FLITSEN VAN DE UNO Nieuw Noordhollondsch Dagblad Hoar idee moet onder de menschen leven Levenslang geëischt RADIO-PROGRAMMA DE ONTPLOFFING TE SCHEVENINGEN Vijf kinderen nog vermist Uit alle hoeken der aarde VERDEELING VAN DE BUIT Territoriale en politieke eischen afzonderlijk gehouden NA HASTINGS LONDEN Euwe maakt zich geen illusies Mr. Dr. K. J. Frederiks Tentoonstelling van het verzet Zwitserland helpt Een rechtzetting KARDINAAL DE JONG Een brief van het Metropolitan Kapittel BEUJISOVERZICHT DINSDAG 15 JANUARI 1946 PROFESSOR SCHERMERHORN, onze minister-president was gis teren een der eerste afgevaardigden, die voor de zitting van de TJno aankwamen. Hij kreeg een goed overzicht van het werk van de Assemblee. Allereerst moest voortgang worden gemaakt met de ver kiezing van het achttiende lid van den economischen en socialen raad, een kwestie, die tijdens de vergadering van Zaterdagavond niet meer werd afgehandeld. Over twee landen, Nienw Zeeland en Joegoslavië, was reeds tweemaal gestemd, doch geen van beiden had de vereischte meerderheid kunnen behalen. De minister-president van Nieuw Zee land. Peter Eraser bood in een rede die met hartelijk applaus door de gedelegeerden ontvangen werd, aan om den naam van zijn land terug te trekken en aan Joegoslavië voorrang te verleenen. Hij zeide, dat de organisatie van de Vereenigde Volken „haar crediet bij de volke ren ter wereld zou verliezen" indien de landen hun eigen belangen voorop stelden bij het algemeen belang van de wereld. SENATOR CONALLY van de delegatie der Vereenigde Sta ten stond op om deze „bijzondere daad" te prijzen. Een der Joego slavische gedelegeerden, mr. Sava Kosanovic, vertolkte den dank van de Joegoslaven aan de dele gatie van Nieuw Zeeland. De zetels in de groep van den socialen en economischen raad zijn voor den tijd van drie jaar met dien verstande dat zes van de achttien gekozen landen na ieder jaar aftreden. Om dit te verwe zenlijken, moeten te beginnen met het volgend jaar zes van de acht tien landen na een jaar, zes na twee jaar en zes na -den vollen zittingstijd van drie jaar aftreden. Kleine haperingen Bij de eerste stemming werd aanleiding gevonden tot een van die kleine discussies, welke door loopend den gelijkmatigen gang van de vergadering verstoren. De oorzaak hiervan is duidelijk: de commissie van voorbereiding had opdracht, den gang van zaken voor de vergaderingen, een regle ment van orde. op te stellen. Maar natuurlijk was het niet in staat alle kleine haperingen, die zouden kunnen ontstaan, tijdens de de batten, te voorzien. De assemblee in eerste zitting bijeen, ruimt ze langzamerhand uit den weg. De Cubaansche delegatie, die gedurende de geheele conferentie ,-°P een standpunt staat, dat naar haar meening de rechten van de kleinere yolken verdedigt tegen de machtsusurpatie van dè groo- tere landen, vroeg naar het recht van den voorzitter en de st.em- mentellers om de redenen tot het ongeldig verklaren van stem men voor de vergadering te ver zwijgen. De landen die voor de zetels van den socialen en economischen raad gekozen werden zijn: Voor drie jaar: China, Peru, Frankrijk, Chili, Canada, België. Voor twee jaar: Sovjet Rusland, het Vereenigd Koninkrijk, Britsch Indië, Noorwegen, Cuba en Tsje- cho Slowakije. Voor een jaar: Oekraine, Grie kenland, Libanon, de Ver. Staten, Joegoslavië en Columbia. Byrnes spreekt James F. Byrnes, de minister van buitenlandsche zaken der V.S. heeft met een rede in de verga dering van de organisatie der w Voor den krijgsraad te Antwer pen is tegen den Nederlander van Weert