De Alkmadrsche Kaasmarkt kan monsterkoffer worden Nederland's uitplundering voor het wereldtribunaal Nieuw Noordhollondsch Dagblod Alkmaar: let op uw saeck m (2aalsle nieuws DINSDAG 22 JANUARI 1946 l/AAS! Wie dit tooverwoord voor Alkmaar rn de mond, neemt moet daar onherroepelijk de markt aan verbinden. Dan doemen er taiereelen op uit ouden glorietijd. Bolronde en plat geslagen, eigele kazen, die huizenhoog lagen opgestapeld en waar tusschendoor elke week opnieuw vertegenwoordigers van allerlei nationaliteiten liepen te likkebaarden. Kaas en kaasmarkt. Twee niet te scheiden begrippen, die vcor onze stad zoo niet een kwestie van leven of dood, dan toch het zout des levens zijn. Maar zoo zullen velen zich afvragen waarom oude koeien uit den sloot gehaald, waarri. die pijnlijke kwestie opnieuw op gehaald en weer gehamerd op 'n reeds murw geslagen aambeeld? Daar is alle reden voor! Wij staan aan het begin van een nieuw jaar. En wanneer men de hardnekkige geruch.en mag ge- looven, zal de kaas in den loop van dit jaar wel niet vrijkomen, doch in ieder geval in veel rui mere mate worden aangevoerd èn voor het binnenland èn voor den export, die ons deviezen in het laadje moet brengen. Daarom zal 1946 voor Alk maar in dit opzicht een beslis send jaar worden, Kaasmarkt of jaarbeurs, gele stapels of monsterkoffers; Waaffplein tintelend van kleurig leven of dood stuk grond waar kinde ren spelen! Oude koeien! Het is waaT. ook voor den oorlog bestond reeds dit probleem, vocht de kaasmarkt haar zwaren strijd op leven en dood en wanneet de „Stichting tot behoud van de kaasmarkt" niet zoo erg actief was geweest, zou moge lijk het Waagplein al 'n kerk hof van sehoone herinneringeu zijn. uit beter tijden. Kleine producenten opgeslokt door grootbedrijven? Er staan voor Alkmaar, voor ge heel Noordholland en vooral uit toeristisch oogpunt voor ge heel het land. hooge belangen op het spel. Teveel is er reeds getamboe reerd over voor en nadeelen van markt en beurs, om dit weer eens op te rakelen. Er zijn inderdaad gegronde beweegredenen die plei ten vóór een beurs en tegen de markt, maar er zijn evengoed mo tieven voor de markt en tegen de beurs. Er zijn voorstanders van het monsterkoffertje der beurs, maar óók van de berrie der mark!. Vooral grootproducenten scharen zich bij de eerste groep; kleine fa brieken en zelfkazende boeren, bij de tweede. Misschien heeft de eerste groep, van haar standpunt gezien, gelijk. KAASMARKT enz. Het kan bezwaarlijk zijn voot grootprocTueenten Inm groote nartrjen aan de markt te brengen. Mogelijk ook is het gelijk aan de tweede groep Er is een tendenz, zooals na den eersten wereldoorlog. vele kleine zuivelfabrieken te doen opslokken cJoot de machtigere zusters Is dit vermoeden juist, dan zal de stem der laatsten steeds zwaarder gaan wegen in den strijd: beursmarkt. Een compromis mogelijk? Moet men. zoo kan men zich af vragen, door dik en dun. ten koste van alles, zelfs van het algemeen be lang de kaasmarkt behouden? "Neen. natuurlijk niet! Maar een open vraag is of de kaasmarkt nood zakelijkerwijs moet verdwijnen? Is een compromis mogelijk tus- srhen markt en beurs, of zün er wellicht nog andeTe wegen? Er zijn er, die met Alkmaar denzelfden wee op willen als in Purmerend. Dus naast de beurs, een kleine onbeduidende markt voor zelfkazende boeren. Wii ge- looven niet. dat zooiets wensrbe- liik zou ziin voor onze stad. Eer der meenen wij dat di+ bet beein van bet einde zon ziin: d*» plech tigheid vóór de begrafenis. Immers, het aantal zelfkazende hoeren in onze