Sl DE EERSTE BEURS-DAG EUWE EN PRINS REMISE sinds 4 Septembe :rankrijk Nieuw NoordhoNandsch Dagblad HASTINGS Tartakower won na een curieus eindspel van Denker RADIOPROGRAMMA Uit alle hoeken der aarde Berouw kom! na de zonde Van Eigen Erf HET FRAAIE DUITSCHE LEGER HET KON NOG ERGER Amerika was paraat HAAR GROOTE VRIENDIN Sympathie van Mrs. Roosevelt voor Neder, landsch meisje jeugdige vol is te De opvoeding van Japan Goering heeft nog lef kroniek fUARI 1946 gescholen richting van kaholieken officieel tot estuursleden ischapsoord, tien. hebben De volks- fevestigd op mrsum. Ook tar onderge- isie van de deringen in naamste prin. de Grondwet stgjesteld. verplicht ge brouwen. De wordt ver- al slechts een den moeten van een aantal leden le opdrachten zij een onaf- n die onmid- aoet worden DINSDAG 8 JANUARI 1946 n :en door een val worden eeringen door zijn gebracht ntbonden. haring zal binnen iet eerst na Hollandsche oorteerd. De ie bestemd zullen.wor- ingen, Sche- IJmuiden erd door de Visch". Be- ïviezen vrij- export ook iringpakkers deze eerste plaatsen met >egroet. worden »g ben besloten openbaar m afwach- e openbaar- ven, die den ben tot een waarvan de ri weer met jonnen. gegeven door instructeurs 'ere beroeps- zoo goed als n. heel anderen 3an voorheen, de weerbaar- en. nu vervallen, nerklhg komt in ook inder oepen. Hier- 1 cïienstplich- was; tot ruim van opkomst steeds moe. 1 bij de ge ar de betrok- orbereid zijn, bepaalde uit gegeven, worden ge- uwkeurig be lt de vrijstel- blijken en de e verandering misatie, een opzichten een e zijn, zoowel de menschen innen worden uitzonderin- ieer kunnen de keuringen uwkeurig ge lagen kunnen licht brengen. ;tff is, de jon- dat vroeger burgermaat- velen. aad Den Hei- Oosten van Alkmaar en osten van de Alkmaar tot s de Polders er en Beem- faet eiland Noorden en id worden de er gehouden, ari; voor het van li Pebr. sen bezwaar igens worden eer thuisge- 1 dingen voor loopig stop te Den Hel- 1 werk zullen 1945 af te jenoeg perso- kan worden oek naar den ij willige mel en. - Aampeldings- ng voor een ïinder. ;rs, als het ensgezindheid W. Velthuys lat personeel un werk een igen opbouw groot leger. V Dr. M. Euwe seinde Maandag avond 7 Januari uit Hastings: Het einde nadert. Tartakower blijft favoriet en het zal raar moeten loopen wil hij niet een van de eerste plaatsen bezetten. Vandaag won hij tegen Denker, zij het niet zonder geluk. De Amerikaansche kampioen im mers had door" sterke behande ling van de opening een pion gewonnen en hoewel de stelling vol gevaren bleef, was Denker's positie toch voortdurend supe rieur Pas tegen het afbreken keerden de k&nsen. In de mee ning een snelle beslissing te kunnen forceeren bracht Den ker onder opoffering van bijna alle pionnen zijn pion naar vo ren Tartakower kon het gevaar nog' juist op tijd keeren en na algemeene afwikkeling ont stond een curieus eindspel van twee torens, en pion tegen twee torens en pion. Met een aantal handige manoeuvres wist Tar takower den vijandelijken ko ning in een matzet te vangen en om dit te voorkomen moest Denker zijn laatste pion opge ven, waarna de partij evenmin houdbaar bleek. Ekstroem won door degelijk aanvalspel tegen Sergeant, die zich aanvankelijk zeer goed ver dedigde. MiesesSteiner was gen tweepaardenspel in dè nahand', dat laatstgenoemde in Gambiet- stijl behandelde. Nu was en is Mieses zelf een voortreffelijk Gambietspeler en dus offert hij liever pionnen darr dat hij ge offerde pionnen