De menschenvernietiger ROSENBERG Ainerikoarïsch nieuws MUSSERT zou anti-Joodsch congres bijwonen Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Zijn verweer zal niet baten Van Eigen Erf RADIO-PROGRAMMA Uit alle hoeken der aarde DUITSCHLAND IS BRUTAAL Japansehe Regeering afgetreden Ouderwetsch Hef wordt griezelig veilig! IN BANDOENG HEERSCHT PEST Besprekingen over de evacuatie „Maatschappelijk werk ten plattelande" Laatste stroohalm van nazi-propaganda VRIJDAG II JANUARI 194G PEN DER BESCHULDIGDEN, die gisteren te Neurenberg de revue passeerden, was Rosenberg. Hij luisterde naar de beschuldigingen van het Duitsche volk voor den oorlog en van plundering door zijn „Einsatzstabe" en misdaden door onder hem gestelde organen met denzelfden wazig starenden blik, waarmee hij altijd naar het land zijner mythe schijnt weg te droomen. Langen tijd zat hij diep voor over gebogen en geen oogenblik vertoonde hij eenige reactie op het geen over zijn aandeel gezegd werd. Geciteerd werd Rosenbergs uit spraak, dat het Jodenprobleem slechts zou zijn opgelost, wan neer de laatste jood uit Europa verdwenen was. Opgemerkt werd dat Rosenberg een van de eerste nazi's was en reeds voor Hitier tot de partij toetrad. In 1922 pro feteerde hij reeds, dat de haken- kruisvlag over heel Europa zou waaien. De zwaarste beschuldi ging tegen Rosenberg vormen de weergalooze misdaden in het Oos ten begaan onder zijn oppergezag als Reichsminister voor Oostelijke gebieden. Het is te verwachten, dat hij zal trachten daarvoor de verantwoording van zich af te werpen, waarbij hij gebruik kan maken van vele protesten, die hij er zelf tegen heeft doen hooren. Captain Dubno, die Rosenberg's zaak voordroeg, was evenwel van oordeel, dat Rosenberg tenvolle verantwoordelijk is voor alles in het Oosten omdat hij geen stroo man was. Trouwens de protesten die Rosenberg heeft doen hooren, richtten zich niet tegen misdaden op zichzelf maar waren alleen in gegeven door bezorgdheid voor politieke moeilijkheden, die eruit konden voortvloeien De bewijs voering tegen Rosenberg kon vandaag nog niet geheel worden voltooid, zij liep allerminst vlot van stapel, omdat Dubno veel te uitvoerig inging op dingen, die volgens het oordeel van president Lawrence niet eens bewijs meer noodig hebben. Ettelijke malen onderbrak Lawrence de aanklacht om beperking te vragen. De president ongeduldig De Amerikaan deed een poging om de gerechttafel te doen be zwijken onder boekwerken en krantenleggers. Hij ging onver moeibaar voort met uitvoerige vertoogen over Rosenberg's eco nomische en cultureele penetra- tiepolitiek door middel van zijn aussenpolitisches amt. De presi dent was er kennelijk door ont stemd en had temeer reden, om dat in de ochtenduren drie verde digers opnieuw een uurtje van zijn kostbaren tijd hadden gesto len met hun eeuwig herhaalde opmerkingen over onvertaalde do cumenten. QE CHEFSTAF Militair gezag heelt besloten met ingang van 15 Januari a.s. de uitreis vergunningen voor reizen naar het buitenland af te schaffen. Er is een zuiveringsraad in gesteld voor Spoorwegen, Luchtvaart en Energie-bedrij ven. Tegen den 27-jarigen Utrechtenaar W. van der Loos, die in 1940 cadet-vaandrig in het Nederlandsche leger was en later aan het Oostfront tegen Rusland in Duitschen dienst heeft meegevochten, eischte het Bijzondere Gerechtshof te Utrecht de doodstraf. Aan boord van het schip „Atlantic", Hagende in de Nieuwe Maas te Bolnes heeft de schipper A. G. Wassink bij een twist zijn 55- jarige varensgezel H. Wis- gers met een stuk