omgeving is klein zeer klein en zelfs dit handje vol kwijnt. Maar wat dan wel? Er is maar helang: hef alge meen belang. Dit eischt het behoud der markt. Uit een oogpunt van „GRENSCELDEN" Terugbetaling aan repatrieerenden De Directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Alkmaar maakt bekend, dat belangheb benden de aanvrage om uitbeta ling der ingeleverde grensgelden uitsluitend schriftelijk kunnen in dienen. De aanvrage dient te worden gericht, tot den Directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau of het bijkantoor, waaronder de gemeente ressorteert, waarin de aanvrager woont. De kantoren zijn gevestigd te Alkmaar, Den Burg, Edam. Enkhuizen, Den Helder. Hippolytushoef. Hoorn, Medemblik, Purmerend en Scha- Ken. vreemdelingenverkeer, van reclame voor ons kostelijke Hollandsche pro duct. van kwaliteitsniveau enz. Het Is kort dag. Wanneer nu niet de handen ineen worden geslagen, zal het straks te laat zijn. Er moet een oplossing gevonden worden, die alle partijen bevredigt ende oplossing schijnt te dagen Er gaan hier en daar stemmen op, die in die richting' wijzen. Zouden, wanneer eerlang de kaas productie weer op redelijk peil zal zijn, fabrikanten hun product in den vorm van monsterpartijen niet naar de markt kunnen sturen? Tezamen m t de heeïe partijen der zelfkazen de boeren, zou dan ongetwijfeld een heel behoorlijke markt te organisee- ren zijn, die beide partijen tegemoet komt, terwij] Alkmaar haar winst gevende traditie behoudt. Mogelijk is dit een vingerwijzing- om te voorkomen dat onze stad haar markt, v^er roem jarenlang tot in alle uithoeken der wereld is uitge dragen. zou verliezen Dat zou een ramn zijn. Alkmaar, let op Uw saeck! P. S. DEN HELDER HARMONIEKAPEL „WINXUBST" Op 12 en 13 Februari a.s. geeft de Harmoniekapel „Winnubst'V onder leiding van den heer H. B Schenkels, een concert voor haar donateurs en begunstigers. Daar alle adressen van de donateurs niet bekend zijn door de vele verhuizingen, is het niet moge lijk geweest al haar oude dona teurs aan te schrijven. Zij, die dit concert wenschen bij te wonen, worden vriendelijk verzocht zich op te geven vóór 30 Januari a.s bij een der leden van de Harmo niekapel „Winnubst" of bij het bestuur: C. C. Mahieu, Kruger. straat; A. Heijblok, Gravenstraat 65; C. C. Biegslraaten, Bassin gracht 8 en J. J. Planken. Hector Treubstraat 34. ORGELCONCERT Morgenavond geeft Feike Asma een orgelconcert In de Nieuwe Kerk aan de Weststraat. De organist is ook voor Den Helder geen onbekende. Hoe- velen hebben hem niet in vroe ger dagen als organist bij de diensten kunnen beluisteren. Het zal dan ook een avond zijn van schoonheid en klankenrijk dom. GEEN TABAK. DAN MAAR KRAKEN Zoo ongeveer zullen de sigreu. fen wel gedacht hebben, die in een perceel aan den^Jan Ver- failleweg een kijkj'e gingen ne men, toen de familie van huis was. Het keukenraam werd inge slagen en op die manier werd toegang verschaft. Het aanwezige rookgerei verdween, maar., ook de eerlijkheid van de personen, die het weghaalden, WEG SCHUTTING! Kon het een winter terug ge beuren. dat er 's morgens een paar boomen voor je deur ver dwenen waren, nu kunnen er ook wel eens rare ontdekkingen worden gedaan. Stel u voor hoe u zou kijken als b.v. uw schut ting plotseling was verdwenen en uw houten hok, waar u wat in wil stoppen. Zooiets dergelijks gebeurde er in de Hoogstraat. Schutting, hok en dader vanzelf spoorloos. LASTIGE BEZOEKER Dat het niet altijd meevalt om te wachten en dat het ook dik wijls een teleurstelling is, wan neer steeds maar