Philips was van oorlogsplannen op de hoogte INTERNATIONALE BIDWEEK NC ing >p. bank rid Nieuw Nocrdhollqndsch Dogblad Belangrijke bijdrage tot de overwinning SPAREN EN NOG EENS SPAREN! Maar niet ten koste van de voeding Schaken Prof. Schermerhom Kamer-candidaat? Van Eigen Erf (2aalsle meuws DE ELECTRIFICATIE Dammen r Terugkeer van alle Protestanten van Europa tot de Kath. Kerk. kCroitiek V UARI 1946 chts 3 leer- w. door net vijzers. latteland dat dt van de wijskrach ien 't ZAND RSOORD ie gehouden Mutsaerts- ticbting voor ir- en tram- het mooie opgeleverd, ctrices voor- taat. VIERINGEN STAND z. v. K. Kik. irry, z. v. C. loots: Gerrit en G. Lont; v. Th. Engel rga Anneke, Kuut; Hen. s en E. v d. Muller en J. Schouwe. 11e. olsma en W. n E. de Jong. Boersen. oud D. Bakker; 81 jaar, wed. m Pieter He. wedn. van e Vries, oud leertje Kuut; oud 86 jaar, AI F MAAR >ENSCHAP «LAND Tweede dag middagpartüen brt. h.s. gem. 13 153 30.76 94 194 13 7 7 7 7 8 18.22 57.14 109 51.70 178 57.14 113 140 145 24.71 50. 50. Avondpartijen. hier: brt. h.s. gem. 10 148 40.— 10 45 15.05 15 103 26.66 15 178 25.66 artijen van de- lsheim in 11 Lubachr stond nastoot niet te slechts 27 Of- ïet een uitste lt, heeft hij te winnen. iidt tegen We. g en sensatie, partijmaar stond, scoor- snel tempo en de ontbre- zoodat de eindie'de at Wevers een de slot-serie och 10 beurten vol te maken, in de overige ef. brt. h.s. gem. 104 36 *>6 ■125 32.45 184 40.— 209 40.— 11 11 10 10 DINS DAG 27 de zaal Groen- go waard bekende liging het suc- ondagen Dinsdag Voorver- ondagen alleen ir Dins- tur pree. ur. Geen iaar. tot in- rtificaten oek 1946 toor op a 28 Jan. Dinsda- an. en 5 >ens van kassier, C. JONG ZATERDAG 19 JANUARI 1946 INGENIEUR P. S. F. OTTEN, president-directeur van Philips, heeft een en ander verteld over de maatregelen die Philips nam vóór en tijdens den oorlog om het bedrijf in stand te houden. Daarbij bleek dat men in Eindhoven op grond van eigen inlichtingen reeds sinds 1935 rekening hield met het uitbreken van den ooriog en daar naar handelde. Zoo werd b.v. het bureau Bivo opgericht, waarvan slechts weinigen wisten wat de naam beteekende, n.l. Bureau Interne Voorbereiding Oorlog. DE INLICHTINGEN waarover men te Eindhoven beschikte, berustten op eigen informatie bronnen. maar dat men soms ook in dit opzicht uitzonderlijk geluk hebben kan, bewees het volgende interssante verhaal dat ir. Otten vertelde. Een gelukkige ontmoeting In Mei 1939 vertoefde hij met zijn vrouw in Frankrijk op door reis naar Zwitserland en logeerde op Chateau Moisy, veertig kilo meter ten Oosten van Vichy. Een van de gebruiken van het huis was, dat de gasten zich 's avonds rond den haard verzamelden en dat ieder dan zou vertellen wat hij de laatste maanden had be leefd. Den avond dat de heer en mevrouw Otten er verbleven, wa ren er nog slechts twee andere gasten, een Oostenrijksch finan cier met zijn vrouw. De Oosten rijker kwam het eerst aan het woord en.... drie uur later zat hij nog te vertellen. Hij vertelde van nazi-terreur in Oostenrijk en van de oorlogsplannen van het derde rijk. Nog dit jaar, zoo zeide hij. zal de oorlog uitbreken met een veldtocht tegen Polen, die slechts enkele weken zal duren. Daarna, ik weet niet of het al in het begin van 1940 of later zal zijn, vólgt de aanval naar het WestenEnfin om kort te gaan, de Oostenrijker vertelde precies wat later in werkelijkheid is gebeurd en noemde daarbij de namen van Blaskowitch en ver scheidene andere generaals die de krijgsverrich'ingen zouden leiden. Zeifs wist hij te vertellen dat de hobfdstoot naar het Westen tegen Sedan zou zijn gericht en dat men achter de Maginot-linie zou om trekken. Begrijpelijk dat ir. Ot ten die door dit verhaal