ijzer op het hoofd geslagen, waardoor deze onmiddellijk werd gedood. _TW Zaterdag 12 Januari HILVERSUM I: 9.00 Gramofoon; 12.00 Orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Gramofoon; 14.00 We reldprogramma; 14.30 Solisten con cert; 15.00 Eddy Walis speelt; 15.30 Engel, les; 16.00 Herhaling v. d. Ca- nadeesche Show; 16.45 Boekbespre king; 17.00 Gramofoon; 17.30 Swing- ?on^ramma' 1^-90 Ensemble en zang; 18.30 Het Rijk overzee; 18.45 Oude en nieuwe songs; 20.00 Nederland her rijst; 20.15 Guitaar; 20.25 Korte toe. spraak over oorlogsdocumentatie; 20.30 Bonte avond; 21.45 Hoohspel; 22.15 Mensch en Maatschappij. HILVERSUM II: 13.00 Voor de Nederl. Strijdkrach ten; 14.00 Tuinbouwpraatje; 15.00 Botterdamsch Philh. Orkest; 16.00 Maleiscbe les; 16.20 Concert; 17.00 Kfnderhoorspel; 17.30 Gramofoonmu- ziek; 19.30 Voor de Nederl. Strijd krachten; 20.00 Ensemble Jetty Can tor; 20.30 Sportpxaatje; 20.4'5 Ital. operaconcert (gr.) QOSTENRIJK zal wellicht alle personen naar Duitsch. land verbannen, die voor den Anschluss lid van de Nazi-partij waren. De Vereenigde Staten zouden van plan zijn politieken en economischen druk uit te oefenen op de neutrale landen, om hun de belangrijkste ge vluchte Nazi's te,doen uitleveren. De Chineesche communisten erkennen het gezag van Tsjang Kai Sjek. De voormalige pre mier van Hongarije, von Bar- dosky,,is opgehangen. Voor de 200.000 arbeiders bij de General Motor,_s die in staking waren ge gaan, is een loonsverhooging van 19 Am. cents per uur voorge steld. De Mount Castle in de Canadeesche Rockies zal omge doopt worden in „Mount Eisen hower". LIET IS NOOIT LEUK, als een ander iemand de wetten voorschrijft, zonder dat deze iets in de melk te brokkelen heeft. Men kan het ernaar gemaakt hebben. Zoo ook het Duitsche volk. Natuurlijk zullen de maatre gelen der geallieerden niet altijd naar den zin zijn, maar de volken in de bezette ge bieden waren nu ook niet bepaald enthousiast over de decreten van de overheer- schers. Duitschland is een heel stout kind, dat straf verdiend heeft. Draagt het gelaten zijn lot? Wij weten, hoe kruiperig en onderdanig de Duitschers veelal de ge allieerden tegemoet traden. Nu zijn zij in een stadium, dat zij hardop durven te mopperen en openlijk critiek laten hooren op de politiek der geallieerden. De door de Amerikanen uitgevoerde vernietiging van Duitsche wapenfabrieken noemden zij unfairen „een poging om Duitschland te vernietigen." Willen zij soms weer een parade van tinnen soldaat jes" formeeren? Luitenant-generaal Clay, de waarnemende Ameri- kaansche milit. bestuurder heeft gewaarschuwd, dat in dien aan deze Duitsche cri tiek geen einde komt, het militaire gezag maatregelen zal nemen. Oppassen is nog steeds zaak. De vleugels van den Duitschen adelaar moes ten eens opnieuw aangroeien Brigadier-Generaal David Sarnoff. president van de Amerikaansche Radio-maatschappij, heeft mededeeling gedaan over ingrijpende technische vorderingen, die binnenkort voor de industrie en voor een ieder ten dienste zuilen staan, zoodra de „geheime wapens" voor toe passing in het dageiijksch gebruik vrij gegeven zullen zijn. Men zal kunnen winkelen met gebruikmaking van „teievisie-radio- oogen". Deze zullen gebruikt worden, om gecompliceerde productie processen te controleeren en te coordineeren. terwijl „Teleran" een combinatie van televisie en radar botsingen in de lucht, te land en ter zee zal kunnen voorkomen. Deze instrumenten en hulpmid delen. die bij een normalen gang van zaken niet beschikbaar zou den zijn geweest