aanneemt. Dien overeenkomstig werd het een over en weer aanbieden en wei geren van pionnen. Mieses trok tenslotte aan .het kortste eind, toen hij al te royaal met zijn pionnen was geweest. (Hij ver loor dus, in tegenstelling met het aanvankelijk gegeven bericht. Red.) Euwe stond tegen Prins de ge- heele partij beter, wikkelde ech ter te vroeg af. waardoor een dame-eindspel ontstond, dat niet te winnen was. Geforceerde po gingen om toch nog kansen te behouden hadden bijna tot ver lies geleid. Prins verzuimde ten slotte de .sterkste voortzetting, waarna remise een voldongen feit was. AltkenThomas werd een felle strijd "the Battle of England", welke door Aitken gewonnen werd. Devos verloor tegen Christoffel, doordat hij diens aanvalskansen on derschatte. In de overige groepen houden de Nederlanders zich kranig en het ziet er naar uit dat zij verschillende prij zen in den wacht zullen sleepen. Premier Reserve a: Oostenrijk Bruin 5Vt uit 8; Knoppers 4 uit 8. De leiding in dezegroep heeft Opocensky met 7 uit 8 gevolgd door A. R. B. Thomas en Schenk met 6 uit 8. Nederland heeft hier nog een kleine kans op de tweede of derde plaats. Premier Reserve b: Sandifort 6V2 uit 7; Doesbürgh 5 uit 7; Roose 1 uit 5. Sandifort doet een mooie gooi naar de eerste plaats. Zijn voornaamste concurrent is Bolland met 6 uit 7. Premier Reserve c: Muhring 8V1 uit 9! Spanjaard 6 uit 8; Cacheffer F uit 9; Leembruggen 4*/2 uit 9; Wijker 3>/t uit 9. In deze groep staan Neder - land's papieren bijzonder goed. De mogelijkheid bestaat zelfs dat de eer. ste drie prijzen alle door Nederlan ders gewonnen worden. Major a: Slob 5 uit 8; Groosjolïan 2 uit 8; Van der Kuyl 2ll°. uit 6. Major b: Keuzenkamp 3Vs uit 5 met enkele hangpartïjen. Onze landgenoot kan nog tweede of derde worden. Major c: Mevr. Heemskerk en Mevr. Roodzant 4 uit 7. De belang rijkste ^concurrenten zijn hier Miss Saunders 5 uit 7 en Miss Tranmer 6 uit 7. WOENSDAG 9 JANUARI. HILVERSUM I: 8jOO Nieuws; 12.00 Gramofoonmuz.; 12.30 Hoe Nederland den vrede wint; 13.20 Ted Powder en zijn Sweet ork.^ 14.00 Wereld programma; 15.00 Voor de vrouw; 15.30 Kalender der toon kunst; 16.30 Klein trio; 16.45 Na schooltijd; 17.00 Meisjeszangklas; 18.15 Kwartiertje Cabaret; 18.30 Het Rijk overzee; 19.15 Reportage; 19.30 Ka mermuziek; 20.00 Nederland herrijst; 20.15 Brief van onzen Londenschen correspondent; 21.00 Hoorspel "Als de oorlog voorbij is"; 22.15 Mensch en Maatschappij. HILVERSUM H: 18.30 Gedeelten uit "La Bohème" (gr.); 21.00 Patriot spreekt; 21.15 Dolf-, van der Linden en zijn Métropole orkest; 21.45 Avondwijding; 22.00 Nieuws; 22.15 Om het haardvuur (gr.) Eerste Klasse a: In den Bosch 4 uit 7; Jonker 3'/2 uit 9. Eerste klasse b: Rooker heeft met 5V* uit 9 nog een kansje op den der den prijs. De partij tusschen Steiner en Ait ken uit de achtste ronde had het volgende verloop: Wit: Steiner Zwart: Aitken Lorthodox Dame-gambiet 1. d2d4, Pg8—f6; 2. Pgl—f3, e7—e6; 3. Lel—g5, Lf8e7; 4. c2—c4; d7—d5; met verandering van volgorde zijn wij ten slotte in een orthodox Dame gambiet terechtgekomen. 5. Pbl—c3, Pb8—d7; 6. e2—e3, 0—0; 7 Tal—cl, c7c6; 8. a2a3, a7—.6; 9. Ddl—c2. De zoogenaainde tempo-strijd-variant zwart mocht niet slaan op c4 tot wit zijn looper fi ontwikkeld heeft. 9. b7b5. Een nieuw idee dat van de Russen afkomstig' is. 10. c4—c5 Wanneer wit op b5 of d5 slaat komt zwart heel bevredigend te staan. 10e6e5; 11. d4xe5, Pf6—e8; 12. Lg5—f4, Pd7xc5; 13. b2—b4. Pc5— e6; 14. Lfl—d3, Pe6xf4; 15. e3xf4, g7— g6; 16. 