een be vestiging kreeg tot in nog niet vernomen details van vroeger verkregen inlichtingen, zijn waak zaamheid verdubbelde. De Regeering werd gewaar schuwd. Vanzelfsprekend ook dat hij onze regeering op de hoogte bracht. Via het Philipskantoor in Parijs kwam men achter den wa ren naam van den Ooslenrijk- schen financier die zich onder een anderen naam had voorgesteld. De inval van Duitschland verraste Philips (Jan ook in g'eenendeele Des avonds te voren kreeg men, het de finitieve bericht uit Duitschland en den volgenden morgen vertrokken extra-treinen met leiders en perso neel, een autocolonne en een aantal vrachtwagens met de archieven tot achter de waterlinie. Doordat men minstens op enkele weken weerstand van het Nederlandsche leger hart gerekend, slaagde men er niet ln toen de verrassende capitulatie kwam dezen uittocht in zitn geheel naar Ene'eland voort te zetten. Toen na den Duitschen inval in Oostenrijk dochtermaatschappijen van Oostenrijksche zaken in neutrale landen door Duitschland werden ge naast. had Dr. Philips al voorzien Spaarzaamheid is een der eigen- schappendie het Nederland sche karakter sierenSpaarzaam zijn is verstandigmant ieder oogenblik kan het leven U voor onvoorziene uitgaven plaatsen Sparen mag echter niet ten koste van de voeding gaan, dan zou de zuinigheid de wijsheid bedriegen. De Gruyter echter kan U in beide opzichten tege moet komen. Gebiedt de wijs heid U diens beter verzorgde waar boven andere te verkie zen, zoo maken de fabricage in eigen fabrieken, de verkoop in eigen winkels en de massale omzet het mogelijk, dat U een belangrijke korting verleend kan wordenDe Gruyter geeft 1(1% korting: Voor tien gulden aan cassabons een gulden contant terug De kwaliteit blijft gehandhaafd, toch kunt U sparen 659 (Ingezonden mededeeling) dat zooiets ook wel eens met Neder landsche eigendommen zou kunnen gebeuren. Hij had zijn maatregelen genomen en in April 1940 werd" naar aanleiding daarvan de Wet op de zetelverplaatsing afgekondigd. In Engeland heeft Philips, zooals bekend, voor de oorlogvoering gedaan wat mogelijk was en een Britsche autorfc'eitl verklaarde tegenover Ir. Otten dat Philips een zeer belangTijke bijdrage heeft geleverd tot het win nen van de "battle of britain". In Amerika kreeg Philips als eenige buitenlandsche filma de flag for ex_ cellence. "Het was niet altijd ge makkelijk", aldus ir. Otten, want we hebben moeten oproeien tegen veel onbegrip, dat Nederland en Duitschland over één kam schoor. Ook nu nog' worden wij vaak ver keerd begrepen kijk maar naar Indonesië en één ding wil ik ieder op het hart drukken: "Nederland zal zichzelf moeten helpen, want ande ren zullen het niet doen". HET TOURNOOI TE LONDEN Euwe verliest van Devos Prins van Tartakower De uitslagen van de vijfde ronde luiden: Groep A; Broadbent (Enge land)Steiner (V.S.) 01 (Sp. opening, 43 zetten); Prins (Ned.) Tartakower (Frankrijk) 01 -(Fransche verdediging. 32 zett.); List (Engeland)Friedmann (Ts. Slowakije) 10 (Eng. opening, 34 zetten). Groep B: Newman (Engeland) Christoffel (Zwitserland) 01 (Fransche verdediging, 45 zett.); Wood (Engeland)-Denker (V.S.) 01 (Meraner variant, 38 zett.); Devos (België)Euwe (Ned.) 10 (Reti.opening, 40 zetten); Medina (Spanje) Abrahams (Engeland) 01 (Siciliaansche verdediging. 