levenslange hechtenis ge- eischt aangezien hij aan Vlaam- sche bladen heeft medegewerkt. In zijn functie als hauptstuim- fuehrer van de O.T. werkte hij voor het „Nationale Dagblad" De belangrijkheid van zijn functie bij de O.T. in Frankrijk was zoo groot, dat Degrelle bij hem om raad kwam inzake „in richting van maatschappelijke werken voor de Waalsche arbei ders in Frankrijk. De krijgsauditeur nam aan, dat van Weert uit armoede gehandeld heeft en eischte levenslange hechtenis, aldus 't laatste nieuws. Van Weert zou volgens den ver dediger geen „kriegsberichter" zijn geweest, doch zich dezen titel hebben toegeëigend om gratis te kunnen reizen. WOENSDAG 16 JANUARI HILVERSUM I: 10.45 Radio-ziekenbezoek; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Hoe Neder land den vrede wint; 12.35 Sextet Harry de Groot; 14.00 Wereldpro- gramma; 15.00 Voor de vrouw. 15.15 Liederen rvan Schubert (gr.); 16.45 Na schooltijd; 17.00 Kinderkoor; 17.35 Composities van Coates en German (gr.); 18.15 Cabaret; 18.30 Rijk over zee; 20.00 Nederland herrijst. 20.15 Londensche brief; 21.00 Hoorspel. Sara Burgerhart; 22.15 Mensch en Maatschappij. HILVERSUM n: 18.30 Oude Fransche liedjes (gr.); 10.00 Benedict Silberman en zijn Novelty Sergnaders met de Novelty Sisters; 19.30 Voor de Ned. Strijd krachten; 20.00 Het Residentie-orkest o.l.v. Fr. Schuurman; 21.00 De Pa triot spreekt; 22.20 Orgelspl door Johan Jong. Vereenigde Volkeren 't debat ge opend over het rapport van de voorbereidende commissie. Hij legde den nadruk op Amerika's wil om in elk opzicht samen te werken. Byrnes waarschuwde voor pogingen om van de UNO. vooral in het beginstadium te veel te eischen. Als de idee van de vereeniging der volkeren niet onder de men schen leeft, aldus Byrnes, dan zal zelfs het volmaakste handvest de organisatie niet kunnen redden. Spreker was echter van de levens vatbaarheid der UNO overtuigd. Hij weidde nog in het bijzonder uit over de verantwoordelijke po sitie der groote mogendheden De British Press and Informa tion Service deelt mede: De Britsche militaire autoritei ten hebben een onderzoek inge steld naar de explosie, welke zich in den middag van 31 Dec. 1945 in de duinen bij Schevenin- gen heeft voorgedaan en die aan zienlijke schade aan vensters van huizen en winkels heeft toege bracht. Vijf kinderen, die naar men meende, in de buurt van -de mu nitie waren, zijn onvindbaar, doch er is geen bericht van an dere ongevallen. Men neemt aan, dat de explo sie is veroorzzaakt door deze kin deren. maar het is niet mogelijk geweest, eenig definitief spoor in deze richting te vinden. In verband hiermede wordt iedereen, die munintie vindt, ver zocht onmiddellijk een dergelijke vondst te melden aan Head Quar ters 304, E.A.D.C.U., R.A.O.C,, Badhuisweg 42, Scheveningen, te lefoon Den Haag militaire lijn 2603. Er is van tijd tot tijd munitie gevonden, waarvan de plaats den Britschen militairen autoriteiten onbekend was: de betrokken op slagplaats te Scheveningen was daar een van. Vele menschen hebben munitie vondsten gemeld en er werden onmiddellijk maatregelen geno men om de betrokken plaatsen te zuiveren. Het is te hopen, dat in dien het publiek de autoriteiten onmiddellijk op de hoogte stelt van munitievindplaatsen of ver moedelijke vondsten, dat explo sies. die schade en ongelukken veroorzaken, voorkomen zullen worden. OP VERZOEK van president Truman is de staking van 700.000 arbeiders in de Ameri. kaansche staalindustrie uitgesteld tot 20 Januari. De Sow jet. regeering heeft aan de Britsche en Amerikaansche ambassadeurs