PAUSELIJK PROTEST NTeuw Noordhollandsch Dagblad 3 tegen dwangarbeid van religieuzen GELOOFSV E RVO LCIN G TE NEURENBERG BESPROKEN De mishandeling van religieuzen HET ZONDENREGISTER VAN GOER ING Nog erger dan Hifler Van Eigen Erf Opgehangen! Hef kruis voor Buchenwalde HET TOURNOOI TE HASTINGS Tartakower of Ekstroem wordt winnaar Aankoop van effecten ter beurze Uit alle hoeken der aarde BON F 03 VOOR SINAASAPPELEN De Groote Politiek in de Tweede Kamer INGEZONDEN „De Parfrij van den Arbeid" LOUWES TREEDT AF Belangrijke mutaties bij Landbouw RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 9 JANUARI 1946 Te Neurenberg zijn thans de geloofsvervolgingen onder het Naziregiem ter sprake gekomen. Er werd op gewezen, dat zieh in Dachau een groot aantal geïnter neerden bevond, dat uitsluitend om religieuze redenen in het con centratiekamp was gebracht, het betrof, meerendeels katholieken, evangelisch-lutheranen en leden van de secte „Getuigen van Je hovah". In Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije vonden eveneens ge loofsvervolgingen plaats. Vervolgens werd voor het Hof het officieele protest voorgele zen, dat door den pauselijken staatssecretaris, mgr Maglioni op 2 Maart 1943 aan von Ribbentrop werd gezonden, waarin o.m. mel ding wordt gemaakt van het be staan van een concentratiekamp te Boganowo waarin 400 reli gieuzen werden mishandeld en tot dwangarbeid veroordeeld. De pauselijke staatssecretaris richt te zich in dit protest eveneens tegen het in het generaaligouver- nemeöt (Polen) bestaande decreet, waarbij de minimumleeftijd voor het sluiten van een huwelijk voor mannen op 28 jaar en voor vrou wen op 25 iaar werd gesteld. Het protest van den pausel. staats secretaris bleef zonder uitwer king. evenals het protest, dat al vroeger door den aartsbisschop van Breslau, mgr Bertrammin, in November 1942. na afloop van de Duitsehe bisschoppenconferen tie te Fulda. aan den Fuehrer ge richt werd, waarin geprotesteerd werd tegen de geloofsvervolgin gen in Duitschland en ie de be zette gebieden. De zaak Goering is heden door Albrechit, optredend voor den Amerikaanschen aanklager, ge opend. Hij begon met het citeé- ren van een passage uit de "Rijks dagrede van Hitier op 13 Juli 1934, waarin Hitier zeide Goering opdracht te hebben gegeven in geval van een zuiveringsactie in Berlijn en Pruisen met ijzeren vuist iederen aanval op het na- tionaal-socialisme af te slaan. Vervolgens gewaagde Albrecht van Goerings snoevende uitlating in Muenchen in 1939, een lucht macht te scheppen, die, als het uur zou slaan, op den vijand zou losbarsten als. „een koor der wraak", Goerings decreet van '40, in" zijn functie als leider van het vierjarenplan, beval, dat Poolsche arbeiders als burgers van een LtET EERSTE SCHIP met si naasappelen is de Rotter- damsche haven binnengeloopen Gisternacht is een kolen- trein, afkomstig uit Limburg, te Apeldoorn ontspoord, waardoor de lijn Apeldoorn-=-Deventer is versperd. Arie Notenboom, tuinder uit Pijnacker, die ge werkt had voor de Ned. Oost compagnie en geruimen tijd lid varf de N.S.B. was,,hoorde een gevangenisstraf van tien jaar tegen zich eischen. Tegen den banketbakker C. A. AUes, die bij Baarle Nassau tegen de geallieerden had gevochten, werd door het Bijzonder Ge rechtshof te Den Haag de dood straf geëischt. Het Amster- dam'sch Bijzonder Gerechtshof heeft M. Tjepkema, chef van de griffie van het Kantongerecht te Haarlem, wegens majesteits schennis tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De S.D.