41 zetten): Thomas (Engeland) Lupi (Portugal) 01 (Spaansche opening, 37 zet ten). In groep A werden de partijen Golombek (Engeland) Stone (Engeland), Bernstein (Frank rijk) Opocensky (Ts. Slowak.) en Pomar (Spanje) Fairhurst (Engeland) afgebroken. In groep B werd de partij Koenig (Joego slavië) Winter (Engeland) afgebroken. Een g vol verrassingen, maar tevens een dag van fraai en sterk spel. Groep A: De held van den dag was weer Tartakower. Na een minder gunstig begin tegen on zen onzen landgenoot Prins, lan ceerde hij een serie verrassende zetten, waardoor het Prins niet mogelijk was van zijn materieel voordeel gebruik te maken. In tegendeel, Prins werd steeds meer in de' verdediging gedron. g.en, van welke taak hij zich wel. iswaar aanvankelijk uitstekend kweet, maar in tijdnood het slachtoffer werd door een bijzon, der fraaien zet va:i zijn vinding rijken tegenstander. Devos beham.e.ae de opening tegen Euwe zwak, zoodat deze zonder veel moeite een geweldige stelling kon opbouwen. Op een goed oogenblik versmaadde Euwe een sterke voortzetting, welke zi.in tegenstander volkomen zou hebben ingesloten, daar hij meende een onmiddellijken door. braak te kunnen forceeren. De doorbraak gelukte, maar de Belg beschikte daarna over een ver rassende voortzetting, welke de stelling weer op een dood punt bracht. In de hoop alsnog voor deel te bereiken, ondernam Euwe een gewaagde winstpoging, welke hem noodlottig werd. Naar wij vernemen is het niet uit gesloten, dat Prof. Ir. W. Schermer horn zich bij de komende verkiezin gen voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal candidaat zal laten stellen. Binnen een maand begint de verkiezingscampagne en vóór dien tijd zal Prof. Schermerhorn zijn defi nitieve beslissing nemen. Dat deze beslissing thans nog niet g'enomen kan worden is een gevolg van het feit, dat men thans bezig is met de definitieve vorming van dë nieuwe "Partij van den Arbeid". Eerst wan neer deze "Partij van den Arbeid" definitief zal zijn gesticht kan het partijbestuur van deze nieuwe partij ertoe overgaan, leden te polsen over het aanvaarden van een eventueele candidatuur. WOORLOOPIG is geen aan- voer van grafische machi nes te verwachten. Uit een opslagplaats van een grossier aan den Singel te Amsterdam zijn 2150 paren schoenen, ter waarde van 30.000.bij een inbraak gestolen. Bij de po litie te Amsterdam is niet min der dan acht maal aangifte ge daan van zakkenrollerij, o.a. in de Bijenkorf en in verschillen de trams. Te Laren is op 75- jarigen leeftijd plotseling over leden de bekende kunstschilder H. A. Dievenbach. Neder land krijgt binnenkort zestien schepen, die als troepentrans portschip hebben dienst ge daan, terug. In hooqer be roep is tegen twee Amsterdam mers wegens verkoop van me thylalcohol vijf jaar gevange nisstraf gevorderd, in minde ring van het vonnis, dat acht jaar luidde. In Den Haaq is een Nederlandsche vereeniging van zeezeilers opgericht. Te Scheveningen is plechtig af scheid genomen van het Roode Kruisteam, dat voor ziekenzorg van repatrieerenden naar In- dië vertrekt. De repatrieering van onze In dische landgenooten geschiedt thans in versneld tempo. H. K. H. Prinses Juliana is licht onge steld en moet het bed houden. Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, woont heden den internationalen voetbalwed strijd Engelan'dBelgië in Lon den bü. De staking bij de hoog ovens te Velsen is begonnen. In gezaghebbende Rransche krin gen te Teheran heerscht onge rustheid over het voorstel de Perzische kwestie voor te leggen aan den Veiligheidsraad. De Spaansche regeering heeft de ge dragslijn, die zij „wegens de door de Fransche Assemblee bepleite politiek van slechte nabuurschap gedwongen is te volgen", vastge steld. De Britsche omroep heeft thans de aankomst van den Rus- sischen vice-volkscommissaris v. buitenlandsche zaken Wisjinsky te Londen aangekondigd. Naar aanleiding van verschil lende, deels tegenstrijdige berich ten, die in de pers de ronde doen, wat betreft de electrificeering of her-electrificeering van verschil lende lijnen der Spoorwegen en de volgorde van gereedkomen daarvan, deelen de Spoorwegen