00, c6c5? Een begrijpelijke maar niettemin ernstige fout. Zwart wil zijn zwakken pion van c6 oplossen en ziet daarbij het nu volgende ant woord over het hoofd: 17. Pc3xd5Wint een Pion bij uitstekende stelling. 17c5c4; 18. Ld3e4, Ta8—a7; 19. Tfl—dl; Ta7<3720. Pd5—e3. Pe 8—g<7; 21. Le4d5; Dd8—b6; 22. Tdl—d2, Tf8—d8 23. Tel—dl, Pg7—e6. Het schijnt dat zwart zich weer. een beetje hersteld heeft van de collapses op den zes tienden zet, maar nu steekt een nieuwe storm op. 24. f4f5! Zeer sterk. 24Pe6—f4; 25. Ld5xf7 schaak! Fraai gespeeld. 25 Kg8xf7; 26. e5—e6 schaak, Kf7—g7; 27. e6xd7, Lc8—b7; 28. Pf3—d4, Le7— f6; 29. Pd4e6 schaak. Pf4xe6; 30. f5xe6; Db6xe6; 31. Trï2—d6, De6—e5; 32. a3a4, Lb7—e4; 33. Dc2—cl, De5— g6; 34. Td6xa6, c4c3; zwart's laatste troef. 35. Ta6—e6, Le4—f3; 36. h2—h4; scherp berekend; 36Dg5xfc4; 37. g2xf3. Dh4g5 schaak; 38. Pe3g4 c3c2. Zwart geeft zijn besten Pion om het zooeven geofferde stuk terug te krijgen, maar zelfs dit gelukt niet. 39. Dclxc2, h7h540. Tdl—d6; h5xg4 41. f3f4! Zwart g'eeft het op want na 41.... df4: 42. Tf6: blijft hij bij ongunstige stelling een vollen Toren achter. HONDERD JAAR R K. ONDERWIJS TE HAARLEM De zusters van de Congregatie van onze Lieve Vrouwe van Barmhartigheid hebben op 6 Jan. herdacht, dat leden dezer congre gatie 100 jaar geleden begonnen zijn met heLgeven van r.k. onder wijs te Haarlem. Mgr. J. P. Hui- bers, Bisschop van Haarlem, heeft ter gelegenheid van dit feit in de Spaarnekerk een pontifi cale H. Mis opgedragen en een predikatie gehouden naar aan leiding van de woorden: „Sta op, word verlicht Jeruzalem, want uw licht komt en de heerlijkheid des Heeren gaat over u op". Deken J. C. van eter Wiel woonde de plechtigheid bij. Na de Mis bezocht de Bisschop de zusters in het Verofiicagesticht. Des middags werd een druk be zochte receptie gehouden. VOLGENS don hoofdofficier van gezondheid te Boeda pest dreigen de inwoners dezen winter van honger om te ko men, indien er geen hulp uit het buitenland komt. De Bulgaar- sche premier, Gueogujef, is gis teren te Moskou aangekomen. De Nederlandsche wielrenners Braspenninx en de Ruyter, die op weg naar Brussel waren zijn bij een auto-ongeval gewond en naar een ziekenhuis vervoerd. De Grieksche arbeiders dreigen met een algemeene.staking, in dien hun loonen niet in levens middelen worden uitbetaald. Groot-Brittannië en de Vereenig- de Staten zijn het met Frankrijk eens geworden over de terug gave door Siam aan Indo-China van de gebieden, waarvan Thai land zich had meester gemaakt. Tijdens het Kerstfeest, dat op 7 Januari in de Russische Ortho doxe Kerk werd gevierd, waren de kerkgebouwen in de geheele Sovjet-Unie overvol. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd aan de villa van de weduwe V. aan de Burgem. van Loonstraat te Roosendaal ge beld. De eenige zoon des huizes deed open en zag twee gemas kerde mannen, voor zich, die hem onder bedreiging met een pistool sommeerden een partij cigaretten af te staan. V weigerde dit en raakte met de bandieten slaags; het pistool werd niet gebruikt. Het gefriaskerde tweetal behaalde natuurlijk de overwinning en drong de woning binnen, waar de gewenschte cigaretten, alsmede een partij sigaren Werd buitge maakt. V. had echter een der da ders herkend als den 22-jarigen van M. uit Steenbergen. Deze ont dekking was echter niet eens noodig geweest, want toen hij bij de politie aangifte van zijn be vindingen kwam doen, vertelde men hem daar. dat varu M. en zekere J. V., ook 22 jaar oud en ook Steenbergenaar, zich reeds hadden gemeld als de schuldigen van den overval en dat zij uit berouw over hun daad de rook waar bij de politie hadden gede poneerd. JiV EDE is een opslagplaats, waar groote hoeveelheden benzine, petroleum, teer enz. waren opgeslagen totaal uitge brand. