voor mannen en vrouwen. De kiesgerechtigde leeftijd wordt ver laagd tot 20 jaar. Er zal slechts een Assemblee zijn. De leden moeten vertegenwoordigers zijn van een partij. Als een bepaald aantal leden geen g"ehoor geeft aan de opdrachten van hun partij, moeten zij een onaf hankelijke groep vormen die onmid dellijk in een partij moet worden omgezet. De regeering kan alleen door een motie van afkeuring en val worden gebracht. Als twee regeeringen door een Assemblee ten val zijn gebracht wordt die Assemblee ontbonden. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen vopr het eerst na den oorlog een partij Hollandsciie haring worden geëxporteerd. De vaten met haring, die bestemd zijn voor Luxemburg, zullen.wor- den gepalet in Vlaardingen, Sche- veningen. Katwijk en IJmuiden en worden geëxporteerd door de stichting „Export van Visch". Be halve dat hierdoor deviezen vrij komen, geeft deze export ook meer arbeid aan haringpakkers en kuipers, zoodat deze eerste order in de visscherijplaatsen met vreugde zal worden begroet. De „Ramblers" hebben besloten hun optreden in het openbaar voorloopig te staken, imi afwach ting van een duidelijke openbaar making van de motieven, die den Eereraad geleid hebben tot een uitspraak op grond waarvan de Ramblers na 1 Januari weer met concerteeren zijn begonnen. Er komen eenige bussen den Kanaalweg in Den Helder op rijden vol jongemannen; ze stop pen bij het Bureau van Oorlogs vrijwilligers en laten de men- schen uitstappen. een serie vrijwilligers, denk je en je loopt door, omdat het nieuwtje hier al lang af is. Maar dan komt het als een vreemd verschijnsel op, dat het zooveel jongemannen tege lijk zijn, die zich daar komen melden. En nieuwsgierig vraag je aan een aanwezigen militair, waar die vrijwilligers ineens alle maal vandaan komen. Hij kijkt je een beetje ver baasd aan en zegt: Welnee, dat zijn geen vrijwilligers, die moe ten nier worden gekeurd. Het zijn jongens van de lichting 1945. En dan gaat een licht op. Met een loop je door het bureau en probeer je verdere inlichtingen te krijgen^ want daar moeten meer bijzonderheden van bekend wor den. Zoo komen we terecht op ka mer 3 van het Bureau O.V.W., Kanaalweg 106, Den Helder en staan tegenover den heer Lemair, die met een vriendelijk gebaar een stoei bijschuift, en in een oogwenk eenige papieren en een rayonkaart voor zich heeft lig gen. Vragen is niet noodig, er wordt al verteld en het eenige is luisteren. Inderdaad zijn de jongens, die daar zoo juist zijn binnengeko men, de a.s. dienstplichtigen van 1945. Dus het apparaat begint te rollefi. Zeer juist: de eerste schreden zijn gezet, maar wat een werk er niet aan vooraf moest gaan, daar kunnen de menschen zich geen denkbeeld van vormen. Denkt u eens in, een geheel nieuw leger moet worden opge bouwd van voren af aan, omdat er veel is, dat overboord is ge gooid als afgedaan. Voorheen, als iemand was op geroepen, kwam®hij en in tijd van een of twee uur stond hij weer op straat, goed- of afge keurd. Dan kon hij weer naar huis toe en kalm zijn verderen oproep afwachten. Wanneer nu een dienstplichtige door de keuringscommissie wordt opgeroepen, krijgt hij een briefje thuis, dat hij zich zoo en zoo laat moet melden op een bepaalde plaats in zijn gemeente, waar een auto wacht, om hem te vervoeren naar het bureau in het rayon. Daar aangekomen wordt hij voor twee dagen onderdak gebracht en in de voeding opgenomen. Dus twee dagen wordt hij al als mili tair beschouwd. Deze twee dagen worden besteed aan de volledige keuring van den candidaat, lichamelijk zoowel als geestelijk. Hij moet opgaven uitwer ken, examentjes maken e.d. Precies als in een moderne beroepskeuze. Voor dit onderzoek zijn vier doktoren een röntgenoloog; een psychater; een selectieöfficier en een sergeant-tester In de weer. De candidaat wordt dus grondig op een kalme manier aan den tand gevoeld. Hierna kan worden uitgemaakt in