in Moskou medegedeeld, dat de aanwezigheid van Britsche en Amerikaansche correspondenten door haar „thans inopportuun" wordt geacht. Z.H. de Paus heeft 500 Italiaansche kinderen, die uit Italië naar Lybië zullen terugkeeren. in audiëntie ontvan. gen. De militaire leiders der 5 groote mogendheden zullen binnen 10 dagen bijeenkomen in verband met de van den Veilig heidsraad te ontvangen instruc ties voor het oprichten van een wereldstrijdmacht, ter handha ving van wet en orde onder de Vereenigde Volken. Tijdens de internationale con. ferentie, welke van 9 November tot 21 December j.l. te Parijs is gehouden, ter bespreking van de herstelleveringen "uit de Ameri. kaansche. Britsche en Fransche bezettingszones van Duitschland is een ontwerp.overeenkomst op gesteld, waarin drie kwesties geregeld worden, n.l. de onder linge verdeeling der Duitsche herstelleveranties, de instelling van intergeallieerd agentschap voor de herstelleveranties te Brussel en de teruggave van mo netair goud. De verde ding zal volgens twee percentages ge. schieden en wel voor industrieele en andere kapitaaluitrusting, zooals koopvaardijschepen en binnenschepen. De Vereenigde Staten, Canada en Zuid-Afrika hebben voor een belangrijk deel afgezien van leveranties in de eerste categorie. Voor Nederland zijn de percentages repectievelijk 3.90 en 5.60. Hiermee wordt af gezien van alle andere' vorderin gen, zoowel van overheidszijde als van particuliere zijde, met uitzondering van vooroorlogsche vorderingen en vorderingen op Duitsche regeeringsinstellingen voor sociale verzekeringen en vorderingen uit hoofde van Duit sche bankbiljetten. De vaststel-, ling der percentages laat verder' alle politieke, territoriale of an dere eischen in verband met de vredesregeling met Duifsohland buren beschouwing. Er is een aparte regeling ge- getroffen voor de teruggave van weggevoerde goederen. Het ligt in de bedoeling de onderteeking van de overeen komst vandaag te doen plaats vinden. De Nederlandsche regeering heeft zich bereid verklaard tot onderteekening onder voorbe houd van ratificatie door het parlement. Scheveningen gaat, voor het eerst na den oorlog, weer haring exporteeren. Het inpakken van een groote partij zeebanket, welke bestemd is voor Luxemburg. Door deze export komen meer deviezen vrij en vinden vele handen werk. Anefo/Meijer P. De Londensche deelnemers zijn nu vastgesteld. Het zijn er in to taal 24, welke bij loting verdeeld zullen woren in twee zooveel mo gelijk gelijkwaardige groepen. Bernstein is een der oudere meesters, ongeveer van de kracht van Tartakovior. waaruit reeds dadelijk blijkt, dat men zijn kan sen niet mag onderschatten. An derzijds moet men zijn kansen ook niet overschatten, evenmin die van Tartakower, waarvan men moeilijk kan aannemen, dat hij zijn prestatie van Hastings zal herhalen. Hij zal op veel meer tegenstand stuiten Over mijn eigen kansen maakt ik mij na mijn te Hastings opgedane erva ringen. niet veel illusies. Dr. Euwe seint nader uit Londen: voor de eerste ronde van het schaaktournooi te Londen be stond groote belangstelling, voor namelijk omadt men nieuwsgie rig was naar de prestaties van het Spaansche wonderkind Fo. mar. Het toeval wilde, dat deze juist in de eerste ronde den strijd met den overwinnaar van Has tings moest aanbinden. Pomar hield zich aanvankelijk yrij goed en een minder geroutineerd spe ler dan Tartakower had mis schien onder den indruk van het voortdurend filmen en fotogra feeren, de een of andere fout ge maakt. De oude tournooivos bleef echter onverstoorbaar. Hij had in