DE VOETBAL ROLT WEER Geen verder uiistel van DOODSTRAF-EXECUTIE Nieuw NoordhoHondsch Dagblad 3 Moties inzake nadere bekrachti ging van wetsbesluiten verworpen Een gezinsweek CU ER1LL A-TROE PEN BI] SEMARANG De toestand op Borneo Van Eigèn Erf KOFFIE EN THEE RADIOPROGRAMMA De Roode Kruis Luister- wedstrijd WEER GOED Een bijzonder voordeel voor het gezin WAT DOET ALCMARIA? HELDER--HOLLAND! A Bergen-Alkmaar £R WAS SPANNING in de Tweede Kamer, toen de kwestie vgn de bekrachtiging der wetsbesluiten nader aan de orde kwam Vrijdagmiddag. Waar ging het om? Dit zijn koninklijke besluiten, wettelijke regelingen van bindende kracht inhou dend, door de regeering genomen ter noodzakelijke beharti ging van de belangen van den staat, krachtens het z.g. staatsnoodrecht, gedurende den tijd welke de Staten Gene raal niet konden worden geraadpleegd. Nu zijn verschillen den van oordeel, dat dergelijke besluiten slechts wetskracht bezitten, in zoover daarbij de grenzen van het staatsnoodrecht niet zijn overschreden en verder, dat zij, nu de Staten-Gene- raal weer in functie zijn, met of zonder wijziging van den inhoud,» zoo spoedig mogelijk bij de wet moeten worden be krachtigd, zoodat zij aan het oordeel der Volksvertegenwoor diging kunnen worden onderworpen. Het was de heer loekes, die, namens eenige andere fracties, deze meening in een motie vastlegde. Er was nog een motie, welke kwam van den heer Mr. Donker, die kortweg vroeg, de wetsbeslui ten welke tusschen 10 Mei 1940 en 20 November 1945 afgekon digd zijn, te doen bekrachtigen door de Kamer. Minister Kolf schoten had zeer groote bezwa ren. Belangrijke instituten, als de bijzondere rechtspraak, de dood straf e.a„ zouden op losse schroe ven komen te staan. De Minister opperde toen het niet bijster ge lukkige denkbeeld, een commis sie uit de Kamer te doen uitma ken, adviseerend dan, welke wets besluiten gewijzigd dienen te worden. Dat de Kamer daar niet aam wilde, bleek bij het verd.ere debat over de moties, die den dag te voren op een laat uur waren ingediend. Het werd even spannend in de Kamer Noch de heeren Donker en Joekes, noch de Minister ga ven kamp. Beiden verdedigden hun standpunt „met nadruk" en toen minister Kolfschoten over de verantwoordelijkheid van het kabinet sprak, vroeg de heer Joe kes, of dat pregnant (dringend) moest worden opgevat^vaarop de minister weer zei, dat mt niet het geval was. De Regeering wees de moties overigens met kracht van de hand. Zij meent, aldus de mi nister. dat de wetsbesluiten rechtsgeldig tot stand zijn geko men en dat hun rechtskracht vaststaat. Het zijn er bovendien 700 a 800, en daar komen pt dan voor den bezettingstijd nog eens 700 a 800 bij. Ja, stel u voor. hoe zouden de doodstraffen kunnen worden op gelegd niet alleen, maar ook uit gevoerd, als men zou weten, dat deze materie opnieuw door het parlement moet worden beoor deeld. Ja maar. zei de heer Joe kes toen weer, als de minister nu al twijfelt aan de mogelijkheid, dat sommige besluiten bij nadere wet zullen worden gehandhaafd, dan ligt daarin toch wel een' twij fel aan de juistheid van hun rechtmatigheid.... De heer Don ker "stelde het verschil van zijn motie met die van den heer Joe kes in het licht; de bekrachtiging die hij wenscht, is een kwestie vgn een paar dagen. Hij wilde de Regeering geenszins in moei lijkheden brengen. De minister wees nog eens op de kwestie van de doodstraf, die zwaar bij hem woog. De verant woordelijkheid daarvoor heeft de régeering aanvaard op grond van een wetsbesluit, waarvan nie mand de wetskracht betwist Als