iets bij den distributiedienst moet worden geweigerd, is iedereen bekend. Maar daarom gaat het niet op, om dan maar wat ruzie te ma ken, zooals die bezoeker dezer dagen, die op verzoek van den directeur door de politie werd verwijderd. Beleefdheid is een sehoone, maar moeilijke deugd. AVONTUREN VAN HR. MS. TORPEDOBOOTJAGER „KORTENAER" In aansluiting op kortelings in de Nederlandsche pers versche nen berichten over operaties van Hr. Ms. torpedobootjager „Korte, naer". meldt de marine voorlich tingsdienst, d.d. 27 December j.l. uit Ba'avia, dat het schip op 18 December j.l. in een tweede actie werd betrokken. Onder comman do van luitenant ter zee le klasse J. Kempees was Hr. Ms. „Kor- tenaer" op onderzoek naar de gebeurtenissen in een dorp bij den vuurtoren van Ajer Lan- tjoer. waar volgens meldingen piraten gevangenen zouden vast houden. Gewapende troepen aan wal maakten het de landingsdivisie onmogelijk verder te gaan en waarschuwingen door luidspre kers mochten niet baten. Na een derde waarschuwing opende de „Kortenaer" het vuAr met machinegeweren, dat de gewapende benden verspreid de. Toen kon de landingstroep oprukken en vond zes doode ter roristen en groote hoeveelheden lichte wapens en munitie. Ook ontdekte men een gewonden Chinees, die door de terroristen gevangen gehouden werd. Hij was op zee overvallen door een motorboot van 30 ton. welke een roodwitte vlag voerde. Zijn scheepje, zoowel als de lading, werd gestolen. De lading vond men niet meer terug, doch het scheepje werd ontdekt. De Chi nees werd aan boord genomen en naar het hosphaal in Tand jong Penang gebracht De motor boot werd vernietigd. Bij Borneo onderzocht de „Kortenaar" drie groote zeil. prauwen, waarvan de passagiers voorzien moesten worden van voedsel en medicijnen TEXEL BURGERLIJKE STAND Geboren; Petronella Theresia, d. v Pieter Bakker en Annaatje Verberne; Willem, z.v. Arie Moor en Trijntje N. Bruin. Ondertrouwd; Cornells Slik en Anna M. J. Tuinman. Overleden: Hendrik C. J. Maas, 16 d., z. v. H. J. Maas en M. O. L. Daems; Johannes Antonius Witte. 5 j., z. v. J. Witte en J. G van Sambeek: Lubbertus Corne lls Haarsma, 19 j.; Christina Mar tha Dalmeijer, 36 j Gevonden voorwerpen; want, combinatietang, sleutel, .broche, tasch met •inhoud, bankbiljetten, kunstmest ANNA PAULOWNA OPENING BESTAANDE ZAAK Het van ouds bekende Café. Restaurant ,,De Vlas. en Koren, beurs" alhier is van eigenaar ver. anderd. Het is thans overgegaan aan den heer A. Buisman van Oudesluls. Zaterdagavond heefl de nieuwe eigenaar het officieel in gebruik genomen. Vele genoo. digden en ook vele belangstellen den woonden de opening bij. De zaal was geheel gevuld Men had, ondanks de bloemenschaarschte, toch nog beslag weten te leggen op vele mooie bloemen en er wa ren ook nog een paar prachtige bloemenmanden bij. De zaal was dan ook heel gezéllig ingericht en er is dan ook volop door de aanwezigen genoten. De nieuwe caféhouder heeft zich hierbij lang niet onbetuigd gelaten en dit viel natuurlijk bij iedereen in goede aarde. In de toekomst is hij van plan om volop restaurant van zijn zaak te maken en ook gelegenheid te geven voor par. tiien en diners. Gezien de gun stige ligging van het café, dicht bij station en bus. twijfelen wij er niet aan of deze zaak zal met dezen eigenaar een goede toe komst tegemoet gaan. WINKEL FIETS VERGETEN Op het gemeentehuis is een fiets blijven staan! Verloren: een vulpen. ZWEMMEND REDDEN Deze week gaf de Reddingsbri gade, onder behoorlijke belang stelling van een meerendeels jeug dig publiek, een filmavond