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot 'wijziging der Ouderdoms wet 1919. In Roosendaal is een 12-jarige jongen, die met een zwaren mitrailleurkogel speelde, toen deze ontplofte ge dood. Nadat op 4 September 1944 op de Amsterdamsche Beurs voor het laatst zaken was gedaan, was Maandag de Effectenbeurs weer voor den handel opengesteld. Waar deze handel aan beperken de bepalingen is gebonden^ in zoo verre voor het verkoopen van fondsen verkoopvergunningen be- noodigd zijn en de gekochte stuk ken alleen kunnen worden be taald uit geblokkeerde rekening, lag het voor de hand, dat de han del niet veel te beteekenen zou hebben. Van affaire in den vroe ger gebruikelijken zin, kon heden dan ook niet gesproken worden, maar dit nam niet weg dat door de beursbezoekers voor de effec ten, waarin t hans handel rnag worden gedreven, groote belang stelling aan den dag werd gelegd. De opkomst ter beurze was groo- ter dan sedert het eincle van den beurshandel in 1944 ooit het geval is geweest. Het was niet gemakke lijk om noteeringen te verkrijgen, omdat de transacties zich hadden geconcentreerd bij de hoeklieden, die moesten nagaan hoe de verhou ding tusschen aanbod en vraag was. Naar het schrijnt waren heden in to taal ongeveer 160 verkoopvergun ningen afgegeven, betrekking heb bende op een totaal bedrag van on geveer f 800.000 nominaal, waarvan circa f 700.000 staatsleeningen. De advieskoersen welke aanvankelijk in het half werden afgegeven berustten hoofdzaak op schatting en bij einde van den beurstijd, om drie; waren de hoeklieden nog druk doende om hun noteeringen vast te stellen, welke noteeringen in ver band met de thans geldende voor schriften het fiat behoeven van den commissaris van de noteering. Over het algemeen kan worden gezegd dat de noteeringen niet tegenvielen. De 4 pr. staatsleeningen werden ge adviseerd tegen 103 a 104. De 3*/a procent Nederlandsche leeningen 1941, 1942 en 1943 waren ongeveer 104. De oude 3' procent schuld werd getaxeerd op 99 a 100. De spoorweg drieën golden circa 102, terwijl ook de 3 procent obligatiën 1938, de z.g. gestaffelde leening ca. 102 bedongen De 2*/a procent oude schuld werd tegen 84 genoemd. Wat de hypo- theekbankpandbrieven aangaat zoo werden enkele soorten gedaan tegen 103. In verscheidene dezer stukken kon geen noteering tot stand komen, maar daarbij bleek dat voor 103 ge boden werd. In de gemeentelijke en provinciale obligatiën was weinig te doen. Enkele specialiteiten, zooals 3l/a procent obligatiën Utrecht, wer den verhandeld tegen 102 104, terwijl de 3Vs procent obligatiën gem. cre- diet eveneens tegen dien prijs wer den verhandeld. Van de industrie- obligatiën was onder beurstijd over- het algemeen nog geen betrouwbare noteering te verkrijgen. Alles bijeen genomen kon worden vastgesteld dat de vraag grooter was dan het aanbod. Verscheidene houders van geblokkeerde rekeningen wenschen blijkbaar een gedeelte dezer reke ningen om te zetten in fondsen, waardoor de betreffende gelden rentegevend worden. Erich von den. Bach Zelewski hoofd van de oorlogvoering tegen de partisanen in Oost Europa ge tuigde gisteren te Neurenberg. Hij