Nederlandsche successen Internationale voetbalwedstrijd in den mist INTERNATIONALE BIDWEEK r Nieuw Noordhollandsch Dagblad op de schaats in Davos en Chamonix HAVEKOTTE WINT DE 500 METER Keijzer eerste op de 3000 Buyen wint de 5000 m. teChamonix LANGEDIJK ALGEMEEN WINNAAR TE DAVOS Uit alle hoeken der aarde Overmachtig Engelsch elftal wint van België met 2-0 De terugkeer van alle Amerikaan sche Christenen tot de Kerk SCHAAKTOURNOOI Partijen van Euwe en Prins afgebroken WAT PEN PAN MET DIE PAN ^Crcmiek MAANDAG 21 JANUARI 194S 3 De Nederlandsche hardrijders, die reeds eenigen tijd op de be. kende Davosche ijsbaan trainen, hebben Zaterdag deelgenomen aan wedstrijden, waarbij zij fraaie successen heb.ben behaald. Uitsluitend Zwitsers en Neder, landers namen aan deze wed strijden deel. Op de 500 meter wist Have. kotte de eerste plaats te bezetten met een tijd van 46.6 sec. voor den Nederlander Bestebreurtje, die voor Zwitserland uitkwam, dit reeds eenige jaren doet en in den oorlog aan de zijde der ge allieerden heeft meegestreden als parachutist. Hij wist een tijd te noteeren, welke slechts 0.1 sec. boven dien van Havekotte lag, maar ook Langedijk noteerde de. zen tijd. Ook Breed boekte een fraai succes met een tijd van 46.9 sec., waarmee hij de vijfde plaats bezette. Opvallend was het uit stekende rijden van Havekotte, wiens snelste tijd op den korten afstand 47.2 sec. is geweest, ge maakt op 25 Januari 1938 te Oslo. Keyzer, die nog niet in het bui tenland heeft gereden, verbeter de zijn besten tijd over dezen afstand met meer dan 1 seconde. Een fraai succes boekte Keyzer op de 3000 meter, waarin hij een tijd maakte van 5 min. 35.6 sec. en daarmede de eerste plaats be zette. Langedijk werd tweede met ruim twee seconden verschil. Na den eersten dag had Lange dijk in het algemeen klassement de leiding met Keyzer op de 3de plaats en Havekotte als 4de. Op de 3000 meter boekten de Nederlanders de volgende resul taten: 1. Keyzer, 5 min. 35.6 sec.; 2. Langedijk. 5 min. 37.7 sec.; 4. Breed, 5 min. 48.5 sec.; 5. Have kotte, 5 min. 49.5 sec.; 7. Beste breurtje, 5 min. 52.1 sec.; 8. Egas, 6 min. 4.4 sec.; 12. van Slöoten, 6 min. 9.1 sec. Na de internationale wedstrij den in het hardrijden op de schaats in Chamonix, welke Vrij dag jl. zijn geëindigd, en waarbij de 5000 meter wegens het slech'.e weer moest vervallen, hebben Buijen en van Höorn deelgeno men aan een gewonen wedstrijd over dezen afstand. Ook hier wist Buyen de eerste plaats te bezet ten in den tijd van 9 min. 11,9 sec. Van Hoord wei d "tweede in 9 min. 27.4 sec. en de Belg Willems derde in 9 min. 55,4 sec. De beste tijd, die Buyen inderdjd te Davos over dezen afstand heeft gereden, was 8 min. 53,4. De Belg Willems ondernam een recordpoging op de 500 meter en werd hierbij gesecondeerd door Jan Roos. Hij legde de afstand in 49,2 sec. af en verbeterde hier mede zijn record, dat hij twee da gen tevoren op 49.6 sec. had ge bracht. Zijn landgenoot Huyle- broeck slaagde eveneens in een recordpoging op de 5000 meter met een tijd van 9 min. 43.9 sec. Het oude record stond sinds 1920 op naam van Roger Bureau met 9 min. 55,2 sec. In het IJshockeytournooi kwam Chamonix tegen Brussel uit. De Belgen verloren met 10. Lau sanne sloeg Parijs met 51. NOORDHOLLANDSCHE SUCCESSEN IN ZAANDAM Onder auspiciën van den K.N. 5.B. hield de IJsclub „Zuidpool op haar baan aan den Zuiddijk te Zaandam nationale wedstrij den in het schoonrijden. De deel name was zeer groot en er werd uitstekend gereden, waar door de iüry een moeilijke taak had. De uitslagen luiden als volgt: Dames: 1. mej. Fijnheer (Nw. Niedorp); 2. mej. L. Schipper .