bij den heer Laan. De avond werd ge opend door den heer .G. Nobel De heer J. H. Schmidt uit Haarlem propagandist van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen en .van den Kon. Ned. Zwembond. vertoonde na een vlotte inleiding eenige films. Het gebodene was van een zeer goed gehalte en kan ten volle aan het doel „Ieder zwemmer redder", dat de Ned Bond tot het Redden van Drenke lingen zich stelt, beantwoorden. FELLE CRITIEK Sovjetpers over Indonesische kwestie Gedurende de afgeloopen we ken hebben Sowj et-bladen felle critiek uitgeoefend op de Neder landsche en Britsche politiek in Ned. Indië, aldus de diplomatieke correspondent van de „Times". Zij lieten de vooruitstrevende hervormingsplannen, die de Ned. regeering op politiek en sociaal gebied voor het Indonesische volk heeft ontwikkeld, onbespro ken, doch betoogden, „dat de door het Handvest der Vereenig. de Volken erkende rechten aan het Indonesische volk werden onthouden. HIMMLER OVER MUSSERT!! Documenten, die thans te Neu renberg, geopend worden, beves tigen de algemeene opvatting, dat de heeren in Duitschland de capaciteiten van hun handlanger Mussert in Nederland niet hoog aansloegen. Nadat hem eerst een bezoek aan een opleidingskamp van de Nederlansche S.S. te Graz in Oostenrijk was geweigerd, gaf men hem evenmin toestemming voor een bezoek aan het Neder- landsch legioen bij Leningrad. Dit verbod ging van Himmler uit, die ronduit aan Seyss Inquart verklaarde, toen deze om ophel dering vroeg, dat hij eerst de ga rantie moest hebben, dat de heer Mussert als leider der N.S.B. geestelijk even ver zou zijn als zijn laatste recruut. Sir Archibald gaat' in versneld tempo Hoewel in de officieele Britsche verklaring gezegd werd, dat de Engelsche gezant uit Moskou. Sir Archibald Clark Kerr, eind Fe bruari in Batavia zpu komen wordt thans uit Londen gemeld, dat Sir Archibald reeds op 30 Ja nuari te Batavia verwacht wordt. Wellicht houdt dit verband met een ander bericht uit Batavia dat men daar „in sommige kringen" gelooft, dat de reis van Clark Kerr wel 'ns verklaard zou kun nen worden .door den loop der gebeurtenissen" als gevolg van de motie-van Poll. Te Batavia is een nood-zieken huis geopend. Een nieuw ..Mar- grief'-ziekenhuis zal binnenkort geopend worden. Rubberlaarzen Met ingang van 20 Jan. kun nen wederom op plaatselijk na der te bepalen tijdstippen aan vragen voor rubberlaarzen wor den ingediend bij de distributie diensten voor bepaalde groepen arbeiders. Bepaalde bedrijven kunnen ten behoeve van hun arbeiders collectief aanvragen doen. De nieuwe Socialistische Inter nationale wordt door de Italiaan- sche en Britsche socialistische leiders voorbereid. De commu nisten in Griekenland roepen op tot een algemeene staking. dr. De toestand van Mook verbeterd van Officieel wordt medegedeeld, dat de toestand van Dr v. Mook aanmerkelijk is verbeterd. Zoo mogelijk zal hij Woensdag de reis naar Batavia voortzetten. Zes nieuwe tin baggermolens Op de scheespwerf van J. en K. Smit te Kinderdijk heeft de „eerste kiellegging" plaats gehad van een serie van zes emmer, baggers, bestemd voor Indië. Dat de Nederlandsche scheeps. werven weer in staat zijn. om deze groote order uit te voeren, is een bewijs, hoe ver de weder opbouw in Nederland reeds ge vorderd is en hoe krachtig de wederopbouw van de tinbedrij. ven in ons Indië wordt aange pakt.' Bevroren kabeljauw Dezer dagen wordt in Rotter, dam verwacht een lading van ongeveer 1500 ton bevroren ka beljauw uit Canada. Ze is bon. loos verkrijgbaar, gefileerd en gesneden