mede: Zooals bekend wordt met alle kracht gewerkt aan de lijn Am sterdam Hilversum Amers foort. welke als de belangrijkste het eerst in orde komt. en dubbel spoor wordt. Met het dan nog overblijven de materiaal worden de en kele spoorlijnen Haarlem IJmuiden. Haarlem Bever wijk Uitgeest en Haarlem Zandvoort en Maassluis Hoek van Holland van rii- draad voorzien. Dat ziin dus de vier lijnen, welke het eerst in gebruik komen. Data kunnen nog niet worden genoemd. Alles hangt af van den aanvoer van materiaal, de alles- beheerschende factor. Ter oplossing: Nr. 9, auteur D. de Ruter, Hau- wert. Zw.: 7 8 9 18 23 28 en 32 Wit: 16 29 36 39 41 47 en 48. Nr. 10. P. S. Buis, Grootebroek Zw.: 7 8 9 19 24 26 30 en 40. Wit' 22 28 32 33 37 39 42 en 50. Nr. 11 Partijstand: (klassiek). Zw.: 8 9 13 15 16 18 19 20 21 en 23. Wit: 27 28 32 33 34 37 38 42 43 en 48. Nr 12 Partiistand A. K. W. Damme. Zw.: 9 16 17 18 19 24 26 en 29. Wit: 27 28 30 32 33 35 37 en 40. De nrs. 9 en 10 zijn beide met origineele wendingen nr 11 is 'n bekende dubbele slagzet. terwijl Damme zijn tegenstander verraste met het in nr. 12 voorkomende ze tie Voor allen geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen gelieve men steeds binnen twee weken in te zenden aan: Damred. N.N.H D., adres zie Bureau van dit blad. INTENTIE VOOR ZONDAG 20 JANUARI: "N yAN DE RUIM 195,000.000 protestanten óver de geheele wereld wonen er in Europa alleen ongeveer 118 mïl- lioen. Wanneer de geheele wereld deze week wordt opgei oe- pen om te bidden voor de eenheid onder de christenen, dan moet ons gebed toch wel heel speciaal hun gelden, die onze broeders en zusters zijn in Christus, nauw met ons verbonden ook door beschaving, kuituur en zelfs vader land. Intentie van Maandag 21 Januari: TERUGKEER EN ONDERWERPING DER ANGLIKANEN AAN HET GEZAG VAN DEN PAUS QE DROEVIGE GEBOORTE der Anglikaansche Kerk is bekend. Na drie eeuwen van afscheiding breekt er thans een intense streving naar hereeniging los. Dat stre ven is nog wel niet scherp omlijnd tot-een terugkeer naar het Vaderhuis, maar zou dat edel pogen van velen hunner niet beloond worden? Moeten wij tijdens de Internationale Bidweek, die zelf van Anglikaanschen oorsprong is, niet heel speciaal bidden en offeren voor deze broeders in het christendom? PRO EN CONTRA DE ZUIVERING (Vervolg van pag. 1) dat in eerste instantie de zuive ring in handen had. In dë volks opinie is een kentering gekomen die veel milder staat tegenover de ambtenaren. De heer v. d. Goes van Naters wees o.a. nog op de perszuivering, en zeide, dat als gevolg van het nieuwe persbesluit de collaboratiepers weer kan ver schijnen met behulp van stroo marmen. Het is fout, zoo betoogde zijn partijgenoot van Kuilenburg, dat de pérsvrijheid wordt gebruikt als de vrijheid voor den persmagnaat, die bewezen heeft, onder elk kli maat te kunnen leven. In Rotter dam verschijnen al negen dagbla den en er komen er misschien nog drie bij! Deze spreker hoopte, dat de Minister de herverschijning van dagbladen, die thans nog ver boden zijn, opnieuw in studie zal nemeil. Wat de zuivering in het alge meen betreft, bepleitte de heer Roolvink, R.K.. herziening waar dit noodig is. Van verschillende kanten werd de houding van de regeering tegenover den Hoogen Raad gecritiseerd. De heer Kor- tenhost, R.K., betoogde o.a. dat wij hier in den bezettingstijd met het wilde beest in dezelfde kooi zaten. Het was fout, dat de regee ring den secretarissen-generaal. die een politieke functie vervul den geen instructies meer gege ven' heeft. Zij moeten het recht BUYEN IN CHAMONIX (Vervolg van pag. 1) Aangemoedigd door zijn suc cessen op den eersten dag van de internationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats te Cha. monix. heeft Herman Buyen op den tweeden dag er nog een schepje opgedaan. Het weer werkte echter niet mee. 