-mannen Sandrock en Schweineberger die wegens moord op den Engelschen piloot Gerard Hood en Bote van der Wal uit Nijverdal door den geal lieerden krijgsraad te Almelo ter dood veroordeeld waren, zijmi in Hamein (Duitschland) opgehan gen, vijandelijk land moesten worden behandeld. Ook zijn decreet van 20 Januari 1942, waarbij werd be volen, dat arbeidskrachten uit de bezette gebieden desnoods met geweld moesten worden aange worven. werd als bewijsmate riaal aangehaald Voor het proces tegen Goering begon, las majoor Elwyn Jones van de Britsche prosecutie pas sages voor uit „Mein Kampf', hetwelk hij een boek noemde, dat „een generatie heeft vergiftigd". Albreeht noemde Goering „nazi no. 2". die in sommige opzichten zelfs gevaarlijker was den Hitier en andere vooraanstaande nazi'sA In tegenstelling met Hitier en vele andere hooge nazi's, die mo reel en maatschappelijk aan den zelfkant van de samenleving heb ben gestaan, stamde Goering uit hooge officiers- en ambtenaars kringen." Töt zoover hoprde Goe- ymg, Albrecht aan zonder een spier van zijn gezicht te vertrek ken. In het halfduister van de Notre Dame, een van de wei nige ongeschonden cultuur monumenten van Europa, rijst thans een tien meter hoog ruw houten kruis op aan een van welks armen de Fransche vlag in lange plooien neerhangt. Dit eenvoudig indrukwekkend kruisteeken is bestemd om in Buchenwald te worden ge plaatst als nagedachtenis van de 51.000 Fransche onderda nen, die in dit kamp het leven lieten en ih massagraven zijn geborgen. Dr. M. Euwe seinde Dinsdag middag uit Hastings: De uitslagen van de tiende ron de luiden: AitkenMieses afgebroken in voor Aitken gewonnen stelling (Scandinavische partij). Sterner—Tartakower 01, 27 zetten (Fransche verdediging) DenkerEuwe 21 zet ten (Slavisch damegambiet nul variant). PrinsDevos afgebroken in een voor Devos wellicht iets be tere stelling (Siciliaansche.partij). ChristoffelEkstroem 01, 32 zetten (Cafb-Kan opening). ThomasSergeant V2—Vz. 23 zetten (Spaansche opening). De stand luidt thans: Tartakower 8%; Ekstroem 8; Steiner 6V2; Euwe 6%; Denker 6; Aitken 5 plus afgebroken partij; Prins 5 plus afgebr. partij: Chris toffel 3%; Mieses 3 plus afgebr. partij: Thomas 3; Devos 1% plus afgebr. partij; Sergeant 1%. Nu de handel ter beurze op 7 Januari 11. is hervat, is het moge lijk, met zijn geblokkeerd tegoed aanvankelijk uitsluitend obliga ties en pandbrieven, later, bij uit breiding van den handel wellicht ook aandeelen te koopen. Voor aankoop is geen vergun ning noodig. terwijl het mogelijk zal zijn de aldus gekochte Effec ten op een later tijdstip weer te verkoopen. waarvoor dan echter weï een vergunning is vereischt. De opbrengst komt dan op geblok keerde rekening. Het is niet toegestaan vrije gel den aan te wenden tot koopen van Effecten „oud bezit", Siermede kan men derhalve nog niet aan den beurshandel deelnemen. Toch kan men deze gelden ren dabel maken door in te schrijven op de: 2y2%> verhandelbare 5-ja- rige Spaarcertificaten welke a 100°/o worden uitgegeven. Voor geblokkeerde gelden mag hierop hoogstens voor f 300 worden in geschreven. Met vrij geld kan men tot elk bedrag aan de inschrijving deelnemen. Deze stukken zullen ter beurze worden genoteerd. Op de 3°/o Grootboekschuld 1946 kan men desgewenscht tot het volle bedrag van het geblokkeerde tegoed inschrijven Ook met vrij, geld kan hierop worden ingeschreven. Deze stuk ken zijnoot uiterlijk 1 Maart 1949 niet overdraagbaar, dus tot dien datum niet verhandelbaar. Deze uitgiften te doen slagen is voor het geheele Nederlandsche Volk een eereplicht. Wij -allen moeten paedewerken tot financieel herstel yan het Vaderland, r\E ACHT DUITSCHERS, die U wegens het vermoorden van burgers van Leningrad ter dood zijn veroordeeld, werden Zondag j.l. opgehangen. De Spaansche regeering zal bij Madrid, Barce lona en Bilbao stoorzenders op richten tegen, de