welke klasse de dienst plichtige moet worden gerangscliik't. Het zal daarom niet meer voor komen dat de jongen goed- of afge keurd wordt, met alle onaangename gevolgen die daar b.v. bij verder werk zoeken aan vast zitten. Neen, nu is er een klassificatie ge komen en naar gelang de bekwaam heid worden er punten en klassen uitgeschreven. Niet alleen de geeste lijke ontwikkeling komt in aanmer king maar ook de lichamelijke en de vakkennis, zoodat iedere jongen met bijna volle zekerheid op die plaats komt die voor iTem het meest ge schikt is en niet die hij het liefste heeft uit romantiek of uit gemak zucht. Na de keuring van twee dagen worden de jongens weer netjes thuis gebracht als ze "buiten de plaats van keuring wonen en wachten dan op een naderen oproep voor werkelijk ken dienst, die van het Departement via «de gemeentebesturen wordt ver zonden. Dan, in werkelijken dienst geroe pen, blijft de persoon een jaar onder de wapenen; kan wanneer hij daar voor geschild; is gebleken bij de keu ring, naar Indië worden gezonden of blijft anders in Nederland. De instructies worden gegeven door in Engeland opgeleide instructeurs va.n. O.v.w.ers vroegere beroeps militairen, die nu weer zoo goed als allemaal zijn opgeroepen. Het -leger zal op geheel anderen leest worden geschoeid dan voorheen, wat ook de kracht en de weerbaar heid ten goede zal komen. De broederdienst is nu vervallen, zoodat ieder die in aanmerkihg komt om te worden opgeroepen ook inder daad zal worden opgeroepen. Hier door zal ook het aantal dienstplich tigen, dat vroeger 23.000 was; tot ruim 32.000 uitgroeien. Uitstel van opkomst hv,werkelrjken dienst zal steeds moe- te» worden aangevraagd bij de ge meentesecretarieën, maar de betrok kenen kunnen er op voorbereid zijn, dat dit uitstel in heel bepaalde uit zonderingen zal worden gegeven. De categorieën die vrij worden ge steld zijn nog niet nauwkeurig be kend; tot op heden geldt de vrijstel ling aHeen voor geestelijken en de daarvoor studeerenden. Het zal cfcas een heele verandering geven in onze legerorganisatie, een verandering die in alle opzichten een verbetering zal blijken te zijn. zoowel voor het land als voor de menschen zeil Er zal niet meer kunnen worden beklaagd over eenzijdige uitzonderin gen; er zal ook niet meer kunnen worden verweten, dat de keuringen te haastig en te onnauwkeurig ge schieden; want twee dagen kunnen toch wel alles aan het licht breng'en. En wat het voornaamste is, de jon gen wordt niet zooals dat vroeger werd beweerd, voor de burgermaat schappij bedorven. Een geruststelling voor velen. Onder den Indeelingsraad Den Hel der valt het gebied ten Oosten van% het Noordzeekanaal tot Alkmaar en verder de streek ten Oosten van de spoorlijn Amsterdam—Alkmaar tot Broek _op Waterland, dus de Polders Westfriesland, de Purmer en Beem- ster, tevens inbegrepen het eiland Texel. Voor het rayon ten Noorden en Westen van Westfriesland worden de keuringen in Den Helder gehouden, van nu t.e.m. 4 Februari; voor het overige gebied in Hoorn, van U Febr. t.e.m 39 Maart. De afstand behoeft geen bezwaar meer te zijn. want de jongens worden immers gehaald en weer thuisge bracht. Hiervoor zijn de aanmeldingen voor oorlogsvrijwilligers voorloopig stop gezet. omdat de bureaux te Den Hel der en Hoorn handen vol werk zullen hebben om de lichting 1945 af te werken, hoewel er nog genoeg perso neel bij de gezagstroepen kan worden geplaatst. Daarom is er een verzoek naar den Minister, om ook de vrijwillige mel ding weer open te stellen. Het personeel van de Aanipeldings- bureaux is dus niet bang voor een beetje werk meer of minder. Hoe kan het ook anders, als het werk in de grootste eensgezindheid o.Lv. den res.-kapt. W. Velthuys wordt gedaan, omdat dat personeel en volle begrijpt dat hun werk een daad is van den zoo noodigen opbouw van ons nieuw goed en groot leger.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2