men nu de kwestie nogmaals aan het parlement voorlegt en daar bij verklaart, dat intusschen de uitvoering van de doodstraf maar op rekening van de regeering moet geschieden, dan is dit een heen en weer kaatsen van verant woordelijkheden. waar de minis ter bezwaar tegen heeft. Maar Onder inschakeling van de Iko en het Episcpoaat zal Ned Volks herstel van 3 tot <*0 Febr. een „Gezinsweek" organiseeren. Daarbij zullen plaatselijk lezin gen of uiteenzettingen worden ge houden. Het is de bedoeling, dat alle organisaties ert instellingen, die op sociaal en kerkelijk gebied werkzaam zijn, ingeschakeld wor den. Het ligt in het voornemen, dat deze week door den minister van onderwijs, prof. dr. G. v. d. Leeuw, per radio zal worden in geluid. parlementaire behandeling zou een zoodanige onderbreking en stagnatie beteekenen, dat het een onmenschelijk uitstel van reeds uigesproken doodvonnissen zou zijn. Het ging blijkbaar wel in hoofd zaak om dé doodstraf, waartegen van sommige zijden in ons volk nogal agitatid 'wordt gevoerd. De heer Donker opperde het denk beeld,, dat het kabinet éérst de vraag of de doodstraf kan worden gehandhaafd, aan het parlement zou voorleggen, om dan de be slissing over de moties verder op te schorten. En de heer Joekes zeide. dat deze kwestie een fac tor van onzekerheid in ons volk zal blijven, zoolang de volksver tegenwoordiging geen uitspraak er over gedaan heeft. Nadat de hêeren v d. Goes van Naters en Deckers hadden verklaard, dat resp. de SDAP en de Katholieke Partij niet voor de motie-Joekes hun stem konden uitbrengen, werd deze verworpen met 17 te gen 49 stemmen. De motie Don ker haalde nog Ï4 stemmen en weer 49 tegenstemmers, zij was dus ook verworpen. De zeven sociaal-democraten, die nu voor stemden. waren bij de stemming over de eerste motie achter het „klapdeurtje" van de koffieka mer verdwenenEnfin, de spanning was geweiken, het kabi net. inzonderheid de minister van Justitie, had een™ behoorlijke overwinning behaald En we kun nen nu verwachten, dat bijv. da verschillende uitgesproken dood vonnissen' met spoed ten uitvoer gelegd zullen worden? Extremisten uit Demak, ten westen van Semarang, maken de omgeving van Semarang sedert eenigen tijd onveilig. Zij passen een guerillatactiek toe, en ver dwijnen zoodra geallieerde troe pen op het tooneel verschijnen. In OostJava worden meer geval len gemeld van extremisten, die op Britsche patrouilles schieten. Te Pakanbaroe is na de ont voeringen van den laatsten tijd. door de geallieerden een bverval uitgevoerd, waarbij tien verdach te personen .zijn gearresteerd. Uit Banjerinasin (Borneo) koimen be richten over een nauwe samen werking tusschen de Nederland- sche en Indonesische bevolking. De vernielingen na de Japan- sche bezetting hebben zich be perkt tot het in brand steken van een paar Chineesche marktplaat sen. De bevolking wordt met voorraden uit Amerika en Austra lië door de Nederlandsch-Indi- sche regeering van voedsel en kleeding voorzien. In kleinere plaatsen, ten zuiden van Banjer- masin. met Sampit als centrum, is een eenigszïns wanordelijke toestand ontstaan door de aan wezigheid van eenige niet ira- heemschen (waarschijnlijk Java nen), die de bevolking trachten te terroi^seeren. Kortgeleden is een afdeeling uitgezonden om de orde en de rust te herstellen. TE UTRECHT is een „Veree- niging van distributie- personeel in Nederland" opge richt ter behartiging van de belangen van het personeel met het oog op de -geleidelijke liquidatie van het distributie apparaat. In een van de log gers, die de