-(Westzaan) 3. mevr. de Boo- Groenveld (Hoofddorp)4. mevr. Hartog-Langendijk (Schagen); 5. mej. Waiboer (Anna Paulowna); 6. mej. van Arkel (Hoofddorp). Heeren: 1. A. Goedhart (Zaan dijk); 2. D. v. d. Woude (Zaan dijk); 3. A. Bakker (Hilversum); 4. C. Meeuwig (Hoofddorp); 5. T. Stumpel (Hoorn); 6. M. de Ruyter (Zaandam). Paren: 1. C. Meeuwig (Hoofd dorp)mej. Fijnheer (Nieuwe Niedorp); 2. A. Goedhart (Zaan dijk)—mej. van'Arkel (Hoofd dorp); 3. D. v. d. Woude (Zaan dijk)mej. L. Schipper (West zaan); 4. D. J. v. d. Woude (Koog Langedijk is winnaar geworden van de internationale tweedaag- sche wedstrijden op de baan te Davos. Op den eersten dag be zette hij reeds de eerste plaats in de algemeene klasseering en door een fraaie overwinning op de 1500 meter, gevolgd door een uitstekende tweede plaats achler Keyzer op de 5000 meter, wist hij den eersten prijs in het eind. klassement te behalen. Keyzer werd tweede op de 1500 meter met een tijd van 2 m. 27.2 sec., meer dan 5 sec. sneller dan hij ooit heeft gereden. Ook op de 5000 meter reed hij den snelsten tijd van zijn leven, het geen overigens niet zoo veel be wondering behoeft te wekken, aangezien onze landgenoot nog nimmer in het buitenland aan wedstrijden had deelgenomen. De uitslagen luiden: 1500 meter: 1. Langedijk 2.25.7; 2. Keyzer 2.27.2; 4. Havekotte 2 30.0; 5. Breed 2.30.8; 6. Beste breurtje 2.34.7; 7. Egas 2.35.0; 10. van Slooten 2.41.6. 5000 meter: 1. Keyzer 8.49.5; 2. Langedijk 8.54.0; 4. Havekotte 9.18.7; 7. Breed 9.38.0; 8 Egas 9.49.0; 10. Bestebreurtje 9.56.1; 12. van Slooten 10.00.3. Eindklassement: 1. Langedijk 204.950 punten: 2. Keyzer 205.650 punten; 4. Havekotte 210.720 punten; 5. Breed 213.050 punten; 6. Bestebreurtje 216.560 punten; 8. Egas 219.200 punten; 11. van Slooten 244.813 punten. aan de Zaan)mevr. de Boo. Groenveld (Hoofddorp); 5. P. Rijper (Alkmaar)mej. L. Mole, naar (Hoofddorp); 6. J. Brom. mersma (Beemster)mej. A. Waiboer (Schagen). HARDRIJDERIJEN TE HEILOO De uitslagen der nationale wed. strijden in het hardrijden op de schaats, Zondag gehouden te Hei- loo. luiden als volgt; 500 m.: 1. Jonker (Warmen- huizen) 48 sec.; 2. Dijkstra (Am stelveen) 48.2 sec.; 3. v. d. Kom mer (Nieuwe Niedorp) 49 sec.; 4 en 5 Zwanenburg (Rotterdam) en Schouten (Rotterdam) beiden 49.1 sec.: 6. Ekelschot (Amster dam) 50 sec. 1500 m.: 1. Jonker, 2 min. 36.4 sec.; 2. Zwanenburg, 2 min. 2.39 sec.; 3. v. d. Kommer, 2 min. 41.1 Er ZOUDEN GEHEIME onder handelingen gevoerd worden tusschen Aartshertog Ottq en Oostenrijksche monarchistische leiders. Vijftien schepen, die niet meer voor troepentransport door het Amerikaansche Mini sterie van marine worden ge bruikt, zullen aan de Nederland sche regeering worden overge dragen. Twaalf leden van de bemanning van de Graf Spee zijn er in geslaagd uit het internee. ringskamp in de buurt van Men. doza (Argentinië) te ontsnappen. Tijdens het verhoor van de 15 Diutsche oorlogsmisdadigers, die te T"ief terecht s'aan. is gebleken dat Himmler orders had gegeven voor het uitroeien van de ge. hee'e bevolking van de Oekraïne. Het eerste van een serie van acht eroote gebouwen van het bedrijf der I. G. Farben te Eben. hausen, waar munitie werd ver vaardigd, is opgeblazen. sec.; 4 Dijktsra, 2 min. 42 sec.; 5. Strijbis (Harenkarspel), 2 min. 43.2 sec.; 6. Schouten, 2 min. 45 sec. 3000 m.: 1. Strijbis, 5 min. 36.1 sec.; 2. Zwanenburg, 5 min. 46.8 sec.; 3. Jonker, 5 min. 47 sec.; 4. Diikstra. 5 min. 49 sec.; 5. van Wonderen (Warmenhuizen), 5 min. 51.3 sec.: 6. Akerboom (Ber gen), 5 min. 51.3 sec. Eindklassement: 1. Jonker, 157.93 p 2. Zwanenburg, 159.90 p.: 3. Dijkstra. 