voor 1960. zou den voor 1950 in gebruik zijn, zoo verklaarde hij in een over zicht van vijf jaar intensieve on derzoekingen en vorderingen, die door zijn maatschappij werden gedaan Radar zal commercieel vooral wor den toegepast bij de lucht- en zee vaart, want het is een nieuw alziend oog voor piloten; hetzij zij zich be vinden in de cockpit van het vlieg tuig, of op de brug van het schip. Radar controle-torens zullen de luchtwegen en de zich in de nabij heid bevindende vliegtuigen binnen het gezicht brengen, ook al is het weer slecht en de nacht bewolkt en donker. Proefnemingen op andere gebieden van de radio hebben geleid tot resultaten, die een nieuwe hulp beteekenen zoowel voor de industrie als voor het wetenschappelijk onder zoek. Een electro-microscoop bijv. maakt de waarneming van de sub microscopische wereld mogelijk. De mogelijkheden daarvan gaan ver uit boven die van de sterkste micros coop. Nieuwe vooruitgang is gemaakt met betrekking tot de door radio opgewekte warmte en in de toe passing vah - electro-instrumenten voor industrieelen arbeid, die de uiterste nauwkeurigheid vergt. Sarnoff verklaarde dat de industrie de radio-oogen op groote schaal zal gebruiken in de fabrieken als een hulpmiddel voor de controle en de coördinatie van ingewikkelde pro ductie methoden, waarbij de vitale productie-fazen van het begin tot het einde geobserveerd en geleid kunnen worden. De industrieele televisie zal de middelen aan de hand doen, om waarnemingen op het terrein van chemische processen en andere ge bieden van productie, die gevaarlijk of niet bereikbaar zijn voor het menschelijk oog, mogelijk te maken. De goederen in opslagplaatsen zul len tentoongesteld worden door mid del van "intrastore televisie" in "te. lesite' showrooms, zoodat de koo- pers als zij zulks wenschen te doen, al hun zaken kunnen afhandelen door eenvoudig in een leunstoel te gaan zitten. Sarnoff deelde mee, dat zijn maat schappij meer dan 150 nieuwe typen van electro-buizen of lampen ge maakt heeft, die de menschheid thans in staat zullen stellen de ge beurtenissen en de menschen te zien ver buiten het bereik van het men- schelijke oog. De Japansehe regeering is afgetreden. De politieke crisis, waarin Japan sinds een week verkeert, is tot uiting geko men, toen de minister-presi dent Sjidehara liet mededee- len, dat hij tot een gezamen lijk aftreden vpn het kabinet had besloten als gevolg van de vorige week Donderdag door generaal Mac Arthur uit gevaardigde richtsnoeren voor de politieke zuivering. Te Batavia is een conferentie gehouden tusschen de Britten en de vertegenwoordigers van de T.K.R.. betreffende de evacuatie van geïnterneerden uit de door de Indonesiërs bezette gebieden en het transport van Japanscae krijgsgevangenen van de binnen landen naar de havens. De be sprekingen zijn tot op heden zeer gunstig verloopen. Ongeveer 13000 geïnterneerden wachten in de door de Indone siërs bezette gebieden op hun evacuatie. Het aantal Japanners, dat op het oogenblik in de concentratie kampen is gedetineerd, wordt ge schat op meer dan 19.000 op West-Java, meer dan 9.000 op Midden-Java en meer dan 28 000 op Oost-Java. Groote hoeveelheden Japansehe wapens uitrustingsstukken en munitie zijn buitgemaakt en ver nietigd en een ondergrondsche opslagplaats die 4400 ton munitie bevatte, is ontdekt. Bandoeng, waar een ratten- plaag heerscht, wordt door pest geteisterd. Het leven in het Noordelijk -gedeelte van de stad, waar de Europeanen verblijven, is zeer primitief. Vele districten hebben geen water of