uitzendingen vanuit Frankrijk en de Sovjet- Unie. Volgens Professor Dun ning, een der Amerikaansche des kundigen voor atoomenergie, is het mogelijk, dat binnen 3—5 jaar de atoomenergie kan worden benut voor groote fabrieken, vaartuigen of reuzen vliegtuigen. Te Washington verluidt, dat de Hertog van Windsor candïdaat zou zijn voor den. post van Secretaris- Generaal van de U. N. O. Franco zou morgenochtend Ma drid verlaten, echter niet voor een ontmoeting met Don Juan, maar om op jacht te gaan. De meeste kansen om de zetel te* worden, van de U. N. O. hebben thans de Amerikaansche steden Boston At lantic City en New York. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat het publiek op 9, 10 en 11 Januari bon F o4 der fruitkaart bij een handelaar in groenten en/of fruit moet in leveren.. Op dezen bon zullen t.z.t. 500 gram sinaasappelen be schikbaar Worden gesteld. Ook in de distributiekriinigen in Noord-Holland, waar op 5, 7 en 8 Januari bon F 03 moest worden ingeleverd, moet thans uitslui tend bon F 04 ingeleverd worden Bon F 03 is in Noordholland niet geldig. Bon F 04 mag'uitsluitend wor den ingeleverd in den distribu tiekring, welks nummer op den bon vermeld is. De aflevering der sinaasappelen zal in de verschil lende provincies op verschillende tijdstippen plaats vinden, naar mate de sinaasappelen worden aangevoerd (Vervolg van pag. 1) Hij was niet de eenige, die de socialisatie of nationalisatie be sprak. De socf s willen in dit op zicht nog al ver gaan. De heer Ruyter, r.k. vestigde er de aan dacht op, dat de Minister van Verkeer en Energie verklaard heeft, te zullen heengaan, als er socialisatie van 't verkeer komt. Minister Drees is er voorstander van. Hoe staat het kabinet er tegenover en hoe denkt de minis, ter-president er zelf over? Klaar heid in deze dingen is inderdaad gewenscht. De heer Schouten, «cfie in een groote rede het bekende anti- re^-olutionnaire standpunt nog eens onderstreepte, was van mee ning, dat de regeering ten dezen en anderen opzichte ten onrechte principieele zaken in het geding brengt. Er had. meende hij, na de bevrijding een Godsvrede moeten heerschen. Het 'kabinet is z.i. niet nationaal; het wordt beheerscht door de zes ministers, die de doelstellingen van de N.V. B. onderschrijven en door de drie socialistische ministers. De heer Schouten wees er verder op, dat het program van het kabinet overladen is, vandaar ook de overdaad aan ambtenaren, met de bureaucratie, die een groot gevaar is, de beste sappen weg zuigt en het herstel belemmert. Wat de regeering gedaan heeft ten aanzien van de radio, noemde hij volledig misbruik van nood- recht. De anti-revolutionnairen willen samen werken,maar alleen op grond van de erkenning van elkanders principen. Met een sa menwerking tusschen christen dom en humanisme kan de heer Schouten niet accoord gaan. Er moet samenwerking zijn, aller eerst om den hordei te beredde ren, maar die samenwerking mag men niet gebruiken om politieke winst te behalen. Wij vermelden verder nog, dat de heer v. d. Goes klaagde over een tekort aan sociaal-democra tische burgem.. hij wilde voorts vrouwelijke burgemeesters en vrouwelijke rechters benoemen. Wat de rol van de illegaliteit betreft, meende hij, dat deze „enkele jaren achtereen de poli tieke wilsvorming van ons volk in, handen heeft gehad". De heer Goedhart, van Parool, stelde enkele vragen over de militaire en politieke gebeurte nissen tijdens den Duitschen in val en bezetting. Burgemeesters^ die in den oorlog in ggbreke zijn gebleven, moeten niet herbe noemd worden, meehde hij. De heer Donker, S.D.A.P., hield een betoog van meer juridischen aard over de kwestie van de nadere bekrachtiging van wetsbesluiten. Hier