160.36 p.; 4. Strij bis, 161.50 p.; 5. v. d. Kommer, 161.60 p.; 6. Schouten, 164.56 p. PROEFWEUSTRI.TDEN VOOR JUNIORES TE WARMENHUIZEN De uitslagen van de nationale proefwedstrijden te Warmenhui zen voor juniores, Zondag ge houden. luiden als volgt: 500 m., 1517 jaar: i. K. Stam. mes (Heerhugowaard) 61.9 sec.: 2. C. Bruin (Oudka-spel) 63 6 sec.; 3. W. Dekker (Warmenhui zen) 64 8 sec. 500 m„ 1819 jaar: 1. C. Heus (Breukelen) 55.6 sec.; 2 M. de Groot (Warmenhuizen) 57.7 sec.; 3. C. de. Haas (Breukelen) 58.7 SGC 1500 m„ 15—17 jaar: 1. K. Stammes (Heerhugowaard) "3 m. 33.7 sec.; 2. C. Bruin ..(Oudkar spel) 3 min. 33 8 sec.; 3. T. Roo. zendaal (Warmenhuizen) 3 min. 43.2 sec. 1500 m., 18—19 jaar: 1. C. Heus (Breukelen) 2 min. 58 sec.; 2. M. de Groot (Warmenhuizen) 3 min. 11.6 sec.; 3. C. de Haas (Breuke len) 3. min. 19.7 sec. Londen, 19 Januari. (Van een specialen verslaggever.) Ongeveer 80.000 toeschouwers heb ben hedenmiddag een overmachtig Engelsch* voetbalelftal met de weinig zeggende cijfe»rs 2—0 tegen Belg:» zien zegevieren in het Wembley Sta dion. Vóór den aanvang van den wedstrijd werden de spelers van beide ploegen aan den Britschen Minister-President Attlee voorgesteld Reeds in de eerse minuten kregen de Engelschen een prachtig'e kans om de score te openen, maar de nieuwe ling Pye schoot van enkele meters afstand tegen den Belgischen doel- verdediger Daenen. De Engelsche linksbinnen Brown opende de score na acht minuten spelen, toen hij van rechts komend den bal naar het midden dribbelde en vanaf den rand van het strafschopgebied onhoudbaar voor Daenen doelpuntte. Pye ver hoogde den voorsprong' tien minuten later met een boogschot van nog grooteren afstand gelost, dat de doel- verdediger Daenen zeer zeker had moeten houden. De Engelsche middenvoor Lawton kreeg' acht minuten later een prach tige kans om te doelpunten, maar ditmaal stond Daenen beter op zijn plaats. De eenige kans, die de Belgen in dezen wedstrijd kregen om tegen te scoren kwam na 40 minuten sr^len maar was blijkbaar te moeilijk om benut te kunnen worden. Over de tweede helft van den wed strijd kunnen we kort zijn. aangezien in die periode een zoodanige mist was komen opzetten, dat de bal en de spelers vrijwel niet meer te volgen waren. Een aardige wedstrijd voor de--rust die daarna echter vrijwel alle aan trekkelijkheid verloor. Wij spraken van een overmachtig Engelsch elftal en dit was inderdaad het geval. Zoo overmachtig' zelfs, dat een Engelsche zege vrijwel onmid dellijk na het begin van den wed strijd boven alle twijfel verheven stond. Het ging er nu maar om met hoeveel doelpunten de Belgen zou den verliezen. De Belgische verde diging, alsmede de middenlinie heeft wel voldaan, ook. al waren er nog vele hiaten. En deze verdediging was alleszins geboden, omdat Engeland vrijwel steeds in den aanval was De Belgen verdedigden zich niet alleen met hun beide achterspelers Pave- rick en Pannaye en hun spil Vercam. men, doch trokken dikwijls ook de binnenspel ers terug met het g'evolg dat er vrijwel steeds een evenwicht voor het Belgische doel ontstond. Doelverdediger Daenen bleek in derdaad het zwakste punt van het Belgische team; volgens Britsc^e op vattingen is hij te klein van postuur terwijl ziin opstellen en uittrappen dikwijls bijzonder zwak genoemd konden worden. De Belgen maakten g*een voldoende gebruik van bun beide vleugeïspelers, die als bet ware aan hun plaats vastgeketend leken, hetgeen den arbeid dor Engelsche achterspelen aanmerkelijk verlichtte. De