en vormt een welkome aanvulling op het vleeschrant- soen. KLOMPEN Er is uitbreiding gegeven aan de groepen bedrijven, waarvan de arbeiders in aanmerking komen voor klompen. De distributiedien sten maken t.z.t. nadere gegevens bekend. Bezwaren tegen jongere kiezers „Zeer vele leden" hadden vol gens het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer inzake de kies- wetwijziging enz., bezwaar tegen het houden van de Kamer- en Statenverkiezing op denzelfden dag. Vele leden bestreden de ar gumentatie van de Regeering be treffende het verlagen van den kiesgerechtigden leeftijd. De Re geering zei steeds, dat ons volk nog niet rijp was voor de verkie zingen en nu.wil ze ineens politieke medezeggenschap geven aan jongere burgers, die tot nog toe een behoorlijke politieke ont wikkeling hebben moeten missen. Aldus het V.V. Er zit wel wat in. Maar wij zouden toch maar lie ver niet zoo zwaartillend willen zijn. Laat ons het verkiezingspa- radijs maar wiid open zetten voor jong-Nederland! WIJ WETEN HET: uitgeplun. derd is ons land door de Duitsche bezetters, Het materiaal dat Baron van Tuyll voor het Neurenbergsche wereldtribunaal heeft verzameld, is Maandag in de uiteenzettingen van den Fran. schen aanklager ter sprake geko men. Van onze rijkdommen bleef niets over, onze bevolking, „de best-gevoede van Europa", werd aan den hongerdood prijs gege ven, onze goudvoorraden ver dwenen, de verwoestingen waren enorm wij waren, zegt het rap port, „een land, dat vrijwel ge heel geruïneerd was door de plundering van den bezëtter". Nogmaals zijn rapporten van Seyss Inquart ter tafel gebracht, die de ware bedoeling van dezen opper-verrader in het licht stel den. Het bedrag der collectieve boeten, aan gemeenten opgelegd, moest tot een waarde van 18 millioen ter beschikking gesteld worden voor nazi.propaganda. Het totaal der aan Nederland op gelegde financieele lasten be draagt 22 milliard! Sedert Maart 1943 bezat Ntoer- land volgens een brief van Rost van Tonningen geen goud meer. (Behalve dan de behoorlijke voor raad, die onze regeering bijtijds in veiligheid gebracht, had!} De Duitschers hebben zich ook door middel van den door hen zoo huichelachtig ge wraakten zwar ten handel enorm verrijkt De zoogen. „regelmatige inschakeling" van Nederlandsche industiice.e waarden in Duitschland bracht net Rijk der Nazidemonen mina'.ens 8Ö0 millioen baton! In Jan. 1944 steeg de waarde van weggevoerde machines alleen tot over de 7U0 millioen. De Duitsche rooi op agrarisch gebied werd gescha- cp 300 millioen. En dan nog de roof van transportmiddelen, (de soo <r- weaenll enz. De Fransche aanklager besloot: De vermindering van het natio nale vermogen is zoodanig dat de productiekracht vele jaren ver minderd zal blijven. Niet te her stellen schade is evenwel toege bracht aan de volksgezondheid. Hij stelde Seyss verantwoordelijk voor den hongersnood in den laatsten oorlogswinter in Holland; zijn maatregel om voedseltrans- port uit Friesland naar Holland te verbieden kwalificeerde hij als de uiting van haat tegen het volk. Hij wees er uitdrukkelijk op dat geen enkel militair belang deze njaatregel kon rechtvaardigen. „Den eersten December werd deze onmenschelijke maatregel opgeheven maar toen was het te laat en de hongersnood was reeds algemeen" zoo zeide spreker. Hij verwees naar de hooge sterfte cijfers der Hollandsche steden en zeide dat deze situatie onherstel bare gevolgen voor de toekomst van het volk moet hebben.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad, editie Schagen | 1946 | | pagina 2