DuitsCiers tot mij nenvegers hadden omgebouwd, en wederom bij een Scheve- ningsche reeder in gebruik was, heeft de bemanning tot haar groote ontsteltenis een bom ontdekt. De bekende zangpaedagoge Cornelie van Zanten is in den ouderdom van 90 jaar te Den Haag overleden. Eduard van Béinum, zal Zondag a.s. in Londen een concert van het Londensch Phïlharmonisch orkest diriqee- ren. Op 18 Januari zal een nieuwe bon voor. 100 gram koffie worden aangewezen. Op 1 Februari wordt wederom een rantsoen van 50 gr. thee beschikbaar gesteld. ZONDAG 13 JANUARI HILVERSUM I: 8.30 Van man tot man; 9.00 Nieuws; 10.30 R.K. Kerkdienst uit Helmond; 12.00 Opera- en Operettemuziek; 13.00 Nieuws; 23.45 De spoorwegen spreken; 14.00 WereldprogTamma; 14.30 Coneertg'ebouw-orkest; 17.00 Lof uit liet Collegium Maximum v. d. Paters Jezuiten te Maastricht; 18.00 Gramofooiimuz.; 18.15 "Broad way melody"; 19j00 Nieuws; 19.15 Reportage; 20.00 Nederland herrijst; 20.30 Jan Corduwener; 21.00 Vaude ville orkest o.l.v. Cor v. d. Linden; 21.30 "Oeler Koening" hoorspel (4); 22.00 Fritz Kreisler viool (gr.); 22.15 Mensch en Maatschappij. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 10.00 Zondagshalfuur tje voor kindeten; 11.30 Gewijde muziek (gr.); 13.30 "De wonder baarlijke historie van een oude ma tras" van Tristan Bernard; 13.40 Muziek;» 15.00 Friesche gedichten; 16.00 Filmpraatje; 10.15 "De eerste schreden" cal^arejtp-rogramma: 17.30 De avonturen van Oome Keesje; 20.00 Het Omroeporkest; 20.45 Lon- öensehe brief. MAANDAG 14 JANUARI HILVERSUM I: 12.00 Luchmuziek (gr.)*, 12.30 Hoe Nederland den vrede wint; 14.00 Wereldprogramraa; 15.00 Voor de Vrouw: 16.00 Godsdienstig halfuurtje 16 45 Na schooltijd; 17.35 Ensemble Nina Dolce; 18.15 Voor de rijpere jeugd; 18.40 Zang door Russische iegerkoren: 19.15 Lezing door Frof. GëiU: 20.00 De Fox spreekt; Radio debat; 21.15 Muziek; Mensch en Maatschappij. 21.00 22.15 WILD-WEST-GESCHIEDENIS IN HUISDUINEN (Vervolg van pag. 1) Eenigszins bekomen van den schrik hebben de bewakers ter stond de politie-instanties gealar meerd. zoodat de wnd. commissa ris en die insp'ecteur uit Den Helder met een bewonderens en de bewaking te verscherpen. Tot nog toe zijn er nog geen re sultaten bereikt in deze geheim zinnige geschiedenis, die weer eens te meer allerlei vreemde vermoe dens doen rijzen naar weerwol ven" en meer van soortgelijke ge heime dingen. Doch met groote voortvarend heid heeft de Heldersche politie de zaak aangepakt en zij zal haar uiterste best doen hierin zoo spoe dig moéelijk klaarheid te brengen. Militaire auto aangehouden. Inn verband met den overval -op het Weeshuis te Huisduinen is een militaire wagen van het Ma rine Instituut te Den Helder op den Rijksweg beschoten door le den van de B.S. De chauffeur dacht, toen men hem sommeerde te stoppen, dat hhij met lifters te doen had. Met een schotwond in zijn been is hij in een zieken huis te Alkmaar opgenomen. De Roode Kruis luisterwedstrijd welken Koos Koen ep Nieuw jaarsdag ten bate van de actie Nederland helpt Indië" voor de radio uitzond, heeft reeds meer dan 300.000 inzendingen opgele verd. Zondag a.s. 13 Januari tus schen 15.00 en 15.35 uur wordt de uitzending over Hilversum 2 her haald De termijn van inzending sluit 19 Januari. Men zende zijn antwoGrd in op 'n briefkaart en plekke minimaal 30 cent, maxi maal een gulden aan postzegels bij Op de adreszijde vermelden in den linker bovenhoek „Hallo met wie?" en adresseeren aan het Nederl. Roode Kruis. Prinsesse- gracht 27. Den Haag waardige vlugheid ter plaatse wa- pg TIJDEN