verklaarde, dat zoowel Wehr- macht als SS aan de gevechten deelnamen en dat orders van hoogerhand niet voldoende dui delijk waren om massamoord van burgers te voorkomen. Er was slechts bevel tot een streng beleid. Zelewski beweerde, dat iedereen er van wist, doch dat er niets aan gedaan werd. Van hoogerhand werd bevolen, dat soldaten, die zich gewelddadig tegenover bur gers gedroegen, niet gestraft moch ten worden. Hij zeide verder, dat een anti-partisanenbrigade hoofd zakelijk uit stioopers, misdadigers, ja zelfs moordenaars bestond. Hij bracht Himmlers toespraak v. 1921 in herinnering, waarin deze zeide. dat het doel van de Russische campagne was de Slavische be volking met dertig millioen te re- duceeren. Zelewski werd erg boos, toen hem gevraagd werd door den verdediger van Rosenberg, of het moordprogramma van dertig mil lioen Slaven een personlijk idee van Himler was ofwel tot de phi- losophie van de Nat. Soc. partij behoorde. Het was „Nazi-philoso- phie" brulde hij den verdediger toe. Het Amerikaansche departement van Marine heeft eenige mededee- lingen gedaan omtrent den aard van het werk van een kleine werkgroep bekend onder den naam van „Naval Medical Rese arch Unit Nr. 1" op het gebied van de Biologische oorlogvoe ring. Een groot deel van de werk zaamheden bestond uit onderzoe kingen in verband met het moge lijk gebruik door den vijand van bepaalde besmettelijke ziekten De ziekte die men speciaal op het oog had en waarvan de naam ook thans nog niet wordt onthuld, was een van de oudste ziekten en een van de doodelijkste, naar cap tain Albert Paul Kruger, de offi cier van gezondheid die aan het hoofd van de werkgroep stond, verklaarde. Na 33 maanden van onderzoe kingen aan de Universiteit van Californië kan thans worden ge zegd, dat men, een aanzienlijke hoeveelheid kennis heeft vergaard ten aanzien van massa-verdedi ging tegen het gebruik van deze ziekte door den vijand. Met het oog op het waardevolle onderzoek omtrent de bescherming van de burgerbevolking tegen ziekte-kie men door de lucht overgebracht, zal de werkgroep het werk in 1946 nog voortzetten. De kleine Caroline Auer, het 3%-jarig dochtertje van een Ne- derlandschen marineman en Dia na Huges-Jones uit Wales, heeft een heel prettige zeereis gehad van Canada naar Engeland. Vol gens de Evening Standard heeft zij „mede in de morgenscheme ring van de Vereeniigde Volken en de bouwers daarvan gestaan." Caroline's vader werd met een speciale opdracht naar Canada gestuurd. Hij nam zijn vrouw en dochtertje mee. Zijn vrouw dien de eertijds bij de „Wrens" (En- gelsche marva's) Het kleine meis je praat nog steeds over de aar dige dame,,die zij aan boord van de „QueenElisabeth" ontmoette. Zij kreeg lekkers van die dame en deze bewonderde haar pop, Betty, heel erg. Die vriendelijke dame was mevrouw Eleanor Roo sevelt, die dol op kinderen blijkt te zijn en speciaal een zwak voor Caroline had. Een groote ovatie mocht de J3- jarigie Fransche violiste, Blan- chette Tarjus, in ontvangst ne men, toen zij te Londen debu teerde met Mendelssobns viool concert, begeleid door het Lon- densch Philharmonisch orkest. Met groote zelfverzekerdheid speelde de jeugdige violiste, die op een wedstrijd van het Parij- sche conservatorium den eersten prijs won, het welbekende werk. De toehoorders waren enthou siast en riep era Blanchette zeven maal terug. Alvorens naar Parijs terug te keeren, zal het meisje nog in twee provincieplaatsen concerteeren. Een Japansche