een orthodox damegambiet het initiatief genomen en won door een aardige combinatie een pion, welke in het eindspel den door slag gaf. Overigens viel er in sectie A niet veel bijzonders voor Opocensky forceerde remise tegen Steiner na een goed opgezette aan- valspoging; merkwaardig was eclr- ter dat beide spelers pas na een aantal zetten van weerskanten be merkten dat het bord verkeerd lag. Golombek—List werd afgebroken in een voor List gewonnen stelling. Uitgesteld werden de partijen BroadbentP'.rins. Bernstein—(Fr ied- mann en StoneFairhurst. Sectie b: Euwe won een lange partij tegen den Portugeeschen kam pioen Lupi, nadat hij reeds in het middenspel beslissend voordeel had verkregen. ThomasDenker werd remise na een interessanten strijd, waarin beide partijen elkaar niets toegaven. Newman versloeg den Londensekren kampten Wood in een goed gespeelde partij, waarin hij eerst op den dame. yleugel een pion veroverde en daar na op den anderen vleugel een mat- net forceerde. AbrahamsChristoffel werd afge broken in een stelling, welke voor den Zwitserschen kampioen een ietsje gunstiger is. Uitgesteld werden de partijen DevosKoenig en MedinaWinter. M. EUWE Van bevoegde zijde wordt me degedeeld. dat de Minister van Binnenlandsche Zaken op 11 Jan. 1946, overeenkomstig het advies van de commissie, bedoeld in art. 5, vierde lid, van het Zuiverings besluit van 1945 (voorzitter prof. mr. Paul Scholten), met toepas- i sing van het besluit van 10 Oct. 1945 (Staatsblad nr. F 221), eer. vol ontslag met wachtgeld heeft toegekend aan mr. dr. K. J. Fre- deriks, oud-secretaris-generaal van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken. De minister heeft daarbij over- wogen, dat uit een ter zake inge steld onderzoek, mede naar het oordeel van vorengenoemde com missie. is gebleken, dat mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-gene. raai van het Departement van Binnenlandsche Zaken, hoewel aan zijn trouw aan de Koningin en het vaderland niet valt te twijfelen en hij inderdaad door ziin aanblijven ook veel leed en schade heeft weten te voorkomen niettemin door te veel toegeven aan de eischen van den bezetter en het verleenen van medewer king, waar een stellige weigering op haar plaats ware geweest, een verslappenden invloed uitoefen de op den weerstand tegen den vijand en hjj het vertrouwen ver loor van hen. die zich onvoor waardelijk en principieel tegen den bezetter en alle door deze gepropageerde beginselen te weer stelden. Tegen het einde van Februari zal in de Nieuwe Kerk te Am sterdam een groote tentoonstel ling geopend worden over het verzet van het Nederlandsche volk gedurende de vijf jaren van Duitsche onderdrukking. Deze tentoonstelling, waarvan leiding en uitvoering berusten hij jonkh. W. J. H. B. Sandberg, directeur van het Stedelijk Museum "te Amsterdam, staat onder auspi. ciën van de Groote Adviescom missie der Illegaliteit. In 's-Gravenhage is de eerste zending kleeren gestuurd, die de Zwitsersche organisatie „Don Suisse" aan Den Haag heeft ge stuurd, aangekomen Behalve de groote zendingen huishoudelijke artikelen. ameublementen en kleeding heeft „Don Suisse" 150 woonbarakken. 