electriciteit. De voedseltoestand is slecht. Ook in Indië zwarte markt Steeds meer goederen komen te Tandjongpriok aan, waar de ha venautoriteiten te kampen heb ben met onoplosbare problemen betreffende opslagplaatsen en vervoer Ondanks de bewaking zijn groote hoeveelheden gestolen. Bijna dagelijks worden eenige roovers door de wacht neerge schoten. De gestolen goederen gaan naar de zwarte markt, waar ze weer gekocht worden door een Nederlandschen ambtenaar van de voedselvoorziening, die be schikt over gloednieuwe Japan sehe guldens Een andere trek uit Ministerie van Landbouw, Vis- het Indonesische economische le- scherij en Voedselvoorziening, zal.ven is, dat vele fruitverkooDevs Binnen haar gezichtskring komen thans cle oneindig kleine organen, de kleine vlekjes en deeljes, eer tijds midden in de lucht in regen druppels in duisternis en stof. zoo deelde hij mee. In de rubriek ten behoeve van den landbouw, verzorgd door de afdeeling voorlichting van het op Maandag 14 Januari a.s van 20.3020.45 uur over den zender Hilversum 2 spreken drs. Th. P. Flatenburg, referendaris van het Ministerie van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening over het onderwerp „Maatschap pelijk werk ten plattelande". liever in sigaretten of iets der- geliiks betaald worden dan in geld. De tegenwoordige prijs' van op Java gemaakte sigaretten van Japansch merk varieert van 8 tot 13 gulden per pakje en voor de Engelsche sigaretten van 40 tot 60 gulden. Uoe nauw Anton Mussert bij de maatregelen tot jodenvernietiging was betrokken, blijkt uit zijn voornemen tot bijwoning van bet Internationaal anti-Joodsch Congres, dat op order van Hitier 11 Juli 1944 te Krakau zou gehouden worden. Mussert was hiertoe speciaal uitgenoodigd door Rosenberg tijdens het bezoek van dezen laatste aan Nederland. Frank zou als gastheer optreden. In verband met het gevaar voor luchtaanvallen werd Zakopane als mogelijke andere zetel van het Congres genoemd. Drie Duitsche Rijksministers zouden als sprekers optreden en het Berlijnsch Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Furthwaengler zou het geheel opluisteren. Ook de beruchte Groot Moefti van Jeruzalem zou aanwezig zijn. Hij achtte pro grams voor Arabieren de beste methode om Joden op snelle wijze te vernietigen. Dit Congres werd als laatste stroohalm voor de Duitsche propaganda beschouwd. Men achtte het noodzakelijk de vijandelijke opvatting, dat het Nationaal Socialisme op alle fron ten terugweek, door dit groote anti Joodsche Congres te weerleg gen. De indruk moest worden ge wekt, dat de invasielegers niet vochten tegen een barbaarsch Duitschland. dat de Joden vernie tigde, dit staat letterlijk in den op 15 Juni 1944 gedateerden op roep. maar dat de geallieerden vochten ten behoeve van het in ternationale Jodendom. De mili taire gebeurtenissen in het Wes ten noopten de Nazis echter van het Congres af te zien. Dit deed niets af aan de op volle toeren werkende Jodenverdelging, want in die dagen stierven alleen te Auschwitz twaalfduizend men schen per dag den verstikkings dood. „GEMEENTERAAD VAN DE WERELD" fVervoJg van pag. 1) De atoombom een laatste waarschuwing. De heer Attlee sprak de hoop uit, dat de besprekingen in den. zelfden geest van goede samen werking gevoerd zouden worden, waardoor ook de werkzaamheden van de voorbereidende commis. sie gekenmerkt werden. Spr. heete de afgevaardigden dan welkom in Londen, om hierna te betoogen, dat bij een derden wereldoorlog de lange opwaart- sche weg der beschaving waar. schijnlijk voor