zitten groote risico's aan vast, ook ten aanzien van de rechtszekerheid. De vergadering gaat heden verder. Dinsdag 15 Januari a.s. zal de Indische kwestie aan de orde komen. Mijnheer de redacteur,, Naar aanleiding van Uw drie ster, (dit teeken- is mij overigens niet on sympathiek), van. Zaterdag 5 Jan. '46 enkele opmerkingen. Ik heb groote waardeering voor het feit dat U poogt .cfe lezer-s van Uw blad voor te lichten over de groote politieke gebeurtenissen,,, die bezig zijn zich. te. oixtwikklen. Jammer is het, dat ik mij noon kan onttrekken aan de indruk, dat die, voorlichting alleen maar gebeurt met de bedoe ling Uw lezers een door U gewensch- te meening op te dringen. 1) Dan is het geen voorlichting meer, maar propaganda. Ik vraag mij af of (Jat hëtgene is waar Uw lezers recht op hebben. Deze opmerking geldt voor de houding die- Uw blad in het algemeen aanneemt, tegen over alles wat- de politieke ontwik keling in ons land betreft 2) Verder maak ik er U pp attent, dat de uitdrukking "vervlakkend humanisme-" niet is- gebruikt door Prof. Romme, Mr. Sassen of Prof. de Quay, maar door de voorzitter van dè voormalige R.K.S.P. 3) Verder kan ik U nog mededeelen, dat de door U aan Jhr. Mr. v. d. Goes v. Naters toegeschreven uitlatingen niet precies 'inhielden, wat U ervan vertelde. 3) Hij heeft namelijk beslist niet ge zegd, dat de nieuwe partij de roode vlag zou voeren en ook niet dat de sociale liederen zouden worden over genomen. 3) Dat de Partij van den Arbeid een socialistische partrj zou zrj'n, stond allang vast, maar dan in de geest van den N.V.B., die reeds lang: een socialistisch- program voorstaat. 4") Verder is het niet waar, beslist, niet waar dat de Partij v. d. Arbeid een vergrooting van de S.D.A.P. zou beteekenen. 4) Vele Katholieken zien met belang stelling de verdere ontwikkeling te gemoet en hopen vurig', dat het mo gelijk zal blijken ook voot radicale Katholieken, die zich van Iran 'so cialistische opvattingen bewust ge worden zijn, een plaats in de Partij v. d. Arbeid in te ruimen. 5) A. P: N. PïELAGE Noten van de redactie: 1) Wij geven voorlichting en ver dedigen een meening, dat behoort tot de leiding die een katholiek blad zeker in dezen tijd moet geven en waartoe een standpunt moet worden ingenomen; het is nu eenmaal onver antwoordelijk, zoovelen in clezen tijd over te laten "aan het geslinger van een onrustigen geest" zooals de psalmist dat noemt. 2) De lezers hebben rechten en wij hebben plichten. Het verschil tusschen propaganda en voorlichting is trouwens, op d'en keper beschouwd niet zoo groot. Hoofdzaak is dat, beiden berusten op waarheid. 3) Inzender meent toch niet, dat naar ons inzien propaganda en on juistheid hetzelfde zijn? Hoe komt hij er bij, dat alleen de voorzitter van de R.K.S.P. gesproken zou heb ben van het vervlakkend humanisme van de nieuwe partij? En als dat zoo zou zijn, beteekent* dat dan niets? Maar de anderen die wij, noemden, hebben in dien g'eestë ook nog gesproken. Dat hebbén wij zelf ge hoord op de Partijraadsvergadering. Daar waren wij aanwezig, voor 200- ver wij weten, was de heer Pielage er niet. Er valt dus -niets "attent te maken", tenminste niet als men goede voorlichting wil geven. Wat de heer v. d. Goes heeft gezegd, is ont leend aan een mediedeeling van het A.N.P. die nooit tegengesproken is. 4) Het is ons bekend, dat de Par tij van. den. Arbeid naar een socialis tisch program streeft, pe heer v. d. Goes heeft echter voor het eerst den indruk gewekt, alsof die betiteling aan den naam zou worden toege voegd. Het blijkt nu, dat het socia lisme van d'en heer v. d. Goes niet hetzelfde is als het socialisme van de N.V.B. (en van den heer Pielage). Ook dit