woordvoerder heeft hedenavond verklaard, da+ baron Sjitieharra, de Japansche minister-president, niet zal aftre den, maar dat hij wel „diep ge schokt" is door de bevelen, die de vereen. „De Zwarte Draak" 26 andere geheime organisaties bui ten werking gesteld hebben. De woordvoerder voegde er aan toe, dat een grondige herziening ech ter onvermijdelijk scheen. Gene raal MacArthur heeft de Japan- neezen tevens bevolen, de regee- ring en de partijen te bevrijden van militairistische en feodale invloeden. Hermann<»Goering heeft tegen zijn bewakers geprotesteerd over een nieuw insigne, dat zij op hun schouder dragen. Dit insigne stelt een gebroken en op den grond geworpen Duitsche adelaar voor. Goering zei: „Ik houd er niet van om een adelaar zoo te zien". Kolonel B. E. Andrus, 't hoofd van den internen veiligheids dienst te Neurenberg gaf ten ant woord: „Luister eens dikzak, je had daar eerder aan moeten den ken, voordat je die adelaar liet vliegen'". föORLOG TUSSCHEN TUR- V KIJE EN RUSLAND zei een Fransch blad, maar het is niet waar. Het Russische Nieuwsbureau spreekt het ten minste tegen en wij hoorden er verder niets meer van, buiten het sensationeele bericht van het Fransche blad „Paris Ma- tin". Het is op het oogenblik wel erg tusschen die twee, maar zoo erg, neen, dat wil er bij ons toch nog niet in. Het Russische agentschap Tass ver klaart dan ook, dat dergelijke geruchten „leugenachtige en lakenswaardige verzinsels zijn!" Gelukkig voor de Rus sen en voor de Turken en voor de geheele wereld, die amechtig worstelt met moei lijke naoorlogsche problemen. Rusland maakt wel aanspraken op Turksch gebied, twee Geor gische provincies, die volgens heele geleerde Sovjet-historici reeds sedert tweeduizend jaar vóór Chr. bij Rusland behooren. Maar, als we meer op den be- ganen grond komen, weten we, dat de bewuste gebieden sinds het einde van den wereldoor log '14-18 bij volksstemming aan Turkije zijn gekomen. Daar wenschen de Turken zich aan te houden. Nu zijn.er met dit land nog andere kwesties, o.a. de moeilijkheid met de open stelling der Dardanellen en de eventueele vestiging van mili taire bases aan dit belangrijke strategische punt. Terwijl de Sovjet-radio en pers de aan vallen op Turkije hervat heb ben, zijn de Turksche bladen met een nieuwe campagne te gen de eischen van Moskou be gonnen. Men heeft den indruk, dat nu de algemeene vergade ring van de U.N.O. te-Londen bijeenkomt de Turksche leiders de aandacht van de wereld willen vestigen niet alleen op dit Sovjet-Turksche geschil, doch ook op de politiek van de Sovjet-Unie in het algemeen. Ook de Turksche delegatie te Londen zal hier speciaal voor ijveren. In heel Turkije is in middels een eind gekomen aan het éénpartijstelsel. Onder voorzitterschap van den oud premier Bayar is officieel de oprichting bekend gemaakt van een „democratische partij", die~ een ruime sociale politiek en de grootst mogelijke vrijheid aan het particulier initiatief voorstaat. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek baseert zij zich op den geest van San Francisco en tegen elk impe rialisme, vanwaar dit ook ko- me. Met name zal zij zich, „zoo als alle Turken", verzetten te gen de Moskousche eischen, „waartoe Turkije zoo noodig de wapens zal opnemen." Het einde van deze kroniek is dus net zoo oorlogszuchtig als het begin, maar ook de Turksch- Russische soep zal wel niet zoo heet gegeten worden als ze wordt opgediend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3