generaties tot stilstand komt en het werk van ontelbare mannen en wouwen voor eeuwen lang ongedaan ge maakt zou worden. Spr. wees voorts op het mooie werk der verzetsbewegingen in de ver. schillende landen. Thans, nu de overwinning zich aan onze wape nen heeft gehecht, rust op ons de taak, blijvende voorwaarden voor den vrede te scheppen. De organisatie van de Ver. eenigde Volkeren moet de over- heerschende fac'or in de buiten- landsche politiek worden. Wij moeten allen inzien, dat het wel zijn van een ieder nauw verbon. den is met het welzijn van de geheele wereld. De komst van de atoombom beteekent de laatste waarschuwing, dat, tenzij de krachten der vernietiging onder controle kunnen worden ge bracht .een ontzettende ruïne en een vrijwel volledige wegvaging het lot zou worden van de mees. te hoogbeschaafde deelen van de menschheid. Spr. drukt er daar om zijn voldoening over uit, dat het geheele probleem van con. trole op de atoomenergie wordt overgedragen aan een commissie van de UNO. Spr. besloot met te zeggen, dat het erom gaat, den vorrang te bevestigen van recht boven macht en van het alge meen welzijn boven zelfzuchtige en groepsbelangen. Een indruk van de vergadering Reeds uren voor het tijdstip van aanvang van de algemeene verga dering van de UNO verzamelde zich een enorme mentigte voor de Cen trale Hall van Westminstera In de vergaderzaal waren journalisten en fotografen de eerste aanwezigen. Te gen half vier kwamen de eerste ge- delegeerden binnen. Te vijf uur vingen dan de afge vaardigden van 51 landen hun werk om met minister-president Attlee te spreken; tot het scheppen van eeiï wereld van veiligheid en vrijheid, geregeerd door rechtvaardigheid en zedenwet, aan. Vijf en twintig jaar na de biieenroeping van den eersten Volkenbond stond dr. Zuleta Angel, voorzitter van de voorbereidende commissie en gedelegeerde voor Co lumbia, op van zijn rooden zetel en leidde de tweede groote poging' der wereld tot het waarborgen van een durenden vrede in. JSr heerschte een intense stilte in de Hall. waar de gedelegeerden aan Irun eikenhouten tafels zaten en op de dicht bezette galerij voor het pu bliek; toen daarna ministerpresident Attlee het woord nam. Gromyke. de Sovjet-Russische am bassadeur in de Ver. Staten en Sov jet-Russische gedelegeerde, bereidde de eerste verrassing door den Noor- sehen minister van buitenlandsche zaken Trygve Lie. candidaat te stel len. In geheime stemming werd daarna de Belgische minister van buiten landsche zaken, Paul Henri Spaak wiens verkiezing men zonder oppo sitie bad verwacht, tot voorzitter van de algemeene vergadering ge kozen. AANVULLING BONNENLIJST voor de 2de helft van de 1ste periode 1946 (6 t.m. 19 Januari). Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 601 554 250 gram jam, stroop e.d. 555 1 kg. aardappelen A 55 ly, liter melk B 55, C 55 3 liter melk B 56 1 kg. aardappelen Bonkaarten KD, KE 601 649 250 gram jam, stroop e.d. 650 5 liter melk 651 1 kg. aardappelen Tabakskaarten enz. T 08 2 rants, tabaksart. (geen imp.-cigar.) V u8 100 gram chocolade of suikerwerken X 08 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 11 Januari a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 14 Januari mag worden afgeleverd. Op bon 555 wordt 1 kg. aard appelen voor personen van 4 jaar en ouder beschikbaar gesteld. Gerekend wordt, dat dit door de weersomstandigheden zeer lage rantsoen uit de eerder verstrekte wekelijksche voorschotten met 2 kg. kan worden aangevuld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3