150 naaimachines en 18.450 paar schoenen aan ons land geschonken. Het zorgt tevens voor uitzending van verzwakte intellectueelen. studenten en tu berculeuze kinderen naar Zwit serland. In tegenstelling tot ons bericht van 2 Januari j.l. met betrekking tot den moord op J. van Dijk te Dordrecht, deelen wij mede. dat in Dordrecht door geen enkelen vooraanstaanden oud-illegalen werker, met name niet door den Illegalen Raad, ingestemd wordt met den moord op J. van Dijk. Deze aanslag wordt door be doelde oud-illegale werkers ten" scherpste afgekeurd. Naar aanleiding van de verhef fing van Z. H. Excellentie den Aartsbisschop tot lid van het heilig college van Kardinalen, is in de kerken van het Aartsbis dom een brief voorgelezen van het hoogwaardig kapittel, waarin de verdienste van den nieuwen kardinaal tiidens de Lvrannieke onderdrukking nog- eens in herin nering wordt gebracht. Vaderlander toonde hii zich als de beste onder het volk. Het Ne derlandsche volk voelt het. dezen kerkvorst begriipend met ziin eenvoudig en eerlijk karakter, die eerbied vorderde voor eigen en elkanders diepste overtuiging. De verheffing tot kardinaal betee- kent. dat de katholieke kerik in Nederland -thans meer dan voor heen in het volle wereldlicht is komen te staan. Tot uiting van dankbaarheid werd gevraagd in alle kerken en kapellen van het Aartsbisdom na de hoogmis den lofzang Te Deum Laudamus te zingen. Staatsraad Rutgers Staatsraad dr. A. A. L. Rutgers oud-gouverneur van Suriname, is naar West-Indië vertrokken in opdracht van de regeering. Hij zal in dat gewest besprekingen voeren over financieele en eco. nomische aangelegenheden. De nieuwe week had ter Beurze van Amsterdam niet veel uitbreiding van de affaire gebracht, maar voor zoover kon worden beoordeeld, was de omzet heden toch iets grooter. Hierbij kan erop worden gewezen, dat Vrijdag jl. de omzet in totaal bedroeg 635.100. nominaal obligatiën en 32.500.pandbrieven. Incl. de op drachten van heden zijn in totaal uitgegeven 1735.verkoopvergun ningen, betrekking hebbende op een gezamenlijk bedrag van circa 8.250.000.Er dient echter op te v/orden gewezen, dat in de gepubli ceerde omzetten eveneens zijn begre pen .de transacties, welke door de commissiormairs en de banken in tern worden gecompenseerd. Van daag was er iets meer materiaal aan de markt, maar tegelijkertijd scheen het dat ook de vraag grooter was geworden'. Dit kon echter niet ver hinderen, dat de koersen in enkele gevallen nog een kleinigheid lager waren. Voor de diverse 4 pet. Neder landsche Staatsobligatiën bestond eenig aanbod en de leening 1941 kwam bijv. iets lager te liggen. De 3'/2 pet. Staatsleeningen 1941, 1942 en 1943 waren weliswaar heel weinig veranderd, doch eveneens een fractie lichter. De 3Vz pet. obligaties 1911 waren met een koers van 102 1/4 vrijwel onveranderd. De Spoorweg drieën bewogen zich met 100 3/4 op het vorige peil. De gestaffelde leening was een kleinigheid beter. De 2V* pet Grootboek obligaties waren onver anderd en hetzelfde kon dienen van de Indische leeningen. Wat de Pand brieven aang'aat, zoo bleek het he den dat er meer materiaal aan de markt was. De vrij hooge koersen der Pand brieven hebben klaarblijkelijk eenig aanbod uitgelokt, terwijl zij daar tegenover de vraag iets hebben doen opdrogen. Het was voor verscheidene soorten vandaag dan ook niet ge makkelijk om tot noteering* te komen en in eenige gevallen kwamen lagere noteeringen tot stand. De omzetten in de gemeentelijke en provinciale obligatiën waren ge ring. Voor de 3*/a pet. obligatiën be stond tegen 102 pet. meerendeels eenge vraag, terwijl voor de, 3 pet. obligatiën voor omstreeks pari koo- pers in de markt waren. Voor in dustrieele obligatiën was de belang stelling zeer gering. De 3V» pet. obli gatiën van de Bergh waren 1021/*. Voor de 3Vs pet. Levermij. werd 103 geboden. Voor de 3V» pet. Aku wtereij tegen 102 koopers in de markt»

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3