was ons reeds ^ang bekend. Dit maakt de zaak juist zoo moeilijk. Want wat is het socialisme nu, dht de Partij van den Arbeid voorstaat? Dat van de S.D.A.P. of dat van, de N.V.Bl? Wij zijn dankbaar voor het nog eens van onverdachte zijde er kende verschil. Op dit punt is be trouwbare voorlichting inderdaad noodig. Maar we moeten goed ont houden. dat de opvatting van socia lisme zooals die leeft in de S.B.A.P. en weer meer en meer naar vorerr komt. voor den katholiek niet te aanvaarden is. Err als nu de S.D.A.P. straks 'in de nieuwe partrj het meest in de melk te brokkelenheeft, en,' dat heeft ze, dan is de conclusie dui delijk genoeg, zoowel wat de aan* vaardbaarheid. van het socialisme van die nieuwe partij, als wat de invloed van cEe S.D.A.P. daar betreft. 5) Wij zien de verdere ontwikke ling' van de nieuwe Partij ofok met belangstelling tegemoet. Maar wij hopen, dat alle katholieken mis schien dan op dat kleine groepje na, die nog vooruitstrevender willen zijn dan de radicalen zich achter de Katholieke Volkspartij willen scha ren, dde met tal van vernieuwde en vooruitstrevende elementen, ook uit de Christophoorgroep, zich una niem op het standpunt heeft gameid dat van een orgaan in de nieuwe Party fewrr sprake kon zijn. Wie de Wmrige, ofcjectieye saJuÜB#. i>w> Naar wij vernemen zal de directeur-generaal van de Voedselvoorziening Ir. S. L. Louwes, aftreden wegens zijn benoeming in de F.A.O. (In ternationale Landbouworga nisatie) waarvan Sir James Orz president is. Ir. Louwes zal waarschijnlijk vice-voor- zitter worden. Tot waarne mend dir gen. van de voed selvoorziening zal aangesteld worden Ir. J. Keijzer, de voormalige Provinciale Voed- seleommissaris van Over- ijsd. Voorts zal aftreden de wad dir. gen. van den land bouw Ir. H. G. A Leignes Bakhoven wegens zijn benoe ming tot secretaris van het Friesche Rundvee Stamboek. Ir. Riessenbeek, Rifksvee- teeltconsulent te Arnhem zal hem als wnd. dir. gen van den landbouw opvolgen. blicaties van de Partijraadsvergade ring in ons blad wij naleven zal dat beamen. En evenzeer, dat samenwer. de nieuwe Partij geenszins uitgesloten is, maar door de Volks- partij met ernst nagestreefd wordt Eedactie N.N.H.D. hilversumD'IBDAG 10 ,ANUARI 12.30 Hoe Nederland den vrede wint; 12.35 Musette-orkesten (gr.)- 13.20 Ensemble Jetty Cantor; 14.00 Y- d- Vrouw; 10.00 Godsd. halfuurtje; 16.30 olisten concert; 16.45 Voor de ^y,uters; 17.00 Radio Jeugdkrant; 17.30 Ensemble Nina Dolce; 18 30 Kwartier voor den arbeid; 19.15 Re portage; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 Nederland herrijst; 2015 Het Concertgebouw orkest o.l.v. Charles Munch. Solist: Peter Pears zang; 21.00 Cultureele agenda; 21.25 Con certgebouw orkest; 22.15 Mensch en Maatschappij. HILVERSUM IX 18.30 Ensemble George Frank; 19.30 Voor de Nederi. Strijdkrachten; 20.00 Het Vaudeville orkest; 20.30 Gramo. foonmuziek; 21.00 De Regeerings Voorlichtingsdienst antwoordt; 21.15 Orgelspel door Jbftan Jong; 21.45 Avondwijding'; 22.00 Nieuws; 22.20 Wil Walis met Sweet en Swing; 23:00 Sluiting- en Wilhelmus. Het vacantieoord van Chr. stu denten te Austerlitz is inge richt voor repatrieerende le den van het Kon. Ned. Indi sche leger en omgedoopt in re- patrieermgscentrum „Herrij zend Nederland". De bewoners zijn dezer dagen per s.s. Al- manzo-ra!' m Nederland gear riveerd. Het repatrieerings- centrum biedt plaats aan 275 personen. Uit het magazijn kunnen 1000 personen van de noodiqe kleeding stukken wor den voorzien. Éen hoekje van de ruim voorziene bibliotheek, waar de meeste boeken bijeen zijn gebracht, die door het Ne derlandsche valk werden ge- Kkwkm* (Anefo/Raucamp E;ï

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3