WORDEN Nederland herrijst weer! Bruggen ren en terstond met het onderzoek begonnen. We hadden 's morgens vroeg de gelegenheid de situatie nader te bekijken en een der bewakers te spreken, die het nog steeds te kwaad had met zijn zenuwen. „We hadden zoo bijna voor lijk gele-; gen, door die mooie kapitein" Hn was begrijpelijkerwijze woedend -worden hersteld, wegen vernieuwd, op het stelletje, waar hij ondank- huizen weer opgebouwd, zijn respectafdwingende omvang Nederland doet zijn stem weer In feTh!dfdontergen door Te h°oren de wereld de stem van overrompeling zijn jammer ge-een vrije. naüe. Nederland is uit noeg ook de signalementen heel zijn doodelijken sluimer tot een vaag gebleven. nieuw leven opgewekt. De rijden Hekend met omgeving. wor(jen weer goed 1 Elk gezin deelt De situatie echter was voor de. overvallers schijnbaar bekend hoein deze opleving. Door de toename konden ze anders regelrecht op van den aanvoer en de vergrooting het huis afrijden dat toch een van den omzet, kan De Gruyter heel stuk van den verkeersweg cassabons geven. Met de af staat. En ook de verschillende opslagruimten waren direct ge-«arabons-van tien levensmiddelen- vonden, volgens verklaringen im- pakketten kan het elfde pakket mers renden ze regelrecht de trap bekostigd worden. Want men ont- °Pg, vangt voor tien gulden bons een Zooals gezegd werden terstond j* de verschillende poli tie-ins tanties gulden contant terug, gealarmeerd om alles af te zetten (Ingezonden mededeéling) Morgen zal bet dan de eerste competitie-Zondag zijn in 1946. Laten we nu hopen dat verdere stagnatie uitblijft, anders' wordt het midden zomer eer we uitge speeld zijn. Gemiddeld immers zijn nog maar 6 van de 20 wed strijden gespeeld. Bovendien heeft wekelijks één elftal een vrijen dag, zoodat het bij iedere week „op veile toeren draaien" Mei is voordat we aan de laat ste wedstrijden toe zijn. In ieder geval hebben we mor gen geen hard bevroren velden en wanneer het tegengestelde daarvan, nl. doorweekte velden, wat los loopt, dan krijgen we morgen een volledig menu. Ie klasse In afdeeling I gaat natuurlijk aller belangstelling uit naar de ongeslagen leidende ploegen Ajax en Volewijckers. De eerste krijgt het thuis tegen VSV ge makkelijker dan Volewijckers, dat. bij RFC op bezoek moet. ADOHermes is een strijd om de voorloopige derde en vierde plaats. Xerxes krijgt een kansje haar positie wat te verbeteren, nu Emma op bezoek komt. In afdeeling II wordt niet zoo constant gespeeld als in afd. I. Zoo heeft Feijemoord de leiding en den Zondag daarop prijkt DHC weer aan de spits. Even stak Haarlem den kop op, doch kort daarop duikelde ze weer tot ver in de middenmoot. Er is dan ook nog weinig staat op te maken. Oogenschijniijk hebben morgen •de thuisclubs weinig kans, be halve in DFC-Neptunus, waar "we het op DFC houden. We zul len verder afwachten hoe de strijd verloopt. In afdeeling III, waar GoAhead aanvankelijk ongenaakbaar was, zien we nu het Zutphensche Be- Quick aan den kop prijken. Of ze bet daar lang vol za] houden j is een tweede, in ieder geval, ze is nog de eenige ongeslagen ploeg j in deze afdeeling en morgen bij Heracles zal het wel lukken. Go. Ahead ontvangt het lang niet ge. makkelijke Quick. Ensch. Boys, dat het dit jaar; stukken beter doet»dan haar stad genoote Enschede, staat voor den lastigen uitwedstrijd tegen Tu- bantia. Wageningen en AGOVV .doen hun uiterste best oli uit dé on derste helft te komen, zoodat morgen de onderlinge strijd in Wagemngen wel van belang is. In afdeeling IV staat BW ver boven zijn