Engelsche spil Franklin had wei nig moeite met den Belgischen mid denvoor Declevn, die een te nietige fhuur was tegenover ziin forsch ge bouwd en tegenstander. Hi1 was ze°r zeker niet de schakel timchen ziin vleugels, noch de speler die openin- maakte, doch wel goeden indivi- dueelen arbeid kon leveren; een hoogst ongevaarlijke middenvoor teeen dit Engelsche elftal. Toch vormde de Belgische ploeg geen slechte eenheid. Integendeel, soms werd er aardig samengespeeld volgens goeden Engelschen trant, d.w.z. met zuivere passes langs den grond. Maar deze eenheid bleek toch te zwak tegenover ,de Engelschen, voor wie, zooals gezegd, de overwin ning geen oogenblik onzeker was. INTENTIE VOOR DINSDAG 22 JANUARI: J^MERIKA: de smeltkroes van talloo 3 volkeren. Mil- lioenen uit de oude wereld zijn hun geluk in de nieuwe wereld gaan beproeven, maar verloren of ver basterden het oude geloof en de oude zeden van hun vroeger vaderland. Van de 125 millioen inwoners in 'Noord Amerika zijn er ongeveer 20 millioen onkerke- lijken. Slechts 20Vz millioen katholieken telt men in die nieuwe wereld. En toch leeft de drang en de behoefte naar God diep in de Amerikaansche ziel. Wat zou anders de reden zijn, waarom zij zoo gemakkelijk aangetrokken wordt door iedere godsdienstige sekte? Dat is een on loochenbaar teeken van heimwee naar het Goddelijke, die door stoffelijke welvaart niet wordt bevredigd. Moge die drang in de eenig juiste baan woren geleideen baan, die leidt naar de Moederkerk. Helpen wij de nieuwe wereld door onze oude, rijke, katholieke traditie. Ge\en we hun, in ruil voor zooveel stoffelijke goedeic-n, die we het afgeloopen jaar van hen ontvangen hebben, het geestelijk voedsel van het Geloof der Moederkerk V.J pen de productie niet aan kan? Vragen, waarop het Tweede Kamerlid de heer Andriessen, van den Minister van Handel en Nijverheid gaarne een antwoord wenscht. Wie heeft den prijs vastgesteld, vraagt hij ook. Een vraag van te meer beteekenis, als men verneemt, dat de in koopsprijs van het aluminium 1.75 per kilo zou zijn en de officieele verkoopsprijs 20. Nog een ander punt van be. lang. Het aluminium zou gele. verd zijn in vierhoekige en niet in ronde platen. Dus een grooter percentage afval. Wat was daar. yan de opbrengst en hoe groot was de winst van den fabrikant? De uitslagen van de zesde ronde luiden; Groep a: TartakowerList (Engel sche opening) 10; FairhurstFried- mann (Dame-Indisch) 10; Opocens- kyGolombek (Catalaansch) 10; PomarBernstein (Orthodox Dame- g'ambiet) VaVa; StoneBroadbent afgebroken in gelijke stelling; Stei- nerP rins afgebroken in voor Steiner gewonnen stelling. Hangpartij vierde ronde Stone Bernstein 01. Groep b; Christ off elWood (Or thodox Damegambiet) 10; Denker- Koenig' (Dame-Indisch) 10; Lupi Winter (Retl-opening) 01; Abra hamsDevos (aangenomen Dame- gambiet) 10; ThomasMedina (Spaansche opening) 10; Euwe Newman (Orthodox Damegambiet) afgebroken in een voor Euwe ge wonnen stelling. Hangpartij uit de vijfde ronde; KoenigWinter 01. De grootste belangstelling concen treerde zich op de partij Pomar Bernstein. Zou het wonderkind tegen den leider van deze groep kunnen standhouden? Het publiek werd niet teleurges+eld. Pomar ondernam en kele goed berekende manoeures in het centrum, welke Bernstein dwon gen mot remise genoegen te nemen. De uitslagen van enkele afgebroken partijen: Groep a; GolombekStone 10; Steiner—Prins 10; Pomar—Fair hurst 10. Groep b: EuweNewman 10. De s'+and luidt thans; Groen b; Christoffel 6 uit 6; Euwe en Denker 5 uit 6: Winter 3 uit 5; Newman 3 uit 6: Abrahams en Tho