's Mpr- gens blies er zoo een geweldige wind, dat de 1500 meter tot 's middags moest worden uitge steld en de 5000 meter van het programma moest worden ge schrapt. Of was het juist hierom, dat Buyen, na zijn overwinnin gen op den eersten dag op de 500 en 3000 meter, thans ook de 1500 meter voor zijn rekening nam? In Nederland immers is men aan minder ideale weers omstandigheden wel gewend. Bovendien voelt Buyen zich op de 1500 meter altijd in zijn ele ment en hij ging dan ook, gezien de weersomstandigheden, goed en snel over de baan en werd met precies 4 sec. voorsprong op den Belg Williams in 2 min. 38.2 sec. eerste. Roos moest over de zen afstand zijn meerdere erken, nen in den Belg en werd derde geklasseerd in den tijd van 2 min. 43 sec. Van Hoorn werd zesde in 2 min. 47.4 sec. Hoewel de reglementen van den Franschen schaatsenrij. dersbond bepalen, dat de kampioenschappen uit vier afstanden, over twee dagen verdeeld, moeten bestaan, werd thans het eindklasse. ment na de 500, de '3000 en de 1500 meter opgemaakt, waarbij Herman Buyen dus den internationalen titel ver wierf. De Franschman Pepin be. haalde den nationalen titel over alle afstanden. hebben, zich in het openbaar te verdedigen. In dit verband kwam ook van andere zijde de zaak-Frederiks ter sprake. Hij was volgens den heer Goedhart (van de Verzets beweging) jarenlang de booze ge nius van het ambtenarencorps, waarop in de Kamer de roep: nou, nou. terwij] de heer Kortenhorst bij interruptie opmerkte: Wacht u eerst maar eens het. dossier af, als het hier komt. Overigens ontken de de heer Goedhart, dal er een scherpe tegenstelling zou bestaan tusschen illegaliteit en legaliteit. De illegaliteit heeft alleen be zwaar tegen die legalen die uit baatzucht en bekrompenheid de verzetsbeweging tegenwerkten. IN DE UNO-VERGADER1NG was het qroote feit de rede van den Rus Gromyko. Hij is nog steeds het hoofd van de Russische delegatie, want Vis- jinsky, de eigenlijke chef arri veerde nog steeds niet. Ge heimzinnigheid behoort sinds lang tot dé politieke Sovjet entourage. Van Turksche zijde wordt het gisteren gemelde be richt over geheime onderhan delingen ontkend. Maar Vis- jinsky is nog steeds niet in Londen en Gromyko voert het woord. Hij drong in een duide lijke rede óp „vjaarachtige sa menwerking" aan. waarschuw de tegen het uitspelen van te genstellingen tusschen grouten en kleinen (ja, ja!) en zei met nadruk, dat men niet moet vrobeeren. het Handvest nu al te veranderen, dit is gevaar lijk en ,,zou onder zekere om standigheden tot ernstige gevol gen kunnen leiden" Ove rigens verklaren diverse lan den zich om het hardst bereid," om de vroegere Duitsche ko loniale en andere mandaatsqe- bieden aan de in te stellen Be heersraad Trusteeover te dragen. Een afgevaardigde van Wit-Rusland betoogde, dat zich in Spanje vele oorlogsmisdadi gers verborgen houden. De be faamde Iraansche kwestie zou in elk geval op het tapijt ko men. In Amerika breekt Maan dag een groote staking uit in de staalindustrie! De Habsbur- gers zouden weer activiteit ontwikkelen in Oostenrijk. Twee broers van Otto zouden gearresteerd zijn in geallieerd uniform! Volgens andere be richten betreft deze arrestatie echter twee monarchistische propagandisten uit Tirol. En de aanwezigheid van de twee Habsburgsche Aartshertogen is officieel vanwege de Oosten- rvksche ReqeeHna gemeld'. In Hongarije zal ir.tusschen de re publiek worden uitgeroepen. In Frankrijk is het wetsvoorstel Ingediend, tot nationalisatie van de electriciteits- en gasbedrij ven.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3