mededingers uit. Ook morgen wint ze. KBC is de club, die alsmaar de kastanjes uit het vuur mag ha len. Ze telt nog geen enkel winstpunt en jsmorgen vrij. In afdeeling V is Heerenveen „de" ploeg. Morgen gaat ze bij Frisia op bezoek, 't Kan daar wel eens heet toegaan. Veloci-tas en BeQuick spelen heide thuis. We verwachten pun- tenwinst. In afdeeling VI gaat het er ook uiterst spannend toe. Een vijftal liefhebbers verdringen elkaar om de bovenste plaats. Momenteel is het MW, dat morgen vrij is. De groote strijd nu yoor morgen is de ontmoeting tusschen haar mede.pretenden- ten LixriburgiaSportclub Emma waarin de eerste wel favoriet is, maar.de punten nog moet ver dienen. PSV zal wel weer wat naar voren komen nu Juliana op be zoek komt. 2e klasse In afdeeling A kan de Alkm. Boys haar stadgenoote een groot genoegen doen met thuis van Volendam te winnen. Een Boys zege zal trouwens de Boys zelf ook goed doen, want het verschil in winstpunten met haar stadge noote is slechts., één en dit on danks het. feit, dat ze wel vijf plaatsen hooger op het rang lijstje staat. Er is dus niet zoo heel veel noodig of de beide stadgenoofen zijn lotgenooten. Doch. laten we niet pessimistisch zijn. Immers het omgekeerde is even waar. nl. dat met morgen te winnen "onze beide 2e klassers in de bovenste regionen een plaatsje hebben gevonden. DWV is morgen Alcmaria's tegenstan der. Dan hebben we hier weer een tweetal derby's in de Zaanstreek en wel ZFC—WFC en KFC— ZW. Wel zijn de thuisclubs fa voriet, maar het zijn nu eenmaal derby's. De overige elftallen in deze afdeeling zijn vrij. 3e klasse In afdeeling B staat Zaandijk voor* een .moeilijker uitwedstrijd bij RKVVA dan VVZ, dat bij Purmersteijn op bezoek gaat. In Krommenie de derby KW GVO. Dan hebben we in Den Helder HelderHollandia, een voor dit rayon heel wat be langrijker ontmoeting dan, jam mer dat we het moeten zeggen, de strijd om de leiding. Het gaat hier om van de laatste plaats te komen, momenteel door Helder bezet. Gezien den strijd tegen Zaan dijk is Helder favoriet. Boven dien heeft ze het terreinvoordeel ook nog. We wachten verder af. In afdeeling C geven we DTS tegen Kinheim geen kans. HRC gaat naar TYBB, waar wel winst te halen valt. Met be langstelling zien we uit naar wat de Racing nu weer zal bei-eiken. 4e klasse Watervogels krijgt het in afd. A uit tegen Schoorl lastiger dan Oudesluis. dat N. Niedorp op be. zoek krijgt. LSVV gaat naar Atlas. Een lastige uitwedstrijd, LSWers, doch doet je best. In afdeeling B is MFC—WW I voor de leiders lang nog geen walk over. Het lijkt ons althans I toe, dat haar mede.pretendente Forward het thuis tegen de West-Friezen heel wat gemakke lijker heeft, al zullen de pause lijken het. niet cadeau doen. In DESSEW zal het aan spanning niet ontbreken. Het terreinvoor deel zal wel een woordje mee spreken. GrasshoppersSporters is natuurlijk voor de eerste, ter wijl we 't in AndijkSt. George op de laatste houden. Dan nog even iets over de NHVB-cluhs waar we jammer genoeg maar al te weinig van hoorem Zoo actief als de heeren secretarissen wa ren in den DHVB.tijd, zoo wei nig hooren we nu. Gezien belangstellende brie ven. die de sportredactie mocht ontvangen, is er toch nog wel eenige belangstelling voor de voetbal in het NHVB-kamp. De competitie is nog jong, dus, heeren secretarissen, zendt ons eens een verslagje of in ieder geval den uitslag van de ge speelde wedstrijden. Mogelijk kunnen we er, ondanks de zeer beperkte ruimte, nog een aardig rubriekje van maken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3