mas uit 6; Koenig 2 uit 5; Luni on Wood 2 uit 6; Devos 1 uit 5 en Molina 0 uit 5. Groep a: Tartakower en Steiner au, uit 6; Bernstein 3"? en 1 aff». uit 5 Onocenskv 3 en 2 afg. uit 6; Broad- kent 2 ori 1 afg. ui+ 5; Golombek en Pomar 2"? uit 6: Stone l1'- en 1 af®, uit 5; PHns 2 uit 5; List 2 en 1 af®, uit 6: Fairhurst 1 en 2 afg'. uit 5; Friedmann 1 uit 5. ER IS EEN EN ANDER te doen over een p^n. De „Berkelite, noodpan". die geen ooren heeft en speciaal bestemd was voor de getroffen gebieden. Wij hebben al zooveel klachten gehoord over de onbruikbaarheid van deze pan, die ten eerste veel te duur zou zijn en ten tweede moeilijk te hanteeren. Hier en daar heb ben zij al voor den prijs van 26.per stel van 4 pannen in de etalage gestaan met vermel ding „zonder vergunning", omdat men ze in de getroffen gebieden niet kwijt kon. In sommige win kels zag men het oor vervangen door een houten blokje. Wij we ten niet. wie er zoo vindingrijk was tenminste deze verbetering aan te brengen, maar primitief blijft het in ieder geval. Er zit evenwel veel meer ach. ter. Aan een fabriek te Kampen, die vóór den oorlog slechts een klein percentage aluminium pan nen vervaardigde, schijnt een order gegeven te zijn om bijna 400 ton aluminium tot deze pan nen verwerken, terwijl tientallen fabrikanten al sinds 15 Mei aan vragen om aluminium pannen te mogen maken hebben loopen en direct bij materiaallevering met de vervaardiging van pannen met dubbel.dik aluminium, goed af gewerkt en met ooren, zouden kunnen beginnen. Wie gaf die opdracht? Waarom zijn andere fabrikanten gepas, seerd, terwijl de firma te Kam. QENSAT1ES van den eersten rang heeft de Zondag ons in de internationale politiek ge bracht. En dat feitelijk buiten de vergadering der V.V. te Londen om, hoewel de kwestie van Iran (Perzië) daar de ge moederen nogal in beweging houdt. Iran hèèft de zaak nl. voor den Veiligheidsraad ge bracht. De zaak, die tegen Rus land gaat, dat er van beschul digd wordt zich, zooals men weet. in de kwestie Azerbeids- jan. ongevraagd met binnen- landsche aangelegenheden van Iran bemoeid te hebben. En nu hebben, zooals men weet, de vijf groote mogendhe den het recht van veto. Dus als Rusland er bezwaar tegen heeft, dat deze zaak, die de in ternationale rust beroert en de wereldveiligheid bedreigt, door den raad behandeld wordt, dan gebeurt het niet Met recht is dan ook gezegd, dat de UNO (OVV) voor een vuurproef staat. In Frankrijk is opnieuw een politieke crisis uitgebro ken, in Amerika werd heden nacht de grootste staking in de industrieele geschiedenis der Vereenigde Staten, omvattend 800.000 man, een feit, Engeland nam een belangrijke beslissing inzake nieuwg bemiddeling in de Indische kwestie en koning Leopold heeft de gemoederen in België weer in beroering ge bracht door in een brief een referendum te vragen, hetgeen de regeering-van Acker afge wezen heeft. Een referendum heet nu ineens niet meer demo cratisch Waar is de tijd ge bleven, dat de socialisten dit als het summum van democra tie uitkreten? Van al deze kwesties is die in Frankrijk in algemeen opzicht wel de be langrijkste. De Gaulle kan het niet meer vinden met de com munisten, die de tweepartijen- regeering met de socialisten nastreven. Het is niet duide lijk. of de moeilijkheden schui len in de aanhangige kwesties op zichzelf, of dat deze gelden als manoeuvres, om linksche radicale combinatie door te drijven. Het gaat niet weinig om het laatste: de Gaulle ver klaarde tenminste, dat hij ziek is van het politieke gekonkel

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 3